De f200.- voor deabonné's /oor Kunstaardewerk Binnenkort zullen nogmaals f 200.- voor de abonné's worden uitgeloofd. Ter beschikking gesteld tot steun aan behoeftige kraamvrouwen. Ingezonden den van het bij dien dienst werkzaam zijn de personeel f 4.202.10 lager worden uitge trokken^ dan in de primitieve begrooting voor 1931. Bij de toelichting op den post ..jaarwedden personeel openbare werken" wordt een bedrag van f 1500.— gevraagd voor de aanstelling van een op arbeidscon tract in dienst te nemen tijdelijk opzichter- teekenaar 2e klasse. Voorts zijn op ver schillende posten van openbare werken be zuinigingen aangebracht, waarvan als de belangrijkste bezuinigingen kunnen worden aangemerkt die welke zijn toegepast op de posten „onderhoud van straten" ple?„en wegen en voetpaden" en „aanschaffing en onderhoud van gemeente-automobielen enz. In vergelijking tot de primitieve be groot,ng voor 1931 zijn deze posten voor 1.M„ respectievelijk f 4.69Ü en f 2.615 lage geraamd. b rB'J. den P°st ..onderhoud van wandel plaatsen en plantsoenen" wordt voorgesteld gelijke overeenkomst als voor 1931 krach tens raadsbesluit van 25 Augustus 1931, 4e afdeeling No. 1913 is geschied aan té gaan met J. Kraayenbrink. boomkweeker en tuinarchitect te Soest inzake het verrich ten van werkzaamheden en het geven van adviezen inzake beplantingen. Voor een en ander wordt een bedrag van f 1000 geraamd. In de primitieve begrooting voor 1931 waren op dit hoofdstuk posten geraamd voor reserveering voor uitvoering wegSf- fJ ?d f 6:87u en u,t den gewonen dienst te dekken kosten voor de uitvoering van het wegenplan ad f 15.600. In de ontwerp- begrootmg voor 1932 zijn de beide posten voor memorie uitgetrokken iare"n Vvruand ?et. in1931 voorgaande gedane kapitaalsuitgaven wordt de bijdragepost aan hoofdstuk VI van den kapitaaldienst wegens te reserveeren be dragen voor nog te sluiten geldleeningen geraamd op f 2o.000, zijnde f 6.700 meer dan in de primitieve begrooting voor 1931 was uitgetrokken. Tengevolge van de hiervoren omschreven maatregelen is het nadeelig saldo op dit hoofdstuk van f 117.326.77 in de primitieve begrooting voor het loopende jaar terucrtre- bracht tot f 86.398.23 in de ontwerp-begroo- ting voor 1932. Hoofdstuk VII. Eigendommen niet voor den openbaren dienst bestemd. De op dit hoofdstuk geraamde ontvangst wegens rente van effecten is in vergelijking tot het loopende jaar gedaald, hetgeen is veroorzaakt door de conversie in 1931 van onderscheidene in het bezit der gemeente zijnde obligaties, alsmede tengevolge van ft. ^at n'e* a"e aflosbaar gestelde obligaties weder in obligaties zijn belegd. Niettegenstaande de lagere """^f-opbrengst der effecten is het batig salaaa hoofd stukgrooter dan voor 1931, ohievthans op dit hoofdstuk zijn geraamd de rente van de aan de N.V. Centrale slachtplaats voor de gemeente Soest verstrekte hypotheek en de huur van het gebouw Steenhofstr. No. 6. Hoofdstuk VIII. Onderwijs, kunsten en wetenschappen. Wederom valt voor 1932 een stijging der onderwijsuitgaven te constateeren. Uit den hieronder volgenden staat, die de cijfers vermeldt van de ten laste der gemeente ge bleven uitgaven (dus uitgaven verminderd met ontvangsten) over een viertal jaren zal U blijken, dat de onderwijsuitgaven het bud get der gemeente steeds meer gaan bezwa ren. De cijfers over 1929 en 1930 vormen de werkelijk ten laste der gemeente gebleven nadeelige saldi, terwijl de cijfers voor 1931 en 1932 de geraamde nadeelige saldi betref fen. Para graaf Omschrijving. 