Nieuws- en Advertentieblad Verschijnt Woensdag en Zaterdag Bekendmakingen. WEST en OOST. Binnenland. Plaatselijk Nieuws. No. 6 Negentiende Jaargang Woensdag 21 Januari 1931 Officieel. FE U1L LETQX De strijd van een vrouw. hrift tv- tegoed verant en leve- we jaar, eze post e balans ;n corri- alsof rU- ling van verant- le stij sneetjes BUREAU VOOR ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 7 SOESTDIJK ADVERTENT1ËN EN INGEZONDEN STUKKEN MORDEN INGEWACHT TOT UITERLIJK DINSDAGS- EN VRIJDAGSMORGENS 10 UUR AAN HET BUREAU UITGAVE: N.V. EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ v.h. G. v. d. BOVEKKAMP ADVERTENTIÈN VAN 1 TOT 5 REGELS 75 CTS., ELKE REGEL MEER 15 CTS. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE, BIJ ABONNEM. GROOTE KORTING ABONNEMENTSPRIJS I 1.— PER DRIL MAANDEN, ERANCO PER POST REDACTIE- EN ADM.-ADRESVAN WEEDESTR. 7 - TEL. 2062 - SOESTDIJK HET AUTEURSRECHT VAN DIT BLAD WORDT UITDRUKKELIJK VOORBEHOUDEN' OVEREENKOMSTIG ARTIKEL 15 VAN DE ALTELKSUET 1912 (STAATSBLAD NUMMER 380) Hinderwet. Burgemeester en Wethouders der ge meente Soest, gelet op het bepaalde bij de artikelen 6 en 7 der Hinderwet, bren gen ter algemeene kennis: dat op de secretarie der gemeente ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van de N.V. ,.De Stichtsche Margarine- tabr'uk" te Soesterberg, om vergunning tot uitbreiding van haar bestaande elec- rische inrichting tot vervaardiging van margarine, gelegen aan de Amersfoort- schestraat, kadastraal bekend gemeente Soest, in sectie E. No. 1839. door het maken van een aanbouw en bijplaatsing van verschillende machines en kracht- wu uk tuigen, waarna in de fabriek aanwe zig zullen zijn: 2 pakmachines, gedreven wordende dooi oen electromotor van 2.5 P.K., 1 merg- machine, gedreven door een electromo- tor van 12.5 P.K., 2 walsen, gedreven door een electromotor van 20 P.K., 2 karnmachines, gedreven door 3 electro- motoren en respectievelijk 6.57.5 en 10 P.K., 1 ijsmachine, gedreven door een electromotor van 1 P.K., 1 temperatuur- ketel, 2 smeltbakken, gedreven door eer. electromotor van 1.5 P.K., 1 pomp mèt electromotor van 7.5 P.K. en een stoom ketel dat op den 30 Januari 1931, des na middags te 3 uren gelegenheid is om ten genieentehuize bezwaren tegen het uit breiden dier inrichting in te brengen: en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan wor den kennis genomen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat niet tot eventueel beroep van de latei op het verzoek te nomen beslissing gerechtigd zijn zij, die niet op de aangegeven plaats en het aan gegeven uur in de vorengenoemde - ingevolge artikel 7 der Hinderwet te hou den zitting zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten Soest, 16 Januari 1931. Burgen), en Weth. voornoemd. De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. De Burgemeester der gemeente Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens Provinciaal blad no. 2 van 1931 de in het voorjaar van 1931 te houdt n gewone keuring van tot dekking b stemde hengsten, voor zooveel de pro- vinei. Utrecht betreft, is vastgesteld op rijdag 20 Februari a.s. te Utrecht, voor hengsten type tuigpaard. Een keuring van hengsten van ander (Naar het Engelsch) 6) Van dien dag af kwam er een groote verandering over Adelaide. Haar apathie was verdwenen. Ze ging zich kwijten van haar wereldsche plichten met een doel voor oogen. Hooggeboren dames met zoons, voor wie ze zulk een groot fortuin aen hoogst- begeerlijke partij achtten lords, die hun vermogen op welke wijze dan ook, verloren hadden