I l! ij 2e BLAD ESVAG-SQESTERBER& K M. H. van Raalte M. H. van Raalte Openbare vergadering der Anti-Militairisten. L. J. HQKSBERGEN Bekendmakingen Officieel. Plaatselijk Nieuws Langesfp. 34-36 AMERSFOORT £ortdag a.s. 2 uur een- it in- gt U joek- Uw erige de in in in man een i tijd ?chts mr. an n t an- rind recht 3ging Tones mil- stand i zijn oeM, >rak zelf dat luit", hem dan eloof r is, stief- oelde Het nie- haar :>ken, Na wel- zult behoorende bij ,,D E S O E S T E R"S van Zaterdag 30 Jan. 1932, No. 9 Burgemeester en Wethouders van Soest; Brengen ter algemeene kennis, dat in ver band met de voorbereiding van een ont- werp-Uitbreidingsplan voor deze gemeen te, belanghebbenden in hun eigen belang worden aangeraden geen gronden in deze gemeente te koopen met de bedoeling daar op een bouwwerk te stichten» alvorens vóór af ten kantore van bouw- en woningtoe zicht inlichtingen te hebben ingewonnen of het desbetreffend terrein als bouwterrein kan worden bestemd. Soest, 26 Januari 1932. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester. G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. COMPETITIE DAMMEN. Dinsdag 2 Februari avs,. speelt Soest thuis tegen de damclub A.D.V. uit Amersfoort, De vorige ontmoeting tegen A.D.V. eindig de in een 128 uitslag voor Amersfoort, reden waarom Soest zal trachten ditmaal op de punten beslag te leggen. Belangstellenden hebben weder vrij toe gang. Hotel Ockhuizen alhier. UITVOERING CHR. GEM. ZANGVER. „CRESCENDO." Hoewel 't beginnen in de meeste gevall.en wat te wenschen overlaat (een euvel waar aan zoo goed als geen enkele vereeniging ontkomt) heeft Crescendo Donderdagavond met deze gewoonte gebroken en precies klokke half acht werd begonnen. De feestavond werd geopend met gebed door Ds. Alkema,, gevolgd door een samen zang (Psl. 33: :2), waarna het eigenlijke programma een aanvang kon nemen. Als eerste nummer op het programma stond het bekende bondslied: „Een-in-geest- en-streven" dat, hoewel geestdriftig gezon gen, ook minder mooie momenten had, wat vermoedelijk ontstaat doordat de zangers denken dat wel te kunnen en daardoor juist af en toe „zwemmen." Hierna volgde No. 2 ..Beati Mortui" (L. T. M/endelsohnBar- tholdy), dat, hoewel voor het koor niet al te begrijpelijke tekst, goed werd uitgevoerd en dan ook door 'n langdurig applaus be loond werd. „Meiklokken" (H. H. Broekstra) werd goed voorgedragen en vooral de pas jes ..tj'ing'Iende, klingelende klokken spel.-' was prettig om aan te hooren en de solo-partij (gezongen door een oud-Soes- ter, den heer B. J. ter Haar), werd rustig en met gevoel weergegeven. Mej. Karin Maria Kwant (sopraan) bracht hierna drie liederen ten gehoore, waarvan volgens^ mijn oordeel „Das Leben ist ein Traum'i (Joseph Haydn) wel het beste werd vertolkt, en vooral in de midden-noten met gevoel werd gezongen. Doch eenigs zins de smaak van het publiek kennend, zou ik durven vragen: „Mogen we de vol gende maal ook een lied met Hollandsche tekst tusschen de Duitsche lezen?" Vt Kinderkoor" hoort men fluis teren en ja, daar komen zehoestend en kuchend (hoewel voorzichtig) een groepje jongens en meisjes.... vroolijk aandoend *°.c^ vo^ erns* naar den directeur kijkend, die zijn koortje weet te hanteeren en vooral wat ze vóór de pauze brachten was héél goed en geen scherp of ruw geluid werd vernomen; van de vier gezongen nummers was De Wind" wel het beste: men door leefde intens de storm'mede die het bosch teisterde. Als laatste nummer voor de pauze werd gezongen het duet „So Ruhe denn mit gan- lfl97?C Ie" (Ludwig v. Beethoven 1770— - werd eenigszins te voorzichtig voor- ge ragen en verloor daardoor veel van zijn waarde. 