RKUN DANSEN EN CABARET ^AM5K£RN;10r £5 het alom gevierde DUO PONCIA Utrechtscheweg - Amersfoort 5 min. van station Moderne Kunstnijverheid voorkleeding en Interieur Thee-, ontbijt-, Gebak- en Fruit- Serviezen Geschenken in Brons en Leer. „Liberty" Stoffen. Soesterberg. Ingezonden. Advertentiën. Kantoor „HET HANDELSHUIS" DEKENS PENSION co „HET HANDELSHUIS" Winterjassen LEEREN JEKKERS o co ■H 20 Nieuwste collectie Vesten, - Pull-Overs, Sjaals, Overhemden, Overhemden naar maat L. VERVAT EL cd" co O O -n (Hoek Lange Jansstraat) UTRECHT, Tfil. 15070 ST&TSONSKQFFIEHUES, Soest Zondagmiddag en avond HARRY ROOZENDAAL a>; ft 3f ft ar ar ar ar ar ar ar ar ar ar ar ar ar ar ar a. co aan de politie (telefoon 2115). Zoodoende kan het euvel zooveel mogelijk worden bestreden. CHRISTELIJK NATIONAAL VAK VERBOND. Gepasseerden Vrijdagavond hield de af- deeling Soest eene propaganda-vergade- ring in de Rembrandtzaal, welke door plm. een derde der aangesloten leden werd bijgewoond. Zij werd geleid door den heer K. Lodeesen, waarnemend Voorzitter, wel ke allereerst liet zingen Ps. 84 3 en daarop in gebed voorging. Vervolgens stelt spr. vast, dat een gelukkig ver schijnsel is, dat de menschen er verschil lende meeningen op na houden, en nu is propaganda voortplanten van een mee- nnig, die men denkt, dat de beste ris, en daarvan een ander te overtuigen. Vervol gens staat hij stil bij het goed ,recht dei- Christelijke Vakbeweging, waarop het Dub bel Mannenkwartet der Gerei'. Jongelin gen vereeniging „Spreuken 23 16" on der leiding van den heer P. J. Everaars, een paar liederen verklankten. Vervolgens verkrijgt den heer P. Z. L. de Groot uit Bilthoven het woord voor zijn referaat „De prioriteit van het beginsel". Spr. stelt voorop, dat elk het christelijk be ginsel trouw moet blijven, daar neutrali teit geen beginsel is. Dit beginsel moet beleefd en uitgeleefd worden, ook tegen over de tegenstanders, die sterk zijn. D, krachten, ontleent aan het beginsel is, uit Gods Woord, omdat het Zijn wil is, dat wij dat woord uitdragen. De Chr. Vakbeweging bedoelt de eere Gods, niet om den mensch, maar om Gods wil. Niet de stoffelijke voordeelen, maar het begin sel moet voorop in den strijd. Nadat hierop het kwartet zich nog maals had laten hooren, sprak de heer W. Nieuwland uit Rotterdam, over „Onze taak". Spr. gaat na, hoe elk zich tracht te mobiliseeren tegenover ontwapening, met elk wa^pen wordt gestreden, de Chr. Sociale Vakbeweging roept ook op, maar voor de eere Gods. Deze vakbeweging is een zegen voor heel het volk, het >is ech ter een leven van strijd, het moet echter niet blijven bij een belijden, maar bij een beleven van het beginsel. De moderne vakbeweging telt 266.000 leden, de Chr. 80.000, maar deze laatste staat los van elke politieke partij, de moderne loopt in de lijn van de Christelijke. Bij dien strijd is het noodig God lief te hebben boven alles, en den naasten als zich zeM, ieder op z'n plaats naar Gods bestel. Daarom krachtig voor dat beginsel uit gekomen, en in Zijn naam de propaganda gediend. Hij geve daarop Zijn onmisbaren zegen. Nadat Ds. J. v. d. Meulen, Geref. Pred., nog een kort woord van aanmoediging had uitgesproken, eindigde de voorzitter met gebed. Tijdens de vergadering kreeg de heer V. een zenuwtoeval, waardoor een oogen- blk dei aandacht werd afgeleid. Spoedig was hulp aanwezig, voor het einde was hij weer in orde. HET NUTSWERK IN „RELIGIE EN KUNST". Deze nuttige instelling, welke beoogt de opgroeiende jeugd prettig, aangenaam en nuttig gedurende de wintermaanden be zig te houden, hield eene tentoonstelling der voorwerpen, die op de