2e BLAD Té Het Slachthuis schandaal. Plaatselijk Nieuws ING zit cien t 28 GE ES l. J. HOKSBERGEN Ingezonden. Gemeenteraad I behoorende bij ,*D E S O E S T E R'\ van Zaterdag 13 Febr. 1932. No. 13 I 1900 2086 190 2168 S IS ARN en ge- kwam ir, of izelig ijn en illiam knie- f aan- slokje i, met eb je t Da- wilde „U ;teren e een scho- eeren ir het r ge- laisie hij. blij, een het. ;t. niet vijg je i was rouw !d). A.R. KIESVEREEN. N. EN O. Genoemde Vereen, hield een vergadering in de Chr. U.L.O. School in de Spoorstraat, welke slechts matig bezocht was, mede een gevolg van de snerpende koude. De verga dering werd door den heer A. Endendijk geopend met het lezen van Psl. 81 en ge bed, waarop hij zijn referaat hield over: „Schoolartsendienst". De w.n. voorzitter opent daarop de samenkomst, en deelt me de dat dit onderwerp zeer deligent is en waarover binnen korten tijd de vroede va deren moeten beslissen. Spreker zegt dat er bij rechts over dit punt verschil van mee ning is, ofschoon Ged, Staten ook van U- trecht de volle aandacht daaraan schenken. Deze dienst bestaat volgens den inleider reeds jaren in vele gemeenten en werkt daar met goed gevolg; in Amsterdam reeds 25 jaar, in Amersfoort vele jaren, en maken ook daar de Bijz. Scholen er gebruik van. Door de indeeling der Staten komt Soest in afdeeling II met nog 7 andere gemeenten, waarvan Baarn niet mededoet. Voor hier is reeds f 3000 op de begrooting uitgetrokken. Het aantal kinderen die ter school gaan bedraagt 2158. Elk district wordt berekend op 5000 leerlingen, voor 1 arts. in vele ge meenten wordt er aan gearbeid, ook zijn er die er niet aan mede doen. De Pers werkt daartoe ook mede, de Chr. pers is eenigs- zins gereserveerd. De Chr. medici nemen geen belijnd standpunt aan, maar erkennen dat het noodzakelijk i,s, zijn ook wel voor een medici aangesteld door het Schoolbe stuur. In vele plaatsen. 207, is men met de oplossing van het vraagstuk reeds ver ge vorderd. De rechts-grond is onaantast baar en daarom is het goed aan dat vraag stuk de volle aandacht te schenken. Voor rechts zit aan dit vraagstuk een gevaar lijken kant, de ijver bij links is dat de Staat het doen moet. Spreker is bevreesd dat men dan ook zal krijgen schoolvoeding, klee ding, baden enlz. In theorie zegt men dat het gaat om een krachtig toekomend ge slacht. Volgens spreker moet de opvoeding en het toezicht berusten bij de ouders, en zoo deze onmachtig zijn moet de familie of diverse instellingen bijspringen. In Gods Woord in Oud en Nieuw Testament is dit vastgelegd, dat de ouders verantwoordelijk zijn voor de kinderen. Overheidsbemoeiing is voor de veiligheid, theorie over Staats zorg levert gevaar op, daarom wijzen wij eiken vorm van Staatszorg onvoorwaarde lijk af. Maar er dreigt het gevaar, dat door niet ontdekte ziektekiemen, gevaar voor derden bestaat, en de volkskracht wordt ondermijnd. En dit moet vermeden worden, maar er zijn er onder ons die de gevaar lijken kant zien. Maar is dan heel het On derwijs met al den aankleve van dien dan geen Staatszorg vraagt spreker, daarom komt de vraag nu op hoe te handelen. Op den voorgrond staat dat de rechten der ouders niet worden aangetast, daarom wil spreker het instituut wel aanvaarden op voorwaarden van advies, daar het een wel begrepen volksbelang is. Laat men vooral geen principes maken waar zij niet zijn. Na deze uiteenzetting vroegen een 5-tal aanwezigen inlichtingen. De heer de Bruyn is in principe vóór het voorstel na de uiteenzetting van den heer