POGING TOT BANKROOF UPS' SLOTEN Inbraak bij de Nederlandsche Middenstandsbank Binnenland. De daders, twee Italianen, lossen twee schoten. GOED AFGELÖOPEN. Plaatselijk Nieuws THANS loop der achttiende eeuw er in slaagde door de poorten van de stad binnen te dringen, moest met zijn geringe legermacht al spoe dig afdeinzen voor den tegenstand der be volking. Toen Napoleon, eerste Consul destijds^ Italië veroverde, zond hij een af gezant naar San Marino om het vergroo ting van grondgebied aan te bieden. Maar het kleine land weigerde; het zag in hoe onverstandig het zou zijn zich door ge weld te vergrooten. Napoleon prees het gelukkig en verstandig, liet het zijn vrij heid, die het behouden heeft ook toen de Italiaansche eenheid werd gevestigd. Dat intusschen Italiaansche invloeden zich op San Marino doen gelden, spreekt vanzelf; de Italiaansche en San Marineesche douane- grenzen loopen evenwijdig, al behoudt San Marino eigen postzegel, eigen munt, eigen wapen. Zoo is er een fascistische partij in San Marino, die echter een eigen, onaf hankelijk bestaan heeft naast de Italiaan sche en door haar eigen Secretaris-Gene raal, broeder van den Staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken van San Marino* wordt geleid. San Marino is in zooverre inderdaad een modelrepubliek, dat het wordt geregeerd door en voor het volk. Er is geen presi dent. Zoowel de uitvoerende als wetgeven de macht wordt uitgeoefend door den groo- ten en souvereinen Raad, bestaande uit 60 leden, voor het grootste deel afkomstig uit de hoofdstad van San Marino, al telt deze niet meer dan 1/6 der totale bevol king. Deze Raad kiest op eiken 31 Maart en eiken 30 September twee zijner leden tot Kapiteins-Regenten; deze zijn uitvoerders van zijn wil, maar hebben geen eigen macht en bevoegdheid. Wel presideeren zij de vergaderingen van den Raad en vertegen woordigen zij den Raad naar buiten en naar binnen,, maar benoemingen worden door hen niet onafhankelijk gedaan, en 3e wetgeving is geheel aan hen onttrokken. Wordt de Raad gekozen krachtens alge meen kiesrecht, waaraan ook vrouwen deel nemen,, de verkiezing van de twee Kapi teins-Regenten is meer traditioneel. Want de namen van de zes dergenen, die het hoogste aantal stemmen krijgen, worden op rolletjes papier geschreven en in een urn gedaan, waaruit de hand van het kind, dat op school de beste cijfers heeft gehaald, de twee namen trekt. Zoowel de Raad als de Kapiteins-Regenten oefenen een deel der rechtspraak uit, waartoe er naast den grooten Raad is een kleiner college, dat ook de dagelijksche zaken afhandelt. De rechtspraak, die zoowel de inwoners van San Marino als vreemdelingen, op het grondgebied gevestigd, omvat, is wel wat ingewikkeld geregeld, want er zijn niet min der dan zeven organen van rechtspraak. Ge lukkig is de misdaad in San Marino niet talrijk, en de gevangenis daarboven in een der drie torens is voldoende voor de be straffing voor lichte vergrijpen. Zij, die voor meer dan een jaar gevangenisstraf verdie nen, komen, krachtens verdrag met Italië, in Italiaansche gevangenissen terecht. San Marino is een regelmatig functionee- rende Staat. Het heeft een eigen Staatsblad, ongeregeld verschijnend; daarin zijn de wetten en besluiten opgenomen,. Belastin gen zijn er laag; de militaire dienstplicht is er niet drukkend. Maar het recht is er streng, want nog bijkans volledig heerscht er het