T. VAN VLIET Modelslagerij Z Ondertrouwkaarten 8QSCHSTRAAT9 - BAARN Binnenland. Oe taak der kerk. Plaatselijk Nieuws. dit punt aangehouden tot na de pauze om het alsnog nader te onderzoeken, 7. Vaststelling van het voorschot, uit te keeren aan de bijzondere scholen op de vergoeding als bedoeld in artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920. Vastgesteld. 8. Behandeling van een adres van be woners van perceelen, gelegen aan den L'orresieinweg, verzoekende uitbreiding van de electrische liohtleiding langs dien weg en aanbrenging van 2 straatlampen op die uitbreiding. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. 9. Behandeling van een adres van de bewoners van de omgeving Birktstraat en Ferd. Huycklaan, verzoekende het aan de Gemeente toebehoorende terrein, g-legen aan de Birktstraat tusschen de Ferd. Huycklaan en den Henr. Blaekweg in te richten tot park. De heer Busch meent, dat van deze omgeving toch nog wel wat fraais kan worden gemaakt niet veel minder kosten. Enkele laantjes en een 'plaats voor de muziektent zou al veel verbetering zijn. Wethouder Koenüers zegt, dat het be drag eerst f5000.was, toen f3.000.-, maar misschien is met f 1000.- f 1500.- ook al wel wat te bereiken. Het groote be zwaar is echter de Verordening op het Grondbedrijf. Als het plantsoen wordt, moet de grond uit het Grondbedrijf wor den afgevoerd en dat 'kost minstens f 25.000.waardoor natuurlijk elk plan onmogelijk wordt. Spr. is echter genegen nog eens nader te onderzoeken of er iets gedaan kan worden. Besloten wordt aan de adressanten mededeeling te doen, dat het gemaakte plan om vorenbedoelde rede nen zoo niet door kan gaan. 10. Credietaanvrage van B. en W. voor het aanbrengen eener rioleering in den Rijksweg vanaf het Gemeentehuis tot en met een gedeelte van de Birktstraat. Conform voorstel van B. en W. beslo ten. 11. Crediet-aanvrage van B. en W. voor verbreeding van de brug over de Pijnen burger Grift. Conform voorstel van B. en W. beslo ten, waarbij de heer Doorman opmerkt dat de f2200.niet alleen voor de ver breeding zijn, maar voor de geheele brug. 12. Behandeling van een adres van C. van Logtenstein, verzoekende medewer king te verleenen tot omlegging van den Spijkerweg. Mevr. Landweer-de Visser zegt, datvai. Logtenstein alle kosten wil draegn en dat het omrijden voor Hilhorst slechts een klein bezwaar is, terwijl van Logtenstein veel grooter bezwaren- heeft, als zijn vet wegloopt naar de spoorbanen toe, nu de hekken niet meer gesloten mogen wor den, daar het thans openbare weg is. Spr. stelt voor alsnog aan het verzoek van van Logtenstein te voldoen. De heer Busch: „Mevrouw spreekt naai mijn hart". Mevr. Landweer-de Visser:" „Wat eer, geluk". De heer Busch, voortgaande, spreekt zijn bevreemding erover uit, dat de Zwartf Weg verhard is tot de woning van Hil horst en juist het laatste deel niet is ver hard. Hij meent, dat er zeer zeker wel belang is voor de Gemeente en dat deze het niet moet overlaten aan de 2 of 3 belanghebbenden, daar deze toch niet tot overeenstemming komen. De heer v. d. Breemer zegt, dat de belang hebbenden elkander 'n vlieg willen afvan gen. Hij zelf heeft daar ook grond, doch zal niet tegenwerken. Voor Hilhorst hindert omlegging van den weg niets en alle boeren die erover moeten, hebben er voordeel van. De heer Hilhorst gaat accoord met 't voorstel van B. en W. om het over te la ten aan de belanghebbenden. Als men an ders doet is dat gevaarlijk en dan gaat de êene de dupe worden ten laste van den andere, die schade h eeft en daarvoor niets krijgt. De heer Busch: „Juist, dat is het sme rige, de andere beweert schade te hebben en wil er nu geld uitslaan. Dat is smerig". De heer Hilhorst vindt dat heelemaa: niet smerig, want de man heeft werkelijk fcohade. De heer Pronk meent, dat wel 200 M. moet worden omgereden. De heer Doorman meent de oplossing te moeten zoeken in een kleine rv.Clver- kaveling aldaar. Door ruiling van grond kunnen alle moeilijkheden worden opge lost en kan dé weg blijven liggen waar hij nu ligt. Wethouder Koenders zegt, dat dit oor spronkelijk ook de bedoeling was. Er is echter een uitpad aan den Hooi weg en het perceel is gekocht met een uitweg aan den Spijkerweg. De heer v. d. Breemer meent, dal grondruiling'toch onmogelijk is. Tenslotte stelt de Burgemeester voor deze kwestie terug te wijzen naar de com missie voor O.W., om dan in de volgende Raadszitting te worden behandeld. Aldus wordt besloten. Hierna wordt gepauzeerd. Na de pauz(» komt aan de orde: het aangehouden punt 6 (zie hierboven». De heer Busch vindt een geheele vloei van vurenhout onnoodig en oordeelt ook de noodlampen en een opening in de kap overbodig. Dit nwet de aannemer maai weten. De heer Gasil.'e ondersteunt dit. Wethouder Endendijk merkt op, dal de plannen nog terug moeten komen van het Rijksbouwbureau te den Haag en dar nog van den Inspecteur van het Onder wijs te Amersfoort. Aan de opmerkingen zal echter de noodige aandacht wordér, geschonken. 13. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van een ontwerp-besluit betreffende het onderhands of in het openbaar ver- koopen van verschillende aan de Gemeente toebehoorende goederen, voor zooveel no dig deze in het jaar 1931 mochten be schikbaar komen. Vastgesteld. 14. Behandeling van een verzoek van G. van Rouwendaal om vermindering van den erfpachtscanon, in verband met de omlegging van eenige wegen. Mevr. Landweer-de Visser meent dat vermindering billijk is, men 'kan toch moeilijk betalen, voor iets dat men niet heeft. De heer de Bruyn is het daarmede eens en bepleit ook vermindering van den canon. De burgemeester zegt, dat de over eenkomst alle vergoeding uitsluit en ook wethouder Koenders merkt op, dat de canon alleen herzien kan worden in een paar met name genoemde gevallen. De heer Gasille vraagt wat de kosten van verandering zullen zijn, waarop de burgemeester antwoordt, dat er dan een nieuwe notarieele acte moet komen, ter wijl het verschil in canon slechts f 1.30 is. Besloten wordt deze kwestie aan te houden en nog eens in de commissie O.W. te bespreken. 15. Vaststelling van besluiten tot on- lerhandsche verhuring van gemeente-gron den. De heer Pronk wil verhuren voor 6 jaar tegelijk, dan hebben de huurders meer zekerheid, doch de heer Gasille zegt, dat de huurprijzen nu zeer laag zijn door de malaise en men zich nu niet voor 8 jaar moet binden. De heer v. d. Breemer merkt op, dat men oorspronkelijk van jaar tot jaar wil de verhuren en er juist om de huurders tegemoet te komen al 2 jaar van heeft ge maakt. De heer Busch zegt dat H. Hagen niet mag onderverhuren, ook niet aan oï ten behoeve van Jhr. van de Brandeler. Daar moet stipt op gelet worden. De heer Doorman zegt, dat de verhu ringen reeds op afgeloopen 1 November ingaan en eerst nu in Februari worden vastgesteld. Dat geeft veel onzekerheid voor de huurders ten aanzien van be mesting en landbewerking en daarom iringt spr. er op aan, voortaan deze be sluiten veel vroeger te nemen, dan heb- oen de huurders zekerheid. De lieer Gasille: „Wethouder Koenders lat is uw zaak". De heer Busch: „En nu zeggen ze nog wel, dat er geen school voor 'achterlijke kinderen noodig is", (groote hilariteit). 