IDekensI s Weinig succes. Plaatselijk Nieuws Soesterberg. Advertentiën I „Het Handelshuis" f Weskwonlngan Brandkast Wollen Gestikte ft Molton C Verloren FBInk Werkmeisje LUXE AUTO Verhuur-lnrlchting Wagen voor 7 personen. Klein Engendaalweg 94. Wegens vertrek Gevraagd Aanbesteding Landhuis J- DROST, VERGROOTINGS-FOTOGRAAF Vsrgrootlngen naar elk portret Dit punt ontlokt een uitgebreide discus- is e. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: In uwe vergadering van 25 Augusfcjs j.1. werd om prae-advies 111 onze handen gesteld een adres van het Comité van ini tiatief tot heli geraken tot de oprichting van een zweminrichting te Soest, in houdende o.m. de mededeeling, dat de reeds bestaande commissie inzake op richting zweminrichting (Voorzitter R. H. J. de Lange) pertinent meent te moeten weigeren 0111 samen te werken tot het maken van plannen voor de stichting ee- ner zweminrichting. In verband daarmede vraagt adressant den Kaad uit zijn inidden een commissie te benoemen, welke even tueel zal worden aangevuld met enkele leden der reeds beslaande commissies, en deze nieuwe cmÉ^iissie opdracht te geven 0111 binnen drb maanden plannen voor te dragen. Naar aanleiding van dit adres hebben wij getracht de twee in deze gemeente be staande comité's voor de oprichting eener zweminrichting tot elkander te brengen, opdat deze zaak, welke van algemeen be lang is, niet verbrokkeld wordt, doch de pogingen daartoe hebben geen succes ge had. Het comité (Voorzitter Dr. Donker) is wèl voor samenwerking te vinden, doch het andere comité (Voorzitter R. II. J. de Lange) deelt blijkens (het inmiddels op 24 September j.1 Uwen Raad ingekomen adres, na 'n uitvoerige toelichting omtrent do samenstelling van»het comité en om trent al datgene, wat in den loop der tijden door het comité is ter hand geno men, mede, dat liet waarschijnlijk ten aanzien van de op te richten zweminrich ting eenigszins andere oogmerken heeft dan het comité tot het geraken tot de o.p- richting van een zweminrichting te Soest, waarvan Voorzitter is de lieer P. Donker en Secretaris de heer A. D. van Krieken. Waar daarenboven de plannen van laatst genoemd comité op een terrein in de buurt van den Heideweg reeds voor een groot deel vast staan en gereed liggen, meent het comité, dat samenwerken met meerge noemd comité van initiatief, thans weinig zin heeft. Het comité ineent voorts in verband met hare ^genoemde plannen te- rug te moeten komen op het verzoek schrift, dat reeds op 14 Januari 1931 aan Uwen Raad is ingezonden, doch dat in verband met de toenmaals hangende plan nen tot het oprichten van één gecombi neerde zweminrichting voor de gemeenten Soest en Baarn op voorstel van den Bur gemeester en met volle instemming van tiet comité toenmaals niet bij Uw College ter behandeling is ingediend. Onder ver wijzing naar dit verzoekschrift, hetwelk bij de voor Uwe vergadering overgelegde stukken is gevoegd, vraagt het comité dit thans in behandeling te nemen. In dit adres wordt een nadere subsidie uit de gemeentekas gevraagd van maximum f 6.0 ter bestrijding van%ie noodzakelijke on kosten voor het doen verrichten van grondboringen en het bekostigen van ad viezen. Aangezien dus, zooals hierboven is uit eengezet, geen samenwerking tusschen de beide bestaande comité's kon worden ver- kiygen, komt het ons gewenscht voor, dat deze zaak dooT de gemeente wordt ter hand genomen, zoodat wij U thans voor stellen te besluiten: 1. het onderzoek naar de mogelijkheid tot het oprichten van een zweminrichting n deze gemeente in handen te stellen van eene commissie. 2. te benoemen tot leden der sub 1 be doelde commissie Mej. H. Funke en de hee ren T. Blèeker, P. van den Breemer, W. F H. Busch, A. Endendijk, H. J. Gasille en M. Hornsveld; 3. ter bestrijdng van eventueel ten be hoeve van het onderzoek te maken kosten een crediet te verleenen van f 6U0. 