kortom: gelukzoekers van allerlei aard kwamen van alle kan ten opgedoken; maar Adelaide wist haar kalme waardigheid te handhaven en schonk aandacht aan diegenen, die in staat kon den zijn om door hun invloed haar te be-' zorgen wat zjj verlangde voor lord Ry- lestone. HOOFDSTUK VII. Lord Rylestone was voor dringende za ken naar Londen gegaan. Het was, hard, dat hrj telkens moest luisteren naar gelukwenschen, die hem als universeel erfgenaam werdén gebo den. Hij bezat echter de zelfbeheersching die kalm te aanvaarden; en zoodra hij daartoe in de gelegenheid was, reed hij naar zijn club en vroeg of er ook brie ven voor hem waren gekomen. Ja. Er was er éu[n. En in stilte ,ging hij genieten van den inhoud, die luidde als volgt: tvpe zal voor dit Gewest niet plaats heb ben. De Provinciale Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij in Utrecht zal, blij kens haar schrijven van 2 Januari j.1. tot het aannemen van inschrijvingen voor bedoelde keuring zitting houden op Za terdag 31 Januari a.s., om elf uur des voormiddags in het gebouw van de Land- bouwbeurs, achter Clarenburg, alhier. De aanvragen voor inschrijvingsbiljet ten moeten worden gericht aan den Se cretaris der Commissie, den Heer lr. J. S. Swierstra, te Utrecht, Prins Hendrik laan 39, waarbij moet worden opgegeven: a. naam en woonplaats van den eige naar of houder; b. naam, ouderdom, hoogte, type tuig- paaril, kleur en afteekeningen van den htngst, benevens, indien cleze in een stamboek is ingeschreven, diens stamboek en stamboeknummer; c. zoo mogelyk afstamming van den hengst, zoowel van vaders- als van moe ders zijde en naam en woonplaats van den fokker d. door welke commissie of commissies de hengst gekeurd moet worden; e. plaats en datum van de vorige keu ring, zulks voor het geval de hengst reeds eerder is gekeurd. De hengsten moeten op Vrijdag 2J Fe bruari a.s., des namiddags ten 2.15 ure aanwezig zijn op een terrein van de Veld- Artillerie kazerne „Damlustte Utrecht. De Burgemeester, G. Dèketh. Wel, wanneer de avond zjjn laat ste lichtstraal heelt, heeft ae nacht zijn eerste ster. Robert Browning. Het heeft er inderdaad allen schijn van, dat het donkerste oogenblik van de werelddepressie voorbij is en dat de eerste ster aan den duisteren hemel valt waar te nemen, in den vorm van een meer op timistische, vertrouwende tendenz alom, die tot uiting komt in verhoogde activi teit in sommige takken van industrie en een algemeen hoopvoller beschouwing van de toekomst, na anderhalfjaar van neergang. Al zal natuurlijk in enkele lan den in de wintermaanden, die aan .de voorjaarsopleving voorafgaan, een ver scherping van den toestand voorkomen. De geleerden zijn het er lang niet,over eens, wat de oorzaak is geweest van u(je economische crisis, die op het oogenbïik het ergste punt voorbij schijnt te zijn. Een zeker verband niet' den politieken toestand valt niet te ontkennen, hoewel ook hier zich weer de vraag voordoet: riep de minder gunstige politieke toestand de crisis in het leven, of was .de crisis de oorzaak van den minder gunstigen politieken toestand. Dezellae vraag: wie was er het eerste, wordt uit den treure gesteld-ten aanzien van de kwestie van overproductie (die de dalende prijzen en daarmee afnej ling van de aankoopen enz. teweeg zou hebben gebracht) of onder- consumplie (terughoudendheid van koopers Beste Allan, Ik heb het volbracht! Lady Davenant was ten zeerste verrast. Vol waardigheid sprak zij, hoe ze hoopte, dat ik niet de overijld was en vroeg wat mijn plannen dan wel waren. Ik zei haar, dat ik -naar huis