16. Vaststelling van een besluit tol verkoop van grond en behandeling eenei lanvrage om koop van grond. Wethouder Koenders stelt voor ten aanzien van de grond aan den Nieuweweg hoek Eigendomsweg in principe te ver- koopen een deel tegen f 1.per M2., zulks nog nader te regelen. De heer v. tl. Breemer wil ter plaatse ?rond ruilen en daar breede wegen ma ten. Het besluit wordt vastgesteld. 17. Vaststelling 'van besluiten tot hel in schenking aanvaarden van grond. Vastgesteld. 18. Vaststelling van de lijst van retri buties voor gebruik van heide- en zand gronden over 1930. Vastgesteld. 19. Voorstellen van B. en W.: a. tot invoering eener aanlegbelasting b. tot wijziging der verordening op de leffing eener straatbelasting en 'c. tot wijziging der verordening rege ende de instelling en het beheer van hel wegenfonds. De burgemeester deelt mede, dat nog ïader de wenschelijkheid is gebleken, leze belastingvoorstellen nog eens te be handelen in de finantieele commissie Jaarom stelt spr. voor deze 3 voorstel len aan te houden en van deze agenda of te voeren, waartoe wordt besloten. De heer Gasille wil reeds thans wijzen ip het Ieelijke woord aanlegbelasting en le heer Doorman heeft weer tal van taai routen ontdekt. De heer van Klooster uil dat de Raadsleden hun opmerkingen over .leze voorstellen schriftelijk inzenden en le heer Busch stelt voor zoowel hef iVegenfonds als de Straatbelasting en de Aanlegbelasting eerst eens te behandelen in een ófficieuse raadszitting. De heer Grootewal wil dan tevens voor beelden hebben van verschillende gevallen 20. Voorstel van B. en W. tot wijziging Jer bouwverordening. De heer Busch hoopt, dat de algemeene herziening van de Bouwverordening nu ook spoedig in behandeling komt. Als er strafbepalingen inkomen wil spr. die Ver ordening ook in de Wetgevende Commissie brengen. Het voorsel van B. en W. wordi hierna aangenomen. Hierna stelt de burgemeester aan de orr de de aanvrage van den Heer Willig om een benzinetank te mogen plaatsen van 20.000 L. inhoud. Het Rijksbenzinerapport stelt voor tanks boven 6000 L. inhoud on der meer 3 eischen: le. dat zoo'n groote tank bedrijfstecn- nisch noodzakelijk is; 2e. dat geen'vergunning wordt gegeven in de bebouwde kom: 3e. dat de tank bijgevuld wordt recht streeks, hetzij uit een vaartuig, hetzij uit een spoorwagon. De heer Busch bespreekt de aanvrage utvoerig en vindt zooveel bezwaren, niet. Er is ook nog een andere aanvrage n.1. van O.B.I.M. Spr. heeft thans reeds het vermoeden, dat de 2 tanks, elk van 15.000 L. van O.B.I.M. worden toegestaan en de aanvrage van Willig wordt afgewezen. Hij heeft technisch advies ingewonnen en daar bij is hem gebleken, dat de bezwaren sterk overdreven zijn. Daarenboven hebben B. I en W, deze zaak veel te lang laten loo- pen en aan het eind denadressant nog f 5. laten betalen voor een geheel afwijzende beschikking. De burgemeester zegt, dat de Raad zelf vorig maal huiverig was en het benzine rapport wilde kennen. De Raad is natuur lijk vrij om te beslissen zooals hij wil. De heer Grootewal zegt, dat het gevaar lijke alleen is het moment van vullen der benzinetank, doch daarvoor zijn tegen woordig nieuwerwetsche veiliggestelde pompinstallaties, waarbij volstrekt geen gevaar is. Uitvoerig wordt over dit punt, over brandgeevaar en over ontploffings gevaar, ook bij het bijvullen, gesproken en de heer Busch stelt ten slotte voor ont heffing te verleenen voor een tank van 20.0UÜ L. De burgemeester stelt hierna voor het schrijven van den heer Willig te beschou wen als een