Romeinsche recht. San Marino is katholiek, al stelt men zich nog steeds op het standpunt van den Heiligen Marinus, die elke inmenging ook van de geestelijke Overheid afwees, zoodat dan ook geen Bis schop op het gebied van San Marino is ge vestigd. Men kent er zoodoende geen ander dan het kerkelijk huwelijk, en meer dan eens zijn degenen, die in Italië niet konden huwen, naar San Marino gekomen om er te trouwen. En meer dan eens ook hebben degenen, die zich in Italië niet geheel vei lig gvoelen, in San Marino een toevlucht gezocht en.... gevonden. Geheel de sa menleving is hier patriarchaal; het leven vloeit er, geleidelijk en geduldig; schokken de gebeurtenissen hebben er niet plaats. Maar San Marino is gesteld op zijn vrij heid, en waar ge gaat of staat, daar ziet ge het wapen met de drie bergkruinen en het trotsche woord Libertas. Wilt ge San Marino zien op zijn best en oorspronkelijkst, ga er heen op een der beide genoemde avonden van verkiezing van de Kapiteins-Regenten. Want evenzeer als honderden jaren achtereen telkens twee keer per jaar de kinderhand heeft getrok ken, is ook telkens tweemalen per jaar de kleurrijke stoet van aftredende en nieuw verkozen Kapiteins-Regenten door de smal le en steile straten van het stadje gegaan. Voorop de dienaren van den Raad, daarach ter de bijzondere garde van den Raad, en dan de Kapiteins-Regenten in groot or naat, de versierselen hunner orden om den hals. Muziek voorop, gendarmerie achter aan, en de bevolking in de straat. Men houdt in San Marino van de feestdagen, want er zijn er vele. De Heiligen, die een rol hebben gespeeld in het ontstaan van de onafhankelijke republiek, hebben er hun aandeel in, maar ook de mislukte overval len van Alberoni, en thans de dagen, die voor 't fascisme als feestdagen gelden. Dan is de bevolking, gelijk naar goed Italiaansch gebruik, op de straten, en dan is er leven en vertier in het anders stille bergstadje! KAMER VAN KOOPHANDEL EN FA BRIEKEN VOOR DE GELDERSCHE VALLEI. AMERSFOORT. Boekerijen en Leeszaal. Nieuwe aanwinst van de leestafel der Kamer: Dr. E. J. Tobi Dr. C. Visser „Georga niseerde Distributie." Ir. E. Hymans^ Ir. V. W. van Gogh J. Rentenaar, „Tien jaren organisatie werk" (Speciaal van belang voor grootbedrijf). De Kamer vestigt er de aandacht op, dat een lidmaatschap van het Genootschap voor Reclame (Heerengracht 184, Amsterdam) recht geeft op gebruik van de mooie biblio theek van 't genootschap. VacatureSmit Kleinbedrijf. Bij Kon. Besl. is in de vacatureG. J. SMIT (Soest) der afd. Kleinbedrijf der Ka mer van Koophandel en Fabr. voor de Geld. Vallei benoemd de heer J. M. v. d. OORD (Soest). Samenstelling der Kamer. Na de laatste verkiezingen is de samen stelling der Kamer nu: Afd. Grootbedrijf: H. Cozijnsen Gzn., Harderwijk Ir. J. Ph. Korthals Altes, Amersfoort J. C, Knottenbelt, Barneveld J. H. van Lonk- huyzen, Amersfoort C. den Ouden. Ede M. Pel, Nijkerk W. Roessingh, Vee- nendaal J. van Schuppen Hzn.