Brandstoffen dj JOH. TAK ft Nic. J. Egtberts Kantoorboeken. Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. uw adres. 4 Verloofd paartje wint een huis. Een aanslag op de film „lm Westen nichts neues". Auto door een trein gegrepen. Landbouw. Permanent Wave Ingezonden. L. J. H0KSBERGEN Overhemden naar maat. HILVERSUM HILVERSUM N V.Eerste Soester Electr. Drukker ij Jeugd-Onderwijs-Commissie. Den Haag, Febr. 1931. Zooals U bekend zal zijn, werd reeds een paar jaren door de „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede", gelijk ook door de Volkenbondsvereenigingen in andere landen, op initiatief van de „Union Inter nationale des Associations pour la Sociétc des Nations", een prijsvraag-wedstrijd uit geschreven. Geschiedde dat in'1928 en '29 uitsluitend voor a.s. leerkrachten L.O., dit jaar is, evenals het vorig jaar, op voor stel van de Jeugd-Onderwijs-Commissie onzer Vereeniging besloten, dat twee prijs vragen zullen worden uitgeschreven en wel: a. een voor jonge leerkrachten van het L.O. b. een voor a.s. leerkrachten van het voortgezet onderwijs. Het Hoofdbestuur van de „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede" stelt dit jaar 3 prijzen beschikbaar van f 150.voor de best geoordeelde opstellen, welke bedra gen zullen moeten worden aangewend om, ongeveer eind Augustus), de bekroonden in staat te stellen, een reis naar Genève te te maken, daar 10 12 dagen te verblij ven, onder deskundige leiding alles te be zichtigen en verschillende belangrijke con ferenties bij te wonen,, georganiseerd door het bureau van de „Union Internationale des Associations pour la S. d. N." aldaar. Voor geleide naar en van Genève zal te vens worden gezorgd. Het is niet onmogelijk, dat evenals vo rige jareri|, ook nu weer een of meer af- deelingen onzer Vereeniging een bedrag van f 150.beschikbaar stellen speciaal voor het best geoordeelde opstel van een deelnemer, die woont ter plaatse of in het ressort dier afdeeling. Hierover moet in- tusschen nog nader overleg met de af- deelingen worden gepleegd. Als onderwerpen voor den prijsvraag zijn gekozen de twee volgende vragen: a. Wat kan een onderwijzer bij het La ger Onderwijs doen in de school ter bevordering van de Volkenbonds- en Vre- desgedachte? b. Heeft het Kellog-Pact inderdaad wer- G. v. d. MEER Jr-o BONTWERKER 5 TELEFOON 11285 Oud Kerkhof 43 UTRECHT* VERMAKEN REPAREEREN 2 2 van alle soorten BONTWERKEN r* kelijke beteekenis voor de bestrijding van den oorlog? Zoo ja, in hoeverre? Voor beantwoording van de eerste vraag komen in aanmerkingen kweekelin- gen en jonge onderwijzers(essen- tot en met den leeftijd van 25 jaar; voor die dei- tweede vraag jonge a.s. leeraren(essen) in de geschiedenis, studeerende aan een on zer Universiteiten. Ter toelichting bij de prijsvraag voor kweekelingen en jonge onderwijzers diene het volgende: Deze vraag kan uiteraard verschillend worden beantwoord o.a. Ie. met als basis het sentiment), het ideëel voelen voor Volkenbond en Vre de en 2e. op den grondslag voor intellect, de feitelijke kennis van oorzaken, gevolgen, ontstaan van den Volkenbond enz. De be doeling is|, beide kanten van het vraagstuk tot uiting te laten komen. Zoo zal b.v. een ruzietje in de eerste klasse reeds aanlei ding kunen geven tot het leggen der eerste grondslagen van wat men op den duur wenscht te bereiken, terwijl de hoogste klasse bij het verlaten der school allicht toegerust kan zijn met eenige feitenkennis. De antwoorden moeten uiterlijk 1 Juni a.s. zijn ingezonden bij den Voorzitter van de Jeugdonderwijscommissie van de „Ver eeniging voor Volkenbond en Vrede"b den Heer J. Bastiaans, Zonnelaan 18 te