Voor Kuostaarilewerlr Landbouw en Veeteelt. Binnenland. Wetenswaardigheden op Administratief en Fiscaal terrein. Vragenbus. Ingezonden. Plaatselijk Nieuws Soesterberg. leen maar goed voor 't werk, enbij gebrek aan een Europeesche vrouw! Zij is overigens zeer stil, en vredig, en .behulp zaam en gevoelt toch héél anders dan blan ke vrouwen, en ze is met zoo weinig tevre den! Dat Rina 's nachts, als ze alleen was, en op een matje op den grond in de bijge bouwen lag, en als er dan nog een paar groote tranen uit haar oogen liepen, tTanen, die niemand zag, want den volgenden och tend, dan lachte ze weer, ja, daaraan dacht niemand. Leed, ongezien, diep verborgen onder een rustig uiterlijk; plichtmatig le vende, omdat ze niet beter wist, of 't leven niet veranderen kon. Rina werd ouder, en werd wat in zich zelf gekeerd. Af en toe kwam er bericht van haar zoontje uit Holland, en las haar „toewan" haar dat voor. Dan rolde er wel eens plotseling een traan uit hare oogen, die stillekes met de slendang (een soort shawl), weggeveegd werd. Dat was 't eeni- ge wat ze nog van haren eenigen njo hoor de. Eenige jaren later kreeg ze een portretje van haar kind, al grooter geworden, in Europeesche kleeding, een heele dandy al! Ze herkende haar zoon bijna niet. Vreemd deed alles haar aan, zoo vreemd. Ze zeide niets, 't Leven met haren „toewan" ging gewoon zijn gang. Kinderen kwamen er niet meer, daar moest ze voor zorgen. Daar was ze voor „gewaarschuwd." Toen kwam er een tijd, dat haar „toewan" ging „trouwen", ja, „echt trouwen" voor de wet. Met een vrouw van zijn eigen ras. Dat was juist. Rina was niets. Zij had haar leven lang voor hem gezorgd, en nu kreeg ze haar congé met wat centjes, die al spoe dig op waren, omdat zij ze niet beheeren kon. Een kort „tabé" (goeden dag) was het eenige afscheid tusschen twee menschen, die in liefde bet leven begonnen, die in lief de het leven geleefd hadden. Maar „toe wan" had andere pplannen; Rina kon gaan, de liefde was vergeten. Rina had afgedaan. Of een inlandsche vrouw strijdt voor haar recht? Wie heeft daar ooit van gehoord? Is haar liefde niet grooter dan recht te eischen? 't Eenige wat Rina deed, was dat ze dan leed, veel leed, oud werd, dat ze soms. on gezien, ongehoord, in een hoekje ging zit ten denken aan vroeger jaren. Ze zeide niet veel, en sprak met niemand. Haar leven was leeggehaald door een on gevoelig mensch. Haar leven was voorbij. Hoe dank ik God, uit den grond van mijn hart, dat ik een overgrootmoeder heb ge had „tjang" genaamd, die door mijn over grootvader, een Duitscher van adel, met een hart van adel „hoog" gehouden werd, de moeder van zijne kinderen. Hoe dank ik God, uit den grond van mijn hart, dat mijn „tjang" tot haren kindschen dood toe, leefde, geëerbiedigd als oudste familielid door de geheele Indische familietak. Zij was voor „leed" gespaard gebleven; doch de vloek van verlaten kinderen en moeders komt neer op de hoofden des vaders, die misbruik maken van lieftallige, hulpvaardi ge en onschuldige nativevrouvven. De vertrapte moeders en kinderen roepen om erbarming,, al is 't dan meestal onge zien, en met geen luide stem geuit! Naschrift „Tropenleed". Bovenstaand verhaal is een greep uit ve le. Men denke niet dat „elke" Rina de hoog heid van inborst heeft als bovenbeschrevene, 't is helaas zéér vaak het tegendeel. Slechten en goeden zijn overal. Toch moet elke verlaten moeder een die pe smart gevoelen, en elk uit dat op de eigen wijze. Doch bruin is) niet slechter dan blank; God heeft ze één gemaakt bij geboorte- En zéér goed zou het zijn, dat uit elk con- cubinaal, waaruit kinderen sproten, de wet