Burgemeesters Bierfuif Voor Jantje Weetniet. Gemeenteraad Plaatselijk Nieuws voor, een bewijs, dat hij zal uitgaan. Wij hebben het een keer getroffen, al duurde het wachten wat lang, zoo lang zelfs, dat men zich kon gaan afvragen of niet wan trouwen jegens onze bedoelingen zou wor den gekoesterd. Is het een gewoon bezoek, dan gaat het eenvoudig toe; men zou ge neigd zijn te zeggen, dat hij of zij, die een aanslag op Mussolini zou willen doen, maar al te gemakkelijk spel zou hebben. Het heet wel, dat geheel een schare van fascistische wakers hem omgeeft, maar dit wordt dan althans zoo gearrangeerd, dat het spiedend oog van den oppervlakkigen toeschouwer, die het gaarne wil ontdekken, er niets van bespeurt. Anders is het natuurlijk als Mus solini uitrijdt voor een officieele gebeurte nis, ontvangst of wat ook. Dan is er dik werf veel statie, maar dan toch ook nemen de eenvoudige fascistische uniformen bij hem de eerste plaats in, Op het uiterlijk is veel berekend. Naar het uiterlijk is in Rome en elders menige verandering aangebracht. Het oude panem et circenses, het brood en spelen, waarmede de Romeinen door de kei zers. maar ook door eigen gekozen heer- schers werden bedwongen, geldt vrij open baar. Intusschen, waar geldt dit niet, al wordt -het niet overal zoo duidelijk gezegd als in Italië geschiedt? De eenige vraag, die men geneigd is te stellen, is deze of de tijden van thans zulk een gebruik toelaten in den omvang, waarin men het in Italië nog gaarne toepast. Intusschen, men vergete ook hier weer niet, dat de Italiaansche natuur een andere is dan die van den meer noordelijk geboren en getogen Europeaan. Onze kijk op de dagelijksche dingen is anders dan die van den Italiaan; wat wij werken noemen, noemt hij wellicht spelen, en wat wij spelen noemen, noemt hij wellicht werken. Zoo naar het uiterlijk gerekend, is er niet veel, dat er op wijst, dat het fascistisch regime zoo erg wankel is; integendeel, wanneer men in Italië in verschillende kringen wat meer vrijuit kan spreken, krijgt men den indruk, dat fascisme en Italiaansche volks aard steeds meer elkander trachten te nade ren. De fascistische theorieën zijn anders geworden dan ze in 1022 waren, maar het Italiaansche volk is het fascisme in zijn geheel meer genaderd. Wie slechts een oog op de couranten heeft geworpen in de da gen, dat juist de groote Raad van het fas cisme te Venetië bijeenkwam, en dit, buiten de democratische samenstelling der verant woordelijke lichamen staand orgaan, over de naaste toekomst van Italië besliste, zal het niet kunnen ontkennen. Maar evenmin blind zijn voor het feit, dat innerlijk en uiterlijk in deze dingen niet altijd samen gaan! EEN CRISISCOMITé TE BAARN. Als gevolg van de door het Nationaal Crisis comïté tot het Nederlandsche volk gerichten oproep, is ook ïn deze gemeen te in voorbereiding de oprichting van een plaatselijk' comité, dat een filïaal van het Nationale Comité zal vormen' en uit den aard der zaak zooveel moge^ lijk zal worden samengesteld uit verte genwoordigers van elke godsdienstige en maatschappelijke richting. In een circulaire vestigt de Burge meester er de aandacht op, dat zeer bij zonder wordt prijs gesteld op toezegging van vaste telkens terugkeerende bijdragen. Daartoe doet hij een ernstig beroep op al zijn mede-ingezetenen. Allen, hetzij particulieren, dan wel in stellingen of personeelen van kantoren, winkels of werkplaatsen, of wel