ging. O, Allan, hoe weinig vermoedt zij, waar dit „huis" is! Vandaag over twee maanden ben ik dus vrij. Eerder kan ik niet wegkomen. Lady Davenant scheen het zoo moeilijk te vinden om voor mij een plaatsvervanger te krijgen. Ik vraag je maar niet om te schrijven, want -ik weet dat je schrijven zult als je tijd hebt. Ik stel immers onbeperkt vertrouwen in je. Je Margarite". Hij las dit briefje met stralende oogen en trillende lippen. Mijn Margarita.' Mijn liefste! Ik moet haar mijn nieuws meedeelen en dit zal geen aangename tijding voor haar zijn. Zij denkt nu binnen twee maanden in het huwelijk te treden met loyd Rylestone en dan op Walton Court te wonen, geheel overeenkomstig mijn rang en stand.... Maar zij zal er mij immers niet minder om lief hebbenYrme Margaretl Toch zal het haar hard tegenvallen! Toen kwam er een oogenblik dat hij zelfs als verslagen terneer zat. Over twee maanden verwachtte zij immers de zijne te wezen. Want toen hij haar dit voorstel deed. verkeerde hij nog in de meening, dat hij haar een schitterende toekomst zou kunnen bieden en nu.... zou hij haast niets over "hebben als zijn schul den betaald waren! Zijn liefdesgeschiedenis was dan al bij zonder romantisch geweest. Toen sir Char- les Davenant hem uitgenoodigd had om den Kersttijd op Lastron Priery door te breqgen, had hij zich hier veel van voor- 1- veroorzaakt door vrees, teweeggebracht door een in wezen wellicht onbeuuidende oorzaak). Wij zullen een verdere bespre king van de kwestie „overproductie ol onuerconsumptielaten rusten, doch wij zen er op, dat de voorstanders van de stelling „overproductieerop wezen, dai belangrijke atzetgebieden voor den han del gesloten werden, namelijk Britsch- Indië wegens den boy-cott van Britsclie goederen, China wegens den onzekeren toestand en voorts ook Rusland. Of dit inderdaad de werkelijke oorzaken waren, vaft nog ernstig te betwijfelen. Rusland bijvoorbeeld staat al jarenlang buiten de samenleving en dat Kon dus niet plotseling in 192t) van invloed wor den. En hetzelfde geldt feitelijk voor Cni- na. Wel kan men aannemen, dat de be schouwing van allerlei ongunstig aandoen de factoren (waaronder aan onder meer deze) een pessimistische golf in het leven riep. Doch hoe dan ook, in dit opzicht is juist dezer dagen een kentering inge- treaen, die gedeeltelijk het toenemende optimisme en vertrouwen kan verklaren. De Britsche Ronde Tafelconferentie be looft een gunstige uitwerking te zullen hebben, wat zoo al niet de boy-cott-bewe- ging zal breken, dan toch vermoedelijk sterk doen verminderen en de rust voorwaarde voor rustigen arbeid en voor spoed in het uitgestrekte Britsche rijk m de tropen doen terugkeeren. Het enorme Chineesche afzetgebied schijnt in de nabije toekomst voor -de Westersche industrie en den Westerschen handel open te zullen komen. De reden, waarom het buitenlandsche kapitaal zich van China'afzijdig hield,, was dat de chao tische 'toestand aldaar, tengevolge van binnenlandsche onlusten, strijd van pro vinciale gouverneurs onderling enz., geen zekerheiü omtrent waarborg voor het ge ïnvesteerde kapitaal bood. Bovendien wa ren er communistische invloeden aan be werk. Het gebrek aan politieke eenheid in China vormde dus een beletsel voor buitenlandsche kapitaal-hulp. Maar dii schijnt nu te zullen verbeteren. Het vier de plenaire congres van de Nationalisti sche partij of Kwomintang heeft stappen genomen om aan de dictatuurtjes van lo cale partijraden in de provincies een einde te maken. Het huidige Chineesche regee- ringssysteem is zoo, dat de partij opper