Hil versum. Zij mogen ten hoogste bedragen 3000 woorden (dus ongeveer zooveel als vijf bladen folio getypt). Hoofddoel is niet: feitenkennis over den Volkenbond ten toon te spreiden, hoewel natuurlijk dege lijke kennis uit de opstellen zal moeten blijken, maar te toonei\, dat men de inter nationale gedachte van den Volkenbond en wat daarmede samenhangt, verstaat en zoodoende ook in staat is om die gedachte op de leerlingen over tebrengen. Het Hoofdbestuur van de „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede" zal, in over leg met de Jeugdonderwijzerscommissie, die het Hoofdbestuur bij alle onderwijs- en opvoedingsaangelegenheden terzijde staat, een Jury benoemen. De bekroonden zullen tijdig het bedrag ontvangen, waarvan zij de kosten voor de reis naar Genève moeten bestrijden, en tevens alle inlichtinigen), opdat deze reis goed en aangenaam door hen kan worden volbracht. Van de zijde der Jeugdonderwijs commissie wordt,, al dan niet in aan sluiting met de bekroonde winnaars in naburige landen, gezorgd voor voorbe reiding van de reis naar Genève en wor den ook de noodige maatregelen getroffen voor het verblijf aldaar. Juist teneinde daarvoor den noodigen tijd beschikbaar te hebben, is inzending van de opstellen or> uiterlijk 1 Juni noodig en gewenscht, opdat aan de bekroonden tijdig het resultaat kan worden bekend gemaakt. voorheen: KLEMAN BERGHUIS). KANTOOR: Kerkpad N Z. Ia. TELEFOON: 2180 HUIS: 2186 Dames- en Heeren Kleermakerij F. C. KUIJPERSTR. 10. TEL 2169 Ontvangen de nieuwe Engelsche en Schotsche stoffen voor het a.s. seizoen. Hoewel de keuze van het studiemateraal uiteraard vrij wordt gelaten, geven Hoofd bestuur en Jeugdonderwijscommissie gaar ne aan eventueele deelnemers gelegenheid, kennis te nemen van een literatuurlijst, die waarschijnlijk bij de beantwoording van dienst kan zijn. Namens het Hoofdbestuur: H. Ch. G. J: van der Manderej, alg:secr: Namens de Jeudonderwijscommissie: J. Bastiaans, Voorz. Fortuna heeft gewild, dat de hoofdprijs van de eerste der twaalf loterijen van de „Joodsche Invalide", namelijk het huis op de Amstelkade, ten deel zou vallen aan een verloofd paar, of meer precies gezegd,, dat de heer A. Bobits, wonende in de Haviks laan over het IJ de gelukkige winnaar is. De heer Gobits is werkzaam in de confec tiezaak van zijn vader, en verloofd met me juffrouw Vleeschhouwer van de centrale kassa van >,de Bijenkorf". Onder haar col lega's veroorzaakte s morgens de mede- deeling, dat haar toekomstige echtgenoot plotseling een huis had gekregen, eenige sensatie, maar het meisje zelve bleef achter haar werk zitten in deze centrale kassa en wilde zich over het ,„heele geval" verder niet uitlaten. Zij hield haar hoofd bij haar bere keningen op de bons en kasregisters. Vermoedelijk zal het tweetal zelf' nog wel eens nader bepraten, wanneer ze nu zullen trouwen. Het huis is in dezen tijd een goede geldbelegging. Wordt het nu op naam van den heer Gobits getransporteerd bij no- tarieele acte, en zal deze dan als eigenaar grond- en straatbelasting gaan betalen, waaraan hij vermoedelijk vóór vandaag nog nooit gedacht heeft,, of zal hij liever het huis verkoopen, onderhands of in een openbare veiling? Een en ander is nog niet bekend. In elk geval is dit verloofde paar, op wie plotseling een huis vuit de lucht is komen vallen", een aansporing voor andere geën- gageerden, om nog loten voor de overblij vende loterijen te koopen. Het huis op de Amstelkade bestaat uit een winkel en twee aparte woningen, welke verhuurd zijn. (de Telegraaf). I-n den nacht van Dinsdag op Woensdag is te Enschede een brutale aanslag gepleegd op de film „lm Westen nichts