b.v. scho len, die een bijdrage ineens ïn geld of ïn natura (bijv. in den vorm van bons voor verschillende levensbehoeften) beschikbaar willen stellen of, en zulks nog liever willen toezeggen zulk een bijdrage gê- regeld te zullen geven, verzoekt de Bur gemeester reeds thans, aan hem ten Ge meentehuize op te geven. Zonder vooruit te loopen op de beslis singen van het Plaatselijke Comité ïn over leg met het Nationale Comïté, meent de Burgemeester toch voorloopig het stand punt te moeten innemen, dat hetgeen door de Baarnsche ingezetenen op deze wijze wordt bijeengebracht, in de allereerste plaats zal moeten dienen tot leniging van plaatselijke nooden. DE AFDEELING DEN HAAG VAN DEN NEDERLANDSCHEN KAPPERS- BOND HEEFT ZICH NIET AFGE SCHEIDEN. Voor eenige dagen geleden werd in de pers het bericht gelanceerd, dat, tenge- gevolge van een royement van een aantal Haagsche bestuurders, wegens het door hen persoonlijk uitgeven van een blaadje met lasterlijke aantijgingen tegen Bond en Bondsbestuur, de afdeeling Den Haag zich van den Neclerlandschen Kappersbond zou hebben afgescheiden en dat een nieu we Kapperspatroonsbond door de jjeroy eerden werd opgericht. Het Bondsbestuur erkende deze afschei ding NIET, omdat dit z.g. afscheïdïngs- beslujt genomen was door een onreglemen taire en onwettige vergadering. Door het Bondsbestuur werd daarom op 9 December j.1.. een vergadering van de Haagsche léden uitgschreven, met 't gevolg, dat van de 194 leden er 110 ter vergadering verschenen. Tijdens de vergadering verlieten 10 le den., die inmïddels tot den nieuwen Bond waren toegetreden, deze bijeenkomst. De volgende motie werd met op 4 na algemeene stemme naangenomen De huishoudelijke vergadering van de afdeeling Den Haag, Nederland- schen Kappersbond, gehouden op 9 December 1931 spreekt haar vertrouwen uit in de leiding van het Bondsbestuur; gaat volkomen accoord met het door het Bondsbestuur uitgesproken royement van de 6 Haagsche Bestuursleden; besluit alles in het werk te zullen stellen om de afdeeling Den Haag tot bloei te brengen en gaat over tot de orde van den dag. Ten slotte werd een nieuw bestuur ge kozen, bestaande uit de H.H. C. E.' Gotzsch, J. H. Derksen, C. H. Riko, J. Glastra, en H. Battes. KASGELDVOORZIENINGEN VOOR DEN DIENST 1932. Punt 4 van de Agenda. Wij hebben de eer Uwe vergadering hier bij ter vaststelling aan te bieden een tweetal ontwerp-besluiten tot het tijdelijk opnemen van kasgeld gedurende het dienstjaar 1932. De opname van deze gelden is noodig doordat de gemeente gedurende de jaren 1927 tot en met 1930 belangrijke kapitaals uitgaven heeft gedaan, waarvoor nog geen definitieve leening is aaoigegaan, terwijl ook voor het jaar 1931 credieten tot belang rijke bedragen door Uwe vergadering zijn toegestaan voor onderscheidene kapitaals uitgaven, die uit een te sluiten geldleening zullen moeten worden gedekt. Een specificatie van het ten behoeve van den dienst 1932 op te nemen kasgeld is gegeven bij volgno. 