2e BLAD Bekendmakingen Officieel. Gemeenteraad Plaatselijk Nieuws Soesterberq. Predikbeurten. Sport. Ingezonden. 6ehoorende bij „DE S O E S T E R" van Zaterdag 12 Dec. 1931, No. 100 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van A. A. van Dorresteijn, te Soest om in/op het per ceel Molenstraat W.Z. No. 68 kadastraal bekend in sectie H. No. 3688 een petro- leumbewaarplaats te mogen oprichten door hen is verdaagd. Soest, 4 December 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. GEMEENTERAADSVERGADERING. De Burgemeester der gemeente Soest maakt bekend, dat een openbare vergade ring van den Raad dezer gemeente is belegd tegen Donderdag, 17 December 1931, des namiddags 1.30 uur met voortzetting des avonds en zoo noodig Vrijdag 18 Decem ber d.a.v. 1.30 uur. Soest, 10 December 1931. De Burgemeester voornoemd, G. Deketh. De Raad der gemeente Soest wordt hier bij in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Donderdag 17 December 1931 des na middags 1.30 uur met voortzetting des avonds en zoo mogelijk Vrijdag 18 Decem ber d.a.v. 1.30 uur ter behandeling van de volgende AGENDA: 1. Vaststelling van de notulen der ver gaderingen van 31 October en 11 November j.1. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Behandeling van een voorstel van B. •n W. inzake: a. de regeling der werkverschaffing; b. aanwijzing van uit te voeren werken; c. vaststelling van de loonen der arbei ders. (No. 2246). 4. Vaststelling van besluiten tot kasgeld opname voor den dienst 1932. (No. 1738- 2295). 5. Behandeling van bedrijfsbegrootingen en gemeentebegiooting voor 1932. (No. 142, 140, 141, 2050). Soest, 10 December 1931. De Burgemeester voornoemd, G. Deketh. De stukken liggen ter inzage. ST. NICOLAAS OP Dl SCHOLEN. Woensdagmiddag vierden de drie hoogste klassen van de beide Openbare scholen Openbare U.L.O. school (van der Wal) het St. Nicolaasfeest in de zaal van Hotel Eemland, die daardoor geheel gevuld was. De zaal was eenvoudig, maar keurig ver sierd. De kinderen kwamen kalm en groeps gewijze hinnen en wisten oogenblikkelijk bun plaats. De verschillende onderwijzers en onderwijzeressen zaten ieder gezellig tus- schen hun eigen groepje en op de achterste rij was de heer Burgemeester gezeten en enkele genoodigden. die een werkzaam aan deel hadden gehad bij de voorbereidende maatregelen. De zaal gonsde van blijde stemmen, de verwachting was hoog gespan nen en de heer Knop (die voornamelijk de leiding) had kreeg een geestdriftig applaus, toen hij bij het openen van dezen feest middag meedeelde, welk genot hun dien middag wachtte. Dat was ook rjfet weinig Allereerst een film. waarop hun veel die ren werden getoond uit de Diergaarde, spe lende dieren, dieren met jongen. Daarna een fantastische droomfilm, in zachte kleuren waarin een nachtegaal de hoofdrol vervul de, waar bloemen zich sierlijk ontvouw den om gekleurde vlinders vrij te laten en elfjes te laten vliegen en die ten slotte nog een leerzame strekking had: geen vogels in kooitjes op te sluiten, maar ze de vrijheid te gunnen. Een geestige teekenfilm besloo' het eerste deel van het programma. Ze had den mee geleefd met alles en geschaterd van 't lachen. Het tweede nummer viel niet minder in den smaak. Op een groot scherm, dat scherp belicht werd door een projectie- lamp maakte de heer Vreede met zijn han den schaduwbeelden, zóó duidelijk, zóó al leraardigst en in zoo groote verscheiden- neid, dat zelfs de aanwezige grooten in stomme verbazing toekeken. Vogels, hon den, katten, apen. giraffen, olifanten, zwem mende zwamen; ook menschen en als eenig materiaal heide handen, een lamp en een scherm. Alleraardigste goocheltoe- üefl' 71? Vee-1. geestige opmerkingen, door dcnzelfden mijnheer, bezorgden hem 'n dank baar en welverdiend appaus. Toen kwam er een korte pauze, waarin