1. Lager huisonderwijs 2. Openbaar gewoon lager onderwijs 3. Openbaar vervolgonderwijs 4. Openbaar uitgebreid lager onder- - wijs 5. Openbaar buitengewoon lager on derwijs 6. Openbaar voorbereidend lager on derwijs 7. Bijzonder gewoon lager onderwijs 8. Bijzonder vervolgonderwijs 9. Bijzonder uitgebreid lager onder wijs 10. Bijzonder buitengewoon lager on derwijs 11. Bijzonder voorbereidend lager on derwijs 12. Lager onderwijs, niet vallende on der 1 t/m 11 13. Middelbaar onderwijs 14. Hooger onderwijs 15. Nijverheidsonderwijs 16. Onderwijs, k. en w., niet vallende onder 1 t/m 15 Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. (Vervolg) Vrijdagavond j.1. werd in de zaal van Hotel Eemland te Soestdijk, de vergade ring gehouden van de abonné's op de Nieuwsbladen „De Soester" en de „Soes- terberger", waarin met meerderheid van stemmen een bestemming is gegeven aan 't bedrag van f 200.—, dat door de admi nistratie van beide genoemde bladen ter vrije beschikking van de abonné's was gesteld. De vergadering werd voorgezeten door het uit de abonné's benoemde comi.é, be staande uit de heeren M. C. Thijssen, Voorzitter, A. F. Schreuder, Secretaris, P. Rentmeester, Penningmeester. H. W Ran, N. C. van den Bout. De voorzitter leidde de vergadering in met dank te brengen aan de administra tie, dat deze het bedrag ter beschikking van de abonné's had gesteld. Men zou er hedenavond een bestemming aan geven, waarmede alle abonné's zich zouden kun nen vereenigen zonder daarbij te letten op Godsdienst oï politieke partij van dege nen. die ten slotte van het bedrag zouden profiteeren. Spr. doet een beroep op de aanwezigen om de beraadslagingen heden avond op aangename vriendschappelijke wijze te houden, zooals in het groote ge zin van al de abonné's past.. Voorts deelt hij mede, dat het comité bij wijze van ordemaatregel en teneinde al te langdurige besprekingen te voorko men heelt bepaald, dat elk voorstel om in behandeling te worden genomen door minstens 5 abonné's moet worden ge steund. Spr. doet hierna mededeeling van de ingekomen schriftelijke voorstellen, een 8-tal in totaal. Het Comité zelf stelt voor het bedrag te doen strekken tot steun aan behoef tige kraamvrouwen in Soest, waarbij de gelden kunnen worden besteed voor ver sterkende middelen, ten behoeve van de luiermand der babies of op soortgelijke wijze. Het ligt absoluut niet in de be doeling dezen steun het karakter van ar menzorg te geven, doch zij is slechts be doeld om de daarvoor in aanmerking ko mende Kraamvrouwen wat tegemoet te komen in de extra kosten, die moeten ge- Nadeelig saldo over: 1929 1930 1931 1932 f 20.f 6.67 f 20.memorie f 9.924.37 f 13.725.67 f 8.366.59 f 7.897.04 f 5.06 f 5.06 f 5.06 f 5.06 f 1.022.09 f 137.17% f 1.681.— f 2.168.93 f f 12.50 f 202.50 f 67.50 f 31.192T0J4 f 40.35L06 f 44.786.61 f 51.816 33 f f f 200.— f 200.— f 10.328.23 f 14.353.73 f 12.908.56 f 13.507,59 250— f 437.50 f 500.— f 500.— 297.50 f 323.16 f 345.— f 615.— f 255.35 f 5. 709.01 f 7.350.— f 6 350;— f 591.24 f 690.88 f 850.—f 950— f 4.741.27 f 5.386.51 f 4.582.85 f 5.810.69 f 7.485.45 f 2.042.96)4 f 1.576.80 f 1.515.