Brandstoffen JOH. TAK uw adres. 4 Meylink's Fotohandel Ondertrouwkaarten Burgerlijke Stand Onze Nieuwe Politie-V erordening Pluimveeteelt. Hei Valuiahuis Wetenswaardigheden op Administratief en Fiscaal terrein. And riessen. een afwisselend program nog altijd een groote en algemeene belangstelling heeft. Hen tooneclstuk bijvoorbeeld moet al met zeer bizondere kwaliteiten begiftigd zijn, wil het den ganschen avond door, een ge mengd publiek kunnen bezig houden. Er bestaat hiervoor niet altijd de noodige be langstelling. Het leven is zoo druk gewor den, dat men in de uren, welke anders voor rust en ontspanning bestemd zijn, gewoon lijk niet meer de noodige energie kan af staan om met gespannen en geconcentreerde aandacht den loop eener constante ontwik keling te volgen, zooals een goed tooneel stuk behoort te geven. Die voortdurende en aanhoudende samentrekking van gedach ten wordt al gauw te veel en vermoeiend voor wie zich gedurende enkele uren m zijn vrijen tijd ontspannen wil. Men wil dan veel liever veel en aangename afwisseling, van luim en ernst, van licht en schaduw, van humor en desnoods ook wel smartelijke ontroering met een weinigje sentimentali teit. Dat alles pakt en slaat in. En dat is ook geenszins te verwonderen. Want een dergelijke ontspanning is een natuurlijke weerslag van het leven zelf waaraan men dan echter niet actief behoeft deel te nemen, maar dat men nu in rus tige sfeer en uit eigen levenservaring op geheel objectieve wijze beschouwen en be- oordeelen kan. Men ziet op deze manier soms een deel van zijn eigen leven, waarvan de beteekenis nu pas duidelijk worden kan. Men weet nooit van elkaar, wat men wel uit dergelijke dingen halen kan. Maar altijd brengen zij bij den toeschouwer iets in tril ling, wat anders wellicht sluimerend geble ven was. Omdat het leven met al zijn up's en down's, met al zijn heerlijke momen ten en bitteren smarten als een ons bekende en nu min of meer aantrekkelijke objectivi teit vóór ons staat. Deze is nu een glanzen de weerspiegeling van het volle, rijke men schenleven, waarop het leven zelf zijn ca dansen speelt. In elk geval is de tijd nu rijp, om een door velen in stilte gekoesterd verlangen tot uitdrukking en verwezenlijking te bren gen. Het zou daarom wenschelijk zijn, zoo er een vereeniging kon worden opgericht, welke zich ten doel stelt om met eigen krachten alhier eenige gezellige winter avonden te organiseeren op de wijze en in den trant, zooals nu kort geleden heeft plaats gehad. Misschien ook, zou een reeds bestaande vereeniging, die van de behoefte hieraan doordrongen is, zijn werkzaamhe den in die richting kunnen uitbrjiden. De bouwstoffen zijn in voldoende mate voorhanden. Het welslagen is vooraf verzekerd en het wachten is alleen op de uitvoering der plannen. „TOESCHOUWER." GEBOREN: Neeltje, d. v. S. Raast en A. Wijnands, 'Beukenlaan 21d; Alida Ri- charda johanna, d. v. V. S. ten Haaf en R. A. v. Wegen, L. Brinkweg 54; Wilhel- mina Cornelia, d. v. A. Kaats en H. v. Velzen, Schoolstraat 56; Sthephan, z. v. J. Laseur en T. de Bock, Steenhofstraat 81. GEHUWD: M. v. Naaiden en H. Schaap; J. Doets en E. E. P. Krol. OVERLEDENAdriana Hartman, 70 jr. geh. m. R. v. d. Hoef,*Eemweg 14; Jo- hannes Didericus de Graaf, 77 jr, geh. m. B. Blomsteel, Laanstraat 33; Johanna v. Putten, 69 jr, geh. m. G. Leeuwenkamp, Dorresteinweg 22; Hendrik Uiterwijk. 