4. vast te stellen het hierbij gevoegde ontwerp-besluit tot wijziging der gemeen- tebegrooting voor het dienstjaar 1931; 5. afwijzend te beschikken op bovenaan gehaalde adressen der beide comité's voor de oprichting eener zweminrichting in de ze gemeente. De heer Nooder vindt dat het College den juLten weg bewandelt. In het belang van de volksgezondheid zal te Soest een badhuis worden gebouwd van f 37UUÜ.en nu wordt f 600.gevraagd voor grondon derzoek voor een zweminrichting. Soesterberg met zijn 20UU inwoners is ech ter van dit alles gespeend en daarom ver zoekt spr. in de commissie ook een Soes- terberger te benoemen en die commissie ook te laten onderzoeken de moglijkheid tot het oprichten van een klein badhuis te Soesterberg. De heer Grootewal ondersteunt dat ten sterkste. Soesterberg wordt altijd uitgescha keld en vergeten, indien de zweminrichting zou komen nabij Soestduinen of nabij den Heideweg, zou het w(ellicht kunnen geschikt zijn zoowel voor Soest als voor Soest berg. Spr. wil echteif uitdrukkelijk bepal dat een zweminrichting moet worden ge maakt voor een becVrag van ruim f 10.000. Zou het de bedoeli ïg zijn een groote in richting van f 30.00015 f 40.000 te gaan ma ken, dan is spr. daarl vlak tegen en wil dan liever geen z wem-inrichting. De heer Busch ttJ-eenigt zich met den heer Grootewal. Het plan moet minder kos ten dan f 15.000. De Eem is een grillige ri vier die veel slachtoffers vraagt en daarom moet er wat gedaan worden. Voor f 10.000 h. f 12.000 kan men al wat aardigs hebben. Spr. betreurt het dat de beide commissies elkander niet hebben kunnen vinden. De heer Endendijk vindt het gewaagd zonder kennis van zaken zoo maar in het wilde weg f <>00.te voteeren. Hij voelt meer voor f 300. De heer Gasille wijst voor Soesterberg op de badinrichting van het Vliegkamp en van het Geniekamp. Deze staan meerdere dagen geheel stil en B. en W. konden best eens vragen om die voor Jiet publiek op die niet gebruikte dagen open te stellen. De oneenigheid tusschen de commissies be treurt spr.; indien echter een particuliere commissie zich ergens mede gaat bezig houden moet zij dat doen zonder gemeen tegeld. Eerst als de inrichting tot stand zou zijn gekomen zou men bij de gemeente om steun kunnen aankloppen. Ook spr. wil in de commissie een Socstcrbcrger heb ben. Hij vindt het echter zeer bevreemdend, dat B. en W. thans voorstellen afwijzend te beschikken op de verzoeken van beide commissies, doch nu in de te stellen raads commissie voordragen 4 raadsleden, die lid zijn van de commissie-Donker. Dat is 4 van de 7 en weinig onpartijdig nu van de commissie-de Lange niemand zal zitting nt-inen. Spr. stelt voor het aantal leden te rug te brengen tot 5, 2 Soesterbergers er in te benoemen en de 4 leden van de com missie-Donker niet in de commissie te doen zitting nemen. De heer Bleeker wijst er op, dat 's zomers velen in de Eem verdrinken. Door samen werking moet men bereiken dat reeds voor a.s. Zomer een behoorlijke zweminrichting aanwezig is, waar dan ook. De heer Busch zegt dat de heer Gasille r vlak naast is. Het doet er niets toe wie de Zweminrichting voorbereidt en niemand wil een ander een vlieg afvangen. Spr. be- reurt het buitengewoon, dat de commissie- Ie Lange met alle geweld haar stempel op iie zweminrichting wilde drukken. De ge meenteraad mag dat niet bevorderen. Van de commissie- de Lange zijn nu eenmaal geen leden tevens raadslid, zoodat van hen niemand in de commissie kan zitting ne men. Ware dat wel zoo, dan zou spr, daar terk voor zijn, daar bij hem geen bedoe ing voorstaat een bepaald plan van een be paalde commissie te vorderen. Het voor tel om 5 leden te benoemen van commis- -de Lange, 3 van de commissie-Donker gecompleteerd door den Burgemeester als voorzitter en een toegevoegd technisch ambtenaar, was zeer goed, doch dit voor stel is door de commissie-de Lange gesa boteerd en die heeft de samenwerking ver- orpen. Die comm. is dan ook op de meest igenzinnige, eigenmachtige en dictatoriale wijze opgetreden. Dat er nu 4 leden van de commissie Donker in de raadscommissie uilen zitten, is slechts van secondair be lang, daar die leden daar slechts zitten als meenteraadslid en niet als lid der com missie-Donker. De burgemeester zegt dat er geen be zwaar- tegen is, dat er ook een Soesterber- ger in de Commissie komt. Samenwerking tusschen beide commissies bleek helaas onmogelijk en daarom was dit voorstel de enig mogelijke oplossing. Het goedkoop ste zal zijn een zweminrichting te maken n de Eemstreek, maar of dat zal kunnen s te betwijfelen. De commissie binden aan en bepaald bedrag gaat niet en de f (300. 