gm SACRÉ MADAME JOH. TAK SVSeylink's Fotohandol Het Antwoord. Burgerlijke Stand Predikbeurten. Ingezonden. Plaatselijk Nieuws GOED, BETER, BEST, 3 maar het allerbeste is onze H BELGISCHE ANTHRACIET |g j. Geen slakken, geen steenen, niet aanbakken, dat is het wire. Alleen verkrijgbaar bij, v.h. Kleman Berghuis Kerkpad la, Telefoon 2180 Soesterb.str. 25, Tel. 2186 Bij de subsidie aan de Turnclubs komen de tongen los. De heer Bleeker meent dat de Voetbal en Atletiekclub ESVAC ook de atletiek alzijdig beoefent, nog wel onder leiding van een betaalde kracht. Daarom stelt hij voor aan die club eveneens subsidie te verleeenen op denzelfden grondslag als de andere turnclubs hebben. De heer Groo- tewal vindt de consequenties van dat voor stel wel 'n bezwaar, want dan gaan alle voet balclubs athletiekafdeelingen van beperk ten omvang oprichten en de consequentie brengt dan mede, dat die dan ook allen wor den gesubsideerd. Spr. zou nog geen be zwaar hebben, als een subsidie werd toe gekend uitsluitend en alleen voor en ten be hoeve van de afdeeling Athletiek, onder voorwaarde, dat die afdeeling minimum 75 leden telt, een deskundige kracht de leiding heeft en dus het geld niet zonder meer in de kas van ESVAC terecht komt, maar wer kelijk wordt beteed ten behoeve van de ath letiek. De heer Busch zegt, dat die voor waarden wel geen bezwaar zulln zijn, thans telt de afdeeling athletiek reeds meer dan 125 werkende leden. Spr. hecht aan die tak van sportbeoefening groote moreele waar de, zij voorkomt baldadigheid. De heer Endendijk meent dat er gelegen heid genoeg is athletiek te beoefenen bij de bestaande turnclubs. ESVAC gaat nu die clubs concurrentie aandoen. De burgemeester merkt op, dat daarvan geen sprake is. De naam EbVAC zegt al voldoende, dat athletiek steeds 'n onderdeel der vereeniging is geweest en deze club is de oudste, zoodat men dan wellicht beter kan spreken, dat de later opgerichte turn- cluos concurrentie heuDen aungeuaan aan E.S. V«A.C. De heer de Bruijn wil liever steun ver— leenen üoor .van gemeentewege lenern be schikbaar te stellen, zooda». de eiuu dit niet meer behoeft te huren. De heer lirooiewal roemt het ten zeer ste, inujenvoetbalclubs oenoorLjke atnle- tiekafueeiingen heboen. Ais regel wordt daar veel te weinjg aan gedaan en toch is het van het grootste beiang, ook voor het voetbalspel zelf. Hierna wordt het voorstel-Grootewal om aan H.S.V.A.C. on der de reeds genoemde voorwaarden even eens een subsidie toe te kennen op de zelfde norm als de andere turnclubs ont vangen en met een maixmum van i 200. aangenomen met 0 tegen 4 stemmen, 'le gen het verleenen van de subsidie stem den de heeren Hornsveld, Gasille, En dendijk en de Bruijn. De heer Grootewal stipuleert echter uitdrukkelijk, dat dit besluit geen enkele consequentie geeft, indien er andere aan vragen komen, zullen deze elk op zich zelf worden overwogen. Wel vraagt spr. de moeilijkheden van de Turnclub te Soesterberg eens te bezien, dje dure toe stellen heeft aangeschaft en op zware lasten zit. De heer Bleeker vult dit aan door op te merken, dat die club een erg tegemoetkomende houding heeft aangeno men door haar toestellen ook ten gebruike te geven voor de gymnastieklocalen der scholen. De Burgemeester meent, dat deze kwestie nog in den Raad komt bij de be handeling van een desbetreffend verzoek schrift. Ondersteuning aan behoeftigen en werk- loozen. Bij de steun aan uitgetrokken werk- loozen merkt de heer Busch op, dat de f2000.hiervoor van verleden jaar niet zijn gebruikt, zoodat