53 jr, geh. m. S. Faber, Nassaulaan 26; Ge- rarda Catharina Creutzberg, 54 jr, ongeh. KI. Engendaalweg 52; Johanna v. Dinter, 83 jr, wed. v. L. Schalkx, Kerkpad ZZ 31; Teunis v. Veen, 69 jr, geh- m. A. v, Hon- schoten, Kerkpad ZZ 25. Vestiging 27 Dec. '307 Jan. '31. F. J. E. Schut met gezin van A'dam n, Julianastraat No. 17; Ruitenschild, van Bussum naar Soesterb.str. 125; G. Bosch van Zwolle naar A'foortschestr. 65; A. Rouwhorst van A'dam naar Wilhelminal. ö;J. Wickel met gezin van A'dam naar Nieuweweg 68; M. E. Gaastra van Hilver sum naar Kolonie weg 5; Mr. Wed. de KruijffGobius van de Bilt naar Vrede- L. A. METTROP UTRECHT Tandheelkundige Stationsplein 10 Spreekuren dagelijks van 9 tot 9 n.m. 's Maandags en Vrijdags speciaal ta rief Kliniekprijzen. Specialist in herstellen van fouten of hinderlijke gebitten. ALGEMEENE POLITIE-VERORDENING VOOR DE GEMEENTE SOEST. voorheen: KLEMAN BERGHUIS) KANTOOR: Kerkpad N Z. Ia TELEFOON: 2180 HUIS: 2186 Uit het Ned. Landbouwblad: DE ZONNEBLOEM ALS PLUIMVEE- VOEDERPLANT. Een gewas voor „verloren" hoekjes grond hofstr. 21; J. W. Ubbink van Oudewater naar Heuvelweg 4; J. M. Hennevelt van Utrecht nair Soesterb.str. 125; W. Verha gen van N.-Amstel naar 1ste Heeserlaan tje 1; G. A. M. Niland met gezin van Zeist naar P. Potterlaan 10; L. D. Ruger van Zalt-Bommel naar Soesterb.straat 125. E. Gedink van Zutphen naar Bosstraat 22; C. Kelting van Bloemendaal naar P. Potter! 24; J. Tans van Gorinchem naar Ossen damweg 24; L. v. Roon van Hillegersberg naar Soesterb.str. 125; J. P. Schouten mei gezin van A'dam haar Emmalaan 9; M. H. v. Rossum van A'dam naar Kerkstraat 57; A. G. Korvcr van Montfoort naa. Birktstraat 31a; H. Hoonhout van R'dam naar Nassaulaan 31; W. J. H. Nijs. met gezin van R'dam naar Kerkpad NZ 29; J. de Regt met gez. van R'dam naar Heu velweg 28; A. L. van Roest van Lopik naar Beetzlaan 84; G. J. W. Wehman van Parijs naar Koninginnelaan 15; E. C. va der Mandele van Wassenaar naar Vrede hofstraat 2; H. Sjoerds van Doorn naar Middel wijkstraat 24; M. v. Breemen van A'dam naar Vredehofstraat 2; M. Verbeek van Baarn naar Birktstraat 34; G. J. Pee len van A'foort naar Bartilottilaan 19; A, Jansen van Lonneker naar K. Brinkwe^ 10; Fr. Shudel van R'dam naar Soesterb. straat 109. Vertrek 27 Dec. '307 Jan. '31. J. D. Westeneng van Schoolstraat 6 de Bilt. Ie Brandenb.weg 59; G. A. Bijvoet van Julianastraat 65 naar A'foort, St. Rad boudstraat 4; E. Gammauf van B. Grothe- straat 75 naar Haarl'meer, Akerdijk 155; E. J. Auer van Bartolottilaan 19 naar Hil versum, Tulpstraat 53; W. Broekhof met gez. van Soesterb.str. 10 naar Zandvoort, Brederodestraat 163; E. H, de Waal van Nassaulaan 13 naar Maartensdijk, Vijver laan 6; A. Bakker van Bosstraat 12 naar Ridderkerk B 135; W. Roodselaar van Beetzlaan 17 naar Baarn, Laanstraat 98, W. Smits m. gez. van Klaarwaterweg naar Baarn, Oosterstr. 105; H. v. Stam m. gez. van Beckeringhstraat 27 naar Hilversum, Lorenzweg 28; H. Engelberts van A'foort- str. 65 naar Utrecht, Abstederdijk 40bis; G. Nijhuis van Luchtv. afd. naar Zeist, Dijnselweg 22; Wed. P. A. van der Maa: van Maarenstr. 