595 der memorie van toelichting op de ontwerp-begrooting voor dat jaar. Wij stellen Uwe vergadering voor wel tot va^sttelling van de U hierbij in ontwerp aangeboden besluiten te willen overgaan. Voorts bicden wij U hierbij aan een ont- werp-besluit tot het aangaan van een reke ning-courant overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche gemeenten, ge vestigd te 's-Gravenhage. De thans bestaande overeenkomst werd gesloten krachtens Uw besluit van 28 Mrt. 1927, 4e afdeeling No. 4124, goedge keurd door de Gedeputeerde Staten van U- trecht den 12den April 1927, 3e afd. No. 918-702. Op grond van dit raadsbesluit is noodig, dat telkenjare een besluit van Uwen raad wojdt genomen tot regeling van het in rekening-courant op te nemen maximum crediet, welk eremiet de laatste jaren een bedrag van f 100.000.beliep. Met de genoemde bank. die ons daarom trent berichtte, zijn wij van oordeel,, dat het juister is een stilzwijgend doorloopende re kening-courant-overeenkomst te sluiten, daar op grond van het thans bestaande raadsbesluit het niet alleen noodig zou zijn om telken jare een uitspraak van Uwen raad uit te lokken, doch ook om telkenjare op grond van laatstgenoemd raadsbesluit een nieuwe rekening-courant-overeenkomst tusschen de gemeente en de voormelde bank aan te gaan. In verband daarmede stellen wij U voor om. onder intrekking van Uw besluit van 28 Maart 1927. 4e afd. No. 4—1—24, zooals dit is aangevuld bij Uw besluit van 11 Fe bruari 1929, 4e afdeeling No. 41154, vast te stellen het IJ hierbij aangeboden ontwerp besluit No. 2295. Zooals uit dit ontwerp-besluit kan blij ken is het maximum op te nemen crediet in rekening-curant bepaajd op het laatstelijk door Uwen raad daarvoor vastgestelde be drag van f 100.000. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeesltr, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. VEREENIGING „KERK EN VREDE" Afd. SOEST. De afdeeling Soest van Kerk en Vrede hield Vrijdag 11 December j.1. een Openbare Bijeenkomst in het Gebouw „Religie en Kunst" alhier. Als spreker was aangekon digd Ds. G. Westmijse uit Dragten, met het onderwerp „Vredesduif en Oorlogssper wer". De Voorzitter, de Heer A. v. d. Plas open de de vergadering en zeide dat hij den spre ker niet behoefde aan te bevelen, daar deze reeds in Soest voldoende bekend was. Het deed spreker intusschen genoegen dat zoo- velen aan den oproep van het bestuur had den gehoor gegeven, en ter vergadering waren gekomen, iets waarop Kerk en Vre de zich helaas niet steeds mag beroepen. Spreker wekte de aanwezigen op om zich bij de afdeeling aan te sluiten en zoodoende aan het vredeswerk deel te nemen, waartoe hij vertrouwde dat de rede die Ds. West mijse zou uitspreken ook het hare zou bij dragen. Daarna verleende hij aan Ds. West mijse het woord. Alvorens evenwel Ds. Westmijse sprak, deden de heeren Ir. A. E. Bosman, zang, en Fred. Breekveldt, Orgelbegeleiding, zich hooren in een tweetal liederen, waarvan de titels waren: „De Legers spreken" en „De dienstweigeraar" welke liederen met veel gevoel door beide heeren werden vertolkt een grooten indruk op de aanwezigen maak ten. Ds. Westmijse zeide daarna, dat wanneer iemand ons op 11 November 1918 zou heb ben willen wijsmaken dat in 1931 nog pro paganda voor den vrede zou moeten wor den gemaakt, wij die persoon hartelijk zou den hebben uitgelachen en niet zouden heb ben geloofd. Het is daarom beschamend voor de gansche menschheid dat overal nog propaganda daarvoor moet worden ge maakt, waaruit blijkt, dat de oorlogssper- wcr nog leeft en zijn klauwen nog steeds uitspreidt naar het vredesduifje, dat op 11 November 1918'tot zooveler vreugde en ver ademing werd losgelaten. Goedmoedige op timisten hebben gemeend, dat door het luiden van klokken op dien gedenkwaardi- gen datum van 11 November 1918 de werke lijke vrede zou worden ingeluid en het is