verschillende cursussen worden vervaardigd. Allerlei handwerken, cartonnage en houtwerk, maar vooral van schijnbaar waardeloozc voorwerpen, als lucifersdoosjes, boven einden van kousen, stukjes carton. e.d. waren de bezichtiging overwaard. Uit alles bleek, dat de lessen met animo worden gevolgd. De leidsters hebben eer van hun nen arbeid. Het prachtige poppenhuis, klaar voor de bewoners, aan welker stof feering niets was vergeten, wordt verloot, de liefhebbers daarvoor waren talrijk. De Wethouder van Onderwijs en de echtge- noote van den Burgemeester namen er ook een kijkje. MAX NABARRO. VAN DEN HEUVEL. Genoemde humorist heeft Zaterdag avond zeer velen een paar gezellige uur tjes verschaft in het Stationskoffiehuis, waar hij als humorist en balletmeester optrad, in welke beide functies hij zeer voldeed. Zijn leuke liedjes met een daarbij behoorend refrein sloegen in en werden lustig mede gezongen. Ook op het gebied der danskunst is hij een meester, zoodat hrj allen op gepaste wijze een. paar ge zellige uurtjes heeft bezorgd. Naar wij vernemen treedt eerdaags het bekende Duo Poncia aldaar op. Dat belooft wat. The Jolly Toois verzorgden het muzikale gedeelte. Het landschap is hier fraai maar wel wat eentonig, volgens sommiger opvat ting. Door de afwezigheid van zoogoed als alle landbouw, mist men hier die gezellige aankleeding, waardoor het begroeide ak kerland en de grazige weiden zich zoo gunstig onderscheiden. De veestapel en de vele verschillende werkzaamheden op het land, die afhankelijk zijn van de sei zoenen en het weer, brengen nogal afwis seling in het leven eener landbouwstreek. Maar hier zijn welige landbouwen onbe kend en zoekt men tevergeefs naar rund vee, dat op gezette tijden de weide wordt ingestuurd. Door een dergelijke bedrijvig heid wordt onze streek niet aangeroerd, die daardoor geheel en al aan zichzelf blijft overgelaten. Die vrij blijft van de vingerafdrukken van der menschen han denarbeid. Zelfs de schapenkudde met den schil- derachtigen schapenstal, den scheper en den trouwen hond, die men allen vroeger zich alleen maar op de heide kon voor stellen, schijnen voor deze streek niet geschapen te zijn. Wat men hier zoeken gaat, zal men hier nooit vinden. Daaren tegen zal men er veel vinden, wat niet verwacht werd. Voor de huisdieren is het hier intus- schen een waar paradijs en hun aanwezig heid duidt dan toch op het bestaan van een gezeten bevolking. Want overal, waai menschen zich blijvend gevestigd hebben treft men huisdieren aan. Een huisdier kan zeer de gezelligheid helpen verhoo- gen, maar behalve dat vervullen hier de hond en de kat een zeer nuttigerol in het leven der menschen. Veel meer dan in de stad nog, waar vooral de hond veelal gemist kan worden. Vaak is de hond hier de waker en wachter van het eenzame erf, terwijl de kat niet altijd in huis be hoeft opgesloten te worden, maar ook in lange zwerftochten door bosch en heide van de vrijheid genieten kan. Vooral geldt dit voor het mannetjes-exemplaar, dat op zijn strooptochten sensationeele erva ringen kan opdoen, die zijn leven op spannende en onderhoudende wijze vullen. Alleen moet zij niet al te vaak op 'Jen openbaren weg verschijnen, waar een aan rijding meestal zeer noodlottig is en waar haar aanwezigheid ook veel vlugger wordt opgemerkt door hen, die de waarde eener kat'alleen aan haar huid aflezep. Ove rigens heeft zij hier dikwijls de ganschc wijde wereld tot haar beschikking, waarin zij zich vrij bewegen kan' en waarin elke boom een huis is. De hond is hier meestal goed opgevoed en gedresseerd, waardoor hij zeer goed zijn publiek weet te