De benoeming van Wethouder Lodeesen gehandhaafd. f200.-beschikbaar gesteld voor de abonné's. Gemeenteraadsvergadering Het presentiegeld voor de Raadsleden weer ingevoerd. Comité zal de abonné's ter vergadering oproepen. Hoe die f 200.- te besteeden of te verdeelen? De administratie van ,,De Soester", die oorspronkelijk het voornemen had om, ten einde de band tusschen „De Soester" en zijn abonné's en adverteerders te verster ken, een cabaretavond te organiseeren, waartoe al zijn abonné's en adverteerders met hun huisgenooten gratis toegang zou den hebben, heeft van dat voornemen moe ten afzien, omdat aan de hand van de bij het aangeboden vuurwerk opgedane erva ringen zou zijn te verwachten, dat de abon né's en adverteerders in zoo grooten ge tale van de opengestelde gelegenheid tot het bezoeken van dien cabaretavond zouden willen gebruik maken, dat alle zalen te Soest tezamen nog niet groot genoeg zou den blijken te zijn om hen allen te bevatten. Dit is een onoverkomelijke hinderpaal en wij hebben dan ook ons oorspronkelijk plan moeten vaarwel zeggen en hebben besloten de daarvoor uitgetrokken gelden te splitsen in twee gedeelten, het eene, waarvoor wij een cabaretavond op Vrijdag avond 23 October a.s. organiseeren in Ho tel Eemland, uitsluitend voor adverteerders met huisgenoot, terwijl het andere deel ad f 200.door ons ter beschikking wordt ge steld van een Comité uit de abonné's, welk Comité een vergadering zal beleggen van abonné's op „De Soester" en op de „Soes- terberger", om aan die vergadering bij meerderheid van stemmen de beslissing te laten, op welke wijze die f 200.zullen worden besteed of verdeeld. Wij zijn wel nieuwsgierig op welke wijze die gelden door de abonné's hun bestem ming zullen bereiken, hetwelk natuurlijk op velerlei wijze kan geschieden. Men zou kunnen overeen komen het bedrag op een of andere wijze onder elkaar te verdeelen, terwijl nog wel honderden andere manieren bestaan om er een bestemming aan te ge ven. Enfin, welke bestemming men er ook aan geeft of op welke wijze er een verdeeling der gelden plaats heeft, gaat geheel bui ten ons om; de abonné's moeten dat zelf maar weten. De volgende heeren hebben zich bereid verklaard in het Comité zitting te nemen: N. C. v. d. Bout. H. W. Ran. P. Rentmeester. A. F. Schreuder. M. C. Thijssen. Dit Comité zal nader bekend maken op welken datum en waar de vergadering der abonné's zal plaats hebben. Toegang tot die vergadering zal AL LEEN worden verleend aan abonné's op „De Soester" of op de „Soesterberger" op vertoon van de ABONNEMENTS-KWI- TANTIE over het DERDE kwartaal 1931. Duplicaten voor eventueel zoek geraakte kwitantiën kunnen NIET worden ver strekt, zoodat men goed zal doen zijn kwi tantie zuinig te bewaren. De kwitanties voor het derde kwartaal zullen tusschen 7 en 21 October a.s. ter betaling worden aangeboden. De Administratie van „De Soester" en de „Soesterberg". Voor Raadsvergaderingen f 4.voor commissievergaderingen f 2.50 vergoeding. In verbetering van de Eem slechts bijgedragen onder de vastgestelde voorwaarden. alle presentiegelden af te schaffen en nu gaat men daar maar weer op terug komen. Dat is toch eigenlijk niet erg serieus. De heer Grootewal zegt, dat men de be weegredenen van die afschaffing onder het oog moet zien. Gedep. Staten wilden niet meer dan f 0.50 verhooging geven voor het presentiegeld en uit protest tegen die ge ringe verhooging heeft men toen alle pre sentiegeld afgeschaft. Natuurlijk heeft men met het protest geen succes gehad. De thans voorgestelde bedragen zijn laag en heel billijk. Spr. is buitengewoon voor aan neming van het gewijzigde voorstel en zou gaarne zien, dat dat met algemeene stem men gebeurde. Wij hebben toch allemaal heel graag dat geld in den zak, ook den heer de Bruijn, en er is niemand, die het niet zou willen hebben. De heer Busch is het met den heer Groo tewal eens, alleen blijft hij er bij, dat f 5. presentiegeld voor Raadsvergaderingen, zooals