ERFHUIS JE SOEST. INBOEDEL, Heeft U iets Ondertrouwkaarten GELD ter leen KOSTELOOS EN VRIJBLIJVEND N.V. Eerste Soester Electrisi.he Drukkerij Plaatselijk Nieuws Soesterberg. Advertentiën. Keukenmeisje, Meubelen en Huisraad, „HET HANDELSHUIS" RIJBROEKEN Gemeubileerd Huis Kinderwagen Zit- en Slaapkamer „HET HANDELSHUIS" „Qeovge Hindernann" misschien dat raadsbesluit niet in de notu len zijn opgenomen, in elk geval is het gebeurde in flagranten strijd met 's Raads bedoelingen. Daarenboven heeft het college èn in zijn antwoord èn op de uitdrukkelij ke vraag van spr. den Wethouder met zijn verantwoordelijkheid gedekt. De heer van Ooorne meent, dat de heer Busch dat raadsbesluit dan maar eens op tafel moet leggen, het moet vast staan, anders kan men toch wel niemand voor de schade aanspreken en ook deze schade blijkt niet. Zoekt eerst de zaak behoorlijk uit, zoo roept spre. want vóórdien kan ik niet concludeeren. De heer Grootewal is wel degelijk over overtuigd, dat er schade is geleden, dat staat vast. In de gegeven omstandighe den van Russische dumpingsmaatregelen had men zeer zeker, nog eerder dan ooit, openbaar moeten laten inschrijven voor zoo^ post van mper dan f 1.Q00.Te duur of niet te duur, spr. is er thans sterk voor om nu in elk geval maar te laten in schrijven. Wethouders Koenders verdedigt zijn be leid en werpt verre van zich elke persoon lijke bevoordeeling, die hij absoluut terug wijst. Verleden jaar heeft van der Vel den niet alleen kleine partjjen hout ge leverd tegen détailprys, maar ook het vele hout voor de Koninginnelaan. Butse- laar was 20 pCt. onder van der Veldew. en al is het nu waar, dat inmiddels de houtprijzen 15 h 20 pCt. omlaag zijn ge gaan, dan nog is Butselaar op den markt prijs. De aanbieding v^,n van der Velden is gekomen, nadat de prijs van Butselaai bekend was, en deze opgave heeft dus heeleraaal geen waarde. De heer Meurs heeft een en ander gecalculeerd en in orde bevonden. Van der Velden's Houthandel is ongetwijfeld een nevenbedrijf en men moet toch zooveel mogelijk de firma's in Soest in dezen nialaisetijd tegemoet ko men. Met de huidige fancy-prijzen, die blijkbaar alleen gevraagd worden om maar aan geld te komen, mag de gemeente zich niet inlaten. In de allereerste plaats moei men de plaatselijke èrkende handelaren die hun bedrijf als hoofdbedrijf uitoefe nen, begunstigen. Als nevenbedrijf kan na tuurlijk van der Velden wel wat goedkoo- per leveren, omdat die nog een aannemers zaak en timmerhandel heeft en Butselaai dat alles niet bezit. De heer Busch: „En Butselaar heeft aangeboden het meerdere terug te willen betalen Wethouder Koenders: „Neen, dat is niet juist". De heer Busch: „En dat heeft U zeli tegen mij gezegd!" Wethouder Koenders: „Neen, dat is alleen maar besproken, maar niet toege zegd". De heer Busch: „Ik begrijp U werke lijk niet. In plaats van nu eens spontaan te erkennen, dat U de fout hebt gemaakt, tracht U langs alle wegen er weer omheen te praten. Zoo'n wijze van doen vindt ik gewoonweg misselijk en daarover kan ik meer dan de pest in krijgen". De burgemeester wil thans maar eers eens even pauzeeren, dat zal de opge wonden gemoederen wellicht wat kalmee- re, maar de Raad wil daar nog niets var. weten, vooral de heer van Doorne niet. die vindt, dat het nu juist eerst recht aar dig begint te worden. De heer Gasille constateert, dat Butse laar het hout zelf ook niet had en het ook van buiten heeft moeten halen, net ah elk ander in Soest. Ook in Soesterberg zijn wel houthandelaren. In spr's. particu liere leven doet hij steeds zooveel moge lijk moeite om de Soes ter ingezetenen te bevoordeelen