10 minuten pauze volgde, t,* a ^vee ^elft werd ingezet door het -inderkoor gevolgd door een meisjesaf- deeling, welke twee liederen ten gehoore brachten, waarvan Vlucht lieve Zangers" 'n den. ,smaak ,viel «n dan ook een luid handgeklap de instemming weergaf t»5e h.00"s,cho'el het program: Can- „Jubilate Deo (L. Mens) voor koor, soh en begeleiding was een moeilijk werk, te meer, daar dit nummer voor het koor een nieuwigheid was en in een kort tijds perk moest ingestudeerd worden. Het voor- Pel werd vertolkt door den bekwamen prnnis, den hcef G H. de Kruiff (u~ rustit-e ^on 'reet de sympathie door zijn "oerdracht, wat zeker het zelfver- te Over t?1 koor en solisten versterk- a a u t ze^ za* n'et worden uit- t°Ch. het. Rchee' slaagde uitstekend e a entoc èn door de solisten èn door het koor eenigszins weifelend werd ingezet. - j. war.t zong haar solo's met gevoel, hoewel de uitspraak hier en daar eenigszins steM i l" dC f°ms 2e« hooge noten stelden al haar kunnen op de proef De te nor-partijen, gezongen door den heer An- ton alop (Rotterdam) werden hoewel duidelijk van uitspraak, toch niet met al te veel warmte weergegeven. Ook deze zanger is in de middennoten op zijn best en achten hem zeker in staat tot beter kunnen: (niet onmogelijk is ook 't feit dat er zoo weinig hooge noten te zingen waren, mede oorzaak dat zijn stem zich niet mï„ te ?nJPlo5ien>- De duet-gedeelten kwa men ook hierdoor niet op het voordeeligst '01 zijn recht. B van 5fhea' S,0nd °"der,de bekwame leiding vaan!",rt'reeteur, den heer Jan van de Ro- ter neil b f j" Z°ker het koor °P he" moet i v? d een.ge voorzichtigheid "oor «et, h'rCr hetraCht WOrde" het dat cl torceeren, wat niet wegneemt, tescendo" een goede keus heeft ge daan bij het nemen van den heer Rovaart als dirigent, en wanneer genoemde heer de pianist kan overhalen om hem geregeld eiken Donderdagavond te vergezellen naar het oefenlocaal in de Spoorstraat, kunnen we gerust voorspellen dat de volgende uit voering klinkt als een klok, en de weinige open plaatsen in het groote kerkgebouw bezet zullen zijn. Ook het financieele gedeel te was een succes en dat is in dezen tijd een goed resultaat, en we hooren de aanwezi gen onder elkaar zeggen: „Nou hoor, vast volgende maal brengen we nog meer ken nissen mee!" Ds. Alkema sprak een koit woord van dank en ook den heer van Diermen richtte zich met enkele hartelijk gemeende woorden tot de aanwezigen, waarna op de gebruike- ke wijze werd gesloten en allen voldaan huiswaarts keerden. GEVONDEN VOORWERPEN. Een zwart stoffen handschoen Een nappa dameshandschoen Een handmof Een huissleutel Een gouden dameshorloge Aangevlogen een duif. POLITIEASSISTENTIE. Donderdagavond werd politieassistente gevraagd bij S. aan de Bosstraat, daar de hoofdbewoner van het perceel onder den invloed van sterken drank verkeerde en de geheele boel op stelten zette. Toen de politie ter plaatse aankwam was de bewuste persoon reeds weer rustiger, oodat verder niet meer handelend behoef de te worden opgetreden. OVERTREDING ARBEIDSWET. Vrijdagmorgen is de kapper Q. alhier be keurd wegens overtreding der Arbeidswet ter zake van het feit, dat hij personeel in zijn winkel werkzaam had. op een vroeger uur dan was toegelaten. Conform de aankondigingen werd Dins dagavond j.1. in de kleine zaal van het ge bouw Religie en Kunst een openbare ver gadering gehouden, ui'gaande van de An- ;i-militairisten-vereeniging Soest en Om streken, waar als spreekster optrad Mevr. Chr. Timmer uit Den Haag, die als onder werp had gekozen: „Vrijwillige Landstorm en Burgerwacht, een gevaar!'