Ziekenvoeding. Sport. Plaatselijk Nieuws Speciale aanbieding 30LBERT - G0STUUMS Schuldenboek geen aanteekening. De re tourzending komt dan niet in mindering van de schuld. Het is niet noodig io vele gevallen is het bovendien vaak uiterst moeilijk in het Schuldenboek te vermelden wat men gekocht heeft. Niet wel doenlijk is dat vaak. Er zijn mid denstanders, die ellenlange factuurs krij gen. Die volledig in te boeken, kost te veel tijd. Niet noodig is het. Waarom zoudt ge de factuur in Uw boeken omschrijven? Ge hebt toch de factuur. Die bewaart ge toch? Wanneer ge in Uw Schuldenboek vol staat met de omschrijving „volgens fac tuur", dan behoort ge er echter voor te zor gen, dat, als ge iets moet weten omtrent prijzen enz. (in Uw Schuldenboek kunt ge dienaangaande niets vinden, daarin staat al leen het totaalbedrag), dat ge dan de fac tuur direct bij de hand hebt. De facturen moeten netjes worden opge borgen en wel zoo, dat U ze direct bij de hand hebt. Het beste kunt U daarvoor nemen de zgn. Ordners. Het zou ons te ver voeren uit een te zet ten wat ordners zijn en hoe ze te gebrui ken. Het zou ons ook niet gelukken dege nen, die totaal onbekend zijn met wat Ord ners zijn, volkomen wegwijs te maken. Gaat U maar eens naar Uw boekhande laar. Deze zal zeer zeker zoo vriendelijk zijn U de werking te verklaren. En hiermede stappen wij ook af van het onderwerp, dat ons in dit artikel bezig hield. Wij zouden er veel meer over kunnen zeggen. Zooals reeds gezegd geven wij slechts de hoofdlijnen aan. De voeding voor een zieke stelt bijzon dere eischen en iedere huisvrouw komt daarvoor wel eens meerdere keeren te staan. Maar weet iedere huisvrouw ook wel wat men onder ziekenvoeding verstaat, waaraan men dan in het algemeen te den ken heeft. Helaas komt het nog zoo dikwijls voor, dat bij menige huisvrouw totaal eenig be grip hieromtrent ontbreekt. Hoe beter men kan koken, hoe meer begrip men heeft van het koken, hoe be ter men in staat zal zijn ziekenkostjes te bereiden. Tusschen goed kunnen koken en be grip van het koken hebben, dus inzicht daarin hebben, daartusschen is nog een groot verschil. Menige huisvrouw kan goed koken, doch mist absoluut het inzicht in de kookkunst. Zij kan dan wel smadelijke gerechten be reiden, maar zij weet niet hoe zij die ge rechten passend kan maken voor een be paald geval, dus een ziektegeval. Inzicht in de kookkunst is voor degene, die goed wil koken onmisbaar, daarvoor moet men afweten van den invloed van de bereidingswijzen op het voedesel, daar voor moet men wat weten van de samen stelling van het voedsel, van de verteer baarheid van het voedsel. Dit inzicht kan men verkrijgen door goed onderwijs en is ook in dit verband huishoudonderwrjs voor iedere Vrouw van zoo'n ^root belang. Bij üe voeding voor een zieke kan haar het geleerde onscffatbare diensten bewij zen. Er wordt nog wel eens van de zijde der huisvrouw de klacht gehoord, dat de dok ter wel in het algemeen een raad geeft, doch geen bijzonderheden aangeeft, wat het dan zoo lastig maakt om voor een zie ke goed te koken. En van de zijde van de doktoren hoort men niet zelden de klacht, dat zoovtle hiusvrouwen totaal geen begrip van de voeding hebben en soms tot de zonder lingste dingen komen. 