2e BLAD Heeft U iets Meylink's Fotohandel Plaatselijk Nieuws. PULL-OVERS SHAWLS HANDSCHOENEN SLOBKOUSEN DE WINTER-ARTIKELEN bij Hef Valutahuis Soesterberg. Burgerlijke Stand Predikbeurten. Sport. Rechtzaken. nog tus- crba- behoorende bij „D E S O E S T E R" van Zaterdag 8 Nov. 1930, No. 89 JEUGDWERK VAN HET DEPARTE MENT SOEST DER MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN HET ALGEMEEN Het kan niet worden ontkent, dat de Soesterjeugd in het teeken der algemeene belangstelling staat en naast hetgeen op kerkelijk gebied in dit opzicht ter hand ge nomen werd, komt nu „het Nut" nog eens de aandacht vragen en wel voor een ten toonstellinkje van werk, dat in den vori gen winter op de clubs vervaardigd werd. Veel daarvan werd reeds door de clubleden mee naar huis genomen ter versiering van huis en haard. Maar dat, wat door leider en leidsters kon worden achtergehouden vormt nog een bezienswaardige collectie en geeft een aar.dig beeld van het resultaat, dat met behulp van nijvere:, handen en een voudige grondstoffen kan worden verkre gen. Het zijn alle gebruiksvoorwerpen, die door kleur en doelmatigheid van vorm een lust zijn voor 't oog. Op 't gebied van fraaie handwerken is er allerlei, als kussens theemutsen, taschjes, slofjes etc. en wie een.- zien wil, wat er wel van bovenstukken va.i kousen gemaakt kan worden, verzuime niet eens een kijkje te nemen. Het cartonnage werk toont ons wat een goeden kleurcom binatie, een vaste hand en nauwkeurigheid verinogen, terwijl het houtwerk ons toont, dat jongens niet alleen woelig, maar ook vlijtig kunnen zijn. Menig werkstuk doet thuis al dienst, maar enkele bleven ons nof gespaard. Al deze zaken zijn te bezichti OUDFCRACHT 183 TFLEF. 10341 Camera's - Fotografie ën Projectie-artikelen AFWERKEN VOOR AMATEURS Groote sorteering ALBUMS gen Vrijdag 14 Nov. 's avonds van 7lü uur en Zaterdag 15 Nov. 's middags van 26 uur in de kleine zaal van „Religie en Kunst" in de Rembrandtzaal, waar tevens gelegenheid is de voorwerpen tegen den prijs der verwerkte grondstoffen te koopen, welkome St. Nicolaasgeschenken alzoo! ,Een aantrekkelijkheid bovendien vormt een prachtig poppenhuis, rijk gemeubeld en be woond, dat zal worden verloot. Vanaf Za terdagavond is het reeds te bezichtigen bij den Heer W. Groart, Rijwielhandelaar, van W,eedestraat 36. Wanneer van hoogerhand verlof is ver leend, zullen aantal en prijs der loten na der worden bekend gemaakt. DE KONINGIN-MOEDER. De Koningin-Moeder zal heden van Het Loo naar Den Haag vertrekken. De kon. familie zal haar verblijf in Het Loo in het laatst van November beëindigen. BENOEMD. Tot onderwijzeres aan de Chr. School te Hees is benoemd Mej. Fleurke thans te Hoogeveen. APOLLO. De mannenzangvereeniging Apollo met onderafdeeling kinderkoor, onder leiding van den heer H. J. van Maurik, zal dezen winter eenige uitvoeringen geven, w.o. „Operette" Mannenkoor en zangspelen kin derkoor. GAS-INSTALLATIE. „RELIGIE EN KUNST." Ons komt ter oore, dat men er in is ge slaagd een goede gas-installatie aan te leg gen in het gebouw „Religie en Kunst", Rembrandtlaan. Men kan nu verzekerd zijn, dat de perioden van onaangename koude tot het verleden behooren en kunnen de leden van de Ver. v. Vrijz. Godsd. de gods dienstoefeningen regelmatig bezoeken zon der dat de temperatuur van het gebouw een beletsel behoeft te zijn. GEVONDEN VOORWERPEN. Een kaarslantaarn. Een autoslinger. Een belastingmerk. Een portemonnaie. BALDADIGHEID. Dezer