machtig is. De autoriteit wordt uitgeoe fend door comité's die door het Kwomin- tang benoemd worden. Een oppositie be staat er dus eigenlijk niet, zooals ook het geval is in Rusland en Italië. Maar dit beeft tot gevolg gehad, dat de provinci- alle hoofden van de partij, de vertegen woordigers van de Kwomintang dus, de onder bun gezag gestelde gebieden gingen regeeren over het hoofd van de Kwomin tang heen. Thans heeft het Kwomintang echter een resolutie aangenomen, dai ae functies van de lagere partij-organen slechts zijn: de centrale Kwomintang bij te staan. Aanbevelingen betreffende bur gerlijke zaken zullen voortaan alleen maar door de Centrale Kwomintang aan de cen trale regeering gedaan worden. De laatste alleen is gemachtigd burgerlijke zaken uit te voeren. Dit wijst op een verwijde ring van de Russische regeermethoden. Verder wijden President Tsjang KaiTsjek en Maarschalk Tsjang-Tsjoe-Liang, de gesteld, want zijn gastheer en gastvrouw waren uitstekende menschen en de aan staande erfgenaam van lord Rylestone zooals hij toen nog heette was onder alle logé's op Laston Priory populair. Op een ochtend, dat de rest van het gezelschap uit schaatsenrijden was ge gaan, maakte hij een wandeling op het goed. Zachtjes neuriede hij voor zich heen, toen hrj op eens een gelaat voor zich zag dat hem sindsdien steeds voor den geest stond. Onder een van de bladerlooze hoo rnen bevond zich een dame met twee kin deren. Eén van die beiden had zich klaar blijkelijk bezeerd, want de dame boog zich over haar heen in bezorgde houding. Zulk een gelaat!Met die groote, heldere bruine oogendat lelieblanke voor hoofd, waar het donkere haar overheen golfde en dien schoon-gevormden mond het was iets eenigs en zoo zeer trof het hem, dat hij als aan de plek genageld scheen. Plotseling zag hij haar met een gebaar van wanhoop de blanke handen opheffen. Dit was het beslissend oogenblik. Hij nam den hoed af en trad naderbij. Ik hoop toch, dat hier geen ongeluk heeft plaats gehad? vroeg h\j. Onmiddellijk greep een van de kinderen zijn arm, onder den uitroep: Mr. Escourt, kent u mij niet? Ik ben Maud Davenant. Toen wist hij ineens, dat die beide meis jes de dochtertjes waren van lady Da venant. Maar wie was die dame, met het schoone, Spaansche gelaat? Ja, er is hier ook een ongeluk gebeurd, riep Maud. Helena is gevallen en toen miss Avenel haar wilde ophelpen, heeft ze zelf erg haar arm bezeerd. Kijk maar eens, die bloedt! Ik ben gouvernante by lady Davenant, twee machtigste leiders van het reuzen- rijk, zich aan de pacificatie en Tiet her stel van orde en rust. Er zijn dan ook al berichten omtrent groote credieten van Amerikaansclie zijde. Oost en West ko men elkaar nader. Hetgeen in ieder geval een gunstige factor is in het komend herstel van de economische depressie. FLOK1S C. J0HAN STRAUSS. Groote tournee van den Walskoning dooj Nederland. Joiiann Strauss, die dezer dagen met zijn vermaard Weensch Orkest met groot succes te Amsterdam is opgetreden, zal onder auspiciën der N.V. internationale Concertdirectie Ernst Krauss een groote tournee door ons land maken. Tot nu Jye zijn vastgesteld: 19 Jan. Deventer, Buiten-Socieleit; 2o Zutphen, Buiten-Societeit21 Hengelo, Concertgebouw; 22 Leejiwarden, Harmo nie; 23 Groningen, Harmonie; 21 Zwol le, Buiten-Societeit; 25 Eindhoven, Rem- brandt-Theater26 Den Bosch, Concert gebouw; 27 R.otterdam, Gebouw v. K. en W.; 29 Utrecht, Tivoli; 30 Den Haag, Gebouw v. K. en W.; 31 Zeist, iFigi; 1 Febr. Haarlem, Gem. Concertgebouw; 2 Leiden, Stadsgehoorzaal; 3 Dordrecht, Kunstmin; 4 Arnhem, Musis