request om ontheffing aan den Raad. Aldus wordt besloten. Het voorstel om de ontheffing te verleenen onder uit- ne beveiligingsmethoden, zoowel voor de drukkelijke voorwaarden voor alle moder- tank zelfs als bij de vulling, welke voor dergelijke groote tanks noodzakelijk zijn, wordt hierna aangenomen met 9 tegen 4 stemmen. Tegen ontheffing waren de hoe ren Koenders, van Klooster, Pronk en de Bruyn. Hierna komt aan de orde punt 1 der aanvullingsagenda: behandeling van een aanvrage om koop van grond door T. "G. van den Ham. De heer Doorman wil de bepaling opge nomen zien, dat van genoemd perceel door de gemeente kosteloos grond zal kunnen worden afgenomen voor de verhooging van andere gemeenteterreinen, doch wil een beperking zien opgenomen tot hoeverre dit strekt. Aldus gerectificeerd wordt het voor stel aangenomen. Hierna komt aan de orde de RONDVRAAG De heer van Doorne constateert, dat nu Uitendaal weg is, eigenlijk niemand is aan gewezen om het brandbluschmateriaal te verzorgen zoolang de nieuwe regeling nog niet is in werking getreeden. De burgemeester zegt, dat hij daarvoor reeds spoedmaatregelen heeft genomen. V'oorloopig behartigt de Vrijwillige Brand weer een en ander onder verantwoordelijk heid van haar Commandant Groart, evenals zulks in Soesterberg geschiedt, zulks in afwachting van de nieuwe regeling. De heer Busch heeft het over de werkver schaffing en vindt het spijtig, dat er nu weer zooveel bezwaren rijzen. Hij wil slechts productief werk doen uitvoeren en bepleit het uitbesteden van werk aan daar voor in aanmerking komenden bij de werk verschaffing, die dan hun gewone werk kun nen doen. De burgemeester stelt voor dit voorstel te bespreken in de commissie, waarmede de heer Busch accoord gaat. Deze laatste, doorgaande, heeft er bezwaren te gen, dat groote firma's van buiten, zooals b.v. de Gruyter, hier te Soest de ventver gunning ontduiken en zoodanig al ventende concurrentie aandoen aan de neringdoenden hier ter plaatse. Hij vraagt daarentegen maatregelen. Ten slotte vraagt deze spr. ook aan de rest van de Koudhoornweg trot toirbanden aan te leggen. De heer Doorman informeert naar het we- genplan voor dit jaar. Welke wegen zullen worden verbeterd Wethouder Koenders zegt daarmede al bezig te zijn. De heer Doorman wijst dan nog op den Noor der- weg, waar het een modderpoel is en men veel vuil heeft opgeruimd en ter zijde van den weg gedeponeerd, zooals nu later bleek juist op het gemeenteterrejn. Er blijkt ech ter, dat de Noorderweg nog voor een deel particuliere weg is en daar dus niet heel veel aan te doen zal zijn. Wellicht is ver beteren en ophoogen met grond uit de na bijheid van de Mariastraat en van de Kerk bouw bij Nieuwerhoek te overwegen. De heer v. d. Breemer breekt wederom een lans voor de afgraving van de bult naar Soesterberg. Hij spreekt zelfs over een tun- nul en vindt dat men al dat volk bij de werkverschaffing nu heel mooi en produc tief werk kan laten verrichten, door die bult te doen afgraven. Ook wijst $pr. op de Klei ne Melm, waar wellicht grond te koop is, OPGERICHT 1899 ALUEN EERSTE KWALITEITEN! TE LEF O OH No. 33C POSTGIRO No. 146487 zulks in verband met het opnieuw beleggen van geld. Men kan dan beter grond of hui zen koopen. De heer Hilhorst wil meer lichtpunten aan den Langen Brinkweg, wat reeds in on derzoek is, zoo ook uitbreiding van de wa terleiding aan de Birktstraat, iets wat door den heer Pronk wordt aanbevolen. De heer de Bruyn dringt er op aan spoed te betrachten met de uitvoering van de rio- leeringswerkzaamhcden aan den hoofdweg, zooals nu net