21 naar Hilversum, B. Tous saintstr 17; H. F. G. D. Schulte van Kolo nieweg 9 naar Helmond, Steenweg 29; G. J. Higler van O. Utrechtscheweg 5 n. Hilversum, Kerklaan 28; H. C. Halswijk van K. Brinkweg 10 naar A'dam. Keizers gracht 617-619; A, E. van Hoorn van Eri- caweg 4 naar Utrecht, v. Limburg Stirum- straat 10; G. C. Werkhoven van Kon.laan 152 naar Baarn, Zandvoortscheweg 61; T. de Ruiter van Kerkpad NZ 8 naar de Bilt, Soestd.straatweg 142; H. Jackson van Ra- demakerstr. 7b naar den Haag, Wassenaar- scheweg 3 J. v. d. Ree van Vosseveldlaan 6 naar R'dam, Jericholaan 46b; A. S. Led den van Hulsebosch van A'foortschestraat 122 naar Zeist, Rembrandlaan; J. A. Huij gens van Heuvelweg 4 naar A'dam, Wil lemsparkweg 87 1; K. v. d. Hoogen van Soesterb.straat 125 naar Baarn, Eik en Boschweg 8; W. Ruiter van Birktstraat -34 naar Barneveld, Ed. 199. Verhuizingen in de gemeente van 27 Dec. '307 Jan. '31. J. J. Wickel van Nieuweweg 68 naar Heideweg 5; Th. J. van Luijtelaar van Braamweg 17 naar Birktstraat 20; W. Floor van Dorresteinweg 3a naar Laanstraat 26; L. Prins van Birktstraat 18c naar Ossen- dam weg 51; J. B. E. v. Zal van Burgem. Grothestraat 69 naar Steenhofstraat 37 A. P. Hooft van Soesterb.straat 103 naar Driehoeksweg 10; W. J. Steenwinkel van Kon.laan 94 naar 126; J. v. Duinkerken- v. Molenstraat WZ 64 naar Heuvelweg 12; A. v. 't Klooster van Beukenlaan 21 naar Verl. Talmalaan 35; P. M. Droste van Nas saulaan 9 naar Koudhoornweg 3; J. Gorter van G. Pelsweg 12 naar Vondellaan; B. v. de Wetering van Verl. Postweg 44 naar 85; G. v. 't Hoenderdal v. v. Maarenstraat 7 naar Verl. Postweg 44; E. v. Beek van Rademakerstraat 6 naar Heuvelweg 8. AFDEELING II. Van de politie op het rijden, van woonwa gens en van het kampeeren. Artikel 75. 1. Onder rijtuig wordt verstaan, elk vervoermiddel, bestemd om te land door één of meer trekdieren te worden voortbe wogen. 2. Onder motorrijtuig worden verstaan alle rij- of voertuigen, bestemd om uitslui tend of mede door een mechanische kracht op of aan het rij- of voertuig zelf aanwezig, anders dan langsspoorstaven te worden voortbewogen. 3. Onder handkar worden verstaan alle voertuigen met één of meer wielen, be stemd om door personen geduwd of getrok ken te worden met uitzondering van kinder wagens en ziekenrolstoelen. Sleden, be stemd om uitsluitend door personen te worden voortbewogen en dienende voor het vervoer van goederen, worden met handkarren gelijk gesteld. 4. Onder trekdier worden verstaan alle dieren, die tot trekkracht worden gebezigd. 5. Onder bestuurder wordt verstaan hij, die het trekdier, of rij- of voertuig bestuurt, of die een handkar trekt of duwt. Ten aan zien van bestuurders van motorrijtuigen geldt het bepaalde bij art. 1, sub 4e, van de Motor- pn Rijwielwet. Artikel 76. Het is aan hen, die het bedrijf van rijtuig verhuurder, motorrijtuigverhuurder of on dernemer van een stationeerend vervoer middel uitoefenen, en aan de in hun dienst zijnde personen, verboden op den openbaren weg in deze gemeente met een stationee rend vervoermiddel een standplaats in te nemen. In afwijking van het hierboven bepaalde zijn