2e BLAD Brandstoffen T. VAN VLIET Modelslagerij - JOH. TAK L. J. HQKSBERGEN Radiateur Hoezen. UW ADRES. 4 B0SCHSIRAAT9 - BAARN Het Valutatiuis Soesterberg. Rechtzaken. Ingezonden. Geopend: behoorende bij „D E S O E S T E R" van Zaterdag 17 Jan. 1931, No. 4 (Vervolg van het le Blad) aangekocht. Daar ik U mijnheer de Voor- /,itti r in dit vertrek moeilijk de auto zelf kitn «toonen, bied ik IJ hierbij een afbeel ding aan, met de personen die hun krach ten hieraan hebben gegeven. Het voor werp zelf zult u voor het gemeentehuis tan treffen. JOdelachtb. Heer Burgemeester, als blijk van het medeleven met dit zeer choone doel, bied ik ook uw college deze foto aan. opdat u steeds zult kunnen zien. waaraan u uw grooten steun verleend hebt en straks ook nog verleenen zult. (ap plaus). Vervolgens was het woord aan l)r. Ru- pert, welk»- allen en in 't bijzonder 't Dag. bestuur welkom toeroept en zich verheugd in 't bezit te zijn vin zulk een prachlwagen, waardoor E.H.B.O. de zie ken zeer zeker tegemoet is gekomen. I)e grootste stoot daartoe is uitgegaan van Alt j. Hille» de motor van het geheel en haar partner den heer Drost, deze dank. pr. recht hartelijk. Verder allen die bij gedragen hebben voor dit doel en de Raad in 't bijzonder, voor de royale wijze, waar op zij de vereeniging is tegemoet getre den. Verder dankt spr. namens de zie ken. die van dit voertuig gebruik zullen maken, want het allerbeste is voor onze zieken soms nog niet goed genoeg. Wal de 1'inanliën betreft, dit is ook geregel.', door de bestaande commissie, aangevuld n.rt de H.H. llilhorst en Zwiep en .spr. hoopt, dat als de finantiën niet .zullen n. i vallen, wij bij het Gem. bestuur mogen aankloppen. De Burgemeester spreekt daarop een dankwoord aan de commissie en een ge- Iukwensch vooreerst dat dezen dag dooi het college mag worden geboekstaafd, maar vooral omdat hier getoond is wal het particulier initiatief vermag, dit is de stimulans geweest. Door samenwer king is nu een vervoermiddel verkregen waarop wij tegenover omliggende gemeen- t< n trots zullen zijn, maar voorzeker zal hij ook daar dienst mogen doen voor de zieken. Daarna ging men over tot bezichtiging en hoewel het guur weer was, was de belangstelling zeer groot. De fraaie wa gen maakt een keurigen indruk. Zoo noodig kan zij geheel verwarmd wor den en is voorzien van een ventilatie-in- richting. Het geheel werd op de gevoe lige plaat vastgelegd. Aanbesteding. Dinsdagmiddag om 3 uur werd ten •Stadhui ze aanbesteed: het maken van een bestrating met wederzijdsche trot toirs, tevens rioleering enz. een en ander met bijkomende werken van het gedeelte van de Soesterbergschestraat vanaf der Rijksstraatweg naar Amersfoort tot hel kruispunt van SoesterbergschestraatEi kenlaan te Soest. Inschrijvers waren de H. H. West land en Co., Nigtevecht f3649. Verschoor, Zeist f 3333. C. v. Hees, Utrecht f 2860.— v. Dort, Amersfoort f2768. li. Bunschoten. Hillegersberg f2740.- Wolfsen, Huis ter Heide f2157.— W. A. Deijs, Soestdijk f 1444.50 D. Snijders, Amersfoort f 1354. Schadewijk, Soest f1343.