3 slechts een maximum bedrag, dat des noods zou kunnen worden uitgegeven. Dat thans voorgesteld worden 4 van de leden, die ook zitting hebben in de commis sie-Donker, is slechts zuiver toeval. Spr. ft alle er voor in aanmerking komende leden de revue laten passeeren en de naar zijn oordeel meest geschikte, uitgekozen. Dat deze 4 nu juist ook lid der commissie Donker zijn, hindert niets. De heer Nooder blijft er bij om een Soes terberger in de Commissie te hebben en om de mogelijkheid van een klein badhuis voor Soesterberg te onderzoeken. Hij wil niet het onmogelijke vragen, maar dit punt is uitvoerbaar. De heer Gasille stelt voor in zijn plaats een Soesterberger te benoemen. De Burgemeester zegt, dat de oprichting van een klein badhuis te Soesterberg heele- maal niet door deze commissie behoeft ter hand genomen te worden. B. en W. kunnen wel opdrcaht geven aan den technischen dienst om daarvoor binnen afzienbaren tijd een klein plan te ontwerpen. Spr. zegt zulks toe. Het voorstel van B. en W. tot het instel len eener Raadscommissie wordt hierna aangenomen. Als leden dier commissie worden benoemd de gemeenteraadsleden Mej. H. Funke en de heeren T. Bleeker, W. F. H. Busch, A. Endendijk, P. van den Breemer en M. Hornsveld. Toegevoegd wordt alsnog de heer H. van Dam uit Soes terberg, die net de meerderheid van temmen behaalde. Alle benoemden nemen hunnen benoe ming aan. i 14. Crediet-aanvrage van B. en W. voor beplanting van wegen (No. 1709). De heer Busch stelt voor op de Molen straat tusschen den Soesterengweg en de Beukenlaan de boomen voorloopig niet om den ander te rooien, doch te laten staan Een jaar langer staan doet geen kwaad en dan kunnen we altijd nog zien wat te doen De heer Endendijk wijst er op, dat f 1500 is uitgetrokken als waarde en opbrengst der gerooide boomen, doch die schatting is van een jaar geleden en dat zal thans nog geen f 1000.opbrengen. De bewoners van de Molenstraat hebben bezwaar om de boomen aldaar om den ander te rooien, daar ze nu erg mooi staan. Ze staan echter veel te dicht op elkander, zooals trouwens overal in Soest, en over 10 jaar groeien ze in elkander, doch dan zijn ze zoo groot geworden dat ze niet meer zijn te verplaat sen. Men moet dus nu uitdunnen en het tijdelijk ongerief nemen, daar dat op den duur beter wordt. Het voorstel-Busch, dat volgens wet houder Lodeesen dus beoogt een jaar uit stel van executie voor het rooien der boo men om en om, wordt hierna aangenomen met 8 tegen 7 stemmen. Zoodat de boomen vodrloopig niet worden gerooid. Tegen stemden de heeren Hornsveld, van Duren Nooder, de Bruijn, Gasille, Bleeker en En dendijk. 15. Vaststelling van besluiten: a. tot in schenking aanvaarden van grond b. tot onderhandsche verhuur van grond c. tot openbare verhuur van grond Alsmede behandeling van a. een verzoek van H. van Schaijk tot vermindering van huur; (No. 2088). b. een verzoek van A. van Doorn om res titutie eener gedeelte der betaalde huursom (No. 1057).. c. een verzoek van D. van den Broek om aankoop van grond (No. 2169). De heer van Klooster zegt, dat de pacht prijzen nu heel laag zijn. Hij wil daarom liever niet voor 3 jaren, doch slechts voor 1 jaar verhuren. De heer Busch zegt, dat men vroeger juist voor 3 of 6 jaar wilde verhuren omdat an ders de grond verarmde en de huurder: niet veel voor bemesting over haddén. Al de gemeente nu zelfs mest voor dit cene jaar, kan dat worden opgelost. De