M. H. van Raalte M. H. van Raalte De Nieuwe Brandweerverordening Gemeente Soest. Afd. Stoffen. Afd. Bonneterie Soesterberg. TABAK E STE SIGAREN onder grossiers prijzen. Het SPECIALE ADRES voor WEDERVERKOOPERSl wij zijn Koopers van alle - MUZIEK-INSTITUUT -- Andriessen. AMERSFOORT Mantels, Costuums en Bontkragen. Maison Hartel KORTEGRACHT 6 - AMERSFOORT „TIVOL I" VERGUNNING üi G. V. d. MEER J p. 2 T HILVERSUM II1 Leeuwenstraat 16 Wij leveren U alle bekende merken SIGAREN en SIGARETTEN SIGARETTEN-BONNEN TEGEN ZEER HOOGE PRIJZEN. SIGARETTEN Vraagt offerte en bezoekt onze magazijnen! PIJPEN karrevi^acht ondergekoeld ijs naiir boven, en de regen komt naar beneden en voor dat de eerste badgast uit de veeren is, staat de zon alweer te schijnen aan een wolkeloozen hemel. Geen wonder dus, dat de proeven van meneer Veraart al door in Scheveningen gehouden worden. De jongste proeven hebben alweer re sultaat opgeleverd al w&s dit niet di rect noodzakelijk, want het regende in de achter ons liggende dagen meer en harder dan in jaren het geval was en er werd een wolk met ijsgruis bekogeld en tot dalen in zee gedwongen, waarvan een regenboog het onmiskenbare teeken was. Nog één keer zal meneer Veraart in het komende voorjaar de proei' met grooter vliegtuigen herhalen, en dan komt hij naar Indië de planters gelukkig ma ken, en regen tooveren, als het gewas het noodig heeft. Welnu, wat zal er dan nog aan ons ge luk ontbrekn? Beste jongen, ik ga je groeten. De vijf van een toekomstig milliardair, die zich teekent, OOM BART. der De Burgemeester en Wethouders van Soest doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zjjne vergadering van 28 Juli 1930 is vastgesteld de volgende ver ordening Verordening ter voorkoming van Brand. Artikel 1. Het blusschen van branden in de ge meente Soest is opgedragen aan de vrij willige Brandweerverenigingen. De commandant en de brandmeesters der vrijwillige brandweerverenigingen worden door Burgemeester en Wethou ders benoemd, geschorst en ontslagen. Artikel 2. Een ieder, die brand ontdekt, is ver plicht daarvan terstond kennis te geven aan de politie of aan een der in art. 1 genoemde personen, in welk laatste geval deze verplicht is zorg te dragen, dat de politie zoo spoedig mogelijk 'wordt ge waarschuwd. Artikel 3. Bij brand is ieder verplicht te ge hoorzamen aan de bevelen, gegeven door of vanwege den Burgemeester, den Com mandant der vrijwillige brandweer, die bij den brand het bevel voert of diens plaatsvervanger, onverminderd de ver plichting van ieder om de diensten te verrichten, die ingevolge art. 446 van het wetboek van Strafrecht van hem gevor derd worden. Artikel 4. Ter blussching van brand, tot afwen ding van brandgevaar, ter voorkoming van uitbreiding van brand, of tot afwering van gevaar voor de openbare veiligheid zulks ter beoordeeling van den Burge meester, of de bij den brand aanwezige Onderricht PIANO - VIOOL - CELLO ORGEL - ZANG - THEORIE Opleiding voor het exam.n der Kon. Ned. Toonkunstenaars-Vereeniging VEERSTRAAT 30-32 - HILVERSUM ambtenaren van politie, het personeel van het brandwezen, de ambtenaren van openbare werken, de ambtenaren van het Gasbedrijf, de ambtenaren der ejlectri- citeitswerken, het personeel der water leiding, zijn de bewoners, gebruikers of eigenaren van gebouwen, tuinen, erven, landerijen, getimmerten of andere ruim ten, waarin brand of waarvoor brandge vaar is ontstaan, en van die, welke in de nabijheid daarvan gelegen zijn, ver plicht te dulden, dat de in den aanhef be doelde personen, mits voorzien van een onderscheidingsteeken, de woningen dier bewoners, gebruikers of eigenaren hun ondanks te allen tijde binnen