in deze vergadering is aange nomen. Dat kan dan net nog mooi in werk verschaffing. Spr. vraagt wanneer de ver bouwing en verandering aan den Eikenlaan gegund wordt en wanneer daar wordt be gonnen. De burgemeester wacht te dien aanzien nog op advies, morgen wordt de zaak ge gund. De heer de Bruyn bepleit dan nog verharding van den Driehoeksweg met het materiaal, dat bij de Eikenlaan vrij komt. Deze Driehoeksweg, waaraan een kerk en een school staat, is geheel onverlicht. Spr. vraagt voorziening daarin, waarvoor over weging wordt toegezegd. Tegen 6 uur gaat de Raad dan over in geheime vergadering ter behandeling van belastingreclames. N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij EEN MANIFEST DER VEREEN. KERKOPBOUW. De Yereeniging „Kerkopbouw" zendt het volgende ter publicatie, in verband met de op 16 Februari a.s. te l'trecht te houden vergadering, waar Prof. Dr. A. Al. Brouwer, Ui* NV. 1'h. Boissevam, Proi. dr. G. van der Leeuw en dr. F. tV. A. Korif het woord zuilen voeren: In breede kringen hebben de vraagstuk ken betrelïende ue Kerk thans volle be langstelling. Welhaast niemand kan zich meer onttrekken aan het besef, dat er iets hapert ia de kerkelijke samenleving. uok bij ons is dit besei sinds jaren le vend. Wij hebben bezwaar tegen de wijze waarop ue kerk in haar huldigen vorm ztlls de belangrijkste vraagstukken van onzen tijd langs zich heen laat gaan, zon der er een woord over te zeggen. Zij schijnt het zich niet aan te trekken, da*, het breede wereldleven meestal doet als of zij er niet is. Van dit jaatste draagt je kerk voor een goed deel zelf de schuld. zwijgt telkens wanneer een krachtig getuigenis van haar wordt verwacht. Zij sluit zich op in haar eigen vraag stukken en sluit zich daarmede af van üe wereld en de samenleving en doet daar door te kort aan haar roeping. Dit wijst op een innerlijk gebrek in de Kerk zelf, terwijl, wat de JNederl. Herv. Kerk be- ireft, ook haar organisatie in dit opzicht een beletsel vormt. De Kterk moet met woorden van onzen lijd weer spreken van Jezus Christus en over wat Hij voor onzen verwarden tiju kan en wil zijn. De leiders moeten er kennen, dat het feit dat breede scharen schouderophalend aan de Kerk voorbij- loopen, kan noch mag worden verklaaru alleen door te wpjzen op de „onbekeer- ïijkheid en verharding des harten" van ue hedendaagsehe menschen. De houding Jer tegenwoordige jeugd ten opzichte van het Evangelie, waar dit haar gebracht wordt in den vorm dien zij kan verstaan, leert wel anders. De Kerk moet het weer mogelijk ma ken, dat hare leden het leven van onzer tijd medeleven en in dat medeleven Chris tus belijden. En zij moet hare 'leden by de vervulling van deze taak tot geeste lijken en zedelijken steun zijn. De tweede grohdgedachte, die hier naar voren moet worden gebracht, betreft hel oecumenisch karakter der Kerk. Wij zien de groote vragen betreffende Je Kerk in oecumenisch licht en kunnen ons daarom niet tevreden stellen met een plaatselijke probleemstelling, alsof wij klaar waren .wanneer maar alleen in de Neu. Herv. Kerk de principieele vragen toi oplossing waren gebracht. Immers wij gelooven in ééfne heilige algemeene Chr. ^erk. Dat geloof wijst ons de richting waarin wij moeten werken. Geen enkele Kerk is in staat het kerkelijk probleem oinnen de nauwe grenzen harer eigen mu ren op te lossen. Maar dat geloof sluit ook in, dat wij een open oog moeten nebben voor de verscheidenheid welke zich in de Kerk van Christus openbaart (Efeze* 4). Temidden van deze geestelijke bcwegin gen heeft de Ned. Herv. Kerk haar ei gen historische plaats en haar eigen taak. Deze Ned. Herv. Kerk is het ons aange wezen uitgangspunt bij onzen arbeid aan den opbouw en den bloei der ééine alge meene "Christelijke Kerk. waarvan Chris- ais zelf het Hoofd is. Uit deze algemeene onderstellingen volgt allerlei voor de wijze waarop wij meenen te moeten werken. Wij noemen slechts enkele dingen ter oriënteering. le. Wij willen geen revolutie die de historische lijn verbreekt, maar evenmin respristinatie. 