aan ieder kind een keurig zakje werd uitgereikt, dat van al les bevatte en waarvan veel werd gesnoept en ook nog wat van bewaard. Mej. Kooy speelde, wanneer cr maar even gelrKenherd was, school- en St. Nico- laaslicdjes 0p de piano, die met animo wer den mee gezongen en na de pauze kwam nog het allermooiste, een echt tooneeUtukje. hoewel niet kinderlijken inhoud: „de ge leende kockenan". Eenige onderwijzers wa- zoo vriendelijk, hun vrije uren te offeren, om de Soe~tcr jeugd deze vreugde te berei den. Het stukje werd alleraardigst opge voerd, hartelijk mee geleefd en luid be- applaudiseerd. De bloemen, die aan de mee- spelenden ook aan mej. Kooy, werden uitgereikt, waren zeker verdiend. De bur gemeester sprak een aardig afscheidswoord voor de kinderen, enkele woorden van dank aan hen, die meegewerkt hadden tot dit al leraardigste kinderfeest en 'n extra woord van lof voor den heer Knop, die blijk heeft gegeven, van werkelijk organiseerend ta lent te bezitten en wien geen moeite te veel geweest was. 'n Groote autobus wacht te na afloop die kinderen op, die nog een grooten afstand naar huis moesten afleggen. Het was een gezellig, goed geslaagd feest geweest en bovenal een kinderfeest. De jonge leerlingen hadden den 5den December op school gevierd men den „ech ten Sinterklaas." GEVONDEN VOORWERPEN. Een handschoen Een damesparapluie Een heerenhoed Een taschje met schoonmatekbenoodigd- heden Een streng houten kralen Een kinderhandschoen. STEUNTREKKEND BROODVENTER VEROORDEELD. Reeds geruimen tijd had de Soester van S., broodventcr en houder van een brood- depót alhier bteun getrokken van het Bur gerlijk Armbestuur. Doch zooals dat meer gaat kuam eindelijk eens uit, dat de man eigenlijk geheel ten onrechte steun genoot cn het werkelijk zoo slecht niet had. Toen die nadere inlichtingen vasteren vorm aan namen werd natuurlijk een nauwkeurig onderzoek ingesteld, daar steun trekken valsche voorspiegelingen en zonder dat di> teun strikt noodig i», natuurlijk volstrekt ontoelaatbaar moet worden geacht, want p die manier gaat iemand van de door Gemeentewege beschikbaar gestelde gel den profiteeren, waardoor anderen die wer kelijk steun hard noodig hebben wellicht minder moeten ontvangen, of wellicht ge durende eenigen tijd van steun moeten blij ven verstoken door gebrek aan beschikbare gelden. En in dit geval bleek het al heel erg te zijn. Op de lijst, die van S. had inge vuld ter verkrijging van steun, had hij slechts vermeld zijn geringe inkomsten als broodventer en daarenboven.een bedrag van f 2 steun van de kerkt die hij inder tijd, eens heel lang geleden, had genoten. Weinig verwondering behoeft het dus te haren, dat het Burgerl,k Armbestuur on der die omstandigheden besloot hem f 5 per week steun toe te kennen, welk bedrag van c heel regelmatig ook incasseerde. Wat het Burgerlijk Armbestuur echter niet wist en wat van S. ook opzettelijk had verzwegen om op te geven, was het feit, dat hij bij een ongeval een-been had gebro ken en van de Ongevallenverzekering der Rijks Verzekerings Bank daarvoor een uit kering genoot van f 35 per week„ Ook had hij niet medegedeeld, een kostganger in huis te hebben, die f 50 per maand betaalde, en ten slotte had hij wèl opgegeven, dat hij als onkosten woninghuur moest betalen, ter wijl bleek dat dat gelogen was, want dat de woning, die hij bewoonde, zijn eigendom was. En zoo best had van S. het, dat het hem zelfs mogelijk was 2 zwagers tegen geldelijke vergoeding in dienst te nemen en behoeve van zijn hrooddcpöt. Het gevolg was, dat de zaak werd ver- olgd en van S. had zich een dezer dagen k verantwoorden voor den Politierechter e Utrecht. Op een vraag van dezen, of hij zijn fout nu inzag, antwoordde de verdachte met een uitvoerig betoog, dat de tijdsomstandighe den zoo slecht waren en hij er