Endendijk, maar is bevreesd dat de ge meente een groot financieel offer zal moe ten brengen. Mej. Hille beveelt het instituut warm aan, daar zij in Schiedam daarmede in nauw contact stond. De heer Stoof zag gaarne omlijnd hoe ver de Schoolarts mag gaan. De heer Kerkhof is er gedeeltelijk voor als het maar gauw geschiedt. Ds. Wouters wijst er op dat vooral de ouders hun taak goed volbrengen als op voeders van het opkomend geslacht. Na beantwoording der vragen ging Ds. Wouters voor in gebed. HET HOLLANDSCH TOONEEL. Dinsdagavond trad in de zaal van Bosch en Duin genoemd gezelschap op met 'n Glippertje (Slippertje), waarom braaf is ge lachen. Er heerschte een prettige stemming. Jammer genoeg was de opkomst niet groot. Het stuk laat een jong echtpaar zien, waar van de man al zijn wilde haren nog niet kwijt is, en alles in het wc-rk stelt om er nu en dan eens stiekum tusschen uit te knijpen. Daar hij steeds den ongeluksvogel is, wordt hij op zekeren dag gefilmd als hij met een lief blondje een amourette heeft- De schoonouders die op bezoek komen en waaTvan de echtgenoot dezelfde allures heeft als de schoonzoon. Maar zijn ega is geen katje om zonder glacétjes aan te vat ten. Als de heeren uit zijn willen ook de da mes zich verpoozen en gaan naar het mati nee in de bioscoop, waar het nieuws hun laat zien hoe de jonge echtgenoot het hof maakt aan de filmster, zijn vriend in bad- costuum hetzelfde uithaalt en de oude heer in feestroes is tusschen de champagnefles- schen boven op een tafel, omringd door het schoone geslacht. Thuis gekomen vallen er vele lieflijke? woordjes tusschen echtparen, maar gelukkig weten zij er zich kranig uit te redden, zoodat de vrede geteekend wordt, ofschoon er reeds echtscheidingsprocedures liepen. Eind goed al goed. Er is door de verschillende personages vlot en goed ge speeld. Mw. Lina Faber, een eerste kracht, Kaf ook nu wederom doorvoeld spel te ge nieten. Josephientje (Mevr. R. Bouwmces- tef) speelde in den goeden kattigen toon. k Wil liever met haar eten alsDe schoonvader Isidoor Goldstêin (Willem de Boer) was geheel op dreef, er zijn tranen om hun gelachen. Martin (Jo de Vries) speelde met de noodige verve. Goris Blitz (Jules Veld) hield de vroolijkheid er in, de bokser droeg mede tot 't succes bij. Alles hijeen een echt oerkomisch spel, zooals het in een gelukkig? huwelijk meer plaats grijpt. is gelachen, geklapt en genoten; de da- ™es ontvingen welverdiend fraaie bloemen, strijkje onder leiding van den heer Van Steensel zorgde voor prettige entre- leij- muz'ek- Het gezellige bal stond onder b0 lng Van den hr. J. hopman, waarbij veel ks ansen werden uitgevoerd, zoodat al- aVftnJceen ^et ecn echt gezellig vasten- "dfeest is geweest. COMPETITIE DAMMEN. A.s. Dinsdagavond 16 Febr. komt de Utrechtsche Damvereeniging ,,Ons Genoe gen" op bezoek bij de Soester Damclub. De vorige ontmoeting eindigde in een 146 ne derlaag, zoodat Soest zich terdege zal moe ten inspannen om een gunstiger resultaat te verkrijgen. De wedstrijd wordt gespeeld in Hotel Ockhuyzen, en vangt aan te 8 uur. Belangstellenden hebben weder vrije toe gang. VOORDRACHTAVOND Op Woensdag 17 en Donderdag 18 Febr. e k. zal respectievelijk in Soestdijk en Soest een voordracht worden gehouden over Doelmatige Voeding met betrekking tot de Maggi's Producten. De groote belangstelling, welke heden ten dage voor het voedingsvraagstuk aan den dag wordt gelegd, gaf de Fabriek van Maggi's Voedingsmiddelen te Amsterdam aanleiding een bedrijfsfilm te doen