'Dure middelen kunnen aangeschaft wor den, waar een eenvoudige voeding veel wenschelijker zou zijn. Bovendien wordt daardoor onnoodig geld uitgegeven. Dikwijls kan 'de wijkzuster, de ver pleegster in dezen een goede schakell vormen, die uiteraard weer meer met 't koken bekend is, dan een dokter (van hem mag men toch ook niet verwachten, dat hij een huishoudkundige is!) en kan zij de raad van den dokter nader uitwer ken, aan de vrouw wenken en raad geven. Maar zelfs ook in dit geval zal de ken nis en het inzicht der huisvrouw van groo- te beteekenis zijn. De juiste voeding speelt in menig ziek tegeval een belangrijke rol. Voorop stellen wij, dat in die gevallen, waarbij de patiënt onder behandeling van een dokter is, men zich strikt moet hou den aan hetgeen de dokter voorschrijft. Al heeft men dus als huisvrouw wel eenige kennis van de voeding, dan mag dit toch niet tengevolge hebben, dat men eigenwijs op eigen houtje maar verande ringen aanbrengt. Vraagt een patiënt al eens 'iets anders dan door den dokter werd voorgeschre ven of begint het een of ander tegen te staan, dan moet men eerst met den dokter hieromtrent overleggen. Er moet samen werking zijn tusschen dokter en huis vrouw, dat kan niet anders dan de zieke ten goede komen. In geval van ernstige ziekte, doet men goed van den dokter een lijstje te vragen, waarop staat aangegeven wat de zieke mag hebben en hoeveel. In menig ziektegeval moet licht verteer bare kost worden gegeven en als men als huisvrouw iets van de samenstelling van het voedsel en van den invloed der be reiding afweet zal men uitstekend instaat zijn, dat voedsel te bereiden. Wij willen nu eens nagaan, welke voe dingsmiddelen dan in ieder geval moeten vervallen. Vet, worst, spek, vet vleesch worden achterwege gelaten, eveneens brui ne boonen, erwten, capucijners. Snijboonen uit het zout, zijn evenals slaboonen en andjjvie uit het zout, onge schikt, ook de verschillende koolsoorten moeten achterwege gelaten worden (soms mag wel wat zuurkool in boter gestoofd gegeven worden, daar zuurkool lichter verteert dan de witte kool, enz.) Stamppotten vervallen, evenals gebak ken nagerechten, daar door het bakken de gerechten moeilijker verteerbaar wor den. Hiermede hebben we al een groote scheiding gemaakt. Wat komt dan wel in aanmerking? Als vetsoort wordt gebruik gemaakt van boter, soms neemt men ook room, indien de voeding zeer licht verteerbaar moet zijn, een belangrijke plaats in. Van de vleeschsoorten wordt het zoo genaamde witte vleesch gebruikt, zooals kalfsvleesch, kip, ook wei gehakt van kalfs- of rundvleesch. Deze vleeschsoorten worden niet ge bakken of gebraden, doch gekookt. (Jok gekookte visch met een smakelijke saus is een uitstekend licht verteerbaar kostje. Soms mogen gewoon gekookte aardap pelen gegeven worden. De verteerbaar heid kan echter bevorderd worden door de aardappelen te bereiden tot puree, waar bij de aardappelen vooral zeer goed fijn gemaakt moeten worden. Aan de puree kan men toevoegen wat melk en boter of room. Ook wordt wel eens ei toegevoegd om het gerecht voedzamer te maken, vooral indien geen vleesch gebruikt mag worden. Moet de voeding zeer licht verteerbaar zijn, dan kan het zijn, dat er zelfs geen puree gegeven mag worden, doch in de plaats daarvan rijst in water gekookt. Zooals U reeds gebleken zal zijn, wordt de keuze van groenten in den winter wel zeer beperkt. Gesloofde winterwortelen kunnen wel dienst doen, ook wel schorseneeren, brus- selsch lof, andijvie, (vooral het gele ge bruiken). Gelukkig kan men door de verschillen de vruchten als stoofperen, appelmoes, zoete appeltjes (in dat geval Baten we geen gedeelte van de schil op de appeltjes zit ten) afwisseling aanbrengen, terwijl ook de gedroogde pruimen, abrikozen, appelen, goede diensten kunnen bewijzen. .