toch gerust geen voordcel van had gehad, daar zijn on geval hem heel veel had gekost en hij toch ook zijn 2 zwagers had moeten betalen, zoo- lat hij er heelemaal geen voordeel van had ;ehad. Noch officier van Justitie, noch Politie- echter gingen op dit verweer in, doch er verd geconstateerd, dat de verdachte blijk baar nog steeds niet het zeer verkeerde van ijn handelingen inzag. Wegens zijn frau deleuze handelingen eischte de Officier van Justitie 3 maanden gevangenisstraf echter voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Doch in dit bijzondere geval achtte de Of- 'icier termen aanwezig om een dubbele traf op te leggen, .waartoe/ de Wet gele genheid biedt, voornamelijk om den ver lachte ook financieel te laten voelen, dat ij langen tijd ten onrechte steun heeft ge trokken, zoodat daarenboven werd geëischt nog een boete van f 60 bij gebreke van beta- 'ing en verhaal te vervangen door 40 dagen hechtenis. De Politierechter oordeelde eveneens geen enkele verzachtende omstandigheid aanwezig n veroordeelde den verdachte conform de isch. Wat voor van S. een ernstige waar- chuwing is en voor anderen, die wellicht nog eens in de verleiding zouden komen om ok aan het Burgerlijk Armbestuur onjuiste pgaven te doen, gelegenheid geeft zich de cvolgen van zoodanig optreden ernstig oor oogen te stellen. OVERTREDING DER MOTOR- EN RIJWIEL WET. Dezer dagen zijn verschillende personen in Soest bekeurd wegens diverse overtredin- en van de Motor- en Rijwielwet, als daar ijn rijden zonder behoorlijk rijbewijs, zon der behoorlijk nummerbewijs en ook we- ens het niet aanwezig hebben van een eldige wegenbelasting-kaart. Hierbij werd o.a. de bekende autoslooper G. van de B. wederom voor de zooveelste naai bekeurd. NOODLANDING, Dinsdagmiddag ongeveer 12 uur was een militair vliegtuig, bestuurd door luitenant "ansens, door den mist genoodzaakt op le Meent nabij het fort Ronduit een nood- anding te maken, die goed gelukte. In het liegtuig was voorts de sergeant-vliegtuig- undige Sloothaak. Het vliegtuig werd be- aakt door politie-troepen. EEN NOODLANDING. Het militair vliegtuig No. 126 uit Soes- terberg, bemand met den leerling-bestuur- ler Hartong en den mechanicien v. d. Lin de, heeft Dinsdag een noodlanding gemaakt p een uiterwaarde aan de Maas bij Hedel. Het toestel werd niet beschadigd. De in- ttenden bleven ongedeerd. GEVOEL VAN PLICHTSBE TRACHTING. Toen de voerman E. van de gemeente reiniging te Amersfoort Donderdagavond j.1. op weg zijnde met een met 2 paarden bespannen wagen van Soesterberg naar Amersfoort werd aangereden door een vrachtauto en daardoor van den wagen werd geslingerd, waardoor hij op den berm van den Rijksweg viel en een diepe wond hoven het rechteroog bekwam, die he vig bloedde, had hij de tegenwoordigheid van geest nog, om zijn paarden met wagen die op hol geslagen waren, na te loop Onderweg vond hij een luik van den wagen hetgeen hij vast maar meenam in de hoop zijn paarden gauw te vinden. Een ingezetene wilde hem verbinden, doch hiervan wilde hij niets weten. De heer Cox te Soesterberg bood de politie onmiddellijk zijn welwil lende medewerking, door de man per auto op te sporen. Hij werd dan ook een eind verder op dien weg door de politie aange troffen met een geheel bebloed gelaat en kleeren, nog steeds met dit luik bij zich. De politie achtte het noodzakelijk dat de wond onmiddellijk door medische hulp werd behandeld., waarna hij door den heer Cox naar het ziekenhuis De Lichtenberg werd gebracht en na behandeling naar zijn woning te Amersfoort werd gebracht. De paarden, die zoolang door dierenvrien den werden bewaakt, zijn daarna door een andere voerman der gemeente Amersfoort weggehaald. Tegen de autobestuurder is. proces-ver baal opgemaakt. GEVONDEN VOORWERPEN. Een glassnijder Aangeloopen Een hondje Een