en dat standpunt juicht hij dus van harte toe. Maar de wethouder had dat heel anders moeten inpikken er. ook andere inwoners in staat moeten stel len mede te dingen, daar vast staat, da' behoudens Butselaar nog meerdere goede houthandelaren in Soest wonen, al ontkent de wethouder dat ook. Ook de prijs, die van dar Velden heeft opgegeven en die -zoo beduidend veel lager is dan de prije van Butselaar, verdient van der Velder zelfs nog wel over de f 100.dan be hoeft men toch gerust niet te vragen, oJ wel gebleken is, dat de gemeente seinde heeft geleden! De levering was reeds gegund en kon toen niet meer worden geannuleerd, doch B. en W. hebben ook niet eens onderzoek naar de prijzen gedaan, toen de zaak het allereerste aan den Burgemeester werd me degedeeld. Wethouder Koenders: Indien mij nog nader blijkt, dat de prijzen van Butselaar werkelijk aanzienlijk boven het normale niveau geweest zijn, dan ben ik zelfs van meening, dat alsdan Butselaar in het geheel niet meer in aanmerking mag komen voor verdere leveringen aan de gemeente, ten minste zoolang ik daar dan over te zeggen heb." Verschillende leden voeren nog het woord, doch nieuwe gezichtpunten komtn er niet meer. De heer Grootewal wil nu dan maar het raadsbesluit nemen,, dat alles in het open baar zal worden aanbesteed voor de toe komst. Als men dat nu weer niet doet, dan komen B. en W. weer later met den dood doener. dat er toch geen raadsbesluit over is genomen. De burgemeester bestrijdt dat voorstel fel, het is niet doenlijk steeds maar alles openbaar aan te besteden, dat duurt voor allerlei kleine dingen veel te lang en is te kostbaar. Wel wil spreker toezeggen, om voortaan bij alle meer belangrijke leveran- tiën inschrijving te laten geschieden door de ervoor in aanmerking komende Soester le veranciers en wil dan ook wel toezeggen de inschrijvingsbiljetten dan voortaan slechts te zullen openen in de voltallige vergade ring van B. en W. op het vastgestelde uur. Op die manier is toch dan inschrijving vrij wel hetzelfde als openbare aanbesteding en de kosten voor advertenties vervallen. De heer Busch: „Ja, maar de inschrijvers moeten ook bij de opening aanwezig kunnen zijn, anders geeft het nog niets". De burgemeester zegt toe daarmede reke ning te zullen houden en vraagt aan den heer Buscis of deze nu nog zijn ingediende motie handhaafd. De heer Busch. „Ja zeker!" Daarna wordt gestemd over de motie van den heer BuscR, waarbij deze tenslotte ver zoekt aan de wethouders om bun zetel ter beschikking van den Raad te stellen. Deze motie wordt verworpen met 3 tegen 8 stem men. Vó6r stemden de heeren Busch, Groo tewal en Gasille, terwijl de beide wethou ders Koenders en Endendijk zich van stem ming onthielden. Hiermede was de interpellatie afgehan deld. Op voorstel van den burgemeester ging de Raad toen over in geheime zitting om te behandelen het aangehouden agendapunt 3 le. betreffende de uitkeering van f 10.000 aan het gezin van den heer van Vlet. Na heropening van de openbare zitting stelde de burgemeester weder genoemd punt aan de orde. De heer Gasille vindt het voorgestelde be drag van f 10.000 exhorbitant hoog. Hij con stateert, dat is besloten de uitkeering alleen te doen voor het gezin van den heer van Vliet en niet voor hem zelf. Spr. meent, dat een vast kapitaalsbedrag ineens niet de aan gewezen weg is en stelt voor te geven maanden vol salaris, dan 3 maanden 3/4 van het salaris en vervolgens 18 maanden de helft van het salaris. De burgemeester: »,U handhaaft dus dat voorstel van U?" De heer Gasille beaamt dit en meent, dat op die wijze het gezin meer dan voldoende is schadeloos