. De verga dering werd door een vijftigtal personen bezocht, waarvan zich later een 15-tal als niet-geeslverwanten ontpopten. Uitvoerig besprak de inleidster de vrij willige Landstorm en de Burgerwacht en rok te veld tegen alle militairistische leuzen en organisaties. Met feiten en cij fers uit binnen- en buitenland, trachtte zij aan te toonen, dat allerwegen oorbgs- organisaties werden opgericht en uitge breid en oorlogsmateriaal werd aange maakt. De nieuwste technische hulpmid delen maken het thans mogelijk oorlogs methoden tot uitvoering te brengen, wier uitwerking verschrikkelijk is en waardoor geheele wereldsteden binnen zeer kort totaal kunnen worden vernietigd. Elke actie, die er tegen gericht is dit militaire gevaar en dus den oorlog tegen te gaan en zoo mogelijk geheel te voorkomen, is dus ongetwijfeld in het belang van de ge heele menschheid. De Aiitbmiütairisten stellen zich steeds te weer tegen alles, wat maar eenigszins samenhangt met mi litaire organisaties en zijn daarom ook tegen de vrijwillige landstorm en de bur gerwachten. Het fascisme is een van de meest barbaarsche vormen en ook onder de jongeren uit den middenstand wint dat idee aan invloed. Het Nat. Jongeren Verb. neeft het in zijn 3-jarig bestaan tot ruim 1500 leden gebracht. Tegenover al die propaganda moet tegen-propaganda wor den gesteld en daarom moet een kern worden gevormd, die brandpunten worden in overtuigingsmoed en die de oude solda tenmoed weten om te zetten in een hoo- gere moed die het kan stellen zonder de wapenen van barbaren. Vooral de Vrijwillige Landstorm is voor de propageering der vredesgedachte een groot gevaar. Spreekster kan in dit Insti tuut niet anders zien» dan als een soort onderkruipersorganisatie, die zoowel bij oorlog als bij stakingen met kracht van wapenen zal optreden en het beroepsleger zal dwingen gevolg te geven aan den wensch der Regeering en die stakingen zal pogen te breken. En dat alles zullen zij doen met de bajonet op het geweer» Spr. vindt dit laf en zij kan er geen ander woord voor vinden. Neen, dan kan zij veel meer waardeering hebben voor de inbrekers bij de Middenstandsbank van en kele weken geleden, die tenminste openlijk optraden en zelfs hun leven daarbij waag den (Rumoer). Uitvoerig ging spreekster na de ontwik keling in de jaren 1917 en 1918, toen te gen het einde van den oorlog het revo lutie-idee allenvege ingang vond. En toen spr. en haar geestverwanten eindelijk vernamen, dat de Russische soldaten hun wapens hadden weggeworpen, verder wei gerden, te vechten en onder aanvoering van Lenin een nieuwe maatschappelijke orde invoerden, voelden zij, dat toen de groote revolutie was gekomen, en jui chend begroetten zij toen het oogenblik, dat eindelijk was aangebroken, vol ver trouwen en hoop, dat deze revolutie ook in Nederland haar invloed wel zou doen voelen en wellicht zou worden nagevolgd. Na de Ind. Pol. van Nederl. te hebben be sproken, waarbij zij Jan Pieterszoon Coen de beul van Indië noemde, kwam zij op het kapitalistische stelsel en op de kapita listische wet van rooven en plunderen. De oorlog van thans met de luchtaan vallen, gasaanvallen, bommen e.d. is vree- selijk en het ergste is, dat tegen dat alles niets te doen is en men zich tegen derge lijke luchtaanvallen in het geheel niet Afd. STOFFEN en BONNETERIE Nieuae Voorjaarsstoffen voor Japonnen voor Mantels voor Blouses in moderne aparte kleuren. KRAGEN in wel en in zijde. Gespen Ceintuurs Kant-stof Jen kan verdedigen. Toch wenschte spreek ster vast te stellen, dat de strijd niet gaat tegen de persoon van Koningin Wilhelmi- na, doch uitsluitend tegen het Konings schap als zoodanig. Helaas is de vredesgedachte een mode artikel geworden, maar dat wil nog niet zeggen, dat de Anti-militairisten hunne actie tegen alle oorlog en tegen alle ge weld laten varen. Integendeel, met ge kruiste &rmen zullen zij steeds