> Veenen- daal J. F. de With, Amersfoort. Afd. Kleinbedrijf: Mr. A. v. <1 Deure, Bennekom B van Dijk, Nijkerk B. Kramer, Amersfoort J. M. v. d. Oord, Soest N. van Os, Doorn A. van Rooyen, Ede G. H Ruiters, Harderwijk M. H. van Schup pen, Rhenen F. J. Verwer, Amersfoort. Rooster van aftreding is aldus: In 1933: Korthals Altes, Knottenbelt, Pel, Roessingh, J. van Schuppen Hzn. Mr. van de Deuren van Dijk, Kramer, van de Oord, H. M. van Schuppen. In 1935. Cozijnsen, van Lonkhuyzen, den Ouden, de With, van Os, van Rooyen, Rui ters, Verwer. AMERSFOORT. DE BEVOLKING. Op 1 Jan. 1931 was de bevolking onzer stad aldus: 18886 mannen, 19663 vrouwen, totaal 38549. Op 31 DeCi. 1931 waren er: 19507 man nen, 20197 vrouwen, totaal 39704. De vermeerdering bedroeg door geboor te 391 mannen, 386 vrouwen, totaal 777; door vestiging 1643 mannen, 1706 vrou wen, totaal 3349. Vermindering door overlijden 180 man nen, 177 vrouwen, totaal 357; door vertrek 1233 mannen, 1381 vrouwen, totaal 2614. Aantal huwelijken 267, waarvan 126 ker kelijk ingezegend werden, Echtscheidingen hadden er 15 plaats. DEN HAAG. H.K.H. Prinses Juliana heeft de uitnoo- diging van het bestuur van het Haagsche Diaconessenhuis aanvaard om op 4 Februa ri bij de inwijding van het nieuwe gebouw aan de Bronovolaan te Den Haag tegen woordig te zijn. Ook is H. Kw H. voornemens in den loop der volgende maand den eersten steen te leggen voor het eerste kerkgebouw van de Ned. Herv. Kerk en voor het wijkgebouw voor de federatie van diaconiën in den Wie- ringermeerpolden SCHETSEN VAN DE KONINGIN. Naar het Corr. Bur. verneemt, zal de ten toonstelling van teekeningen en olieverf- schetsen van H. M. de Koningin in de Kon. Kunstzaal Kleykamp, ten bate van de nood lijdende kunstschilders, op Zaterdag 16 Jan. a.s. worden geopend. EEMNES. Het aantal inwoners in deze gemeente is in 1931 vermeerderd door geboorten met 23 m. en 24 vr. totaal 47. door vestiging met 100 m. en 95 vr., totaal 195. Verminderd door overlijden met 8 m. en 9 vr.. totaal 17; door vertrek met 111 m. en 109 vr.. totaal 220. Het aantal inwoners is dus in 1931 ver meerderd met 4 m. en 1 vr., in totaal 5. De bevolking bedroeg oo 1 Jan. 1931 950 m. en 925 vr., totaal 1875; op 1 Jan. 1932 954 nu en 926 vr.,, totaal 1880. Het aantal gesloten huwelijken bedroeg elf. DIERENBESCHERMING. Uittreksel uit het rapport van den Inspec teur der Ned. Vereeniging tot bescherming van Dieren (Afd. Baarn, Soest en om streken). Een hond, welke op den Amsterdamschen Straatweg werd overreden, daardoor zwaar gewond, werd ter plaatse pijnloos afge maakt. Een in ziekelijken toestand verkeerende hond, werd na gehouden deskundig onder zoek te Amersfoort, pijnloos afgemaakt. Een zwervende jonge poes, gedeponeerd bij de politie te Baarn, werd te Soest een goed tehuis bezorgd. Een rashond die te Baarn tijdelijk was gelogeerd en zijn huis kwijt was, werd aan eigenares terug gegeven. Op verschillende tijdstippen werd gesur veilleerd op de wegen op het gebruik "en vervoer van dieren. Woonwagenkamp te Soestduinen gecon troleerd,* door de heerschende slechte tijds omstandigheden krijgen de 3 aldaar aanwe zige paarden, onvoldoende voedsel; om hierin te voorzien worden gaarne eenige extra bijdragen ingewacht bij de Penning- meesteresse, Mej. Vor der Hake, Talmalaan 18, Soestdijk. Een zwervende jonge hond te Soest aan komen loopen, is in noodasyl een onder komen verschaft. In aansluiting hieraan werd door het Bestuur in herinnering gebracht, dat in de 2e helft van Januari de kwitantiés zullen worden aangeboden, men kan ook gireeren op No. 172018, doch dan gaarne zoo spoe dig mogelijk. Waar velen thans een moeilijke tijd door maken, verzoeken wij U beleefd, doch drin gend, ingeval van bezuiniging, ons Uwe contributie niet te onthouden, wij kunnen zonder Uwen steun ons werk niet voort zetten. En zij