(Alg. Ned. Landb.blad). CLUBNIEUWS V.V. „SOESTDIJK." E.V.V.Soestdijk 51 Zeist 4Soestdijk II 05 In een zeer slechten en ruwen wedstrijd heeft Soestdijk I het onderspit moeten del ven. Door het ruwe spel der E.V.V.'ers, dat door het onsportieve publiek tot nog meerdere ruwheid werd aangemoedigd, ontstond er een bangigheid in de Soest- dijkgelederen, dat zij, indien zij den bal be machtigd hadden, blijde waren, dat zij hem weggetrapt hadden), zonder zelfs een trap te hebben ontvangen, dus door dat onsportieve spel der E.V.V.'ers is die 51 nederlaag te verklaren. Als jelui mij vragen ben je blij, dat we verloren hebben, dan zeg ik open hartig:. „ja". Want door dezen nederlaag zijn onze jongens tenminste heelhuids we der in Soestdijk gearriveerd en dat had niet gebeurd indien wij gewonnen hadden. Be ter een nederlaag en gezond thuis, dan een overwinning met gebroken ledematen. De voorhoede heeft kansen genoeg gehad, maar ze durfden ze niet te benutten, door het meer dan ruwe spel der tegenpartij. Er wordt in het .„sportleven" geschreven over het publiek en het ruwe spel in Veenendaal, maar ik geloof dat het. bij E.V.V. nog er ger is. Soestdijk laat je door dezen nederlaag niet van de wijs brengen, maar indien E V V hier ten gast komt, neemt dan op sportie ve wijze revanche voor de in Eist geleden nederlaag, dan hoop ik ook, dat wij dan een scheidsrechter krijgen, die voor zijn taak berekend is. Het 2e elftal heeft het er beter afgebracht. Zeist 4 moest met 50 de meerderheid er kennen van Soestdijk II. Goed zoo jonge lui, blijft op dezen weg voortgaan. De heer van Breukclen was zeer tevreden over het door jelui vertoonde spel. Jelui hebben nog twee wedstrijden te spelen, n.1. uit tegen DUC II en thuis tegen Scherpenzeel II, dat zijn nog twee sterke tegenstanders, en jelui zijn aan je eer verplicht ook deze twee wedstrijden te winnen. Scheidsrechter de Jongh leidde zeer correct. Zondag aanstaande speelt ons eerste elftal uit tegen V.O.P.; vertrekt per bus om half één. Het tweede speelt thuis tegen Scher penzeel II; aanvang 2 uur. CLUBNIEUWS V.V. „SOEST". Zondag j.1. Soest IIBaarn III 11 Ons 2e elftal speelde j.1. Zondag onder groote belangstelling tegen Baarn III. In een zeer spannenden wedstrijd werden de punten gedeeld, zoodat ons 2e elftal, wan neer Baarn III de twee resteerende wed strijden wint één punt onder No. 1 blijft staan, en het volgend seizoen in de res. eerste klasse UPVB uitkomt. A.s. Zondag aan den Koudhoornweg: Soest I—A.P.W.C. I Ons le elftal speelt a.s. Zondag haar laat ste competitie-wedstrijd in dit seizoen aan den Koudhoornweg. Soest I tracht dezen laatsten thuiswedstrijd ,in een overwinning te doen eindigen,. Speelt een faire wedstrijd, en denkt er om, dat alleen de aanvoerder wat te zeggen heeft, de andere spelers mondje dicht. E.S.V.A.C. De junioren waren Zaterdagmiddag op bezoek bij de Baarn junioren en speelden een geanimeerden oefenwedstrijd; door ziek te verschenen de Esvaccers maar m'et z'n negenen, zoodat het elftal werd gecomple teerd met twee Baarn junioren. Met 40 bleven de gecombincerden in dc meerder heid. Het Zaterdagmiddag elftal handhaafde zich aan het hoofd van de ranglijst door een éclatante overwinning op Climax II. Zoowel het tweede als derde elftal wer den Zondag op eigen terrein geklopt; de nederlaag van het 2e elftal kwam niet on verwachts daar de Hilversummers, die on bedreigd aan den kop staan, niet voor de poes zijn. Het 2e elftal is den laatsten tijd nogal verzwakt, daar steeds spelers voor het eerste elftal afgestaan moeten worden. Veneta II won met 20 van het derde; de Esvaccers hebben echter heel aardig partij gegeven en er werd soms heel goed samen gespeeld. De Veneta-spelers waren echter stuk voor stuk veel zwaarder, en dit was wel een der hoofdoorzaken der nederlaag. De gedetailleerde uitslagen zijn: Baarn jun.Esvac jun. 01 Esvac ZClimax II 61 Esvac IIIVeneta II 02 Esvac IIHilversum V 04 Voor de komende week zijn weder twee belangrijke wedstrijden voor de Esvaccers vastgesteld. Het Zaterdagmiddagelftal moet bij haar concurrent Excelsior II te Huizen op bezoek. Excelsior staat vlak onder Es vac met 2 verliespunten meer; wint Excel sior a-s. Zaterdag