Overhemden weimim^ UiBfifea 3 deftige INBOEDELS naar maat. Kleermakerij Een bede voor de vogels bij de wisseling des jaars. - i i - -er-: ;r .t4- 'v i? SSg&i Wetenswaardigheden op Administratief en Fiscaal terrein. Voor de Huisvrouw Advertentiën Gevraagd te Amersfoort. van HOUTWAREN, PANNEN en NIEUWE IJZERWAREN te Amersfoort. Electr. Verfmalerij H. FAASSEN - BAARN Levert prima kwaliteit GROND- EN GLANSVERF. JAPANLAKVERF. PUBLIEKE VERKOOPING TE BAARN op Dinsdag 20 Januari 1931 INBOEDEL „reld is rijk aan afwisselende gebeurtenis sen; maar niet minder rijk aan gevoelvolle „en ook spannende tafereelen. Het ademt „evenveel menschenkennis als menschen- „liefde. We meenen hun, die 't boek niet gelezen hebben, geen ondienst te doen, met het ge ven van 'n kort overzicht van 't verhaal en ook zij, die 't boek wel kennen, zullen waar schijnlijk een kleine opfrissching van 't ge heugen niet onaangenaam vinden. In Engeland geven de daar bestaande be palingen betreffende de nalatenschappen vaak aanleiding tot slechte daden. Dikwijls toch lezen we, hoe iemand 'n familielid, die 'n belemmering voor hem is tot 't verkrijgen van titel of fortuin, door 'n misdaad uit den weg ruimt. Dit doet zich ook voor in ons verhaal. De misdaad, welke hier wordt be gaan, is 't ontstelen aan de moeder, een weduwe, van 'n kind, 'n jongetje van zes maanden oud Het kind wordt in Parijs te vondeling ge legd, en gevonden door een metselaar uit 'n klein Fransch dorp, die in Parijs werkt. Hij biedt aan, in hoop op gewin, voor 't kind te zullen zorgen, en brengt het bij z'n vrouw te Chavanon. Hier slijt de jongen, Remi ge naamd, de eerste acht jaar van zijn leven, liefderijk verzorgd door de vrouw van den metselaar Moeder Barberin. Maar dan komt Barbarin van Parijs terug en is zeer ont stemd, wanneer hij in zijn huis nog het kind vindt, dat op zijn bevel reeds vijf jaar gele den in 't vondelingengesticht gebracht had moeten worden. Hij besluit den jongen nu terstond in het gesticht te plaatsen Op weg daarheen ontmoet hij 'n reizenden muzikant Vitalis genaamd en aan dezen verhuurd of verkoopt hij Remi. En nu vangen de omzwervingen door Frankrijk aan waarbij Remi veel goeds maar ook zeer veel leeds ondervindt, waarbij hij zijn meester en vaderlijken vriend Vitalis door den dood verliest. Na Vitalis' dood wordt Remi liefderijk opgenomen in 't gé- zin van den tuinman Acquin, waar hij zich /eer gelukkig gevoelt. Helaas, zijn geluk is kort van duur. door n ongeluk, dat Acquin in de gijzeling brengt, spat het gezin uiteen en Remi is opnieuw 'n zwerver. Maar wel dra vindt hij nu 'n kameraad, zwerver als hij, die later zijn broederlijke vriend wordt. Mattia. 'n zeer begaafde knaap, ongeveer even oud als hij. Samen trekken de jongens nu Frankrijk door en komen op hun tocht ook bij Moeder Barberin, wie ze niet minder dan een koe ten geschenke geven, en van vastgevroren of onder de sneeuw bedolven en dus voor hen onbereikbaar. Tot overmaat van ellende kunnen de vo gels, die hun voedsel langs de boomstam men en takken wegpikken, b.v. de meezen, spechten, boomkruipertjes enz. zij dragen daarom den naam van klimvogels bij fel le vorst of ijzel onmogelijk langs de spiegel gladde stammen of takken klauteren, zoo dat ook die allen van hun gewoon voedsel verstoken zijn. Door den honger gedreven komen dan vele kleine vogels hunne toevlucht zoeken nabij der menschenwoningen, doch meestal te vergeefs, want men