daarom des te beschamender dat thans Kerk en Vrede moet worden groot gemaakt. De oorlogssperwer en de vredesduif, ze zijn er beiden nog. Over oorlogsboeken sprekende, zegt Ds. Westmijse dat het hem meest boeiende oor logsboek er een is dat maar weinigen ken nen, n.1. Droomen van Ellen Stein en wel daarom, omdat in dat boek zoo duidelijk en onomwonden wordt weergegeven wel ke groote schande door den oorlog over het menschdom is heengegaan. De tante die daarin wordt beschreven, vertelt aan haar nicht Ruth, een vroolijk meisje zonder zor gen, welke ellende zij heeft beleefd door den oorlog, waarbij zij het meisje er aan herinnert, dat het goed is om te vergeten en zooveel mógelijk te vergeten, maar dat er dingen zijn die men niet kan en niet mag vergelen. Dit moet volgens Ds. West mijse een vingerwijzing aan de jongeren van onzen tijd zijn, die den oorlog niet heb ben medegemaakt, of zooals wij van dicht bij hebben aangezien, om niet te zwijgen maar door den onderen zich te laten voor lichten. De onbekende soldaat is overal in de wereld wel bekend, maar Kerk en Vrede doet juist moeite om den bekenden soldaat te leeren kennen. Kerk en Vrede is een veelzeggende naam en we kenden dien naam ook vóór 1914, zegt spreker, maar de kerk is wel een internationale macht maar geen internatio nale kracht. De kerken hebben zich overal over het vraagstuk oorlog en vrede uitge sproken en de kerk heeft altijd vrede ge predikt, vooral in den tijd van den Advent waarin wij ook thans weer zijn, klinkt het Vrede op aarde, in menschen een welbeha gen, maar spreker zegt dat moeten niet al die verschillende kerken en kerkjes elk op zich zelf doen, maar de groote onzichtbare kerk van Christus moet het uitroepen en niet er over zwijgen dat in den oorlog van 19141918 25 millioen jonge mannen wer den gedood of voor hun leven verminkt. Deze cijfers spreken evenwel niet genoeg tot de menschen, doch als wij 's avonds door de radio zouden hooren dat een schip met 1000 menschen was vergaan, dan zou dat wel een ontzettenden indruk op ons maken en groote droefheid bij ons veroorzaken. Welnu, zegt spreker, U zoudt 70 jaar lang eiken avond moeten vernemen, dat 1000 menschen waren verloren gegaan, als het aantal zou worden bereikt dat aan jonge mannen in den oorlog verloren ging. De kerk moet er voor zorgen dat de men schen geen naam-Christenen worden en dat er eindelijk een einde komt aan de dubbele moraal die zoolang is gehuldigd. Spinne- webben van foutieve gedachten moeten door de Kerk worden weggenomen en elk weet trouwens wel, zegt Ds. Westmijse hoe bij hem de thermometer staat. Spreker stond nog even stil bij het vraag stuk van afweer en vernietiging, waarbij hij als voorbeeld gaf dat b.v. de politie alles in het werk zal stellen om de orde te handhaven zonder daarbij bloed te ver gieten, terwijl de legers slechts hun kracht kunnen zoeken in vernietiging van den zoo- genaamden vijand, terwijl die vijand uit menschen bestaat, die wij nooit hebben ont moet. Hij wijst verder op de verschrikkin gen van den modernen oorlog en de gruwe len daardoor gepleegd. Een bestaande plaat, waarop is afgebeeld een moeder die in het slaapvertrek met haar kinderen den dood vindt door fosgeengas spreekt boek- deeleii. De kerk treedt overal beschermend op, in armenzorg enz,, waarom vraagt spr. zal zij het dan niet doen op het gebied van oorlog? Na de nauze wil hij trachten aan te toonen, welke middelen de