dft bedrag kan wor den overgeschreven en thans niet op* nieuw f 2000.'behoeft te worden uit getrokken. Deze f 2000.konden dan op werkverschaffing worden overgeboekt. De burgemeester erkent dit en trekt de post op memorie uit. Overschrijving naar werkverschaffing lijkt spr. echter niet gewenscht en daarom wordt besloten deze f2000.over te brengen naar de post onvoorzien. Hierna z\jn alle uitgaven afgehandeld. De heer de Bruyn verlaat de vergade ring. Dan komen verder aan de orde de Inkomsten. Het batig slot van vorige diensten, over 1930 bedroeg ruim f52.000.Op de begrootingen van 1931 is daarvan reeds beschikt over ruim f28000zoodat voor de begrooting 1932 nog een batig slo.t overblijft van vroeger van ongeveer f23700.dat dus ten goede komt aan 1932. Bij de Secretarieleges bepleit de heer Busch invoering van legeszegels ter controle. De burgemeester zegt, dat zulks de bedoeling is ïn het komende jaar tot uitvoering te brengen. Bjj de jaarwedde van den secretaris- penningmeester van het Burgerlyk Arm bestuur zegt de heer Gasille er geen be zwaar tegen te hebben, dat het B.A. f 1200.bijdraagt aan de gemeente in de jaarwedde van den heer Bossert, als dat voorBtel maar niet vooruitloopt op de norm der definitieve bezoluïgïng. Bij de solicitatïe tegen een salaris van f 600.hebben zich voldoende solieïtan- ten aangemeld en het is dus volslagen- onnoodig er f 1200.voor uit te trek ken. De burgemeester antwoordt, dat het niet in de bedoeling ligt tot een defi nitief salaris te komen van f 1200. Bij de Keur- en slachtloonen vraagt de heer Gasille naar de reden der vernoog- de begroote inkomsten. De burgemees'.er antwoordt, dat dit komt door de opbrengst van de keuring op vleeschwaren, welke op f 1200.is geschat. Bij de inkomsten der gemeentelijke badinrichting wil de heer Nooder wat vragen, doch hem wordt geantwoord, dat bij de uitgaven door den raad reeds is beloten de bouw van het badhuis ujt te stellen gedurende een jaar zoodat er voor 1932 geen ontvangsten te verwachten zjjn. Bij de garantie voor waterverbruik wijst de heer Bleeker op den Veldweg, waar men zonder water zit. De burgemeester antwoordt hierop, dat opdracht is ge geven tot onderzoek doch dat er te wei nig personen waren, die aansluiting wenschten. Bij de leges voor Bouwvergunningen zegt de heer Busch, dat hiervoor natuur lijk ook legeszegels zuLlen worden inge voerd ter controle van de verantwoor ding. De secretaris merkt echter op, dat zulks wel niet mogelijk zal zijn, daar het hier steeds evenredige en dus geheel ver schillende bedragen betreft. Er zal ech ter een appart register van worden aan gelegd onder verantwoordelijkheid vanéén persoon. By het hoofdstuk Belastingen wil de heer Gasille een pluimpje ïncasseeren voor hen, die verleden jaar gedaan heb ben gekregen, dat de opcenten op de Ge meentefondsbelasting van 55 tot 45 zijn verlaagd. Er is thans gebleken, dat zulks heel goed mogelijk was en 't heeft zelfs do noodzakelijkheid tot 't betrachten van zui nigheid goed ïn de hand gewerkt. Uït dat oogpunt bezien verdienen voorsteller en voorstemmers van dat voorstel van ver leden jaar hulde er voor, dat zij tegen de bestrijding van B. en W. in het voor stel toch aangenomen hebben weten te krijgen. De heer Busch: „Behoorde U zelf ook tot die voorstemmers De heer Gasille: „Ja zeker, en mijn deel van het pluimpje incasseer ïk gaarne". (Vroolijkheid). Bij de Grondbelasting en Personeele be- lasitng vraagt de heer Grooïewal hoe het mogelijk is, dat de grondbelasting f 5817.