hij had voorgesteld, niets te veel is. Daarenboven zijn er heel veel commissie vergaderingen en de vergoeding moet in overeenstemming zijn met den tijd, die men aan die werkzaamheden moet geven en waardoor velen verlet hebben. Spr. blijft echter voor de voorgestelde f 5,en zal daarom tegen het voorstel van f 4. stemmen. De heer de Bruijn kan dat geld net zoo goed in den zak hebben als de heer Groo tewal, doch heeft een geheel andere mee ning. Indien men een candidatuur voor den Raad aanvaard, weet men wat daaraan vast zit. Men verklaart zich dan bereid om voor het algemeen belang als Raadslid op te treden. Men weet dan dat men daarvoor raadsvergaderingen en commissievergade ringen zal moeten bijwonen. Men moet dan ook de consequenties daarvan aanvaarden en later niet daarvoor vergoeding trachten te krijgen. Voor Raadsvergaderingen, die orden bijeengeroepen door den Burge meester op een door dien te bepalen tijd stip, kan men soms verlet hebben, maar dat is niet het geval bij commissievergade- ngen. Deze worden steeds gehouden op 'n oor alle commissieleden geschikt tijdstip in overleg te bepalen. Daarvoor hoeft men dan ook geen vergoeding te hebben. Waar het hangende voorstel een extra uitgave van f 1400.beteekent, is spr. er tegen en wil dit bedrag bezuinigen. De heer Van Klooster voelt wel wat voor het voorstel maar vindt het inconsequent. Hij zal alleen dan voorstemmen, als ook de heer Busch de voorsteller van af- chaffing voorstemt. De heer Nooder merkt op, dat de nieuw gekozen raadsleden indertijd niet hebben medegewerkt om het presentiegeld af te schaffen zoodat men aan hen nooit incon sequentie zal kunnen verwijten. Er zijn thans 2 S.D.A.P.'ers in den Raad gekomen en spreker hoopt dat in de toekomst er nog veel meer zullen komen; en juist de zen zullen als regel wel verlet hebben1. De burgemeester stelt dan voor, de voor tellen te laten ingaan vanaf 1 September 1931 en te besluiten conform het voorstel der finantieele commissie, dat wil zeggen f 4.presentiegeld voor de Raadsvergade ringen en f 2.50 voor de commissieverga deringen. De heer Busch blijft bij zijn meening, hij is geen koopman in lompen en er valt met hem niet te scharrelen. Het voorstel wordt hierna aangenomen met jl2 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren de Bruijn. Busch en van Kloos ter. Kerken niet minder brandgevaarlijk dan andere gebouwen:1 De Gemeenteraad kwam Maandagavond 5 October 1931 des avonds te 7 uur in open bare vergadering bijeen ter behandeling van de reeds door ons gepubliceerde agen dapunten, waaraan nog 2 nieuwe waren toe gevoegd. Buitengewoon groote belangstelling voor deze vergadering was er van de zijde van het publiek. Op de tribune stond men als haringen in een ton en de deuren van de raadszaal moesten worden opengezet, op dat de vele 10-tallen bezoekers die geen plaatsje meer konden krijgen op de tribur ne, van uit de gang de beraadslagingen zou den kunnen volgen. Na de gebruikelijke opening kwam aller eerst aan de orde: 1. Vaststelling van de notulen der verga deringen dd. 25 Augustus en 1 September j.1. Vastgesteld). 2. Mededeeling van ingekomen stukken. De Burgemeester deelt mede, dat zijn in gekomen: a. het verslag over den toestand der ge meente Soest. Voor kennisgeving aangeno men. b|. een verzoek van den heer v. d. Broek om plaatsing van een lichtpunt op den Hartweg. Ter afdoening in handen gesteld van B,. en W. c. het verslag van het Gasbedrijf over de maanden Juli en Augustus 1931. di. 4 besluiten van Gedep. Staten, waarbij begrootingswijzigingen zijn goedgekeurd. e. een verzoek van den heer A. Stam om ontheffing van de bepaling, dat groote benzinetanken niet binnen de kom der ge meente mogen worden geplaatst). B. en W. stellen voor dit verzoek naar hen om prae- advies te zenden. Op voorstel van den heer Busch wordt het verzoek echter aan de agenda toegevoegd. f. een adres van Gebit de Lange, inza ke grondafstand aan de Lindenlaan, waar