kerk daartoe zal hebben aan te wenden. Nadat de zanger en de organist te zamen wederom een tweetal liederen getiteld: „Menschen zeggen altijd, altijd weer" waar in uitkomt dat menschen altijd weer zeggen dat wij onzen vijand met zwaard en speer moeten neerslaan en nog wel op grond van Jezus' leer, en dat zulks door den Heer zou worden geoorloofd om onze eer te be waren, en v.'t Is lang genoeg, dat Chris tenvolk" de wapens heeft gedragen welke titel voor zich zelf spreekt, vervolgt de spreker zijn rede. Ds,. Westmijse zegt dat de kerk den dy- namischen stroom van het Evangelie ge kanaliseerd heeft in slooten en modderpoe len, maar het is en blijft toch nog altijd een geweldige stroom die niet te stuiten zal zijn. De kerk moet dien stroom niet lan ger tegenhouden maar ze haar vrijen loop laten gaan, ja zelfs dien loop vergemakke lijken. Dit is waarvan Kerk en Vrede wil getuigen. De kerk heeft reeds te lang ge tolereerd dat het Christendom slap was en het moet er nu om gaan of wij ons op nieuw willen doen om-ijken tot dien' Chris- tennaam die zoolang onwaardig door ons is gedragen, Lloyd George heeft dat in 1918 bij den wapenstilstand reeds begrepen toen hij zich uitte, dat de „Kerk" thans een goede kans kreeg. Spreker herinnerde tot slot nog aan het oude Noachverhaal, waarbij hij aantoonde, dat water altijd aan verandering onderhevig is, doch dat Noach eindelijk de toppen der bergen boven de watervlakte zag uitsteken en redding zag. Zoo moeten ook de kerken doen en dat zal gemakkelijk gaan daar Christendom internationaal is. Het zal erom gaan of wij onze westersche beschaving willen handhaven of niet. maar alle politiek heeft niets te beteekenen wan neer niet eerst dat allereerst noodige is vol bracht: „Ontwapening, Internationaal en Nationaal." Nadat de voorzitter aan de aanwezigen had gevraagd of wellicht iemand met Ds. Westmijse van gedachten wilde wisselen of den spreker nog iets had te vragen naar aanleiding van het gesprokene, meldde een spreker zich aan met de vraag, wat Ds. Westmijse over het ambt van legerpredi- kant dacht. D9. Westmijse antwoordde daarop dat volgens hem zijn rede daarop eigenlijk al het antwoord had gegeven, maar herhaalde ten overvloede nog eens, dat het zijn mee ning was, dat een Christen zijn medemensch niet mag dooden en dat hij dus niet begreep hoe iemand het ambt van legerpredicatie wilde vervullen. Nadat de voorzitter zoowel den spreker als de musiseerende heeren hartelijk dank had gebracht voor het gebodene,, werd de bijeenkomst, die door een zeer groot aantal ernstig toehoorende dames en heeren was bezocht, gesloten. Van de gelegenheid om zich als lid van de Afdeeling Soest van Kerk en Vrede op te geven werd ruim ge bruik gemaakt. POSTDUIVEN VER. „DE ZWALUW." Vrijdagavond te 7.30 uur werd in de groo te zaal van het hotel „de Gouden Ploeg" de postduivententoonstelling. bevattende 200 dieren van diverse pluimage door den Burgemeester officieel geopend. Onder de zeer vele belangstellenden bemerkten wij o.m. het voltallig college van B. en W. met den gemeente-secretaris, de raadsleden Busch en P. v. d. Breemer en den Inspec teur van Politie. Toen dit officieele colle ge om de groene tafel had plaats genomen waarop de groote schaal met chrysanthen prijkte, riep de voorzitter der club, den heer W. C. Priem het Gem^>estuur en de overige aanwezigen het welkom toe en rekent het zich tot een eer, dat de heer Burgemeester