ingreep en tot wettige aanname der kin deren dwong. FEMME. Is de eerste veronderstelling juist, dan blijkt wel duidelijk, hoezeer de aandrang der liberalen, hoezeer ook het klemmende betoog van de heeren Walrave Boissevain en Dr. Vos indruk gemaakt hebben èn op den heer de Vlugt èn (in bezuinigingsop zicht) op wethouder Polak. Wat daarvan ook zij onze burgervader heeft thans een kloek geluid doen hooren, waarvoor wij hem gaarne hulde brengen! Moge hij het weten in daden om te zetten tegen den onwil van de bezoldigde vertegen woordigers van egoistische belanghebben den in! B. G. VERKEERSZEGELS A.N.W.B. Zooals reeds bekend is heeft de A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland, een serie verkeerszegels voor onderwijsdoeleinden doen vervaardigen en deze gratis ter be schikking gesteld voor onderwijs in de ver- keersvoorschriften in de hoogste klasse der lagere scholen. Met de verzending der tien duizenden aangevraagde series is thans een aanvang gemaakt. Bij elke zending wordt een aantal handleidingen voor de onder wijzers gevoegd, waarin over elke zegel een aantal opmerkingen, ..vragen en wenken zijn opgenomen,' welke de onderwijzer kan gebruiken om een les aan dit zegel te wijden. Alle verkeersvoorschriften wor den erin behandeld, zoodat ook de niet- deskundige leerkrachten aldus op de hoog te komen. BAARN, BEROEP AANGENOMEN. Ds. A. Adriani, Hervormd Predikant al hier, heeft zijn beroep naar Delfshaven aan genomen. Ook Ds. A, H. G. J. van Voort- huizen, Hervormd Predikant te Lage Vuur- sche, heeft een beroep aangenomen naar Rij ss en, DE NIEUWE COMMISSARIS VAN POLITIE. De benoemde commissaris van politie, de heer C. M. v. Veen, daarvoor inspecteur van politie te Zeist, werd 29 Januari 1893 te Puttershoek bij Dordrecht geboren. Na een jaar praktische en theoretische scholing te hebben ontvangen op het bu reau van den Officier van Justitie te Rotter dam,, werd hij op 1 Maart 1915 aangesteld tot inspecteur van politie 2de klasse te Vlaardingen. Vijf jaren later volgde zijne benoeming tot inspecteur 1ste klasse-titulairb terwijl hij op 1 Maart 1921 tot inspecteur 1ste klasse werd aangesteld'. Den lsten Maart 1927 vertrok de heer Van Veen naar Zeist, waar hij bijna vijf ja ren is werkzaam geweest. NED. HERV. GEM. LAGE VUURSCHE. Wij lezen in „de Vrijheid" BURGEMEESTER DE VLUGT EN DE LOONEN VAN HET AMSTERDAM- SCHE GEMEENTEPERSONiEEL. Aan een redacteur van het Persbureau Vaz Diaz heeft Amsterdam's burgemeester, de heer W. de Vlugt, een uiteenzetting ge geven over den financieelen toestand der hoofdstad, waarover door ons in de afge- loopen maanden meer dan eens het een en ander te berde is gebracht. De heer de Vlugt heeft hierbij o.m. het volgende gezegd, dat alleszins de vermel ding waard is: „Er zal nog verder en sterk bezuinigd moeten worden en dat dit gebeuren zal, staat voor mij vast, waarbij Bv en W. kun nen rekenen op de volle medewerking van de leidende hoofdambtenaren. Een vermindering van salarissen en loo- nen, die belangrijk kan bijdragen tot ver laging der uitgaven, zal rilet kunnen uitblij ven. (Wij zetten vet. B.G.) De burgemeester heeft pas kortelings na een huldebetuiging van wethouder Edtiard Polak een open doekje gehad in een verga dering van de Amsterdamsche Federatie der S-D.A.P. Dies waren wij benieuwd er naar, hoe „Het Volk" op dit intervieuw zou reageeren. Het soc. dagblad zit er zichtbaar erg mee verlegen, hetgeen wij ons best kunnen voorstellen en noemt deze uitlating *een particuliere meening" van den burgervader, welke in strijd is met de meening van het College van B. en Wi. Terecht herinnert „Het Volk" eraan, dat