vervaar digen, die overzichtelijk het ontstaan der Maggi's Producten in beeld brengt. In vele plaatsen hier te lande zijn der gelijke demonstraties reeds gehouden en mochten zij zich steeds in een druk bezoek verheugen. Het geheel is goed verzorgd en de leerzame opnamen vallen algemeen in den smaak, zoodat wij er dan ook niet aan twijfelen, of de dames van Soestdijk en Soest zullen van deze gelegenheid een druk gebruik maken. Men leze de verdere aankondiging in dit blad. DIERENBESCHERMING. In de groote zaal van hotel Eemland werd Woensdagavond van 811 uur voor een flinke opkomst de film afgedraaid: ..Wat de dieren ons te zeggen hebben". Na opening door den heer J. J. Prinsenberg, Inspecteur D.B. afdeeling Baarn en Soest, welke hoopt dat velen zich zullen oogeven als lid der afdeeling, werd het woord ver leend aan den heer J. Ennink,. algemeen In specteur van de Ned. Ver. tot bescherming voorheen R FRRSE Hofleveraiiciert BAARN Vlecschhouwerij Varkensslachterij Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 BESLIST EERSTE KWALTTETT Dapelijks hooreo en bezoreen van Dieren te den Haag, welke vooropstelt dat door een nauw contact met het dier het leven wordt veraangenaamd. Haal daarom nooit geen vogelnestjes uit richl soreker zich tot de jeugd. Daarop werd de f'lm in 6 acten afgedraaid en door spr. toegelicht. Al lereerst brachten wij in gedachten een be zoek aan het dierenpark „Gooilust" te -Graveland dat meer dan de moeite waard is om bezien te worden. Achtereenvolgens werd daarop getoond het Paard, de Koe, het Varken, de Hond, de Kat en meerdere huisdieren en wel voornamelijk om te la ten zien hoe men er wel en hoe men er niet mede om moet gaan, wat zeer leerzaam was. Vooral werd gewezen op het verkeerde van 't sollen en in de hand nemen van jonge dieren, wat bij kinderen nog al eens voor komt. Ook werd getoond het vruchtbare werk der inspecteurs D. B-, die dag in dag uit in de weer zijn om te waken, dat het dier dat aan den weg is en arbeid moet verrich ten, daarvoor in goede conditie is en vrij van alle mogelijke gebreken. Dat er bij dien arbeid nog al eens een bonnetje" wordt uitgereikt, spreekt van zelf', maar met scha de en schande wordt men wijs. Dc film, ge projecteerd door den heer van Wijngaarden alhier, werd met interesse gevolgd. Het zal ons dan ook geenszins verwonderen of de afdeeling BaarnSoest heeft haar ledental er door uitgebreid. Mej. J. E. Prinsenberg uit Utrecht, vulde het programma aan met pianomuziek. De afdeeling kan op een ge slaagden avond terug zien. GEVONDEN VOORWERPEN. Een broche Een ring met sleutels Een. paar handschoenen Een portemonnaie Een bos sleutels Een spiegel van een auto Aangeloopen een varken. BRAND. Donderdagmorgen is de brandweer ge alarmeerd voor een brand in een schuur bij den heer J. v. d. W. in den Eigendomsweg. In de schuur was brand ontstaan door het te hard branden van een kunstmoeder, die ter verwarming dienst deed, voor de 170 hoenders, die in deze schuur waren ondergebracht. De schuur brandde geheel uit, de brand weer behoefde bij aankomst geen hulp meer te verleenen, buren hadden reeds geholpen. Verzekering bij een Utrechtsche maatschap pij dekt de schade. NOG EEN BRAND. Donderdagavond omstreeks 6 uur meldde de heer Beckering aan de politie, dat er brand in zijne garage was uitgebroken. Kor ten tijd later berichtte hij echter, dat de brand bedwongen was en dat de brandweer niet gealarmeerd behoefde tc worden. De Commandant heeft zich met enkele mannen er heen begeven, om