is niet gewoon acht te slaan op de verrichtingen der dieren, men geeft zich de moeite niet om te zoeken naai de reden en de beteekenis van hun doen en laten. Daarom, waarde lezer of lezeres, re kenen wij het ons tot plicht, u de bede van die vele, h'ulpelooze kleine schepselen te vertolken. Zij smeeken ons om verzorging, om gere gelde voeding in den barren wintertijd. Dat verzoek om onderhoud gronden zij, neen, gronden wij op de vele diensten die zij ons bewezen tijdens den afgeloopen zomer, op het liefelijk gezang waarmede zij ons ge- streeld hebben, op de vroolijkheid, die zij elk landschap, elk natuurtooneel bijzetten, j Zij beloven verder in alle oprechtheid om, indien wij het middel willen zijn om ze den wintertijd door te helpen, ons rijkelijk daar- 1 voor te loonen, zoodra een nieuw insecten- heir zal oprukken tegen alles wat uit de aar- 1 de ontspruit en zoodra eene zachtere lucht hun veroorlooven zal hun dank in wellui dende tonen te uiten. Meenen wellicht velen uwer, dat de ge regelde voeding der kleine vogels in den winter, eene te zware of kleingeestige taak voor den mensch zou wezen. Wij willen u aantoonen dat Hij, die het gras des velds voor de kudde laat groeien, F. C. Kuyperstr. 10 - Tel. 2069 wie ze 't groote nieuws hooren, dat Re mi's familie hem zoekt. Vol hoop reizen de vrien den naar Londen, waar ze belanden in 't ge zin van 'n zekeren Driscoll, die zich voor de Vader van Remi uitgeeft; maar in wer kelijkheid de man is, die hem heeft gesto len. De Driscolls zijn dieven en al houden Remi en Mattia hun handen rein van dief stal, toch wordt de eerste van inbraak be schuldigd en gevangen genomen. Door de slimheid van Mattia gelukt het den knapen naar Frankrijk te vluchten, waar de omzwervingen opnieuw aanvangen. Dit maal echter met 'n bepaald doel. Ze zijn na melijk op zoek naar 'n zekere Mevrouw Mil- ligan, met wie Remi op 'n vroegere zwerf tocht in kennis is gekomen, en die weldra blijkt.Remi's Moeder te zijn. Zoo is hij eindelijk in 'n veilige haven geland en breekt er 'n gelukkige tijd voor hem aan Als we afscheid van hem nemen woont hij in het kasteel zijner voorouders: Milligan-Park. Lize de dochter van den tuinman Acquin is zijn vrouw en Moeder Barberin is uit Frank rijk gekomen, om de verzorgster te worden van Remi's zoon. Mattia is 'n beroemd violist een Chopin op de viool. We eindigen dit overzicht met nog eens te verwijzen naar 't oordeel van Gerard Kei ler, aan 't begin van dit artikel geciteerd. De winter is tot ons gekomen, de grond is in steen herschapen en mogelijk zullen ak kers en velden tijdelijk met sneeuw bedekt worden. Hoe weldadig die kille bedekking moge medewerken tot herstel der uitgeput te krachten van den bodem, voor het voge lenkoor zijn ze vaak noodlottig. Reeds vroeger hebben wij het nut, beter gezegd de onmisbaarheid der vogels aan gewezen. Wij hebben daarbij aangetoond dat zonder de verdelgingskrijg, die zij on ophoudelijk tegen de insecten voeren, het plantenrijk en tengevolge daarvan ook het menschdom te niet zou gaan. Wij hebben reeds vaak gewezen op de zorgvolle inrichting door de Voorzienigheid ingesteld en door ons het instinct der vo gels genaamd, waardoor de meeste hunner naar warmer klimaat trekken, zoodra de eerste herfstkoude vele insecten doodt of oorzaak is, dat zij zich diep onder de aarde verschuilen, waardoor de vogels bleven ze zoo talrijk als in den Zomer van hon ger zouden