de tentoonstelling wenscht te openen. Spr. apprecieert de belangstelling en hoopt dat, wanneer het volgende jaar een nationale tentoonstelling zal gehouden worden deze belangstelling zal blijven. Na applaus neemt de Burgemeester het woord en zegt met veel genoegen de uitnoodiging door het be stuur gedaan aangenonien te hebben om de tentoonstelling te openen, daar hij deze ook voor de gemeente van belang acht. Veel woorden zal spr. niet zeggen, maar hij waar deert de prijzen door het bestuur ingesteld om de tentoonstelling daar te stellen. Spr. haalt aan dat de Wethouder Lodeesen de vorige maal sprak Qver de duif als symbool van heiligheid. Spif heeft de Encyelopadie er op na geslagen en gelezen dat de duif wordt toegedicht dat zij is een gelukkige vogel, met veel goede en mooie eigenschap pen als verliefdheid, zachtheid, schoonheid en makheid. Het Hooglied spreekt van de lieflijkheid der duivenoogen, zoodat het oog zelfs bekoort. Het is ook het dier van de vrede en geluk, de postduif is echter nog meer, daar zij het is die de grenzen over schrijdt met berichten. Zij treft geen tarief- muren aan waarin ook ons vaderland is gevat. Het dier helpt mede het vredes vraagstuk te voltooien, en daardoor is zij voor velen een voorbeeld. Spr. is er verder van overtuigd dat zeer velen naar Soest zullen komen, daar de gemeente in het midden des lands ligt, om deze keurcol- lecties te bezichtigen. Hij wenscht verder bestuur en leden succes in hun pogingen en Ikopt dat zij bij de internationale tentoon stelling een goed figuur zal slaan. Daarop knipt de Burgemeester het lint door en ver klaart de expositie voor geopend. Dadelijk was daar de noodige interesse voor, vooral van de inzenders om te zien wat hun beest jes hadden behaald. Eere- en le prijzen er bij, vielen ten deel in de schoonheidsklasse oude doffers den heer J. Pot, voor de schoonste doffer in die klasse, aan H. Ma joor voor de schoonste vliegvogel op 1 na. oude doffers; aan W. Priem voor op 2 na de schoonste oude duif en aan J. Pot voor de schoonste vliegdoffer, terwijl voor de leelijkste vogel den heer J. Pot eveneens een prijs kreeg. De prijzen bestonden uit medail les, kunstvoorwerpen en huishoudelijke ar tikelen waarvan de uitreiking plaats heeft Zondagavond om 8 uur in dezelfde zaal. De prijzentafel zag er aanlokkend uit. Als keurmeester fungeerde de heer W. Brans, uit Schiedam. Na de opening werd druk ge- speechd en gefuifd; de inzenders en het be stuur heeft eer van haar taak. The Red Boys uit Amersfoort verzorgden op uitstekende wijze het muzikale gedeelte. De heer Burgemeester werd op de ex positie rondgeleidt door den voorzitter, wel ke de noodige toelichtingen verschafte. Zondagavond om half negen had in de zelfde zaal de prijsuitreiking plaats, opge luisterd door The Red Boys die voor at- tractie-muziek zorg droegen. De voorzitter, den heer W. C. Priem roept allen het wel kom toe en betreurt het dat de belangstel ling voor de expositie zoo klein was. Hij dankt verder de schenkers der diverse fraaie prijzen, de familie Stalenhoef voor de on misbare hulp, den heer WesSel Priem als de motorische kracht der club. Daarna reikt hij met een toepasselijk speechje de prijzen uit, ook het jongste lid werd gelauwerd. De prijzen van het gemeente-bestuur en der autoriteiten reikt het gemeenteraadslid den heer W. F. Busch uit. Na dit officieele deel geeft de humorist Cobus van Oordt uit Zeist een deel