T. VAN VLIET Brandstoffen Modelslagerij: JöhTtak uw adres. 4 Geachte lezers en niet- lezers, toehoorders. BOSCHSTRAAT 9 - BAARN De a.s. Verkiezingen. Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. weg. Naar aanleiding hiervan nu zegt de heer Koster „Voor een vertegenwoordiger van een liberale partij behoorde dit eigen lijk geen vraag te zijn!" Deze opmerking al dus lezende, is het niet duidelijk of de heer K. zelf de door mij gestelde vraag bevesti gend of ontkennend zal beantwoorden, doch wanneer men de litteratuur, waarnaar hij verwijst, leest, dan wordt dit duidelijk. Die litteratuur beval n.1. een pleidooi voor het belastingstelsel van den Amerikaan Henry George, door dezen genoemd de „Single Tax" (d.w.z. „eenige belasting of beter mi: achien „eenheids-belasting.") Ik kan thans niet uitvoerig op dit stelsel ingaan (misschien later!), doch wil toch den lezer het grondbeginsel uiteen zetten. H. G. betoogt aldus: „de groote voorraad schuur, waaruit alle grondstoffen voor voe ding^ kleeding enz. kortom voor alle indus trie, voortkomen in ons aller Moeder-Aar de. Als zoodanig zou de grond moeten zijn bezit der Gemeenschap. Daar echter die toe stand nu eenmaal anders is, wil hij het pri vaat-bezit wel bestendigen, mits heel het volk deel krijgt in de opbrengst van dien grond,. Ieder grondbezitter betaalt daarom belasting en deze moet dan zoodanig op gevoerd worden, dat deze alle andere be lastingen, die zoo vaak de ondernemings geest tegenhouden, onnoodig zal maken ln dit stelsel wordt iemand, die zijn grond braak laat liggen, evenzeer belast als zijn buurman, die er een fabriek op bouwt, het geen een prikkel zal wezen om ook het braak liggende terrein zoo gauw mogelijk productief te maken. Men begrijpt nu wat de heer K. wil. Ook voor den braakliggende grond moet vol gens hem meebetaald worden aan het on derhoud. Dit eenmaal vastgesteld hebben de„ kan ik nu tot de beantwoording over gaan. M.i. leven de heer K. en ik in een ver schillend tijdperk. Hij leeft reeds in den tijd van de „eenheids-belasting", dus in de toe komst, ik daarentegen nog in het heden, dat wil zeggen in den tijd, dat wij een be staande straatbelasting moeten herzien en een aanlegbelasting willen invoeren ter ver vanging van het bestaande wegenfonds. De ze beide belastingen moeten passen in het stelsel der bestaande belastingen, aanslui ting bij verre toekomstplannen is geen ver- eischte, te meer niet daar zij van :.elf kun nen verdwijnen als de Eenheids-belasting wordt ingevoerd. Ik wil nog even herhalen hoe ik mij de belastingheffing ten aan/.ien van het onderwerpelijke geval (tijdelijk braakliggende, voor huizenbouw bestemde grond) denk. De eigenaar betaalt mee aan de aanlegbelasting, omdat zijn grond in waarde stijgt door maatregelen, üie buiten zijn toedoen door de gemeenschap worden uitgevoerd. Hij betaalt niet mee aan de straatbelasting, wijl deze bestemd is voc: de onderhoudskosten, en wijl zijn terrein tijdelijk ongebruikt ligt en er dus niemand is,, die aan de slijtage van het wegdek deel neemt. De eigenaar te laten meebetalen als prik kel tot productiet maken lijkt mij, als men den werkelijken toestand nagaat, hier niet billijk. Men kan toch niet doorgaan met hui zenbouw als er geen koopers komen ?n om de stukjes grond, waarom het bier gaat, tijdelijk nog te beplanten, zijn zij veelal le klein. Mocht de heer K. deze opvatting in st-ijd achten met het liberale beginsel (ni i. heeft het met geen enkel partij-beginsel iets te maken), dan houd ik mij voor zijn uiteen zetting aanbevolen. W. H. C. DOORMAN Wellicht denkt gij aan dit opschrift, als aan een sprekende film ofwel vindt gij dit hoofd overdreven, of meent gij met een letterkundig neuwtje