T. VAN VLIET Kunst-Aardewerk I Modelslagerij Z Kantoorboeken St Nicolaas CADEAUX Steeds Grooter Cïeld Producten van het Volle Koren. BOSCHSTRAAT S - BAARN Plaatselijk Nieuws Soesterberg. Rechtzaken. Binnenland. Kleine Advertenties BOEKHANDEL N.V. Eerste Soester Electr Drukkerij Ppï fsverlaging P. L. Adverteert in dit Blad Een aardig ST; NICOLAAS CADEAU J. DROST. VERGROOTINGS-FOTOGRAAF Soestdijk, 19 Nov. '31. Geachte heer Redacteur, Beleefd verzoek ik u onderstaande te wil len plaatsen in uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. BETER LAAT DAN NOOIT. Naar aanleiding van het ongeval in het Missiehuis te Soesterberg, wïl ïk het vol gende doen opmerken,. Laten wy al het leelyke, dat ïn dit geval schuilt, buiten beschouwing laten en alleen bezien, het besluit genomen in een vergade ring van katholieken, (ze zeggen geloof ik ook wel toffelemonen) om in „de Soester" niet te adverteeren. Dit is volgens mij, een klap in het aange zicht van alle andersdenkenden, en tevens een bewijs van schuld, die niet anders te verantwoorden is, met adverteer niet in „de Soester", een zelfde methode als de kopspijkers affaire met de Vara, min en plebe-isch. Hoeveel andersdenkenden zijn hier bij voorbeeld in pension bij katholieken? die gode danken dat zij ze hebben, daar ze an ders niet t ebikken hebben, en toch hebben ze een inwendige haat tegen die z.g. ket ters, maar hun kettersche guldentjes heb ben ze graag. Hoevele niet-katholieken koopen bij katholieken, zijn zelfs hun beste klanten. 't Bewijst tevens hun tegenstrijdige gods dienstzin, om zonder een volledige op fei ten berustende uiteenzetting van het onder havige geval, direct met wapens te slaan, OPGERICHT 1899 ALLEEN EERSTE KWALITEITEN! TELEFOON No. 33C POSTGIRO No. 146487 in den vorm van brood ontneming aan „de Soester", erg godsdienstig is dit hè, om, als men de waarheid wil weten, te zeggen „houdt je bek, anders ontnemen wij je brood", enfin, is meer bekend dit argument in katholieke kringen. 't Pastoorke is de baas, beveelt,, en moet gehoorzaamd worden desnoods op straffe van de banvloek, en 't einde is,.pastoor ke zegeviert, (tenminste in katholieke krin gen),. Jantje weet niet, want zoo hiet ik, roept nu bij deze, alle andersdenkende toe, gelijk die mijnheer op die katholieke vergadering, weert uit uw huis de katholieken, koopt niet bij katholieken en adverteer in geen katho liek blad, en ga niet inwonen bij katholie ken, zoo ge dit opvolgt, huldigt gij het sy steem der katholieken, want gij zijt 't ket ters, behalve dan nog eens, niet Uw ket tersche guldentjes, die hebben de zelfde Waarde. Jantje Weetniet. Mijnheer de Hoofdredacteur, ^Mag ik s.v.p. opname verzoeken voor onderstaande regelen. Tot mijn groote verwondering las ik Vrijdagmorgen 20 dezer in de „Soester Courant" een verslag over de Santos avond op den 15en 1.1. Voor deze uit voering was mij door den Voorzitter dei R.K. Middenstandsvereenigng de heer H. Th. v. d. Berg, den 9en dezer op per soonlijke aanvraag toegang verleend. Den 12en November 's avonds ongeveer 8 uur ontving ik onderstaand potlood-breïfje: Soest, 12 November. M. H. Met deze deel ik U mede, alsdat aan staande Zondagavond voor het Santos fonds geen pers wordt verwacht. Om te leurstelling te voorkomen, laat ik U dat even weten. Namens het bestuur: (w.g.) Mej. R. Bosboom In deze beleedigende behandeling zit' ik een meten met twee maten, wat mij in Utrecht in mijn 24-jarïge praktijk nooit te beurt is gevallen; daar was ïk bij Protestanten of anders denkenden van harte