in een der begrootingszittingen namens het College door den Katholieken wethouder Mr. Kropman verklaard is, dat het College zich hield en zou blijven houden aan de collectieve arbeidsovereenkomst met de or ganisaties van het Gemeentepersoneel ge sloten in het georganiseerd overleg en later door den gemeenteraad bekrachtigd. >,Die overeenkomst" aldus de roode Redac tie „loopt tot 31 Juli 1933 en er is dus thans geen enkele reden, ook niet voor den burgemeester, na afbraak van dit contract te streven." Met de verpopulariseering van den in houd van het toch al zoo dikwerf platvloer- sche „Volk" gaat het wel hard. Instede van het woord: afbraak zal wel bedoeld wezen: verbreken of afbreken! Maar ter zake. Terecht herinnert het roo de blad eraan, dat Burgemeester de Vlugt óf bij de behandeling der begrooting nog op een ander standpunt stond óf blijkbaar aan het huidige nog geen uiting heeft wil len geven. Als ouderling, diaken en notabel in de Ned. Hervi. Kerk te Lage Vuursche zijn respectievelijk gekozen T. Dorresteijn, J. van der Woord en Dl van Klingeren. UTRECHT. Zuinig met Uitgaven. Ged. Staten van Utrecht hebben het vol gende schrijven tot de gemeentebesturen gericht: .„De tegenwoordige tijdsomstandigheden geven ons aanleiding bij eene algemeene aanschrijving als deze uwe aandacht er op te vestigen, dat het noodzakelijk is, dat de gemeenteraden zich meer dan in gewone tijden de grootste beperking aanleggen bij het toestaan van kapitaalsuitgaven). Wij zul len ons toch genoodzaakt zien, om in het belang van de gemeenten toe te zien of in verband met de moeilijkheden op de kapi taalmarkt redelijk uitzicht bestaat}, dat de dekkingsmiddelen inderdaad beschikbaar zullen zijn. Onder de bestaande omstandig heden zullen wij slechts goedkeuring kun nen verleenen aan uitgaven, welke strikt noodzakelijk zijn. Wij roepen uwe medewerking in, om te bevorderen, dat bij de raming van nieuwe uitgaven met hetgeen hier is opgemerkt^ wordt rekening gehouden. Met be.trekking tot de uitgaven, welke bereids onder onze goedkeuring op de begrooting voor den loopenden dienst zijn gebracht, spreken wij het vertrouwen uit, dat deze uitgaven nog maals aan de nieuw ontstane verhoudingen op de kapitaalmarkt worden getoetst." DEN HAAG. Minister Deckers naar Indië. De Minister van Landsverdediging, die een bezoek aan Indië gaat brengen, ten einde aldaar de instellingen der Koninklij ke Marine te bezoeken, zal zich 8 Januari te Marseille op de „Sibajak" inschepen en begin Maart in Nederland terugkeeren. EEMNES. Waterleiding. Met den aanvang van het leggen der buis leidingen wordt flink voortgang gemaakt. Vanaf het pompstation van De Utrecht- sche Waterleiding Maatschappij, gelegen bij de groote spoorbrug te Baarn, tot aan de grensscheiding der gemeenten Eemnes en Baarn liggen, de hoofdbuizen reeds ter in graving gereed. Voor de persing en verdere controle van het buizennet zijn op het marktveld alhier reeds eenige tenten Qpgeslagen. Spoedig worden de feeds eenigen tijd on derweg zijnde buizen, verzonden vanuit Luik (België), alhier verwacht. Het vervoer der buizen vanaf de rivier de Eem is, naar wij vernemen, gegund aan de firma J. van Ijken en Zonen alhier. Het aantal ingediende aanvragen tot aan sluiting aan het net der waterleiding neemt steeds toe en bedraagt reeds thans ruim een 200-tal. Overzicht bevolking. BAARN. Slip jacht Op den 9den Januari a.s. zal een jachtrit plaats vinden achter de meute van de Kon. Ned. Jachtvereeniging, in samenwerking met de rijvereeniging „Baarn". De meet zal voor het Badhotel aan de Middenlaan zijn om half drie des middags. De jacht begint bij de