STEMPELS HAMELS - BAARN Spaar Uw Haard en Kachel Sacré Madame Anthraciet JOH. TAK Steeds Grooter Zegt het met vuistslagen. Onthoudt den raad H. BEUKEN MEUBILEER-INRICHTING Verhuizingen en Transporten Woningbureau Waltmann Co. Kantoorboeken Geldbelegging. De Pluimvee- en Konijnenfokkersvereeniging „Soest en Omstreken" Uurwerken, Goud en Zilver, Brillen Mendelssohnlaan 5 - Telefoon 2055 JOH. METS, v. Weedestr. 46, Tel. 2098 Koopt bij de adverteeiders van dit blad. Advertentiën. Y© huur» Een oud en vertrouwd adres door geen anthraciet te stoken, die aanbakt of sintelt, waardoor U niet alleen last hebt, maar waardoor ook Uw haard of kachel vernield wordt Van deze last kunt U alleen ontkomen, door uit sluitend onze prima, alles overtreffende te stoken. Alleen verkrijgbaar bij: Koop, Verkoop, Huur en Verhuur van Villa's, Landhuizén, Bouwgrond etc. Verzekeringen op elk gebied, ook op Beurspolis. Particuliere- en Handels informaties In Binnen- en Buitenland Kantoor Soestdijk bijzonder fijn. Hoil. Roomboter p. pond 577, ct. WORDT UW OMZET wanneer gij regelmatig adverteert in „De Soester" uitgave van de N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij Dit blad verschijnt twee maal per week en wordt door honderden betalende abonné's in SOEST en OMGEVING gelezen gasten en wendt U tot de paters en de broeders van „St. Jan", belijdt uwe schuld en vraagt nederig om vergeving. Ik sta er U borg voor dat die U niet zal worden ge weigerd. Doet U het? Ja? Nu, dan felici teer ik U met dit besluit; wij zien dan dat U toch wel weet wat U past. Meer heb ik niet te zeggen. Dus: basta! En, voor zoover het Uw Blad betreft, voor altijd. B. C. VAN STRAELEN. Lange Bergstraat 17. ONDERSCHRIFT. Met genoegen constateeren wij, dat de heer van Straelen na lezing van onze lette ren toont, dat hij ook zonder te schelden op vlotte wijze weet te zeggen wat hem op het hart schijnt te liggen. Wat is er toch een opvoedende kracht van die Soester uitgaat, hè?, en nu willen de heeren van het R.K. Actie Comité zoo'n kleinood van een blad nog wel uit de wo ningen der R.K. gezinnen weren. Is het geen zonde? Moeten wij aan de eene kant de loftrom pet over den heer v. Straelen opsteken, aan de andere kant spijt het ons te moeten con stateeren, dat Z.Ed. spreekt van een gan sche bende en daarmede ,,De Soester", Jan tje Weetniet en Leo vereenzelvigt. Hierdoor maakt hij zich schuldig aan het als een vast staande waarheid verkondigen van een ver onderstelling, die in Z.Ed. booze bolletje is opgekomen, zonder dat hij daar eenigen grond voor kan aanvoeren. Rechtaf gesproken kennen wij noch den heer van Straelen. noch Jantje Weet-niet, noch Leo, ja, wij kennen ze niet, zelfs al vielen wij over ze. Namen en adressen zijn ons naturlijk wel bekend, maar dit is dan ook alles. Wij moeten die heeren dan ook naar den aard van hun geschrijf beoordeelen en ko men dan. wat den heer van Straleen be treft tot de slotsom, dat deze stellig de lol ligste thuis moet zijn Wie weet welke goe de eigenschappen hij bij nadere kennisma king nog meer zou blijken te hebben. Mo gelijk ontmoeten wij hem nog wel eens bij een of andere kerkelijke gelegenheid en zal het ons een waar feest zijn eens nader met hem kennis te maken. De heer van Straelen moet maar veel „De Soester" lezens waarvan de inhoud zijn uitwerking niet zal missen en niet zal nalaten een weldadigen invloed op hem uit te oefenen. Moesten wij den heer van Straelen er reeds eerder opmerkzaam op maken, dat het met zijn memorie niet al te best ge steld is, ook thans weer openbaart zich dat zelfde euvel in nog ergere mate. Wij raden hem sterk aan, daar toch heusch iets aan te laten doen, 't zal anders steeds erger worden en op 't laatst hopeloos zijn. Wel schrijft hij als antwoord op ons on derschrift een aardig gestyleerd stukje en wil het daarin laten voorkomen, alsof de niet-katholieken