welkom. Ik verwacht dus hierop eenig commen taar. Hoogachtend, uw dw. dn. W. Sparenberg, Verslaggever voor Soest. P.S. Bedoeld briefje ligt voor elk, dïe daarin belang stelt, ter inzage. UITSLAG VOETBAL WEDSTRIJD 4e klasse K.N.V.B. Soest IWoerden I 21. Ook met rust. ST. JOSEPH JONGEL. VER. SOEST De tooneelclub der afdeeling gaf Zondag avond in het Parochiehuis een tooneeluit- voering welke zeer druk bezocht was. Het strijkje, onder leiding van den heer Th. Horvers verhoogde de gezelligheid. Aller eerst werd opgevoerd „Den duivel te slim af". tooneelspel in 3 bedrijven, door Anton van Welsem Pr., dat eeh zeer goede vertol king genoot, en liet zien de kracht van het geloof, waarvoor ten laatste ook de Jood en Heiden zich overgeeft. Het werd in den juisten toon weergegeven, en oogste veel handgeklap. De regie was buitengewoon goed verzorgd, ook de costumeering, daar voor verdient de regisseur een pluimpje. Tusschen het le en 2e bedrijf sprak kape laan Janmaat over „zijn jongens" en vroeg de aandacht voor het binnenkort te openen gioephuis. De Z.Eerw. heer pastoor ver heugde zich ver den bloei der vereeniging. kapelaan Janmaat is daar de ziel van. Na de pauze ging „het Valsche Etiquet" of „Sam- son en Moot", een alleraardigste klucht in 1 bedrijf door G. Nielen, waarom smakelijk is gelachen. Alles bijeen genomen een ge slaagd patronaatsfeest. Dinsdagavond werd dit spel herhaald voor het publiek. De eer ste avond was bestemd voor de leden en donateurs. DE PANTOFFELHELD. (Tournee Piet Kohier) Het bekende gezelschap komt 30 Novem ber in hotel Eemland terug met hetzelfde stuk, dat 18 November is opgevoerd. Men houdt dus dezen avond vrij. Zie an nonce Zaterdag in dit blad. SOIREE DANSANTE. Zaterdagavond van 812 uur werd in de zaal Ockhuy"sen een soiree dansante ge geven onder leiding van den heer Dolf de Graaf, and his terrible thrilers, dat aardig bezocht was. Opmerking verdiend dat de dames zeer veel werk van haar coiffure en tilet hadden gemaakt. Het geheel was een stijlvolle staalkaart. Op de maat van de Band werden de modernste dansen uit gevoerd; de Engelsche walzer werd vooral niet vergeten. Het ligt in de bedoeling elke maand een uitvoering .le geven, de eerste maal den 7en December St. Nicolaas bal. De Band heeft zich uitstekend geweerd. MUZIKALE OMMEGANG. Ten einde de herhaalde malen gedane op roep van „Koopt in Soest" kracht bij te zet ten, werd Maandagavond door de Soester Harmonie „P.V.O." een muzikale wande ling door het dor*p gemaakt van 710 uur. In de Burg. Grothestraat had zich het corps ter zijde van den weg opgesteld achter de politie, omgeven door een 14-tal brandende fakkels die een rossig licht verspreidden. Daarachter reed in een tweetal auto's met de Vaderl. vlag in top het bestuur der Cen trale Winkeliersvereeniging, en verder volg de te voet of per rijwiewl de spes patri van Soest belust op dergelijke fuifjes. Langs de weg de noodige belangstelling, zoodat dit deel van het programma is geslaagd. Verder reed door het dorp in alle richtin gen de reclame-auto met het verzoek ge daan door 163 winkeliers, lid der Centra „Koopt in Soest." NUTSAVOND. Zoo juist vernemen wij van bevoegde zij de. dat het Bestuur van de Mij. tot Nut van 't Algemeen, Departement Soest, zich voor stelt Woensdagavond 25 November alleen a an haar leden met één introducé een aan- genainen avond te bezorgen in de kleine zaal van Religie en Kunst. Onder leiding van den heer J. Panman uit Haarlem zal n.1. een reisje naar Zwitser land worden ondernomen. Deze enthousias te