treden, zulks met inachtneming van de bepalingen der wet van 31 Augustus 1853, St.bl. 83 en dat door bedoelde personen andere te dezer zake noodige maatregelen worden genomen. De in het eerste lid genoemde ver plichtingen gelden ook voor de bewoners, gebruikers of eigenaren van gebouwen tuinen, erven, landerijen, getimmerten of andere ruimten, welke gelegen zijn tus- schen het gebouw, waarin de brand is uit gebroken en de plaats vanwaar de brand weer, ter beoordeeling van den comman dant der vrijwillige brandweer, die bij den brand het bevel voert of van diens plaatsvervanger, het ben oodigde blus- schingswater moet betrekken. Artikel 5. Het is personen, niet tot de brandweer Hqhoorende, verboden buiten noodzaak» zich in te laten met het redden van goe deren, tenzij met vergunning van den commandant der vrijwillige brandweer, die bij den brand het bevel voert, of diens plaatsvervanger. Artikel 6. Onder plaatsvervanger van den com mandant der vrijwillige brandweer, die bij den brand het bevel voert, worden ver- MANTELSTOFFEN BONTKRAGEN TWEEOS voor Japonnen VIYELLA's - CELANESE-ZIJDE FLUWEELEN TRICOT JAPONNEN TRICOT VESTEN TRICOT PULL-OVERS KINDER-KLEEDING SHAWLS - HANDSCHOENEN staan de leden van de vrijwillige brand weer vereeniging, die ingevolge de hier omtrent bestaande algemeene instructie voor de vrijwillige brandweer gerechtigd zijn als zoodanig op te terden. Artikel 7. De commandant van de vrijwillige brandweer, die bij een brand het bevel voert, of diens plaatsvervanger, is .in het bijzonder belast met het opsporen der overtreding van de artt. 3, 4, 5, 43^ 44, 45 en 46 en is verplicht daarvan pro cesverbaal op te maken. Artikel 8. Het is behoudens de voorschriften van. den Raad, vastgesteld krachtens het be paalde bij de verordening als bedoeld in art. 1 der Woningwet, verboden vuur te stoken, anders dan in daartoe bekwame stookplaatsen, voorzien van eene in goe den staat verkeerende rookgeleiding. Deze verbodsbepaling is niet van toe passing op het gebruik van vuurpotten, welke geen vlam geven en geen rook ver spreiden en evenmin op het gebruik van veldsmidsen of vuurpotten voor het heet- maken van klink- of soldeerbouten of het smelten van metalen of mastiek. Artikel 9. Een ieder, die rookgeleidingen in ge bruik heeft, is verplicht die minstens één keer en, zoo deze dagelijks gebruikt wor den, minstens tweemaal per jaar te rei nigen of te doen reinigen, en bovendien zoo dikwijls als het door of vanwege Bur gemeester en Wethouders wordt gelast. Bakkers moeten de schoorsteenen, wel ke voor hun bedrijf gebezigd worden, ten minste eenmaal in de drie maanden reini gen of doen reinigen. Bovendien zal wanneer in een schoor steen brand heeft plaats gehad, de ge bruiker verplicht zijn, dien schoorsteen binnen twee etmalen, nadat de brand plaats had, te reinigen of te doen rei nigen, en mag in dien schoorsteen niet gestookt worden, vóórdat door den be trokken ambtenaar van het Bouw- en Wo ningtoezicht blijkens een door hem afge geven getuigschrift is geconstateerd, dat de gebruiker aan die verplichting heeft voldaan. Artikel 10. De vergaarplaatsen van asch, welke zich pp minderen afstand dan 2 Meter van gebouwen, schuttingen, heiningen bevin den, moeten van onbrandbaar materiaal zijn vervaardigd en zijn afgesloten. Het is verboden vuur of heete asch te werpen in ééne verzameling van mest, asch of vuilnis. Artikel 11. Het is verboden, tenzij met vergunning van Burgemeester en Wethouders en met inachtneming van de door hen in ieder bijzonder geval te stellen voorwaarden, op den openbaren weg vuur of heete asch te dragen of tot het dragen op den open baren weg af te geven anders dan in me