onderscheiden. Toch valt al dit soort dierenleven ook niet zoo erg op en gaat het meestal zijn eigen weg, eenigszins onafhankelijk van den mensch en buiten de algemeene aan dacht 0111/ En deze mooie streek zou door gemis aan stoffeering kaal en verlaten kunnen lijken, zoo njiet de boomen en bossehen op geheel eigene wijze deze leemte kwa men aanvullen. In hun aantal en grootte wellicht nog meer de aandacht trekkend daar vele andere uitingen van 's levens bedrijvigheid ontbreken. In werkelijkheid is de natuur nergens leeg en verlaten, daar het leven overaL is en niet alleen spreekt uit levende, 'maar zelfs ook uit schijnbaar doode dingen. Vooral hier, waar een zeer rijke, plan- tnewereld bestaat, die een zeer 'bizondere sfeer schept en waarmee de mensch van zelf in wisselwerking treedt, al moge dii dan meest onbewust zijn. Het planten leven zal altijd een integreerend deel1 van het buitenleven uitmaken, maar waar het, zooals hier, geheel en al domineert, daar zullen de invloed en de intimiteit ervan voor den mensch geweldig ver sterkt worden. Elkeen zal er op die wijze min of meer vertrouwd mee raken. En gelukkig is wellicht de mensch te noemen, die boomen lief heeft en vooral die, welke in de vrije natuur geworteld staan en door geen menschenhanden geplant zijn- Het is, als of zij veel dichter bij de bron van Jalle leven staan dan die, welke met veel moei te en zorg door den mensch gecultiveerd zijn. Zij hebben tot hiertoe een eigen levensweg gehad, waaraan menschen niet gefatsoeneerd en gewerkt hebben. Elke vrij gegroeide boom heeft iets eigens, evenals een mensch en een huis. Dit bi zondere gaat dikwijls verloren, zoodra in de natuurlijke ontwikkeling wordt inge grepen. Daarom bezit onze streek, waar de natuurlijke groei van boomen en plan ten over 't algemeen nog zeer weinig.'be lemmering heeft ondervonden, een oor spronkelijkheid, die wdldadig afsteekt te midden van het vele gecultiveerde, dat in de laatste jaren op onrustbarende wijze, ten koste dikwijls van natuur en oor spronkelijkheid, is aangekweekt. Bij de aanbesteding op 15 November ten gemeentehuize te De Bilt voor de bouw eener openbare lagere school (zoogenaamde opleidingsschool) aan den Soestdijkschen weg heeft N.V. Mulders Handelsmaatschap pij te Soesterberg ingeschreven voor ƒ78.900 DE GEHOUDEN BAZAR. De gehouden bazar op 7 en 8 November j.1. in en ten bate van het Hervormd Wijk- gebouw aan den Postweg te Soesterberg, kan in alle opzichten geslaagd genoemd worden. Een onbeschrijfelijke vreugd kan er soms opgaan voor het wild natuurlijke van bossehen, heide en heuvelen. Het is dit gevoel, wat zich vaak bij stedelingen meester maakt, wanneer zij op een mooien zomerdag het stadsgevoel ontvluchten gaan om in de vrijheid van een ongerepte na tuur zich als dol en uitgelaten te gedra gen. Alle instinctieve krachten schijnen dan te ontwaken, aanzettend tot sterke levensexpansie. Men ademt dan een ema natie in, zooals noch de straal, noch de gecultiveerde laan die verschaffen kan. Elke boom is een levende gedachte, is wel eens gezegd geworden. Bossehen en heide spreken dan een zeer rijke taal. die door ingewijden verstaan en begrepen worden kan. „TOESCHOUWER.' DE ONREGELMATIGHEDEN TE SOESTERBERG. Bij de luchtvaartafdeeling, waar eenige jaren geleden onregelmatigheden hebben plaats gehad, waren nog steeds niet de juiste toestanden, volgens sommige leden blijkens het voorloopig verslag over de defensie begrooting. Administratief worden maatregelen genomen, die tot een chaos dreigen te voeren en ook op het gebied van aanschaffingen zouden bij herhaling misgrepen worden geconstateerd. Zoo