wapenge weld tegemoet treden en ontwapening ei- schen om daarvoor in de plaats iets hoo- gers te stellen, en dat is eigenl/ijk de bood schap, die het socialisme aan het volk brengt. Die gedachte is echter sterk ver deeld; zoo heeft de S- D. A. P„ de Communisten, meerdere soorten van Anti- militairistische vereenigingen. Kerk ei Vrede en nog vele anderen. Allerwege moeten echter de Anti-mi litairisten zich krachtig vereenigen om op die wijze de kracht van het geweld voor goed te breken. Hierna stelde de Voorzitter, de heer v. d. Es, de gelegenheid tot debat open, waarvan allereerst gebruik werd gemaakt door den heer MeijervelJ. Deze betoogde, dat de schoenmaker zich bij zijn leest moest houden en had dus verwacht een systematische bestrijding van den Vrij- willigen Landstorm, wat echter niet is gegeven. Enkele feiten, die de spreekster neeft aangevoerd, worden door hem weer legd, zoo ook het fabelje, dat bij de betoo ging in 1918 op het Malieveld te Den Haag de kanonnen door de Anti-militairisten on bruikbaar zouden zijn gemaakt. De schok- buizen der granaten waren echter van regeeringswege zélf verwijderd als voor zorgsmaatregel, maar voor het uiterste geval was nog altijd voldoende andere mu nitie aanwezig. Ook het verhaaltje, dal op Java de suiker verbrand wordt, is uit de lucht gegrepen. De vrijwillige land- stormers en burgerwachten zijn loyale burgers, die zich belangeloos ter beschik king hebben gesteld van de regeering om op te treden brj ordeverstoringen. Behoe ven ze niet op te treden, dan zooveel te beter, waaruit dus wel volgt dat ook zij allen vredelievend zijn. Het gevaar, dat deze organisaties zouden vormen voor het weldenkende en ordelijke deeli van Neder land, is door spreekster niet in het minst aangetoond. Als wij echter eens naar aan verwante organisaties van de Anti-mili tairisten in het Buitenland zien, kijkt men vreemd op; vooral als men hoort, dat in Weenen een volslagen wapenarsenaal ont dekt is, gevormd en opgericht door de S.D.A.P. aldaar, wat toch wel weinig An- ti-militairistisch is. De volgende debater, res. kap. Rogge veen, Compagniescommandant van het Bij zonder Vrijwillig Landstormcorps: Nieu we Hollandsche Waterlinie, afdeeling Amersfoort, zou niet veel principieel de bat gaan voeren, 'daar dat toch weinig zou geven. Alleen wenschte hjj enkele onjuist heden tegen 'te spreken. Burgerwacht en Bijzondere Vrijwillige Landstorm zijn 2 geheel afgescheiden organisaties, die niets met elkander hebben te maken. De B.V.L. bestaat uit regeeringsgetrouwe verlofgan gers van de weermacht, die zich tot niets anders hebben verbonden, dan om het wet tig gezag te steunen tegen elke geweld dadige poging, die zou worden onderno men, om dat gezag omver te werpen. Zij zullen dan ook optredén bij elke aanran ding van dat wettige gezag, waar en door wien dat ook zou worden ondernomen.'Hel wettige gezag is de constitutioneele regee- ringsvorm van Nederland, zooals die thans bestaat of zooals die gewijzigd zal worden op wettige wijze met behulp van de voor geschreven medewerking van de Staten Generaal. Fascisme en Nationaal Socialis me zijn ongetwijfeld ook in dit opzicht revolutionnaire organisa ies en als deze zich tegen het huidige wettige gezag zou den keeren, zou de BVL evenzeer tegen hen moeten optreden. Bepaald onjuist is het, dat de B.V.L. bij oorlog als machts middel der regeering zou worden ge bruikt om het leger op zijn plicht te wij zen. Dit volgt al hieruit, omdat de B.V.L. slechts uit verlofgangers bestaat, die bij mobilisatie onder de wapenen moeten ko men op de gewone wijze en bij hun ge woon onderdeel. Ook is er geen sprake van optreden der B.V..L. bij stakingen e.d. Slechts als de openbare orde ver