reiziger, algemeen secretaris van de Ne- derlandsche Reisvereeniging, stelt zich voor de bezoekers door een causerie met door hem zelf opgenomen lichtbeelden kennis te doen maken met een der mooiste gedeelten van Zwitserland. Voor vele aanwezigen zal dit vermoede lijk niet de eerste kennismaking zijn, maar des te meer zullen zij genieten van het te rugzien van de bekende punten en het weer opfrisschen van het geheugen. Op hen die nog niet of niet rr.eer in de gelegenheid zijn met eigen oogen het heerlijk Zwitserland te aanschouwen, zal de avond zeer stellig een diepen indruk maken. Volgens onzen zegs man is de heer Panman een uitstekend spre ker en in staat zijn gehoor meerdere uren over dit interessant bergland te onderhou den. Men kan dan ook wel zeker verwach ten, dat van deze gelegenheid een druk ge bruik zal worden gemaakt. AANRIJDING. Woensdag n.m. had even over de grens van Soesterberg onder Zeist een aanrijding plaats, welke zeer ernstige gevolgen had Kunnen hebben. Van richting Soesterberg naar Zeist kwam een vierwielig motorrijtuig, waarvan de bestuurder tijdig zijn richtingwijzer uit stak naar links om een zijweg in te rijden. Op hétzelfde moment kwam een vierwielig motorrijtuig met groote snelheid, naar schatting meer dan 100 K.M. per uur, van richting Utrecht, zoodat eerstgenoemde dus den voorrang gaf. Laatstgenoemde remde echter toen zoo, dat zijn auto dwars over den weg kwam te staan en zoo eenige me ters verder tegen eerstgenoemde auto op botste, welke eenige meters terug gewor pen en vernield werd. Tegelijk werd nog een ijzeren paal van een straatlantaarn af gereden en ging de auto nog eenige meters verder dwars over het rijwielpad. De be stuurder de heer L. uit Utrecht viel uit de auto op straat en bekwam alleen een wond boven het oog. Beide auto's waren bescha digd. Tegen L. is proces-verbaal opge maakt. NATIONAAL CRISISCOMITé Van bovengenoemd comité maakt ook deel uit: Mevrouw F. Steenberghe-Enghe- ring, voorzitster Internationale Unïe van R..K. Vrouwenbonden, wonende te Soes terberg. SCHAAK- EN DAMCLUB. Vrijdag 13 November, na afloop eener schaak-simultaanséance in het Milïtaïr Te huis aan de Banningstraat, werd over gegaan tot de oprichting van de Soester- bergsche Schaak- en Damclub. Voorzitter de heer Raat, secretaris de heer Oorthuis, penningmeester de heer Kaper. De contributie ïs 15 ct. par week, ter- wyl het inleggeld 50 cent bedraagt. VAN DEN HEUVEL Soesterberg zou het Vliegkamp niet willen missen. Het ïs voor deze plaats grootendeels de opkomst geweest. Want niet alleen was een krachtige aanwas der bevolking het gevolg, maar het trekt daar bij op mooie zomerdagen soms wel dui- zende bezoekers per dag, waaronder mis schien ook nog verscheidene villabewo ners van plaatsen in den omtrek, waar de menschen zoo ontstemd heeten te zijn. Wie weet, is het kamp misschien voor enkelen een beweegreden geworden om zich hier voor goed te komen vestigen. Er zijn tenminste renteniers, die ge regeld bijna eiken dag naar het vliegen gaan kijken en er zijn weer anderen mis schien, die het gaarne zouden willen doen, zuodra zij hiervoor in de gelegenheid zou den komen. Zoolang het vliegen nog een zoodanige, attractie blijkt te bezitten, dat het in staat is op één dag duizenden hun huizen uït te lokken, de frissche buitenlucht in, zoo lang zal het ook een geluk genoemd kun nen worden dat het grootste der Vlieg kampen in 't centrum van 't land gelegen is. Want zoo het eens ver weg lag, in den achterhoek bijvoorbeeld of op de Drent- sche heide, dan zouden