Sacrum,1 5 Nijmegen, Concertgebouw. De geheele Nederiandsche pers is op getogen over de prestaties van den Ween- schen Walskoning en zijn schitterend or« kest: „De Telegraaf„En daar staat du Weensche Walzerkönig der derde gene ratie in zelfbewuste majesteit.... Het, or kest is van fijn klankgehalte en van ongelooflijk rhyt.niscne discipline. Zet uw zorgen opzij. Gaat ze zien en hooren ,en doorleeft ze, deze Weensche levensvreug de! „Het Vaderland': „De stampvolle zaal op het kookpunt „De Maasbode': ....De stukken vlogen er af en de geestdrift kwam los ,onüei de befcoovering van de driekwartsmaten Het ensemble voortreffelijk, sluit als een bus.... hoogsten lof". „Het Volk": „Het rhytmisch spel van Strauss' orkest is bewonderenswaardig Een storm van toejuichingen De Eem buiten haar Oevers. Het water van de Eem is zoo gestegen dat over groote uitgestrektheid de aan grenzende landen zijn ondergeloopen. Langs de beken en vooral in de omgeving van den Randenbroekerweg slaan de lan derijen onder water. Aan de Koppel staa het water bij vloed op den loswal, (hetgeei nogal bezwaren meebrengt bij het los sen en laden van booten en schepen tt Amersfoort. stelde de Spaansche zich voor. Maar toen ik Helena ophielp, heb ik mij aan een uitstekenden tak bezeerd en daarbij een vleeschwonde Opgedaan. In; ben mr. Escourt, zei hij, een van de gasten van lady Davenant. Mag ik den arm even zien? In het midden van den echten Yenus- arm was een diepe vleeschwond. Ongetwijfeld zeer pijnlijk, zei hij. maar niet gevaarlijk. Mag ik de wonde voor u verbinden Hij nam een schoonen zakdoek en bond dien met groote zorg om den arm. wal toch nog weer zoo pijnlijk was, dat zij doodsbleek zag. Dank u zeer! bracht zij er met moeite uit. Ik geloof, dat u erge pijn heeft, zeidu hij. Kan ik soms een rijtuig voor u halen'. O. dank u! Ik kan best loopen. Het spyt mij, dat ik u al zoo veel last heb bezorgd. Het spijt mij dat u zooveel pijn heeft. Maar als u nu absoluut naar huis wilt loopen, miss Avenel, mag ik u dan ge leiden? Dit vriendelijk aanbod kon zij toch niet weerstaan en dus liepen de beide kleine meisjes vooruit en Allan met miss Avenel volgden. Die wandeling vergat hij nooit; en uit den grond van zijn hart betuigde hij dan ook: Het spjjt mij, dat de afstand niet grooter was! Iets, wat zij volkomen mei hem mee voelde, al kwam ze er dan ook niet zoo recht voior uit. HOOFDSTUK VIII. Miss Avenei's gelaat had Allan betoo- verd. Zoodanig was hij onder haar beko ring gekomen dat hij haar gezichtje Hygiënische Melkwinning. De A. B. T. B. afd. Soest hield eejiie vergadering op het Kerkpad. welke goed bezocht was. De voorzitter opent de ver gadering met den Chr. groet, roept allen liet welkom toe. inzonderheid de spr. Lr. Stuurman, directeur van het Melk- controle Station te Utrecht, en verzoekt de notulen te lezen der laatst gehouden vergadering. Daarop verkrijgt spr. het woord voor zijn voordracht over boven staand onderwerp en gaat dan dieper in op het melkbesluit. Door organisatie is zeer veel in dit besluit ten goede ver anderd, zoodat de verordening met een beetje goeden wil, best is na te komen. Nooit zijn goed begrepen de fouten, die de melkwinning aankleven, en daarom moet door overleg en bespreking getracht wor den deze te overwinnen. Allereerst stelt spr. de vraag waardoor melk verontreinigd wordt en geeft dan aan door vuil, stof en mest, waarin het krioelt van bacillen welke zich vooral in melk snel vermeerderen, evenals de sage vermeld van het schaak bord. In de uier zijn zij niet aanwezig, dus komen zij door of