heer v. d. Breemer wijst er op, dat hij nu net benoemd is als lid der commissie voor de zweminrichting. De leden hadden nu zoo gedacht om perceel 1 van de weide aan den Lange Brinkeweg voorloopig maar niet te verhuren, dan kon daar mooi de zweminrichting komen. De Burgemeester: „och. dat kan altijd later nog wel." De heer v. d. Breemer: „Als we het een maal verhuurd hebben?" (hilariteit). De heer Gasille zegt dat in de voorwaar denden staat, dat de gemeente het altijd kan opeischen, als zij het noodig heeft. De heer Endendijk voelt thans, dat de heer Gasille bij die benoeming voor de zweminrichting wel gelijk had. Er blijkt veel meer achter te zitten. De commissie s thans pas benoemd en er schijnt nu reeds vast te staan om de zweminrichting te ma ken tusschen £ern en Lange Brinkweg. Doch daarvoor heeft de commissie nog niet eens kunnen beraadslagen of spreken, zoodat zulks natuurlijk een oud voorstel is, waarschijnlijk van de commissie-Donker. Spreker wil de landen liever verhuren voor 1 jaar, doch eerst vanaf 1 Maart a.s. Voor den winter is aan verhuring geen behoefte. De burgemeester zegt, dat al het gepraat over die zweminrichting onnut is. De com missie heeft heelemaal nog niet vergaderd en weet nog van niets. Het is buitengewoon igenaardig, dat desondanks thans reeds enkele leden vooruit gaan loopen op iets, dat nog geheel in de lucht hangt. De heer de Bruijn is het daarmede eens. De commissie moet eerst aan het werk en eerst daarna kunnen wij eens zien. Met verhuren kan gewacht worden tot het voor jaar. De heer van de Breemer wil dan de wei- Ie bestemmen om er paarden in te weiden van 1 November tot 1 Maart. Geroep: „Wat voor paarden, hoe komen we daaraan." De heer de Bruijn: „Dan moeten we maar bereden politie gaan instellen" (vroolijk- heid). Wethouder Lodeesen stelt dus voor de verhuring eerst te doen ingaan op 1 Maart Aldus wordt besloten. Van de 3 laatste verzoeken van dit punt wordt nog ingegaan op het verzoek van A. van Doorn, welk voorstel wordt aangeno men. De burgemeester stelt dan nog aan de orde een spoedgeval om zekere Verweij te ontslaan van huur met ingang van 1 No vember a.s., of liever nog direct ingaande. Het door hem gehuurde huis is zeer bouw vallig geworden en er bestaat gevaar voor gedeeltelijke instorting. Ten einde ongeluk ken te voorkomen en de gemeente niet voor schade te doen aanspreken wordt voorge teld de huur te ontbinden en een evenredi ge huurvermindering toe te staan. De heer Gasille zegt dat het punt niet op de agenda stond, maar toch wel in de grondcommissie is behandeld. De bewoner heeft indertijd om dit huis gesmeekt en wist hoe het was. Het onderhoud moest hij zelf betalen en in verband daarmede gold de /eer lage huurprijs. De heer Busch breekt en lans voor den onderhuurder Vis, die opstallen voor eenden heeft en vraagt dat zoolang te laten. De huur van het erf kan toch wel wor den bestendigd. Wethouder Loaeesen maant tot voorzich tigheid aan. Ook de nieuw-benoemde zweminrichtingcommissie zal moeten op passen, daar anders de mogelijkheid be- taat, dat zij bij de eenden blijft steken, (ge lach). De heer Bleeker constateert dat de ge meente een slechte huurbaas is als er nog meer bouwvallige woningen zijn, moet men de huur daarvan ook maar ontbinden. De voorstellen worden aangenomen. 16. Vaststelling van een a. verordening ingevolge de Winkelslui tingswet en in verband daarmede vaststel ling van een besluit tot wijziging der Al gemeene Politieverordening (No. 1827). b. besluit tot wijziging der Algemeene Politieverordening, betrekking hebbende op de afsluiting van een rijwielpad langs de Soesterbergschestraat; (No. 1528). c. besluit tot wijziging der verordening ter voorkoming van brand (No. 2194). De punten a en b worden zonder discus sie of hoofdelijke stemming goed gekeurd. Bij punt c maakt de heer Endendijk ern stig bezwaar, dat de voorwaarden ook zul len gelden voor kerken. Vele doorgangen daar zijn minder dan 1 Meter en er worden