velen tegen de lan ge en kostbare reis opzien. De gunstige ligging van onze streek ondervangt al deze bezwaren. En dan be staat oók nog de kans, dat aan vele be zoekers naar hier de oogen open gaan voor de sclioonneden van het landscnap, aie door de meeëien nog ontdekt moeten worden. Dan wordt een uitstapje naar het Vliegkamp een ware verrijking. in hei bewuste H.P. artkei wordt ook gezegd, dat de militaire vliegers uren lang Knalien en met heele benden tegelijk. Dat op zijn zachtst uitgedrukt een sterke over drijving. Want wat de schrijver wil voor stellen, als geregeld plaats grijpend, komt slechts zeluen voor. Misscnien slechts enkele dagen in het jaar is er van zuik een massa-verschijnsel sprake. Overigens wordt het geluid der vlïeg- motoren door de bewoners haast niet meer opgemerkt. Men is er aan gewend ge raakt en telt het niet meer. Er zijn er zelfs misschien, dïe 't vreemd zouden vin den, als het nimmer meer gehoord werd. De schrijver is wel bijzonder getroffen door wat hem mishaagt in het leven van onze streek en door al het leelijks, wat men hem ervan verteld heeft. Door dat alles gefascineerd, staart hij zich blind op een mogelijk bestaande donkere vlek, aie zich voor hem utbreïdt tot een alleen- oestaande, alies overdekkende goorheid. Het moderne leven volgt nu eenmaal zijn eigen gang, in versnelden pas. Men zal net wel nergens geheel en al kunnen ont vluchten, althans niet binnen degrenzen eener moderne staat. Het wordt waar schijnlijk nog veel erger. In aanmerking genomen de toekomst, die vooral ook net burgerlijk vliegwezen ontegenzegge lijk tegemoet gaat, kan ons land misschien oinnen eenige jaren door een 'intensief luchtverkeer in vele richtingen overspan nen zijn.. En het kon dan wel eens gebeu ren, dat het kruispunt in de .provincie Utrecht kwam te liggen, als vanzelf hier voor aangewezen. Niemand zou die ontwik keling kunnen tegenhouden, waarvan in- oisschen de voordeelen het ongerief ver re zouden overtreffen. Toen de eerste spoortrein in ons land verscheen, sloeg velen de schrik om 't nart bij 't daverend geweld van 't rol- iend materiaal, dat van staal en ijzer is. in den eersten tijd durfde bijna niemand zich "aan het puffende, rookende en hevig lawaai makende stoommonster toe te ver trouwen. Het was gehaat en het werd door velefi als een product van helsche mach ten aangezien, waarvan men 'liever verre bleef. Enkele tientallen jaren later en de spoortrein is de voornaamste reisgelegen heid voor iedereen. Zonder deze zou men zich het verkeer niet meer kunnen voor stellen. Men vindt het heel gewoon, zoo als alles, wat voor ons onmisbaar en van zelfsprekend is. Men vindt het zelfs ge zellig en ontdekt er ook wel schoonheid in. Een helder verlichte passagïerstreïn, zich snel voortbewegend is als een le- vensfliits in het mateloos duïster van den nacht. En wie in onze streek voelt nïet. als het avond geworden is, de poëzy van net geluid eens rollenden treins tusschen ie heuvelen, dat krachtig zoemend de avondstilte accentueert. Misschien dat ook eenmaal van de mo toren der vliegtuigen nog veel liefelijks te neggen valt. De perfectionneering is nog niet aan haar eind, evenmïn het aanpas singsvermogen van mensch en dier, dat zeer groot moet zijn. „TOESCHOUWER." KANTONGERECHT TE AMERSFOORT In den verkiezingstijd. Een candidaat plus zijn lijfstaffies plak ten zelfstandig vreclamebiljetten op buur- mans muur; hetgeen was toegestaan. Bij een paar jongelui word nu de geest vaardig. Ze waren nog niet door den poli- tieken angel gestoken, maar