— Gebr. Bergervoet, Pannerden f 1276. voorheen: KLEMAN BERGHUIS) KANTOOR: Kerkpud N Z. la. TELEFOON: 2180 HUIS: 2186 COMPETITIE DAMMEN. Onder groote belangstelling had Dinsdag j.1. de damwedstrijd plaats tusschen Soest 1 en O. G. 1 Utrecht, voor de le Klasse der U. P. D. B. Tegen aller verwachting in is Soest er in geslaagd het sterke Utrechtsche tiental tv slaan met 119. Aan vrijwel alle borden is zeer solide gespeeld, zoodat do meeste par tijen eerst laat beslist waren. Door deze overwinning is er weer span ning in de competitie gekomen, zooals uit onderstaande stand blijkt. gesp. punt. O.G. (Utrecht) 4 6 Baarn 3 5 Soest 3 4 Amersfoort 3 2 U. D. G. (Utrecht) 3 1 R. K. U. D. V. 2 U De gedetailleerde uitslag van bovenge noemde ontmoeting is als .volgt: Soest Utrecht. H. Bakker—E. van Rees 1—1 B. BakkerA. Wiertz 02 D. F. VoigtD. de Zwart 1-1 H. StaalA. G. de Zwart 02 S. de ZoeteJ. Brand 20 Ch. BakkerA. van Oostrom 20 J. de BoerJ. Holtman 20 K. de BoerA. Kooiman 1 1'. RecringJ. B. Wind 02 D. Waal—W. de Vries 2—0 Voor a.s. Dinsdagavond is vastgesteld SoestU.D.G.; weder te Soest in Hotel )ckhui/en. HYGIëNISCHE MELKWINNING. A.s. Vrijdagavond zal de heer S. Stuur man, directeur van het melkcontrölestation te Utrecht, voor de afd. Soest van den A.B.T.B., in het café Dijkman alhier, een lezing met lichtbeelden houden over „Hy giënische melkwinning en veeverpleging. DIENSTPLICHT. Het aantal ingeschrevenen voor den dienstplicht voor deze gemeente, lichting 1032 bedraagt 118. GEVONDEN VOORWERPEN. Een mantelcostuum. een houten tabakspijp, een paar wollen dameshandschoenen een leeren tabakszak, een hamer. AANRIJDING. Woensdag j.1. heeft in de Nieuwerhoek- straat een aanrijding plaats gehad tuschen 2 automobielen. De auto van den heer H. uit Soest werd aangereden door eert wa gen van den heer v. G., eveneens uit Soest. Behoudens materieele schade verkreeg de heer li. bij deze aanrijding vrij ernstige kneuzingen aan het rechterbeen. AANRIJDING TUSSCHEN 2 FIETSEN. ONTVLUCHT. Door dc politie alhier, is een minderjarige aangehouden die uit het Rijksopvoedings gesticht te Amersfoort was ontvlucht. Door den adjunct-directeur van genoem de inrichting is hij hier opgehaald en terug gebracht. Donderdag heeft aan de schoolstraat een kleine aanrijding plaats gehad tusschen 2 fietsen, net in de bocht bij den heer van Velzeij, waar vrijwel geen uitzicht is. Ter plaatse loopt een rijwielpad aan de linker zijde van den weg dat echter niet als rijwiel pad is aangeduid, maar toch geregeld als zoodanig wordt gebruikt. De 2 fietsers, die elkander niet konden zien aankomen bot sten tegen elkander met gevolg, dat de 17- jarige D. ernstige ontvellingen aan hoofd en handen kreeg. De rijwielen werden niet noemenswaardig beschadigd. BEKEURINGEN. Door de politie zijn dezer dagen verschil lende bekeuringen opgemaakt wegens over tredingen van de Arbeidswet en wegéns het in staat van dronkenschap besturen van een rijwiel voorheen R. FRESE, Hofleveranciers. BAARN. /leeschhouwerij Varkensslachterij Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 BESLIST EERSTE KWALITEIT Dagelijks hooien en bezorgen. DE PLUIMVEE TENTOONSTELLING. We willen nog eens extra de aandacht vestigen op de Pluimvee-tentoonstelling, die heden Zaterdag en morgen Zondag in de groote zaal van Hotel „Eemland" wordt ge houden. Er zal een mooie collectie dieren bijeen zijn: een groote verscheidenheid van hoenders, zoowel zware als middenzware en lichte rassen (krielen). Zoo zijn er: Bra ma's, Orpington's, Cochin's, Plymoutn Rocks, Columbfa Wyandotte's, Welsum- mers, Rhode Island. Reds, Barnevelders, \Yyandotten, Leghorn, Zijdehoenders enz. Vervolgens zijn er eenden, fasanten, pau wen en zelfs kanaries. Op een pluimvee-tentoonstelling behoören natuurlijk ook konijnen. Ook hiervan zullen