2e BLAD IN 1 Bekendmakingen. Officieel. Plaatselijk Nieuws. Voorjaarstoffen. Overhemden naar maat Soesterberg. Rechtzaken. behoorende bij ,»D E S O E S T E R" van Zaterdag 21 Maart 1931, No. 23 Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter algemeene kennis, dat nog eenige gemeente-eigendommen onderhands zijn te huren, welke zijn te bevragen bij den Directeur van Openbare erken aan den Lange Brinkweg. Soest, 17 Maart 1931. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester G. Deketh De Secretaris, J. Batenburg WAARSCHUWING. In verband met bekomen inlichtingen wordt door den Inspecteur van politie te Soest gewaarschuwd tegen J. H. KETTING, wonende Meiland 32 te Rotterdam, die ad vertentics in de bladen plaatst met de be doeling, hoofdzakelijk landbouwers, op te wekken naar Nieuw-Guinea te emigreeren. Alvorens daarop in te gaan, gelieve men zich eerst voor inlichtingen te wenden tot den Inspecteur van Politie te Soest. Soest, 20 Maart 1931 De Inspecteur voornoemd, SCHREUDER. PROPAGANDA KUNSTAVOND „Nederlandsche Blindenbond" Uitgaande van bovengenoemde organi satie zal op Dinsdag 24 Maart as. inde Rembrandtzaal te Soest, aanvang des avonds 8 uur, een Propaganda Kunstavond worden gehouden. Welwillende medewer king voor dezen avond zal worden ver leend door: Den Heer H. J. Bresser, Bariton, Arnhem Th. v. Driest, gedpl. pianist, Den Dolde H. v. d. Heuvel, Declamator, Utrecht eveneens blinden, leden van den N. B. B., terwijl als spreker zal optreden de Bonds propagandist, de heer Joh. van den Berg van Oosterbeek. Van harte hopen wij da; voor dezen «avond groote belangstelling zal bestaan, immers heeft de N. B. B. in zgn streven zoozeer van noode. de be langstelling en sympathie van allen dit met 't lot der blinden begaan zijn en die mede willen werken hun toestand te ver beteren. Tot dusver verkeeren de blinden over het algemeen nog in zeer ongunstige om standigheden. Zij hebben dikwijls een drie werf kruis te dragen, dat der blindheid, der armoede en ten slotte dat der diept afhankelijkheid. De .oorzaak van dezen toestand is, dat in ons land de blinden verzorging bijna geheel wordt overgela ten aan de particuliere liefdadigheid. Of schoon hierdoor veel goeds voor de blin den tot stand is gebracht, kan de liefda digheid ten eenen male niet voorzien ii. de behoeften der blinden. Het groote ver langen der blinden is, niet beschouwd te worden als stakker, doch als gelijkwaar- digen in de maatschappij werkzaam U zijn. Het is reeds voldoende gebleken da de blinden nog zeer, zeer veel kunnen lee- ren. hiertoe is echter in de eerste plaatt noodig goed onderwijs en uitgebreide vak opleiding. In dit verband streeft de Bond naar leerplicht ook voor het blinde kinu De blinden hebben dringend noodig dt hulp der gemeenschap. Óver dit alleszins belangrijke vraag stuk, waarbij in ons land ruim 4000 men- schen zijn betrokken, zal door de heei Joh. v. d. Berg, die in 't geheele land^voo de belangen van zijn lotgenooten pleit ook hier worden gesproken. Gezien echter de zeer goede medewer king die we hierboven noemden, beloof het niet alleen een leerzame, doch teven, een kunst- en genotvolle avond te worden De entree is bepaald op slechts 5C cent. Moge dit voor niemand een bezwaai rijn. Programma's (tevens bewijs van toe gang) zullen U dezer dagen door jongt dames en anderen worden aangeboden, en zgn tevens verkrijgbaar gesteld daar, waar de aanplakbiljetten hangen. Komt dan zelf en brengt anderen mede. steunt allen den zwaren strijd der Neder landsche