altijd stoelen en krukjes in die doorgangen gezet. De heer Busch wil ongetwijfeld de aan dacht aan brandgevaar wijden. De voorge stelde maatregelen zijn heel goed. Spr. wijst op meerdere interesse voor het Pre ventieve Brandwezen. Dat in een houten schuur aan het Kerkpad, een brandgevaar lijke omgeving, petroleum kan worden op geslagen, is absurd en dat is veel urgenter. Voorts wijst spr. op het hoofdelooze corps der brandweer te Soesterberg, waarin met spoed moet worden voorzien. De burgemeester heeft zijn aandacht reeds gewijd aan het preventieve Brandwezen. Voortaan zal er tegen worden gewaakt, dat brandgevaarlijke toestanden bestaan, doch men zal een overgangstijdperk nemen. Leze bepalingen hebben ook altijd in de oude verordening gestaan en er wordt nu niets anders voorgesteld, dan ze weer op te nemen. Voor kerken zijn deze be palingen ook zeer noodig. Bij de opening van de Emmakerk te Soestdijk was het een hopelooze wanorde en een groote jan- ooel. De kerk was tjokvol en men kon slechts met de grootste moeite zijn plaats bereiken en er uit komen. Spr. heeft de kerk door een zijdeurtje moeten verlaten. De menschen zaten als haringen in een ton en als sardientjes in een blik. De heer Grootewal merkt op, dat aan de oude verordening, dan toch heel slech de hand werd gehouden, daar alle kerken in strijd er mede gebouwd zijn. De heer Endendijk handhaaft zijn be zwaren en wil de regeling niet doen gelden voor bestaande gebouwen en ze- ker niet voor bestaande kerken. De burgemeester zegt, dat als over gangsmaatregel desnoods voor bestaande gebouwen ontheffing kan worden ver leend voor 1 of 2 jaar. De heer de Bruijn merkt op, dat het vermelde omtrent de Enünakerk sterk overdreven is. Het spijt spr. dat het hoofd der gemeente zulke bewoordingen heeft gebezigd en hij uit daartegen een ernstig protest. Wethouder Lodeesen zegt, dat de ker ken als regel niet zoo vol zijn en een uitzondering een enkele keer is niet erg. De heer Endendijk redigeert zijn voor stel zoodanig, dat van de bestaande ban ken niets zal behoeven te worden afge zaagd en in de doorgangen wel stoelen en krukjes mogen worden gezet en men daarin ook wel mag staan. Dit alles als uitzondering voor kerkgebouwen, waar het brandgevaar niet zoo groot is. Dit voorstel wordt verworpen met 5 tegen 10 stemmen. Vóór "het voorstel Endendijk stemden de heeren Hornsveld Lodeesen, de Bruijn, van Klooster en En dendijk. Voortaan zullen dus in alle ge bouwen met inbegrip van kerken, waar in voojr het publiek toegankelijke btjeen- komsten worden gehouden, de doorgan gen minstens 1 Meter breed moeten zijn, geen stoelen en krukjes in de doorgangen mogen worden geplaatsr, geen staanplaat sen daar mogen worden ingenomen, ter wijl als regel stoelenrijen in zalen aan- eengekoppeld moeten worden met hoog stens 10 stoelen per rij en niet meer dan 4 zitplaatsen van een doorgang af. (Vervolg Raadsverslag in ons Zaterdag nummer). DE BEZWAREN TEGEN DE BENOE MING VAN DEN HEER LODEESEN ALS WETHOUDER. Het adres van een 6-tal ingezetenen van Soest, dat Maandagavond j.1. aan het einde der vergadering is behandeld, luidde als volgt: Ondergeteekenden, allen stemgerechtigden ingezetenen der gemeente Soest, hebben de eer ter kennis van Uwen Raad te bren gen: Dat na staking van stemmen bij de der de stemming voor de verkiezing van een wethouder welke oj) 1 September 1.1. in Uwe vergadering plaats vond, conform 't bepaalde bij artikel 37 laatste lid van het reglement van orde voor de vergaderingen van den Raad der gemeente Soest de be slissing is gevallen door hetlot. Dat volgens artikel 38 van hetzelfde reglement alsdan de briefjes, waarop de namen der candidaten worden vermeld, door één der twee stemopnemers worden geschreven en door beiden worden ge waarmerkt. Dat ondergeteekenden meenen, dat het de taak van den voorzitter is om te con- stateeren of deze waarmerking behoorlijk heeft plaats gevonden, zoowel als om te constateeren of op de twee stembriefjes de