die het uittreksel-rapport van on zen Inspecteur (dat slechts een klein ge deelte van diens arbeid vermeldt) trouw lezen, weten dat dit werk niet gering is. Echter steeds moet er worden doorgewerkt. Bedenk wel, dat het zijn, de arme en ver waarloosde of mishandelde dieren, waar over onze vereeniging zich ontfermt, en zouden deze moeten zijn zonder hulp, om dat het de menschen minder goed gaat, dat mag niet. Steunt daarom flink. Geeft U op als lid bij den Inspecteur Prinsenberg, Kolonicweg 13 te Soest. PLUIMVEETENTOONSTELLING. De tentoonstelling van Pluimvee, konij nen en duiven, uitgaande van de Pluimvee- en Konijnenfokkersvereeniging „Soest en Omstreken" op a.s.. Vrijdag, Zaterdag en Zondag 15, 16 en 17 Januari in Hotel ,„Eem- land" te Soestdijk, belooft belangrijk te worden. Vele inschrijvingen van dieren zijn inge komen, waaronder waarlijk prachtexempla ren. De buitengewone schitterende collectie ter opluistering van Mevrouw M. A. Th. de Moraaz ImansBoers te Baarn is al leen een gang naar de tentoonstelling waard. Een bezoek aan deze tentoonstelling is, daar de entree billijk gesteld is, een ieder ook uit leerzaam oogpunt beslist aan te be velen. Zie ook advertentie in dit blad. DIERENBESCHERMING. Aan komen loopen, klein zwart hondje, teef, is op Kolonieweg 13. Inspecteur Die renbescherming!. Roofovervallen en inbraken bij bankin- tellingen zijn aan de orde van den dag en ook Soest heeft daarvan thans zijn deel gekregen. Zaterdagavond had de Directeur van het kantoor Soest der N.V. Nederlandsche Mid denstandsbank (de voortzetting der voor malige Boazbank). de heer J. van Schaik, ten zijnen huize in het gebouw der Midden standsbank aan de van Weedestraat No. 11 alhier enkele heeren uit Barneveld op be zoek. Te ongeveer 10 minuten over 9 wilden beide gasten vertrekken en daar hun jassen en hoeden hingen aan den kapstok, in het privékantoor van den heer van Schaik, ging deze via de gang de jassen en hoeden halen. Voor een goed begrip van het volgende is het noodig, dat wij eerst even de indee ling van het gebouw omschrijven. Zooals men weet ligt het huis wat naar achteren toe en is er voor een tuintje. De onder één kap gebouwde winkelhuizen er naast zijn indertijd meer naar voren, op de rooilijn, gebouwd. De hoofdingang is in het midden en daarna komt men in een breede gang. Links daarvan bevinden zich de particulie re vertrekken van den heer van Schaik, ter wijl rechts het kantoorlokaal is, het zooge naamde bediendenkantoor met het loket voor het publiek. Aan het einde van de gang bevindt zich een loodrecht daarop staand kort gangetje naar rechts, dat toegangf geeft tot het privékantoor, welk laatste binnen door ook weer verbinding heeft met het bediendenkantoor. In dit korte gangetje bevinden zich tegenover elkander 2 deu ren, tusschen de groote gang en het privé kantoor in. De eene deur, naar de zijde van het bediendenkantoor toe, is een stevige houten deur met Lipssluiting, waar vlak achter de zware getraliede en gesloten deur is, die toegang geeft tot de kluis van de bank. Via deze getraliede deur komt men dan in de kluisruimte, waartoe men een aantal treetjes moet afgaan. Zoodoende komt men dan te staan voor de twee zware Lipsdeuren met sloten van cijfercombina ties. die toegang geven tot de eigenlijke kluis. Tegenover de toegangsdeur naar de kluis, bevindt zich in het korte gangetje een ande re houten deur, die