dagen werd door de politie opge merkt, dat aan de leegstaande villa van den Heer D. aan de Molenstraat een 5-tal ruiten waren stuk geslagen, zoodat deze villa vrij ernstig was vernield. Na onderzoek bleek, dat een 5-tal nog jeugdige scholieren de daders van dit stuk gooien waren. Met het oog op den jeugdigen leeftijd zal dc politie trachten de ouders te. bewegen dc aangerichte schade te vergoeden, waar door dan die zaak wellicht nog in der min ne kan worden opgelost. PLUIMVEEVEREENIGING. Dinsdagavond vergaderde de Pluimvee- Vereeniging in den „Gouden Ploeg" 'n 23- tal leden waren opgekomen. Voorzitter was de heer Boersma. Vervolgens wordt medegedeeld, dat de heer Hartog uit deze gemeente bereid is een 6000 eieren van den hoenderstapel van de leden te koopen voor den middelprijs van de Apeldoornsche markt. HEcREN-MOOLMAGAZIJN F. C. Kuijperstraat'10 - Telef. 2169 Ook is nog een schrijven ingekomen van de Rotterdamsche eierenveiling. Deze vei ling is voor Soest veel te laag. F.en der leden de heer Hoksbergen, deelt mede, dat hij bereid is de eieren te koo pen tegen middelmarktprijs van Barne veld. Dit aanbod vindt men beter dan het voorgaande, zoodat meerdere leden hun eieren aanbieden. De eieren worden van huis gehaald. Ook de kleinere eieren wor den genomen per gewicht, berekend tegen 17 per Kilo. Een cursus in Pluimveeteelt, waarvoor zich in een vorige vergadering een 15-tal le den hadden opgegeven, zal beginnen op Vrijdag 7 November des avonds half zeven. De lessen zullen worden gegeven door den heer Lieshout uit Montfoort. In de vacature, ontstaan door het ver trek van den heer Witberg, werd voorzien door de verkiezing van den heer Van der Wiel met 177 stemmen. Het voorstel-Blom, om vanwege deze pluimveevereeniging een gemeenschappe lijke inzending te doen op de tentoonstel ling Ornithophilia te Utrecht, werd. na toe lichting van de heer Blom en Graauwmans, niet mogelijk geacht voor Soest. Het voorstel van het bestuur om de ten toonstelling dezen winter te houden op 0 en 10 Januari a.s. wordt algemeen goedge keurd. Verder komt nog ter sprake de aanzui vering van het nadeelig saldo waarmede de rekening over 1929 sloot aangeboden door een der leden. Wijl deze ook na aan schrijving niet zijn toezegging heeft inge lost wordt besloten hem een quitantie te doen presenteeren. Tenslotte wordt nog medegedeeld dat op dc t-.k. algemeene vergadering, te houden op 8 Dec. a.s. de heer Lieshout een lezing zal houden over: „De invloed van haan en hen op het kuiken." BRAND. Vrijdagmiddag om 12 uur riep de sirene de brandweer op voor een brand bij de Bree, in de Bosstraat. Het woonhuis brand de uit. VERNIELZUCHT. Door de baldadige jeugd zijn in een leeg staand perceel aan den Eigendomsweg al hier, vele ruiten, boomen en bloemen ver nield. KONIJNEN DOODGEBETEN. Door den heer G. H. aan de Beukenlaan alhier, werden Woensdagmorgen 5 konijnen vermist. Bij een door de politie ingesteld onderzoek, bleek al spoedig, dat een of meer honden de schuldigen waren, omdat de nabijheid van de woning 3 doodge beten konijnen werden teruggevonden. UTRECHT, Potterstr. 