Domlaan, vanwaar na eenige omzwervingen door de Baarnsche bosschen de ruiters over verschillende wei landen komen op het landgoed Pijnenburg. In deze jacht zullen ook eenige natte sloo- ten genomen worden in de weilanden onder de Lage Vuursche. De vos moet gevangen worden nabij de boerderij „De Zeven Linden", gelegen aan den Tandweg en het fietspad van den Soestdijkerstraatweg naar de Lage Vuur sche. Na afloop van deze jachtrit biedt de fa milie Leeuwenburg den deelnemers een thee aan. Bij vorst of sneeuw zal deze rit niet plaats vinden. Iets over boekencontróle en wat daarmede samenhangt. In de afgeloopen maand December ver trokken uit deze gemeente 8 personen, waar van 4 mannelijke en 4 vrouwelijke, terwijl 2 personen overleden, 1 mannelijke en 1 vrouwelijke. Er vestigden zich 17 personen, waarvan 11 mannelijke en G vrouwelijke, terwijl het aantal geborenen ih totaal 1 mannelijk per soon bedroeg. Totaal werd dus de bevolking dezer ge meente met 8 personen vermeerderd. Het aantal gesloten huwelijken bedroeg twee. - In dit slot-artikel willen wij iets zeggen over de controle zelve. Iets willen wij daarvan zeggen. Wij hebben al eerder gezegd, dal wat wij in deze artikelen mededeelen alleen be oogt een beetje weg-wijs te maken; meer niet. Waarin moet de controle bestaan? Wij hebben op het oog een eenvoudige vereenigingsadministratie. Als het goed zou zijn, moest iedere con trole-commissie het recht hebben, wanneer en zoo vaak de commissie zulks ve.koos, „de kas op te nemen" van den penning meester. Een goede penningmeester zou daartegen geen bezwaar hebben. De verdere controle kan zich bepaien bij een eenvoudige vereenigingsadministra tie tot de controle van de ontvangsten en van de uitgaven met de bèscheiden De uitgaven kunnen worden geveiifiëerd met de kwitanties. Bij iedere kwitantie lette men op vier zaken. Ie. Op de te naamstelling van de kwi tantie. Staat de kwitantie werkelijk ten na me van de vereeniging? Of staat de kwi tantie ten name van den penningmeester persoonlijk? Dit laatste is natuurlijk on juist. 2e. Op den datum en het jaartal. Stopt de penningmeester U niet een kwitantie van een vroeger jaar in handen? 3e. Op het bedrag. Klopt dit met het bedrag, dat in het Kasboek staat. 4e. Op den aard van de uitgaaf. Om dit te beoordeelen is het vaak noo- dig andere bescheiden op te vragen, zooals factuurs, correspondentie enz. Vooral bij stortingen op een giro-reke ning (wanneer dus het stortingsbewijs zal worden overgelegd) is het noodig navraag te doen, daar immers uit het stortingsbe wijs zonder meer, vaak niet de aard van de uitgaaf valt af te leden. Ook van de ontvangsten vrage men de bewijsstukken op. Postwisselstrookjes, Gi robiljetten en dergelijke. Wanneer er een ledenregister is, ga men aan de hand van dit register na, of alle con tributie is verantwoord. Alles op te noemen, waarop men bij con trole behoort te letten,, gaat eenvoudig niet. Daarvoor zijn de gevallen, die zich voor doen, te uiteenloopend. Wanneer de vereeniging veel gelden per giro ontvangt, verdient het aanbeveling, dat de vereeniging een girorekening opent. Het komt meer dan eens voor, dat de penningmeester zijn eigen giro-rekening be schikbaar stelt en dat op deze rekening de bedragen voor de vereeniging bestemd, worden gestort. Dit komt ons niet juist voor. De juistheid van alle geboekte giro-stor tingen kan wel is waar wonden geconsta teerd. De vraag echter, of de penningmeester alle giro-ontvangsten verantwoordt, blijft onbeantwoord. Om dit te kunnen constateeren, zou men alle bescheiden van de giro-rekening van den penningmeester, dus ook dat gedeelte, dat op