zou den vliegtuigen, die f 52.000 per stuk hebben gekost niet betrouwbaar zijn ge bleken. Niet minder dan 35 luchtgekoelde motoren zouden zijn aangeschaft, die slechts bruikbaar waren, nadat de C. 1 - vliegtuigen daarvoor waren omgebouwd enz. Gevraagd werd of het juist is, dat mal versaties hebben plaats gehad bij de ad ministratie van de Genie te Soesterberg, terwijl verder inlichting werd gevraagd over den stand van het vraagstuk van de concentratie dei' vliegdiensten. AANBESTEDING. Bij de aanbesteding op 13 November te De Brit voor het bouwen van een school voor uitgebreid en lager onderwijs heeft de heer H. de Jager te Soesterberg ingeschre ven voor 39.200. AANBESTEDING. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. ONTWAPENING. Meermalen is in uw blad het bovenstaan de aangeroerd en op ontwapening aange drongen, terwijl in het nummer van 1.1. Za terdag een verslag voorkomt van de bijeen komst van de afd. „Kerk en Vrede" alhier op 11 November 1.1., waarin het onderwerp is behandeld naar het Evangelie. Het wil mij voorkomen dat daarbij het voornaamste uit het oog is verloren t.w. het onderscheid tusschen Overheid en Onderdaan. (Dit on derscheid wordt door velen over het hoofd gezien, die zich o.a. beroepen op het gebod, „gij zult niet dooden" wat, evenals liet liefdegebod voor een ieder persoonlijk geldt doch veronachtzamen het schriftwoord: „Wie 's menschen bloed vergiet, diens bloed zal vergoten worden een gebod voor 'de Overheid). Het Schriftwoord „Een iegelijk zij der Macht over hem gesteld onderwor pen" geldt ook nog voor onzen tijd. Moet dan geen rekening worden gehouden met gewetensbezwaren? Zeer zeker, als '.e Overheid iets van mij vordert, dat in het Evangelie uitdrukkelijk is verboden. Toen aan Paulus en Silas, na hun ontslag uit den kerker, door de Overheid gelast werd het Evangelie van Jezus Christus en Dien gekruisigd, niet meer in het openbaar ie verkondigen, stoorden zij zich terecht niet aan dit gebod, gedachtig aan het bevel van Jezus: „Predikt het Evangelie aan alle creaturen." Jezus zelf maakt er geen ge wetensbezwaar van, den Keizer (de Over heid) te geven wat des keizers is, hoewel Hij wist dat die goden ook voor goddelooze en zeer zeker ook voor bewapeningsdoel einden zouden worden aangewend. Maar zal men vragen, moeten de kerken dan maar bij de pakken neerzitten en alles lijdelijk aanzien? Zeker niet. Alle kerken hebben de roeping zich aan. te sluiten bij den Wereldbond der kerken om ook in de zaak der ontwapening door alle volken, een gunstigen invloed uit te oefenen bij den Volkenbond, als agglomaratie van de daar bij aangesloten Overheden. En mocht des niettemin ons land onverhoopt in een oor log worden gewikkeld, (wat dan wel een verdedigingsoorlog zal zijn), dan brenge men het offer door den lijdensweg te betre den door de Overheid opgelegd, gedachtig aan het voorbeeld van Jezus, Die zich niet tegen de Overheid heeft verzet, maar zich heeft onderworpen aan het vonnis, zelfs van een onrechtvaardigen rechter. Ten slotte nog enkele woorden in het bij zonder voor hen, die in dit opzicht geen re kening houden met het Evangelie. Onder stel eens dat België en ons land in 1414 on gewapend waren geweest, dan hadden de Duitschers ongetwijfeld beide landen, als borstwering tegenover Engeland ingepalmd en z<sker niet weer vrij gegeven. Wij hadden dan weer gezucht onder het Duitsche régi me met al zijne toenmalige militaire exces sen. Een zegen dus dat wij destijds aan ont wapening zelfs niet hebben gedacht. Over gaande tot den tegenvvoordigen tijd, het is van algemeene bekendheid, dat de Sowjet in Rusland