blinden, voor meer bestaansze kerheid en levensgeluk. Het Comité van voorbereiding: Mr. G. Deketh, Burgemeester P. Donker, Arts. Dr. J. H. Rupert, Arts. P. G. de Vos, Arts. Ds. J. I. van Schaick. De Zuiderzeefilm. De Evangelisatievereeniging alhier be legde in de Rembrandtzaal dezen avond, welke druk bezocht was o.a. door den heer Burgemeester. Wethouder Endendijk. Ds. Gerth van Wijk, Dr. Donker e.a. De samenkomst werd geopend met het zingen van Psl. 146 1 en gebed door Ds. van Schaick, welke een kort openingswoord sprak naar aanleiding van de film, daar over dit werk al heel wat geschreven en gewreven is. Daarop draaide dt< rolprent ■af en gaf allereerst te zien ons land in de Rom. tijd, daarna in de 13e eeuw, de verschillende overstroomingen en de plan nen die steeds gemaakt zijn voor de droog legging der Zuiderzee. Daarna vertoonde het filmwerk de groote vloot van bagger machines, zandzuigers, vletten met bagger en klei e.a., waardoor men een kjjkje kreeg op het ontzaggelijke werk, hat daar door bekwame ingenieurs wordt tot stand gehecht door aannemers en hun personeel, yat het werk zwaar en moeilijk is, is wel het beste bewijs, dat de arbei ders in de open zee 1 x per 4 weken en die op het land 1 x per 8 weken naar huis toe gaan. Wat dat beteekent zulk een isolement, daar zou de heer R. C. Franck van Oosterland op Wieringen avonden me de kunnen vullen, nu deed hij hier en daar maar een greep. Door dat isolement be greep de Necfr Herv. Kerk, dat daardoor alle verband met den godsdienst verloren moest gaan, waarom rij in het leven heeft geroepen de Evangelisatie-vereeniging „I^and in Zicht", welke het moeizame en zware werk de Evangelisatie onder de jeugdige arbeiders heeft ter hand geno men. Hun arbeidsterrein in keeten en ba rakken op kolenbunkers, baggermolens, zandzuigers en spuiters e.a. vaartuigen beslaat een oppervlakte van 30 K.M. gaans daar er «geen verbinding is en oxecnis nier en naar de xie«,s dienst Jxan aoen. iNu is het contactpunt om met ue menschen voemig te Krijgen het hiaaujt „L,anu in Zichtuat eens per maand woru gezorgd dij eiken Zumerzeearheider, en aai zich nu reeds oegint te bedruipen. Loor dat Diaadje worden de harten geo pend en krijgt de Evangelist gelegenneiu um een woord te spreKen. iNu is het reeus zoover, dat in sommige keeten een kamer oescniKuaar is gesteid voor godsdienstun- uerwijs, eerst werd dit onmogelijk ge maakt, maar ook hier is gelukkig veran- uenng in gekomen. Door dat de dijk nu reeds klaar is, voor een groot ge deelte van Wieringen naar Medemblik, is de aroeid vergemakkelijkt, daar men ae menschen nu heter bereiken kan, maai aan de andere zijde moeilijker, daar men nu een vlottende bevolking heeft, dooi wisseling van arbeid. Het moeilijkste is de arbeid onder de zwervers der polder jongens, die zeer moeilijk te bereiken zyn. maar ook kan de arbeid op zegen bogen, vorige week werden in het clubgebouw op Wieringen, 12 kinderen gedoopt van z,uiderzeeatoeiders. Dit gebouw is tevens voor kerkdiensten, bijbellering, meisjes- en mannenver., bibiiotneek, etc. en is net centrum van den arbeid. Door spr. wer den de moeilijkheden naar voren gebracht, maar het maandblaadje is een goed weg bereider. Deze arbeid verdient voorzekei belangstelling, gebed en offer, opdat het neerlijke werk kan voortgezet worden. Ds, v. Scnaick eindigde met dankgebed, waar na gecollecteerd werd. VAN LENNEP'S SPORTPARK De sportliefhebbende lezers worden at tent gemaakt op de advertentie, voorko mende in dit blad, waarin het van Len- nep's