— De totalen der geraamde nadeelige saldi over 1931 en 1932 moeten voorts nog worden verhoogd met niet in de primitieve begrootingen dier jaren op hoofdstuk VIII tot uitdrukking komen de uitgaven wegens: a. te reserveeren bedragen voor nog te sluiten geldleeningen (zie de desbe treffende posten op de hoofdstukken II en VI) b. dekking van kapitaalsuitgaven (leermiddelen) uit den gewonen dienst, (zie hoofdstuk XVI). De in den staat sub a omschreven uitga ven zijn voor de jaren 1929 en 1930 onder de nadeelige saldi dier jaren begrepen, ter wijl de sub b omschreven uitgaven voor het jaar 1930 eveneens onder de nadeelige sal di van dat jaar zijn begrepen. Voor het jaar 1929 zijn laatstbedoelde uitgaven niet ge daan. Zooals uit den staat blijkt valt voor het uitgebreid openbaar lager onderwijs, het bijzonder lager onderwijs, het bijzonder uit gebreid lager onderwijs en het nijverheids onderwijs een aanzienlijk hooger nadeelig saldi dan voor 1931 waar te nemen. In ver gelijking tot laatstgenoemd jaar zijn de saldi voor openbaar lager onderwijs en nijverheidsonderwijs belangrijk voordeeli- ger. Hoofdstuk IX. Ondersteuning aan behoef- tigen en werkloozen. Als gevolg van de dalende conjunctuur moesten de nadeelige saldi van de paragra fen voor ondersteuning aan behoeftigen en werkloozen resp. f 6.408.86 en f 8.830.74 hooger worden geraamd dan in de primitie ve begrooting voor 1931. De posten „sub sidie burgerlijk armbestuur" en „werkver schaffing aan werkloozen" werden resp. f 6.000 en f 10.000 hooger geraamd dan in de primitieve begrooting voor 193L f 71.112.66)4 f 83.181.89 f 83.374.97 f 91.403.14 f f f 8.87,4.71 f 10.095.67 f f f 4.000— f 4.000 f 71.112.66)4 f83.181.89 f96.249.68 f105.489.81 maakt worden. Het bedrag zal niet in geld worden uitgekeerd, doch er zullen bonnen voor worden afgegeven en de ar tikelen moeten gekocht worden bij die win keliers in Soest, dïe ïn de beïde bladen adverteeren. Voorts zijn van de abonné's diverse voorstellen ingekomen, strekkende tot ver schillende bestemmingen: beschikbaarstel ling aan de nieuw opgerichte Centr. Wïn- keliersvereeniging om daarmede het door deze vereeniging te organiseeren St. Nï-. eolaasfeest voor de kinderen te steunen; om het te bestemmen ten behoeve van jeugdige patiënten, die op medisch ad vies een verblijf gan zee of elders strikt noodig hebben; het ter beschikking stel len van de hoofden van alle in Soest ge vestigde scholen, het aan deze hoofden overlatende daarvoor een feestje of schoolreisje te organiseeren; er een vroo- lijken avond mede te organiseeren met op treden van Piet Kohier, doch als dat on mogelijk zou blijken dan het bedrag ter beschikking stellen voor de armste kinde-; ren op de openbare scholen in Soest; het bedrag te verdeelen in 40 pr\jzen van fo.. deze te verloten onder de abjn- né's, die dan het bedrag konden besteden bij de Soester winkeliers, die ïn beidt bladen adverteeren; om er kerstcadeau.\ voor te koopen voor de stille armen van Soest; om het bedrag te verdeelen in di verse geldprijzen vanaf f25.tot f 1 met in totaal (50 prijzen en deze prijzen te verlooten onder de abonné's. Ten slotte was het laatste voorstel het bedrag te splitsen in 2 prgzen elk van f 100.—, - eventueel deze prijzen nog onder te ver- len die ter beseiiikking zouden worden gesteld van hem, haar of hen, die de meeste nieuwe abonné's zou aanbrengen, èn die het grootst aantal nieuwe adver tentieregels zou aanbrengen. Ten aanzien van dit laatste voorstel deelde de voorzitter mede namens de ad ministratie gemachtigd te zijn te verkla ren, dat deze administratie dat voorstel zeei levensvatbaar vond, doch meende, dat het iets buiten de lijn lag ten aanzien van de bestemming der f200.—, waarom hei thans ging.