Neues", wel ke in het Alhambra-theater wordt vertoond en uit alle deelen van West Duitschland een zeer druk bezoek trekt. Om kwart vóór twee dien nacht zag een voorbijganger rook uit de bioscoop komen en de onmiddellijk gewaarschuwde politie vond op de binnen plaats achter het gebouw de resten van een geheel verbrande film, bij onderzoek bleek „lm Westen nichts Neues". Men is de bios coop door 'n raam binnen gekomen, waarna men de deuren van de cabine met geweld heeft geopend. De film welke zich in de cabine bevond, is meegenomen en op de bin nenplaats verbrand. Overigens zijn er geen vernielingen gepleegd. Er moet aangenomen worden dat men hier met een Duitsch-nationaal socialisti- schen aanslag heeft te doen. Met den zelfden trein, waarmede in den avond van Maandag 26 Jan. 1.1. het spoor wegongeval bij Groningen heeft plaats ge had,, heeft Dinsdagavond wederom een droevig ongeluk plaats gevonden, dat aan twee personen, inzittenden van een luxe auto, het leven heeft gekost. De personen trein van Nieuweschans naar Groningen, die om 19.09 te Groningen moet aankomen, heeft op den onbewaakten overweg bij Wa terhuizen, alwaar het uitzicht nergens wordt belemmerd, een luxe auto gegrepen en on geveer 80 Meter meegesleurd. De inzitten den van den trein hoorden plotseling een ge weldigen knal), de machinist stopte zoo snel mogelijk. Bij onderzoek bleek, dat van de auto niet veel over was gebleven. De chauffeur zekere Knorringa, uit As sen, werd deerlijk gewond te voorschijn ge haald. De 2de. inzittende,, de reiziger Cou- sijn uit Amsterdam werd eveneens zwaar gewond. Beide gewonden werden naar het Acade misch Ziekenhuis te Groningen overge bracht, en zijn eenigen tijd later aan de be komen verwondingen overleden. De trein had ongeveer een half uur vertraging. De overleden chauffeur Knorringa, wo nende te Assen, is gehuwd en vader van een kind. Het andere slachtoffer is twee en twin tig jaar oud en woonachtig te Amsterdam^ reiziger van beroep. OVER PACHTEN, MALAISE EN KUNSTMEST. Tet Alg. Ned. Landbouwblad schrijft: De ^Pachtwet" is in de Tweede Kamer behandeld en met een tamelijk groote meerderheid aangenomen. Of zij ook door de Eerste Kamer zal worden aanvaard? Wij weten het niet en zullen ons niet aan voorspellingen wagen. Ik meen opgemerkt te hebben, dat er bij vele boeren niet al te veel belangstelling is voor een wettelijke regeling van de pacht en dat die belangstelling, waar zij bestaat,, van negatieven aard is. De meeste boeren staan óf koeltjes óf afwijzend te genover wettelijk ingrijpen, waaronder zelfs pachtboeren. In de afdeeling van de H. M. van L., van welke ik lid ben, stem de de overgroote meerderheid tegen en een heel kleine minderheid blanco. Geen een der talrijke aanwezigei\, was er voor. En toch waren lang niet alle aanwezige „rij ke eigengeërfde boeren", zooals sommigen meenen,, dat er alleen in N.-Holland wonen. Er waren ook pachtboeren ter vergade ring. Het spreekt vanzelf, dat de „eigen" en hypotheek-boeren, die waardevermindering van hun grond vreezen,, tegen de Pachtwet zijn. Maar er komt nog een ander element bij. De boer heeft in het algemeen een he kel, aan wat hij ambtenarij noemt. Hij vreest inmenging in zijn bedrijf en in de onderlinge verhoudingen, van hoogerhand. Hij heeft daarmede al meermalen kennis gemaakt en meestal niet tot zijn pleizier. De sociale wetgeving, hoe noodig voor groote groepen der bevolking, is meestal voor den boer wel een last, maar geen lust. En dat alles en nog veel meer heeft hem tegen wettelijke bemoeiing „kopschuw" gemaakt. Bovendien wordt er gevreesd dat de pachtwet aanleiding zal geven tot ach terbaks geknoei. De