leidt naar de coupon kamer. Dit is een 2eer kleine kamer, lig gende dus aan de iuinzijde van het huis (achterzijde) waar feitelijk maar net plaats is voor één persoon, die aan de aanwezige tafel, zich aan de wandzijde bevindende, kan plaats nemen. Deze couponk. krijgt zijn licht van 'n van geribt glas voorzien raam, uitziende op den achtertuin. Achter dit raam bevindt zich nog een stevig traliewerk. Voorts is nog van belang, dat het privé kantoor ook een raam heeft, uitzicht geven de op den achtertuin en dat men dien achter tuin kan bereiken via de poort, die terzijde van het bankgebouw is. Toen nu de heer van Schaik bij het halen van hoeden en jassen het omschreven korte gangetje wilde doorgaan om zich naar de kapstok in het privékantoor te begeven, zag hij dat de deur links in dit gangetje, dus de deur van de couponkamer, iets open stond. Terstond daarop zag hij die deur langzaam weer toe gaan. In een oogwenk flitste het door zijn brein, dat dit onmogelijk door tocht kon zijn en dat er dus noodza kelijk iemand aanwezig moest zijn in de couponkamer. Zonder zich te bedenken trad hij op de deur toe en trachtte deze dicht te drukken, daarbij al spoedig ondervindende, dat men aan de andere zijde met kracht poogde die deur weder open te drukken. Nu heeft deze deur geen sluiting aan de buitenzijde. De cliënten, die in de coupon kamer hun coupons knippen, kunnen echter die deur wel van binnen sluiten met een voor W.C.'s gebruikelijke sluiting Vrij Bezet. De heer van Schaik kon dus niets anders doen dan pogen met zijn volle kracht de deur gesloten te houden. Waar de coupon kamer zeer klein is en geen andere uitgang heeft en het ook als vrijwel onmogelijk is te beschouwen die kamer via de ruit van geribt glas en de zich daarachter bevinden de tralies te verlaten, zaten de onverlaten in den val. Natuurlijk riep de heer van Schaik inmiddels luidkeels om hulp, waar op zijn beide gasten, die de huiskamer reeds hadden verlaten en in de gang vertoefden, ijlings te hulp schoten. Met zijn drieën poog de men toen in het nauwe gangetje met alle kracht de deur gesloten te houden tot dat hulp zou zijn komen opdagen. Dit ging echter niet zoo heel gemakkelijk. De beide indringers, heel goed beseffende, dat de si tuatie voor hen gevaarlijk werd, poogden met uiterste krachtinspanning de deur open te drukken. Zij konden zich daartoe met kracht schrap zetten tegen den achterwand van de couponkamer en dat zij dit niet zachtzinnig deden, volgt wel uit het feit, dat de deur reeds verscheidene malen be denkelijk begon te kraken. De drie tegendu- wers hadden het in het korte gangetje zwaar te verantwoorden. Dit gangetje toch was niet zoo smal, dat ook zij zich tegen den wand konden schrap zetten en zij gleden telkens uit op den gladden granieten vloer. Beide partijen begrepen heel goed. dat de eventueele verliezer het kwaad te verant woorden zou krijgen en niet schier boven- menschelijke pogingen werd van beide zij den tegen den deur geduwd. Van een oogen- blik, dat de druk van binnen uit even iets verzwakte, maakte de heer van Schaik ge bruik om zich te begeven naar het telefoon toestel, dat op een luttel aantal Meters daar vandaan stond in het privékantoor en alar meerde zoo de politie. Inmiddels was ook mevrouw van Schaik op de kreten toegesneld en was uit huis ge- loopen om hulp te halen. Een geweer werd gehaald en de buurman Hoogenboom, de plaatselijke