tijdens het melken er in. Door die onzichtbare wezentjes ontstaat het melkzuur etc. Wanneer men gaat melken is allereerst noodig eeu schoone emmer, niet van hout of zink,.daar de eerste poreus is en de tweede niet naadloos. Daarom een vertind ijzeren emmer zonder naad, welke goed gereinigd kan worden, maar vooral niet met slootwater. Daarop gaat spr. over tot het melkbesluit en wat wel en wat niet mag. Art. 24 daarvan slaat geheel op den boer, Art. 25 over ziekteverschijnselen. Reinhei^ i> een allereerst voorschrift, waar vooral in den staltijd tegen wordt gezon digd. De stalinrichting speelt daarbij een groote rol, en ter voorkoming van ziekten is huidverpleging van het dier een eerste vereischte. Hier mankeert bij velen nog wel wat aan. Hoe* betere huidverpleging, hoe meer melkopbrengst; want het dier ademt niet alleen door den bek, maar ook door de huid. Daarom het haar kort geknipt houden eji door borstelen alle onreinheid te niet te doen. Verder moet de uier en de flank van het dier met een doek afgeveegd wor den en daarna met schoone handen melken, schoone kiel, blok en spantouw behoort eveneens schoon te zijn. De eerste straal melk moet afzonderlijk worden opgevangen daar deze voor een groot deel water is, maar de laatste drop de boterknop moet uit de speen gehaald worden, het nieuw toegepaste systeem vuist melken, verdient aanbeveling boven de oude manier. Als de koe niet goed wordt uitgemolken, ontstaan ziekten, na het melken uier en speen afwas- schen met koud water De melk na het mel ken direct uit de stal verwijderen; daar melk zeer vatbaar is voor alle invloeden. Melk die verontreinigd is, wordt door filte reeren niet beter, maar filtert men dan de watten zeef gebruikt, wat voor een afleve ring van 50.000 Liter per jaar 10 kost. Vervolgens de melk goed koelen in koud water of op de kouden vloer, en vooral geen ochtend en avondmelk samen vereenigen. Daarna de vuile bussen schoonmaken door borstelen met zuiver water, geen slootwa ter, daarna met soda en water, naspoelen met warm water en omgekeerd laten dro gen. In groote trekken had spr. 't melkbe sluit behandeld, en de fouten aangetoond. De uitvoering is met 'n beetje goeden wil tc doen, het is niets overdreven. Daarna gaat wakende en droomende steeds voor oogen had. Onbeschrijflijk verlangde hij haar weer te zienmaar dit kon hij Faast niet verwachten. De gouvernante vertoon de zich immers maar een hoogst-enkelen keer. Maar het toeval zou hem begunstigen: terwijl hij in den salon bij lady Davenant zat. wilde deze een costuum uit een tijd schrift gecopieerd hebben en het leek haar 'het eenvoudigst om miss Avenel maar even daar te roepen. Die was zoo handig in dit soort werk; en zoo lang eou ize er niet voor noodig hebben. Zoo kort mogelijk stelde haar ladyschap de gouvernante voor; maar miss Avenel zelf achtte het beter nog even toe te lichten: Mr. Escourt heeft mij zon vrien delijk geholpen op den dag, dat ik mijn arm bezeerde. Ik hoop, dat de wonde genezen is vroeg Allan. Dank u. De arm is altijd nog wat pijn lijk; maar toch al veel beter! Daar lady Davenant het jonge meisje nog eenige instructies moest geven, trok Allan zich zoo ver hij kon in het ver trek terug en nam een boek, waarhij echter meer over dan inkeek, al genie tend van die schoone gelegenheid, om haar zoo in stilte gade te slaan. u. Na een minuut of tien werd lady Dave nant door sir Charles geroepen om de een of andere decoratie te bespreken, die in de groote zaal zou worden aan.- gebracht voor het Kerstfeest. (Wordt vervolg).

De Soester | 1931 | | pagina 1