^ De administratie heeft dïi voorstel echter overgenomen en zal bin nenkort, als de verüeeiing van de aan hangige f200..— tieneinde is, opnieuw een prijsvraag uitschrijven en daarbij op nieuw een bedrag van twee honderd gul den uitloven in den zin, zooals deze voor steller dat heeft aangegeven. Om die re denen wordt voorgesteld thans dit voor stel van de agenda af te voeren, waar mede de vergadering accoord gaat. Hierna wordt een onderzoek ingesteld of alle ingekomen voorstellen voldoende worden ondersteund. Dit blijkt echter mei meerdere niet het geval te zijn en ten slotte blijven 3 voorstellen over, te weten het voorstel van het Comité, het voorste, van den heer Knop ten behoeve van ver blijf elders voor jeugdige patiënten en liet voorstel van den heer Koopmans om het bedrag ter beschikking te stellen van de hoofden van alle scholen tot het hou den van een schoolfeestje of het maken van een schoolreisje. De heer van Wel) wil het voorstel-Knop nog amendeeren in dier voege, dat de 1200.— gebruikt wor den als grondkapitaal voor een in Soesi op te richten afdeeling van het Centraat Genootschap voor Ki.iderhersteliings- en Vacantiehuizen, welk genootschap reeds 450 afdeelingen in het geheele land heeft en 10 tot 15 koloniehuizen. Uitvoerig wordt over alle 3 voorstellen van gedach ten gewisseld, waarbij de heer Knóp me dedeelt, dat hij zich zeer goed kan ver eenigen met de wijziging op zijn voorstel, zooais wordt voorgesteld door den heei van Wely. De voorzitter meent echter, dat aan't doel der schenking niet zoo best wordt voldaan, als het bedrag niet direct wordt besteed voor personen in Soest, doch als grondkapitaal van een op te richten af' deeling. De heer van den Bout merkt op, dat bij aaneming van het voorstel Knop- van Wely, Soesterberg weer het kind van van de rekening wordt. Immers daar is reeds een organisatie tot uitzending van zieken en zwakke kinderen naar buiten, waarbij men zich heeft aangesloten bij Huis ter Heide. Spr. voelt dit als een practisch bezwaar. Ten slotte wordt over de 3 voorstellen gestemd en bij de eerste stemming vali het voorstel van den heer Knop uit. Bij de herstemming verkrijgt het voorstel van het Comité de volstrekte meerderheid van stemmen en_ is dus aangenomen. De voorzitter dankt alle aanwezigen voor hunne opkomst en het heeft hem .zeer verblijd, dat de toon van de be raadslaging in deze vergadering zoo wel levend en zoo vriendschappelijk was. De bestemming is thans aan de gelden gege ven, waarbij men van een algemeen stand punt ïs uitgegaan en hij twijfelt er niet aan, of elkeen zal de uitvoering van dit aangenomen voorstel toejuichen, ook de genen, die daaromtrent andere voorstel len hadden. Er is niet gekeken naar poli tieke of Godsdienstige rchtïng. en dat zal bij de verdeeling ook in geen enkel op zicht gebeuren, daar zal ten sterkste voor worden gewaakt. Behoeftige kraamvrouwen die in aan merking meenen te kunnen komen, voor steun uit deze f 200.worden verzocht zich te wenden tot den secretaris van 't Comité, Spoorstraat 17, te Soest. Voor Soesterberg kan men de opgave doen bij het comité-lid N. C. van den Bout, Amers- foortschestraat 33 te Soesterberg. Het comité zal alle ingekomen aanvra gen nauwkeurig doen onderzoeken en het bedrag naar billijkheid en naar behoef te verdeelen onder de gegadigden. Ten slotte sprak spr. de hoop uit, dat de abonné's op ,De Soester" en de „Soes- terberger" nog eens meer bij elkander, zouden komen