klodderen be ving hen, zuiver en alleen om het klodde ren; geen partij genoot de voorkeur, het werd net zoo goed: stemt rood, als stemt zwart, of stemt bjauw. Dat politieke raadsel kwam op de straatsteenen te lezen, hetgeen vermoedelijk ook aan hen is voorbijgegaan zonder straf. Maar ze gingen ook kalken onder de echte biljetjes tegen den particu lieren muur. Wegens baldadigheid werd het heden f 3 boete, conform den eisch. De kantonrechter scheen heel geen zicht te hebben op het leuke potsierlijke, geïnspi reerd door het z.g. echte potsierlijke der serieuse politieke smeerderij. Gewichten en de IJkwet. Een Baarnsche winkelier had in een z.g, werkplaats 7 niet geijkte en 2 zelfs afge- j keurde gewichten staan. En de man beweerde heden, dat hij daar bij geen kwaad kon, al werd hij op de bon gezet. Die gewichten waren voor huisgebruik, en stamden uit den tijd, dat hij in zijn win kel uitgewogen tabak verkocht. Thans ver handelde hij alleen sigaren en had tevens slijterijvergunning, vergunning B. De plaats dus waar de geïncrimineerde gewichten wa ren gevonden, was er geen waar aan het pu bliek werd geleverd. Zou dit geschieden, dan stond hij schuldig, was in overtreding van de Drankwet. Volgende week komt verbalisant. De Haagsche Bureau's. W. K. reed in de Torenstraat te Soest en kon geen rijbewijs toonen. Drie weken geleden nieuw aangevraagd; het was afge zonden volgens noteering op Zaterdag 9 November, en arriveerde 11 November, toen hij dienzelfden morgen was bekeurd. Toch lei de Rechter nog een gulden boete °P- Nogmaals rijbewijs. J. M. N. te Soest had het ook te kwaad met zijn rijbewijs, had er een voor twee- wieler en leek te hebben gereden met drie wieler, die onder de soort vier-wieler valt. De man was hoogst verbolgen, f 4 had men aan den Haag te betalen voor een stuk met allerlei inlichtingen. Waarom stond er dan dit niet bij? Hij blies dus hoog van den toren. Mogelijk verloor hij daardoor de dien dag alom verspreide gratificatie, dat de Kantonrechter van een f 3 eisch een f 2 vonnis maakte. Hier werd het eisch f 3 en het vonnis van 's gelijken. Eva's schuld. Een getuige was 17 September niet opge komen, hij arriveerde een week later; het welk niet werd geaccepteerd. De echtgenoo- te had de oproeping te laat overhandigd. Dan moet Eva deze f 5 maar betalen, waren 's Rechters woorden na het vonnis van heden over de fout van niet-opkomen. UITSPAKEN KANTONGERECHT Dronkenschap: J. A. S. Soest f 10 of 4 d,- Beschonken wielrijden: G. V. Soest f 40 of 10 d. Auto of motorrijden het verkeer in gevaar brengen: G. H. Soest f 25 of f 10 d.J. R. van A. Soest f 5 of 2 d. DISTRICT-SCHOOLARTSENDIEN STEN. Onder leiding van den Voorzitter van het Hoofdbestuur der Prov. Utrechtsche Ver eeniging „het Groene Kruis", den heer Ad. ter Cock te Amersfoort, zal Donderdag 10 December 's avonds 7 uur in het gebouw Religie en Kunst, Rembrandtlaan te Soest (District 2) en Zaterdag. 12 December nam. 2 uur in het Gymnastieklokaal Nedereind- scheweg te Jutphaas (District 5) een verga dering worden gehouden over aansluiting bij de door de Provinciale Staten van Utr. ontworpen en gesubsidieerde Schoolartsen- districten. Spreker is: Dr. A. van der Hoeve, Direc teur van den Gem. Geneeskundigen Dienst te Amersfoort. Tot die vergaderingen zullen worden uit- genoodigd. Gedeputeerde Staten, de Ge- N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij meentebesturen, Inspecteur van het Lager Onderwijs, Hoofden en Onderwijzeres sen) van Openbare en Bijzondere Scholen en hun