dan komen zij met Es vac gelijk en zal een beslissingswedstrijd moeten uitmaken, wie zich kampioen van de 2e afdeeling der Gooische Zaterdagmid dag-competitie mag noemen. Wij hopen ech ter dat het zoover niet komt; met een gelijk spel zijn dc Esvaccers reeds gebaat daar dan het verschil van twee punten blijft, maar wij achten de Esvaccers wel in staat om de twee winstpunten te veroveren. Zondagmiddag ontvangt het eerste elftal in het Burg. Dekethpark Soesterberg I op bezoek. Soesterberg heeft langen tijd in de onderste regioenen der ranglijst gestaan; de laatste weken komen de Soesterbergers ech ter geweldig opzetten en 1.1, Zondag slaag den zij er nog in door een overwinning op de St. Boys zich heel wat veiliger te stel len. Het is Zondag de eerste maal dat Es vac tegen Soesterberg in het Burgem. De kethpark voor de competitie speelt en het belooft een wedstrijd te worden waarin het aan spanning niet zal ontbreken. Een uitslag is bij een plaatselijke ontmoeting slecht te voorspellen; wij wenschen echter dat de sterkste in een fairen eerlijken strijd mag zegenvieren. De opstelling van het Esvac- elftal is radicaal gewijzigd; in Utrecht heeft deze opstelling uitstekend voldaan en het zal ons benieuwen of het samenspel tegen Soesterberg wederom zoo uitstekend zal Vlotten. Aanvang van den wedstrijd 2 uur,. Ten slotte spelen de adspiranten Zater dagmiddag een oefenwedstrijd op Birkho- ven tegen HVC adspiranten. Het programma luidt: Zaterdag 2.30 uur HVC adsp.Esvac adsp. te Birk- hoven 2..30 uur Excelsior IIEsvac Z te Huizen Zondag 2.00 uur Esvac ISoesterberg I Burgem. Dekethpark. V.V. „SOEST". Deze vereeniging had Dinsdagavond j.1. een feestavond georganiseerd in „Bosch en Duin die geslaagd is. De praeses, de heer W. v. Hoek, opende de bijeenkomst en dankte de H.H. Reijerse en de Rijk voor alles wat zij voor de club hebben gedaan. Soest is niet altijd over ozen' gegaan, de vereeniging heeft veel tegenslag ge had, o.a. door het verlies van goede spe lers, daarbij was de kas veelal leeg, zoo dat alles niet vlot van stapel liep. Maar nu is er weer eenig leven te bespeuren, en waar wij een blik terug werpen, met moed gaan wij de toekomst tegen en ho pen in de volgende competitie beter uit te komen, zoodat wij spoedig de 4e kl. kunnen vaarwel zeggen. Dezen zomer zal flink getraind worden onder toezicht, en zullen wij ons best doen. Na dit officieele deel trad het Duo Smink uit Rolterdam op, hetwelk met hun repertoire spoedig de zaal te pakken had, de lachsalvo's bleven niet uit. De min miek -van den partner was kostelijk, de nummers sloegen in. De heer J. Hopman maakte zich verdienstelijk als cyclophoon- speler, terwijl de heer H. Steensel voor het muzikale deel zorg droeg. Bij het bal gaf de heer J. Hopman een paar nieuwe dansen ten beste o.a. de Rumba, enQuic Step. Alles bijeen een geslaagd feest, het Duo roepen wij een spoedig tot weerziens toe. BEGRAFENIS VAN A. J. C. LOTEN VAN DOELEN GROTHE. Onder geweldige belangstelling had des middags te 2 uur onder klokgelui de begra fenis plaats van het stoffelijk overschot van wijlen A. J. C. Loten van Doelen Grothe, welke op tragische wijze is veron gelukt. Rondom de grafkelder had een dich te haag belangstellenden plaats genomen; familieleden en vrienden van den overlede ne voor het grafgewelf. Daaronder bemerk ten wij o.a. de burgemeesters van Soest, Baarn,, Eemnes, Bussum en Abcoude, den Intendant van H.M. de Koningin-Moeder en Haar Kamerheer Thr. de Pesters, de oud burgemeester van Soest, de gemeente-se cretaris, raadsleden en oud-raadsleden, Mr. van Son, Kantonrechter te Amersfoort, de predikanten J. I. van Schaick en E. Grocne- veld, leden van den kerkeraad N.H. Gern. en van Baarnsch Mannenkoor, Mr. Spren gen