zij bevoegd op den openbaren weg een standplaats in te nemen in de nabijheid van gebouwen, waarin openbare vermakelijk heden of bijeenkomsten worden gegeven, doch niet langer dan vanaf uiterlijk een half uur vóór tot uiterlijk een half uur nó den duur dier vermakelijkheden of bijeen komsten, zoomede in de nabijheid van spoorwegstations of halten, mits zij de hun door de politie in het belang der openbare orde en veiligheid gegeven bevelen en aan wijzingen opvolgen. Artikel 77. Bij het rijden met een rijwiel over de openbare wegen en voetpaden voorzoover deze niet vallen onder de bepalingen van de Motor- en Rijwielwet, of van de ter uit voering daarvan uitgevaardigde algemeene maatregelen van bestuur, moeten de bepa lingen van de artt. 78 tot en met 83 in acht genomen worden. Artikel 73. Het rijwiel moet voorzien zijn van een deugdelijk nauwkeurig werkend stuurtoe- stel. Artikel 79. Het van een zoogenaamd freewheel (vrij- wiel) inrichting voorzien rijwiel, moet voorzien zijn van minstens één rem, waar- In „Schakels" werd Voor eenigen tijd er op gewezen, dat de zaden van de zonne bloem buitengewoon geschikt zijn voor de voeding van het pluimvee: niet alleen zijn ze zeer voedzaam en bevorderen ze den leg, maar ook op den groei en ontwikkeling der veeren werken ze heel gunstig. De eiwitverhouding 1:4, 5. dus een zeer goede voor het rantsoen van goede leg- kippen, die ook in goede conditie moeten blijven. Verder hebben de zaden den naam, een goeden invloed op de spijsvertering te heb ben; ze herinneren aan het lijnzaad, dat eveneens gunstig werkt op den groei der veeren. Ook de groene bladeren zjjn een uitne mend pluimveevoeder en-worden dan ook door de kippen met graagte gegeten. Ook de stengels, stuk gesneden als dé bladeren en in een bak ter beschikking van de dieren gezet, worden met graagte opgenpmen. Verder worden de groene bladeren met succes gedurende 2 a 3 uur in de zon ge droogd, waarna men ze een paar dggen in groote zakken laat nadrogen. Dan gaat men de droge blaren malen en 't verkregen pro- UTRECHT, Potterstr. 22, Vreeburg 36, Steenweg 62. HILVERSUM - Leeuwenstraat 28. AMERSFOORT - Krommegracht 4. Het meest gesorteerde en goedkoopste adres voor SIGAREN, SIGARETTEN, TABAK duet zeven, om zóó de bladnerven en het fijne, gedroogde dHadmoes te scheiden. Dit laatste, dat we „bladmeel zouden kunnen noemen of „zonnebloemloofmeel", is zeer geschikt om met het ochtendvoeder ver mengd te worden. De samenstelling van dit droge loofmeel wijst er op, dat het heel voedzaam is: 16.82% eiwitachtige stoffen, 2.82 ruwvet, 42.15% koolhydraten, slechts 7.87 ruwvezel en een zeer hoog gehalte aan aschbestanddeelen, n.1. bijna 16%. Ook de bloemen worden wel gedroogd en daarna vermalen; ze leveren dan een product dat rijk is aan koolhydraten (46.42%) en aan aschbestanddeelen (bijna 12%). Het gehalte aan eiwitachtige stoffen is ook nog aanzienlijk, n.1. 8.86%. De geheele zonnebloemplant is dus voor het pluimvee van groote waarde, zoodat het verbouwen er van op kleine hoekjes, langs randen van tuinen en akkers en op plekken waar de planten weggevallen zijn, enz. kan worden aanbevolen. Want men kan op deze wijze niet alleen den grond schoon houden OUDLGRACHT 183 TELEF. 