het privé-vermogen van den pen ningmeester betrekking heeft, moeten con troleeren. Daarom is het beter, dat de vereeniging een eigen giro-rekening opent. Alleen dan kan men constateeren, of al le giro-posten in de boekhouding zijn ver antwoord. Tenslotte verzuime men niet het Kasboek nauwkeurig na te tellen. Wij deelden in een vijftal artikelen iets mede over controle. Het was weinig wat wij mededeelden. Mogen leden van contröle-commissies en ook anderen met dit weinige, dat werd ge boden, hun voordeel doen. Lezers hebben het recht kosteloos vragen te stellen over belastingkwesties. Let wel: Alleen over belastingkwesties. Vragen inzake belastingkwesties te rich ten bij het ACCOUNTANTSKANTOOR „NEDERLANDSCH BUREAU VOOR ADVIEZEN". Gevestigd te HAARLEM, Houtplein 17r, onder leiding van R. DE VRIES, en dus niet meer bij het ACCOUNTANTSKANTOOR „NATIO NAAL BUREAU VOOR ADVIEZEN" gevestigd te LEEUWARDEN, Groote Kerkstraat 16, onder Directie van P. SIE BESMA R. DE VRIES. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Lezer, Mag ik van deze plaats eens tot U spre ken ten behoeve van het dier en wel in het bijzonder voor de hond als trekdier en waakhond en voor het paard, welke dieren dag in dag uit met hun baas mede er op uit moeten om het brood te verdienen. Houders van deze dieren, er is weer een nieuw jaar aangebroken^ de tijden zijn slecht, toch verzoek ik U, laat de inzet van het jaar zijn, „betere voornemens voor Uw dier. Houders van trekhonden, wanneer gij in dit jaargetijde Uw kar neerzet, en het duurt wat langer als noodig is. laat Uw dier dan liggen op de plank, welke gij vol gens voorschrift op Uw kar moet hebben, laat Uw dier, die U hel^t Uw brood verdie nen, niet in de sneeuw, ijs of modder lig gen. Houders van kettinghonden, Uw dier be waakt Uw huis, tot loon daarvan geeft U het levenslange gevangenisstraf geef het dier een extra'tje. ontdoe het dier eens van zijn ketenen, en vooral geef het dier een droog en warm hok met stroo of hooi er in, 't kost zoo weinig, vriendelijk zijn kost U niets. Inplaats van een hok buiten, is het veiliger Uw dier 's nachts in huis te ne men, immers kan dan niemand Uw hond benaderen. Ik neem aan dat het bij vele zorgeloosheid of onwetendheid is, er wordt zoo dikwijls gezegd: het is maar een hond, hoeveel hon den hebben al niet het leven van hun men schen gered, en denkt U dan ook eens in, ook Uw dier maakt een deel uit van de schepping, evenals U, en wanneer een dier voor U waakt, dan is zijn vecht een goede behandeling. Over zorgeloosheid gesproken. Wilt U een bewijs? Kort geleden bezocht ik een groote pluimveetentoonstelling te Utrecht. Pracht exemplaren kon men daar zienk je zou dan zoo verwachten, dat er dan goed voor de dieren werd gezorgd, nietwaar. In het hoofdgebouw heerschte een moordende tocht, kon door verbouwing niet anders, kreeg ik te hooren, hier moet dus het dier ten gerieve van den mensch in wintersei zoen 3 dagen en nachten in open kooien in den tocht zitten, zonder beschutting, er za ten dieren omtrent te sterven. Ie en cere- prijzen ten spot. Een inzender uit Rotterdam plaatste een ingezonden stukje in Klein Veeteelt", waarin hij te kennen gaf, dat zijn prijswin nend dier dc or hem werd aangetroffen den 2e dag met hevig de snot en diarhee, zittend n den trek, vindt U het niet verheffend? lezer! Nu de mensch die in zijn bedrijf een paard gebruikt. Ik tref bij mijn controle en kele aan waarvan je direct kan zien „hier wordt voor het dier gezorgd", bij dezelfde is ook het paardentuig in orde. Maar.... de „armoedjes" die men meest ziet, de stak kers, die hun ellendig bestaan voortsleepen, hun tuig vast gemaakt met touwtjes, de huid bedekt met korsten vuil, hun „baas" weet van geen roskam en borstel of zeep, en dat zijn dan leveranciers van .