T. VAN VLIET lERECUN II I I Modelslagerij Nuttige geschenken voor Heeren Radiateur Hoezen. Binnenland. Plaatselijk Nieuws. VENEMA, F. C. Kuijperstraat 10. Tel. 2169 TOTALE UITVERKOOP Soesterberg. Stoomwasscherij t „DE VLIJT" Rood of dood vleesch. BOSCHSTRAAT 9 - BAARN 991 Moderne Kunstnijverheid voor kleeding en Interieur Thee-, ontbijt-, Gebak- en Fruit- Serviezen Geschenken in Brons en Leer. „Liberty" Stoffen. Wollen Vesten, Pullovers, Shawls, Hand schoenen, Slobkousen, Zakdoeken, enz. in prifze-n wan 6 tol 12 cent. Sigarenfabr, Rozenstraat 12-14 ,,L' HIRONDELLE" WEGENSVERBOUWINGen reorganisatie VERKOOP UITSLUITEND CONTANT J FRANCO HALEN EN BEZORGEN voor onzen arbeid. De menschen zouden dan even „halt" moeten hóuden en de doodenrit door 't leven zou niet zoo sen- satievol zijn. Nog dit aan de lezers: Onder het op schrift: „Gevaren van het Activisme" schrijft Marcel Ray in de Telegraaf van 16 Nov. '30 deze woorden: welke wij, bestrijders en bestrijdsters der wantoe standen zeer zeker ter harte moeten ne men, en ook inzien, dat wij nooit mogen vergetendat de oogst niet door ons kan, of zal worden ingehaald. Wij kunnen slechts zaaien en geen loon zal ons deel zijn. Alleen de gedachte: gearbeid te heb ben, zoolang het dag was. Marcel Ray schreef o.m. dit: Een mo tor, die regelmatig draait, is actief; een motor, die warm loopt, is activistisch. Nu geloof ik, dat wij bij onze bestrij ding van welk euvel ook, STEEDS ge bruik moeten maken van goede regelmatig draaiende motoren. Er zijn er ook in den handel van de wereldberoemde firma „Jan Salie". Die dingen zijn geheel onbruik baar; zij loopen bij het minste dadelijk warm, doch weigeren dan verder te gaan. Beter, ja voorwaarde is het, bij het aanschaffen van een motor, de eerste soort te nemen, die regelmatig draait; en steeds onze gevoelens warm te houden. Mevr. C. M. JBERG. Soestdgk, Dec. 1930. Onderdeelen en Assessoires Aanbevelend, JOH. KOSTER. Hëerenstraat 20 - Telef. 2706 HILVERSUM Ongeluk op Onbewaakten Overweg. Een auto, waarin gezeten de heer E. van W„ 18 jaar uit Soest, ,en de 17-jarige mej. W. K. uit Utrecht, kwam Zaterdag avond omstreek 10.15 uur over den Leyen- scheweg gereden, onder Bilthoven. De au to kwam van den kant van het Jagershuis en begaf zic-h in de richting ^van de fabriek Inventum. In dezen Leijenscheweg ligt een onbewaakte overweg, waarop het uitzicht van beide kanten geheel vrij is. De auto heeft een oogenblik stil gestaan, vóór den overweg, omdat de bestuurder een lokaal-trein zag aankomen, die van Bilt hoven na-ar Utrecht ging. Toen deze trein gepasseerd was, heeft cle auto-bestuurder vol gas gegeven en is hij, direct nadat de lokaaltrein voorbij was gegaan, den over weg opgereden, meenende dat de toestand ter plaatse veilig was. Maar op ihetzelfde oogenblik naderde een personentrein van Utrecht, die vrijwel op den overweg den lokaaltrein passeerde. De heer v. W. heeft zich niet vergewist, of na het voor bijgaan van den lokaaltrein de overweg inderdaad veilig was. De trein uit Utrecht liep op de auto en sleurde |de Renault ongeveer 40 M. mee. Tóen gestopt ;was, lag de heer van W. twintig imeter voorbij de plek van de botsing terzijde van de spoorbaan; mejuffr. K. lag dertig meter voorbij het punt der botsing. De,heer van W. bleek een rechter-armbreuk te heb ben; hij klaagde over hevige pijnen in nek en schouders. Mejuffrouw K. had een ernstige hoofdwonde en klaagde eveneens over inwendige pijnen. De auto lag in stukken en brokken terzijde van deispoór- baan en was volkomen vernield. Zoowel de heer van W. als mejuffrouw K. zijn per auto naar de Rijksklinieken te .Utrecht vervoerd en daar opgenomen. Door de politie te Soest en ,tg Utrecht werden de respect, ouders van het ge beurde in kennis gesteld. Niet