22, Vreeburg 36, Steenweg 62. HILVERSUM - Leeuwenstraat 28. AMERSFOORT - Krommegracht 4. Het meest gesorteerde en goedkoopste adres voor SIGAREN, SIGARETTEN, TABAK VAN DEN HEUVEL. Elke plaats van eenigen omvang of land streek is tegenwoordig in 't bezit van een gids of wegwijzer, die gewoonlijk door een ter plaatse bestaande vereeniging voor vreemdelngenverkeer wordt uitgegeven. Het behoort zoo tot de „bon ton" voor een ge meente, zou men zoo zeggen, wanneer zij met eenge voldoening en welbehagen wij zen kan op het bestaan van een boekje, waarin haar plaats onder de zon op niet al te onvoordeelige wijze wordt vastgelegd en kenbaar gemaakt. Voor sommige ge meenten is het zelfs de eenige manier ge weest om eenige bekendheid te verwerven en voor weer anderen was het vaak een ge legenheid om een reeds bestaande kring van kennissen niet onaanzienlijk uit te brei- Reclame op elk gebied haast, is het wachtwoord van onzen tijd. Iets of wat moge nog zoo goed of schoon zijn of met welke voortreffelijkheden dan ook geze gend, zonder een publieke aanprijzing ech ter kan de wetenschap daarvan niet door dringen en blijft deze tot slechts weinigen beperkt. Zoo ook, wat betreft de vestiging en het vreemdelingcnbezoek voor een of andere plaats. Een doelmatige reclame is hiervoor nu eenmaal een onontbeerlijk hulpmiddel, alhoewel dat woord bij sommige menschen niet aangenaam in de ooren klinkt, om dat het voor hen synoniem is met humbug, boerenbedrog en was dies meer zij. Dit kan echter nooit gezegd worden van een re clame, die op waarheid steunt en daarom vrij mag uitvliegen om hiervan kond te doen. In vroegeren tijd was men honk- en plaatsvast. Verhuizen deed men niet dan om zeer dringende redenen, die zich echter zelden voordeden, terwijl van een op reis gaan, zooals we dat nu kennen, door zich over zeer groote afstanden te verplaatsen, oogoed als geen sprake was. En een tocht je naar een naburige gemeente kon daartoe toch niet gerekend worden. Alleen de aan zienlijken, die het goed betalen konden, de den aan reizen. Nu daarentegen zou men van een alge meen bestaande reisgewoonte kunnen spre ken, want de drang en de daad om zich nu en dan te vrplaatsen hebben zich van bij na alle kringen der samenleving meeste; gemaakt. En elke plaats tracht iets van dien stroom op te vangen. Liefst zooveel moge lijk, als het kan. Zelfs Vroeger geheel onbe kende en ver van het hoofdverkeer aflig gende streken doen alle mogelijke moeite om de aandacht op zich gevestigd te krij gen. En zoo verschijnen er vaak in tijd schriften of dagbladen artikels over dt schoonheid en aantrekkelijkheden van voor heen onbekende plekjes. Een nieuw oord heet dan ontdekt te zijn; het wordt geduren de de vacantie door velen opgezocht om daarna soms weer min of meer in de ver getelheid te geraken. Een soort van mode is hier niet geheel en al vreemd aan. Wanneer men de verschillende gidsen en wegwijzers van verschillende plaatsen naast elkaar legt, dan lijkt het wel, alsof elke plaats op voortreffelijke wijze is uitgerust terwijl het eenc landschap nog mooier i- dan het andere, zoodat een vreemdeling, ge steld dan, dat hij de moeite nemen zou om al die gidsen door te kijken, wel heel moei lijk zijn keuze zou kunnen maken. Gewoon lijk behoeft hij dat ook niet te doen, daa' zijn reisplan ook onder invloed van andere factoren is vastgesteld. Met dat al sloven vele gemeenten zien uit in het maken van reclame. En veelal zal dit dan ook gelukken, wanneer een wer kelijk schoone ligging die reclame als van zelf steunt en inhoud geeft zoodat de be kendmaking niet door de kennisname hoeft weersproken te worden. Voor de meeste plaatsen is dat vreemdelingenbezoek en al de reclame die ervoor gemaakt wordt een bijzaakje. Er zijn er echter ook, voor wie het daarentegen een hoofdzaak en een 