bij de overeengekomen voorwaarden niet door de gemeente zouden zijn nageleefd. Aan de agenda toegevoegd. g. een adres van 6 inwoners der ge meente, houdende bezwaren tegen dc be noeming van den tweeden wethouder met verzoek een nieuwe stemming daarvoor te houden. Aan de agenda toegevoegd. h. eenige vragen van het raadslid En dendijk inzake uitvoering van het „Bosch plan" aan de Soesterbergschestraat. Aan de agenda toegevoegd. i. een verzoek van de Algemeene Boe ren- en Tuindcrsbond om f 100.subsidie voor de in dezen winter te geven lessen Aan de agenda toegevoegd. j. eenige vragen van het raadslid Noo der betreffende den Verlengde Postweg te Soesterberg. Zal behandeld worden bij punt 7 der agenda. 3. Vaststelling van besluiten tot begro tingswijziging. De heer Gasille zegt, dat de finantieele commisie niet in de gelegenheid is geweest de stukken vooraf te zien. Hij dringt cr op aan, dat de stukken voor de leden dier com missie een paar dagen te voren ter inzage zullen liggen, daar men anders geheel on voorbereid ter commissievergadering komt. De burgemeester heeft daartegen geen bezwaar en zal daarmede rekening houden. Er komt echter nog al veel op het aller laatste binnen'. 4. Voorloopige vaststelling van de reke ning Gasbedrijf, Wegenfonds en Gemeente rekening dienst 1930 (No. 214-208-1821). De rekening van het gasbedrijf wordt voorloopig vastgesteld. Bij het Wegenfonds merkt de heer Ga sille op, dat de accountant aanmerking heeft gemaakt over den Postweg. Deze is voor een klein gedeelte op geringe breedte gebracht en laat men de menschen daarvoor aan het Wegenfonds betalen. Voorts vraagt spr. over de situatiekaarten. De Burgemeester zegt, dat dit van belang is. Er wordt echter met groote snelheid aan gewerkt. Bij de Gemeenterekening merkt de heer Gasille op, dat vele bedragen hoog zijn. Zoo zijn de reis- en verblijfkosten voor al gemeene zaken f 700.wat in deze tijden toch niet gering is1, Spr. verzoekt op dezen post te bezuinigen. Ónder onderhoud van paarden en materialen, bedragen f 7307. is verantwoord benzine voor de autos. loo nen, gereedschappen voor het Gasbedrijf zelfs f 1100.voor loonen van beiders. Als men nu weet, dat de gemeente één heel paard heeft, stemt dat bedrag met die omschrijving toch wel eigenaardig. Spr verzoekt voortaan overzichtelijker rekenin gen en boekingen op posten die daarvoor zijn. De burgemeester zal dat voortaan verbe teren. In het ontwerp-begrooting 1932 zal daarop gelet worden, doch dat komt eerst tot uiting in de rekening '32, die pas over eenige jaren komt. Spr. geeft toe, dat goede omschrijving en specificatie van heel groot belang is1. 5. Voorstel van B. en W.: a. tot buitengewone aflossing van een gedeelte der leening, oorspronkelijk groot f 120.632, aangegaan met de N.V. Verzeke ringsbank „Kosmos" te Zeist; b. tot bestrijding van het buitengewoon af te lossen bedrag uit het batig saldo van den dienst 1930 (No. 2124). Beide voorstellen worden aangenomen 6. Voorstel van B. en W.: a. tot wederinvoering ingaande 1 Sep tember 1931 van de vergoeding voor het bijwonen der raadsvergaderingen; b. om niet over te gaan tot toekenning van een vergoeding voor het bijwonen van commissievergaderingen (No. 2164). Hierbij deelt de Burgemeester mede, dat de finantieele commissie hierover heeft be raadslaagd en heeft geadviseerd toch voor de commissievergaderingen f 2.50 presen tiegeld toe te kénnen. Voor de Raadsverga deringen zou dat bedrag dan worden f 4. Het college van B. en W. heeft van dat advies kennis genomen en kan zich thans daarmede volkomen vereenigen. Het voor stel wordt in dier voege gewijzigd!. De heer' de Bruijn verzoekt aanteeke- ning, dat hij tegen is, de heer Busch ver zoekt gelijke aanteekening. De heer Groo tewal vraagt dan aanteekening dat hij héél erg voor is. De heer van Klooster vindt het nadere voorstel onjuist. Eerst heeft'men besloten hoe langer hoe drukker en gaat langzamer hand als toegangsweg tot