rooken in groote winkels. Als voorloopige maatregel, dienende om het gevaar voor het ontstaan van brand in warenhuizen en groote winkelzaken te voorkomen, wordt het roo"ken in deze inrichtingen te Amsterdam, naar het Hbld. meldt, op last van cle brandweer, met in gang van 1 December a.s. verboden. Deze maatregel dient ter bescherming van het publiek en is in ede eerste plaats gericht op de gevaren van paniek, ,we'lke door het uitbreken van een brand kunnen ontstaan. Een duur uitstapje. Een 60-jarig heer uit Amersfoort heeft Vrijdagmiddag met een vrouw en haar echtgenoot een uitstapje per autó gemaakt. Soesterberg en Utrecht werden achter eenvolgens vereerd met een bezoek van het trio, waarvan een man in den meest letterlijken zin des woords het kind ,van de rekening is geworden. In Soesterberg bleek een café meer aantrekkingskracht te hebben dan de na tuur of het vliegveld. Zoodra de eerste dorst was gelescht, werd de tocht voort gezet naar Utrecht. Hier was het wederom in een café, dat hun het .meest geschikst voorkwam. De zestigjarige kon blijkbaar niet goed tegen hét gebruik van alcohol, want, hij is dronken geworden/ Hij werd echter op een ietwat harde wijze ontnuchterd, door het feit, dat hij een bedrag van f 380.miste. Aangifte bjj de politie volgde natuurlijk. Deze heeft de vrouw gearresteerd en ge hoord, doch een bekentenis deed zij ,niet. De vrouw is daarop weder op vrije voe ten gesteld; de politie zet het onderzoek voort. Heeft men soms een heel ziek beestje? Waarvoor nood-slachting wenschelijk is, Roep dan gauw maar de leekende Keesje, De slavooier bij U, wis Dat hij 't zal bezorgen daar Waar men gezond en ziek slacht door el kaar, Want het is maar een heel klein eindje Van het huis naar het abottoir. Heeft men misschien een dood beestje? Ongansch! Maak maar geen bezwaar, Steek je dan maar niet in zorgen, De Slavooier staat al klaar. De auto wordt dan voor gereden Voor- of achteruit, zoowaar! Want het is maar een klein eindje Van het huis naar het abottoir. Heeft men soms een nuchter beestje? Heerlijk vleesch, of is 't .Vergift"? De „Soester" kan dat niet vergeten, Meld 't direct, maar niet uit kift! Menschenlevens te verspillen, Wordt heel weinig maar geteld, Daar moet je hier in Soest voor wezen Zoo als de „Soester" het heeft vermeld. De doofpot gaat nu langzaam open, Van die groote Soesterknol, Want men kan van alles eten, Giftig vleesch is al te dol. Was nu toch die nare „Soester", Niet zoo tuk geweest op wild, Het arme zieke beestje was koester, 't Had alleen een zieke Milt. Maar in Soest kan dat gebeuren, Winst is daar het grootst belang, Of dat eerlijk wordt verkregen Daarover denkt men maar niet lang. ,k Begrijp waarachtig niet die menschen, Zoo begeerlijk naar het geld, Menschenlevens en gezondheid, Worden door hen niet geteld. Verdonkereninanen is hier mode, Al gaat'het als van ouds niet meer, Wakker zijn ze nu geworden Door 't huidige raadsbeheer. Hulde aan hem, die 't beest moest keuren, Want hij was van zessen klaar, En dat heele kleine muisje Heeft een staartje in 't abottoir. J. v. DIJK. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Departement Soest. Een avond van diepe ernst en fijne humor. Gepasseerde Vrijdagavond heeft Mevr. S. J. van den Broecke-de Man uit Aerden- hout 2 uur lang haar gehoor geboeid door c-.en korte verklaring te geven, van het nieuwste werk van Mevr. Ina Boudier- Bakker,' een boekwerk van 1015 bladzij den, getiteld „De klop op de deur". Hier in wordt het geheele leven beschreven van de Amsterclamsche familie Mevrouw Annetta Kraats-Goldwijn. De voordracht kunstenares betitelde het werk als een moedig gebeuren, dat met eindeloos geduld en zeldzame liefde is samengesteld., het staat op een zeer hoog peil. De: schrijfster