1 vensbelang is. Tot deze laatste categorie kan ook Soesterberg gerekend worden, da', door zijn werkelijk schoone en in alle op zichten voortreffelijke ligging als voor vreemdelingenbezoek geschapen is. Men kan zich dit hier niet genoegzaam inprenten. En dat alleen reeds zou een motief zijn om voor deze plaats een gids samen te stel len, die er wezen mag. De opmerkingen dienaangaande, welke op de laatst alhier gehouden vergadering van dc vereeniging voor vreemdelingenverkeer gemaakt wer den, waren zeer ad rem. Want de enkele maanden geleden verschenen gids voo Soest, hoe fraai en artistiek deze overigens ook is uitgevoerd, en waarin dan Soester berg ook is opgenomen, kan echter op ver re na niet de rol van wegwijzer voor deze plaats vervullen. Want maar een zeer kleine plaats is hier voor ons ingeruimd, waar door al het eigene en het bizondere karak ter van dit oord, die het in gunstigen zin van vele anderen onderscheiden doet, niet als iets geheel apart tot zijn recht komt. Behalve dit, zijn er vele dingen, die nu een maal in elke gids thuis hooren, hier in deze- niet opgenomen. Een plattegrond en een wegenkaart van de omgeving zoekt men tevergeefs, wat toch noodig is voor de ve len, die hier soms korten tijd vertoeven en zich dadelijk oriënteeren willen. Evenzoo ontbreekt een volledig overzicht van de diensten der spoorweg-, tram- en autobus verbindingen. Zoo is ook een opname van adressen der pensionhouders aan te beve len, alhoewel hiervoor wel eenige bezwaren van practischen aard schijnen te bestaan, volgens hetgeen op genoemde vergadering hierover te berde werd gebracht. Maar toch zou een vreemde bezoeker gaarne wat meer van hotel- en pensionprijzen willen weten, alsmede van de tarieven der verschillende vervoermiddelen. Zoo lijvig als sommige buitenlandsche gidsen wel eens zijn kunnen, verdient ech ter ook geen aanbeveling. Want de men schen, die een gids raadplegen in de vacan tie, zijn meestal niet in een studiestemming. Alhoewel toch ook weer een bescheiden plaats mag worden ingeruimd voor een markante schets van landschap en bewo ners. Moge deze plaats dan binnen niet al te langen tijd in 't bezit komen van een gids, die beknopt en overzichtelijk is ingericht, maar toch alles bevat, wat merkwaardig is en van practisch belang. „TOESCHOUWER." OPVOERING. De Zeister tooneelvereeniging zal a.s. Dinsdag 11 November 's avonds 8 uur ui de concertzaal van 't hotel „Het Zwaan tje" een opvoering geven van „De Brieven bus," blijspel in vier bedrijven met een voor spel. GYMNASTIEK- EN ATHLETIEKVER- EENIGING SOESTERBERG. Maandag 10 November zal te 8 uur in Hotel „Huis ten Halve" wederom een al gemeene vergadering gehouden worden van bovengenoemde vereeniging. In de afgeloopen weken heeft zich een buitengewoon groot aantal leden, buiten gewone leden en donateurs voor de ver eeniging opgegeven, zoodat daaruit met ge noegen kan worden geconstateerd, dat er zeer veel belangstelling voor deze vereeni ging is, en is het succes dan ook heden ver zekerd. A.s. Maandag zal definitief worden vast gesteld, wanneer met de lessen zal worden aangevangen, terwijl het bestuur mededee- lingen zal doen betreffende aankoop turn- toestellen. Tenslotte moet het huishoudelijk regle ment worden vastgesteld. Het bestuur hoopt ten zeeTste, dat alle bewoners, welke sympathiseeren met deze vereeniging, door aanwezigheid op de ver gadering daarvan blijk zullen geven. te verkoopen, iets aan te bieden, te