nog hulp te verleenen hij het verder blusschen van de schoorsteenbrand, en het uitzagen van een balk, tusschen schoorsteen en plafond, die door een defect aan den schoorsteen in brand geraakt was. AANRIJDING. Op de Birktstraat Heeft Woensdag een aanrijding plaats gehad. Een vrachtauto wilde van richting veranderen, en stak daar toe de richtingsaanwijzer uit. Dit werd niet gezien door een hem ach terop rijdende luxe-auto, bestuurd door een dame. Deze reed de vrachtauto aan en een eind verder tegen een boom, waardoor die luxe auto erg beschadigd werd. Bij aankomst van de politie was de dame echter reeds weggereden, waardoor zij on bekend gebleven is. De vrachtauto werd niet beschadigd. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Aan de redactie van De Soester Courant Het Soester Nieuwsblad De Soester Post De Bode De Soester te SOEST, De Raad van Commissarissen van de N.V. Centrale Slachtplaats te Soest ver zoekt hierbij naar aanleiding van de pu blicatie in De Soester van 6 Febr. 1.1. om trent een z.g.n. „slachthuisschandaal" be leefd opname van het volgende: Naar het gebeurde is een onderzoek in gesteld door de commissarissen; zij kun nen in verband met een en ander het vol gende bereids mededeelen: Het betrof de noodslachting ('s avonds te c.a. 9 uur) van een stier, dien de eige naar, daar het beest vlagen van dolheid vertoonde, niet langer op stal durfde hou den; Het op het slachthuis aanwezige bedwel- mingsmateriaal is van de beste kwaliteit, bij vrijwel alle abattoirs in gebruik; of het falen van dit aparaat te wijten is aan de omstandigheid dat men het beest niet durf de benaderen, waardoor wegknipping van den zwaren haardos op het voorhoofd ge lijk anders geschiedt, thans niet kon ge schieden, dan wel aan den abnormaal har der* schedel waardoor het beest in het ge heel niet reageerde op de bedwelmyigspo- gingen, dan wel aan 't niet aanwezig^ijn van patronen van het zwaarste kalibt*, is iets wat buiten de feiten staat waar het om gaat, n.1. of er sprake is van .beestachtige mishandeling", en of den stier levend de nek is afgezaagd; Van mishandeling is in het minst geen sprake; het beest is hoogstens door de eer ste pogingen ten deele bedwelmd geweest; hadden deze pogingen pijn veroorzaakt, dan zou het beest daarop zeker hebben gereageerd; Daar algeheele bedwelming niet moge lijk bleek met de gebruikelijke middelen is de stier op ouderwetsche wijze geslacht, door namelijk met een mokerslag op de hersenen te verdooven, en. vervolgens de slachting te doen plaats vinden door hals afsnijding; dit laatste vindt anders eveneens steeds plaats na bedwelming op de gewo ne manier; Van het gebruik van een zaag, noch van het levend (bij bewustzijn) slachten is dus absoluut geen sprake; dit is zonder meer onwaari De Raad van commissarissen betreurt het dat op schandaaltjes beluste bladen derge lijke berichten plaasten als hier is geschied, waarbij slechts kan gedacht worden aan op zet of grove lichtvaardigheid; de goede naam van de gemeente alsmede die van het abattoir is hierdoor geheel onnoodig in op spraak gebracht. Namens de Raad der Commissarissen Mr. J. H. van Doorne, Secretaris. Soest, 19 Februari 1932. ONDERSCHRIFT DER REDACTIE. Over het bovenstaande stuk kunnen wij het navolgende mededeelen. Het is bij onze redactie bezorgd op 10 Februari 1.1. des avonds omstreeks 7 uur. Op dat tijdstip was door den Raad van commissarissen van de N.V. Centrale blacntplaats te Soest nog geen onderzoek ingesteld naar de door ons