poes. Inlichtingen Politiepost. VAN DEN HEUVEL De eerste openbare opvoering door de Bergspelers" was tot op zekere hoogte een gebeurtenis voor deze plaats. Sinds ver scheidene maanden vi_orbereid, werd zij door de spelers en wie weet, ook door me nig belangstellende, met eenige spanning tegemoet gezien. Want zoo het eens heel rg moest tegenslaan, dan zou het eerste optreden dier club gelijk staan met een misgeboorte, waardoor alle levenskansen verder verkeken waren. Dat is het echter niet geworden. Het werd ntcgendeel een victorie, toen het proefspel ven successpel bleek te zijn. En daarmee kan inen niet alleen deze vereeniging, maar ook deze woonplaats zelve geluk wenschen. Van een tooneelvereeniging kan er buiten gewoon veel gezelligheid uitgaan voor het gezelschapsleven. Niet elke kleine plaats met een zielenaantal als de onze bezit een dergelijke vereeniging. En zoo die al be staat. dan komt zij nog zelden uit boven het peil eener gewone dorpsvereeniging. De Bergspelers doen echter meer var zich verwachten, na deze eerste kennisma king, waarbij duidelijk gebleken is, dat zij over krachten beschikken kan, die elkaar op gelukkige wijze gevonden hebben. De indruk was algemeen gunstig. Men had niet durven verwachten, dat het al zoo goed zou gaan. Van plankenvrees was niet veel te bemerken. Er was een geest van amenwerking, die zic.i vrijwillig overgaf, vertrouwen stellend in de goede leiding eener krachtige regie. In het stuk zelf zit niet veel relief; het is overigens wel actueel, daar het toestan den uit het gewone, hedendaagsche leven weergeeft. Het werd echter goed gespeeld. Men maakt ervan, wat men ervan te maken wist. Het wist dan ook van het begin tot het einde de belangstelling te trekken en de vroolijkheid gaande te houden. Er werd ar tel ijk gelachen om de vele kluchtige ituaties, die niet overdreven, maar zeer natuurlijk, met een gezonden zin voor het comische, werden uitgebeeld. Liefhebberij-tooneelvereenigingen. zoo lang zij bestaan hebben, zijn altijd de verte genwoordigers geweest van dat deel der burgerij, dat vermagelijkheid niet kan ont beren. Ze vormen een stuk in de geschiede nis van het gezelschapsleven voor ons va derland en passen ook nog geheel in het ka der van onzen tijd- De opvoering van een tooneelstuk vergt veel van de dilettanten. De keuze van het stuk en de rolverdeeling zijn voorname pun ten, die gewoonlijk reeds maanden tevoren worden vastgesteld om voldoende tijd te houden voor studie en repeteeren, daar de vrije uren meestal zeer beperkt zijn. De pelleiding is hierbij van zeer groot belang. Ts deze goed verzorgd en zijn de werken de leden ijverig en geschikt, dan is de kans van slagen niet gering. Met dat al zijn er verscheidene factoren, die moeten samen- erken, wil men van eenig succes verze kerd zijn. Die gansche voorbereiding is voor de pelers een tijd van ontspanning, een komen it de gewone sleur van het dagelijksche le ven. Het kan echter ook ongemerkt een ontwikkelingscursus zijn in taal en kunst, zoo tenminste hiervoor eenige aanleg aan wezig is. Want het tooneelspel wordt een kunst, zoodra de speler in zijn rol het le en, zooals het is of worden kan, tot uit drukking brengt. Het leven, vooral dat van een kleine plaats, heeft behoefte aan gezelligheid, die it haar eigen sfeer stamt. Een plaatselijke tooneelvereeniging kan dat telkens aan ve len brengen, zoodra het oogenblik eener penbare uitvoering is aangebroken. Voor deze plaats zullen de Bergspelers dat doen. Zij zullen er ook zorgvuldig voor waken, dat geen stukken ten tooneele ge bracht worden, die iemand kunnen kwetsen. Aangemoedigd 'door het aanvankelijk suc ces, zullen zij er zich met ijver op toe leggen om goed spel te geven, dienende al- zoo de kunst, die ook op het tooneel een eerslag zijn moet van het volle, rijke