verhuren, op te ruimen, enz. enz. enz., plaatst dan een KLEINE annonce in „0e Soaster" en U bent VERZEKERD dat U SLAAGT I van 30 Oct.5 Nov. 1930. GEBOREN: Johanna Adriana Aleida, d. van G. Klarenbeek en J. A. Lablans, van Maarenstraat 24; Albert Hendrik, z. vau H. v. d. Hoorn en K. van de Meulen, Post weg 52; Maria Hendrika Theresia, d. van G. J. Bosboom en M. H. Kuijer, B. Grothe- straat 55; Bertus Hendrikus Adrianus, z. van A. van Dorresteijn en A. Ruijter, Lange Brink weg 13a; Hermina, d. van T. Veen en H. Langenberg, Kerkdwarsstr. 20; Bettha, d. van W. Priem en N. v. d. Kuij, Park- laan 12 c. ONDERTROUWD: W. Koelewijn en C. van Dijk; H. W. van Diermen en H. Gras- meijer; C. Majoor en H. R. Kok; Th. Su- kel en M. van Doorn; T. v. Middelkoop en P. Koppenol. GEHUWD: J. W. Veldhuizen en Sj. Bijlsma. OVERLEDEN: Roelof je Noppen, 61 jr., ongehuwd, A. Paulownalaan 36. Vestiging 30 Oct.5 Nov. 1930. H. v. Stam, met gez., van Hilversum naar Beckeringhstraat 27; A. W. Stalenhoef, van Baarn naar Soesterb.str. 13; O. H. Zühlke, van Wageningen naar Sophialaan 9; E. F. Grolleman, van Roosendaal naai Torenstr 6;N. v. d. Hee, van Bergambacht naar He'- lingweg 1-5; J. van Kekem, met gez., van Vianen naar L. Bergstraat 24; A. Schouten, met gez., van den Haag naar Andriessestr. 13; B. C. Bleijerveld, van Heeze naar van Weedestraat 11; G. A. Hilhorst, van Eem- nes naar Molenstraat W.Z. 65; H. Koerse van Zaandam naar B. Grothestraat 69a P. D. van Ouwerkerk, met gez., van R'dam. naar W. Pyrmontlaan 38. Vertrek 30 Oct.5 Nov. 1930. C. A. J. van Hattum, met gez. van v. Weedestraat 13a naar Bunnik, Odijkerweg 5; G. Meijer, van B. Grothestraat 69 naar Vlagtwedde, Ter Apel (West); R. Tj. Bu ning, met gez., van Julianastraat 6a naar Weltevreden; G. Kamphorst, met gez., van L. Bergstraat 24 naar Appeltern, Wal 32, W. van de Plas, van Duinweg 2 naar Apel doorn, Spoorbrugweg 10; J. Botterblom, v. Birktstraat 5-lb naar Hoogland, p.a. C. Her- der;C. Bokhorst, met gez., van Eikenhorst straat 16 naar 's-Graveland, Zuideinde; C. Bakker, met gez., van Banningstraat 58 naar Utrecht. R. Visscherkade 21; D. J. Nap, naar de Bilt, Utr. weg 234; A. Jonker, van Birktstraat 34 naar Hilversum, Werner- laan 40; L. C. en H. Bos, van Bosstraat 125 naar A'dam, Spuistraat 191; B. J. M. van Hengstum, van Middelwijkstraat 19 naar Xaarden, Hortensiuslaan 60; J. J. B. v. d. Wijst, van Steenhofstraat 12b naar Tilburg, Oude Dijk 1; H. Wouters, van Zwarteweg naar Laren(N.H.), Beijmansteeg 2; H. v. d. Heuvel, van Oude Grachtje 3 naar A'dam. J. P. Heijestraat 92; D. Sijberden, van Dor- resteinweg 12 naar Hilversum, J. v. d. Heijedenstraat 50; G. Meerding, van Ko- ninginnelaan 109 naar Heemstede, Kerklaan 43; J. Bavelaar, van Kerkstraat 7 naar Utr, Rijnstraatt 1; P. Zwarts, van Kerkstraat 0 naar Vianen, Voorstraat 83; A. M. A. O. van Koetsveld, van G. Pelsweg 11 naar den Haag, Edisonstraat 92 A. W. van Hof- lot, van F. Huijcklaan 12 naar A'foort, Hof 9; G. C. Wijntjes, van Kerkpad N.Z. 43a naar Stoutenburg B 108; H. J. Sachte- leben, van Kolonieweg 1 c naar IJsselstein, Kloosterstraat 8; C. v. d. Wiel, van Soester- bergschestraat 125 naar Heemstede, Craije- nesters. 3'; G. C. Bevelander, met gez., van F. Huijcklaan 24 naar Middelburg, L. Gort straat 36; J. J. A. de Koning, met gez., van Soestcrb.straat 93 naar Oegstgeest, W. de Zwijgerlaan 11; R. Grutsch, van Soes- terb.straat 93 naar Zeist, Wilhelminalaan 15; L. A. Euwen, van Kerkpad N.Z. 21 naar A'dam, Prinsengracht 434;J. J. Drukker, v. Bosstraat 2 naar Utrecht, Balijelaan 18 bis; G. v. Dorssen, met gez., van W. Pvrmontl. 