talen, pteenen of aarden bakken en potten, voorzien van een onbrandbaar deksel. Artikel 12. Het is verboden: a. gedoofde turf, houtskool en boek- weitdoppen te bewaren, anders dan in behoorlijk, gesloten metalen of steenen pot ten of bakken; b. heete asch, anders dan in gesloten metalen potten of bakken te bewaren; c. in magazijnen of werkplaatsen ge bruikte poetslappen of andere met vet doortrókken vezelstoffen of aan zelfont branding onderhevige stoffen anders te bewaren dan in metalen, of steenen potten hakken of trommels. Artikel 13. Het is verboden, tenzij met vergunning van Burgemeester en Wethouders en met ijlachtneming van de door hen in ieder bijzonder geval te stellen voorwaarden, vuurwerk af te steken. Artikel 14. Het is verboden vuurwerk of ontplof bare stoffen te verkoopen of af te leve- ONTVANGEN de nieuwste modellen in TELEFOON 589 ren aan personen beneden den leeftijd van 16 jaar. Artikel 15. Het is verboden .tenzij met vergunning van Burgemeester en Wethouders en met inachtneming van de door hen in ieder bijzonder geval te stellen voorwaarden, vuur te stoken in de open lucht. Deze verbodsbeppaling is niet van toe passing op het gebruik van veldsmeden of vuurpotten voor het heetmaken van klink- of soldeerbouten of het smelten van metalen of mastiek, voorzoover daar bij niet in strijd wordt gehandeld met het bepaalde in het volgende artikel. Artikel 16. Het is, behoudens het bepaalde in de artt. 1 en 6 van het K. ;B. van 30 Decem ber 1924 (St.bl. 620), verboden, tenzij met vergunning van Burgemeester en, Wethouders en met inachtneming van de door hen in ieder bijzonder geval te stel len voorwaarden, metalen of andere stof fen te verwarmen of te smelten .elders dan op den beganen grond, dan wel werk zaamheden te verrichten op, aan, of in gebouwen, torens, daken, platten of go ten van kerken of andere hooge gebou wen, waarbij vuur of blaasvlammen wor den gebruikt. Artikel 17. Het is verboden gedurende of na het verrichten van werkzaamheden op, aan of in een gebouw, toren, dak of dakgoot, een vuurpot, welke nog vuur bevat,, een nog brandende soldeerlamp, welke door brandspiritus of benzine werkt, zonder behoorlijk toezicht te laten. Artikel 18. Het is verboden anders dan voor huise lijke doeleinden terpentijn, teer, olie, zwa vel, pek, smeer, vernis, of dergelijke licht ontvlambare stoffen te koken, te smelten, te branden, te raffineeren of an dere kunstbewerking te doen ondergaan, anders dan in de open lucht op een daar toe door Burgemeester en Wethouders goedgekeurde of aangewezen plaats. Artikel 19. Het is verboden in winkels, waar licht brandbare goederen zijn opgeslagen of uit gestald: a. open lichtvlammen te hebben of licht te branden dat niet zoodanig beschermd is dat geen brandende of gloeiende deelen uit de bescherming kunnen ontwijken; b. deze goederen te hebben op korter afstand dan: 20 cM. van alle licht ,met uitzondering van electrisch gloeilicht 10 cM. van electrische gloeilampen, ten zij deze door schutkorven of schutballons omgeven zijn; 80 cM. van kachels, fornuizen of ande re stookinrichtingen, tenzij deze op een afstand van minstens 41) c.M. door vast staande schermen omgeven zijn; 40 cM. van kachelpijpen en andere niet gemetselde rookgeleidingen 20 cM. van gemetselde schoorsteenen en buizen of toestellen van centrale ver warming; c. deze goederen te hebben boven ander licht dan electrisch gloeilicht; d. vuurpotten te hebben, als bedoeld in het 2e lid van artikel 8; e. gaslicht in de uitstalruimte met open vlammen te ontsteken. Artikel 20. Het is verboden in de bebouwde kom, zonder schriftelijke vergunning van Bur gemeester en Wethouders: a. een gebouw