het volkomen met hem eens zijn en hij een succesje zou te boeken heb ben, (Faire bonne mine k mauvais jeu), doch de zaak waar het om gaat, schijnt bij alweer hopeloos vergeten te zijn of wel hij begeeft zich maar liever niet op glad ijs. Er zit niets anders op, dan maar weer te herhalen waar het om gaat, namelijk: la. dat het rampzalige knaapje niet aan hartverlamming was overleden, doch een geweldadigen dood stierf; 2e. dat getracht is, de politie er b;uiten te houden; 3e. dat in strijd met de wet geen ge- rechterlijke lijkschouwing heeft plaats ge had, noch dat sectie is verricht; 4e. dat geen der in de onmiddellijke na bijheid wonende doktoren is geroepen, doch een R.K. chirurg uit Amersfoort is gehaald; •5e. dat toen deze kwam, hij slechts een lijk kreeg te aanschouwen; 6e. dat het dan ook een besliste leugen is, dat Dr. Aghina zou getracht hebben de reeds geweken levensgeesten op te wekken. 7e. dat nimmer is medegedeeld, wat die chirurg dan wel zoo geruimen tijd heeft bezig gehouden; ^at naar OOI"deel van verschillen de doktoren een zelfmoord als omschreven ten eenenmale is uitgesloten. Wij hebben hier nog aan toegevoegd on ze beschouwingen over het Celibaat en heb ben heel goed laten uitkomen, dat wij het geheclc drama St. Jan in een openbare ver gadering met vrij debat willen bespreken. Van al deze 10 punten rept de heer van otraelen met geen enkel woord. Hij tracht er zich af te maken met een leuk praatje, doorspekt met aardigheden, doch vergeet, dat den geweldadigen dood van een veer- tien-jarig knaapje, dat een paar uur te vo ren nog vroolijk met zijn kameraadjes speel de, te ernstig is om er zich met aardighe den af te maken, daargelaten nog of die wij ze van bespreken wel van veel menschelijk gevoel getuigt. Als de heer van Straelen meent de niet- katholieken op zijn hand te hebben, dan vergist hij zich. Denkend Nederland is nog met de vele slachtoffers vergeten, waar van het uitlekte, dat zij aan het Celibaat ten offer vielen. Men herinnere zich de lieftallige twaalfjarige Maria Kessels, die in de kerk te Tilburg geworgd werd. Een schilder, die in de kerk werk had te ver richten heeft er voor terecht gestaan, doch werd glansrijk vrij gesproken. Een ander werd er nimmer voor vervolgd, doch ka pelaan Volkers uit Tilburg was sedert spoorloos verdwenen en heeft zich nimmer meer vertoond. Verder gaande wijzen wij er op, dat de geweldadige dood van het ventje is toege geven, terwijl uit de verklaringen van ver schillende doktoren is vast komen te staan, dat van een zelfmoord als omschreven geen sprake kan zijn. Het ventje is dan ook in gewijde aarde begraven, doch niet zooals te doen gebruikelijk is op de begraafplaats te Amersfoort waar zijn ouders wonen, doch op de eigen begraafplaats van St. Jan. Geen der door ons vermeldde bijzonder heden zijn of konden worden tegengespro ken. Het zoogenaamde Comité van Actie heeft daar dan ook nimmer tegen geageerd, doch heeft getracht de aandacht van de zaak af te leiden door ons bewijs te vragen van de in ons verslag voorkomende zinsnede: „Dat St. Jan een groot aantal sexueel ab- normalen herbergt", terwijl tevens werd ge vraagd, wat wij bedoelden met de zinsnede „Zij die bekend zijn met wat zich in derge lijke inrichtingen alzoo wel af kan spelen." Men ziet het. de heer v. Straelen laat het voorkomen, alsof het bewijs en de inlich ting, die men vroeg, den geweldadigen dood van het rampzalige knaapje betroffen. Ondertusschen nemen wij die twee zin sneden geheel voor onze rekening en blij ven wij, zooals gemeld, bereid ook die twee punten in een Openbare Vergadering te bespreken. Het wettig en overtuigend bewijs van wat de doodsoorzaak was van het knaapje heeft St. Jan niet gewild. In strijd met de wet heeft in dit hoogst verdachte geval geen ge rechterlijke lijkschouwing plaats gehad. Het had de paters van St. Jan slechts één woord behoeven te kosten en die gerech terlijke schouwing met sectieonderzoek zou wel hebben plaats gehad. De heeren, die jammeren, dat een blaam op de priesters is geworpen, hebben dat ééne woord niet ge.