2e. Wij willen contact zoeken en. waai dat reeds gelegd is. dat contact verleven digen, met andere oecumenische stroo mingen. 3e. Wij willen den inhoud onzer schoo- ne historische belijdenis uit haar isole ment verlossen en belijden in de vormen van onzen eigen tijd, zoodat de hedendaag- sche mensch ons kan verstaan. 4e. Wij erkennen de noodzakelvjkheic eener kerkelijke orde, maar verwerpei de handhaving daarvan door procesma tige leertucht. 5e. De band tusschen de leden eenei gemeente moet nauwer worden. Parochie- vorming lijkt ons daarvoor een der nood zakelijke middelen. 6e. Als leden onzer Necl. Herv. Volks kerk voelen wij het als zeer belangrijke taak tegenover hen „die buiten zijn", da' wij hen benaderen met het Evangelie ir woord en daad in een voor hen verstaan baren vorm. 7e. De verhouding tusschen de Kerk en de theologische wetenschap moet in niger en zuiverder worden gemaakt. Vast staande resultaten der theologische we tenschap mogen aan de gemeente nie worden onthouden, vooral daar niet. waai het de Schriftbeschouwing betreft.. 8e. De vrees voor de botsing tusschei de resultaten der natuurwetenschap en de gegevens van den Bijbel moet als scha delijk voor den groei der Kerk worden tegengegaan. 9e. De opleiding tot predikant moet meer dan tot nu toe geschiedde, gericht zijn op het ambt waarvoor de studenten zich voorbereiden. 10. De kerkelijke formulieren moeter een nieuwen, bij onzen tijd passenden vorm ontvangen. Het besef moet worden gewekt, dat een kerkgang niet maar "be- leekent: alleen een preek aanhooren, maar ©eredienst voor Gods aangezicht. 11e. Wat de politiek betreft moet de opvatting bestreden worden, dat kerkelijk Christendom gebonden is aan bepaalde politieke partijen. 12e. Aan de sociale vraagstukken zal de Kerk veel meer aandacht moeten schenken, en de velerlei voiksnooden m - ten hare volle belangstelling hebben. 13e. Ook ten opzichte van huwelijk en gezin, moet de Kerk leiding geven en haar woord van gezag durven spreken. 14e. De Kerk zal in organisch verband moeten worden gebracht met het wereld omspannend werk der zending, zoowel ter wille van de zending als van haarzelf. 15e. De Kerk hebbe zich uit te sjjreken over internationale vraagstukken zooals de verhouding tot het orerzeesch gebied en de vraag van oorlog en ontwapening. Wij roepen de medewerking in van al len die meenen, dat de Kerk haar groo te en heilzame taak in deze wereld veel beter en vruchtbaarder kan vervullen dan zij het thans doet, en die met ons willen samenwerken om te komen tot een krach tiger en zuiverder openbaring van het li chaam van Christus" ook in onzen ver warden tijd. Namens een groep leden der Ned. Herv. Kerk, wordt bovenstaand manifest onder- weekend door het voorloopig modertmen. bestaande uit W. Th. Boissevam. Oegst- geest, A. M. Brouwer, Utrecht ,J. G. W. Goedhart, Zeist. J. F. B. van Hasselt Amersfoort, W. A. Hoek, Amsterdam PI». Kohnstamm. Ermelo, F. W. A. Korff, Heemstede. G. van der Leeuw. Groningen, O Noordmans. Laren (Geld.). G. W. Ober man, Utrecht. M. E. Serton, Secretaresse, Utrecht, W. A. Zeijdner, I iedemsvaart. EEN GEMEENTELIJK