Sportpark bekend maakt, dat er op Vrijdag 27 Maart a.s. des avonds te 7.30 uur in het gebouw van Religie en Kunst een propaganda-avond wordt aangeboden voor het Lawn Tennisspel. Het is de bedoeling van het van Lennep's Sportpark om degenen, die nog weinig van het mooie in deze sport kénnen, nader daarmede op de hoogte te brengen. Van de zijde van de Nederl. Lawn-Tennisbond wordt medewerking verleend .door toelich ting te geven op de te vertoónen film en vermoedelijk zullen er ook demonstraties gegeven worden over slaghouding enz. bij dit spel. Nog teveel bestaat er bij sommigen vrees voor dit spel, als zijnde te moeilijk en vóór hen onbereikbaar. Deze verkeerde vrees weg te nemen, is het doel van dezen avond. Wordt dit doel bereikt en komt bij som migen den wensch tot uiting zich ook op iit mooie spel toe te leggen, dan komt 't van Lennep's Sportpark hen tegemoet door jedureftde dit seizoen één middag in de week een baan kosteloos* ter beschikking te stellen om deze nieuv/e beoefenaars en ook zij die zich erg zwak voelen de gele genheid te geven aldaar onder leiding van personen, die zich daarvoor vrijwillig be schikbaar stelden, leiding te krijgen en over de eerste moeilijkheden heen geholpen te worden. Een en ander gaat natuurlijk met kos ten gepaard en het is te hopen dat deze ^oede bedoeling van het van Lennep's Sportpark wordt beloond door een groote opkomst op 27 Maart a.s. en een groote animo bij nieuwe spelers, zich demonstree- ende in een ruim gebruik van de aange- ooden leiding gedurende dit seizoen. A.R. KIESVER. „NEDERLAND EN ORANJE" De afd. Soest hield haar vergadering in Je Chr. U. L. O. school, welke goed be zocht was, mede door het raadslid de Bruijn en enkele dames. De voorzitter de heer A. Endendijk opende de vergadering met het lezen van Psl. 148 en gebed, waarna de secretaris voorleest de notulen dd. 5-2-31, het verslag der Staten Kies kring A'foort, en die van het Prov. Comi- Gevraagd zal worden uniformiteit te brengen in de opvatting van het aantal stemgerechtigde afgevaardigden. Medege deeld werd, dat als sprekers voor de Staten Verk. zullen optreden de H.H. Ds. v. d. Berg uit Amersfoort en H. van An- del te Bilthoven. Tot afgevaardigden naar Je deputaten vergadering op 9-4-'31 te Utrecht onder praesidum van den heer Dr. A. Colijn, werden benoemd de H.H. Ds.. B. Alkema, H. A. Stork en H. v. Tol. Tot leden der commissie voor huisbezoek de H.H. Stork, v. Vliet, de Beste, v. Wil- sum, J. Brouwer en v. 'd. Wal, in de fi- nancieele commissie de H.H. Bijleveld, v. d. Flier en v. d. Velden, voor de ver deeling der kinderswerken de H.H v. Vleuten, Batenburg, v. Vliet, Frederiks en Zonnneveld, en.de prupaganda-commissie Ds. Alkema, Lodeesen en de voorzitter. Daarna hield de voorzitter een referaat over „Onze Taak", een zeer ruim arbeids veld, dat op velerlei terrein kan worden toegepast. Spr. wil het echter hebben over Ant. Rev., wat naar naam en wezen be- teekend, tegen de revolutie die er is, in en haar oorsprong heeft in den Hemel, waar de Engelen opstonden tegen God en Zijn plan wilden aantasten. Dit is voort gezet in het Paradijs door den val van Damss- en HeerenkleermakerlJ Ontvangen de nieuwste F. C. KU1JPERSTR. 