^waren." Aan die menschen vraag ik hier in het open baart, maakt Uw dier 's morgens even schoon, poetst Uw dier, of wascht U zich ook niet? uit naam van deze dieren, vraag ik U, geef eens wat extra haver}, het is niet weggegooid, Uw klanten zullen er U voor prijzen en uitbreiden. Lezer als gij aan het eind hiervan ben gekomen, en er is iets bij voor U, toe lees het dan nog eens,, handel er na, wees goed voor Uw dier, 't is Uw makker, Uw hulp, hij valt liever dood, dan U in den steek te laten,, en U allen, geachte leden van onze Vereeniging, geef Uw leveranciers dit eens te lezen, kijkt U hem dan maar eens goed aan. Goed zijn vóór het dier, is verheffend vóór den mensch. Met veel dank, J. J. Prinsenberg. Inspecteur Afd. Baarn-Soest en Omstreken Nederl. Vereeniging tot bescherming van Dieren. NAAR DE BOEKHANDEL VAN DE le SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ Van Weedestraat 7 Telefoon S064 SOESTER KORFBAL- EN ATHLE- TIEKCLUB „DE STORMERS." In de afgeloopen week is in Soest een Korfbal- en Athletiekclub opgericht, waar tijdens de oprichtingsvergadering een 30-tal leden toetraden. Daar in Soest nog veel te weinig aan serieuse athletiek-beoefening wordt gedaan en de groote Gemeente Soest (evenals vroeger, toen H.E. nog bestond) makkelijk een paar goede Korfbalploegen in het veld kan brengen, zal de jonge Ver eeniging zeker spoedig de belangstelling van sportlievend Soest tot zich trekken. Staande de Vergadering hebben ,^de Stor- mers" (een veelbeloovende naam) zich aan gesloten bij de K.NiA.U. en zich tot de G.E.K.B. gewend om aansluting. In ver band met den tijd van het jaar waarin dc Vereeniging is opgericht (de tijd van hulst en dennengroen) zijn als clubkleuren ge kozen: groen-rood. waarschijnlijk zal de Heer W. Stoof als trainer voor de athletiek- en korfbalploegen optreden, en de Heer P. W. Duin Jr. speciaal voor de Korfballers. Het clubterrein ligt aan de Bartholotti- laan. Voor aanmelding als lid wende men zich tot Mejuffrouw Fr. Duin, Spoorstraat 31 die als Secretaresse van het voorloopig Bestuur optreedt. Daar de training en de Korfbalbeoefenin- gen nog deze maand beginnen, verzoekt het Bestuur ieder die lid wil worden, zich zoo spoedig mogelijk op te gevem FFESTBAL IN OCKHUYSEN. De danseres die Donderdagavond op treedt, is de bekende You del Passadina uit Berlijn, welke een tournee door ons land maakt en reeds met succes optrad in Gro ningen, Leeuwarden, en thans te Utrecht in het Jaarbeursrestaurant en „La Gaité' Van hier gaat zij naar den Haag, Amster dam enz. Een zeer groote aantrekkelijkheid voor dit feestbak UITDEELING. Door den burgemeester en Mevr. Land weerde Visser, leden van de commissie van Weldadigheid, ingesteld door H.M. de Koningau-Moeder, werden aan pl.in. 70 behoeftige gezinnen in de Kon. Naai- en Breischool wollen dekens, ondergoed, kou sen en bonboekjes ad f 8.50 uitgereikt. WEDSTRIJD—WEEK. Nu komt in ons blad een aardige wed strijd in eene advertentie voor, die de aandacht van alle lezers verdient. Niet alleen, dat men bij aankoop een of meer fraaie koppen en schotels ca deau kan krijgen, maar men doet dan te vens mede aan een wedstrijd om drie prachtige prijzen. Deze prijzen hebben voor iedereen groote waarde, jedereen kan ze goed gebruiken. Het zal dus wel onnoodig zijn onze le zers op te wekken, deze week zijne in- koopen bij Albert Heijn ERG RUIM te doen, dan is de kans op een moöje prijs heel groot, en een troostprijs krijgt men dan zeker. WAARSCHUWING Naar