van doen :e hebben. Och laat ik het u niet langer ;n pnnl.jke onzekerheid laten. De Soester dan, het eeni ge blad, dat de donkere diepten in de bin nenlanden van deze gewesten belicht, mag schrik niet niet gelezen worden door tnenschen, die de waarheid moeten schuwen. Angstvallig wordt voor dien troep schapen gewaakt, dat zij zich niet zal iaven aan de groene sappige velden dergelijkgerechtig- heid. Officieele. half officieele en niet of- ficieele vermaningen zijn daaromtrent meer malen uit den mond van de wolven in schaapskleeren aa,n de gedweeë volgzame kudde geworden. Niettemin zijn er t-n eenenmale verloren zonen, en zoo zc dat nog niet zijn, liefhebbers van de verboden vrucht, zalige erfenis van onzen voorvade ren Adam. Zoo gebeurt het dan,, dat in de holen der geheimenis, de letters /ai de „Soester worden verslonden, als ware -ij van Droste's cacao gemaakt. Het zou mis bruik van vertrouwen zijn en niet getuigen van medegevoel in het innerlijk lijden d -r hreede schare, indien ik ook maar een tipje- zou trachten op te lichten van het gordijn,, wat dit dramatisch gebeuren afsluit en ont trekt aan de loerende oogen der demagoge. Laat mij volstaat) met l' tezeggen, dat ik door één gelezen, doch doord tien wordt aangehoord. Er zijn lieden, die het gebrui kelijke zondagmorgen propje,, direct in te nemen na den kerkgang, niet zou smaken, aL zij de Socser niet gelezen, en besproken hadden. Ik kan dan ook in deze dagen van malaise;, de caféhouders een goeden raad geven, om zonder kosten hun debiet te vergrooten, en dat is hang een bordje vóór het raam, waarop met duidelijke letters s<aat„Hier ligt dc „Soester" ter inzage." Schrifteiijke garantie krijgt u cr van mij bij cadeau, dat het resultaat,, snelwerkend, verbluffend en blijvend zal zijn. Gij ziet dus dat ik ter wille der voortdurende vriend schap verplicht ben mijn toehoorders niet te vergeten, maar ook een plaats voor hen moet inruimen aan den welvoorzienen, van veelzijdigheid getuigende en verkwikkenden disch. Gij moet dan weten mijne lezers en toehoorders,, dat hij m,j nict geldt: „wie zwijgt stemt toe Allicht zult gij van die gedachten zijn uitgegaan, aangezien gij mij in dc kolommen gedurende cenigen tijd vcr- geefsch hebt gezocht. Integendeel, ik hen van mishagen vervuld, alom is het nog mis tig. Het war ete wenschen, dat een missio naris vrij van mist, onze misserabele lan douwen doortrok, om de hier in ronddolen de miserabelen wakker tc schudden en hen te wijzen op het misselijke gedoe van hun misdragingen. Ik begrijp wel, dat Ven der gelijke missie, niet te geen is aan een mi- santhroop, men moet vervuld zijn van menschlievendheid, en in het bezit van en- OPGERICHT 1899 ALLEEN EERSTE KWALITEITEN! TELEFOON No. 33C POSTGIRO No. 146487 gelengeduld, om deze algemeene misère te bestrijden,, eilacie, het loon voor dezen, dl het miscrediet tot de vermissingen zou kun nen degradeeren, is het gehuldigd worden met een krans van nvstletoe. Het is in on ze overigens zoo bij uitzondering extra fa rizeëische Gemeente één brok misleiding. Jammerklagend, als van misdeelden, zoe kende naar de geschikte mise en scène on der devies Luctor et emergo, wat zij ver staan als „lukt 't vandaag niet, dan lukt het morrege" is voor het oor meer hartvei scheurend dan indrukwekkend. Verdekt ge maskeerd oprukkend, guerrilla voerend, de linkerhand niet laten zien, wat de rechter doet en nalaat, vooral het laatste, moet tot lokaas dienen voor de argeloos in hoop en vertrouwen levende doode om zoo doende hun belangen speculatief te bezien met als uitkomst resultaat van tevreden verlustiging in eigen vettigheid. En als importeurkoopman in heerlijkhe den en andere lekkernijen staat het hen te