leider van den Bijzondcren Wij- willigen Landstorm, posteerde zich met het geladen geweer in den tuin achter het huis om eventueel ontsnappen van de daders naar achter te beletten. Toen het telefonisch bericht op het poli tiebureau aankwam, was daar nog net aan wezig de hoofdagent Assink, terwijl behalve de op het bureau dienstdoende agent ook aanwezig was de agent, buiten dienst, Ra kers. Met dezen laatste trok de heer As sink terstond op de Middenstandsbank aan. Wij vestigen er de aandacht op, dat dit een buitengewoon gelukkige omstandigheid is geweest. Normaal gesproken zou toch al leen op dat oogenblik de dienstdoende agent op het bureau zijn geweest, wat ongetwij feld tot groot tijdverlies aanleiding zou hebben gegeven. Inmiddels hadden de indringers vanuit de couponkamer 2 schoten met scherp gelost, wellicht als waarschuwing, wellicht om an dere redenen, dat is nog niet bekend. De eene kogel drong dwars door het raam van het geribt glas en kwam dus buiten aan de achterzijde ergens in den tuin terecht. Wat de bedoeling van het tweede schot is ge weest, kan slechts worden gegist. Wellicht heeft men gepoogd door of onder de deur door te schieten, in elk geval zooals la ter is gebleken heeft dit tweede schot ge mist en heeft per ongeluk den tweeden ban diet getroffen in het linkerbovenbeen, iets onder de lies. Ondertusschen kwam _de politie ter plaat se en hoofdagent Assink, blijkbaar voor geen kleintje vervaard, opende zonder om wegen terstond de deur der couponkamer, richtte zijn dienstrevolver op de beide man nen, die zich daarin bevonden en sommeer de: „handen omhoog." Thans bleek een der indringers op den grond te liggen in de hoek. kreunende en bewerende zich niet te kunnen bewegen, dit laatste althans door teekens en bewegingen kenbaar makende. De andere bandiet werd door hoofdagent Assink in zijn kraag ge nomen en steeds met de handen om hoog uit de couponkamer gehaald naar de gang. Toen na onderzoek bleek, dat de ander er werkelijk vrij beroerd aan toe was en toch niet meer in staat was zich te verde digen;, liet de heer Assink den gewonde achter onder de hoede van den hem verge zellenden agent R., aan wien hij te dien einde zijn revolver gaf, terwijl hij zelf den ander met behulp van eenige burgers, boei de en deze naar het politiebureau over bracht. Toen deze aldaar was gefouilleerd en ingesloten,, arriveerde reeds de andere agent met den gewonden bandiet, die on dersteund werd en zoo goed en zoo kwaad als het ging op de been werd gehouden. Inmiddels constateerde men, dat de man een gat in zijn broek had en waarschijnlijk aan het dijbeen door een kogel was getrof fen. Terstond ontbood men daarop den ge meentegeneesheer, Dr. Rupert, die spoedig verscheen en constateerde, dat de man zijn been had gebroken. Nadat dit naar alle eischen van de wetenschap was gespalkt, werd de gewonde daarop door een agent van politie per ziekenauto der EHBO over gebracht naar de Rijksklinieken te Utrecht, alwaar hij werd opgenomen. Toen eerst was het moment aangebro ken, waarop men kalm onderzoek kon doen, hoe of het kwam, dat deze beide mannen in het bankgebouw werden aangetroffen, welk onderzoek plaats vond onder leiding van den Inspecteur A. F. Schreuder, die juist van een dienstreis was teruggekeerd. Na eenigen tijd bleek, dat zij waren bin nengekomen vanuit de Lindenlaan. Zij wa ren daar een gangetje ingeslagen, waren een