verschillende rassen vertegenwoordigd zijn als: Lotharingers, Papillon's, Tankonijnen, Blauw Weeners, Vlaamsche reuzen, Trouw de Bourgondi, Angora's enz. iEn tenslotte een zeer mooie en uitge breide collectie duiven zoowel post- als ■derduiven. Dat alles kakelt en kwakt, piept kirt, 'ingt, roept en nooaigt tot een bezoek, aan de tentoonstelling. Ook tot U lezer! Bij iedere kooi hangt een beoordeeling van de dieren volgens den keurmeester. Men kan er dus van leeren. Zoowel de goe de eigenschappen als de fouten worden hier mngewezen. De tentoonstelling is geopend, heden Za- erdag van 's morgens 10 tot 's avonds 0 uur en morgen, Zondag van half 12 tot 's avonds 9 uur. Men zie verder de adver- entie in dit nummer. DANKBETUIGING. Door dc aanschaffingscommissie is van de irma Veenendaal in de van Weedestraat voor de nieuwe Zieken-auto een matras, '2 kussens en een deken ontvangen en van de firma ,,Dc Vlijt" een deken, als mede hos- itaallinnen van een winkelier, welke onbe kend wenscht tc blijven. Voor al deze geschenken zeggen wij har telijk dank. HET GOOISCH TOONEEL UIT BUSSUM. Genoemde dilettanten-vereeniging heeft /oor de 4e maal den euvelen moed gehad >m voor plm. 60 personen voor het voet- licht te komen in de zaal Eemland, dit maal met het intens diepe tooneelspel Onder één dak" van Jan Fabricius. In dit echt stuk Groningsch boerenleven, wordt ten voete uitgeteekend, de liefde? van kinderen tegenover hun ouders die bij velen, helaas ook in niet boeren-kringen, wordt gevonden en beleefd. Het betreft hier een vader (Bern Vermeij) die zijn vrouw heeft verloren, nog een eigen huisje en een paar meubeltjes bezit, te oud is om te werken en er nu .feitelijk overschiet. Na de begrafenis, als alles correct is geregeld door den notaris (Dick Rector) rijst de groote vraag onder de 3 kinderen, wat moet er met vader gebeu ren en met Liesbert, de jongste dochter de oogappel van Vader, die alles met hem heeft doorgemaakt. Over Liesbeth is men het spoedig eens, de jongste zoon, die zich er op beroemd lid van den Kerke- raad te zjjn, acht het als zijn christen- OPGERICHT 1899 ALLEEN EERSTE KWALITEITEN TELEFOON No. 33C POSTGIRO No. 146487 plicht, die hij nog aandikt met vrome uit spraken dat zij maar moet gaan dienen, maar niet t^ij hem in de buurt, 'dat izou zijn goeden christelijken naam schaden. De aangetrouwde zoon Jan, de smid, die hard moet werken voor Antje een sloofje en voor zijn 3 spruiten, is een kerel met een hart van goud, wiens hart op z'n tong ligt. Hij zou vader wel willen hebben maar het gezin laat het niet toe, dat is geen verzinsel, maar de waarheid. De oudste zoon Wolter, boer op en top, heeft een stadsjuffie gehuwd, die door zijn vader Vanaf den eersten dag dat hij haar heeft voorgesteld, is vernederd tot in den diep- sten afgrond, omdat zij geen boerendeern was, en daarom niet deugde voor zijn zoon, de keuterboer. Het eind van hei lied is, dat vader, verloot wordt bij wie hij thuis zal komen. Hebben de lezers ooit zoo iets beleefd, de vader die alles voor zijn gezin deed, op z'n ouden dag verbo ten. Het lot treft de christelijke huiche laar maar daartegen komt de oudste zoon op en vader komt bij bem, Wolther (Gas. Cloprogge) en bij Dora (zijn vrouw) Coba Vermeij-Cresent. De oude stijfkoppige va der, wordt onder de beademing der lief de* door Dora gekneedt als was; hij buigi na eenigen tijd het hoofd, en zij wordt door hem in haar volle waardigheid ge