vergeven,, naar bevinding. YVenscht gij ech ter niet vergeven te worden, dan zult gij gedoemd zijn te wentelen in de beslijkenis der verborgenheden. Alzoo spreekt de mis- pelboer. die rauw, rijp eu rot verkoopt,, al naar gelang van vraag en te behalen winst. Ja mijne lezers en niet-lezers, toehoor ders,, er zijn nog vele misdadigers, die zich aan dergelijke misdrijven schuldig maken, straffeloos bij de wet, als eenige straf heb bende de verantwoordelijkheid voor het door hen gekweekte misgewas. In stede van te bekennen het mis te hebben, gaan deze- mismaakte mislukkingen door, hun misgre pen te misrekenen. Ik misgun hun deze mis bruiken niet, doch ik Barthelomeus Hang- emmaar, meer bekend als Barbertje, zal hen misgelden de mishandelingen dien zij raak en mis, misplaatsen. Ik neem in d^ze mist de niet begeerde misthoorn op, om de misstanden te doen verdwijnen naar de no- dem der Missisipi. Ik wacht U, want het is mis. BARBERTJE. L. A. METTROP UTRECHT Tandheelkundige Stationsplein 10 Spreekuren dagelijks van 9 tot 9 n.m. 's Maandags en Vrijdags speciaal ta rief Kliniekprijzen Specialist in herstellen van fouten of hinderlijke gebitten. LET WEL! In elke gemeente wordt jaarlijks door het gemeentebestuur eene lijst opgemaakt, c'e inwoners aanwijzende, die tot het kiezen van leden van de tweede Kamer van de Provinciale Staten en van den Gemeente raad bevoegd zijn (art. 7 der Kieswet);. Op deze lijst komen de inwoners voor, op 1 Januari in de gemeente woonachtig. Deze lijst ligt van den 23en Februari tot en met den 16en Maart op de secretrne der gemeente ter inzage (art. 10). Tot en met den 9den Maart is een ieder bevoegd bij het gemeentebestuur verbete ring van deze lijst te vragen (art. 11). Deze lijst blijft van kracht van den 1cn April tot den len April van het volgend jaar (art. 15). Wij meenen op deze artikelen der kies wet speciaal de aandacht te moeten ves tigen van degenen, die in 1930 naar eene andere gemeente verhuisd zijn. Wie na 31 "Januari 1931 in een andere ge meente is gaan wonen, komt Jus nog voor op de kiezerslijst zijner vorige woonplaats. Men kan dan óf in die vroegere woonplaats gaan stemmen óf uiterlijk veertien dagen voor de stemming bepaalden dag in persoon ter secretarie mededeelen in welke gemeen te men wil stemmen (art. 57). Bij de Statenverkiezing moet die andere gemeente gelegen zijn in dezelfde provincie. Wie dus naar een andere provincie ver huisd is in 1931, moet stemmen ::i -.jee orige woonplaats. Elke stem komt cr op aan! Neem dan dus die moeite! De Raad der Gemeente Soest wordt hierbij in openbare vergadering bijeenge- oepen tegen Maandag 2 Maart 1931. des namiddags 2.30 uur ter behandeling van de navolgende AGENDA: 1. Vaststelling van de notulen der ver gaderingen dd. 20 en 30 Dec. 1930 en 2 Fe bruari 1931. 2. Mededeeling van ingekomen stukken, w.o. een verzoek van het raadslid W. F. H. Busch tot het mogen houden van een in terpellatie. 3. Vaststelling van een besluit tot wijzi ging der gemeentebegrooting 1931 (No. 21). 4. Behandeling van het verzoek van de N.V. „O.B.I.M." om ontheffing van de ver bodsbepaling, als bedoeld in het 1c lid van art. 2 der Verordening, houdende aanwij zing van een gedeelte der gemeente Soest, bestemd voor het oprichten, hebben of ge bruiken van eenige inrichtingen,, vallende onder de Hinderwet, zulks in verband met hare aanvrage om uitbreiding der bestaande henzincbevvaarplaats aan den Veldweg. (No. 1839). Vaststelling van een besluit tot aan koop van perceel Steenhofstraat No. 6. (No. 1818). Behandeling van het verzoek van J. de Vries te Soestcrbcrg, om hem een ver goeding te geven voor de kosten, verbonden aan het vervoeren van zijn zoontje per tram naar de Chr. School te Soesterberg. No. 1812). 