10341 Camera's - Fotografie- en Projectie-artikelen AFWERKEN VOOR AMATEURS G oate sorteering ALBUMS maar er ook nog iets van trekken. De zonnebloem is een gewas, dat zelfs op vrij armen grond groeien wil, al is hiel de ontwikkeling natuurlijk zeer matig. Deze omstandigheid n.1. het stellen van geringe eischen, ook wat de bemesting aangaat, heeft er in de oorlogsjaren toe geleid, dat n Duitschhland, waar alles gedaan werd om maar aan voedsel voor mensch en dier te komen, overal langs de spoorbanen dit ge was werd verbouwd. Ook onze Regeering heeft in de oorlogs jaren de teelt aanbevolen, maar dan op klei ne, verloren hoekjes, omdat het gewas veel minder olie per hectare levert dan andere oliezaden; zoo levert b.v. koolzaad onge veer vijfmaal zooveel olie per hectare als zonnebloemen. In het zuiden van Rusland wordt de zon nebloem echter als landbouwgewas ver bouwd, en dit niet alleen om de zaden, maar vooral ook pm de stengels, die in goed dro gen toestand een uitnemende (doch lichte brandstof opleveren). Intusschen trekt in den laatsten tijd de mede het ieder oogenblik tot stilstand kan worden gebracht. Artikel 80. Het rijwiel moet voorzien zijn van min stens één bel, waarvan het geluid op een afstand van 50 Meter duidelijk hoorbaar is. Artikel 81. De bestuurder van het rijwiel is verplicht met de bel een signaal te geven, telkens wanneer de veiligheid van het verkeer zulks vordert. Hij is verplicht bij het gebruik van de bel zooveel doenlijk alles te vermijden, wat het schrikken van rij- of trekdieren of ander vee tengevolge zoude kunnen hebben. Het is hem verboden eenig ander geluid signaal dan de bel te gebruiken. Artikel 82. Het rijwiel, waarmede tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang wordt gereden, moet voorzien zijn van minstens één lantaarn, die voor waarts een helder wit licht uitstraalt, en aan de achterzijde van een lantaarn of verti caal geplaatsten reflector, die achterwaarts een rood licht uitstraalt, onderscheidenlijk bij beschenen worden daarop vallende lichtstralen duidelijk zichtbaar rood terug kaatst. Van die lantaarn mogen de zijgla zen niet een gekleurd licht uitstralen. Het is verboden een lantaarn zoodanig aan het rijwiel, waarmede tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang wordt gereden, bevestigd te hebben, dat het licht van bedoelde lantaarn tegenkomende weggebruikers kan ver blinden: Het eerste lid is niet van toepassing: 1. ten aanzien van dienstverrichtingen der marechaussée en der Rijks-,en gemeen tepolitie, voor zoover afwijking van het daar bepaalde is gelast of toegestaan door of vanwege den Procureur-Generaal, fun- zonnebloem de aandacht der pluimveehou ders, zooals uit hetgeen we boven meege deeld hebben >vel is af te leiden. Wie over voldoenden tijd beschikt om de planten, die gevoelig zijn voor vorst, in 't laatst van Maart in een bakje te laten ontkiemen, om ze dan later in den vooraf diep-bewerkten >en bemestten grond uit te planten, kan van den verbouw veel pleizier beleven, zooals wij in de oorlogsjaren ook het genoegen hadden. il men ze op een vrij hoekje, en dus niet als rand- of tusschenplanten verbou wen, dan kan men den afstand der rijen on