boomgaardje doorgegaan, hadden eenig gaas verbroken en hebben op die wijze de achterzijde bereikt. Aldaar hadden zij met een zwaar stalen breekijzer het raam van het privékantoor geforceerd, waardoor de twee koperen pinnen, die ter verzekering in dat raam zaten, finaal waren afgebroken. Zij hebben toen het raam opgeschoven en zijn naar binnen gekropen, waarna zij het raam weer hebben gesloten. Zij hebben toen wat rondgeneusd en waren wellicht op de hoogte van het feit, dat de heer van Schaik altijd 's avonds eenige malen gewoon was de ronde te doen door het gebouw. Zij heb ben zich toen verdekt in de couponkamer opgesteld, waarschijnlijk met de bedoeling om den heer van Schaik te overvallen bij zijne ronde en hem alsdan onder bedreiging met hun revolvers te dwingen tot afgifte der sleutels en tot mededeeling van de let tercombinatie der lipssloten. Deze mogelijk heid is des te grooter, omdat de bandieten niet in het bezit waren van zelfs elementaire werktuigen om kluizen en kluisdeuren te forceerenj. Zij bleken in bezit te zijn van een Browning-revolver, kaliber 6.35, en van een cylinder-revolver. Voorts hadden zij bij zich 2 maskers van zwarte stof, die met be hulp van elastieke banden voor het hoofd konden worden bevestigd. Twee paar hand schoenen moesten blijkbaar dienen ter voor koming van vingerafdrukken en een apart zakje met verschillende scherpe en losse patronen had blijkbaar tot bedoeling hun munitie aan te vullen indien zij hun revol vers hadden leeggeschoten. Een paar zeer sterke stalen breekijzers voltooiden hun uitrusting. Om gemakkelijker te kunnen werken had den de heeren zich achter in het prieeltje in den tuin maar ontdaan van hoeden en jassen. De bandieten gaven op te heeten Felice Christofoli en Antonio Rossetti, beide Ita lianen. Zij waren in het bezit van paspoor ten op die namen, welke paspoorten een groot aantal visa droegen. Waar de moge lijkheid echter niet is uitgesloten* dat zoo wel paspoorten als naamsopgaven valsch zijn, is ook daarnaar 'n onderzoek loopen- de. Christofoli, die aangeschoten is en in het ziekenhuis te Utrecht vertoeft, is 34 jaar oud, terwijl Rosetti* die voorloopig is op geborgen in een der arrestantenlokalen van het politiebureau te Soest, 45 jaren telt. Zondagmorgen heeft de politie haar on derzoek voortgezet, wat niet- zoo heel ge makkelijk ging, daar de te Soest gebleven Rossetti geen woord Hollandsch, doch slechts Italiaansch sprak. De naar Utrecht overgebrachte Christofoli sprak behoorlijk Hollandsch, maar daar profiteerde men in Soest niet van. Met behulp van iemand, met die taal op de hoogte, vernam men, dat zij in Hilversum verbleven en een on derzoek bracht aan het licht, dat zulks was in een café aan den Hooge Laarder- weg aldaar, waar zij ruim 8 weken hebben vertoefd. Christofoli is granietwerker en was ook vrij geregeld aan den arbeid; Ros setti daarentegen voerde nooit iets uit. Hij schijnt communist te zijn en heeft een aan deel gehad in de communistische relletjes in Duitschland, eenigen tijd geleden. Een be langrijke bijzonderheid was, dat beiden in den nacht van Zaterdags op Zondags nim mer in hun kosthuis waren en dien avond en nacht blijkbaar als regel op stap gin gen. Bij de huiszoeking vond de politie nog veel bijzonders. In een koffer trof men een ijzerboor aan. geschikt om gaten in metaal te boren met verschillende bijbehoorende onderdeelen en boren. Voorts