plaatst de personen op een groot tooneel; met verschillende coulissen en documen teert het historisch gebeuren, dat door dit werk heen loopt. Wanneer het boek met gedachten van waarheid wordt gele zen. worden de dichtregelen van de Gene- stet bewaarheid: Er is een tijd van komen Er is een tijd van gaan, enz. Tegen „De klop op de deur" moet |„Op- standigen" het afleggen. Het boek moet gezien worden uit een gezichtshoek op groote hoogte en daarover heen zien we op Hem, die geregeld op de deur van het hart klopt. Ten voete uit worden de figu ren door de kunstenares geteekend, zoodat zij alle voor ons leefden, „Anette", Ka- rel, de familie de Roos, Frederik, de moe der en haar kleinkinderen. Met buitenge wone zeggingskracht werd de voordracht geuit, zoodat de zeer velen, die de zaal van „Religie" vulden, intens hebben ge noten. Was het voor de pauze de diepe ernst, na-de pauze was het de fijne hu mor, die sprak uit de fragmenten van Wannes Rap, door den Vlaamschen schrij ver Ernest Claes. Volop is genoten en ge lachen en gaarne roepen wij de kunste nares een spoedig tot weerzien toe. Wel verdiend ontving zij eene fraaie tuil bloe men. De temperatuur in de zaal was zeer goed. OPGERICHT 1899 ALLtEN EERSTE KWALITEITEN TELEFOON No. 330 POSTGIRO No. 146487 De Jeugddienst. Voor de 2e dienst op Zondagavond trad in de Ned. Herv. Kerk te 7 uur op den WelEerw. Heer H. G. van Niftrik, Theo logisch candidaat te Utrecht. Onder orgel spel betrad bij den kansel, sprak 't votum .uit en las eenige verzen uit de Profe- tien van Jesaja. Daarop zong de gemeente Gezang 229:12, waarop schuldbelijr denis werd gedaan, gevolgd door enkele psalmversregels, als antwoord der ge meente. Na de genade verkondiging werd gezongen Gezang 83 4, waarop gelezen Utrechtschewep Amersfoort - 5 min. van staiion Jes. 40 1—9 en 1 Petrus 5 :811. Na het zingen van drie gezangenverzen on derwijl gecollecteerd werd voor armen en verbindt de spreker zijn toespaak aan 1 Thessalonicensen 2 en een gedeelte van het 12 vers, waar staat: gud roept ze tot Zijn koninkrijk en heerlijkheid. Met de roeping wordt verstaan, dat men sterk staat voor een opgedragen taak, die men als levenstaak met alle hartstocht moet uitvoeren als verantwoordelijk aan God. Zie maar naar een Mozes en een Elia. De twee kenmerken der roeping zijn een voud en verantwoordelijkheid. Roeping- eischt durf en het daarvoor volgen, zon der aarzelen, en de weg gaan, die naar het doel leidt.. .Aan slappe figuren is on ze tijd rijk, maar menschen met een roe ping zijn schaarsch. De slappe deinst voor de roeping terug, de man die durft door zijn geloof, grijpt toe. Er wordt gefluisterd in de wereld: leef u zelf uit en genret, maar die verzoeking komt in ieders leven voor, en dat alles verhindert den mensch tot God te gaan. De durf is de stap doen tot God en in het licht gaan staan. Zij, die willen gaan, hebben geen vrede. God wil de wereld volgen en naar de groote stad er koningskinderen van maken en geeft ons daartoe de kracht en heerschappij avond in de groote zaal van Hotel „De Gouden Ploeg" voor haar leden, oud-le den en verdere genoodigden ter eere van haar 10-jarig bestaan. Wij waren even in de gelegenheid e£n kijkje te nemen en kunnen niet anders zeggen, als de vereeniging van Soester Postduivenhouders heeft haar eerste lus trum op een waardige wijze gevierd.' Er was een vroolijke stemming, waar het strijkje, humorist en harmonikaspelers het hunne aan bijdroegen. Nadat de voorzitter, den heer Priem de "feestavond geopend liad. werd 't woord gegeven aan den vice-voorzitter den heer v. Sitter, welke als eenige lid [nog aan de vereeniging was vanaf de oprichting. De ze sprak zijn grootste dank uit (Voor wat Beden door het tegenwoordige ijverige be stuur en