stoord zou worden door pogingen om zich tegen het wettig gezag te verzetten en dat omver te werpen, zal de B.V.L. op treden. De heer Langkamp is ook weinig vol daan. Hij heeft een heeleboel algemeenë beschouwingen gehoord, doch weinig fei ten waarom het gaat. En de enkele fei ten, die spreekster heeft genoemd, hangen los in de lucht en daarvoor wordt geen enkel bewijs aangevoerd. Spreekster zegt wel, dat degenen, die op het Malieveld te Den Haag de paarden van het Koninklij ke rijtuig hebben afgespannen, daarvoor hebben ontvangen f 2.50, een borrel en een paar sigaren, doch hjj tart spreekster om zulks te bewijzen. Interessant zou het daarenboven wel eens zijn te verne men, welk honorarium spreekster genoot voor deze spreekbeurt. De heer Leeuwe meent, dat geweld gerust niet in tegenspraak is met de Christelijke beginselen. Toen Christus een tempel 'ontruimd wilde hebben, liet hij de aanwezigen daaruit geeselen, wat toch on getwijfeld een geweldsuiting is, en of men dat nu doet met geeselen of met een ma chinegeweer, maakt geen principieel ver schil. Hierop beantwoordde de spreekster de debaters en verklaarde uitdrukkelijk, dat de anti-militairisten net zoo goed de S.D A.P. bestrijden, voor zoover deze feitelijk tot steun dient voor het kapitalisme. Zij handhaaft de feiten, die zij heeft medege deeld. en dit alles is reeds herhaaldelijk gepubliceerd in de anti-militairitische pers. Onlangs zijn niet minder dan 725 ton on bruikbaar geworden granaten in zee ge stort om te dienen tot ondergrond voor een dijk in de Zuiderzee, maar die grana ten zijn betaald met geld van de belasting betalers en dat is toch eigenlijk schande, dat de gelden op die wijze worden be steed. Spreekster kan nooit inzien, dat optreden met de bajonet op het geweer ei genlijk vredeswerk zou zijn en blijft er bij, dat alles onderkruiperswerk is. De Prins van Oranje stond indertijd ook op tegen zijn wettig gezag, dat toen was de Koning van Spanje, maar de Vrijwil lige Landstorm treedt toch ook niet op tegen de nazaten van dien revolutionnairen Prins, zijnde Koningin Wilhelmina. Het grootste wapen in de hand der anti-militai risten is de dienstweigering en als dat veld wint, is er veel. zoo niet alles, ge wonnen. Wij anti-militairisten onderschei den ons van de communisten, dat wij wel Burgem. Dekethpark ongeveer hetzelfde willen, wat wij echter wenschen te bereiken geheel zonder ge weld, terwijl de Communisten daartoe de krachtmiddelen willen gebruiken. Daarom willen wjj ook niets te maken hebben met de S.D.A.P., als die ook geweld gaat ge bruiken, waardoor zij dan feitelijk tot steun dienen voor het kapitalisme. Dat tegen woordig verschillende geestelijken het oor- logsgedoe en de geweren zegenen, is toch waarlijk niet in overeenstemming met de leer van Christus, die slechts uit geeste lijk oogpunt wilde veranderen, zonder ge weld. Ik weet wel, zoo roept spreekster met pathos uit, zich wendende tot de debaters, dat Gij en de Uwen zult overwinnen, maar dat zal nimmer voor de Onzen een belet sel zijn, om onze actie onverzwakt door te zetten. De voorzitter wil nog een enkel woord daaraan toevoegen. Bij oorlogvoering geldt het steeds strijd tusschen materieele be langen. Als we doorgaan bij de verschil lende volkeren op de manier van voor heen, dan is een volgende oorlog onvermij delijk. Indien er werkelijk oorlog komt, zal de Vrijwillige Landstorm toch wel gaan optreden, hoewel zulks thans wordt ontkend: zij zUllen toch dan onderkrui perswerk gaan verrichten. Het belang der anti-militairisten zit dus niet allteen in de dienstweigering, die consequent door- (voorheen R. FRESE, Hofleverancier» BAARN. Vleeschhouwerij Varkensslachterij Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 