omkomen. Het wintervoedsel der kleine standvogels bestaat alzoo louter ui,t insecten eieren en larven, die de spitsgebckte musch, vink, meerl, mees en het sijsje, winterkoninkje, roodborstje, boomkruipertje enz. met ver wonderlijke vlugheid wegpikken van onder de dorre bladeren, of- langs boomstammen of takken, waar ons oog ze nooit zou ont dekken. Zoo leven zij voort, dc gevleugelde be woners xan bosschen en velden, niet in de weelde die de afgeloopen zomer hun hoodt, maar toch blijven zij voor den hongerdood bewaard, totdat weldra de sneeuw dc vel den bedekt en de grond tijdelijk in metaal wordt herschapen. Dan begint voor hen een tijd van bitteren nood, waaronder ze bij duizendtallen be zwijken; want dan is hun karig voedsel plichtgevoel jegens hen begint te ontwaken, en ook het begrip veld wint, dat 's menschen belang in hooge mate bevorderd wordt door de goede behandeling der dieren, ook het nut der vogels langzamerhand beter gekend en meer gewaardeerd zal worden; en, be driegen wij ons niet dan zal een en ander leiden om onze kleine gevleugelde politie agenten gedurende den winter een matig onderhoud te verschaffen. Ware dierenvrienden en dierenvriendin- nen! Ook hieromtrent hebt gij eene schoo- ne roeping te betrachten. Onafhankelijk van wetgeving en rechterlijke macht hebt gij eene tweeledige taak te vervullen: le. Algemeene kennis te verspreiden om trent de mogelijkheid en de noodzakelijk heid om de hulptroepen van den landbouw in den winter op de been te houden. 2e. Practisch daarin voor te gaan, door op geschikte plekken van uw tuin, waranda of vensterbank tweemaal daags een maaltijd te doen aanrichten voor dat vliegend leger. De moeite en kosten zijn zoo gering en ge zult u verwonderen hoe ontzettend spoedig na 't strooien een dichte schare van aller hande vogels zich dc aangeboden spijs ten nutte zal maken. Zulk een maaltijd, opge luisterd door een zonnestraal, verlevendigd door het vroolijk getjilp van het talrijke vogelvolkje, is inderdaad een liefelijk too- neel. Een doel ernstig te willen, is de eerste schrede ter ontdekking van de middelen die tot derzelfs bereiking geleiden. Zoo speelde ons voor den geest, onder het schrij ven van deze bede, hoe gemakkelijk het tafelafval in de Ziekenhuizen zou aan te wenden zijn om gehcele scharen kleine vo gels te voeden. De uitdeeling van dat voed sel zou terecht een vermaak met zedelijk doel zijn voor de kinderen die daar ver pleegd worden. Immers men zal dankbaar L. A. METTROP UTRECHT Tandheelkundige Stationsplein 10 Spreekuren dagelijks van 9 tot 9 n.m. 's Maandags en Vrijdags speciaal ta rief Kliniekprijzen Specialist in herstellen van fouten of hinderlijke gebitten. maar den mensch heeft opgedragen om het tot hooi te doen worden en dit in den win ter aan het vee uit te deelen, evenzeer voor de kleine vogels gedurende der barren tijd heeft gezorgd. Laat slechts uw blik over de velden gaan, als het graan in vollen pracht staat en wilt daarbij opmerken, dat, hoeveel zorg de landman ook moge aan wenden om zijn akker zuiver te houden, hij nimmer in staat is om alle onkruid geheel te weren; denkt, om maar iets te noemen, aan klaproos, korenbloem en distelplant. Welnu, deze en een menigte andere onkrui den minder bij name bekend, zijn graange wassen tot de winter provisie der kleine vogels bestemd. Als het koren rijp is, velt het sikkel het onkruid tevens, beiden wor den tegelijk in de schuur geborgen