van Eijck. Baron van Weideren Ren- gers, secretaris van de KNAC, e.a. Op de 3 dubbele kist, welke 400 K.G. woog, la gen een 5-tal bloemstukken, waarvan een van zijn echtgenoote, terwijl rondom de geopende groeve een 17-tal bloemstukken lagen neergevlijd, o.a. van Directie en per soneel, Gebrs. Nefkens, Baarnsch Mannen koor en van familieleden. De lijkbaar werd voorafgegaan door den koetsier en huis knecht; er achter volgde de familie, wo. zijn hoogbejaarde Moeder. Toen de zware eikenhouten kist boven de grafstede was ge plaatst, trad Jhr. W. F. Roëll uit 's-Grave- land naar voren om als vriend enkele woor den te spreken, daar hij onmogelijk van Nout afscheid zou kunnen nemen zonder een enkel woord. Nout was sinds 4 jaa een goed vriend geweest, welke medeleef de met het gezin van spreker; het was een hartelijke vriendschap die door kleine at tenties werd versterkt. Nooit zou hij zijn vriend vergeten, en al kon hij hier geen troost bieden, hij lag namens de vele vrien den de belofte af dat zij voor de zwaar be proefde weduwe zorg zouden dragen. Rust Zacht. Ds. J. I. van Schaick las daarop enkele verzen uit Psl. 39 en uit Joh. 11 21, en ging daarop in gebed voor. Een broeder der weduwe dankte voor de groote belang stelling. Vooraf was in huize „Bantam" te 's-Graveland een lijkdienst gehouden. DE MEREL. In Religie en Kunst hebben de jonge natuurvrienden naar hartelust kunnen ge nieten. In de eerste plaats was het de heer H. W. Vink uit Groenekan, die vele tien tallen lantaarnplaatjes vertoonde, welke al le betrekking hadden op den Bieschbosch, een der minst gekende, maar tevens een der schoonste gebieden in ons land. Een bijna ongelooflijke landschapspracht tooverde de heer de Vink op het witte doek, en het be hoeft dan ook geen betoog, dat de jeugd zoowel als de ouderen met spanning den spreker zijn gevolgd, die met geestdrift vertelde van al die fijne avonturen die men in het schitterende natuurdomein kan be leven. Buitengewoon weelderig is in dit ge bied de plantengroei, er schieten een on noemlijk aantal prachtige water- en moeras- planten op. terwijl het als vanzelf spreekt, dat in dit verrukkelijk watergebied allerlei gevogelte zich op hun plaats ge voelen. Voor watersport leent de Biesch bosch zich eveneens zeer goed, maar men moet het terrein terdege kennen, daar het sterk optredehde verschijnsel van eb en vloed den roeiers leelijke parten kan spe len. wanneer men met de plaatselijke ge steldheid niet op de hoogte is. De spreker die allerlei jeugherinneringen ophaalt, gaf daarvan zeer frappante staaltjes, waarna met open mond werd geluisterd. Niet min der in den smaak vielen de filmen^ waarop de heer H. B. Stoof de aanwezigen ver gastte. Terwijl de heer de Vink binnen de landspalen bleef, gingen wij met den heer Stoof in gedachten naar Amerika, waar schitterende bergformaties, ongekende bloemenpracht, het leven van schapen en lammeren in een fantastisch natuurmilieu, de aandacht vroegen. Ook grappige mo menten waren gefilmd, waarop de jeugd met een gullen lacht reageerde. Een komi sche teekenfilm sloeg eveneens in. Het was een zeer genoeglijke avond, die naar herhaling vroeg. De voorzitter, de hr. A. van Asselt vertolkte ieders gevoelen, toen hij met een woord van dank en een handdruk zijn erkentelijkheid betoonde te genover beide heeren'. WERELD GEBEDSDAG. Op 12 Februari a.s. zal des avonds in hotel „De Viersprong" door de leden van den Ned. Christen Vrouwenbond de We reld Gebedsdag gehouden worden. HET CRISISCOMITé. Een der zaken, waarop het Alg. Nat< Crisiscomité hoofdzakelijk zijn arbeid wenscht geconcentreerd te zien, is aan vullende steun, vooraL in natura aan on dersteunde werkloozen, in wier gezinnen ernstige behoefte aan kleeding, schoeisel, beddegoed