gesteld. De heer Grootewal vreest, dat het voor- stel-Gasille, gezien de machtsverhoudingen in den Raad geen meerderheid zal verkrijgen en alleen daarom wil hij het tusschenvoor- stel doen om van de 18 maanden maar 2J4 jaar te maken op half salaris, wat dan neer komt op f 7500. De heer Doorman merkt op, dat voor die f 10.000 ook alle verdere aanspraken van den heer van Vliet vervallen, dus ook zijn pensioens-aanspraken, waarvoor de gemeen te dus niet verder behoeft te betalen. Tenslotte komt het voorstel van B.en W om f 10.000 te geven in stemming en wordt aangenomen met 10 tegen 2 stemmen. Te gen stemden de heeren Grootewal en Gasil le, terwijl de heer Busch zich vóór de stem ming had verwijderd. De heer Gasille deelt hierop mede, dat hij pogingen in het werk zal stellen om dat besluit niet goedgekeurd te krijgen. Hierna brengt de burgemeester nog even ter tafel een voorstel om alsnog f 3000. crediet toe te staan voor de eerste inrichting van de nieuw verbouwde kamers in het ge meentehuis, voor meubilair e.d., welk voor stel z.h. s.t. wordt aangenomen. Tenslotte stelt de burgemeester nog voor het ontheffngsverzoek van W. Tabernal van de Bouwverordening in de Commisie van O.W. te brengen om daarover advies te ge ven, zoo mogelijk nog voor de a.s. raadszit ting, die over 14 dagen zal worden gehou den. Aldus wordt besloten. Hierna komt aan de orde de RONDVRAAG. Deze geeft ditmaal niet veel bijzonders. De heer van Doorne vestigt de aan dacht op de noodige verbetering van de Laanstraat. De heer Gasille moet nog altijd ant woord hebben op 3 der vragen, 'die hij reeds 2 maanden geleden heeft gesteld. Ook vraagt hij naar de zaak-Kruidenier, betreffende de verbouwing aan *cle Lange Bergstraat. Wethouder Koenders antwoordt, dat die zaak reeds in behandeling is bij de rech terlijke macht; deze heeft zelfs al getui gen doen hooren, zoodat men wel spoedig wat naders zal bemerken. Dok vraagt defheer Gasille nog naar de ruiling van grond achter het raadhuis mei de Spoorwegen ten behoeve van de te bou wen garage voor de politieauto en zieken auto. Is in behandeling, maar antwoord is nog niet binnen gekomen. De heer Busch bepleit verbetering van den Vinkenweg, desnoods met sintels, doch wethouder Koenders merkt op, dat slechts nog maar ééja derde van het weggeld vooi dien weg is betaald. Sintelverhardiijg h niet aan te bevelen aldaar, iets wat wet houder Endendijk beaamt. De heer Gasille merkt echter op, dat de sintelverharding van het rijwielpad aan de Waldeck Pyr montlaan buitengewoon mooi is gebleven doch waar blijkt, dat op den Vinkenweg de rijweg zelf is bedoeld, kan de raad ziel tenslotte met de gegeven antwoorden we' vereenigen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter te ongeveer 6 uur de vergade ring. LEZING PLUIMVEETEELT,. Voor een gehoor van ruim 50 aanwe zigen, leden van de Pluimvee-ver. A. B. T. B. en J. B. B. hield Vrijdag j'.D ;den heer Jos. Boshouwers, pluimveeonderwij zer te Lent, en redacteur van „de kleine veeteelt", een lezing over ,,de opfok var kuiken tot legrijpe hen". Begonnen me: de bouw van een kip en het ei, wees spr. op het feit, dat sommige kippen tot300( dooiertes in den eierstok hebben en an dere nog geen 500. Dit aantal is een erfe lijke eigenschap en is reeds in het kuiker waar te itfemen. Het ei zelf is uitstekenc beschermd tegen afkoeling en stooten dooi de hagelsnoeren en de drie lagen eiwitten die de dooier omsluiten. Wanneer eer haan een hen heeft getreden, dan is de invloed van die paring nog 14 dagen to' weken merkbaar. Dit is van belang te weten, wanneer men de haan vervanger wil door een andere, om daarvan