geheel of gedeeltelijk te bezigen tot opslag- of bewaarplaats van HOTEL CA FE RESTAURANT GEOES 53 a HILVERSUM LUNCH koud of warm f 0.85 Keuze uit 30 verschillende Schotels. hooi, stroo, turf, hout, of andere licht ontbrandbare stoffen, wanneer die goede ren of stoffen voor handel of bedrijf in voorraad worden gehouden b. in de openlucht een verzameling van de in sub a genoemde goederen of s'toffen te hebben binnen een afstand van 10 M. van openbare wegen en van huizen, gebou wen of hagen, welke behooren aan ande ren dan den eigenaar en steller der ver zameling, en van 25 M. van spoorlijnen. Artikel 21. Het is verboden in een opslag-of bewaar plaats, waarin goederen of stoffen, genoemd in het vorig artikel, zijn opgeslagen, of op een terrein, waarop zich een verzameling van de in het vorig artikel genoemde goe deren of stoffen bevindt: a. vuur te stoken of vloeistoffen, als be doeld in de artikelen 24 en 30 te branden, tenzij met vergunnig van Burgemeester en Wethouders en met inachtneming van de door hen in ieder bijzonder geval te stel len voorwaarden b. open lichtvlammen te hebben of licht te branden, dat niet zoodanig beschermd is, dat geen brandende of gloeiende deelen uit de bescherming kunnen ontwijken; e. deze goederen of stoffen op te slaan op korter afstand dan 10 cM. van electrisch gloeilicht, tenzij deze door schutkorven of schutballons omgeven zijn, 20 cM. van elk ander licht, van buizen of toestellen voor schoorsteenen en 40 cM. van andere rook geleidingen; d. te rooken. Artikel 22. Zij, die opgeslagen goederen of stof fen, genoemd in artikel 20 onder hun beheer hebben, zijn verplicht maatregelen te nemen tegen broeiing van dien opslag en bij ge vaar van brand hiervan onmiddellijk kennis te geven aan het bureau van politie en verder al datgene te verrichten en toe te ■laten, hetwelk door of vanwege den Bur gemcester tot stuiting en verdere voorko ming van het brandgevaar wordt bevolen. Artikel 23. Het is verboden, tenzij met vergunning van Burgemeester en Wethouders en met inachtneming van de door hen in ieder bij zonder geval te stellen voorwaarden, te rooken, vuur te stoken of vloeistoffen, als bedoeld in de artikelen 24 en 29, te bran- den, dat niet zoodanig beschermd is, dat geen brandende of gloeiende deelen uit de bescherming kunnen ontwijken, in werk plaatsen, waarin bewerking óf verwerking 1 van goederen en stoffen, genoemd in ar tikel 20 plaats vindt. Hetzelfde verbod geldt ter plaatse van het laden, lossen of vervoer dier goederen. Het verbod van rooken geldt niet vooi werkzaamheden op boerderijen. Artikel 24. Het is verboden in een perceel meer op geslagen te hebben dan 10 Liter en anders dan in gesloten metalen bussen van ten hoogste 10 Liter of in flesschen of krui ken van ten hoogste 1 Liter inhoud,'benzi ne, gasoline, petroline, naptha, zwavelkool stof, zwavelaether, en andere niet met wa ter in alle verhoudingen mengbare vloei stoffen, welke bij aanraking met een vlam onmiddellijk zelf vlanj vatten, of waarvan de ontvlammingstemperatuur minder dan 21 graden Celsius bedraagt. De verbodsbepaling van de eerste alinea is niet van toepassing op vloeistoffen, wel ke geborgen zijn in de vaste reservoirs van motorrijtuigen, voorzoover daarbij voldaan wordt aan de bepalingen der artikelen 25—27 Artikel 25. Het is verboden in eenzelfde perceel motorrijtuigen met verbrandingsmotoren ie hebben, waarvan de reservoirs tezamen meer dan 200 Liter benzine of andeie vloeistoffen, als bedoeld in artikel 24 be vatten, tenzij met vergunning van Burge meester en Wethouders en met inachtne ming van de door hen in elk bijzonder geval te stellen voorwaarden Artikel 26. In