SPORTPARK. Vrijdagmorgen kwam de Raad van Baarn in Openbare zitting bijeen. Aanwezig waren alle leden. Als eerste punt op dg agenda stond het voorstel van B. en \V. tot stichting van een Sportpark, volgens plan B (goedkoopere plan). Dit voorstel beoogde den aankoop van grondden, gelegen aan den Rijksweg naar Laren, even voorbij het rijwielpad naar het Bluk, toebehoorende aan \V. Niesing. De grootte bedroeg-64-100 M 2. en de prijs rond f 25.000. De besprekingen namen twee uur in be slag, met als resultaat, dat het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 9 stemmen vóór en 6 tegen. Tegen stemden de drie anti-revolution- nairen en de drie Christelijk-Historischen. DE WERKLOOSHEID TE BAARN. Een voorbeeld ter navolging. In deze buitengewone tijdsomstandig heden en de daarmede gepaard gaande werkloosheid, vestigen burgemeester en wethouders van Baarn de aandacht op .iet groote belang, dat zal worden ge diend, indien in deze tijden niet al leen zoo weinig mogelijk tot ontslag van personeel wordt overgegaan, doch daar naast beproefd wordt zooveel mogelijk arbeidsgelegenheid te vinden, opdat meer- iere werknemers tewerkgesteld kunnen worden. Het inwendig opknappen van woningen nz. (stucadoors-, schilders-, behangers-, immerwerk), dat in den regel in het voor jaar of later wordt uitgevoerd, is ook in het koude jaargetijde technisch zeer wel uitvoerbaar. Tevens verdient het ten zeerste aanbe veling bestellingen en inkoopen zooveel mogelijk bij ingezetenen dezer gemeente te loen .terwijl op winkeliers en verdere le veranciers een beroep wordt gedaan, om hun prijzen meer in overeenstemming te brengen met de sterk gedaalde groothan del prijzen. BIJENTEELT. In het Stationskoffiehuis sprak Maandag avond de heer G. Veldkamp uit Amersfoort over Koninginneteelt. De vergadering, wel ke zeer goed bezocht was, werd door den heer E. J. ten- Raa geopend, waarna spr. het woord verkreeg. De Koninginneteelt noemt spr. op de eerste plaats broodnoo- dig, daar men er persoonlijk door wordt gediend, en dat niet de enkeling maar de massa het moet doen. Waar er op alle manier rasverbetering is te bespeuren, is er bij de bijenteelt zeer weinig hiervan te 'ien. 't Is wel erg moeilijk daar de paring zich meestal huiten ons oog voltrekt. De vraag is dus. hoe kan de korfteeler er ac tief aan deel nemen, daar alles op dit gebied erg conservatief is. Allereerst moet rekening gehouden worden opzetters te kiezen uit prima volken, 't bewijs daarvoor is dat zij winterhard zijn flink broed hebben aange zet en ziekte vrij zijn. In 't najaar moet dc keuze gedaan worden, de oudste volken -lacht men af. Het lichte volk dat overblijft wordt versterkt door een naakt volk; korf- teelt is zwermteelt, goedvolk is zwermtraag. In het drukst van 't seizoen leeft de bij 6 weken, het beste is wel darren te kwee ken. Half April wordt in de korf geplaatst een raampje met voorbroed, en dan goed voer geven, dc verzegelde cellen uitwas- schen, daar men dan de meeste kans heeft voor rein bevruchting, hoe meer darren hoe meer bevruchtingskans; de moer is 4 4 5 weken bronssig. Bij aankoop vreemd ras, moet men daarop goed uitzien dat men een bevruchte jonge moer heeft, en ze invoeren in een prima volk. In de le nazwerm vindt men veel koninginnen die moeten opgevan gen worden in melonekastjes, daarbij voe gen jonge bijen uit open en gesloten broed, en verplaatsen 800 M. uit de laatste vlieg- stand van Z.O. naar Z.W. De kans op rein- bevruchting geschiedt s'avonds na 5 uur 4 wanneer de kastjes met bijen den geheelen

De Soester | 1931 | | pagina 2