7. Behandeling van een verzoek van D. van den Broek alhier, om ontheffing van het bepaalde in art. 15 der Bouwverorde ning. (No. 1744). 8. Vaststelling van een ontwerp-verorde- ning, houdende verbod tot het venten van melk op Zondag. (No. 1410)). 9. Benoeming van een lid van het Bur gerlijk Armbestuur ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. Casteleijn. (Nr. 221): 1U. Benoeming van leden der Schattings commissie Rijksinkomstenbelasting (Noi. 245). PUNT 4 VAN DE AGENDA. Hinderwet. B. en W. schrijven hieromtrent aan den raad: Wij bicden U hierbij aan het hiernevens gevoegde adres van de N.V. O.BU.M. te Soest, dd. 6 Februari 1931, houdende ver zoek haar ontheffing te willen verleenen van de verbodsbepaling, als bedoeld in het le lid van artikel 2 der door U\ven Raad dd. 30 December 15)30 vastgestelde verorde ning, ex artikel 4 der Hinderwet. Onder overlegging van de door het Bur gerlijk Armbestuur ingezonden aanbeveling, hebben wij de eer U ter vervulling van de vacature ontstaan door het bedanken v den heer J. Casteleijn, ter benoeming tot lid van dit Bestuur voor te dragen: le. de heer F. Posthumus, Rademakerstr. 13 te Soesterberg. 2e. de heer J. H. Oorthuys Banningstr. 13 te Soesterberg. PUNT 10 VAN DE AGENDA Schattingscommissie Inkomstenbelasting. B. en W. schrijven hieromtrent aan den raad. Overeenkomstig artikel 57 e.v. der Wet op de Inkomstenbelasting 1914 zal Uwe Raad met ingang van 1 Mei 1931 de leden van de in dat artikel bedoelde schattings commissie voot den tijd van vier jaren moe ten benoemen. De dan aftredende leden zijn de heeren J. G. A. Batenburg. P. van den Breemer. J. Casteleijn en W. van Eek. Wij stellen U voor deze heeren opnieuw te benoemen. Zooals U daaruit zal blijken, ligt het in de bedoeling van genoemde Vennootschap haar bestaande benzinebewaarplaats, gele gen nabij den Veldweg, op het terrein, ka dastraal bekend gemeente Soest in sectie H. No. 3184 uit te breiden,, door bijplaatsing van twee ondergrondsche tanks met een in houd van 15000 L. elk, met aftapinrichting, gedreven door een electrischen motor van 2 P.K. waarna zich op bedoeld terrein, in tanks en vaten zullen bevinden 72000 L. benzine. Wij stellen U voor de gevraagde onthef fing te verleenen en deelen U hierbij tevens mede,, dat wij voornemens zijn bij de te ver leenen vergunning ingevolge de Hinderwet, de voorwaarden op te leggen, als door den Prov. Bond van Branweercorpsen in zijn advies van 0 Februari j.1. No. 75 zijn om schreven. PUNT 6 VAN DE AGENDA Lager Onderwijswet 1920. B. en W. schrijven hieromtrent aan den aad. Door den heer J. de Vries te Soesterberg is verzocht hem vergoeding te geven voor BAL-MASQUé Wij drukken in dit blad een drietal foto's af,, vervaardigd op het Bal-masqu' bij den Heer Okhuijsen. Gaarne hadden wij er nog meer gegeven, want er waren aardige cos- stuums te bewonderen. DE ZENDING IN DE GEREF. KERK. Voor een flink bezette zaal werd Dinsdag avond door middel van het film-comité, de Java film op het doek geprojecteerd. Onder de vele belangstellenden merkten wij o.a. op de em. pred. Heidema en Tenkink. De avond werd door Ds. B. Alkema geopend met het zingen van Psl. 86 2 en gebed, waarna gelezen werd Psl. 67. Daarna maak ten wij op ons gemak in gedachten de reis met 'n mailschip der Rt. Lloyd, en embar- keerden aan de verschillende havens o.a. te Port Said waar men reeds kennis maakte de kosten verbonden aan het vervoeren van zijn zoontje per tram van Hoogte 50 tot Soesterberg (halte nabij de Chr. School al daar). Uit nevensgevoegde verklaring van den Directeur van Openbare Werken moge U evenwel blijken, dat de afstand van de wo ning van adressant naar dc Chr. School te Soesterberg