en daarom roept spr. den aanwezigen toe: „Tot Weerziens".. NAAR DE BOEKHANDEL VAN DE le SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ Van Weedcatraat 7 Telefoon 2064 Het rapport van de commissie tot „On derzoek naar de prijsvorming in het krui- deniersbedrijf' toont aan. dat 6 a 7 pCt. van den omzet uit arbeidsloon bestaat. Als wij nu in aanmerking nemen, dat de arbeiders meest koopen in winkels met geen of weinig loondienaren, dan kunnen we heilig aannemen, dat in de distribu tie van deze waren plra. 5 pCt. van de omzet wordt verloond. Stellen wij het loon voor de voortbren ging dezer artikelen op 10 pCt. van den omzet, dan zal de totale prijsverlaging 1 1/2 k 2 pCt. bedragen op 1 4 van het inkomen. Wanneer wij het gemiddelde inkomen op f30 stellen (U ziet, ik ben royaal) dan le vert dit een prijsverlaging van 1 4 van f 30.is 15 cent op. Practisch kan voor heel veel artikelen geen prijsverlaging van 2 pCt. berekend worden; b.v. bruine boonen kosten per pond ongeveer 12 ct., de verlaging is 2 pCt., zoodat in 't vervolg de bruin, boo nen 11..8 ct. kosten. De onzin van den heer D.'s steking ligt er dik bovenop. Het zou te veel plaatsruimte vergen, om van ieder verbruiksartikel aan te toonen. dat de verlaging der loonfactor hoegtv naamd geen invloed op den prijs hiervan heeft. Enkele globale cijfers wil ik echter nog noemen. Om een verlaging van 10 pCt. op de kosten van het levensonderhoud te ver krijgen, moet men de prijzen met niet mnider dan één derde verlagen. Wanneer dit prijsverschil op de loonen verhaald zoü worden, zouden er heel wat arbeiders zijn, die voor hun arbed wei nig of in 't geheel geen loon kunnen ont- vangen. Volgens de gegevens van Het Insti ruut fur Konjunkturforschung van 1925 1928 (die wegens de voortgaande rationa- isatie al weer te gunstig zijn) zou om een prijsverlaging van 10 pCt. te ver krijgen, de loonen in de kolenmijnen en klcinijzerindustrie met nïet mïnder dan 20 pCt. moeten dalen, in de auto- en schoenindustrie met de helft, in de che mische- en lederwarenindustrïe met 10C pCt.,-terwijl men in het hoogovenbedriji en staalgieterijen bij niet uitbetaling van het loon nog niet tot een verlaging van 10 pCt. zou kunnen brengen, omdat daai het loonaandeel aan de waarde van he. product slechts respectievelijk 7 en; 6 pCt bedraagt. Hiermede is wel voldoende aangetoond het misleidende van de leuze: loonsver laging met evenredige prijsverlaging. De heer D. legt er den nadruk op, da, hij wil loonsverlaging met gelijklijjige prijsverlaging. Aan de hand van de praktijk blijkt ook Jit niet mogelijk. Sedert Juni 1929 zijn de groothandels- prijzen voor koper met 33 pCt. voor loot met 24 pCt., voor zink met 40 pCt., vooi in met 31 pCt.., voor wol met 2.9 pCt. katoen met- 29 pCt, vlas met 22 pCt ruw. en zijde met 33 pCt. en rubber met 40 pCt. gedaald. U ziet, een zeer belangrijke prijsverla ging, die met loonsverlaging hoegenaam niets te maken heeft gehad. Het heeft echter elf maanden geduun eer deze daling in de kleinhandelsprijzen tot uitdrukking kwam. De prijsdaling der grondstoffen in '2 was eerst na negen maanden merkbaar. De heer D. hoopt, dat ons land het bui tenland eindelijk zal volgen met het ver lagen der loonen, waarvan hij verwacht een verhoogde uitvoer en verminderde werkloosheid. Laten we alweer de feiten spreken. In Italië, Tjecho Slowakije, Polen, Frankrijk, en meerdere landen blijven de loonen beduidend onder de Nederlansche desondanks woedt de crisis er hevïgei ïdan in ons land. In Spanje is het ge middelde loon iets meer dan de helft var. 