10. TEL 2169 Adam. En nu ligt het beginselprogram der A. R. partij in Gen. 3 15. Nu :moest vol gens spr. eiken Christen-belgder in wezen A. R. rijn, daar elks werk is recht te doen en op te komen voor Gods recht, want de Anti-Rev. partij is een machtig, ge weldig en verheven beginseldaarom moet alles wat zich Christen noemt zich veree nigen tegen elke opkomende revolutie. Het oegint eenter te dagen in de partij, daar ei een jeugdorganisatie is opgericht, maar zoowel tegen machten van binnen als van buiten uit moet gestreden worden. Het is een ernstige taak, maar met een heerlijk ideaal. Na de rondvraag wordt medege deeld, dat binnenkort de candiHaatstelling plaats heeft voor de Gem. raad, waarbg de voorzitter zal spreken over Gem. politiek. Daarna sluiten met gebed door Ds. Hei- dema. ONBESTELBARE STUKKEN ■vaarvan de afzenders onbekend zijn terug ontvangen te Soest in de le helft van Maart. Brieven Binnenland. Fam. Hemmes. Hangweg 117 Handelshuis Laterna; A'dam. Reclame adres en advert. Briefkaarten Binnenland Gerry Janssen, 's-Bosch. Dineke p.a. Schoenmaker, Uithuizen. J. Kaarsgaren, Bussum. Drie briefkaarten zonder adres. Briefkaarten Buitenland W. Thijssens. Duitschland. SLOTBAL. A.s. Dinsdag 's avonds te 8 uur geefi de heer H. Bouma, dansleeraar alhier, zijn slotbal in Maison Okhuijsen, Soestdijk. CANDIDAATSTELLING GEMEENTE RAAD. Door de R.K. Werkl. Ver. wordt als haar candidaat naar .voren gebracht haar voorzitter: den heer J. Hom. E. H. B. 0. Onze plaatsgenoot, de heer W. R. J VENEMA, coupeur, wonende F. C. Kuij- perstraat 10, vervaardigde gratis voor den chaufffeur, welke belast is met het rri- Jen der nieuwe Zieken-Auto, een k u rittend donkergrijs uniform met platte pet waarop met zilvergaren de letters E.H.B.0 zgn aangebracht, alsmede op de revers een oranje-geel kruis. Vele giften kwamen er voor de Zieken- Auto binnen, maar deze uniform overtrof echter aller stoutste verwachtingen. Met recht kan de Vereen. „E.H.B.0." dan ook trots zijn op liaar Zieken-Auto met een prachtig daarbij passend uniform. GEVONDEN VOORWERPEN. 2 belastingmerken. Een stel gereedschap. Een vulpenhouder. Een portemonnaie met inhoud. Een paar handschoenen^ Aangevlogen een postduif. ONGENOODE GASTEN. In den nacht van Maandag op Dinsdag ijn tijdens de verbouwing van de kappers zaak van H. aan de Kerkstraat, welk per ceel daardoor tijdelijk onbewoond was, on- genoode bezoekers geweest. Vermoedelijk doortrekkenden hebben zich daar gratis nachtlogies verschaft, doch tevens eenige Liters reukwater ontvreemd, benevens een bus boenwas. De politie doet naar een en ander een onderzoek. BALDADIGHEID. Dezer dagen zijn van het gebouwtje op het terrein van de IJsclub eenige ruiten in gegooid, waarschijnlijk' door baldadige jon gelui. De politie stelt naar de daders een onderzoek in. ALWEER HET RIJWIELPAD NABIJ KOUDHOORN. DE HEER INSINGER SLUIT WEER EEN DEEL AF. Over het rijwielpad nabij Koudhoorn is al veel te doen geweest. Zooels men weet is de kwestie van het eigendom in de buurt van de Wieksloot nog al vrij inge wikkeld en beweert de eigenaar van Pij nenburg, de heer Insinger, dat verschillen de weggedeelten aan hem in eigendom toe- behooren. Eenigen tijd geleden is deze kwe - tie op geworpen ten aanzien van de Wieksloot, doch een en ander is toen geregeld kunn> worden, waarbij de heer Insinger zich het recht voorhield dien weg jaarlijks éénmaal, en wel op 1 Januari van elk jaar, af te slui ten. Omtrent het rijwielpad langs den Koud h ornweg en in het bijzonder ook omtrent het rijwielpad vanaf de Wieksloot door het bosch heen naar de Zoom is ook veelal kwestie gerezen. Dit laatste gedeelte schijnt onbetwist eigendom te zijn van den Heer Insinger, die tot wederopzeggens toe aan de Rijwielpadvereeniging „Gooi- en Eem- land" vergunning heeft verleend daar een rijwielpad te exploiteeren. Op 15 Maart