Soesterberg fungeeren. Er komt veel snelverkeer op en dat is altijd gevaarlijk op wegen, die als zijweg op den hoofdweg uitkomen. Men kan best de breedte voorloopig hou den op 10 Meter met 4 Meter ver harding. Een breede uitmonding van een zijweg op den hoofdweg is zeer gevaarlijk, daar men alsdan sneller zal rijden en meer kans op botsingen zal maken. Uit verkeers- oogpunt is het dus te verdedigen dat men een breederen zijweg juist op het punt waar hij op den hoofdweg uitkomt gaat ver smallen. Spr. kan dat niet anders inzien, daar hij dat werkelijk zoo meent. De heer Gasille begrijpt dit van den Burgemeester heelemaal niet; hoe breeder een weg en hoe breeder uit monding, hoe minder gevaar toch. Dat de Burgemeester verkondigt dat heel smalle uitmondingen in het belang van het verkeer zijn, is toch eigenlijk absurd. Bij deze 7 woningen onder 1 dak had men het in den hand verbreeding ter plaatse te verkrijgen door voor die houw geen toestemming te verleenen. De Heer Gasille wijst in het bij zonder nog eens op de F. C. Kuypersrtaat bij de van Weedestraat, waar men ook een malle zijweg op den hoofdweg heeft. En juist daar gebeuren dc meeste verkeerson gelukken van Soest, zoodat de meening van den Burgemeester kennelijk onjuist is. De heer Bleeker vindt ook die smalle uit wegen funest, dat gaat op hofjes lijken. De heer Busch meent, dat er een lout ge maakt is door de verbreeding niet als voor waarde te stellen. Het advies van den Heer van Nes is geenszins bindend en de Burge meester wil daarvan niet afwijken. De gemeente staat niet onder curatee- le van den heer van Nes, die slechts advi seur is en geen pleegvader. Op voorstel van den heer de Bruijn wordt ten slotte besloten dit punt van de agenda af te voeren en aan te houden. B. en W. kunnen dan nader overwegen en alle raadsleden kunnen de plaats nog eens gaan opnemen. Aldus wordt besloten. 7. Voorstel van B. en W. tot intrekking van het raadsbesluit van 29 April 1931, 4e afdeeling No. 170 en tot wijziging van den bij raadsbesluit van 23 Juni 1930, 4e afdee ling No. 170 ter uitvoering van het tweede lid van art. 8 der Wegenfondsverordening vastgestelden staat van wegen (No. 170). Hierbij worden tevens behandeld de vra gen van den heer ooder. Over den Ver lengde Postweg bij de van Maarenstraat, die voor altijd verknoeid zou zijn. De toe gangsweg voor 't achterland in verband met mogelijke ontwikkeling van de Burgerlij ke Luchtvaart te Soesterberg is onvoldoen de. Het bouwen zoo ver naar voren aan dat gedeelte van den Verlengde Postweg had nooit mogen worden toegestaan. Het had op den weg gelegen.van het Gemeente bestuur om te bevorderen, dat de zoover naar voren geplaatste erfafscheidingen daar terug gingen1. Namens het College beantwoordt de Bur gemeester deze vragen. De weg is niet voor altijd verknoeid. In de toekomst is de mo gelijkheid hem breeder te maken en de aansluiting met den breederen weg op an dere wijze tot stand te brengen. Met mo gelijke ontwikkeling van de Burgerlijke Luchtvaart te Soesterberg is geen rekening gehouden, doch wij kunnen dit punt eens in gedachten houden. De bedoelde bouw thans tegen te gaan of te wijzigen is niet wel mogelijk, doch er zijn plannen in be werking de uitmonding axdaar te verbete ren. Op dit oogenbliK is er geen aanlei ding de erfafscheidingen terug te brengen. De heer Nooder meent van wel; men had thans vergunning noodig voor 7 huizen on der een dak en nu had de gemeente mooi den weg daar kunnen verbreeden door de grensafscheiding 3 a 4 Meter terug te doen brengen. Nu is de breedte van den weg daar elk oogenblik verschillende en het is een soort fuik geworden, voor nu en voor de toekomst. De breedte had best op de bepaalde 14 Meter kunnen worden gebracht Spreker stelt voor dit punt van de agenda af te voeren en terug te zenden naar B. en W. om het opnieuw te bezien. Dit voorstel wordt gesteund door de heeren Grootewal en Bleeker. Voorts heeft de accountant er ook be zwaar