't onze. Niettemin ïs het 'indexcijfer geba seerd op levensmiddelen voor Nederlani 97.4 en voor Spanje 102! In al deze lan den met aanmerkelijk lagere loonen, is de werkeloosheid in verhouding veel er. veel grooter dan in Nederland. Het ver band tusschen lage loonen en meerdert uitvoer is gefantaseerd. Vergelijken we in dit opzicht Duï'sch- land en Frankrijk. De Duitsche loonen zijr. hooger dan de Fransche. Volgens de the orie van den heer D. zou het er met dc Fransche uitvoer dus gunstiger utzïen dar met de Duitsche uitvoer. Het tegendeel is echter het geval. De Fransche uitvoer loopt systematiscl terug, vooral in de bedrijven met de laag ste Toonen. Het jaarverslag van de Société Génerale spreekt de vrees uit, dat er dit jaar een invoeroverschot van niet mnder dan lf milliard franc ontstaan zal. terwijl de Duitsche handelsbalans over het eerste kwartaal 1931 een uitvoer overschot var. bijna een half milliard aanwijst. De meerdere in- of uitvoer heeft ande re oorzaken als eenige procenten méér of minder loon. Dit ïs hïermeele wel duïdev lijk bewezen. Verder vraagt de heer D... moet ook hij (dit is de loontrekkende) nïet een klein offer brengen, terwille van het groo te algemeene belang? Daar zou iets voor te zejjgen zijn Draagt elkanders lasten nietwaar? Maar heer D., dit moet wederkeerig gaan. Indien er in goede jaren een over matige winst gemaakt wordt, denken de Heeren fabrikanten er dan ook zoo over? Ik heb hier een lijst van de over '30 uitgekeerde dividenden van 65 onderne mingen Voor me liggen. Daarvan keerden 12 ondernemingen tusschen 30 40 pCt; 18 van 2030; 16 van 10 -20 pCt. en 19 van 5—10 pCt. dividend uït. aren de directies dezer ondernemin gen zoo humaan, om de in hun dienst zijnde arbeiders van dezen overvloed ook, maar iets af te staan. Geen denken aan! Bovendien, als men de lasten wil af wentelen op de arbeiders, hebben deze toch minstens het recht te eischen: „De boeken open"!, om zich van de strikte noodzakelijkheid en het practisch nut van loonsverlaging te overtuigen? Of dacht de heer D„ dat de arbeiders nog zooveel vertrouwen in de onderne mers bezitten, dat wanneer door hen ge dicteerd wordt: „De loonen omlaag om de industrie te redden", zij dït maar zonder meer aanvaarden? Eerst wanneer de absolute noodzake lijkheid en het practisch nut van loonsver- laging aangetoond zou kunnen worden, eerst dan, maar ook niet eerder zullen de arbeiders bereid zijn hieraan mede te ïwerken. Doch gezien de bovengenoemde feïten, zeggen wij met den Amerikaanschen Mi nister van Handel, Robert Lamont, wel ke zich in de Kamer van Koophandel al dus uitsprak„De werkeloosheid heeft de koopkracht met milliarden verminderd en dit zou een loonsverlaging nogmaals doen Met dank voor de plaatsing. K. F.. MUD. Geachte Redactie, In de Soester Courant beantwoordde ik een stuk van den heer van Kekem en ik schreef, toen dat als de H.H. van Kekem en Mud met een wederwoord wilden komen ik hen gaarne het laatste woord zou gun nen. Maar nu ik in uw blad van 21 dezer het schrijven van den heer Mud lees, moet ik wel zonder zijn „vervolg" af te wach ten op mijn besluit terug komen. In zake de vermogensvermeerdering in de laatste 5 jaren, door den Hr. M. ter spra ke gebracht, schreef ik letterlijk: „die pe riode van 5 jaren zal wel iets verder terug- liggen en als men nagaat, hoeveel dit ver mogen in dezen crisistijd is teruggegaan, dan blijft van die vermeerdering niet veel over, waarna ik beursnoteeringen verge leek van 1 Mei 1930 en 31 October 1931. 