vroegere huurwetten zijn te dien opzichte leerzaam geweest. Wij nemen met het bovenstaande geen standpunt in„ vóór of tegen de Pachtwet. Wij gaven alleen weer, hoe, naar onze meening, de situatie is. Intusschen gaan hier en daar de pachten omlaag. We hoorden,, dat bij een gras landverhuring in Drenthe, op den Honds rug, niet de helft was geboden van vorig jaar. Men heeft nu de perceelen ingehou den. En nu zijn daar schattingscommissies ingesteld. Deze bestaan uit een pachter, een verpachter en een derden persoon, door de ADVIES IN ALLE RECHTSZAKEN INCASSO- EN INFORMATIEBUREAU „UTRECHT" L. NIEUWSTRAAT 90, UTRECHT. Tel. 11460 - Postrek. 69147. INCASSO'S INFORMATIES 2 eerste gekozen. Kunnen ze 't niet eens worden, dan wijs.t de notaris den derden man aan. En deze commissies zullen den pacht prijs naar billijkheid bepalen. Is het een en ander het gevolg van de malaise? Naar onze meening niet. Want in het gemengd bedrijf,, als op den Hondsrug domineert, is de toestand veel minder ongunstig, dan in het landbouw-, tuinders- en veehoudersbedrijf. De veeprijzen zijn hoog; eierprijzen be hoorlijk en de verbouwde aardappelen, rogge, bieten en knollen worden aan het vee gevoerd. Bovendien zijn de veevoeder artikelen goedkoop. O.i. ligt de lage pacht van het grasland hieraan, dat de meeste boeren volop hooi hebben. Een Drentsche boer zei ons, dat velen voor twee jaar hooi in voorraad heb ben. 't Is te begrijpen dat onder die omstan digheden de animo, om te huren, niet groot is. Nu is 1930 een uitstekend jaar geweest, wat den grasgroei betreft. Maar zal 1931 ook zoo zijn? Hoogstwaarschijnlijk niet. Zoo'n jaar komt er niet gauw weer. Nu praat men er al over, om de hoeveel heid kunstmest te verminderen, ook op grasland. De heer Z. v. d. Meer schrijft daarover in het A. N. L. B. Hij beroept zich op de indexcijfers voor vele landbouwproducten., en oppert dan het denkbeeld, om de kali- en phosphorzuurgiften te verminderen-; de stikstofmeststoffen met lager indexcijfer meent hij niet te moeten veranderen. „Wat ligt nu meer voor de hand", aldus de heer van de Meer,, „dan een bezuiniging toe te passen op die meststoffen, wier indexcij fer vrij belangrijk uitsteekt boven dat der landbouwproducten." Aan deze kwestie zit heel veel vast, en dat ziet de heer v. d. Meer natuurlijk wel in. Het bedrijf van den veehouder heeft zich op een zekere opbrengst ingesteld en verlaging daarvan brengt mee minder vee of.... meer krachtvoer. En dan is het mid del licht erger dan de kwaal. Minder opbrengst van het land kan ook meebrengen meer vraag naar land en dus relatief hooger pacht. Natuurlijk zal, indien de prijzen der ak kerbouw- en tuinbouwproducten zoo laag blijven., de maatschappij zich moeten aan passen. En dan zal dat invloed hebben op de bemesting in de eerste plaats. Kost 1000 K.G. hooi f 40, dan is een gift van 4 tot 6 baal kalksalpeter naast phosphorzuur en kali wellicht rendabel, maar bij een hooi- prijs van f 20 zal dat niet meer het geval zijn. Herstellen zich de prijzen der land bouwproducten niet), dan zullen de prijzen der kunstmeststoffen moeten dalen. Dan zal zich trouwens het prijsniveau algemeen moeten aanpassen en zullen de loonen en tractementen en kleinhandelprijzen naar be neden gaan. De heer v. d. Meer ziet de moeilijkheid van het vraagstuk der meest economische bewerking in en hij pleit een uitbreiding van het proefveldwezen. Te dien opzichte zijn wij wel het absoluut met hem eens. Omtrent de bemesting van grasland, een hoogst-gewichtige kwestie), zijn wij nog niet georiënteerd. Hoe meer proeven -er worden genomen, hoe beter. Ten slotte is het doel alleen dit: Hoe met de minste kosten de hoogste opbrengst te krijgen. En wat voorts de kunstmeststoffen be treft. Ten aanzien van stikstof zullen we die kiezen), in welke de stikstof per K.G. het goedkoopst is, mits andere redenen zich ONOlllATION euGèNe Laanstraat 20 - BAARN - Telefoon 491 Wasschen - Onduleeren Knippen - Watergolven Systeem Eugenie Diplomie d' Operateur daar niet tegen verzetten. Hier in het laag- veengebied in N.