langs den kortsten begaanba- ren weg slechts 2800 Meter bedraagt, zoo dat ingevolge art. 13 der L.O. wet 1920, welk artikel voor het verleenen van ver goeding een afstand van 4 K.M. vereischt het verzoek niet kan worden ingewilligd. Wij stellen U mitsdien voor op het ver zoek afwijzend te beschikken. PUNT 9 VAN DE AGENDA Burgerlijk Armbestuur B. en W. schrijven hieromtrent aan den raad. met het Oosterschc leven, verder met Co lombo, met zijn uitgebreide zendingswerk, verder Singapore, het hoofdkwartier van Britsch en Buitenl. Bijbelgenootschap en eindelijk te Tandjong Priok waar de zee reis" eindigde. Nu gaat verder de reis per «auto naar Batavia, het centrum van Christe- lijken arbeid. Van daaruit maken wij uit stapjes naar de vulcanen van West Java om daarna een bezoek tc brengen aan de Geref. Zendingsterreinen op Oost- en West Java. Door overweldigend natuurschoon gaat dc tocht lang uitgestrekte Sawah's, waar dc vrouw het werk doet. Eerst brengen wij een kort bezoek aan de colportage arbeid te Magelang, vervolgens gaat de reis naar Djokja, waar Ds. D. Bakker woont. Wij gaan even een kijkje nemen in het wijdver maarde Pctronclla hospitaal, dat een zegen is voor dc bevolking. Jaarlijks worden dui zenden patiënten daar behandeld, terwijl dc ambulanceauto de verafgelegen dessa's bc- JEUGDDIENST. De 5de Jeugddienst van dezen winter zal gehouden worden Zondag 1 Maart 's avonds om 7 uur in de Rembrandtzaal. De heer W. van Oest theoL Cand. zal dezen dienst leiden. voorheen: KLEMAN BERGHUIS). KANTOOR: Kerkpad N Z. la. TELEFOON: 2180 HUIS: 2186 zoekt. Verder is daar vlak bij de normaal school van Javaansche onderwijzers, de Theologische opleidingsschool en de Ju- liana van Stolbergschool voor meisjes uit den hoogen school. Door het voorbeeld der laatste categorie na hun vertrek worden ve len tot het Christendom getrokken. Na alle zendingsterreinen te hebben bezocht, toe gelicht door Ds. B. Alkema die daar 16 jaar heeft gearbeid. Uit alles bleek dat er meer en meer behoefte bestaat aan contact tus- schen de verschillende kerken, zoodat een gezond Christelijk leven daar wordt gezien De arbeid der zending is een zegen voor het volk. Aan het verbreiden daarvan doet de afd. Soest ook mede. Door haar leden wordt jaarlijks f 800.afgedragen. Het geheel was een leerzame avond, besloten met het zingen van Psl. 72 8 en gebed. KINDER FILMMIDDAG De heer van Wijngaarden de bekende operateur weet precies waarmede hij de jeugd kan vangen en welke film voor haar moet worden afgedraaid. Zoo ook Woens dagavond toen om 5 uur de film zou draai en maar door de politie werd stopgezet, om dat aan een nieuw artikel inzake het vertooningsrecht niet was voldaan. Toen de ze geschiedenis achter den rug was, werd op het witte doek in 4 acten 1600 Meter af gedraaid de film „Hans en Grietje" of het pannekoekenhuisje. Wat is er van dat leuke sprookje genoten. Met spanning werd de tocht gevolgd van Hans en Grietje door hun ouders expres het bosch in gebracht om e kwijt te zijn. Tegen zulke ouders moest de bereden politie optrekken, dat zijn geen ouders, maar onwaardige schepselen. Zij leefden met Hans en zijn zusje mede op hun nachtclijken zwerftocht door het duis tere woud, en bij de ontmoeting van de oude heks. Beduusd zaten de kinderen te kijken naar de toover formule en er ging een luid hoera op toen de heks in dc oven verdween. De beide kinderen Hans en Grietje dansten en sprongen van vreugde, en rijk beladen met edelgesteenten togen zij naar hun vader die hen liefderijk opnam. Er is volop genoten, van de echte leuke kinder film; de fotografische opnamen waren zeer mooi, de jeugd heeft genoten, de film was zeer goéd verzorgd.

De Soester | 1931 | | pagina 3