- proken en dat zegt voor ons alles. Wij ageeren noch tegen de kerk, noch te gen de priesters, doch uitsluitend tegen de uitwassen daarvan. Elk goed katholiek be hoort ons daarin te steunen. Vrouwe Justitia, die geblinddoekt is, op dat zij zonder aanzien des persoons recht zal kunnen doen, schijnt als het R.K. Geeste lijken betreft de blinddoek even af te doen om zich dan te herinneren, dat door Paus Pius IX is geordonneerd, dat R.K. Gees telijken niet aan de Burgelijke Rechtspraak zijn onderworpen,. Paus Pius X ging nog een stapje verder en liet in alle R.K. Ker ken afkondigen, dat Erka's geen aangifte van misdrijven der geestelijken mochten in dienen, doch zich daarmede tot de Ker kelijke Overheid moesten wenden. Als men nu nog weet, dat ingeval van ontkentenis dc geestelijke zal wor den geloofd, dan zal het iedereen dui delijk zijn, dat een R.K. die onder vier oogen een strafbare of niet oorbare handeling van een geestelijke meemaakt er nog wel eens tweemaal over denkt, alvo rens hij of zij zich tot dg kerkelijke overheid endt. Nu is Vrouwe Justitia natuurlijk niet aan dergelijke Pauselijke beschikkingen onder worpen, doch dit is louter theorie, uit de praktijk blijkt, dat onze hoogste Rechtsor- ganen den invloe.d van de R.K. kerk onder gaan, en in voorkomende gevallen niet tot vervolging overgaan en zelfs geen moeite doen oin verdachte gevallen als in St. Jan behoorlijk te onderzoeken, ja, zelfs bij de wet vereischte gerechterlijke schouwing en het noodzakelijke sectie onderzoek, die het wettig bewijs zouden moeten opleveren, ge woon achterwege laten. Geestelijken, die in de termen vallen na der met den strafrechter kennis te maken verdwijnen gewoonlijk spoorloos en zijn dan voor ingewijden terug te vinden in spe ciale R.K. Kloosters, waar zij voor hun zon den boeten. De raad van den heer van Straelen om eens bij de Paters van St. Jan op bezoek te gaan, is toch wel heel erg nuchter. Hem moet, toen hij dat malle idee neer- chreef, niet alleen zijn geheugen, doch ook nog wat anders hebben ontbroken. Intus- chen zouden wij, als er termen aanwezig waren, de eersten zijn, die aan die vrien delijke uitnoodiging gehoor zouden geven. Tot slot nam de heer van Straelen voor goed afscheid van „De Soester". Ofschoon het scheiden ons zwaar valt, zullen wij er met een bloedend hart in moeten berusten. Wij kunnen niet nalaten, hem van harte beterschap en een gelukkig verder leven toe te wenschen. DE REDACTIE. Die Straal van Straelen Die gaf er geen licht, En houdt nu voorloopig Wel z'n gezicht. Hij was voor de kou, O, Heer, zoo bang, Nu weet hij toch, Waar hij zich warmen kan. „De Soester", Dat hatelijke krantje, Die gaf er een tip, toch, aan Jantje. Hij toch liet van Straelen's broekje zakken, Zoodat Jantje hem Op z'n ktje kon klappen. Dus nogmaals, Gij kwantje Neem aan den raad van Jantje En lees er aandachtig Uw krantje. Verdraai niet wat recht is En laat krom wat krom is. Tabé, van Straelen, taboe En de groeten aan Uw moe. Als laatste een groet Aan „de Soester" van Jantje, Die leest van een buur Dat hatelijke krantje, Voor Waarheid en Recht Dat vinden R.K.'ers zoo slecht. Doch, hij, die doet als van Straelen, Die leugen voor waarheid wil halen, Die krijgt van „de Soester" En hare trawanten Afdoende Repliek, En stikt vaak, in z'n eigen zure critiek. Hij geeft gauw den geest, Die „de Soester" niet goed leest, Die geeft er voor 't laatst een rochelend gekuch, En ligt in een minimum tijd op z'n rug. En Jantje die komt er nog wel eens op terug. JANTJE WEETNIET. Soestdijk, 10 Dec. '31. Goeden Morgen, Heer Hoofdredacteur, Hier is Jantje, Die haalt er Soest Uit de sleur, Dat eeuwige slapen, Dat steeds