van zijn repertoire ten beste, wat in goede handen viel. De Gebrs. Huy- gens, accordeonisten verzorgden het bal op geanimeerde wijze. Alles bijeen heeft „de Zwaluw" haar uiterste best gedaan om meer en meer bekend te worden. Het was een recht gezellig festijn. De volgende prijzen werden toegekend: Klasse 1. Schoonheidsklasse Oude Doffers. le prijs J. Pot. Klasse 2. Oude Duiven, le en 2e prijt J. Pot. Klasse 3. Jonge Doffers. le prijs W. Priem; 2e prijs W. C. Priem. Klasse 4. Jonge Duiven. ij le prijs H,. van Sitter. Klasse 5. Oude Doffers 0-200 K.M. le prijs schoonste vliegvogel op 1 na schoonst geheel H,. Majoor. Klasse 6. Oude Duiven 0-200 K.M. le prijs op 2 na schoonste geheel W. Priem. Klasse 7. Oude Doffers 200-500 K.M. le prijs J. Pot; 2e prijs W. Priem. Klasse 8. Oude Duiven 200-500 K.M. 2e prijs A. van Dorrestein. le prijs J. Pot. Klasse 9. Oude Doffers 500 en meer K.M. 4e prijs H. van Sitter. le en 2e prijs W. C. Priem» Klasse 10. Oude Duiven 500 en meer K.M. le prijs G. Visser. Klasse 11. Jonge Doffers 0-150 K.M. le pr;s H. van Sitter. 2e prijs J,. Pot. Klasse 12. Jonge Duiven 0-150 K.M- le prijs P. Pot. Klases 13. Jonge Doffers 150 en meer K.M. le prijs schoonste vliegduif J. Pot. Klasse 14. Jonge Duiven 150 en meer K.M. le prijs J. Pot. AFD. SOEST VAN DE NATUURH. VER. Ten huize van den heer W. H. B. Stoof. Nieuweweg 111 had Viijdagavond om half 9 eene samenkomst plaats van de nieuw op te richten afd. Een 25-tal personen waren aanwezig. De voorloopige praeses, de heer Rinke Tolman opende de bijeenkomst met een woord van welkom, en deelt mede dat binnen enkele oogenblikken de afd. zal zijn opgericht. Spr. dankte voor de groote op komst en vraagt of de aanwezigen allen toe treden tot de op te richten afd. Spr. roept ook den heer Dr. Joh. H. van Burkom te den Haag het welkom toe en hoopt, dat het le dental spoedig zal uitgroeien. Na deze korte uiteenzetting werd een voorloopig bestuur gekozen bestaande uit de heeren Stoof en Kronenberg, en de H.H. A. van Asselt, J. Schulze en den heer R. Tolman als voorloo pig voorzitter. Daarop zet den heer H. van Burkom doel en streven van de Vereeniging uiteen, opgericht in 1901 door wijlen den heer E. Hijmans, waarna een film werd ver toond van 't aanpassingsvermogen der vo gels, waarin inwendige en uitwendige krach ten samenwerken. Ten slotte Het de gastheer een paar films loopen, die een overzicht ga ven van het vogel-, planten- en delfstoffen- rijk. Voorzeker was de voorzitter de tolk der aanwezigen toen hij de gastheer harte lijk dank bracht voor de gastvrijheid en de spreker voor zijn voordracht, de leden voor hun tegenwoordigheid. Hiermede was de af deeling Soest der Natuurhistorische Ver. opgericht, welke door de excursies en saam- spreking de liefde voor de natuur trachten te vehoogen. THUIS GEBRACHT. Zondagavond werd door de politie op den openbaren weg, aangetroffen zekeren D„ wonende te Soesterberg. die aan ge heugen zwakte lijdt en aan het dwalen 'was gegaan. Hij kon den weg naar huis niet meer terug vinden. waarom de polïtïe hem weder naar huis heeft begeleid. En zoo was hij dan gehuwd, In Berkel-Enschot-Heukelom; Hij zag NOG de eerewacht, Van het BRAVE Hoerendom! DAT was me een feest geweest, Blijdschap voor en blijdschap na; Zijn jdeaal was NU bereikt: GETROl'WD en tevens BURGERPA. Maar NU moest hij toch óók wat Brave burgemeester PANIS; En hij zat te krabben, peinzend, Op zijn edelachtbaar