feestcommissie was tot stand .ge bracht en hoopte, dat deze feestavond de aanleiding zou wezen tot een nog grootere bloei van de Postduivenliefhebbers te Soest en het ledental zich hierdoor ,zou verdubbelen. Er waren in de 10 Jaren he vige stormen over de vereeniging gegaan, doch steeds is er weder door (enkele moe dige leden de kop boven water gehouden en staat volgens zijn meening de vereeni ging er beter en krachtiger voor jals ooit over de zonde. Maar de mensch is nooit tevreden met het ideaal, dat hij bereikt heeft, Gods heerlijkheid geeft eeuwige vreugde. Maar Hij, die ons roept is ons getrouw. Na orgelspel als een Amen op deze ver kondiging, werd het gebed uitgesproken, waarna gezongen werd Ps. 72 10 en 11 en de zegenbede uitgesproken. Het Amen werd door allen staande ge zongen, waarmede de dienst eindigde. Bij het verlaten van het kerkgebouw werd gecollecteerd voor het jeugdwerk. Geëindigile faillissementen. De arrondissements-rechtbank te Utr. heeft heden de volgende faillissementen doen eindigen: J. W. van de Bélt, los arbeider, te Soest, Eemstraat 9a. Cur. mr. G. J. van Harencarspel, te Amersfoort. Geëindigd door opheffing wegens gebrek aan actief. te voren. Tot groot genoegen constateerde genoemde spreker, dat heden ook de .da mes aanwezig waren dit lustrum mede te vieren, dit was toch wel het .beste be wijs, dat, ondanks de duivensport niet al tijd onder de dames even bemind .was, nu toch bleek, welk een warm hart het werd toegedragen. Den wenscb uitsprekende nog vele jaren zijn beste krachten aan ijJf? sport te mogen geven, bracht hij dan imet kracht een drie werf hoera! uit op tde feestvie rende vereeniging. Daarna was het woord aan den heer J. C. de Bree, die ook van de oprichting af het langst defunctie vai voorzitter had waargenomen, en door om standigheden eenigen tijd terug moest be danken, echter naar wij vernamen, zich misschien spoedig weder in de gelederen zal scharen. Door hem werd tevens den heer v. Sitter nog gehuldigd door ^het aan bieden Van een geschenk en een mooie, reuzen lauwerkrans, egens zijn onafgebro ken 10-jarig lid zijn van de vereeniging. Hierna werden nog enkele woorden ge sproken door enkele oud-leden en be stuursleden, o.a. door den heer J. v. d. Ongeëvenaard in kwaliteit Bilt (U.) 't Hart. Ds. van Schaick hoopt Donderdag 4 Dec. 's avonds 7.30 uur weer te spreken in de zaal Verschoor aan de hand van lichtbeelden, waarschijnlijk over Egypte. I O-jarig bestaan der Postduivenvereen. ,,De Zwaluw" Soest. Verschenen Donderdagavond 27 Nov. hield bovengenoemde vereeniging 'n feest- Brink, die ook tijdelijk de functie van voorzitter heeft waargenomen en z'n beste wenschen uitsprak, op dezen weg voort te gaan door vertrouwen te stellen in het bestuur, dan kan het niet anders dan vooruitgaan, tevens z(jn dank uit brengende aan Feest-Commissie en leden voor de aardige attentie om ook .de oud leden uit te noodigen tot dezen feest avond, vertrouwende, dat hierdoor de goe de geest onder de Soester Postduivenlief hebbers nog meer zal bevorderd worden. Nadat aan de dames der leden eenige r -,•> v.* v. nm v» -,;r v.» c 31 31 c 3i 31 s 31 c 31 c 31. 31 C 3! C 31 W. K. VAN ROSSUM 16-18 LANGESTRAAT, AMERSFOORT VAN ALLE DAMES- EN KINDER-CONFECTIE HOEDEN, KOUSEN, HANDSCHOENEN, BONTKRAGEN ENZ. ververschingen werden aaugeb nien. werd besloten met een gezellig dansje, dat een vroolijk einde gemaakt aan dezen zeer ge slaagden feestavond. St. Nicolaas komt in Hotel ..Bosch en Duin". St. Nicolaas komt weer in „Bosch en Duin", aan den K mdboornweg en wel op Woensdagavond 3 December a.s. Dat zal zeer zeker weer een gezellige avond wor den. Voor eigen verantwoorJe.ijkhJd. De Inspecteur van Politie deelt mede, dat het hem wel bekend is. dat door par ticulieren getracht