staan te gapen, Wil Jantje genezen, Want een lach Moet er wezen. Want lachen dat is er gezond, n dezen beroerden tijd Zit je toch gauw genoeg in den grond, Is 't niet door slechte tijden. Dan door menschen die je niet mogen lijden. Dus lachen, O Soesters, Om Jantje z'n kostelijke Oesters, En opgelet nu, gezwind Want Jantje begint En lees niet verkeerd Zooals Heer van Straelen, Want dan kunt ge, als hij, Bij „de Soester" wat halen. Gegroet ook gij, Mijnheer „Ad Rem" Let wel, 'k zeg het met klem, Gij zijt voorwaar Een slimme vos, Een ware concurrent van Clinge Doorenbos. Gij, als Hij zegt, Wat krom is krom Wat recht is recht, En geeft aan haar of hein Een duw, Ad Rem; Zonder aanziens des persoons Krijgt Hij. of Zij Een klap op z'n koon. Zooals ook hier, Mijnheer van Straelen, Die zoo'n beetje was aan 't malen, Die recht wou maken krom en krom wat recht, Doch, 't bekwam hem slecht. Die werd gezet door Jantje Op 't modderige kantje, En door „de Soester" Werd gelicht „een beentje" En in de modder ligt, Geheel in z'n eentje. Wij treffen in de R.K. Post van Smitje een ingezonden stukje aan. geteekend G. Die mijnheer mopt werkelijk een flink en hoogstaand mensch zijn, maar toch wel een beetje een zonderling. Z.Ed. spreekt van inktwerpers, die heel heldhaftig hun persoonlijkheid schuil hou den, doch verzwijgt noia bene zijn eigen naam. Wie zegt daar wat? Het stukje is als egn vriendelijke uitnoo diging te beschouwen aan het adres van een of andere R.K. knockploeg om bij gebrek aan steekhoudende argumenten h i nu eens met een pak slaag te probeeren. Zooiels als „Zegt het met vuist-lagen." Natuurlijk zorgt dappere zonderling dan wel uil de buurt te blijven, waar even tueel de klappen vallen. Hij spreekt van de Heilige gelofte der kuischhcid der R.K. priesters, waaruit blijkt, dat hij al heel weinig afweet van het ontstaan dier gelofte. Wat meer kennis der Kerkelijke geschiedenis schijnt voor iemand, die zich verstout ophitsende artikeltjes te schrijven, toch wel gewenscht. Het tijdstip om eens speciaal de aan dacht op die gelofte te vestigen, lijkt ons al heel slecht gekozen. Wij gelooven niet dat het in het belang der kerk is voor het oogenblik hierop in te gaan. TE KOOP in BAARN, op netten stand, goed verhuurd DubbeS Landhuis, elke helft 5 kamers, schuur en tuin. Huur opbrengst f 730 's jaars. Koopsom slechts f 9000. Hyp. f 5500 a 5 voor jaren vast, zonder afl. ALLES VRIJ OP NAAM. Brieven onder No. 99 aan het bur. v. d. bl: ruime gem. of ongem. 22 t-SP«a»ï*pk£?rr»<rr, voorzien van str, water aan den Straatweg te Soest, met of zonder pension. Brieven let ter S 548 Visser's boekhandel, Kerkstr. 20a. Wij bevelen ons beleefd aan, voor de levering van ALLE MOGELIJKE tegen zeer lage prijzen. Aanbevelend, N.V.EersteSoester Electr. Drukkerij v. Weedestraat 7, Soestdijk. Tel. 2062 Tentoonstelling houdt op 16 en 17 JANL'ARl a.>. in Hotel „Eemland" haar jaarlijksche tentoonstelling Inzendingen worden ingewacht van leden en inwoners der gemeente Soest. Zij, die een eereprijs beschikbaar wenschen te stellen, kunnen zich melden aan onder staande adressen, waar tevens inlichtingen te verkrijgen zijn: inkenweg 32; Kerkstraat 9; Heuvelweg 13; Beckeringhstraat 25; Parklaan 20 en te Soesterberg Schooldwarsstraat 8. Loten ten bate der tentoonstelling f 0.25 per stuk 50 prijzen. Hoofprijs 6 W.L. Hennen en Haan. Deze verloting is goedgekeurd bij besluit van B. en W. dato 13 Nov. 1931 No. 35—43. die St. Nlcolaas U b'j zijn rondgang gaf: is LAANSTRAAT 99 TEL. 495 Tot 31 December 1931 nog 10 pCt. korting A contant BAARN - LAANSTRAAT 14 - TELEFOON 301 v h. KLEMAN BERGHUIS Kerkpad la, Tel. 21S0. Soest8rb str. 25b, Tel. 2186 N.V. Eerste Soester Eiectr. Drukkerij per blik inhoud 3 pond f 1.35. per l/i pond 25 cent. Aanbevelend, 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 §i

De Soester | 1931 | | pagina 6