j.1. heeft de heer Insinger echter dit laatste pad weer geheel afge sloten, waardoor „Gooi- en Eemland" ge noodzaakt werd haar borden daar weg te nemen. Ook het laatste gedeelte van het rijwiel pad langs den Koudhoornweg vanaf iets voorbij het café van den heer van de Kui len tot aan de Wieksloot, dat indertijd door de Gemeente is aangelegd en verhard, en als zoodanig bestemd was en ook is ge bruikt als openbaren weg, te weten fiets pad (de weg zelf ter zijde van het fietspad is voor het grootste gedeelte onbetwist baar eigendom der Gemeente), heeft de heer Insinger thans afgesloten. Om alle verkeer daarop ten eenen male onmogelijk te maken heeft hij beide meergenoemde fietspadgedeelten zelf laten omploegen. Wij meenen te weten, dat de gemeente zich op het standpunt stelt dat beide fiets paden door hun bestemming en gebruik openbaren weg zijn geworden, althans in ieder geval zijn voor het algemeen verkeer opengestelde wegen, zoodat afsluiting daar van niet mag geschieden. Naar verluidt heeft de gemeente dan ook inmiddels reeds maatregelen tegen die afsluiting genomen, speciaal ook om hare rechten op die weggedeelten te reservee ren en om protest aan te teekenen tegei de afsluiting. Tot dusverre had deze kwestie echter grond in een verschil van opvatting om trent het eigendom en gebruik tusschen de Gemeente en den heer Insinger, dat allen maar voor de weggebruikers buitengewoon lastig en vervelend was. Zij stelden zich dus steeds aan onaangenaamheden bloot, wellicht zelfs aan een bekeuring als zij daar fietsen of moesten anders een heel stuk omrijden ten deele zelfs over mullé we gen. Thans is echter de kwestie in een ander stadium gekomen. De heer Insinger heeft namelijk boomen laten plaatsen dwars over de afgesloten rijwielpaden. Deze boo men zijn natuurlijk overdag wel zichtbaar, maar 's avonds zijn zij niet verlicht en staat er niet de voorgeschreven roode lantaarn bij. Waar velen reeds sinds jaar en dag van deze rijwielpaden gebruik maken, is het dus weinig te verwonderen, dat velen bij avond tegen die boomversperring oprij den en gewond woorden. Afgeloopen dagen heeft zich dit reeds herhaaldelijk voorgedaan en een paar ver pleegsters werden zoodanig gewond, dat hun in een nabij gelegen huis hulp moest worden verleend. Ook andere weggebrui kers zijn bij avond tegen de boomen aan gereden en werden verwond. In dit verband betwijfelen wij dan ook, of met de niet verlichte afsluiting in elk geval geen strafbaar feit is gepleegd, waar bij wij nog geheel afgezien van de be palingen van de Algemeene Politieverorde ning het oog hebben op de artikelen 162, 163, 308 en in het bijzonder 427 van het Weth ek van Strafrecht. Ongetwijfeld is een niet verlichte ver sperring op een rijwielpad buitengewoon gevaarlijk voor het verkeer en voor de weggebruikers en daartegen zal wel spoe dig en met kracht moeten worden opge treden. Afgezien daarvan rest nog de vraag of de afsluiting als zoodanig ook niet verbo den is en komt de wenschelijkheid naar vo ren ook dat punt eens te doen uitmaken. Zij, die in de buurt moeten zijn of daar door moeten, kunnen in elk geval op het oogenblik gebruik maken van den nreu- wen weg, die bij het pompstation van de Waterleiding links af gaat en verder langs de spoorlijn door loopt tot aan de halte De Paltz. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling aan het einde van de Bosstraat, waa' die nieuwe weg langs de Waterleiding be gint, een duidelijke aanwijzing te plaatsen, die wellicht ook des avonds zal worden verlicht. Rest nog alleen te hopen dat aan deze zeer ongewenschten toestand zeer spoedig een einde komt. TER OVERWEGING. Enkele heeren te Soesterberg hebben het voornemen aldaar eene afdeeling van de Chr. Hist. Kiesvereeniging op te richten. Wij vermeenen goed te doen, dit ter alge meene kennis van de ingezetenen van Soes terberg te brengen, omdat wij eenigen tijd geleden reeds hoorden, dat door een groote groep van ingezetenen weer pogingen in het werk worden gesteld den heer Groo- tewal opnieuw verkozen te krijgen voor den gemeenteraad. Het komt ons voor, dat het oprichten van eene afdeeling, als bo vengenoemd, niet is aan te bevelen, daar dit toch schade moet doen aan de alge meene samenwerking en aan de gemeente belangen. De heer Grootewal is een uitste kend vertegenwoordiger voor Soesterberg, die de gemeente-belangen op waarlijk uit muntende wijze dient. FLORA THEATER TE BAARN. In deze courant komt eene advertentie voor van het Flora Theater te Baarn, waar thans gedurende 4 dagen de Paramount- film: „De geheimzinnige Dr. Fu Manchu' wordt vertoont. Wij wekken iedereen op dit schitterend filmwerk te g-aan zien. VAN DEN HEUVEL. Deze verouderde bodem kan toch bij den mensch een gevoel van eerbied opwekken. Het brengt een flauw begrip bij van de on metelijkheid der tijden, waarbij het mensche- lijk leven vergeleken, slechts een stip is in den oneindigen tijdsduur. Als oude formatie ging deze wellicht aan het haar nu sierend plantenkleed vooraf en zeer zeker was zij al in aanschijn, toen dier en mensch van deze streek bezit kwamen nemen. Ook hier klom de mensch vanuit den grijzen don keren oertijd langs den ontwikkelingstrap naar boven en 't kost hem nu groote moeite zich te verplaatsen in de kindsheid van zijn geslacht, zich terug te denken in een toe stand van dierlijkheid en barbaarschheid. Welk een oneindigen afstand reeds ligt er tusschen die eerste schemering van men- schelijk leven in nog zeer primitieven staat hier en den mensch op het tegenwoordig standpunt zijner ontwikkeling. Maar reeds van veel vroeger tijden be waart deze vóórhistorische bodem een ge trouw verslag. Met het oneindig kleine opent zich de reeks der bewerktuigde lichamen en zoo geleidelijk en langzaam is de opklimming, dat deze pas na tijden is waar te nemen. Ook wat de bodemformatie zelve betreft, lijkt het wel, alsof deze een afgesloten werk is, waaraan niet meer gearbeid wordt; een antiquiteit, die alleen nog maar merkwaar dig is om bekeken te worden. Evenwel is dit niet het geval. Want nog altijd heeft er verandering en ver irming plaats, al kunnen we deze dan niet altijd terstond waarnemen, doch slechts langs den weg der vergelijking en redeneering vaststellen. Behalve dan dat het planten kleed aan den jaarlijkschen cyclus van ont kieming, groei en afsterving deel neemt, ondergaan ook de millioenen steenen, wel ke op onze heidevelden liggen, een veran dering. Zij mogen nog zoo hard zijn, toch zijn ook zij op den duur aan slijtage onde.he vig. Ongemerkt m et hun duurzaamheid, die zoo standvastig lijkt, tenslotte toch wijken voor de inwerking van den einde- loozen tijd. Hierbij heeft dikwijls nog het bizondere verschijnsel plaats, dat de steenen als het ware gefatsoeneeerd worden, zoodat ze soms min of meer gaan gelijken op deelen van voorwerpen, welke in gebruik waren bij de menschen uit het steenen tijdperk. De onderstelling, dat deze steenen zoo door menschenhand zijn geworden, moet echter volgens de laatste inzichten, foutief zijn. De vergelijking met de werkelijke produc ten