- hooger is geraamd dan 1930, terwijl de Personeele belasting f 6690..lager is geraamd. Spr. meent, dat meerdere op brengst van de eene belasting hand aan hand gaat met meerdere opbrengst van de andere. Er is dus meer gebouwd, er zijn meer woningen en de personeele be lasting daarvan moet dus ook hooger worden. Wethouder van Duren zegt, dat in 1931 de personeele belasting 1850.- te hoog is geraamd, waardoor de 90 op centen ook te hoog waren uitgetrokken wat ai een verschil gaf van f3500.-. Ove rigens gaan Grondbelasting en Perso neele belasting niet samen hand aan hand als het betreft woningen, die gehuurd worden, want dan geldt de werkelijk be taalde huurwaarde onder normale om standigheden als belastbare huurwaarde en het js toch van algemeene bekend heid, dat het laatste jaar de huren aan merkelijk zijn achteruit geloopen. Nadat alle ontvangsten zijn afgewerkt moeten nog enkele formeele beslissingen worden genomen, waaronder de vaststel ling van het aantal opcenten op de ge meentefondsbelasting voor 1932. Conform voorstel van B. en W. wordt dit aantal voor 1932 wederom uitgetrokken op 45. Daarna wordt de post Onvoorzien vast gesteld, die na al de wijzigingen ïn de concept-begrooting ten slotte van f24298.13 is gekomen op f23263.63- Uitgaven en Ontvangsten van den Kapi- taaldjenst (leeningen) worden zonder dïs- cussie of hoofdelijke stemming vastge steld, waarna de geheele Gemeentebegroo- ting voor 1932 zonder hoofdelijke stem ming wor'dt aangenomen. Daarna is aan de orde de RONDVRAAG: De burgemeester merkt op, dat er a.s. Woensdag wederom een Raadsvergadering wordt gehouden, waarvan de agenda- reeds is toegezonden. De heer Bleeker wil voor verschillende punten dier angenda alsnog de Commissïe van O.W. doen bijeenroepen, die de voor stellen heelemaai nog niet heeft gezien. Wethouder Lodeesen zegt toe, zulks tegen a..s. Dinsdag te zullen doen. Voorts wijst de heer Bleeker op de Beukenlaan, Nieuweweg en Ossendamweg, welke bij de eerste wegen zeer slecht zijn en noodig verbetering behoeven, ter wijl ook nog wel eens bijzondere aan dacht mag worden besteed aan de Os sendamweg. Ten slotte stelt spr., mede namens den heer Mineur voor aan de werkloozen een extra toelage te verleenen, zooals ook in andere gemeenten gebeurt, bij wijze van Kerstgave. -Gezien de benarde fjnantïeele omstandigheden der gemeente wil spr. geen hooger voorstel doen dan f 2..50. De burgemeester deelt mede, hieromtrent al een request van de R.K. vakvereeniging te hebben ontvangen. Nadat gebleken is, dat de Raad in meerderheid wel voor het voorstel zou zijn te vinden, doch men het goed oordeelt, dat het eerst nog even wordt uitgewerkt, wordt besloten dit punt te behandelen in de vergadering van a..s. Woensdag. Dat is dan nog niet te laat; de stukken kunnen vast vooruit worden klaargemaakt en als dan de Raad Woens dag het voorstel aanneemt, kan reeds Donderdag, dat is dus daags voor Kerst mis, de uitbetaling volgen. Aldus wordt besloten. Op verzoek van den heer Grootewal wordt alsnog aan de agenda voor Woens dag toegevoegd het verleden maal aange houden punt betreffende de snelheid en veiligheidsmaatregelen van de EPctrïsche tram te Soesterberg. De heer Endendijk meent aan het ein de van deze begrooiingvergadering liet College van B. en W. wel te mogen felici- teeren met de welwillende houding, dïe de Raad tegenover hen en tegenover hun ne voorstellen heeft aangenomen. Hij meent, dat uit deze wijze van behande ling waardeering spreekt voor het College en voor de wijze, waarop de begrooting