gemelde dieren- misnandcling in deze slachtplaats, zooals ons door de beide commissarissen, tevens aadslid, de heeren van Klooster en de Bruyn, is medegedeeld. De heer van Kloos ter is ziek en was op 11 Februari j.1. nog niet in de slachtplaats geweest, de heer de Bruyn is Zaterdag 6 Februari M. met den heer van Doorne, de 3e Commissaris, kor ten tijd op de slachtplaats geweest, en heeft daar met den opzichter over het gebeurde gesproken. Zooals de heer de Bruyn ons verklaarde, was dit bezoek aan de slacht plaats heelemaal niet, als een gehouden on derzoek te beschouwen. Hij was naar de slachtplaats gegaan, om zich op de hoogte te stellen van het gebeurde, en om bij den heer van Doorne op een streng en nauwge zet onderzoek, door de gezamenlijke com missarissen te houden, aan te dringen. De heer van Doorne zegde dit den heer de Bruyn toe, en beloofde tevens zelf een on derzoek te zullen instellen. Op Maandag 8 Februari j 1. heeft de heer van Doorne het bovenstaande stuk aan de heeren de Bruyn en van Klooster laten lezen, en op 9 Februari d.a.v. ontvingen de beide laatst genoemde heeren van den heer van Doorne eene oproeping voor een vergadering van Commissarissen der N.V. Centrale Slacht plaats te Soest op Vrijdag 12 Februari 1932 des avonds„ tot onderzoek van de in „de Soester" van 6 Februari 1932 gepubliceerde mishandeling. j Wij kunnen wel aan de lezers van ons blad overlaten zelf de waarde van het bo venstaande stuk te bepalen, dat door den heer van Doorne alleen en als reusultaat van zijn onderzoek is opgesteld, daar de meesten van hen wel weten, welke een groo te genegenheid de heer van Doorne nog voor ons blad koestert. had dit geen ander resultaat dan dat het dier reusachtig veel pijn werd veroorzaakt. Met eenzelfde niet voor het doel bestem- Ide patroon werd voor de tweede maal ge schoten. Natuurlijk alweer met hetzelfde gevolg: veel pijn maar geen resultaat. Het beest stond daar en bleef staan in kalme af wachting. Nu werd getracht het arme dier, zooals het daar stond, den nek af te snijden. Het mes bleek te bot en men kon het niet ver der brengen dan een diépe snede van een centimeter of vijf. Dat het lankmoedige dier zich tegen .die bewerking verzette, behoeft geen betoog. Hevig bloedende, doch recht overeind, stond het beest nu daar. Wat te doen? Een der aanwezige slagers liet nu een zware moker halen met het doel het den kop te verbrijzelen. In stede daarvan sloeg hij mis en verbrijzelde het neusbeen. Hierop probeerde men het nog eens met het schietmasker, doch daar men geen pa tronen van voldoende kracht had, was i het esultaat slechts mishandeling. Nog steeds stond het stomme dier daar met een diepe gapende wonde, waaruit het I bloed stroomde, een ingeslagen neus en ge wond voorhoofdsbeen. Een andere slager nam weer den zwaren moker en sloeg hem op den kop. Het beest viel, doch met de kracht der wanhoop stond het weer op. Men bond het nu de pooten vast, trok het om en bewerkte met het botte mes den nek zoolang, totdat men op voldoende diepte was en het beest door bloedverlies de eeuwigheid inging. De geëikte vleeschhouwersterm voor het snijden met zulk een bot mes is „zagen." De arme stier, die zoo krachtig was, dat hij alles kort en klein had kunnen slaan en stooten, had zich laten doodmartelen ilsof het een schaap ware. Is het afmaken van een beest bij het aanwezig zijn van de vereischte hulpmidde len slechts de kwestie van enkele minuten, hier had de marteling meer dan drie kwar tier geduurd. Ziet hier de juiste