36 naar Utrecht, Mariastraat 47; Wed. Lan- genbach, van Kolonieweg 13 naar Monster. Molenstraat 12; W. Zappeij-Beer, v. Steen- hofstraat 56 naar R'dam, B. Hoffmanpl. 7; M. Joosten, v. Kerkstraat 10 d naar A'dam. Verhuizingen in de gemeente van 30 Oct. tot 5 Nov. 1930. H. Beijet-, van Schoolstraat 11 naar KI. waterweg 99; Wed. de Klerk, van Becke ringhstraat 27 naar Heuvel weg 2a; J. G. van Rouwendaal, van Kon.laan 148 naar Beetzlaan 41; C. W. van Duinkerken, van Kon.laan 142 naar Beetzlaan 41; P. van Ful pen, van Birktstraat 60 naar O. Utr.weg 5a; G. Kok, van Gr. Melmweg 2 naar O.Utr. weg 5a; A. Schouten, van Beckeringhstraat 2 naar Veldweg 14; B. G. Wesseling, van Soesterb.str. 12 naar Veldweg 14 Th. van Veldhuizen, van Kon. laan 94 naar Middel wijkstraat 47J. C. Weber, van Sophialaan 3 naar Middelwijkstraat 47; H. de Vlugt, van Steenhofstraat 45a naar Heuvelweg 1; H. C. Hcideman, van Banningstraat 88 naar Luchtv.afd.; A. Bouwhuizen, van Birktstr. 53 naar le Weteringpad 8; W. Weerdesteijn, van Postweg 12 naar Sportweg 11; G. van de Veen, van Kon.laan .110 naar Hartweg 19; P. van Doorn, van Birktstraat 10 naar Molenstraat W.Z. 66; J. de Wit, van A'foort. straat 83 naar Rademakerstraat 16. NEDERL. HERV. KERK SOEST. Zondag 9 Nov. Kerk v.m. 10 uur: Ds. van Schaick. n.m. 6 uur: Ds. Fokkema van Sprang. Rembrandtzaal v.m. 10 uur: Ds. Fokkema van Sprang, n.m. 6 uur: Ds. van Schaick. CHR. GEREF. GEMEENTE Julianastraat, Soestdijk. Zondag 9 Nov. v.m. 10 uur en nam. 6 uur: Godsdienstoefening. Dinsdag 11 Nov. nam. 7 uur: Ds. P. de Smit van Utrecht. VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN SOEST. Zondag 9 Nov. v.m. 10.30 uur: Ds. C. B. Burger van Bilthoven. (Solozang met Orgelspel.) E. S. V. A. C. Het Zaterdagmiddag-elftal moest 1.1. Za terdag met 3—2 de vlag strijken voor S.V.V. uit Utrecht; ook de Esvac-junioren verlo ren te Amersfoort met 32 van de H.V.C.- junioren. De wedstrijd Esvac IIB.V.C. III werd Zondag door de enorme regenval na drie kwartier spelen gestaakt, de stand was toen 11. Het eerste elftal was vrij. Deze week komen alle vier de elftallen in het veld. Voor Zaterdag 8 Nov. is vastgesteld: Esvac ZRood Wit (Amersfoor) Burg. Dekethpark 2.30 uur. 't Gooi BEsvac A Sportpark te Hilver sum 3 uur. Het programma voor Zondag luidt: Esvac IIQuick II (Amersfoort) Burg. Dekethpark 2 uur. Vreeswijk IEsvac 1 te Vreeswijk, ver trek autobus 12.15 uur. Onze verwachtingen zijn dat het Zater dagmiddag-elfttal de eerste winstpunten kan boeken; het junioren-elftal kan misschien een gelijk spel bewerken. Esvac II moet volgens de gespeelde wed strijden van beide elftallen van Quick II winnen, vooral het terreinvoordeel is hier van groot gewicht. Het spel van Vreeswijk is ons onbekend; de voorhoede moet beter zijn dan de achter hoede en als dus de achterhoede van Esvac I in conditie is kunnen de winstpunten mede naar Soest gebracht worden. Wij vertrouwen dat alle Esvaccers zich van het begin tot het einde zullen geven; doen zij dat dan is vrijwel succes verzekerd. BAARN I—VELOX I. Baarn I speelt a.s. Zondag tegen Velox I en zal wegens ziekte van (doelverdediger) Korens terdege oj moeten passen voor een nederlaag. Beide vereenigingen geven el kander weinig toe. KANTONGERECHT TE AMERSFOORT Verslag van de zitting. Genadig vonnis. De wijnhandelaar Th. J. E. te