Besturen, Inspecteur v. d. Volksge zondheid, de Geneeskundigen, Besturen van Groene Kruis en Wit-Gele Kruisafdeelin- gen, van Diaconessenarbeid. van Wijkver- plegingen, Gezondheidscommissies, enz. en natuurlijk de Pers. Eindelijk (de verordening is van 1924) be gint er door hut krachtig werken der Pro vinciale Groene Kruis Ver. eenige belang stelling voor dit nuttige instituut te komen. De bovengenoemde zalen zijn te Soest en Jutphaas door de Gemeentebesturen wel willend ter beschikking van het Groene Kruis gesteld, terwijl Dr. van der Hoeve eveneens geheel belangeloos het Groene Kruis bij zijn actie ter zijde staat. Voor district I is een vergadering in voor bereiding te Maarssen of Breukelen; voor district 3 te Driebergen en voor district 4 te Amcrongen of Leersum. ran 15 r#gels f 0.75. Elk# r#g#l mear f0.15. By Tooruitbrtaliof t# voldoen. Voor bewijsnummer mo#t 5 ot. in rekening worden g#bracht. Er biedt zich aan een net Chauffeur Brieven onder letter B aan het bureau van dit blad. Moterjekkers warm gevoerd f 8.50 en hooger. Manches terbroeken f 2.95 en hooger. „HET HANDELSHUIS VOLDOET U." Tenger persoon, lang 1.62 M. niet in staat zich nieuw aan te schaffen, vraagt gebruikt Gelegenheids costuum ter overname. Betaling contant. Brieven onder No. 50 aan het bureau van dit blad. ese3 AfdL Dekens jets WOLLEN-, GESTIKTE- EN MOLTON DEKENS. „DE PRIJS VALT U MEE" Handelshuis Soesterb.straat 51. Tel. 2200. T© hoop» gevraagd te Soestdijk o£ Soesterberg klein vrijstaand huis met minstens 000 M2 be bouwbaren grond. Brieven onder motto Huis aan het bureau van dit blad. „ST. NICOLAAS" Uw keus is niet moeilijk: ..HET HANDELSHUIS VOLDOET U" - Lid Centrale Winkeliers Vereeniging Gezocht voor stadsjongen van 13 jaar, die veel buiten moet zijn een rustig Tehuis beschaafd milieu. Versterkende middelen worden extra vergoed. Brieven onder No. 51 aan het bureau van dit blad. WITTE DAMESJASSEN f 2.95111 U kunt van deze aanbieding mede profi- teeren iets goeds. ,Het Handelshuis" Soesterbergschestraat 51 VOOR NAAR DE Van Weedestraat 7 - Soestdijk Eerstdaags ontvangen wij weer een nieuw uitgebreide collectie WORDT UW OMZET wanneer gij regelmatig adverteert in „Da Soester". uitgave van de N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij. Dit blad verschijnt twee maai per week en wordt door honderden betalende abonné's in SOEST en OMOEVINO gelezen Solide financieele instelling, biedt aan soli de personen, met vaste positie, GELD TER LEEN AAN, tegen matige rente. Bedragen beneden 200.zonder borgstelling. Geen kosten vooruit. Geheimhouding verzekerd. Brieven onder motto „Geld", aan het Bu reau van dit blad. Soester Coöp Zuivelfabriek en Melkinrichting Middelwijkstraat 26 Tel. 2102 Soest Ingaande MAANDAG 23 NOV. a s. zijn de prijzen verlaagd van t Volle tnilk van 11 ct. op 10 ct. p. L. Kookroom van 40 ct. op 35 ct. p.L. Slagroom van 50 ct op 45 ct. p. 1/4 L. VERSCHE ROOMBOTER met R.M. Marktprijs. Franco thuisbezorgd. Beleéfd aanbevelend. Den Blieklaan 3 O (BOSSTRAAT) heeft steeds voorradig: VOLKOREN Scheepsbeschuit. VOLKOREN Sportkoeken. VOLKOREN Koekjes. VOLKOREN Koekjes met Amandelen. VOLKOREN Krachtkoeken. VOLKOREN Eiwitkoeken VOLKOREN Tarwebrood. met en zonder rozijnen. (Alleen rp bestelling) Bestellingen van brood uiterlijk Woensdag. Bezorging Vrijdags. Thans verkrijgbaar onze heerlijk gekruide Amandel Speculaas, bereid met Planten- of Roomboter. Vraagt onze prijscourant is een Modern Lijstje om voorhanden Foto ofPlaatwerk VOSSEVELDLAAN 18 SOEST

De Soester | 1931 | | pagina 3