namen der beide candidaten voorkomen, welke controle kan plaats vinden, hetzij vóór, hetzij nü de stemming, doch in ie der geval behoort te geschieden. Dat immers zekerheid dient te bestaan of de voorschriften van het reglement van orde behoorlijk zijn nageleefd, doch tevens of op de twee stembriefjes twee verschil lende namen staan geschreven. Dat, volgens geruchte, deze controle echter niet heeft plaats gevonden, waar door naar oordeel van ondergeteekenden de gehouden stemming ongeldig zou zijn. Dat ondergeteekenden derhalve Uw Raad uitnoodigen in de eerst volgende te houden raadsvergadering den voorzitter te willen vragen le. Of deze persoonlijk heeft geconsta teerd, dat artikel 38 van het reglemen" van orde was nageleefd en de twee stem briefjes waren gewaarmerkt door de bei de stemopnemers. 2e. Of deze persoonlijk heeft geconsta teerd, dat de twee stembriefjes de namen der beide candidaten bevatten. Dat, bijgeval de voorzitter deze twee vragen ontkennend zou beantwoorden, Uw Raad wordt uitgenoodigd te beslissen, dat de gehouden verkiezing de tweede wethoudersplaats, waarvoor de heer Lo deesen is gekozen, ongeldig is, zoodat een nieuwe verkiezing zal behooren plaats te vinden. Hetwelk doende te Soest, den 29 Sep tember 1931. W. F. Selderbeek. J. H. Pieper. Mej. G. Orth. W. Huurdeman. W. P. Hilhorst. M. Sukkel. Het is dit adres, dat in den Raad even kort is besproken. De opstellers hadden echter niet veel plezier van hun werk. Vrij wel zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming werd hun adresvoor ken nisgeving aangenomen. Het kon ook moei lijk anders. Du sublime au ridicule il n'y a qu'un pas. FRYSK SELSKIP „FRJEONSKIP EN IENFaLD" TE SOEST. Bovengenoemd gezelschap hield j,.l. Woensdagavond 30 September, haar eerste ledenvergadering in het komende winter halfjaar in de „Gouden Ploeg" te Soest. De zaal was versierd met de Friesche vlag en bloemen terwijl de opkomst der leden vrij goed was te noemen. Na de opening door den Voorzitter de Heer Roorda, werd het Friesche Volkslied staande gezongen, waarna de Secretaris de notulen der vorige ledenvergadering en het jaarverslag van het vervlogen jaar voorlas. Beiden werden onveranderd goedgekeurd Ook de rekeningen en verantwoording van den Penningmeester, welke door 'n commis sie waren nagezien, waren in orde bevon den. Secretaris en Penningmeester werden door den Voorzitter dank gebracht. De af tredende bestuursleden, de Heeren Roorda, Westra en v. dl. Witte werden met bijna algemeene stemmen herbenoemd, die ook ale drie hunne functie's wederom aanvaard den. Een kleine wijziging in het reglement werd met algemeene stemmen aangenomen Voor het oprichten van een zangkoor gaven zich nog te weinig leden op, zoodat hier mede nog gewacht moest worden. Hierna werd door de werkende leden op gevoerd „De Mislukte Spoorreis" klucht in twee bedrijven van R. Tolsma. Zeer vlot liep alles van stapel. Vervolgens .kwamen met voordrachten Mej. Scheltinga, gezus ters RoelofsenVeldman en de Heer Fijts- ma. Volop is van het een en ander genoten. De grime was wederom verzorgd door den Heer J. A. Wiersma. Hiermede was het officieele van het pro gramma afgeloopen en werd overgegaan tot het houden van een gezellig dansje on der leiding v^n den Heer de Boer, met mu ziek van Juff. Kamerbeek en de jongeheer Stalenhoef. Om twee uur gingen allen wel voldaan naar huis terug. Het geheel is een zeer ge zellige vriendschappelijke avond geweest, doch dit zijn wij gewend van deze vereeni ging- 1 CABARET-AVOND Voor onze Adverteerders. Eén onzer vaste adverteerders kwam brj ons met de vraag, of adverteerders, die van de Cabaret-Avond wenschen ge bruik te maken, verplicht zyn een adver tentie op te geven voor het Programma. Het schijnt, dat de firma die met de verzorging van het programma is belast, wel is waar begint met Gratis Entree-bil jetten aan te bieden, doch niet onduide lijk laat doorschemeren, dat nu ook plaat sing van een advertentie in het Program ma