men- schenleven, dat daardoor meer belicht, tot een grootere schare kan geBracht worden. Voor dat alles heeft die vereeniging steun oodig en als bij alle aardsche scheppingen, ook hier het pecunaire onmisbaar. Een tevige kas is wel niet alles, maar toch on ontbeerlijk. Moge dan een groote toetre ding van donateurs hierin voorzien. Voor dat doel is een minimum-bijdrage van een gulden zeer gering. Moge zij ook nog gesteund worden op cle andere wijzen door allen, die het wel meenen en het inzicht hebben, wat een bloeiend bestaan van een dergelijke vereeni ging voor een plaats als de onze» wel waard Opdat deze bij uitstek nuttige, locale ver eeniging zich een blijvende plaats moge croveren in het gezelschapsleven van het vooruitsrevende Soesterberg. „TOESCHOUW11." L. A. METTROP UTRECHT Tandheelkundige Stationeplein I6bis Spreekuren dagelijks van 8 tot 9 n.m. 's Maandags en Vrijdags speciaal ta- rief Kliniekprijzen Specialist in herstellen van fouten of hinderlijke gebitten AANGEHOUDEN. De politie te Soesterberg hield aldaar een nog minderjarig meisje R. aan, dat onge veer 3 weken geleden de ouderlijke woning te Baarn was ontvlucht. Het meisje werd door de politie ter be schikking gesteld van den burgemeester van Baarn, teneinde weder naar hare ouders te kunnen worden teruggebracht. NED. HERV. GEM. TE SOEST. Zondag 13 December 1931, O. kerk 10 uur Ds. Groeneveld. O. kerk 6 uur: Ds. van Schaick. Emmakerk 10 uur: Ds. van Schaick. Emmakerk 6 uur: Ds. Groeneveld. HERV. (GER.) EVANG. Spoorstraat. Zondag 13 December 1931, 's morgens 10 uur: Ds. R. Bartlema. van Zeist. 's Avonds 6 uur: Ds. H. A. de Geus, van De Bilt. VEREEN. VAN VRIJZ. GODSDIEN- STIGEN. SOEST. Zondag 13.December 1931: geen dienst. CLUBNIEUWS V.V. „SOESTDIJK." SoestdijkllN.I.O. II 35. Zondag j.1. is bovengenoemde wedstrijd gespeeld, met als resultaat een nederlaag voor ons tweede elftal. Het was een faire strijd met NIO II in alle liniën in de meer derheid. NIO heeft verdiend gewonnen, en indien Soestdijk II elkaar beter verstaan en niet zoo dikwijls van plaats verwisseld had den, had de uitslag andersom geweest, maar door elkaar in den weg te loopen gingen prachtkansen verloren. Er valt nog veel meer te schrijven, maar wat geeft mij dat. jelui luisteren toch niet naar goede raadge vingen. Drie (zegge drie) menschen hebben gevoetbald. De scheidsrechter van de Wart leidde correct en tot ieders genoegen; wij zien. hem nog gaarne, dikwijls fluiten. Voor a.s. Zondag is voor ons eerste als nog vastgesteld den wedstrijd tegen S.N.B te Leersum. Deze wedstrijd kan beschouwd worden als een voorproef voor de volgende week. Eerste clftallers, de wedstrijd tegen S.N.B. werd te Soestdijk gewonnen met 30, maar of we wederom een overwinning kunnen boeken, durf ik niet te voorspellen, want wel staat SNB op één na onderaan, maar het spel van genoemde club is in den laatsten tijd in stijgenden lijn, zoodat er van meetaf flink aangepakt moet worden, wil er succes geboekt worden, dus vlug open spel, en de.backs niet te ver opdringen, en geen moed laten zakken. Jelui gaat met leege handen naar Leersum. maar komt met volle terug, dat is mijn wensch en jelui's plicht, veel succes. Ons tweede speelt thuis tegen Baarn 4 om 2 uur. Voorspellingen durf ik niet te doen, maar neem goede raad aan, open spel. niet pingelen en geen plaats verwisselen. Allen present zijn hoor, ook de reserve- peler behoort aanwezig te zijn. E. S. V. A. C. Een elftal van de H.B.S. uit Amersfoort speelde 1.1. Zaterdag een oefenwedstrijd tegen een versterkt junioren elftal van Es- vac. Met 41 bleven de Esvaccers in de meerderheid; het was een aardige, vlot ge speelde wedstrijd^. Het derde elftal heeft na spannenden strijd met4-0 de vlag moeten strijken voor H.V.C. IV; in ieder geval een eervol resultaat. Het eerste