en tege lijk gedorscht. Daarna scheidt de wasmolen kaf, vuilnis en onkruidzaad van het graan en eindelijk wordt alles, wat niet tot het koren gerekend wordt en dat niet als voed sel voor mensch of vee bruikbaar is, ver brand of weggeworpen. Werd het zorgelijk opgezameld, het zou, vermengd met wat gebroken graan van het minste gehalte, een uitstekend vogelvoeder in den winter zijn, dat bij vriezend weder en op geschikte plaat sen uitgestrooid, ontelbaar veel kleine vo gels in het leven zou behouden. Men zegge dus niet: „God vergeet voor het kleine vo geltje in den winter te zorgenzeggen wij: ,,de mensch belemmert de zorg voor die kleine schepselen." Als in het voorbijgaan doen wij nog op merken, dat de landbouwer zich dubbele schade berokkent, door het onkruidzaad achteloos weg te werpen. Vooreerst wordt zulks oorzaak dat min der vogels deel kunnen nemen aan den krijg die ten voordeele van den mensch gestre den moet worden tegen rupsen, meikevers en andere insecten; ten andere komt dat achteloos weggeworpen zaad veelmalen te recht op pluis of mestvaalt, vanwaar het gereedelijk zijn weg vindt naar den akker waarin het niet gewenscht wordt, en waar het altijd in genoegzame mate voorhanden is voor het doel waarop wij gewezen heb ben. Wij durven het vertrouwen voeden, dat, nu eenmaal meerdere belangstelling in het lot der dieren is ontstaan, nu hier en daar in hun jeugdig gemoed aankweeken, door hen die zeiven uit barmhartigheid verpleegd worden, een plicht der barmhartigheid te leeren vervullen. Men neme er de proef van. En gij, onze lezers en lezeressen, neemt er allen insgelijks de proef van, al zij het op kleine schaal. (Zie de plaat). Het stuk oud brood, de korsten, de kruimels, het overschot der aardappels dat in zoo menig huis niet geteld en dikwijls in de vuilnisbak geworpen worden, kunnen door uwe zorg tot levensonderhoud voor menigen vogel strekken, en zullen, wordt deze bede ver hoord, u de zelfvoldoening doen smaken dat gij, door te voorzien in den nood van medeschepselen, een plicht der barmhartig heid en der liefde hebt vervuld. (Uit het maandblad „De Dierenvriend" Officieel orgaan van de vereeniging tot ver spreiding van geschriften tegen dierenmis handeling. Secretariaat Soestdijk). Raadgevingen en wenken bij het vervaardi gen van de balans en bij het berekenen van de winst of het verlies. Men plaatse dus op de balans de vorde ringen, die men heeft, wat de soort betreft, afzonderlijk. 1. Vorderingen op de klanten; 2. Vorderingen op de klanten, maar die neg geen rekening ontvingen. 3. Wie dubieuze posten heeft loopen (ge lukkig de zakenman, wiens uitstaande pos ten alle safe zijn) neme ook deze afzonder lijk cp de balans op. Hij inake van deze posten een afzonder lijke lijst. Wij wenschen den lezer een korte lijst toe. Men plaatst achter iedere post twee be dragen; in de eerste plaatst het te vorderen bedrag, daarnaast het bedrag, dat volgens schatting vermoedelijk binnenkomt. Voor de schatting bestaan geen algemee ne regels. Men beschouwe post voor post afzonder lijk. Men schatte te goeder trouw. Wanneer men een post ter waarde van f LUUO,op f 400.schat, schrijve men f 400,en niet f 300,of lager. Acht men de post echter weg, dan heeft men het volste recht achter de post „Nihil" te schrijven. Wanneer men de bedragen optelt, krijgt men dus twee totaal-bedragen. Het eene is het bedrag, hetwelk men te vorderen i heeft. Het tweede bedrag is het bedrag, het welk men vermoedelijk zal ontvangen. Op de balans plaatse men het tweede to taalbedrag. Men kan ook anders handelen. Heeft men aan dubieuze posten voor f 2.000,loopen, die men op een waarde schat ad. f 500,dan kan men op de debet zijde vermelden: Dubieuze Debiteuren f 2.000,en op de creditzijde (onder schulden dus): Afschrijving Dubieuze Debiteuren f 1.500. Per saldo plaatst men dan ook f 500, op de balans, evenals bij de eerstgenoemde wijze van boeken. 