te fok ken. Binnen 8 dagen kan de nieuwe haai dan al weer eieren bevrucht hebben. Over het broeden zegt spr. dat te vochtig broe den tot gevolg heeft een te kleine lucht kamer, waardoor het kuiken bij het uitko men geen ruimte heeft om zich ite rek ken, en dus vaak niet kan uitkomen. Bij te droog broeden zal de luchtkamer ove rigens te groote verdamping van vocht uit het ei te groot worden. Menschen me' weinig tijd, landbouwers, b.v.b. moeter geen zware rassen houden, de broedsch- heid hierbp voorkomend kost u veel tijd en door slordig voeren en te veel mais geven, worden de dieren op de boerderij meestal te vet. Spr. merkt op, dat in de zen vochtigen zonloozen winter een massa overjarige kippen veel te vet zjjn gewor den, doordat ze te weinig beweging kre gen. Voor het overige is met alle rassen succes te behalen, men vindt bjj alle wel puike legsters. Spr. behandelt dan de voorwaarden waaraan een foktoom moet voldoen. Hennen moeten overjarig zijn en van goede afstamming, ook de haan. Ver volgens komen aan de orde de grootte en bouw van het opfokhuis. Wat de ruimte betreft rekent men voor ééh kip 4 kui kens. Na de pauze behandelt spr. nog voeding en verpleging der kuikens, waarna een serie lantaarnplaatjes die jammer ge noeg ten deele verouderd waren, alles nog eens illustreerden. Verschillende vragen werden gesteld, waarna de bezoekers eerst te half twaalf weer naar huis gingen. GEVONDEN VOORWERPEN. een lipssleutel. twee portemonnaies. een étui met bril. een kinderhandschoen. ONVOLDOENDE REMMEN. Maandag j.J. werd een agent van po litie, die op surveillance was, nagenoeg aangereden door een vierwielig motorrij tuig, bestuurd door zekere W. N. uit Al melo. Waar bij den politieagent het vermoeden rees, dat het motorrijtuig van onvoldoen de remmen was voorzien, leidde hij be stuurder en voertuig naar 't bureaiu. Aldaar werden door een der deskundige politie beambten de remmen geprobeerd, waarbij bleek, dat de handrem in het geheel niet werkte en de voetrem geheel onvoldoende werkte. Met zeer matige snelheid kon het motorrijtuig eerst na ruim 25 Meter ge heel tot stiltstand worden gebracht. Waar verder rijden met zoo'n voertuig de vei ligheid van het verkeer ernstig in gevaar zou brengen, werd den bestuurder de keus gelaten, óf beide remmen behoorlijk la ten nazien en bijstellen bij een deskundig reparateur te Soest, dan wel het motorrij tuig door dö politie in beslag te laten ne men. De bestuurder koos wijselijk het eerste, liet zijn remmen behoorlijk bijstel len en vertrok eerst daarna naar Amster dam. Natuurlijk was een procesverbaal voor den bestuurder toch het gevolg. Door het actieve optreden van den surveil- leerenden agent v. W. is waarschijnlijk erger op den verderen weg naar Amster dam voorkomen. VAN DEN HEUVEL. De ware stuwkracht in ons leven komt &ot ons door, inspiratie. Dit is de (kracht, die aanzet tot het uitdrukken van oor spronkelijke gedachten en gevoelens, die in de menschenwereld worden uitgedra gen en daar een meer of minder (blijven den invloed uitoefenen. De kracht, die als een immer vlietende stroom voortdurend nieuwe denkbeelden aanvoert, zonder wel ke het leven verstarren en tot stiltstand komen zou. Al stimuleerend en activeerend wordt het leven op aarde in eiken 4vorm door inspiratie onderhouden. Maar onbe wust wat betreft de lagere natuurrijken. Niet echter bij den mensch. Want bij dezen treft men het machtige onderscheid aan, waardoor de inspiratie zich bewust openbaren kan en naar vrije keuze al -of niet door hem 'kan worden aanvaard. De mensch is wellicht het eenige schepsel op aarde, dat begiftigd is met de