kanis. DAAR viel hem een denkbeeld in: Boeren houden VEEL van bier; En al kostte 't hem wat geld. Daarom gaf hij NU geen zier. Hij gaf last aan ALLE kroegen. En café's, in zijn domein: Zek'ren avond bier te schenken; En dat zou dan GRATIS zijn. Dit besluit werd door bïljetten, ALGEMEEN bekend gemaakt; OVERAL stond men te lezen; MEN WAS in „stemming" al geraakt. „Wat 'ne braove burgemiester". Riep men dra elkander toe; ,.N' avend gaan we biertje pakken" „lek gao met", sprak boeren-moe. En dat werd toen biertje hijschen, ELKE boer had „LOL' voor TWEE; Maar - Rijks- en Gemeente-veldwacht Riepen: ACH! en riepen: WEE! 's Morgens op bureau gezeten, Kreeg heer PANIS het rapport: „'t HEEL cachot VOL vechtersbazen, En NOG is er plaats tekort" Maar DAT was bij lange na niet, Rurgemeester's GROOTSTE j.JAS"; Hij kreeg uit DEN HAAG een „briefje" Met bericht: 't Kwam NIET TE PAS: Dat hij 't drinken aan ging kweeken, En men in Den Haag stond PAF, Dat nog wel een BURGEMEESTER, DERGELIJK soort „feesten" gaf. Men gaf hem „IN OVERWEGING" „ERNSTIG": 't moet NOOIT WEER herhaald 't Was heer PANIS' laatste bierfuif; HAAST was 't gelag TE DUUR betaald. Nadruk verboden AD-REM. JANTJE WEETNIET wil ik danken, Voor zijn vriend'lijk compliment; „Doet je goed; want 'k moet hier zeggen: Van SOESTERS is men 't NIET gewend! AD—REM. GEVONDEN VOORWERPEN. een handbeschermer. twee rijwielbelastingmerken. een zakmes. een bankbiljet. een paar handschoenen. een paar kinderpantoffelt. aangeloopen een kat. INVAL. Zaterdagavond heeft do politie alhïer een inval gedaan bij H. v. G. aan den Heideweg, dje er van verdacht werd er gewoonte van te maken om bier te ver- koopen zonder verlof. Toen de politje bïnnentrad trof zij ver schillende personen onder gelach aan, terwijl een behoorlijke hoeveelheid bier aanwezig bleek. 1 Tegen H. v. G. en de bij hem inwonen de mej. J. werd proces-verbaal opge maakt wegens overtreding van de Drank wet, terwijl het aanwezige bier ïn be slag werd genomen. VOETBAL UITSLAGEN. Esvac (Z.)—C.J.V.V. II 4—1 Brederodes IEsvac I 2 CENTRALE WINKELIERS VEREEN. Genoemd comité heeft Maandag, Dinsdag, Woensdag en ook Donderdag in 4 zalen 's middags en 's avonds, om de beurt en wel in ..De Viersprong", Hotel „Eemland". ho tel ..de Gouden Ploeg" en hotel „Bosch en Duin" een aardig St. Nicolaasfeest in elkan der gezet, 's Middags werden de kinderen ontvangen van 610 jaar, 's avonds van 1014 jaar. De reden daarvan is gelegen in de bekende spreuk van het comité „Koopt in Soest" op alle mogelijke manieren naar voren gebracht, aan welk verzoek is vol daan, zoodat nu 2100 kinderen een prettigen middag of avond is bereid. Er worden voor dat doel bonnen afgegeven en elk kinl moest in het bezit zijn van 15 bonnen. De eerste de beste gelegenheid hebben wij aangegre pen om zuk een feestmiddag bij te wonen, en zijn dus Maandagmiddag om half 2 op stap gegaan naar „De Viersprong" waar om 2 uur het feest zou aanvangen. In een der groote kamers waren 250 peuters bij een. wachtende op hetgeen komen zou. De H.H. Sitter en Verheyen zorgden voor pret tige afwisseling, piano en viool, waarbij de Sint Nicolaasversjes uit volle borst wer den gezongen. Ter afwisseling had de be kende goochelaar een jan Klaassenspel ver toond, wat in den smaak viel. Circa drie uur arriveerde de Sint met 2 zwarte Pieten, welke vooraf in een drietal auto's gezeten, met het bestuur een

De Soester | 1931 | | pagina 2