4. Vorderingen wegens uitgeleende gel den. Met de vorderingen wegens uitgeleende gelden handele men op dezelfde wijze. Het verdient aanbeveling, heeft men uit geleende gelden op gewone schuldbekente nis en onder hypothecair verband, op de ba lans twee posten te vermelden namelijk: Uitgeleende gelden en Hypotheken. Men make dus een lijst en brenge het to taalbedrag van de lijst op de balans. Ook wanneer men onder de uitgeleende gelden dubieuze posten heeft, handele men op bovenaangegeven wijze. Of men neme op de balans één post op Dubieuze uitgeleende gelden met het be drag, dat waarschijnlijk zal worden terug ontvangen, óf men neme twee posten op, t.w. een post Dubieuze Uitgeleende Gel den met het totaalbedrag, dat te vorderen is en b. onder de schulden een post Afschrij ving Dubieuze Uitgeleende Gelden en wel met het bedrag, dat men als „weg", dus als verloren beschouwt. 5. Bankgelden. In tegenstelling met de vorderingen, die immers niet stuk voor stuk op de balans worden geplaatst, plaatst men de gelden, die men bij verschillende banken heeft uit staan, afzonderlijk op de balans. Gewoon lijk toch zal het aantal banken met wie men in relatie staat, niet zoo groot zijn. Men plaatse de posten zoo volledig moge lijk op de balans. Behalve den naam en zetel van de Bank vermelde men: in rekening courant (bij een rekening-courant-betrekking), deposito met zooveel tijd opzegging, spaargeld enz. Gewoonlijk kan men het bedrag, dat het afschrift rekening-courant per dien balans datum vermeldt, het bedrag van het spaar bankboekje enz. onveranderd overnemen op de balans. Men schenke echter aandacht aan de „loo- pende posten." Wanneer men volgens het afschrift re kening-courant bijvoorbeeld een tegoed heeft van f 2.000.maar de bank verant woordt een gedane betaling aan een leve rancier ad. f 1.000,in het nieuwe jaar, terwijl men in zijn boekhouding deze post reeds afboekte, vermelde men op de balan- niet f 2.000,maar f 1.000,Men corri geert dus het banktegoed en doet alsof de bank nog in het oude jaar de betaling Van f 1.000,op de rekening-courant verant woordde. VRAGENBUS. Lezers hebben het recht kosteloos vragen te stellen. Zij wenden zich daartoe per brief tot de N.V. Accountantskantoor „Nationaal Bu reau voor Adviezen", onder Directie van P. Siebesma R. de Vries, Leeuwarden. Men sluite postzegel voor antwoord in en ontvangt, indien mogelijk omgaand, in ieder geval binnen een week, uitvoerig antwoord. Van de meest volstrekte geheimhouding kan de lezer verzekerd zijn. UIT HET HUISVROUWEN ARSENAAL! Maak roestvlekken nooit nat! Bedek de vlek met zout en borstel'daarna met een stij ve borstel- Herhalen tot de vit k verdwenen Ongelukje gehad bij het strijken en zijn er schroeivlekken op het linnen ontstaan? Pro beer die te verwijderen met het volgend» middeltje: kook ons volders aarde in een halve kan azijn en het sap van 3 uien. Men zegt dat het een uitstekend middel i-. Teervlekken kan men