geschikt heid om deze openbaringen van wijsheid, schoonheid en kennis te beseffen en te waardeeren, hoe zwak en gedeeltelijk meestal ook nog. Soms schijnen zij in .het geheel niet tot hem door te dringen. iMaar zoo er hiervan een schemering van be wustheid ontstaat, dan is dit aanvankelijke beseffen reeds voldoende pm ,een iets hoo- ger standpunt te kunnen bereiken, waar door een ©enigszins breeder en helderder inzicht ontstaat over de beteekenis en het ware karakter der hem toestroomende inspiraties. Er is wellicht een voortdurende invloei- ing in iedere menschelijken geest. Zij is een constante macht, die altijd en overal aanwezig is, maar alleen door een juiste levenshouding, en onder zeer bizondere, uiterlijke voorwaarden kan worden opge vangen. Tot die uiterlijke voorwaarden behoort een geschikte omgeving, een rustig en lie felijk oord, dat door zijn ongeschonden natuur reeds op -zichzelf een bron van in spiratie vormt, vooral voor kunstenaars en denkers. Die oorden nemen allengs af in aantal en uitgestrektheid temidden van het drukker wordende leven. Het lawaai en de haast eener groote stad verstoren maar al tp vaak het juiste voelen, denken en handelen. Het maakt velen doof en ver ward, zoodat zij zichzelf niet goed meer verstaan kunnen. Vooral op fijn georgani seerde hersenen moeten dergelijke dishar monische invloeden zeer fataal werken. Door gebrek aan ware bezieling zal men er verslappen. Waar zal de moe gepijnig de zjjn rust, vrede en ware aandrift ;an- dera terugvinden dan in de stilte en .een voud van het landelijke leven. Hier kan hij met een onbevangen blik weer Hee ren zien en gewaarworden, hier kan hij weer in harmonie geraken met alles, wat hem omringt, dat als een verloren ge waand paradijs weer teruggevonden is. Kunstenaars hebben altijd bij voorkeur de natuur als woonplaats opgezocht. En dat ie geen toeval. Want zóó dichter tstaan de bij den oorsprong, is hun gevoelige organisatie het meest geschikt om indruk ken te ontvangen en te verwerkelijken. De musicus ontvangt er evengoed zijn inspira ties als de dichter kunstenaar. In haar zuiverheid van openbaring staat de muziek wellicht zeer dicht bij de natuur, wier stem altijd op musicale wijze tot ons komt. In 't zachte suizen der boomen zit muziek, evenals in het gonzen der tallooze insec ten. De vogelen zingen bun lied en alle geluiden der natuur lossen zich o'p in één harmonie. Zelfs de stilte is nooit geluid loos, maar heeft haar eigen melodieuze stem. Voor de schilderkunst levert een mooie landstreek onder de wisselende invloeden van kleur, licht en jaargetijde 'n overvloed van stof. Het kleurenspel op den bemos- ten grond, het spel van licht en scha duw door het gebladerte de oneindige teer heid der wegwazende verschieten, dat al les is wel haar domein. Geen wonder dan dat deze mooie na- tuurplaats onder meer ook enkele beelden de kunstenaars onder haar inwoners telt. die wellicht nog door anderen zullen ge volgd worden. Zjj allen verrichten hier in stilte hun scheppenden arbeid, weinig of niet bekend dikwijls bij de plaatselyke be woners, maar daartegen zeer bekend in verscheidene plaatsen van ons vaderland. In de eenzaamheid, wijdheid en pracht van deze bekoorlijke heideplaats vinden zij de aandrift en inspiratie., die voor creatief werk onmiskenbaar zijn. Een kleine gemeenschap als de onze bevat toch een conglomeraat van men schen van velerlei soort, die elk langs eigen lijn werkend, hun invloed dikwijls tot zeer ver naar buiten uitstrekken en zoo onze kleine plaats doen opgaan in het groote cultuurleven. „Toeschouwer". Door teleurstelling vraagt B.sse Sloet van Marxveld