wordt eene nacht vei ligheidsdienst in deze gemeente op te richten, doch, dat deze dienst niets met de politie heeft uit te staan. De nachtveiligheidsdienst handelt ge heel voor eigen verantwoordelijkheid. Ontvreemd. Ten nadeele van den heer S. rijn op verschilllende tijdstippen kippen ont vreemd, ook een witte Indische loopeend. Er wordt een onderzoek ingesteld. Baldadigheid. Van een leegstaand huis aan den Kolo- nieweg zijn vele ruiten ingegooid. Naai de daders stelt de politie een onderzoek Poging tot inbraak. Zondagavond, terwijl de bewoners ter kerke waren, is bij B. aan de iKoninginne- laan een poging tot inbraak gedaan. Er zijn een paar raampjes uitgesneden, maai er is niets ontvreemd. Het onderzoek is in vollen gang. VAN DEN HEUVEL. Zoodra wij maar enkele tientallen jaren of meer in het verleden teruggaan, stuiten wij meestal reeds op toestanden, die zeer veel van die in onze dagen verschillen. Laat ^taan dus, als wij de beschavingsgeschie denis van een twee of drie eeuwen geleden bestudeeren. Ook zelfs, wanneer dit het eigen land betreft en het aanzien en voor komen vab alle daarin gelegen steden, dor pen en landschappen. Deze allen hebben dik wijls niet veel meer dan hun eigennaam be houden, terwijl zij overigens een zoodanig proces van verandering en vooral geduren de de laatste jaren in buitengewoon snel tempo, hebben doorgemaakt, dat zij uiter lijk en in wezen als omgetooverd lijken. Want niet zoo heel veeKzou daar meer uit te herkennen zijn. Dit geldt natuurlijk in de 1ste plaats voor alles, wat na idien tijd gesticht is of uitgebreid. Maar naar het uiterlijk geldt dit zelfs ook voor de als his torisch bekend staande oude gedeelten of wijken eener stad. Deze worden ook nooit onveranderd aan volgende geslachten over gegeven en wanneer men bijvoorbeeld een M. G. VERSTEEG. W. van Mechelerstraat 29 AMERSFOORT. prentje ziet van een dier oude deelen van een vijftig jaar geleden dan is het aspect zoo geheel anders, dat men het moeilijk of in 't geheel niet weet thuis te brengen, zoo niet enkele oude domineerendc gebouwen, die soms echter ook al wijzigingen hebben ondergaan, ons niet op het spoor helpen. Zelf kunnen we constateeren, dat bij een be zoek na slechts enkele jaren maar aan een voordien goed bekende plaats of streek, wij tengevolge van de vele veranderingen ons eerst weer moeten oriënteeren. Zoo veran dert al het uiterlijke in den loop der tijden, met uitzondering dan van de groote trek ken der natuurlandschappen en van enkele hechte en duurzame gewrochten van kunst en techniek. En die verandering is eveneens en niet minder zélfs van toepassing op klee ding en gebruiken, zeden en gewoonten, in richtingen van allerhanden aard, kortom op alles, wat het beschavingsleven eener natie of van een volksdeel betreft. Men kan zich daarom wel eenigszins indenken, hoe het enkele eeuwen geleden, zelfs in de steden, met de regeling op sanitair gebied gesteld was, toen de algemeene inzichten over hy giëne en alles, wat daarmee samen hangt, nog op een zeer lagen trap stonden, zoo dat dergelijke aangelegenheden geheel en al veronachtzaamd werden. Besmettelijke ziekten vonden gereede een hun toebereide haard en konden zich op even gemakkelij ke wijze snel over een groote uitgestrekt heid verbreiden. Up het eind van de zeventiende eeuw nog waren in de grootere steden de riolen in zoo slechten staat, dat bij regenachtig weer de goten het water niet konden afvoeren en soms in korten tijd tot ware stortvloeden aangroeiden. Met woede en in flinke vaar rende het water de straten af, de afval van slachtplaatsen en arfdere gelegenheden, benevens de milde bijdragen van de riolen zelf, in rijke mate met zich voerend. Spattende rijtuigen en voetgan-

De Soester | 1930 | | pagina 2