aanleidjng van 'ingekomen klach ten over handelingen van personeel der centrale Handelsbank, gevestigd Malie straat no. 21 te Utrecht, geeft de Hoofd commissaris van Politie "te Utrecht ïn overweging, om, alvorens met deze bank in relatje te treden, 'inlichtingen omtrent haar wijze van werken in te wjnnen bij de afdeeling centrale recherche zijner Administratie. Soest, 4 Januari 1932. De Inspecteur van Politie, SCHREUDER. GEVONDEN VOORWERPEN. een zilveren dames-armbandhorloge, een bruin lederen portemonnaie met inh. een paar dameshandschoenen. een regenjas. een damesportemonnaie met inhoud. een huissleutel. een zwarte portemonnaie met inhoud. éen slagerssloof. aangeloopen een foxterrier (reu), een zwart-bont hondje en een jonge hond. BEKRONINGEN Op de dezer dagen gehouden jaarlijk- sche tentoonstelling van postduiven, ge organiseerd door de Postduivenvereenw ging „De Koerier" ïn de bovenzaal van Hotel „Parkzicht" te Zeist" werden door inzenders van Soesterberg de volgende bekroningen behaald: Afdeeling, minstens 400 K.M. gevlo gen: Doffers: 1ste prijs W. Wijnands. Afd. minstens 200 K.Mj. gevlogen: Doffers: 1ste prijs H. Pauw, 2de prijs J. v. d. Lienden. Duiven: 1ste prijs H. Pauw. Afd. broed 1931, minstens 100 K.M. gevlogen: Doffers: 2de prijs H.. Pauw. Duiven: 1ste prijs H. Pauw. RIJWIELPAD RIJKSWEG. Naar aanleiding van een desbetreffend van den A.N.W.B. en de K.N.A.C. uitge gaan verzoek, deelt de betrokken arron- dissements-ingenïeur van den Rijkswater staat mede, dat een dezer dagen zal wor den aangevangen met den aanleg van een afzonderlijk gelegen rijwielpad op een wegvak van 1 K.M. lengte tusschen Vol lenhoven en Huis ter Heide, ïn aansluiting met het bestaande van Soesterberg-Huis ter Heide. Voorts zal bjnnen zeer korten tijd ook een aanvang worden gemaakt met de verbetering van den rijweg op bedoeld wegvak. EERSTE PRIJS SOLISTEN- CONCOURS. Bij het solisten-concours, waarbij de heer R. Jansen een eerste prijs behaalde, werd hij belangeloos begeleidt door Mej. M. Goes> alhier. Uit Alg. Ned. Landb.blad: SNOT. We bedoelen hiermede niet de diphthe- ritis, doch de „gewone snotziekte", zooals de boer het doorgaans noemt. Bij diphtherie vormen zich op het slijm vlies van bek, neusholten, slokdarm, lucht pijp en krop kaasachtige velletjes, die soms den heelen mond, benevens de neus- keel holten vullen, evenals in de oogleden. Of men krijgt op den kop, de kam, de lellen^, de oogleden, de bek-randen, ja soms op het gansche lichaam pokken. Neen, dat bedoelen we niet. Daarvoor moet men ze voorbehoedend laten inenten. Waar het tijdig gebeurd daar kan toch nog even goed de gewone snot optreden. Deze ziekte heet met een vreemd woord Coryza. Coryza en Diphtherites zijn twee verschil lende ziekten. Nochthans kunnen beide ziek ten tegelijk bij hetzelfde dier, en dus zeer zeker tegelijkertijd in dezelfde koppel voor komen, doch meestal is zulks niet het geval. Bij de gewone snot (Coryza) wordt de kop der patiënten ten slotte misvormd en de ka ken zijn gezwollen. Een vocht, eerst slijme rig, daarna etterend, vloeit uit de beide openingen der neusgaten, waardoor de ademhaling sterk belemmerd wordt. In dit geval niezen de dieren, schudden den kop en ademen met min of meer ge- openden bek. De leg vermindert direct, de eetlust der dieren wordt geringer, de zie ken vermageren natuurlijk snel. De oogle den beginnen erg te tranen en ten slotte worden de onderoogholten ontstoken. Die ontsteking kan ook op de oogen overgaan en oogvliesontsteking veroorzaken. Bij witte kippen merkt men al spoedig vuile plekken aan den bovenhals, die ont-

De Soester | 1932 | | pagina 2