-Holland burgert zich meer en meer de kalksalpeter in, een gevolg van de uitstekende werking ongetwijfeld en den naar verhouding lagen prijs. Naast stikstof mag men het phosphorzuur en de kali natuurlijk niet vergeten. Het eer ste verhoogt de oogstzekerheid en het laat ste zal te meer noodig zijn, waar er een streven is om vroeger te maaien. De heer v. d. Meer heeft gelijk, dat een uitbreiding van het proefveldwezen ge wenscht is. 't Is te hopen, dat de Regeering daarvoor nu eens geld geeft. Over 't alge meen wordt de landbouwstand niet ver wend), wat dat aangaat. En dat geld zal zeer economisch worden benut. Er worden nog groote sommen aan bemesting uitgegeven, die geen tegenwaarde pleveren. 't Is te hopen,, dat er van de Landbouwor ganisaties een aandrang zal komen, om het idee van den heer v. d. Meer te steunen. Buiten Verantwoordelijkheid der Redactie OPEN BRIEF AAN DE REDACTIE VAN HET CHR. SOESTER NIEUWSBLAD. Jezus en de Oorlog. Mijnheer de Redacteur. In Uw geacht blad las ik een artikel naar aanleiding van het in mijn laatste brochure „Militairisme en Christendom" (De Tijd stroom, Huis ter Heide) vermelde gesprek tusschen een Geref. predikant en een jong meisje, dat hem een ex. van „Kerk en Vre de" had aangeboden, waarvoor hij bedankt had,, en in den loop van welk gesprek zij hem gevraagd had, wat, indien het eens oorlog ware, Jezus doen zou,, indien Hij in onze plaats ware. Of Hij óók plaats zou nemen in een vliegmachine en bommen zou uitstrooien op slapende steden, of Hij óók mee zou doen, om met een groot slagers mes in dc hand in de loopgraven de ge vangenen de keel af te snijden? En onver stoorbaar had de predikant op elke vraag geantwoord: „Ja, als Jezus in onze plaats ware en er oorlog uitbrak, dan zou Hij alles doen, wat Hem door de overheid werd bevolen, dat men de overheid als Gods Die naresse in alles moet gehoorzamen". Tot zoover goed. Maar nu de beschou wing, welke de schrijver van het artikel in Uw blad daarover ten beste geeft: Ten eerste begint hij al met twijfel uit te spreken, of dit verhaal wel waar is. Het is heel beleefd van hem, maar dat is ver der zijn zaak. Maar het verbaast me, wat hij daar dan verder over schrijft. Hij zegt, dat hij dit verhaal „niet begrijpt." Ik dacht, M. de Re dacteur, dat daar niet veel aan te begrijpen is! We zeggen op de Zondagsschool tegen de kinderen: „Zou Jezus, toen Hij nog een knaap was. Zijn kleineren kameraad, die door het ijs gezakt was, óók in den steek hebben gelaten?" En ze antwoorden alle maal: „Neen, meneer, Hij zou 'em gered hebben, zelfs met gevaar van Zijn eigen leven". We zeggen tegen de grooteren, als ze hun verkeerd gedrag willen verbloemen: „Zou Jezus, indien Hij in je plaats geweest was,, óók de wetten van eerlijkheid en fat soen en goede trouw en gehoorzaamheid aan de overheid in alle goede dingen ge schonden hebben?" En het antwoord luidt. „Neen, dat zou Hij niet!" Want in ons geweten zijn we allen overtuigd,, dat Hij als mensch nooit anders zou handelen dan naar den heiligen wil des Vaders. Nu heeft Mr. van Rhijn wel in „De Ne derlander" gezegd: „We moeten niet vra gen, wat Jezus doen zou, maar we moeten vragen, wat Jezns wil, dat WIJ doen zul len". Maar neem me niet kwalijk: dat is