e.d. bestaat. Ter behartiging van dit doel heeft zich uit deze gemeente, onder leiding van den burgemeester, een comité gevormd, be staande uit de heeren G. Muts, W. van Eek en J. H. Hom, vertegenwoordigers der verschillende werknemersorganisaties te dezer plaatse en voorts nog de heeren W. H. C. Doorman, J. E. Bloemen en H. Bos- sert. E. S. V. A. C. Maandag, 8 Februari a.s. geeft de voetbalvereeniging E.S.V.A.C. alhier een feestavond ten bate van het crisis-comi té. RONDOM DEN TABERNAKEL. Op Woensdag 10 en Donderdag 11 Februari a.s. zal D.V. in het Gebouw voor Religie en Kunst aan de Rembrandtlaan alhier, eene afbeelding te zien zijn van den Tabernakel (Gods Heiligdom onder Is raël), vervaardigd door wijlen den Heer F. C. Neumann Jr. te Amsterdam. Deze Tabernakel moet volstrekt niet verward worden met dien vervaardigd, onder lei ding van wijlen Ds. Schouten te Utrecht, welke nu gedurig in het Bijbelsch Museum te Amsterdam te bezichtigen is. Reeds lang voordat deze laatste te Amsterdam was, bestond de Tabernakel van den Heer Neumann en is door duizenden bezocht. Grooten en kleinen hebben daarbij hunne kennis van den Joodschen godsdienst kun nen verrijken en voor velen is de daarbij gehouden prediking tot rijken zegen ge weest. Naar wij vernemen, zal nu. op veler verzoek, de zoon van den heer Neumann te Baarn woonachtig, dezen Tabernakel ook hier komen uitstellen en verklaren. Onlangs deed hij dit te Baarn met zeer groot succes en werden de daarbij 'ge houden samenkomsten door honderden be zocht. Verschillende plhatselijke predikanten zijn door hem levens uitgenoodigd, om daarbij te komen spreken. Nadere bijzonderheden zullen worden gegeven in de advertentie, die in ons nummer van de volgende week zal ver schijnen. NUT VAN HET ALGEMEEN. Voor leden en belangstellenden werden in Religie en Kunst een paar stille films op het witte doek gebracht, o.a. „Filmster ren gevraagd" en „Zondagsmenschen", een paar alleraardigste gegevens naar R. Siod- mack, welke in den smaak vielen. Dc beide filmen vulden elkander aan en werden ge speeld deels door artisten, deels door arna- tcurs. De filmliga uit Amsterdam, die beide nummers vertoonde, heeft eer van haar ar beid. f 55.en 1 65. NIEUWSTE VQ3RI**RSSÏ0FFENI Telef 2169 F. C. Kuijperslraat 10 Men schrijft ons: PROPAGANDA-VERGADERING VAN DE AFD. SOEST DER NED. NA- TUURK. VER. Op Dinsdag 5 Februari a.s. staat den na tuurvrienden ongetwijfeld iets zeer boeiends te wachten, De nog jonge, einde\ 1931 in het leven geroepen, afdeeling Soest e.o. der Nederlandsch Natuurhistorische Vereeni ging, houdt dan namelijk des avonds te half acht in Religie en Kunst een propa- ganda-avond, die niet alleen kan worden bijgewoond door de leden<, maar tevens tegen een bescheiden entréeprijs door iede re andere belangstellende. Reeds bij voorbaat kan worden aangeno men, dat zeer velen op deze bijeenkomst niet gaarne zullen ontbreken, daar als spre ker de heer Jan P. Strijbos, de vermaarde natuurfotograaf, te Bentveld bij Haarlem zal optreden. De heer Strijbos is niet alleen een buitengewoon knap natuur- en vogel kenner, maar bovendien 'n fotograaf, wiens naam algemeene bekendheid heeft verwor ven. Heel ons land is hij doorgezworven, overal heeft hij de kostelijkste ontdekkingen gedaan en weinigen zijn er, die de natuur van ons land zoo door en door kennen als hij. Op Dinsdagavond nu zal hij een zeer groot aantal lantaarnplaatjes, die naar zijn foto's zijn vervaardigd, vertoonen en daar bij een causerie houden, die stellig even eens in den smaak zal vallen, daar de heer Strijbos een onderhoudend en geestig ver teller is. Het belooft dan ook een leerzamen en buitengewoon prettigen avond te wor den, die lang in de herinnering zal blijven voortleven. Te