uit de verschillende steentijdperken toont dit onomstootelijk aan. Als oorzaak dezer vormveranderingen wordt de wind aangenomen. Deze jaagt het losse, drooge zand op en over de steenen, welke op onze heidegrond gelegen zijn. Door middel van dat bewegende zand wor den de steenen op den langen duur afge slepen. Hierbij moet men niet uit het oog verliezen, dat zulk een steen op dezelfde plaats blijft liggen, daar de wind niet krach tig genoeg is om hem ook maar even van plaats of richting te doen veranderen. Daar door zijn het steeds dezelfde deelen, wel ken den invloed hiervan ondergaan. Alle op de oppervlakte gevonden steenen ver- toonen het verschijnsel, dat zij aan den bo venkant, de onbeschutte zijde dus, in meer of mindere mate ziin afgeslepen, alnaar- gelang zij langer of korter aan de inwer king van den wind zijn blootgesteld ge weest. Deze bodem bestaat uit grootere en klei nere steenen of grint genaamd en zand. Tn wezen is dat alles hetzelfde, daar zand n hoofdzaak uit kwartskorrels bcstaa*. die het restant zijn van verweerde gesteenten. Alhoewel het grint zich op zekere plaat sen sterk verdicht is, zoodat men met recht van een grintlaag spreken kan, zoó is dat overal, al is het nog zulk een geringe ma te met het zand vermengd. Bovendien be vat de eene plaats een dikker laag dan de andere, terwijl die laag ook niet altijd op gelijke afstand onder de aardoppervlakte wordt aangetroffen. Het grint delven is een eenigszins loo- nende arbeid, welke echter niet door ieder een beoefend worden kan, daar het een tamelijk zwaar werk is, dat veel lichame lijke kracht en uithoudingsvermogen vergt. Behalve, dat het opgegraven en gesorteer de grint een handelswaarde vertegenwoor digt, wordt hierdoor ook ter plaatse de bo dem geschikt gemaakt voor den verbouw van verschillende gewassen. De geheimen onzer aarde kunnen slechts op zijn best aan de aardkost worden bloot gelegd. Daar beneden dringt de mensch niet door en blijft het voor hem „terra in- cognita." „TOESCHOUWER." NOODLANDING Maandagmiddag 16 Maart ongeveer 3 uur was een militair vliegtuig van Soesterberg gedwongen een noodlanding te maken op -en weiland nabij de Haringvlietstraat te Amsterdam. Persoonlijke ongevallen kwa men niet voor. OPENING KINDERHUIS Zaterdag 21 Maart a.s. om half drie s middags zal het nieuwe Kinderhuis „Ki- nabu", gelegen aan den Amersfoortschen straatweg te Soesterberg feestelijk ge opend worden. Dit nieuwe koloniehuis voor kinderen is gebouwd voor rekening van de centrale commissie voor uitzending van Nederlandsche kinderen naar buiten. De plechtige opening zal ook opgeluisterd worden door de tegenwoordigheid van Z.E. den minister van Arbeid, Handel en Nij verheid en den Directeur-Generaal der Volksgezondheid. KANTONGERECHT TE AMERSFOORT Verslag van de zitting. De grond in Soest van den heer Blom uit Zeist is flink afgezet met prikkedraad en gesloten hekken en het daarop staande ge sloten huisje gaat geen vreemde aan. Het geheimzinnigee werkt steed% als een agneet. Onweerstaanbaar trok het de 2 Dolderschen en den 17-jarigen Soester jon gelui aan, de laatste G. v. d. B-. Diens moeder was ook heden aanwezig. Aan haar had het niet gelegen, maar de jon gelui hadden niet willen hooren naar haar waarschuwend woord. Ze waren over het prikkeldraad heengesprongen. dat aardig verruïneerd werd, zooals de boschwachter Jekel verklaarde. Eenmaal binnen de omheining, zoo ging het op het sprookjeshuisje af, waar aan de luiken werd gerukt enz. enz. Een 14-ja-

De Soester | 1931 | | pagina 5