steld. De maskers waren van het gelaat afgerukt, men zag nu elkander vrij en frank in het oog. Dat dit b deze veelbe wogen tijd meer mocht geschieden, de we reld zou er op vooruitgaan, eerlijk duurt ook nu nog het langst. De weggeblevenen zullen dan ook spijt hebben niet te zijn gaan zien naar dit brok huwelijksleven, men had er wat geleerd. Het spel sloot als een bus. Jan, Wolther, Vader, Dora en ook de huichelachtige Jacob hebben hun uiterste best gedaan, zij hadden veel meei belangstelling verdiend. Tot slbt een' dans je onder leiding van Helm Hofman, he. strijkje Visser zorgde voor gepaste af leiding. Het applaus voor de spelers was onbedaarlijk. COMITé VAN WINTERLEZINGEN Voor genoemd comité trad als spreker op Ds. J. Gillebaard var* Zeist, met het on derwerp „het probleem van het lijden der ziel." Vooraf werd gezongen Psl. 118 11 en sprak de praeses het gebed uit, en deelt mede, dat 6 Maart a.s. wederom een lezing wordt gehouden door Ds. Bouma uit den Haag over het onderwerp „Leve de Tolle naar." Daarop verkrijgt spr. het woord, welke allereerst aanhaalt het werk „Paul- lieter" dat mooi is, maar waarin het lij den geheel ontbreekt. Het „waarom" laat daarom een diep gevoel van teleurstelling achter. Wij allen kennen in een of anderen vorm het lijden dat met het leven saamge- trengeld is, maar elk deel der menschheid heeft eigen nooden. Spr. ontkent zich niet de geweldige moeilijkheid, maar strenge be perking is eisch. Spr. stelt daarop deze vragen: wat is de zin van het lijden en welke houding neemt men daartegen aan. Allereerst gaat spr. na hoe niet Christelijken die zaak opvatten. Allereerst is door meerdere ontwikkeling ier cultuur het lijden vermenigvuldigd, en gaat allereerst na hoe de natuurvolken dit ien. Bij hen is een vrees in de wereld voor de geesten, in zedelijken zin kennen zij geen lijden, en ook geen vrees voor den dood. De cultuur heeft het leven wel verrijkt maar bezwaard met het lijden. De mensch is verarmd en vereenzelvigd, men coekt den zin van 't lijden en de ontwik- ing van het leven. Men wil terug naar de natuur (Tolstoï) men zegt geluk is goed, lijden is slecht. Schoppenhauer klaagt niet over het lijden, maar over de opperste macht. Frederik van Eeden wijt het lijden geheel aan God,. heel de Godheid is lijden, men ziet in God den Oppersten Tyran. Hij s de meedoogenlooze oorzaak van alles. En waar men overal bange worstelingen waar neemt, daar trachtte men het lijden te ont vluchten door te genieten van de kunst in het leven (Griekenland en de Christen Say- ens) door zich er onder te buigen (Ooster- ;che mystiek en ook Tolstoï) of men strijdt r tegen (in het Grieksche treurspel) of men zegt lijden is zelfverbeelding, men moet r zich tegen verzetten of het geduldig dra- en. De ware Christen weet echter dat het lijden medewerkt ten goede. Maar luistert men scherp dan hoort men een schreeuw om gerechtigheid, of een verlangen nooit geboren te zijn, of die der waanzin. ARard Pierson predikte vrome onderwerpingen aan de boven-natuurlijke macht, de Helleenschc geest. Maar in en door dat alles worstelt men zonder overwinning. De ware oplos ing van het lijden geeft de Bijbel het god delijke boek der Waarheid, waar in cosmi- sche bewogenheid het lied der smart door klinkt. Het is geen vleeschwording geweest, maar een God in den mensch, het lijden is daar omdat de gezondheid ontbreekt. Zij is een gevolg van de zonde, de straf nu is het middel om vooruit te komen, en een op voeden door God. Het lijden leidt tot ver heerlijking, maar God lost daarmede alle vragen niet op. Hij verlost ons van de vra gen. Na gebed eindigde deze interessante lezing. UTRECHT, Potterstr. 