geveer 90 centimeter nemen, en den afstand der planten onderling 60 cM. Bij dezen af stand, die volsterkt niet te groot is, kan men heel gemakkelijk tusschen de planten schoffelen. Dit moet men zoo lang volhou den als mogelijk is, om daarna de planten aan te aarden. Zooals men wel opgemerkt zal hebben bij eenzaam staande planten, ontwikkelen zich in den regel een aantal zijscheuten, en wanneer men deze stil laat groeien, ontstaan aan het eind dezer vertakkingen bloem- hoofdjes. Hierdoor wordt het aantal dezer bloeiwijzen per plant soms groot, terwijl slechts enkele er van een behoorlijke ont wikkeling krijgen. Wanneer men dan ook zonnebloemen wil verbouwen niet als siergewas, maar om er een flinke zaadopbrengst van te krijgen, dan moet men alle zijstengels, op een twee- of drietal na, wegbreken' Dan krijgt men een zeer sterke ontwikkeling van de top„bIoem en van de twee of drie overige „bloemen. Het op tijd rijp worden wordt door dit wegbreken der zijstengels ten zeerste be vorderd. Intusschen kan men ook als men aan den verbouw niet zooveel zorg kan besteden einde April begin Mei de zaden leggen twee of drie bij elkaar, op de genoemde af standen. Maar in dit geval is het gewenscht dat de grond behoorlijk vruchtbaar is, het zij door bemesting of van nature. Dan im mers is de groei sneller en is de kans op een voldoend groote opbrengst ook grooter dan zonder bemesting. Te veel stikstof ech ter verlengt den groeitijd al te zeer. Het spreekt van zelf, dat men de planten die men wil gebruiken als groenvoer voor het pluimvee, een dichteren stand moet ge ven dan wij boven vermeld hebben. We we ten het immers, dat bij een dichteren sta«d de bladmassa niet alleen grooter is, maar dat ook de malschheid bij een dichten stand wint. Van het groote aantal zonnebloemvarië teiten wordt de „lage zwarte" voor ons kli maat het meest geschikt geacht. Toch mee- nen we, ddf door proefnemingen dient uit gemaakt te worden, welke soort het beoog de doel het meest bereikt. Ook dient onder zocht, hoeveel waarde b.v. 1 Kg. zonne bloempitten" voor ons pluimvee hebben kan. Men meene echter niet, dat bij onze te genwoordige lage voederprijzen de cultuur van zonnebloemen zeer voordeelig is; een opbrengst aan zaad van 17 tot 22 hectoliter met het zeer uiteenloopend hectolitergewicht van 34 tot 48 kilogram, zal niemand hoog vinden. Toch zijn opbrengsten als hier aan gegeven de meest voorkomende in normale jaren. Raadgevingen en wenken bij het vervaardi gen van de balans en bij het berekenen van de winst of het verlies. Ieder niake balans, aldus luidde in ons vorig artikel ons advies, op den dag, die hem daarvoor het best schikt. Ook „voor de belastingen'' doet het er niet toe of af, van wanneer tot wanneer het boekjaar loopt. Voor het belastingjaar, dat 1 Mei a.s. aanvangt, krijgt men begin Mei a.s. zijn aangiftebiljet thuis. Op dit aangiftebiljet vuït iemand, die niet boek houdt zijn inko men in, dat hij genoot gedurende, het ka lenderjaar, dat aan 1 Mei voorafgaat. Houdt iemand boek en valt het kalen derjaar niet samen met het boekjaar, dan heeft zoo iemand het inkomen over het aan 1 Mei voorafgaande boekjaar op. Loopt het boekjaar van 1 Juni—1 Juni, dan geeft hij in