BESLIST EERSTE KWALITEIT Dagelijks hooren en bezorgen gevoerd eiken oorlog absoluut onmoge lijk maakt, maar tevens in het bewerken van de vakbonden, vooral van de trans portarbeiders, om ingeval van een oorlog unaniem het werk neer te leggen en te weigeren troepen en oorlogsmateriaal te vervoeren. Of het aantal leden van de Vrijwillige landstorm thans 60.000 dan wel 72.000 leden is, is eigenlijk van on dergeschikt belang. Spr. kan de debaters wel toegeven, dat de houding en het stre ven der S.D..A.P. bijbedoelingen heeft en het er bij deze partij om te doen is zelf op-het kussen te komen. In dat opzicht staan spreker en de zijnen dus ook lijn recht tegenover die van de S.D.A.P. Het debat van hedenavond had natuur lijk veel meer vrucht kunnen afwerpen, dan thans het geval is geweest en daarom stelt spr. aan de landstormers voor nog maals een groote debatavond te organisee- ren in de groote zaal van Religie 'en Kunst op het principe van volkomen gelijkge- rechtigheid. Men moet dan 2 debaters uit kiezen. pro en contra, die beiden buiten gewoon goed in de materie thuis zijn en die mogelijke geschilpunten in feiten met elkander kunnen oplossen. Zoo'n debat avond zal dan wellicht meer bevrediging geven dan den avond van thans en zou ook mede kunnen helpen tot een goed in zicht in de geheele zaak. Spreker wekt daartoe op. De heer Roggeveen ziet niet veel heil in zoo'n debatavond, daar de anti-militai risten zich toch nimmer zullen laten over tuigen van de onjuistheid van hun streven en van hunne beweringen, zelfs niet, in dien die onjuistheid daarvan zonneklaar is aangetoond. Beleefdheidshalve wil hij echter het gedane verzoek wel aan de bevoegde bestuursleden overbrengen. Nadat nog eenigen tijd is gedebuteerd over de vraag, wat de anti-militairisten nu eigenlijk onder „kapitalisme" verstaan, waaromtrent natuurlijk de meeningen nog al uiteenliepen, werd ten slotte de verga dering te ongeveer 10 uur door den voor zitter gesloten. Een lid van de B.V.L. schrijft ons: Wij bevinden ons op het oogenblik in een tijd, dat door groepen van verschillen de richting pogingen in het werk gesteld worden, om de vredesgedachte meer ingang te doen vinden, een streven, dat in de har ten der menschen internationaal weerklank vindt en toegejuicht wordt. Geen sympathie verdient echter die vre- despropaganda, die als middel dient, om ideeën van eigen richting te propageeren; temeer nog als deze vr^despropaganda ge bruikt wordt, om afbraakcritiek uit te oefe nen op doeltreffende instellingen, waarvan in zeer ruimen kring het nut wordt inge zien; met uitzondering van o.a. de Anti- militairisten, die bij monde van Mevrouw Timmer uit 's-Gravenhage, haar afkeer deden blijken van de BVL in een rede: „Burgerwacht en Bijzondere Vrijwillige Landstorm een gevaar"! Men doet verstandig, als men in een openbare vergadering met debat wil spre ken, zich eerst terdege onpartijdig op de hoogte te stellen. Bovendien is het noodzakelijk dat men zich ter zake dient te houden, en geen onderwerpen aanroert, die met de rede niets te maken hebben. Deze punten zal Mevr. Timmer goed in het oog moeten houden, wil hare redevoering eenigszins kans op succes hebben. En waar dit, op deze door de Anti-Mili- tairisten belegde debatvergadering, door de geachte spreekster verzaakt werd, valt het niet te verwonderen, dat er in spr. rede meerdere punten voorkwamen die onjuist en aanvechtbaar waren, en die dan ook door verschillende personen bij het debat naar voren gebracht werden. Al deze punten hier te bespreken zou te veel plaatsruimte vragen Wel gewenscht is het de voornaamste onjuistheden, die om trent de BVL verkondigd werden, te weer leggen, opdat toch