toedracht van dit er- gelijk staaltje van dierenmishandeling. Om de betrokkenen en hun gezinnen niet in hun zaken te benadeelen, lieten wij met op zet het noemen van hun namen achterwege. Vermelding verdient nog, dat het dood martelen plaats had in bijzijn van den hulp keurmeester van het abattoir, den heer P. J. Drost en van den Directeur van het abat toir, den heer H. Th. v. d. Berg. Met de naakte feiten voor oogen kan het publiek nu zelf oordeelen, of wij te ver gin gen. toen wij deze wijze van dooden een schandaal noemden. Van een Commissaris van het abattoir, zou men toch niet mogen verwachten, dat hij, blijkens het hierboven ingezonden stuk wil helpen de waarheid te verdoezelen en wil trachten, deze beestachtige moordpartij te vergoeilijken. Nu wij mogen aannemen, dat de feiten bekend zijn, vertrouwen wij, dat de autoriteiten door verbeterd toezicht en andere ingrijpende maatregelen zal we ten te voorkomen, dat dergelijke gruwelen nog meer kunnen plaats vinden. .„De Soester" zal zich dan gelukkig reke nen hiertoe een steentje te hebben mogen bijdragen. Het is ons bekend, dat door de Politie bereids een onderzoek is ingesteld, zoodat wij thans geen aanleiding meer hebben de ware toedracht van zaken tc verzwijgen over de menschonteerende wijze, waarop aan ons abattoir een stier werd doodgemar teld. De stier die oorspronkelijk aan een vee houder te Putten behoorde, was daar op stal onrustig; een gewoon verschijnsel bij stie ren als zich in de omgeving een tochtige koe laat hooren. Daar het de boer te las tig was, verkocht zij hem aan van W., gros sier in vleesch te Baarn. Deze vervoerde hem naar het abattoir te Soest om hem daar te doen slachten. Het dier liet zich ge willig in- en uitladen en als een schaap ter slachtbank leiden. Ook het vastzetten aan den ring had zonder de minste moeite plaats; het slachten, lees doodmartelen, kon een aanvang nomen. Het begon al met het aanbrengen van een schietmasker met een patroon voor het afmaken van varkens bestemd. Natuurlijk Punt 4 van de agenda. Kasgeldvoorzieningen dienst 19:12. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: Bij Uw besluit van 23 December 1931, 4e afdeeling No. 1738a, goedgekeurd bij be sluit van Gedeputeerde Staten dezer provin. cie van 29 December 1931. 3e afdeeling No. 4532-3096 werd ons college machtiging ver leend om ten behoeve der kasgeldvoorzie ningen voor den dienst 1932 voor opname bij de Nederlandsche bank in onderpand te geven de aan de gemeente toebehoorende effecten (obigaties). Het is ons nadien bij een onderhoud met Gedeputeerde Staten de zer provincie gebleken, dat dit college wel licht niet ongenegen zou zijn eveneens goed keuring te verleenen aan het ten behoeve van genoemde bankinstelling in onderpand geven van de gemeentelijke inschrijvingen op het grootboek der nationale schuld. Aangezien het voor kasgeld opnamen voor den loopenden dienst noodig kan zijn dat ook deze stukken in onderpand wo'rden gegeven, hebben wij een besluit tot wijzi ging van het in den aanhef genoemde raads besluit ontworpen. Dit ontwerp-besluit bie den wij U hiernevens ter vaststelling aan. Punt 5 van de agenda. Wetsontwerp korting uitkeeringen. gemeen tefonds. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: Bij de rondvraag in de raadsvergadering van 23 December j.1. is. door Uw medelid, den heer T. Bleeker een motie voorgesteld" om adhaesie te betuigen aan een adres van de vcreeniging van Nederlandsche gemeen ten aan de Tweede Kamer der Staten-Gcne. raai inzake aantasting van de gemeentelijke autonomie in verband met het wetsontwerp tot tijdelijke korting op de rijksuitkeering, ingevolge de wet van 15 Juli 1929, Staats blad No. 388, zooals deze wet nader is ge wijzigd. De voorzitter van ons college heeft in ge melde raadsvergadering toegezegd deze mo tie als punt van behandeling toe te voegen aan de agenda van de eerstvolgende te hou den raadsvergadering. De inhoud, in hoofdstrekking, van bedoeld adres gedagteckend 9 November 1931 van de vereeniging van Nederlandsche gemeen ten is naast bedenkingen tegen een aantal bijzonderheden, dat het zich nadrukkelijk keert tegen1 het karakter van het wetsont werp, tegen de methode van wetgeving, toe. gepast in dit ontwerp, in zijne vergadering tot de landswetgeving in het algemeen en tot de wet op de financieele verhouding tus schen het rijk en de gemeenten in het bij zonder. Met den inhoud van het adres, dat wij voor Uwe leden ter inzage bij de raadsstuk ken hebbennedergelegd, kunnen wij ons volkomen vereenigen. Echter voelen wij ons niet gedrongen aan dit adres adhaesie te betuigen ei* dit wel op grond van de om standigheid. dat het adres is uitgegaan van de vereeniging van Nederlandsche gemeen, ten, waarvan ook deze gemeente lid is. De ze vereeniging heeft o.m. ten doel de be hartiging van de belangen der Nederland sche gemeenten.. Door zich met het verzoek, schrift te richten tot de Tweede Kamer'der Staten-Generaal is de genoemde vereeni ging voor dc belangen der gemeente opge treden, zoodat wij het niet noodig achten dat de gemeente Soest als lid der meerge melde vereeniging aan het ook mede na mens haar uitgegaan adres adhaesie betuigt. Had de vereeniging van Nederlandsche ge meenten het belang van de adhaesiebetui- ging ingezien dan zoude zij daarop stellig de aandacht van de gemeentebesturen heb ben gevestigd. Op grond van het vorenstaande stellen wij U voor de in den aanhef van dit voor stel genoemde motie niet aan te nemen. Waterleiding. Punt 8 van de agenda. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: Aan ons College werd in den loop van den tijd herhaaldelijk het verzoek gedaan tot beschikbaarstelling van leidingwater ten behoeve van aan den Veldweg gelegen per- ceelen, aangezien aldaar geen deugdelijk drinkwater en werkvvater in voldoende ma te aanwezig is, terwijl zich bovendien in dien weg geen hoofdbuis der Waterleiding bevindt. In verband hiermede hebben wij aan de Directie van de N.V. Arnhemsche Water leiding Maatschappij verzocht ons prijsop gaaf te verstrekken van een uitbreiding der waterleiding in voornoemden weg vanaf de Kerkstraat tot het perceel sectie H. No. 4645, zijnde het bewoonde gedeelte van dien weg, ter lengte van plm. 2<j0 Meter. De Maatschappij deelde ons mede, dat de kos ten dier uitbreiding inclusief spoorwegkrui sing worden begroot op f 13_->6. Volgens de overeenkomst met de Water leiding Maatschappij zal gegarandeerd moe. ten worden, dat de jaarlijksche bruto-op- brengst daarvan ten minste overeenkomt met 15 der aanlegkosten dier uitbreiding, makende alzoo f 2UT.90 per jaar. Volgens verkregen inlichtingen zullen voorloopig 5 perceelen op deze leiding worden aangeslo ten, zoodat de minimum opbrengst per jaar voorloopig zal bedragen 5 x f 1760 is f 88. Derhalve zou voor rekening der gemeente komen een bedrag van f 119.90. Wij zijn van oordeel, dat de uitgave, wel ke althans het eerste jaar voor rekening der gemeente zal blijven als gevolg van de te aanvaarden garantie tegenover de