wordt verwacht. Wij vestigen er met klem de aandacht op, dat de entreebiljetten aan h.h. adver teerders gratis worden verstrekt zonder een enkele verplichting hunnerzijds. Dat de betrokken firma tracht door het plaatsen van advertentiën de kosten van het programma er uit te halen, is heel begrijpelijk, doch men blijft daarin ge heel vrij. Ten overvloede wijzen wij er op, dat de kaarten ook bij ons kunnen worden aange vraagd. JEUGDWERK VAN HET DEP. SOEST DER MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN HET ALGEMEEN. In aansluiting op het bericht, betreffende het clubwerk van het Nut, in een vorig nummer opgenomen, kan nog worden ver meld, dat het plan bestaat een zangkoor op te richten voor schoolgaande meisjes. Wie er van houdt een frisch en vroolijk lied te doen weerklinken en de stembanden te oefenen, verzuime niet zich daarvoor op te geven. De gelegenheid tot inschrijving is opengesteld op Donderdag 8 en Vrijdag 9 October des namiddags van 45 uur in het Harmoniegebouwtje, einde Korenweg, van Weedestraat tegenover Braamhage. Het Volk schrijft: JUSTITIEEL ONDERZOEK TE SOEST ZENUWACHTIG OFFICIER IS ONBELEEFD. AMSTERDAM, 3 October. In ver band met de geheimzinnige gebeurtenis in het R.K. Missiehuis St. Joan te Soester berg is, naar wij vernemen, gisteren door den subst. officier van justitie te Utrecht, mr. G r e v e, ter plaatse een onderzoek in gesteld. Dit vond plaats in tegenwoordig heid van den burgemeester van Soest Mr. Deketh, nadat deze zich tot het parket te Utrecht had gewend, teneinde de justitie mededeeling te doen van de hem ter kennis gekomen publieke opinie nopens deze duis tere zaak. Bij die bespreking is o.a. overwogen om het lijk van den knaap, dat zooals wij meld den, teraarde besteld op het kloosterkerk hof te Soesterberg alsnog op te graven opdat een gerechtelijke sectie zou kunnen worden verricht. De subst.-officier van justitie, mr. Greve, heeft bij zijn bezoek aan het Missiehuis niet alleen de plaats bezocht, waarin de knaap levenloos gevonden is, maar ook verschillende personen in verhoor gehad. Wij wendden ons hedenmorgen telefo nisch tot mr. Greve, teneinde te verne men welk resultaat zijn onderzoek heeft o-geleverd en om hem te vragen of de ju stitie alsnog tot eenigerlei maatregel beslo ten hack Mr. Greve achtte het oorbaar ons op hoogen toon te antwoorden, dat de justitie niet voornemens was over deze zaak ook maar de geringste inlichting te verstrekken' en deze justitieele ambtenaar demonstreer de vervolgens zijn wellevendheid door de telefonische verbinding zonder verder boe of bah te verbreken. Deze subst. officier schijnt in zijn ambtelijken loopbaan nog te moeten leeren dat de verhouding tusschen politie, justitie en pers niet meer die is van een kwart-eeuw geleden. VOETBALUITSLAGEN ZONDAG 4 OCTOBER 1931. Esvac jun.—'t Gooi C jun. 72 Esvac adsp.Baarn adsp. 63 Zuidvogels IIEsvac Z 814 Esvac IIAmersf. Boys II 111 Amersf. Boys IEsvac I 3L DIERENDAG. Ter gelegenheid van den Dierendag heb ben wij een kijkje genomen in de Engen- daalschool, waar bij den aanvang der les sen aan eiken leerling het bekende insigne werd uitgereikt;. Voor de helft waren deze door het Gemeentebestuur verstrekt, wat in zeer goede aarde viel. De ontbrekende waren door het schoolbestuur in den Haag besteld. Verder werd lectuur uitgedeeld op den dierendag van toepassing en werd door elk der onderwijzers het groote nut daarvan aangetoond, daar naast menschen- bescherming dierenbescherming daarmede hand aan hand gaat. Werd in oertijd de mensch als slaaf verkocht, waaraan geluk kig een eind is gemaakt, zoo was ook het dier eertijds onbeschermd. Ook daarin is verbetering ten goede te bespeuren, en al ziet men op de straat wel door de jeugd kattekwaad uitvoeren, bepaalde dierenmis handeling komt sporadisch voor. Leerin gen trekken, voorbeelden wekken. HET SIGNAAL DES DOODS. Zondag en Maandag gaf de heer Nieveen, journalist een anti communistische film avond in de St. Joseph