te Huis ter Heide met Mei of eer der een P.G. Deurwaarder Kuyters zal op Donderdag 5 Maart 1931 'smiddags 2 uur ten sterfhuize van Wed. Wiggermans aan de Beckeringh- straat 18 te Soest publiek verkoopen de na gelaten als kasten, tafels, stoelen, bedden, spiegels, gordijnen, kleeden enz. enz. Eén uur voor de verkooping te zien. Notaris te Leuken te Amersfoort, zal DINSDAG 10 Maart 1931 's namiddags half twee ure precies ten huize Steenhofstraat 6 te Soest om contant geld verkoopen: als: Buffet, damesschrijftafel, canapé, 2 cra- peauds, eetkamertafel, brandkast,, linnen kast, bonheur du jour, ledikant met bedde- goed, stoelen, naaimachine, barometer (an tiek), spinnewiel,, klokken, spiegels, schil derijen, gemakstoel, cylindermangef, over gordijnen, vloerzeil, kleine meubelen, hotel- kast en een groote keukenkast;, enz. Bezichtiging 's morgens voor den verkoop van 912 uur. Soester bergschesiraat 51 - Telef. 2200 Aideeling Manchester Beverteen Fantasie-, Koksbroeken, enz. enz. Tegen April te huur gevraagd voor tijdelijk op goeden stand of gedeelte daarvan. Brieven onder No. 300 Bureau van dit blad. AANGEBODEN. Zoo goed als nieuw. Laatste model. Brieven franco onder No. 301 aan het bu reau van dit blad. Gemeubileerde aangeboden met of zonder pension. Prima stand. Desverlangd ook huiselijk verkeer. Brieven franco onder No. 302 aan het bu reau van dit blad. Solide financieele instelling, biedt aan soli de personen, met vaste positie, GELD TER LEEN AAN, tegen matige rente. Bedragen beneden 200.zonder borgstelling. Geen kosten vooruit. Geheimhouding verzekerd. Brieven onder motto „Geld", aan het Bu reau van dit blad. voor iedereen tot elk bedrag met en zonder borg, geen kosten, billijke rente. Ook le en 2e hypotheek. Vraagt inlichtingen;. Brieven A. B. N. LEUVEHAVEN 43a ROTTERDAM. Soesierbergscht straat 51 - Telef. 2200 Amerikaansche Legerhemden wollen Khaki, van i 5.thans 13.90 Rijbroeken Beenkappen Sportkousen te verkoopen, iels aan te bieden, te verhuren, op te ruimen, enz. enz. enz., plaatst dan een KLEINE annonce in „De Soester" en U bent VERZEKERD dat U SLAAGTI INSTITUUT VOOR VIOOL- EN ENSEMBLESPEL Koekkoekslraat 51 - Te Soest wordt ook les aan kuis gegeven HilVQFSUTTl zullen wij U gaarne bezöeken voor bespreking betreffende de inrichting en controle van Uw boekhouding, het samenstellen van balans en verlies- en winstrekening, de behandeling van reclames tegen te hooge aanslagen in de belastingen, alsmede voor bespre king betreffende het verrichten van andere accountantswerkzaam heden. Enkele tarieven: Samenstellen balans en verlies- en winstrekening per boekjaar of kalenderjaar f 20.tot f 35. Controle boekhouding (volledig) 4 bezoeken per jaar f 50.a f 60.per jaar. Meerdere bezoeken naar verhouding. Wij komen steeds vooraf het tarief overeen. Onze Directie en haar uitgebreide staf van assistentie, die iederen dag, over geheel Nederland verspreid hun werkzaamheden verrichten,'staan elk oogenblik van den dag te Uwer beschikking om U een kosteloos en tot niets verplichtend bezoek te brengen. Wie een kosteloos en tot niets verplichtend bezoek wenscht, vuile onderstaand strookje in en zende het ons als drukwerk in open enveloppe gefranceerd met een 1^ cents postzegel, toe. N.V. ACCOUNTANTSKANTOOR „NATIONAAL BUREAU VOOR ADVIEZEN Gevestigd te LEEUWARDEN Groote Kerkstraat 16 De Directie. P. SIEBESMA, R. DE VRIES. Kantoren te HAARLEM, RIJSWIJK, ROTTERDAM Hierlangs afknippen. Ondergeteekende wenscht bezoek op uitdrukkelijke voorwaarde, dat dit bezoek kosteloos is en in geen opzicht tot iets bindt. Naam Beroep Woonplaats

De Soester | 1931 | | pagina 3