tegen gemaakt, dat S. van Leeuwen slechts 12 x f 3.wegenbelasting betaalt te gen 12 x 5 is f 60.wat het eigenlijk zijn moet. De heer Grootewal geeft toe, dat het nu niet mogelijk is de weg geheel op 14 Meter te brengen. Indien hij voorloopig op 10 M. kwam, zou al heel veel bereikt zijn. Alles is nu echter bedorven. De 2 eerste percee len zijn thans nog niet te verkrijgen en daardoor kan de weg nog niet geheel op breedte worden gebracht. Spr. toont een teekening waaruit de grillige breedte van dien weg volgt. Inderdaad is het een fuik waar men heel langzaam in loopt. Ook vraagt spr. het bewuste belasting-bedrag in overeenstemming te brengen met den smalleren weg, zooals deze nu bestaat. De heer Gasille zegt, dat de landschaps architect, adviseur der gemeente voor de Uitbreidingsplan, van Nes, voorstelt de breedte op dat gedeelte voorloopig zoo te laten en eerst later onderhandelingen over verbreeding aan te knoopen. Dit kunnen wij -goedkeuren en is zeer ge vaarlijk voor het verkeer. De burgemeester meent, dat het niet is uitgesloten later den loop van den weg te veranderen. De Verlengde Postweg wordt 8. Behandeling van een schrijven van H. Kleijn verzoekende inlichtingen inzake in dertijd door hem betaalde kosten terzake waterleiding-uitbreiding (No. 1260). De heer de Bruijn zegt, dat f 9-per strekkende Meter werd betaald, doch bui zen met aanleg kosten slechts f 7.Er was dus volgens opgave van den betrokken amb tenaar in verdisconteerd f 2.verkapte straatbelasting en door die f 9.-^ te beta len zou men voortaan van straatbelasting vrij^zijn. De betrokkene heeft echter steed f 25.straatbelasting betaald. De heer Busch maakt een compliment aan den Gemeente-secretaris voor de cou lante wijze waarop tenslotte de waVerlei- dinggelden^ gerestitueerd zijn. De f2.- te veel zijn betaald onder voorwaarden en er moet onderzocht worden, wie die toezegging gaf. De zaak van Gebr. deLar ge staat er net zoo voor. De betrokkenen moeten in staat worden gesteld om fa be wijzen, dat genoemde voorwaarde is bo- dongen. De heer Gasille merkt op, dat iedereen f 9.betaalde. De heer Endendijk herinnert zich, dat bij dit geval in aanmerking is genomen het terrein er tegenover en dat dus een bijzonder geval is. De heer Busch wil ook dit punt aan houden en om nader praeadvies terug zenden naar B. en W. De betrokkene, II, Kleijn, is een betrouwbaar en serieus per soon, die gerust zoo maar niet wat op losse gronden zal beweren. Er moet on derzocht worden of de toezegging is ge daan en zoo Ja, door wie. Alsdan moet een en ander worden gecompenseerd, daar handhaving onbillijk is. De heer Gasille zou dan bijna willen voorstellen, dat de gemeente zich ^gaat verzekeren tegen de geldelijke nadeelen, voortspruitende uit toezeggingen van der gelijke ambtenaren zonder opdracht. De burgemeester houdt vol, dat dit g&- val net is als alle andere; de f9.zijn vastgesteld en gelden voor iedereen. Geroep: „Neen,, Neen, in dit geval is een bijzondere toezegging gedaan". De heer Busch wil dan ook restitueeren aan allen, die die bewuste toezegging hebben ontvangen en dat ook kunnen be wijzen. Conform het voorstel Busch wordt ook dit punt aangehouden en van de agenda afgevoerd ter nader onderzoek. 9. Vaststelling van een besluit tot het ver leenen van medewerking voor het aanschaf fen van eenige leermiddelen, benoodigd we gens de invoering van het vak Handelsken nis -p de onder het bestuur der Stichting Engendaalschool staande U-L.O. school. (No. 2140). De lieer Endendijk deelt mede, dat bij onderzoek het aantal aangevraagde exem plaren in orde is bevonden. Het beslui;, wordt daarna vastgesteld. 