Mei 1931 op het 'inkomen boekjaar 1 Juni 1929—1 Juni 1930. geerend Directeur van politie of den Bur gemeester; 2. ten aanzien van dienstverrichtingen van ambtenaren der invoerrechten en accijnzen, voor zooveel afwijking van het daar bepaal de is gelast door of vanwege den inspecteur dier middelen; 3. ten aanzien van militaire oefeningen, voor zooveel afwijking van het daar be paalde is gelast door de bevoegde militaire autoriteit. Artikel 83. De bestuurder vau het rijwiel is verplicht langzamer te rijden of het rijwiel te doen stilhouden, telkens wanneer de veiligheid van het verkeer zulks vordert. Artikel 84. Het is den bestuurder van een rijwiel ver boden op den openbaren weg zich vast te houden aan een tramwagen, rijtuig, motor rijtuig, of eenig ander voertuig, zoolang de ze in beweging zijn, alsmede aan eenig per soon of voorwerp, zich op of aan deze voer tuigen bevindende, zoomede een paard te geleiden. Artikel 85. Het is verboden op den openbaren weg in de kom der gemeente: a. trekdieren te geleiden of te besturen anders dan aan halsters, teugels of leidsels; b. een aangespannen trekdier van het hoofdstel of bit te ontdoen tenzij om het te voederen c. meer dan twee niet aangespannen, al dan niet aan elkander gekoppelde trekdie ren tc geleiden. De bepaling sub c. is niet van toepassing op den Rijksweg. Artikel 86. Het is verboden op den openbaren weg trekdieren of rij- of voertuigen te besturen: a. als de bestuurder in staat van dronken- - MUZiEK-INSTITUUT - Onderricht PIANO - VIOOL - CELLO ORGEL - ZANG - THEORIE Opleiding voor het exam n der Kon. Ned. Toonkunstenaars-Vereeniging VEERSTRAAT 30-32 HILVERSUM \V ij nemen aan, dat de lezer in 't al gemeen weet wat een balans is. Een balans is een staat, die doet zien „hoe de zaken er voor staan". Men is gewoon de balans op twee naast elkaar liggende bladzijden te schrijven, op een linkerbladzijde, die de debetzijde en op een rechterbladzijde, die de creditzijde van de balans wordt genoemd. Op de debetzijde schrijft men zijn be zittingen en op de creditzijde zijn schulden. Het totaalbedrag van de creditzijde afge trokken van het totaalbedrag der debetzijde, geeft het vermogen per zekeren datum, den balansdatum, aan. Is het totaalbedrag van de credit-zijde hooger dan dat van de de bet-zijde, dan beteekent zulks, dat er meer schulden zijn dan bezittingen. Men staat dan zooveel „onder nul", als het totaalbe- .dcag yan de. creditzijde hooger. is dan dat van de debetzijde. Bij het vervaardigen van de balans schuilt voor velen de mov'jlijkhejd in 4e waardet- ring van de verschillende posten, of m.a.w. velen ondervinden moeilijkheden bij het be palen van de balanswaarde. Wij kunnen er niet aan denken, alle in de practijk voorkomende gevallen stuk voor stuk, gesteld al dat het mogelijk ware, te bespreken. ij laten het bij algemeene beschouwin gen. Beginnen wij dan met de vorderingen. Het is noodig de verschillende soorten vorderingen afzonderlijk op de balans te vermelden. Niet dus de vorderingen op de klanten de vorderingen wegens uitgeleende gelde de vorderingen óp kassiers enz. in één l>.