een andere formuleering van dezelfde vraag! Alleen, de vraag: Wat zou Jezus doen? komt een mensch een beetje nauwer aan zijn geweten! Neem het geval van dien grooten jongen, die zijn kamaraadje door het ijs zag zakken en eenvoudig niet naar hem omkeek. Als ge tegeh hem zegt: „Wat wilde Jezus, dat JIJ in die omstandighe den doen zoudt?" dan kan het nog wezen, dat hij er zich van af tracht te maken, door te zeggen: „Dat weet ik niet, meneer!" Maar als ge hem daarop vraagt: „Wat zou Jezus in zoo'n geval zelf gedaan hebben?" dan kan hij er niet meer voor weg; dan zal hij, als het tenminste niet heelemaal een verdorven jongen is, antwoorden. ,,Ja meneer, Jezus zou den kleinen kameraad geholpen hebben)." En waar nu kinderen de vraag: Wat zou Jezus doen, zoo goed begrijpen en er zoo eerlijk op ingaan, daar snap ik niet, hoe groote menschen, als het over het oorlogs- vraagstuk gaat, ineens van die vraag niet willen weten, ja,, haar zelfs voor profanie verklaren! Er moest nog maar bijkomen, dat ze iemand, die deze vraag durft te stellen, wegens godslastering een proces aandoen Maar het allerbarste is, dat de schrijver verklaart, ook niet te weten, wat ik met de weergave van dit gesprek bedoel. Ik zou zeggen: Als hij dat had willen weten, dan had hij op dezelfde bladzijde van de brochure maar verder moeten lezen! Hij weet zóó weinig, wat ik met dat ver haal bedoel, dat hij zich, nota bene, af vraagt, of ik het soms met dien dominé ééns ben?!! Hij meent, „dat hij het er haast uit zou moeten afleiden". Mijnheer de Redacteur, daar staat men nu toch paf van te kijken! Daar schrijft iemand over mijn brochure, „Militairisme en Christendom", die voor 10 centen in eiken boekhandel te krijgen is, en het blijkt ten duidelijkste, dat hij de heele brochure niet eens onder zijn oogen heeft gehad,, want anders zou hij toch we ten, dat alles wat daar verder in staat, juist aan de bestrijding van de woorden van dien predikant gewijd is! En niet alleen dat hij die ééne brochure niet heeft gelezen, maar hij blijkt ook geheel onbekend te wezen,, met mijn standpunt in deze kwestie! Hier zien we nu eens een voorbeeld, hoe we vaak langs elkaar heen praten en schrijven zonder van elkaar af te weten. Het is bar! Reeds in October 1914 heb ik in ons land een brochure geschreven „Oorlog en Christendom". Men mag daar van zeggen wat men wil, maar ieder er kent, dat daarmee in de kringen der chris tenheid van Nederland de kat de bel is aan gebonden). Het geschrift werd in alle bla den druk besproken en in korten tijd volg den drie drukken ervan op elkander. Daar na zijn er van mijn hand een tiental groo- tere en kleinere geschriften verschenen, alle over hetzelfde onderwerp, waarvan de meesten ook twee of driemalen gedrukt zijn en enkelen zijn in het Duitsch, Fransch, Zweedsch en Esperanto vertaald geworden. Ik zeg dit niet om hoog op te geven van de plaats, welke ik in de vredesbeweging inneem, ik weet wel dat ik ook daarin maar een heel bescheiden rlaatsje inneem en na dat ik eerst gezaaid heb zijn anderen tot mijn arbeid ingegaan en ik zeg dit ook niet, omdat ik vind,, dat de schrijver mijn ge schriften had moeten lezen, maar als hij meende het lezen ervan achterwege te mo gen laten, dan was het mi.i. verstandig ge weest er ook niet over te schrijven. Ruurloj. HILBRANDT BOSCHMA. Wat hij over mijn brochure weet, dat weet hij blijkbaar alleen van hooren zeg gen. (voorheen R. FRESE, Hofleveranciers. BAARN. Vleeschhouwerij Varkensslachterij Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 BESLIST EERSTE KWALITEIT Dagelijks hooren en bezorgen. Van Weedestraat 7 - Soestdijk

De Soester | 1931 | | pagina 2