verwijderen met paraffine, benzine, verwarmde witte terpen tijn, spiritus, enz. WIJ KAASMENSCHEN Wij menschen van het land van de kaas, weten soms nog niet eens wat al smakelijke hapjes men met kaas bereiden kan. Daar heeft men bijvoorbeeld kaassneetjes, die men van (5 sneetjes oud brood, 1 ons Edam mer of Goudsche kaas, 1 ei, 1 kopje melk, 2 platte lepeltjes boter; peper, zout, mosterd en 1 theelepeltje maggi's aroma maakt. De neetjes worden aan weerskanten, zonder korst, mooi bruin geroosterd. In een panne tje klopt men het ei met de peper, zout, mosterd, roert er de melk door en de in kleine stukjes gesneden kaas en de onge- sm lten boter. Op een heel laag pitje roert men alles tot een roomige gelijke massa, waarna men het warm houdt, maar niet laat koken. Nu smeert men de geroosterde sneet jes brood, verdeelt er het warme kaasmeng sel over, waardoor op het laatste oogenblik de aroma is geroerd. Men dient de sneetjes warm, anders wordt de kaas taai. HUISVROUW. REIZIGER IN PLUIMVEEVOEDERS, bekend met de branche. Brieven onder No. 35 aan het bureau van dit blad. J. MENKO, Beeedigd Makelaar zal pu bliek Verkoopen op a.s. DINSDAG 20 Jan. v.m. 9 uur in zijn Veilinggebouw, ingang Langestraat 109 W.o. piano, salon-, huiskamer- en slaapka merameublementen, groote en kleine buffet ten en dressoirs, antiek mahonie cabinet, spiegels en schilderijen, overgordijnen, pen dules en regelateurs, groote zaalspiegels, eiken linnen- en hangkasten, fraaie karpet ten, loopers en vloerzeil, groot gebloemd vast kleed, Deventer karpet, divans, 1 en 2 persoons ledikanten met kapokmatrassen, waschtafels en nachtkastjes, dekens en spreien, 3 eiken waschkasten met spiegel- opzet, ziekenstoel, 3-lamps radio-toestel m. luidspreker, stoelen met trijp en leer, uit trek- en andere tafels, lampen, dubbel en enkel eiken bureau-ministre's, cylinder-bu- reaux, groote en kleine boekenkasten, 2 prima schrijfmachines, 2 vitrienekasten, naaimachine, van Berkel vleesch-snijmachi- ne, pathéfoon, Jaarsma vulhaard, vulka chels, partij prima wijnen, 2 fornuizen, so lide brandkast, groot formaat, grondbascu- le, barometer, enz. enz. Alles Zaterdag te bezichtigen 10 cent entrée van 2 tot 9 uur en Maandag 19 Jan. kosteloos van 9 tot 5 uur. J. MENKO Beëedigd Makelaar zal ten verzoeke van zijn principaal publiek ver koopen op a.s. VRIJDAG 23 JAN. v.m. pre cies 10 uur op het terrein van den timmer fabriek „Ons Belang", Groote Koppel, hoek Smallepad te Amersfoort plm. 2000 pak draadnagels in diverse maten, scharnieren en kruishengsels, deurkrukken, luchtroos ters, kast-, kamer- en voordeurslooten, hout- schroeven, raamsluitings, enz. alles op bo vengenoemd terrein, uitgenummerd te be zichtigen Donderdag 22 Jan. van 1 tot 4 uur en 's morgens voor den verkoop vanaf 8 uur. Vraagt Kleurenplaat. Telefoon 173 - Telefoon 173 's morgens 10 unr, Javalaan hoek Javastraat van een goed onderhouden best. in ameublementen, ledifanlen. spiegels, tafels, schilderijen, mangel boeken,- en andere kasten, gordijn en, zeilen, kachels, haarden, wasch tafels, tuingereedschap, kleeden, loopers, piano enz Wegens faillissement op order van Mr. Korthals Alles, advocaat te Amsterdam: 1 banjo, 2 violen, 5 mandolines, snaren, standaard, enz. Antiek vaasje email op ebben voetstuk (ming) tijdperk mummie van een ibes. Kijkdaged Zaterdag 17, Zordrg 18 en Maandag 19 Januari van 10 tot 3 uur Expert DILMAN

De Soester | 1931 | | pagina 6