- drag, maar afzonderlijk. Men plaatst dus voorzoover noodig de navolgende posten op de balans; 1. Vorderingen op de klanten (men kan ook schrijven handelsvorderingen, wil men een deftig woord gebruiken, dan schrijft men Debiteuren). De ambachtsman neme onder dit hoofd op alleen de vorderingen, waarvan reeds een rekening is uitgeschreven. Onder dit hoofd neme men niet zijn du bieuze vorderingen op. Men make op den balansdatum een lijst; op deze lijst vermelde men de vorderingen stuk voor stuk: men noteere: folio-num mer (eventueel pagina-nummer) Debiteu- renboek (in de omwandeling, echter ten on rechte, Grootboek genaamd, ook treft men de benaming Klantenboek aan), naam en woonplaats van den klant en het bedrag der vordering. Deze lijst schrijve men in een boek of schrift. Het lotaal-bedrag van deze lijst wordt op de balans geplaatst. 2. Vorderingen op de klanten, maar die nog niet een rekening ontvingen. Dit slaat voornamelijk op de ambachtslier den en dergelijke, die bijv. gewoon zijn tweemaal per jaar een rekening uit te schrijven. Maken zij hun balans op 1 Mei op, dan is hetgeen vanaf 1 Januarir—1 Mei aan werkzaamheden werd verricht en niet werd betaald, op 1 Mei te vorderen. Ook van deze posten vervaardigt men een lijst. Men kan deze lijst op overeenkomstige wijze vervaardigen, als boven werd vermeld. Het totaalbedrag van deze lijst komt op de balans te staan. VRAGENBUS. Lezers hebben het recht kosteloos vragen te stellen. Zij wenden zich daartoe per brief tot de N.V. Accountantskantoor „Nationaal Bu reau voor Adviezen", onder Directie van P. Siebesma R. de Vries, Leeuwarden. Men sluite postzegel voor antwoord in en ontvangt, indien mogelijk omgaand, in ieder geval binnen een week, uitvoerig antwoord. Van de meest volstrekte geheimhouding kan de lezer verzekerd zijn. H.V. Eersta Sosster Electr. Drukkerij schap verkeert; b. wanneer hij blijkbaar, in het rijden on ervaren is; wanneer hij den leeftijd van 14 jaar nog niet bereikt heefct. Artikel 87. Het is aan houders en bestuurders ver boden, op'den openbaren weg, wanneer die tengevolge van vorst of sneeuw glad is, uitgezonderd in onvoorziene gevallen, aan gespannen trekdieren te besturen, tenzij zij op scherp staan. Artikel 88. Het is, wanneer de weg geheel of gedeel telijk met sneeuw bedekt is, aan houders en bestuurders van voor rij- of voertuigen gespannen trekdieren verboden, deze op den openbaren weg te gebruiken, tenzij tenmin- te één daarvan voorzien is van minstens én aan het tuig bevestigde klinkende bel. Artikel 89. Behoudens hetgeen daaromtrent door een hoogeren wetgever is of wordt bepaald, is het Verboden over den openbaren weg te rij den-: a. met een voertuig, dat zoo gebouwd of geladen- is, dat eenig deel daarvan hooger reikt dan 4 M. boven den weg of dat met .nbegrip van de lading breeder is dan 3 M., dan wel zoo, dat het gevaar oplevert oor de vrijheid of veiligheid van het ver keer op dien weg; b. met meer dan twee aaneengekoppeldc voertuigen. Het is aan bestuurders verboden, op den openbaren weg op handkarren een last te vervoeren, welke zóó hoog boven de hand kar uitsteeks, dat de bestuurder belemmerd wordt n het vrije uitzicht naar de voorzijde, tenzij de kar aan die zijde door één of meer personen wordt begeleid. (Wordt vérvolgd).

De Soester | 1931 | | pagina 2