10. Crediet-aanvrage van B. en W. voor het aanbrengen eener vloerbedekking in het gymnastieklokaal der openbare school de Kerkebuurt (No. 2087). Hierover ontspint zich een uitvoerige discussie. De finantieele commissie oordeelde aan vankelijk een andere vloerbedekking be ter en goedkooper, doch de technische ambtenaar, belast met de leiding van de gebouwen, heeft inmiddels een uitvoerig rapport uitgebracht, waaruit blijkt, dat de bedekking strikt noodig is, daar er veel en groote spleten zijn. Het voorgestelde kurklinoleum is duurzaam en kost slechts f 5.a f 5.25 per M2. De heer Grootewal is door dit rapport overtuigd, alleen gaf de opmerking. dat de vloer zoo erg solide was, aanleiding tot misverstand. De burgemeester merkt op, dat deze vloer nooit is afgemaakt, indertijd is dit locaal terstond voor graanpakhuis ge bruikt. De heer Busch erkent de groote sple ten, die niet meer te maken zijn. Waar kurklinoleum het wel 10 of 16 jaar uit houdt, is spr. er thans voor. De heer de Bruijn wil echter openbare inschrijving voor deze levering onder alle er voor in aanmerking komende in Soest woonachtige personen. Wij moeten onze eigen neringdoenden bevoordeelen. De heer Busch is daar ook heel sterk voor, maar wil niet „uitgebeend" worden. Men moet de voorkeur geven aan levering door Dit punt ontK een Soester, maar de prijs mag nooit ise. hooger worden dan f5.per M2., daar voor dien prijs het ook elders te krijgen is. Aldus geamendeerd wordt het voorstel aangenomen. 11. Voorstel van B. en \V. tot wijziging van het raadsbesluit, tot het verleenen eener bij drage in de kosten van onderhoud der Eem, zulks naar aanleiding van een tweetal op merkingen van Gedeputeerde Staten (No. 918). De finantieele commissie stelt voor het orig besluit te liandnaven en de voor waarden niet te laten vervallen. De burgemeester is het daarmede niet eens. Wel is waar krijgen de waterschap pen, en dus de Ingelanden daarvan, meer Kosten te betalen voor dijkondc-rhoud, doch deze waterschappen moeten maar oor hun eigen belang opkomen. De ge meente mag zich daar niet in mengen en die voorwaarden stellen en handhaven is onbestaanbaar. De heer Endendijk zegt, dat de gemeen- een eereschuld heen om thans het eenmaal toegezegde bedrag zonder voor waarden tob te staan, liet wauLrschap heeft wettelijk de verplichting 'üot onder houd. De heer de Bruijn begrijpt thans, dat doordat de Eem veel dieper is geworden de dijken veel meer aan onderhoud vragen. Doordat subsidie is verleend met geiden van de belastingbetalers, worden nu de onkosten van het waterschap veel hoo ger en dat is niet billijk. Wethouder Lodeesen betoogt uitvoerig, welke wettelijke regelen voor Waterschap pen gelden. Deze zijn krachtens wet en reglement gehouden voor dijken en kaden te zorgen, dat is een vastgelegde verplich ting bij de Wet. 't Is nu wel 'n klein wa terschap, dat nu grootere onkosten zou hebben te dragen, maar daar is niets aan te doen. Het is een publiek rechtelijk li chaam met vrij groote en wettelijke zelf standigheid. Er is echter best een weg om aan die hoogere onkosten te ontkomen als de waterschappen zich maar energiek en eensgezind eronder zetten om dal te bereiken. Doch, daar mankeert nog veel aan. Men laat maar waaien en als een in genieur zegt, dat het zoo moet, dan legt men zich daaruij neer. Krachtens de wet van 10 November 1900, staatsblad 17(3 is het mogelijk, dat de provincie het onderhoud van het waterschap overneemt en dat nog wel op zeer makkelijke voor waarden. Maar dan moet men ook daar moeite voor doen en niet bij de pakken blijven neer zitten. De heer de Bruijn vraagt, of dit zoo genaamde calamiteuze polders zijn. Wethouder Lodeesen: „Dat woord ben ik nog nooit tegen gekomen". (Vroolijk- heid). De heer Gasille: „Neen, dat begrijp ik die zijn alleen maar in Zeeland. Ik ken ze wel en de heer de Bruijn ook, maar hier bestaan die niet". Wethouder Lodeesen, voortgaande, zegt dat de wettelijke regeling dateert' van 30U 400 jaar geleden. Vergelijking en uit voering van die regelen thans geeft na tuurlijk bezwaren. De wettelijke regelen zijn geheel uit den tijd, doch daar kan de gemeente niets aan doen. De Waterschap pen zullen zich moeten wenden tot de pro vincie op grond van de geciteerde wet. De heer van Klooster is niet zoo in die wetten thuis. De gevolgen van het ver leenen van onze subsidie waren echter niet te voorzien. Nu blijkt echter achterna, dat het arme waterschap vroeger f 100.