Jongelingen Ver- eeniging. Er was groote belangstelling. De avond begon met 2UUU M. lange film, het Doodssignaal, hetwelk een trouw verhaal geeft van de verschrikkingen van het bols jewisme!. Hierna werden authentieke fo- vertoond met toespraak door den heer Nieveen van Dijkem, waarna als slot een interessante film werd gegeven van den tocht van den Graaf Zeppelin. Ten zeerste geboeid door het gebodene en zeer voldaan gingen de talrijke bezoekers huiswaarts. Zoowel film als foto's hebben diepen indruk gemaakt en zullen krachtig bijdragen tot individueele actie tegen Godloocheners en communisme. t Was een succesavond; op 15 Oct. zal de film draaien in de Militaire Vereeniging te Soesterberg, terwijl ook Soestdijk een beurt krijgt. Met deze propaganda verdient de heer van Dijkem waardeering der ge meenschap. De spreker draaide zelf de film op eigen toestel. ERNSTIG ONGEVAL De vorige week had in het Lunapark te Hoogland bij Amersfoort een ernstig onge val plaats, waarbij de 22-jarige jongeman J. B. uit Soesterberg, vermoedelijk door het gaan staan, uit een auto van „The Swing" geworpen werd. Met een zware schedel fractuur werd hij in het St. Elizabethsgast- huis te Amersfoort opgenomen, waar hij dien zelfden nacht nog overleden is. KUNSTKRING TE ZEIST. Bovengenoemde vereeniging hield de vo rige week haar eerste algemeene ledenver gadering in Hotel Figij. Ten einde het bestuur van advies te kun nen dienen, werden er een tweetal commis sies van deskundigen benoemd, één voor de beeldende kunst en één voor letterkunde en film. In de eerste commissie heeft o.m. zitting: de heer en mevr. W. Jos de Gruy- terFeuerstein en de heer Jan Schonk, al len van Soesterberg. In het faillissement van S. F. Besselsen te Soest is de uitdeelingslijst ter Griffie der Rechtbank te Utrecht en van het Kan tongerecht te Amersfoort gedeponeerd, al waar zij gedurende tien dagen ter kostelooze inzage van schuldeischers zal liggen. De Curator: Mr. F. C. Terlingen Mendelssohnlaan 7. Voor geldbelegging te koop gevraagd eenige goed verhuurde weekwoningen. Br. onder motto Geldbelegging aan het bureau van dit blad. ter overname gevraagd. Liefst middenfor maat. Brieven met prijsopgave onder No. 500 aan het bureau van dit blad. - g Soasterbargschestr. 51 - Tel. 2200 S X AFDEELINGf Lage prijzen 3): 5)1 Groote sort. 4 5)y „7 Handelshuis voldoet U Solide financieel* inatelling, biedt aaa Boli de personen, met vaste positie, GELD TER LEEN AAN, tegen matige rente. Bedragen beneden 299.zooder borgstelling. Geeo kosten vooruit. Geheimhouding verzekerd. Brieven onder motto „Geld", aan het Bu reau van dit blad. zw. laktasch, Soesterb.straatweg, inh.geld, rijbewijs en sleutels. Vinder mag geld hou den. Verzoeke beleefd papieren en sleu tels toe te zenden aan: B. Groonheim, Amsterdam, Kerkstraat 328b. v. a. g. g. voorzien, heeft de Dinsdagen en Zaterdagen nog beschikbaar. Brieven onder No. 501 aan het bur. v. d. blad.i BILLIJKE CONDITIËN (bij de Bosstraat) Soest goed onderhouden Pitriet Serre Ameuble mentje ter overname aangeboden. Prijs na der overeen te komen. Brieven onder No. 502 aan het bureau van dit blad. prijsopgaaf van de in de gemeente Soest, Verhuizing, van 'n deftigen, niet al te groo- ten INBOEDEL, met tuinartikelen, enz. Brieven onder No. 503 aan I(et bureau van dit blad. Op DINSDAG 13 OCT. a.s. zal onderge- teekende trachten aan te besteden HET BOUWEN VAN EEN DUB BEL WOONHUIS A. D. HART MANLAAN TE SOEST. Bestek en teekening f 5.per stel (rest f 4.verkrijgbaar bij De Architect W. KOELEWIJN. Stationsweg 2. te huur, wegens vertrek. 4 groote, 2 kleine kamers, groote schuur en kippen hokken. Zeer billijke prijs. Te bevragen: Dorresteinweg 14. VOSSEVELDLAAN 88 SOEST Bericht U mij s.v.p. even per briefkaart, dat ik U (zonder eenige verplichting uwerzijds) met mijn Vargrootings-monster alsook groote sorteering hoogst moderne en tóch goedkoope Lijsten voor Foto's, Plaatwerk, enz., bezoeken mag.

De Soester | 1931 | | pagina 3