trof men aan een stuk zeep,, wat wel niet zoo heel bijzon der zoude .zijn ware het niet, dat daarin werden aangetroffen meerdere afdrukken van sleutels, welke zij op die manier blijk baar hadden willen namaken. In de couponkamer van het bankgebouw trof men op den grond nog aan de twee hul zen van de patronen, welke verschoten wa ren. Hoewel beiden ontkennen geschoten te hebben en opgeven), dat op hen van buiten af is geschoten,, zal het tegendeel wel be wezen kunnen worden, vooral omdat de gevonden hulzen precies in de gebruikte revolver passen. De andere revolver was nog geheel met scherp geladen en daaruit is dus niet geschoten, terwijl in de eerste revolver net de 2 afgeschoten patronen ont breken. Uit den aard der zaak verwekte dit geval veel opschudding in de buurt op den altijd drukken Zaterdagavond. Dat niets ergers heeft plaats gehad is te danken aan een ge lukkige samenloop van omstandigheden Had de heer van Schaik per ongeluk de iets opene deur niet ongemerkt, dan waren de heeren kalm blijven zitten en hadden dan een uurtje later bii de ronde van den heer van Schaik hun slag geslagen. Dit is voorkomen door het zeer actieve optreden van den heer van Schaik en zijn gasten en zeker niet het minst door het moedig op treden van den hoofdagent Assink, die zon der zich een oogenblik te bedenken de deur openwierp. Nader vernemen wij nog, dat inmiddels in de Rijksklinieken te Utrecht is gebleken, dat de aangeschoten Q-istofol^ geen been breuk had maar dat hij een kogel had ge kregen in het bovenste deel van het linker dijbeen. Tot heden is die kogel nog niet verwijderd en als hij geen verder kwaad doet, zal men hem waarschijnlijk wel laten zitten. Het been is niet getroffen, doch de gewonde zal in de eerste dagen nog niet kunnen loopen. Zijn toestand baart echter niet veel zorg en binnen enkele weken zal hij wel weer voor het grootste deel hersteld zijn. Rossetti is Dinsdag naar Utrecht over gebracht en aldaar ter beschikking van de Justitie gesteld. Veel succes hebben de heeren-inbrekers niet gehad; de buit is nihil en ze zijn bei de tegen de lamp geloopen. De kluis is ge heel intact gebleven en ze zouden daar ook trouwens weinig kans gehad hebben deze open te breken door de zeer soliede con structie, zooals wij die hierboven hebben omschreven. is het meer dan ooit noodig Uwe Deuren en Ramen te voorzien van Agent voor Soest en Soestdijk: P. VAN DE WITTE IJZERWAREN EN GEREEOSCHAPPEN TORENSTRAAT 17 - Tel. 2094 GEVONDEN VOORWERPEN. Een nikkelen armbandhorloge Een blauwe werkmansjas Aangeloopen een klein zwart hondje. Aangevlogen een postduif. ZENDINGS-COMJTé t,SOEST." Wij verwijzen onze lezers naar een in dit blad voorkomende advertentie, waarin een interessante vertelavond wordt aangekon digd, die op Woensdagavond 20 Jan. a.s. om 8 uur zal worden gehouden. ALBERT HEIJN'S WEDSTRIJD RECLAME. Onder verwijzing naar de mededeeling over deze reclame in ons vorig nummer, kunnen wij thans berichten, dat gelukkige winnaars waren van de 3 hoofdprijzen de families: le prijs Wijnands 2e prijs Elmp 3e prijs v. d. Leur terwijl nog 17 troostprijzen werden uitge reikt. Onze hartelijke felicitaties! PLUIMVEE- EN KONIJNENFOKKERS VER. ..SOEST E.O." In de Gouden Ploeg werd een samen- komst gehouden onder praesidium van den lieer A. Bectsma, welke goed bezocht was, ook door enkele dames. Spr. opent de eerste

De Soester | 1932 | | pagina 2