22, Vreeburg 36, Steenweg 62. HILVERSUM - Leeuwenstraat 28. AMERSFOORT - Krommegracht 4. Het meest gesorteerde en goedkoopste adres voor SIGAREN, SIGARETTEN, TABAK AANBESTEDING Donderdagmorgen te 11 uur werd door architect Brouwer alhier aanbesteed: het bouwen van een Kleuterhuis te Soestdijk. Inschrijvers de H.H. Betomchutting J. Hilhorst Soest 21750 H. Stiggerink te Hengelo 22355 G. Kabel Castricum 22700 300 G. van d. Pols Hooglander van 22720 325 Chr. van Linteren Zeist 23390 500 N. J. de Wit A'foort 23700 C. M. van Latum Alkmaar 21000 W. van Gen de ren Soest 24000 240 R. Groenenberg A'foort 24444 N. J. Schaap Hilversum 24643 350 G. H. van de Berg Soest 24800 780 J. en C. de Boer Hilversum 24970 Th. H: de Goede Soesterberg 24974 280 C. M. Derenberg Alphen a.d. R. *25000 J. Mets Soest 25298 Gebr. van de Lugt Soest 25300 300 W. A. Hilhorst Soest 25555 Gebr. Elsinga Utrecht 25628 H. Tolboom Achterveld 25858 A. Vink Bussum 25905 100 Meijer v. Alfen Hilversum 25980 G. Bosboom Soest 26275 Hendriks-Middelman Hilversum 26300 C. Fransen Hilversum 26355 E. K. Volkers Hilversum 26390 B. E. Vlug Soest 26485 350 Klein en Kruif Soest 26820 J. J. Schadewijk Soest 26869 700 J. Karelse Soest 26950 748 H. C. F. Moerenberg Oosterwijk 27000 v. d. Velden en de Jong Oegstgeest 27900 W. H. van Geffen Hilversum 28271 A. H. Vleugel Hilversum 28500 L. Lenstra, Wolvega 29900 185 BAZAR. Van de in ons vorig bericht genoemde Bazar-Commissie maken ook deel uit. De Heeren J. H. Sar, Kapitein Luchtv. Afd. en J. Baars, beiden wonende alhier. Maandagavond j.1. om acht uur hield die Commissie een vergadering in „Huis ten Halve". Slechts enkele leden waren verhin derd hieraan deel te nemen. Er werden meerdere zakelijke besprekingen gevoerd, waarbij de werkzaamheden voorloopig wer den ingedeeld. Zoo zal het gymnasieklokaal voor de te houden Bazar gezellig worden ingericht, waarbij een eenvoudige planten- versiering een schoon effect kan maken. Verschillende stands zullen in 't bizonder door de Dames worden verzorgd en ge- etaleerd, hierbij geholpen door een schare van vrijwillige assistenten. De loten zijn bijna uitverkocht, terwijl van meerdere fa brikanten berichten van toezegging voor di verse inzendingen waren binnengekomen. Ook in de beide alhier bestaande dames- clubs wordt er voor de Bazar gewerkt en in verscheidene particuliere woningen zit men niet stil. Zoo gaat het den goeien kant uit. Moge die ijver 'zich van allen meester maken, die in staat zijn iets nuttigs voor de Bazar te kunnen produceeren. Want een goed gevul de Bazar is een eerste en onvermijdelijke voorwaarde, de eerste étappe van den weg, die naar een volkomen succes voert. SUBSIDIE. B. en W. van Zeist stellen aan den ge meenteraad voor het verzoek om verhoo ging der subsidie aan de vereeniging „Wijk verpleging Huis ter Heide", waartoe ook de afdeeling Soesterberg van het Groene Kruis behoort af te wijzen, doch te bepa len, dat de door die vereeniging uit de ge meentekas genoten subsidie vanaf 1 Ja nuari 1931 tot wederopzeggens toe zal be dragen f 700.per jaar. FEESTAVOND. Op 28 Januari a.s. 