vooral geen foutieve veronderstellingen omtrent ons instituut, de BVL, blijven bestaan. Ie Onbekend was spreekster met de taak van de BVL, en voor degenen, die deze eveneens niet kennen het volgende: De BVL is een vereeniging van perso nen, die hun militairen dienstplicht vervuld hebben en met het eenige doel, om in tijden van revolutie, of revolutiegevaar hun steun te verleenen' aan het Wettig Gezag. Het komt dus neer op een bescherming van de bevolking tegen de veroorzakers van een-gewelddadige omverwerping. De BVL staat geen enkele partij, of rich ting voor, zij is paraat, om als het moet, het land te beschermen tegen Binnenland- sche onlusten. Het verwekt dan ook geen verwondering te weten, dat de BVL ruim 72000 leden telt, en nog steeds in sterkte toeneemt. De BVL zal preventief en z.n. actief zorg dragen voor handhaving van den Binnen- landschen Vrede. Zij kan dus met haar 72000 leden nooit een gevaar, maar wel een steun zijn voor eerlijke vredesideeën. Wat de BVL nationaal tot taak heeft, streven de Burgerwachten plaaselijk na. Beide vereenigingen te beschouwen, als gewelds- en machtsmiddelen, om de bar baarsche vormen van een ondergaande kui tuur te handhaven, (zie Bevrijding No. 9 Januari 1932, een U bevriend orgaan), is dus waanzinnig. Gij, Mevrouw Timmer, die opende met het gezegde, dat de BVL niet het revolur tionaire geweld keerde, maar juist oorzaak as van een burgeroorlog en bloedige re volutie, brengt U zelf in een belachelijke situatie. Dat U het een comedie vindt, dat in November 1918 H.M. de Koningin het land doorreisde en, dat overal de menschen spon taan juichten, om uiting te geven aan hun gevoelens vooi Vorstenhuis en voor den vrede, die zoowel buiten en binnen de Ne- derlandsche grenzen (Troelstra's revol. po ging), wedergekeerd was, is geheel voor Uwe rekening. Het meerendeel van het Nederlandsche volk denkt er gelukkig anders over. Deze meerderheid, eert o.a, H:M: de Koningin en de -Koninklijke familie als de afstammelingen van Prins Willem I, die met zijn kinderen, leven en goed veil hadden oor het welzijn van onze voorouders. En als onder dezeri zich ook Uw voorouders bevonden en gij mist of verzuimt den mo- reelen plicht hier voor erkentelijk te zijn, dan pleit dit niet voor U. 3o Verder is het een klein kunstje om, door middel van hatelijkheden te debiteeren of feiten te insinueeren, die niet bestaan.- te speculeeren op den lachlust van het pu bliek. De bewering, dat de enthousiaste oranje klanten destijds op het Malieveld te 's-Gra- enhage de paarden van het Koninklijke rijtuig afspanden en hetzelfde voorttrokken, hiervoor een betaling zouden ontvangen an f 2.50, 2 sigaren en een borrel, is een fantastisch product uit Uw brein, waarvan U zelf vertelde, dat er een leemte in voor komt. N.B. Deze huurlingen? zouden de eerste BVL'ers zijn. 4o Dat de leden der BVL gerecruteerd zouden worden door de kerk in de meest achterlijke streken van ons land, wekt slechts de lachlust op van de ter zake des kundigen. öo Gij beticht de BVL van lafheid en onderkruiperij. Maar kruiperig is het en het getuigt van groote lafheid, Mevrouw Timmer, om dingen te zeggen, en die niet waar zijn! 6o De opmerking, dat de Burgerwachten samengesteld zijn uit intellectueelen met het doel de arbeiders aan te vallen, zullen we laten voor wat ze is, n.1.onzin. 7o Dat les gegeven zou worden in ba- jonetvechten, waarbij de bajonet na de steek rondgedraaid moet worden, opdat moeilijker te heelen wonden ontstaan, is ieder BVL'er en militair ten eenenmale on bekend. 8o Zeer vermakelijk was de opmerking dat BVL en Burgerwachten geboren zijn uit angst voor revolutie. Mevrouw, geweldadige revolutie zal niet

De Soester | 1932 | | pagina 5