voor 1932 in elkander is gezet. De Raad onderstreept deze woorden door bravo geroep en applaus. N}ets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering te ongeveer 10 uur in den avond gesloten en gaat de Raad uit een tot Woensdag a.s., alsdan ter behan deling van de gewone agenda. van 17—23 Dec. 1931. GEBOREN: Gerardus Reinier Martinus^ zoon van G. Klaftnbeek en J. A. Lablans, van Maarenstraat 24. ONDERTROUWD: H. Koot en G. B. Schönberger. GEHUWD: H. van Kooy en W. J. van Leeuwen; S. C. van Leeuwen en B. W. F. Thörner; H. J. Stroband en H. I. Schoen maker. OVERLEDEN: Simon Antonius Bakker, 72 jaar gehuwd met A. H. Timmers, Ju- lianastraat 58; Wilhelmus Hilhorst 35 jaar gehuwd met J. H. Kok, Smits weg 11; Maria van Soeren. 69 jaar wed. J. van Tamelen, Birktstraat 13. Vestiging 1723 Dec. 1931. J. Beijerling met kinderen van Apeldoorn naar Ericaweg 2; G. Bokma van Baarn naar Rembrandtlaan 8; J. M. Cozijnsen van Baarn naar Wilhelminalaan 22a; Alb. Vriesde van Amsterdam naar Verl. Post weg 103. Vertrek 17—23 Dec. 1931. J. Altena van Veenzoom 2a naar Rot terdam. Beukelsweg 90; J. J. Abspoel van Banningstraat 88 naar den Haag. van Dijck- straat 18; F. W. G. Lehmann met gezin van Birktstraat 19 naar den Bosch, Kerk straat 57; E. Zeijpveld van van Maaren straat 23 naar Bolsward, Hoog Bolwerk 3; R. Berends met r-ezin van Torenstraat lc naar Hattem, C 453; P. Glaeser van Kamp weg 44 naar Neuwicd (Dld.); H. L. van Beusekom van Spoorstraat 50 naar Beerja p/a Dr. Oosterhuis; L. M. de Gooyer met vrouw van van Weedestraat 61 naar Baarn, Noorderstraat 20; Th. J. Remijnsen met ge zin van Kleine Engendaalweg 17 naar Er- melo, Nunspeet, Zeeweg; P. H. M. van de GriencïKoster van Rademakerstraat 18 naar Utrecht, O. Gracht 61 bis; L. van Da len met vrouw van B-atenburglaan 1 naar Ede, Verl. Maanderweg 71; C. Hoogstra ten met gezin van Kampweg 26 naar den Haag, Wolfhezestraat 1; T. Langerak met vrouw van Heuvelweg 46 naar Baarn, Ma- risstraat 2; H. van Rootselaar van Beuken- laaft 14 naar Zeist, le Dorpsstraat 11; L. Jagers met vrouw van Andriessestraat 12 naar Delft, Palamedesstraat 8. Verhuizingen in de gemeente van 17—23 December 1931. S. Meijer van Heideweg 16 naar 44; E. J. H, Boom idem; J. J. Bruggeman van Kostverlorenweg 1 naar K. Hartweg 1; H. van de Kuil van Eemstraat 14a naar Hartweg 7; H. van Rouwendaal van Hart weg 7 naar 7a; W. van Vliet van Schouten kampweg 2a naar Birktstraat 10; L. H. Cuypers van Kon.laan 133 naar Hartweg 4e. HERV. (GER.) EVANG. - Spoorstraat. 2e Kerstdag 's morgens 10 uur. Ds. R. Bartlema, van Zeist. Zondag 27 December 's morgens 10 uur: Ds. C. B. Holland, van Putten, 's Avonds 6 uur, Ds. J. Oosterhuis, v. Eem- nes. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur, Het trof mij bijzonder onaangenaam dat de heer van Straelen in zijn ingezonden stuk van vorigen Zaterdag meende van een bende te mogen spreken en zelfs zoover ging mij als een der leden dier bende voor te stellen. Dit pleit niet voor den heer van Straelen en is niet in het belang van de goede zaak die hij zegt voor te staan. Mijnerzijds heb ik niets anders gedaan dan op zeer zachte wij ze mijn misnoegen kenbaar te maken over het geschrijf van den heer van Straelen. Er hangt een waas over het drama St. Jan, dat de geestelijkheid ons blijkbaar niet kan of wil ontsluieren. Ik moet aannemen dat dit wel om goede redenen zal zijn ge schied, doch onder die omstandigheden blijf ik het afkeuren dat de heer van Straelen zonder vasten grond onder de voeten te