lokalen, waarin motorrijtuigen met verbrandingsmotoren aanwezig zijn, waar van de reservoirs tezamen meer dan 15 Li ter benzine of andere vloeistoffen, als be doeld in artikel 24 kunnen bevatten, is het verboden: a. vuur te hebben, vloeistoffen te bran den, als bedoeld in artikel 24 en 29, lucifers of andere ontstekingsmiddelen te ontsteken, of te rooken; b ander licht te hebben dan electrisch gloeilicht, met lampen in dichtsluitend'-- schutglazen, waarin ook de lampenhouders omsloten moeten worden. c behoudens aan motorrijtuigen zelve, stopcontacten, afsluiters of schakelaars voor electrischen stroom te hebben op min dere hoogte dan 1.50 M. boven den vloer, d. andere dan door den betrokken Com mandant van de Brandweer goedgekeurde verwarmingsinrichtingen te hebben; e. anders dan door zelfsluitende deuren gemeenschap te hebben met lokalen, waar in vuur of ander licht dan electrisch gloei licht aanwezig is (Wordt vervolgd). VAN DEN HEUVEL. Men kan dezer dagen geen krant opne men of men leest van water en waters nood, van zwellende rivieren en onder- geloopen landstreken. Allemaal rampen door overstrooming veroorzaakt, tenge volge van zware regenvallen en heftige stormen. Vooral in 't buitenland, waar veel schade is toegebracht aan leven en bezit. Ook uit ons eigen land komen berichten van waterstuwingen der rivieren, waardoor uiterwaarden zijn ondergeloopen en nadeel is toegebracht aan verschillende water werken. En niet alleen nadeel, maar ook ongemak is hierdoor veroorzaakt voor al len, die er mee te maken hebben. Het water is in onze lage landen het natuurelement, waarmede we altijd het meest hebben uit te staan. In goeden, maar ook in kwaden zin. Het is nog altijd een groote verkeersader voor onzen handel en een voorname factor in de karakteristieke schoonheid van het Hollandsche landschap. Evenwel ook dikwijls de vijand en de ver nieler van leven en goed, voor wien men altijd pp zijn hoede zijn moet. Het element, dat erg woelig en boosaardig zijn kan. maar dat we toch niet gaarne missen wil len, al is het bijwijlen ook nog zoo veel- eischend. Want als het in een langdurige periode van groote en aanhoudende droog te uitblijft, zoodat het land verdorst en plassen en vaarten op bedenkelijke wijze gaan afnemen, dan zien we met groot ver langen zijn terugkomst tegemoet. Het zijn dan ook gelukkige en vrucht bare landstreken, die door het water ge voed en verzorgd worden. Want evenals de lucht en de aarde maakt het een noodzakelijk voedsel uit voor mensch. dier en plant. Waar het zelden of nooit komt. daar is woestenij en onvruchtbaarheid. Het helpt daarom verreweg veel meer mee aan den opbouw dan aan de vernieling. Welige akkers en bebouwde velden ge- tuigenalom hiervan. Waar de aarde op haar tijd door hemelwater gedrenkt wordt, daar is ook leven en welvaart. Maar het geeft ook een bijzonder ka rakter aan de schoonheid eener streek, die door het bezit van water belangrijk aan schilderachtigheid winnen kan. Want door zijn groote plasticiteit neemt het zoo makkelijk en als vanzelf de vormen aan, die door de omstandigheden geboden worden en zoo ontstonden in ons land ar tistieke watergangen en grachten, al naar behoefte en smaak. Als bezield beweegt het zich vlug en gemakkelijk naar alle richtingen en reproduceert het in effen of bewogen weerspiegeling het zonlicht en de schoone luchten, die strak gespan nen staan of er over heen drijven. In deze hoog gelegen heuvelachtige stree1; onzer woonplaats is het water niet minder een graag geziene gast, die ech ter nog al eens zeer lang op zich wachten laat en wiens bezoeken voor pns meestal nog tekort van duur zijn. Want van regen kan men hier niet gauw