een dreigend gevaar is. In schijn zijn de Bolsjewisten voorstanders van algc- hecle ontwapening, doch in werkelijkheid zijn zij tot de tanden gewapend, ja zelfs vrouwen en kinderen zijn gemobiliseerd. Zij zullen ongetwijfeld op het voor hen gunsti ge oogenblik hun slag slaan en snakken naar de ontwapening van de andere landen. Mocht dit laatste 'n feit worden, dan is de ellende ook voor ons land, niet te overzien. Gelet op de toestand *n, welke thans in Rus land heerschen, zou men van de toekomst geen te donkere voorstelling kunnen maken G. J. LANDWEER. Geachte Redactie. Ondergeteekende zag gaarne het onder staande in Uw veel gelezen blad opgeno men. De vraag rijst mij in Soest verder van Utrecht verwijderd, dan Utrecht van Soest. En waarom? Het faillissement van S. J. H. C. Kuijper, koopman wonende te Soest, Birktstraat No. 17, is geëindigd door het verbindend wor den der eenige uitdeelingslijst. Utrecht, 17 November 1930. Domplein No. 1. De Curator: Mr. H. Th. GERLINGS. Voor tijdelijke hulp van Boekhoudster ge vraagd aankomend meisje, accuraat wer kend en goede hand schrijvende. Br. fr. onder lett. W a.h. bur. v. d. blad. Soesterbergscheslraat 51 - Telef. 2200 Afdeel.ng Wellen-, Gestikte-, Molt on-, Tocht dekens In net gezin aangeboden a 50.per maand. Brieven onder No. 890 aan het bureau van dit blad. Omdat een brief door mij Zaterdagmor gen j.1. om 9.15 uur gepost in de hulpbus aan de Molen>traat b.d. Nieuweweg, be stemd voor de Valkstraat 40 te Utrecht, reeds 's avonds te 7 uur ter plaatse werd bezorgd, terwijl een brief om half vijf 's avonds alhier wordt bezorgd. De poststempel alhier droeg 15-11-10 uur maar nog van aankomst of bezorgen was op de enveloppe iets te zien. Zou hierin geen verbetering kunnen wor den gebracht met het oog op ernstige ge vallen. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, W. Spaarenberg. Correspondent Utr. Nieuwsblad. Nieuweweg 15 D. P.S. Aan andere bladen worden beleefd verzocht dit artikel over te nemen. Soesterbergschestraat 51 - Telef. 2200 Heeren- en Jongens Solide financieele instelling, biedt aan soli de personen, met vaste positie, GELD TER LEEN AAN, tegen matige rente. Bedragen beneden 209.zonder borgstelling. Geen kosten vooruit. Geheimhouding verzekerd. Brieven onder motto „Geld", aan het Bu reau van dit blad. O m 20 Hurgem. Grothestr. 28a - Telef. 2212 20 N.V. GOBELS STEENKOLENHANDEL ls met Zwart-Jan heusch uitstekend vertrouwd Wie dezen wintervriend stookt met haar brandstol Heeft z ch dat nimmer 'n seconde berouwd. CD CD PIANO LES wordt door Luigia Schulz (gedipt.) aan beginrenden en meer gevorderden te Soest aan huis gegeven. Referenties worden gaarne verstrekt. Adres Bilthoven, Beethovm- laan 10, Telefoon 26166. 2C U kunt nergens zóó ruslig GRAMOFOONPLATEN UITZOEKEN als in onze comfortabele, goed verwarmde gehoorzaal tj es. Enorme keuze His Master's Voice Platen en andere merken. I CD O C/5 Ci 3" CD Naar aanleiding van het groole succes der vorige week, deel ik U namens het Bestuur der Dansclub „ONS GENOEGEN" mede, dat a.s. DE HUMORIST zijne medewerking zal verleencn om alles in den ruimsten zin te doen slagen. Tevens beslaat gelegenheid aan de PRIJSDANSEN' deel te nemen voor gegadigden. Verder kunnen wij U melden, dat op verlangen van velen, docr ons is geengageerd op MAANDAG 24 NOVEMBER 1930 vooreen speciale CABARET-AVOND. Aanvang 7 30 uur n.m. HOUDT UW AVOND DUS VRIJ Zie verdere mededeelin; e t in „De Soester" van a s. Zaterdag. Aanbevelend. H. J. ETTEMA ft' 2>J ft ft ft ft ft ft ft ft ft ft ft ft ft ft i.* CD CU CD CD CD t/i O» CU O CD C/5

De Soester | 1930 | | pagina 2