hebben, noodeloos de zaak weer oprakelde. Om dezelfde reden was het m.i. verkeerd dat zich een Comité van Actie vormde. Dit comité had m.i. alvorens tot hande len over te gaan zich moeten overtuigen of het wel in het belang der kerk was nog meerdere bekendheid aan het treurige voor val te geven. Door het bewandelen van ne venpanden maakt men de zaak niet sterker. Ik betwijfel dan ook, of in deze de zoo boog noodige voorzichtigheid wel .betracht is. U dankend voor de verleende plaats ruimte. Hoogachtend LEO. Geachte Redactie, Zoudt U mij eenige plaatsruimte willen- afstaan voor onderstaande? Bij voorbaat mijn vriendelijken dank. Het betreft het correspondentieschap der Openbare Leeszaal te Amersfoort, dat te Soesterberg gevestigd is in een der lokalen van de Openbare School aan den Verleng den Schoolweg. Het kwijnend bestaan van dit correspon dentschap doet vermoeden, dat deze instel ling niet aan alle inwoners van Soesterberg bekend is. Althans we mogen niet aanne men, dat men te Soesterberg onverschillig staat tegenover de vormende, geestelijke en cultureele waarde van het boek en dus daar om geen interesse heeft voor deze nutti ge en goedkoope instelling. Goedkoop, want voor minimum f 1.50 is men lid en kan men wekelijks ontvangen: één roman, één kinderboek, en één of meer studieboe ken, die men 14 dagen (studieboeken zelfs langer) kan behouden, eer een boete van 5 cent ingaat. We gelooven dan ook niet, dat de con tributie een bezwaar kan zijn. maar wel dat het correspondentschap ten gevolge der wei nige belangstelling zijn ondergang tege moet gaat. En dit is te erger, omdat Soes terberg geen kans meer krijgt om een her nieuwing. Soesterberg toch verkeert in zeer bijzondere gunstige positie. Want niette genstaande in elke gemeente maar één cor respondentschap mag zijn gevestigd, zijn er in Soest wel Jwee, waarvan één te Soes terberg. Blijkt het, dat dij laatste geen le vensvatbaarheid heeft, dan valt te begrijpen, dat het tot een nieuwe proefneming niet meer kan komen. Daarom moet de verdwijning voorkomen en wordt ieder lid, die boeken leest, van boeken houdt, of het belang en de beteeke- nis van studie en lectuur voor jong en oud begrijpt. Men kan zich opgeven bij onder- geteekende, Rademakerstraat 29 of bij den heer C. H. Desta, Banningstraat 82. U, geachte Redactie nogmaals mijn dank. Soesterberg, 15 Dec. 1931. DIRK LUB. Soesterberg, 21-12-'3l. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik U onderstaand schrij ven te willen opnemen in Uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Het komt mij voor dat de Heeren-inzen- ders der stukken betreffende het „Drama St. Jan" nog steeds niet den waren weg tot oplossing gevonden hebben. Hiervoor is volgens mij een bezoek aan den Officier van Justitie afdoend. Zeer zeker zal dan het gehekel, waardoor toch zeer velen met mij in den Kersttijd onaangenaam getroffen worden,, een einde nemen. Eene niet Katholieke. Aan het Sportlievend publiek van Soest. Geachte Redactie. Beleefd verzoeken wij U namens het be stuur van ESVAC opname van het vol gende: Met zeer groote verwondering om niet te Spreken van verontwaardiging lazen wij het geschrijf des heeren Klauwers, Secre taris der V.V. Soestdijk, waarin genoemde heer ESVAC een lesje meent te moeten geven over het begrip sportiviteit. Dat wij ons al het fraais door bovengenoemden heer niet zoo maar zonder meer in de schoenen laten schuiven,, spreekt natuurlijk vanzelf. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht, en juist daarom zullen wij niet zelf hier op antwoorden en kolommen vol schrijven over wat wel of niet sportief is, maar de kwestie waarom het gaat is door ons aanhangig gemaakt bij het Bestuur van den Utr. Prov. Voetbalbond, zooals zulks NACHTEGAALSTRAAT 9, UTRECHT TELEFOON 10341 Camera's - Fotografie- en Projectie-artikelen AFWERKEN VOOR AMATEURS Groote sorteerirg ALBUMS ook organisatorisch behoort gedaan te wor den en de resultaten van dit onderzoek, het welk zoo spoedig mogelijk gehouden zal worden, zullen door ons zonder verder commentaar in dit blad worden bekend ge maakt, zoodat een ieder zelf kan oordeelen. Echter slechts één ding willen wij aan dit artikeltje toevoegen n.1. wanneer de heer Klauwers meent de aandacht op zijn ver eeniging te moeten vestigen en hiervoor propaganda te moeten maken dat een ad vertentie in dit blad daarvoor de juiste weg is. Achtend, namens het E.S.V.A.C. bestuur Verheijen, Secretaris. Soest, 21 December 1931. ANTWOORD AAN G. Zie De Soester Courant van 11 Dec. 1931. Daar komt er waarachtig en kijkt om den hoek, o jé, WEER zoo'n mijnheer; NU genaamd G.; Die heeft er gelezen 't VERBODEN krantje Waarin werd geschreven óók door mij, „Jantje". GIJ toch vriend G. hebt een dubbele tong; GOED verstaan? En gaat zoodoende uw ziel met zonden be- laan. Nergens hebt gij uw naam gezet G., Of zijt gij óók soms bang voor een snee, Als heer v. STRAELEN? DIE, bij „AD REM", het antwoord ging halen. Want er wonen nog menschen in Soest, met verstand; Die hebben aan „geroddel" LEELIJK 't land. Heer Iburg noemt er de dingen bij naam; DIE goochelt NIMMER met inkt en met blaam; DIE zegt er zijn meening; komt op voor 't Recht, Waarom toch, vriend G., vindt gij dit zóó slecht? Dien dan een klacht tegen heer Iburg dus in; Of hebt gij, hiervoor, geen moed en geen zin? Ik hoop maar oprecht „achtenswaardige" heer, Trek dus deez' les uit „Jantjes" geschrijf: Blijf met uw laster een ander van 't lijf. JANTJE WEETNIET. (Van de Redactie). Jantje Weetniet, Wij moesten uw ingezonden dichtregels, aanmerkelijk bekorten, èn door gebrek aan plaatsruimte èn omdat wij steeds wenschen, die dingen weg te laten, die andersdenken den onnoodig zouden kunnen kwetsen. Een volgende keer wat korter zijn, hoor „Jantje Weetniet"! Soestdijk, December 1931. Geachte Redactie, Op initiatief van de Utrechtsche Propa ganda Commissie voor geheelonthouding, werd vorige week een voorloopige vergade ring gehouden in „Religie en Kunst" om te komen tot de oprichting van een afdee ling der „N.Y." t.a.v.a.d. Na een rede van den heer Stolk uit Utrecht, die de noodza kelijkheid van de propaganda voor een drankvrije samenleving ook in Soest op uitnemende wijze toelichtte, werd een af deeling gevormd met aanvankelijk 25 le den. Yoorloopig secretaris werd de heer D. van Leeuwen, Nieuweweg 65. Wij hopen, dat onze Gemeente hiermede een nieuwe vereeniging rijker geworden is, die mede bij zal dragen tot de zedelijke verheffing van haar inwoners. Aan den lasteraar J. J. Zie „De Soester Cou rant", 18-12-'31. Oh, J. J. wat zijt gij GNIEPIG, Wat BEREKEND MIN EN VALSCH; Ja, het oordeel van „De Soester" Over U luidt LANG NIET MALSCH. Heb IK mij een tweede CLINGE DOORENBOS OOIT maar genoemd? Of .werd ik door „Jantje Weetniet" Als zóódanig toch geroemd? 't Is bij U van 't zelfde laken Ook alweer 't bekende pak; Wilt gij óók BERUCHT gaan worden Door een duitje in den zak? OOK AL op „De Soester" schelden? 