's avond 8 uur hoopt de Christelijke Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" alhier in 't Zwaantje een uitvoering te geven. CANTONGERECHT TE AMERSFOORT Verslag van de zitting. Er om heen Men herinnert zich het principieele in een geval van vorige week, snelheidsovertreding in de kom der gemeente Woudenberg. He len kwam het veroordeelend vonnis, f 5. of 3 dagen. Ook al zou het moment van intrede in den val in werkelijkheid iets verschillen van den genoteerden tijd, toch was de te groote snelheid komen vast te staan, laag gesteld op 40 K.M. De bewering van den advocaat mr. ter Laan werd dus niet aan geroerd. Deze had de overtreding niet be wezen geacht, omdat een enkel persoon niet zuiver het geval kan waarnemen, wan neer hij den auto niet anders dan voor den kop te zien krijgt en geen enkel oogenblik in de flank. Het relletje om de Volkstelling. De Volkstellers te Amersfoort hebben vooraf een arbeidscontract moeten teeke nen. Ze zaten dus vast aan het werk, en ook het S.D.A..-lid bleek geen geschikte plaatsvervanger te kunnen vinden onder de werkeloozen. De communistische kern in Amersfoort heeft gebruik gemaakt van de gevallen on- derwijzer-volksteller en vooral bovenge noemd S.D.A.P.-lid moest met groot gevolg zijn werk verrichten. Verschillende verbalen werden gemaakt, waarvan er heden twee voor den Kanton rechter werden behandeld. Het eerste diende als propaganda en werd van de zijde van verd. en diens vriendin in operette-stijl gegeven. Het afzetten van de pet gaf eerst al moei lijkheid. Hij had kV? jaar gediend en dan moest men het hoofddeksel ophouden. Aangezien bij zijn verwijdering de zaak zonder hem zou behandeld zijn door tribu naal en verbalisanten, ging de pet af, want dan kwam van het demonstreeren niets te recht. Bij het treden voor den Kantonrech ter opende verd. met de gebruikelijke pre sentatie: „Rood front!" Ook hing hem het opschriftbord van 2 Jan. op den rug. Men liet hem maar torsen. Bij het heengaan na behandeling der zaak werd het volgende kerndrcigement aange heven in bastoon begeleid door alt en so praan van twee vrouwelijke communisten: „Wij komen terug, toujours, tot aan den dag der verlossing van het proletariaat; dat is de revolutie." Boem, boem, indruk maakte het voor geen halven cent De beschuldiging was niet, wat men zou verwacht hebben. Het was niet: „Hinderlijk volgen." Neen, de man had met een zware bel loopen luiden, waardoor een hinderlijke volksoploop was ontstaan. Het verweer van verd. was niet kwaad. Ik deed, wat elke vuilnisman of ijscoman doet, met belluiden aandacht op de zaak vestigen, in dit geval het meegedragen op schriftbord. En wat betreft de oploop, die kan even goed zijn veroorzaakt door het met mij meeloopen der twee agenten. De eisch van f 26.of 16 dagen bracht een vonnis van f 16.of 5 dagen. Het tweede geval was serieus. Hier was verd. A. van Ree, werkeloos, maar geen communist. Hij had meegedaan aan het achterna-loopen. De S.D.A.P. had gestreden voor den 8-urendag. Dan moet geen lid daarvan buiten zijn gewone werk als volks teller dus gaan optreden. De politie wist waarom het hier ging, dus van het schan daaltje, dat men hun verbaliseerd had we gens links fietsrijden, ook dit feit ontkende hij, daarom komt volgende week zijn verba lisant naar voren UITSPRAKEN KANTONGERECHT. Vee leiden over rijwielpad: H. van R., Soest f3 of 2 dagen. Arbeidswet: G. van M. Soest f 5 of 2 d. Te Soest zich per rijwiel aan een auto vasthouden: M. J. Baarn f 4 of 2 d. Per motor de veiligheid van verkeer in gevaar brengen: A. B. Soest f 5 of 3 d. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. GEREFORMEERDE ANTI-MILITAI- RISTEN. De heer L. H. van Bruggen te De Bilt, lid der Gereformeerde kerk en van de An- tirevolutionnaire partij, heeft onlangs ^en rondschrijven gericht aan de Raden der Ge reformeerde kerken in Nederland, waarin hij hen bezweert, een gansch andere houding dan tot nu toe, aan te nemen tegenover het vraagstuk van Oorlog, landsverdediging, leger en vloot en wat er verder mee samen hangt. Uitvoerig licht hij zijn meening in deze toe en ontzenuwt de gewone bezwaren, van Gereformeerden kant steeds aange voerd. Van „de oorlogen en geruchten van oorlogen," die er zullen zijn in de laatste dagen vóór Christus' wederkomst, zegt hij o.a.: „Maar daarmede is toch door den Hei land niet bedoeld, dat nu Zijn kinderen méé '.uilen doen aan die gevolgen?" De veron derstelling is al te godslasterlijk. Heeft de Heere Jezus al die teekenen des tijds niet opgesomd, om de Zijnen te waarschuwen? Dat zij zich, als die teekenen komen, temeer als getuigen voor hun Heere zullen opwer pen en zich dèn vooral onbesmet zullen be waren van de wereld?" In verband met de z.i. scheeve vergelij king van oorlogvoeren met het zich ver weren tegen inbrekers, zegt hij o.a.: „Het Jnderdeelen en Assessolres Aanbevelend, JOH. KOSTER. Hëerenstraat 20 - Talaf. 2706 HILVERSUM gemeene in de oorlogvoering (en dat feit maakt juist de vergelijking zoo scheef) is de koude berekening: hoe kan ik mijn vij and het beste ombrengen, met bommen, granaten, gifgassen, mitrailleurvuur en wat er al meer op dat gebied is? De lugubere theorie: dat de buik het beste lichaamsdeel is (gezien de weeke deelen die zich in den buik bevinden) voor een bajonetsteek, en dat vooral niet in de borst moet worden gestoken, omdat men dan de kans beloopt dat de bajonet achter de ribben blijft vast zitten, moet ieder, die nog een greintje men- schelijk gevoel bezit, tot de erkentenis bren gen dat oorlogvoeren enkel een satanisch bedrijf is, en dat dus nooit en te nimmer eenig doel deze middelen heiligt." Aan het slot verzoekt hij de Gereform. kerk contact, nationaal en daarna interna tionaal, te zoeken met andere kerken, op dat over heel de wereld het parool wordt: ,Om Gods wil, om Christus' wil, nooit meer oorlog! Die den Heere Jezus lief heeft sta af van het God- en menschonteerend wa pengeweld van de vreeselijke menschen- slachting: de oorlog." Binnen enkele dagen verschijnt een bro chure van de heer van Bruggen, getiteld: „Christus Kerktegen den Oorlog!" Hierin komt de Open brief, waarvan hier natuurlijk een zeer onvolledig beeld gege ven is, in zijn geheel voor. Lezing van deze brochure zij zeer aanbevolen, daar m.i. niet alleen de Ger. Kerkeraden kennis moe ten nemen van dit getuigenis. P. SCHUURMAN. ALLEEN OP DE WERELD. Blijkens achterstaande advertentie zal, van wege 't Dept. Soest der Mij. tot nut van 't Algemeen op Vrijdag 23 Jan. e.k. in 't ge bouw „Religie en Kunst" de film „Alleen op de Wereld worden vertoond. Op deze rolprent is „verfilmd" de geschie denis, verteld in 't beroemde boek van Hec- tor Malot: „Sans Familie", een boek, waar over de bekende Nederlandsche letterkun dige, Gerard Keiler het volgende schrijft. „Zelden, misschien nooit las ik een boek, „zoo rein en eenvoudig en toch zoo boei- „end en vol afwisseling, als dit meester stuk van Hector Malot. Alleen op de We-

De Soester | 1931 | | pagina 5