eerder is deze verwaching op haar plaats, daar denzelfden avond ook nog het woord zal worden gevoerd door dr. Joh. van Burkom, algemeen voorzitter der NNV te Den Haag, die het doel en het werken der Nederl. Natuurk. Vereeniging uiteen zal zetten, eveneens aan de hand eener se rie lantaarnplaatjes. BOUWBEDRIJVIGHEID IN DE GE MEENTE SOEST. Dat het in onze gemeente steeds fortissi mo gaab wijst niet alleen het steeds toene mend bevolkingsgetal aan, doch ook de ge regelde vermeerdering van de woning-voor raad. Ondanks de verre van schitterende tijden welke de bouwvakken even als de meeste bedrijven doormaken, is het jaar 1931 niet ongunstig voor Soest geweest. Het aantal door Burgemeester en Wet houders verstrekte bouwvergunningen be droeg in het afgeloopen jaar 209 stuks voor een\ totaal van 186 woningen en 118 diverse andere gebouwen en verbouwingen. Een totaal van 120 woningen zijn in het afgeloopen jaar voltooid, terwijl een 5-tal zijn gesloopt alzoo een totale vermeerde ring van 115 stuks. Aan bouwsommen is een totaal bedrag verwerkt van bijna 1 millioen gulden, n.1. f 934.878. CHR. MIDDENST. VEREEN. Maandagavond vergaderde bovengenoem de Vereeniging in de zaal aan het Kerkpad. De vergadering stond onder praesidium van den heer Joh. Tak, welke de vergadering op gebruikelijke wijze opende. Als spreker trad op den WelEd. Gestr. Heer Mr. K. P. van Westen, Advocaat en Procureur te Amsterdam met het onderwerp: „Perspec- L. A. METTR0P UTRECHT Tandheelkundige Stationsplein I6bis Spreekuren dagelijks van 9 tot 9 n.m. 's Maandags en Vrijdags speciaal ta rief Kliniekprijzen Specialist in herstellen van fouten of hinderlijke gebitten tieven in dezen Crisistijd voor de Midden standers en Zakenmenschen." Spreker ving zijn rede aan als volgt: Denkt U eens in menn plaats. Wat zou Uw persoonlijk antwoord wezen op de vraag naar een oplossing van de crisis? Is het niet dwaas, te spreken over iets, waar in niemand in dezen tijd ook maar eenig overzicht heeft? Profetiën kunnen we niet geven, wel trachten lichtpunten te zien in de duisternis. In 't kort geeft spreker dan een over zicht van de verdere en moderne crisis theorieën en den onophoudelijken terugkeer ervan. Daarin blinkt paradoxaal gezien het eerste lichtpunt. Waar de crisis elkaar op volgen als golven der zee en we thans in een golfdal zijn, daar kunnen we vrij zeker zeggen: We komen er uit. Vooral blijkt het wezen van de crisis niet uitsluitend inhaerent te zijn aan de eco nomische en sociale omstandigheden, doch aan den mensch. De crisis is grootendeels een psychologisch verplaatsbaar verschijn sel. De periode waarin we thans verkeeren is er een van internationale, algemeene cri sis. Overproductie en onderconsumptie gaan gepaard met financieele catastrophen en ontwrichting van het maatschappelijk systeem. Onze tegenwoordige maatschappij lijdt, naar Kuyper's woord, onder Gods vloek, en buigt daaronder of breekt. Nu mogen we daarin maar niet berusten en niets doen. Alle zonde-gevolgen zijn uitingen van het feit, dat God straf op de zonde stelde. Maar daarom laten we de ge slachtsziekten en misdrijven maar niet voortwoekeren zonder er iets tegen te doen. Integendeel. Thans 'pogen we licltf. te zien en redding te zoeken. We zien slechts en kennen slechts pro rationc hermana dat is een heel klein eindje. „,Q,r De schuld zoeken is wel mogelijk, maar niet in de voornaamste plaats aan de Bij een ziekte vraagt men eerst: Hoe kom ik cr aan. maar de belangrijkste vraag is: Hoe kom ik er af. Wat is in dezen tijd nu de rol van den middenstand en wat haar vooruitzichten. Hij is voornamelijk tusschenbakscl in dier voege, dat de middenstand elke andere maatschappelijke groep noodig heeft voor

De Soester | 1932 | | pagina 2