elftal, dat bezoek had van 5-Graveland I heeft onze verwachtingen niet beschaamd. De eerste helft begon niet veel belovend, wel wogen de partijen te gen elkaar op, maar 's-Graveland wist 2 doelpunten te scoren en de Esvaccers wisten daar niets tegenover te stellen zoodat met -0 achterstand aan de tweede helft moest worden begonnen. Esvac speelde nu veel beter,, er werd keurig gecombineerd, ter wijl achterhoede en middenlinie elke vij andelijke aanval onverbiddelijk terug wees en haar voorhoede steeds weder in staat telden aan te vallen. De 's-Graevelanders konden dan ook niet verhinderen dat Esvac door het maken van drie keurige doelpun ten de leiding overnam om deze niet meer af te staan. Met de stand 32 voor Esvac kwam dan ook het einde. Voor a.s. week is weder een lastig com petitie program vastgesteld voor de Esvac elftallen. Gespeeld moet worden: Zaterdag 12 December: 15 uur Esvac ZCJVV II Burg. Deketh- park. Zondag 13 Dec. 12.00 uur Soest IIIEsvac III op het ter rein „Soest". 2.00 uur Esvac IIAPWC II Burg. De- kethpark. 2.00 uur Brederodes IEsvac I te Vianen. Vooral het eerste elftal is een moeilijke taak weggelegd daar te Vianen op een klei terrein moet worden gespeeld en dat nu door het natte weder van de laatste dagen er niet beter op is geworden. Er wordt ge reisd per autobus, vertrek om 12 uur pre cies van hotel „Eemland". Supporters die de reis wenschen mede te maken kunnen zich tot en met Zaterdag opgeven bij den Boekhandel van I. Z. de Bruin^ F. C. Kuy- perstraat 6 of bij het sigarenmagazijn ,,'t Sporthuis". Birktstraat 2. Voor het adspi- ranten elftal is vermoedelijk een wedstrijd spelen a.s. Zaterdagmiddag tegen een dspiranten eftal van de V.V. Soesterberg op het terrein van laatstgenoemde vereeni ging. CLUBNIEUWS V.V. „SOEST". Soest IVoorwaarts I 23 E.A.C. II—Soest II 0—3 Bussum IIISoest III 06 Ons le elftal speelde j.1. Zondag tegen Voorwaarts uit Utrecht. Door de zeer slap pe leiding, werd er zeer forsch, op het laatst zelfs ruw gespeeld. Na afloop van den wed strijd meenden enkele toeschouwers van hun misnoegen over de leiding op minder ge- wenschte wijze te moeten blijk geven. Ge lukkig zijn er geen ongeregeldheden ge beurd, in de eerste plaats voor de vereeni ging. De scheidsrechter heeft een moeilijke en ondankbare taak. Personen welke als toe schouwer een wedstrijd bijwonen, en zich niet kunnen beheerschen, doen beter thuis te blijven, zij bezorgen dan een vereni gingsbestuur ook geen overlast. A.s. Zondag Laren ISoest I Vertrek per fiets om 1 uur vanaf Nieu- werhoek. Het 3e elftal speelt om 12 uur aan den Koudhoornweg tegen Esvac III. Soest II speelt eveneens thuis, en wel te gen BVC II. Ons 2e elftal moet nog 4 wed strijden spelen en staat nog steeds ongesla gen boven aan de ranglijst. Soest supporters gaat a.s. Zondag ons 2e elftal aanmoedigen, bij hun pogen de le klasse te bereiken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Soestdijk, 7 Dec. 1931. Zeer geachte Redactie, Na mijn eerste ingezonden stukje in de „Soester" en na het lezen van de desbetref fende artikelen daarna, betref, het drama te Soesterberg. in Uw bladen van 2 en 5 December j.1., van de H.H. Weetniet en van Straelen, is er weer heel wat stof tot schrijven opgewaaid! In het algemeen wensch ik te verklaren, dat ik met den heer Weetniet in alles ac- coord ga. tot heden, en den heer van Str. zoude ik opmerkzaam willen maken op het feit (zooals ik ook destijds schreef) dat het doel van al dit schrijven en „pennen" toch eigenlijk isden schuldige te ont dekken en niet er om heen te draaien en de geloofsgenooten wat te protegeeren! Dit laatste was in 't geheel niet noodig, ook de protestvergaderingen hadden dan geen doel, want de meening van de R.K. is immers toch, dat de schuldige niet in eenKath. milieu is te zoeken!! Te betreuren