- voor dijkonderhoud moest uitgeven er thans meer dan f 1000.Men moet dus op het eenmaal genomen besluit maar t&- rugkeeren. Bij de provincie is reeds moei te gedaan, maar de ingenieur gaf toe dat het oiioillijk was, maar het was nu een maal wet. Spr. doet echter niet mee om die hoogere lasten op het Waterschap te leggen en dat nog wel met een gemeente subsidie als oorzaak. De burenjgeester zegt, dat men zijn toe zegging gestand moet doen, het is onge twijfeld een eereschuld en men kan nu zich niet meer terugtrekken. Spr. verge lijkt deze kwestie met erfdienstbaarheden. Indien van een erfdienstbaarheid een be- zwarender gebruik wordt gemaakt dan voorheen, kan de eigenaar van het lijdend erf zich daartegen verzetten en den eigenaar van het heerschend erf aanspre ken. Doch een derde kan en mag daarin niets doen. Wil men dus het Waterschap helpen, dan zou alleen de weg zijn, dat men ronduit en principieel op het geno men besluit terugkomt en zegt: wij geven voor de Eemverbetering niets. De voor waarde kan onmogelijk gehandhaafd wor den. De heer Busch zegt, dat andere raads leden ook op hunne aanvankelijke beslis sing willen terugkomen, daar deze blijk baar onbillijk was. De provincie moet dan verder maar weten wat zjj doet. Ten slotte wordt het voorstel van B. en W. om de voorwaarde te laten vallen, verworpen, met 2 tegen 13 stemmen. Vóór stemden slechts wethouder Dodeesen en de heer Endendijk. Hiermede is dus besloteïi de subsidie voor Eemverbetering alleen te geven, als de provincie het onderhoud der dijken van het Waterschap overneemt en anders geen subsidie te verleenen. ett uitgebreide discu 12. Crediet-aanvrage van B. en W. voor het doen vervaardigen van plandrukken ten behoeve van het Uitbreidingsplan en van de diensten Openbare Werken en Bouw- en Woningtoezicht (No. 915). De burgemeester merkt op, dat slechts een zeer klein deel van deze plandrukken ten behoeve van het uitbreidingsplan zijn. De kaarten, waarvoor indertijd f 2000.- is uitgetrokken, zijn origineele kadaster- kaarten, die voor het archief worden be waard en niet op straat worden gebruikt. 13. Behandeling van een tweetal adressen van plaatselijke comité's voor de oprich ting van een zweminrichting met praeadvies i van B. en W. (No. 1447). B. en schrijven hieromtrent aan di Raad: In uwe vergadering van 25 Augusti j.1. werd om pr;n*-advies in onze luind' gesteld een adres van het Comité van it tiatief tot hen geraken tot de oprichtal van een zweminrichting te Soest, i houdende o.m. de mededeeling, dat reeds bestaande commissie in rake o richting zweminrichting (Voorzitter li. J. de Lange) pertinent meent te moet weigeren om samen te werken tot 1 maken van plannen voor de stichting ner zweminrichting. In verband daarme vraagt adressant den Laad uit zijn midd een commissie te benoemen, welke evt tueel zal worden aangevuld met enk' leden der reeds beslaande oommissi' en deze nieuwe c issie <>j>draeht geven om binnen drie maanden plann voor te dragen. Naar aanleiding van dit adres hebl w;ij getracht de twee hi deze gemeente 1 staande comité's voor de oprichting eei zweminrichting tot eikander te breng' opdat deze zaak. welke van algemeen I lang is, niet verbrokkeld wordt, doch pogingen daartoe hebben geen succes j had. liet comité (Voorzitter Dr. Dunkt is wèl voor samenwerking te vinden, do het andere comité (Voorzitter R. H. J. Lange) deelt blijkens het inmiddels op September j.1. Uwen Raad ingekon adres, na 'n uitvoerige toelichting onvtr de samenstelling van*.het comité en o trent al datgene, wat in den loop C lijden door het comité is ter hand gei men, mede, dat net waarschijnlijk i aanzien van de op te richten zweminri' ting eenigszins andere oogmerken he dan het comité tot het geraken tot de richting van een zweminrichting te