't Helpt U immers toch geen steek; Daarbij, duid'lijk liet gij blijken: 'k Lees hem GRAAG, 2 X PER WEEK. TOCH op de Directie smalen, Op Redactie en zoo meer; Wéér is Uw verstand gebleven? Noemt gij zelf U soms een „heer"? Gij waart zeker „IN DE LOREM"; Hoe toch of het ANDERS kan, Dat gij durft te schrijven „SCHOREM"; TAAL van een FATSOENLIJK man? Laat mij U DIT even zeggen: Hij die waarlijk is „SUBLIEM", Schrijft, om builen schot te blijven, ZOOIETS NIET ALS ANONIEM. Toch, het kan ons waarlijk spijten, Dat Uw ziel zoo wordt verscheurd; Maar dat is bij meerd're leden Van Uw gilde wel gebeurd. Bij die menschen, die zoo gaarne In 't publiek GEWICHTIG zijn; Rek'nen op een grooten bijval, Door hun SPUWEN VAN FENIJN. Men noemt zulke luitjes: JUDAS, Of: EEN GIFTIG ADDERDIER; Déérom waart ook gij zoo SLUW toch NIET uw naam te noemen hier. Hebt gij 't spreekwoord ooit vernomen: ,(,Holle vaten klinken 't meest"? Nu, gij hebt U WEL doen kennen: GROOT als schreeuwer, KLEIN van geest. Staak gerust LTw dwaze pogen: ONS te zetten naar Uw hand; Domme, ondoordachte wezens Hebben slechts aan ons 't land. Wij gaan voort steeds; DOEL VOOR OOGEN: „Wondeplek dient bloot gelegd"; 't Kan ons HEELEMAAL niet schelen, Wat de DOMME KLETSER zegt. AD-REM. FLORA BIOSCOOP BAARN. Ter gelegenheid van het 1-jarig bestaan, ontving de directie vele fraaie bloemstuk ken, o a. van de Foxfilm, van het perso neel, van de Ned. Bioscoop Bond, van de Paramount e.a. Ditmaal liep voor volle zalen een leuke film: „De Lachende Luite nant" met Maurice Chevallier* in de titel rol. DE KATHOLIEKE KRING. Vrijdagavond van 811 uur hield de heer Lode van Gent uit Anvers (Oscar Tyt- gat) een causerie met lichtbeelden over het sprookjesland Bretagne. Onder degenen die opgekomen waren in het St. Ludgardus- huis bemerkten wij o.a. den gemeente-Se cretaris, pastoor Möller en rector van Wes- sem. De praeses Mr. F. J. Terlingen, riep allen het welkom toe, in het bijzonder den spreker en verleende hem daarop het woord. Deze is tot het onderwerp gekomen om de groote sympathie en liefde die hij voor dat volk heeft dat zich zelf is, een verleden heeft en voortleeft in de toekomst. Spreker zal geen architectonisch overzicht geven over de fraaie kerken en opgerichte gedenk- teekens, maar spreken over de ziel van het volk die wonderbaarlijk is vanwege zijn diepten, maar daarbij oernaief. Bretagne is niet Holland, de godsdienstplechtigheden verschillen van de onze, maar er spreekt een sterk conservatief karakter uit. Daarbij is het een diep godsdienstig volk; de ge bruiken dateeren van praehistorische tij den. De Bretanners zijn voortgekomen uit de kelten, zij zijn verjaagd door de Sak- sers, en hebben zich daar toen gevestigd. Het had voorheen een zelfstandig bestuur, en heeft veel strijd daarvoor gestreden. De taal is die der Britsche groep der Keltische taal. Het ic een land van groote tegenstellingen, met een milde kust en een stormachtige zee. Na deze inleiding liet spr. circa 100 lichtbeelden aan het oog voorbij gaan, sprekende van de ziel der zee en die van het land. De prachtige kleurcombi- natiën der beelden maakten het geheel tot een kunstvol gebeuren; het land met zijn zeden, gewoonten en voortbrenging was sprookjesachtig, en vooral door de warmte waarmede de uitleg geschiedde, zal bij velen de lust hebben opgewekt alles met eigen oogen te gaan bezien. Een dank baar applaus loonde spreker voor de moei te. De voorzitter was voorzeker de tolk der aanwezigen toen hij hem hartelijk dank te voor zijn voordrachten en hem een spoe dig tot weerziens toeriep. De afwezigen hebben veel gemist.

De Soester | 1931 | | pagina 2