genoeg krijgen en wel eiken dag zou deze bodem een of meer flinke regenbuien behoeven. Bij regenval op een geaccidenteerd ter rein heeft het water niet veel gelegenheid om ter plaatse, waar het op de hoog ten en hellingen gevallen is, in den bodem te dringen, maar zal het reeds dadelijk overal zijn laagste punt opzoeken om daar in zèer korten tijd :een meerde te vormen, dat echter weer spoedig door den door laatbaren bovengrond wordt opgezogen, BONTWERKER en 5 —TELEFOON 11285 Oud Kerkhof 43 UTRECHT VERMAKEN REPAREEREN 2 qq van alle soorten BONTWERKEN zoo tenminste sterk aanhoudende regens het voorhands niet blijven voeden. Zoo doende verdwijnt het water hier bijna even snel als het gevallen is en is droog te een min of ;neer chronische ziekte voor deze streek. Sloten en vaarten kunnen zich hier niet vormen en hoe aangenaam en goed een droge bodem ook voor het wonen en de gezondheid wezen moge, men zou het water nu en dan wel naar zich willen toe trekken of het in regenachtige tijden in groote hoeveelheden willen op zamelen om'het in een droogteperiode te kunnen gebruiken. Als we in 't voorjaar heel veel zorg aan onze tuinen en niev in 't minst aan onze gazons besteed hebben, we hebben vol doende en goed gemest, het onkruid bijge houden, het gras bijgezaaid en als dan alles belooft goed zijn'best te zullen doen en alles hiertoe dan ook heeft meegehol pen en meegewerkt, zoodat in Mei dan alles ook werkelijk er goed schijnt voor te staan, dan komt de zomer met enkele weken maar van verzengende droogte, en gemis aan regen en weg is al onze ver wachting en blijkt onze moeite voor niets geweest te zijn. Want spoedig gaan onze bloemen en planten verwelken en verdrogen, terwijl er zich leelijke brandvlekken in het grastapijt vertoonen, liefst daar natuurlijk, waar dit er bijzonder mooi en welig uitzag. In- ttusschen breiden de roestvlekken zich nog op onrustbarende wijze uit en met ons mooie gazon is het gedaan. En dat blijft ook dan nog, wanneer we later met de hark de verbrande graszoden komen weghalen, die dan kale plekken achter laten. Hiertegen bestaat natuurlijk wel een remedie. Men zou eiken clag in den zomer, wanneer het niet of weinig regende, een of meermalen flink kunnen sproeien, doch dit vergt voor een niet al te kleinen tuin niet alleen eenigen tijd, imaar het is daar- ADVIES IN ALLE RECHTSZAKEN INCASSO- EN INFORMATIEBUREAU „UTRECHT" L. NIEUWSTRAAT 90, UTRECHT. Tel. 11460 - Postrek. 69147. INCASSO'S INFORMATIES bij ook zeer kostbaar, in aanmerking ge nomen, dan den verschrikkelijk, onmatig hoogen prijs, welke men hier voor leiding water betalen moet. Wie rekening houden moet met zijn beurs en dat is voor ver reweg met de meeste bewoners hier het geval, ziet natuurlijk erg tegen de extra- kosten op en laat dan liever maar de tuin verbranden, hoe na hem die dan ook ove rigens aan het hart moge liggen. Zoodat dan hier ook mooie, frissche tuinen, die er in alle opzichten wezen mogen, tot de uitzonderingen behooren. De permanente droogte is ook een fak- tor, die de tuinbouw op deze plaats on mogelijk maakt, zoolang het dure leiding water een beletsel vormt om daaraan tege moet te komen. Uit laatste is ook een der oorzaken, waarom de fabrieksnijver heid zich hier niet uitbreidt. De formi dabele prijs van het leidingwater hier, dat toch geen luxe-artikel, maar een noodza kelijke levensbehoefte is, wordt als een schreeuwende onrechtvaardigheid aange voeld. En het ware te wenschen, dat alle be langhebbenden en gedupeerden, en dat zijn alle bewoners van Soesterberg. de handen ineen sloegen om aan dezen slechten toe stand een eind te maken. „TOESCHOUWER."

De Soester | 1930 | | pagina 2