Soest, wiens wijnkelder vol spiritualiën was aan getroffen en die openhartig had bekend, dat ze ook voor verkoop in het klein waren be stemd, hoorde heden, Woensdag, den eisch van 100.boete en vernietiging der in beslag genomen dranken terugbrengen tot een vonnis van 60.boete en terugave van het in beslag genomene. Juridische aardigheid- Tal van kopjes hadden boven dit stukje kunnen geplaatst worden als Extremisten Links en Rechts, vernieling of baldadigheid, reuze aardig. Wat gij niet wilt dat u ge schiedt, doe dat dan ook een ander niet enz. Wat Duitschland zag in droevige ernst, hadden we in Amersfoort op 31 Juli in paskwil. De opkomelingen bij de Infanterie zwaai den af. Op het Stationsplein stond op post mej. Schrijver de bekende communiste. Haar draagbord van karton moest den ver trekkende jongens doen weten, dat ze een domheid zouden begaan hadden. Uit het station komt naar buiten mr. F. Hij ziet het bord, loopt naar de rijwielbe waarplaats, leent er een vuile poetsdoek, nadert het draagbord, geeft er een veeg over met zijn vuile doek en zegt: „Dat moet maar eens uit wezen." Waarop mej. S.: „Dat is de daad van een fascist." Zonder leesbaar bord staat ze nu aan het propageeren met den mond. De daad wordt bij de politie aangegeven met deponeering van het geschonden bord. Als tegenprestatie had men er een stuk muur moeten bijvoegen, nog steeds bedor ven door een der buren, „Rood front" enz. Die ontsiering is nog overal te genieten. Ook bederven van andermans eigendom. Mr. F. zendt hierop aan mej. S. een aan- geteekend schrijven met inhoud van een blank stuk papier. Dat moest dan die nen als vergoeding van schade. De postze gels op dien brief waren zoo gekozen en geplaatst, dat een ingelichte er de drie kleuren van de Nederlandsche vlag in kon waarnemen. Alles dus vreeselijk aerdig. We hadden grooter toeloop verwacht bij deze gerechtszitting. Daarin was ge zien slechts de twee partijen, plus twee ge tuigen, waaronder de rijwielbewaarder (van wegens den doek). Wat heden en verder opviel was de groote mate van vrijheid in beweging en mimiek, die den verdachte werd toegestaan. Een andere verd. was daarvoor uit de zaal ver wijderd en de behandeling was afgedaan buiten zijn tegenwoordigheid Het beklaag- denbordes werd zorgvuldig door verd. ge meden. De tegenpartij zal daarvan dan ook wel dankbaar gebruik maken, van deze niet belemmerde vrijheid. Het hooren als getuige van de eigena resse van het bord, had heel wat voeten den aarde. Natuurlijk geen afleggen van den eed. Als men haar op haar woord niet geloo- ven wou, was die eed ook van geen be- teekenis. Maar ook het onderteekenen van het haar voorgelezen belofteformulier ging maar zoo niet. Daarin werd van godsdienst gesproken en „godsdienst was opium voor het volk." Zonder onderteekenen ging het echter niet; dan zou zij nit$ als getuige kunnen gehoord worden. „Nu, dan zullen we den beker tot het einde toe ledigen." En de onderteekening geschiedde. Mr. F. had zijn handeling gepleegd met een bedoeling daar achter. Even voor 31 Juli was voor de Recht bank in Amsterdam behandeld dc zaak van het besmeren der verhuringsbiljetten op het S.D.A.P.gebouw te Amsterdam, ver richt door communisten. Die daad werd berecht als vernieling van andermans eigen dom. Daarom kwam het voor de Recht bank. Volgens verd. was dit verkeerd. De daad moest gelden als baldadigheid en hoorde dus thuis bij het Kantongerecht.

De Soester | 1930 | | pagina 5