1 hans komt de heer M. met zijn cijfers en wat blijkt.' Dat zijn vermogenscijfers juist eindigen met het belastingjaar '29-'30, dus op 1 Mei 1929! d.w.z. 2jaar terug! De heer M. heeft dus vermoedelijk bedoeld: de laatste 5 jaren, waarover hem cijfers bekend waren. Maar ook al had hij dit gezegd, dan was m n bovenaangehaaldcn zin nog volkomen juist wat betreft het .tweede deel. Want de heer M. moge in de vermindering der aan- deelen-waarde van een achttal door mij ge noemde maatschappijen geen juiste voor stelling van zaken zien en „een idee heb ben, dat dit verlies over de geheele linie wel meevaltik tart hem om dit dan eens met cijfers aan te toonen. Ik koos niet zooals de heer M. zegt aandeden van eenige industrieën, die op abnormaal laag peil staan. Ik koos 2 in dustriezaken, 2 Stoomv. maatschappijen, de grootste petrol.-onderneming, één tabaks-, één suiker- en één rubber maatsch. En ab normaal laag staan thans alle beurswaar den! Zelfs obligaties en hypotheek-brieven! Ik laat den lezer nu de beoordeeling over de woorden van den hr. M. „de Hr. Door man geeft blijk, dat hij geen serieus onder hoek heeft ingesteld en zijn beschouwingen op zeer vage beweringen grondt." Nog dit. De Hr. M. zegt: „en deze koers val denkt de heer D. te kunnen ondervan gen met verlaging van loonen, Welk een naïviteit." Maar over het „ondervangen van dien koersval" heb ik nooit geschreven. Wèl over „werkverruiming, bezuiniging en on veranderde koopkracht." De Hr. M. legde mij ten laste „geen serieus onderzoek". Na het vorenstaande meen ik te mogen spreken van „geen se- rieuse bestrijding." En daarom staak ik lie ver deze bespreking, echter niet dan nadat 'k den heer M. in één opzich gelijk wil ge ren. En dat is dan mijn onkunde in zake den juisten invloed van loonsverlaging op winkelprijs. Inderdaad, deze kan ik niet be- oordeelen, maar vandaar mijn voorstel tot overleg tusschen Kamers van Koophandel en fabrieken met fabrikanten, winkeliers en vakvcreenigingen. Met mijn dank aan de redactie voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, W. H. C. DOORMAN. 19 November 1931 Onderstaand protest werd door ons aan len Minister van Buïtenlandsche Zaken gezonden. Wij verzoeken u beleefd dit in aw blad op te nemen. Met dank, Selma Meijer, secr. Excellentie, Ondergeteekenden, optredende voor de Nederlandsche Afdeeling van den Inter nationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, voelen zich gedrongen, met klem ,e protesteeren tegen de uitsluiting der vrouw bij de samenstelling der delegatie aaar de ontwapeningsconferentie. Zij dee- len onvoorwaardelijk de meening van vele vooraanstaande persoonlijkheden uit Vol kenbondskringen, dat de vrouwen mede cerantwoordelyk zijn voor het al of niet slagen dier conferentie. Derhalve doen zg een beroep op Uwe Exellentie om bij aanvulling der delegatie tegemoet te komen aan den rechtinatjgen èisch der vrouwen en alsnog een vrouw als lid der delegatie aan te wijzen. 55ij Rellen in dezen voor: Mevrouw C. A. Kluijver. Hoofdcommies aan het Dep., v. Buitenl. Zaken, of Mevrouw Mr. E. C. Bakker-van Bosse. 's-Gravenhage. Namens de Nederlandsche Afd. van den Intern. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, R. v. Oosten-Mössinger wd. presidente Selma Meijer, secretaris.

De Soester | 1931 | | pagina 2