So< waarvan Voorzitter is de heer 1'. Donl en Secretaris de heer A. D. van Kriek Waar daarenboven de plannen van laai genoemd comité op een terrein in de bu van den Heideweg reeds voor een gr deel vast staan en gereed liggen, me het comité, dat samenwerken met meer noemd comité van initiatief, thans wei zin heeft. Het comité Imeent voorts verband met hare ^genoemde plannen rug te moeten komen op het verzo schrift, dat reeds op 14 Januari 1931 i Uwen Raad is ingezonden, doch dat verband met de toenmaals hangende pi nen tot het oprichten van één gecon neerde zweminrichting voor de gemeen Soest en Baarn op voorstel van den L gemeester en met volle instemming net comité toenmaals niet bij Uw Coll ter behandeling is ingediend. Onder wijzing naar dit verzoekschrift, hetw bij de voor Uwe vergadering overgelq stukken is gevoegd, vraagt het comité thans in behandeling te neinen. In adres wordt een nadere subsidie uit gemeentekas gevraagd van maximum ïl ter bestrijding vanille noodzakelijke kosten voor het doen verrichten grondboringen en het bekostigen van viezen. Aangezien dus, zooals hierboven is eengezet, geen samenwerking tusschen beide bestaande comité's kon worden t kiygen, komt het ons gewenscht voor, deze zaak door de gemeente wordt hand genomen, zoodat wij U thans vt stellen te besluiten: 1. het onderzoek naar de mogelijk! tot het oprichten van een zweminricht in deze gemeente in handen te stellen eene commissie. 2. te benoemen tot leden der sub 1 doelde commissie Mej. 14. b unke en de 1 ren T. Blèeker, P. van den Breemer, \V 14. Busch, A. Endendijk, H. J. Gasille M. Hornsveld; 3. ter bestrijdng van eventueel ten hoeve van het onderzoek te maken kos een crediet te verleenen van f 600. 4. vast te stellen het hierbij gevoe ontwerp-besluit tot wijziging der gemt tebegrooting voor het dienstjaar 1931; 5. afwijzend te beschikken op bovena gehaalde adressen der beide comité's v de oprichting eener zweminrichting in ze gemeente. De heer Nooder vindt dat het Coll den juisten weg bewandelt. In het bel van de volksgezondheid zal te Soest badhuis worden gebouwd van f 37000.— nu wordt f 6U0.— gevraagd voor grond derzoek voor een zweminrichting. Soesterberg met zijn 200U inwoners is c ter van dit alles gespeend en daarom zoekt spr. in de commissie ook een Sc terberger te benoemen en die commi: ook te laten onderzoeken de moglijkh tot het oprichten van een klein badhuis Soesterberg. De heer Grootewal ondersteunt dat terkste, Soesterbergi wordt altijd uitgest keld en vergeten. Inqien de zweminricln zou komen nabij Sotstduinen of nabij Heideweg, zou het wjellicht kunnen gesel zijn zoowel voor Soest als voor Soes berg. Spr. wil echteï! uitdrukkelijk bepa dat een zweminrichting moet worden maakt voor een bedrag van ruim f 10. Zou het de bedoeli ïg zijn een groote richting van f 30.000,. a f 40.000 te gaan 1 ken, dan is spr. daar; vlak tegen en wil liever geen zwem-üïrichting. De heer Busch v'neenigt zich met heer Grootewal. Het plan moet minder k ten dan f 15.000. Dc Eem is een grillige vier die veel slachtoffers vraagt en daai moet er wat gedaan worden. Voor i 1U 4 f 12.000 kan men al wat aardigs hebl Spr. betreurt het dat de beide commis elkander niet hebben kunnen vinden. De heer Endendijk vindt het gewa zonder kennis van zaken zoo maar in wilde weg f 600.te voteeren. Hij v meer voor f 300. De heer Gasille wijst voor Soestert op de badinrichting van het Vliegkamp van liet Geniekamp. Deze staan meert dagen geheel stil en B. en W. konden I eens vragen om die voor Jiet publiek die niet gebruikte dagen open te stel De oneenigheid tusschen de commissies treurt spr.; indien echter een partieul commissie zich ergens mede gaat b< houden moet zij dat doen zonder geme tegeld. Eerst als de inrichting tot st zou zijn gekomen zou men bij de gemee om steun kunnen aankloppen. Ook wil in de commissie een Soesterberger 1 ben. Hij vindt het echter zeer bevreemd'

De Soester | 1931 | | pagina 2