valt het echter, dat de kost bare tijd door al dat vergaderen en doelloos geschrijf van geloofsgenooten der R.K., voorbijgaat, zonder dat ook maar iemand één doeltreffende handeling kon verrichten. Ik weet uit goede bron nog wel een middel, om misschien een beetje meer licht in de aak te brengen, welk middel wel eens meer in dergelijke gevallen schijnt te worden ge bezigd. Echter moet ik dan eerst weten, wie deze zaak met mij tot het uiterste toe wil voortzetten. Het is te afschuwelijk, om zoo n drama maar langzaam te verbloemen, te verzwij gen of te sussen, en men kan er op aan, dat ik niet zal rusten, alvorens deze zaak, zoo niet te hebben ontsluierd, dan toch een dusdanige wending te hebben gegeven, die tot ons doel zal leiden! Met dank voor de plaatsing, gaarne Uw dw.dr., W. BOEKHOUDT. Lange Bergstraat 25.. Soestdijk, 7 Dec. 1931. Het doel van mijn ingezonden stuk in „de Soester" van 2 dezer, 2e Blad, is be reikt. Dat doel was eerlijke, weldenkende niet- katholieken te wijzen op de ignoble gedra gingen van genoemd blad en deszelfs tra wanten met betrekking tot het droevige voorval in het Missiehuis ,,St. Jan" te Soes terberg en tevens in het licht te stellen dat ?en afweer van dergelijke gedragingen van ,de Soester" c.s. niet slaat op andere an dersdenkenden; nog al duidelijk dunkt me. EEN GOED ZAKENMAN. weet, dat net uitgevoerd Drukwerk cachet aan zijn zaak geeft. Komt daarvoor bij ons, wij geven U gaarne advies en.gij zult tevreden zijn! lc Soester Electr. Drukkerij 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Ik kan tevreden zijn, meer dan tevreden, want niet alleen heeft „de Soester" in een buitengewoon lang onderschrift de aan dacht nog te meer gevestigd op het door mij geschrevene, maar ook „Jantje Weet niet" zeker de clown van het gezelschap en iemand, die zich „Leo" teekent, heb ben zich beijverd hetzelfde te doen. Les beaux esprits se rencontrent. Het is niet onaangenaam en er zit iets opwekkends in als je de heele bende die lappen verdient vóór je hebt; het geeft je zoo de voldoening dat aldus elke klap raak dat je niet in de lucht slaat ende klappen schenen goed aan te komen. Wat en geblaas en gebrul! Krek Sarassani- Ik dank dus de heeren wel voor hunne medewerking, voor hun optreden ten bate van het doel dat ik mij stelde; was dit nu het geheele tableau de la troupe? Maar. heeren, het had eenvoudiger ge kend; gij praat over mijne hersens en mijn geheugen, over de kerkelijke wetten ten op zichte harer bedienaren, over R.K. Vereeni- gingen, enz. enz., en verder is het weer M nsinuatie wat de klok slaat; tracht toch niet langer het lukt toch niet de aan dacht af te leiden van de zaak, die ik aan hangig maakte en die is; le. in het licht stellen dat een aanval op de Soester" c.s. niet is een aanval op „de ndersdenkenden." 2e. de eisch uwe positieve beschuldigin gen te bewijzen. Dit is het cardinale punt, heeren, waar U niet om heen kunt. Bedenkt toch, dat door niet aan dien eisch te voldoen gij gevaar loopt door hoe langer hoe meer weldenken- den katholieken of niet te worden ge- oemd., eerroovers en lasteraars. Want, U weet het, Politie en Justitie, waaronder naar k meen geen enkel katholiek, hebben de droevige zaak behandeld en afgehandeld en bovendien de vader van den ongelukkigen knaap heeft in het publiek op de Protest- ergadering van katholieken te Soest uit ijn naam doen verklaren, dat, indien nog een zoon van hem roeping zou gevoelen voor missionaris hij die zoon met volle ge rustheid zou toevertrouwen aan „St. Jan.". Maar. kom aan. laat mij U helpen uwe reputatie en die van Uw Blad zooveel mo gelijk te herstellen en neemt nu dezen raad aan: Uit geen vieze onbewezen beschuldigin- gen meer, opdat men niet zal kunnen zeg gen: zoo de waard is vertrouwt hij zijn

De Soester | 1931 | | pagina 5