Water leiding Maatschappij, in het onderhavige ge val alleszins te motiveeren is, daar hier met een betrekkelijk gering bedrag verbeterin gen kunnen worden aangebracht in het be lang der Volksgezondheid. Aangezien het voorts naar onze meening te verwachten is, dat de uitgaaf, verbonden aan de garantie over de daarop volgende jaren,, wel steeds minder zal worden als gevolg van meerdere aansluitingen, stellen wij U voor te besluiten: i. de waterleiding in een gedeelte van den Veldweg vanaf de Kerkstraat tot het perceel kadastraal bekend in sectie H. No 4645 ter lengte van plm. 200 Meter te doen aanleggen, en te garandeeren dat door die uitbreiding gedurende ten minste vijf ach tereenvolgende jaren zooveel water zal wor den afgenomen, dat de jaarlijksche bruto- opbrengst daarvan tenminste overeenkomt met 15 der aanlegkosten dier uitbrei ding, welke garantie f 207.90 per jaar zal bedragen. De eventueel uit de sub 1 bedoelde garantie voortvloeiende kosten te bestrij den uit den desbetreffenden post der ge- meentebegrooting. Onderwijs. Punt 9 van de agenda. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: ln verband met de sluiting van de ge meenterekening over het jaar 1925, zal door Uwe vergadering thans dienen te. worden overgegaan tot vaststelling der in art. 101 der L.O. wet 1920 bedoelde vergoeding over net jaar 1925. Overeenkomstig de bereke ning, gegeven in den ter inzage liggenden taat, zal deze vergoeding voor de bijzon dere scholen voor gewoon lager onderwijs, met uitzondering van de EngendaaLchool bepaald dienen te worden naar den maat staf van f 12.38 per leerling en voor de Engendaalschool op f 11.69 per leerling. Aangezien in deze gemeente in 1925 nog geen openbare U.L.O. school bestond, moet, ingevolge het bepaalde bij artikel 101 lid 4 der L O. wet 1920 jo. artikel lo van het K.B. van 4 September 1923 S. 432, onder zocht worden welk gemiddeld bedrag per leerling door een drietal gelijksoortige ge meenten over 1925 voor openbaar U.L.O. is uitgegeven, en behoort voor de vergoeding het bedrag van die gemeente te worden genomen, waar dit noch het laagste, noch het hoogste is, terwijl als gelijksoortige ge meenten zijn te beschouwen de gemeenten, gerangschikt in dezelfde klasse van de ta bel, behoorende bij de Wet tot regeling van de Personeele Belasting, zooals deze tabel van kracht was op 31 December 1930. Tn verband daarmede geven wij U in over weging als drietal gelijksoortige gemeen ten te nemen de gemeente Appingedam, Winterswijk en Dockum, welke gemeenten ook door L^we vergadering zoodanig zijn aangemerkt bij de berekening^ der vergoe ding over het jaar 1924. Aangezien in bo vengenoemde gemeenten de bedoelde be dragen over het jaar 1925 resp. f 21.61, f 24.52 en f 35.88 groot waren, stellen wij U derhalve voor de aan de bijzondere ULO school uit te keeren vergoeding te bepalen naar den maatstaf van f 24.52 per leerling. De ter inzage liggende ontwerpbesluiten bieden wij U ter vaststelling aan. Onderwijs. Punt 11 van de Agenda. B. en W. schrijven aan den Raad: Blijkens het ter inzage liggend desbetref fend adres wordt door H. Huisman, J. van Garderen en G. Strumpel, allen bewoners van de buurtschap Staalwijk om toepas sing verzocht van het bepaalde bij artikel 13 der L.O. wet 1920. Aangezien de door de kinderen van adressanten naar de school te Hees over de StaalwijklaanSoestdijker. straatwegWiekslooterweg af te leggen af stand meer dan 4 K.M. bedraagt, zal be doeld verzoek behooren te worden ingewil ligd. Mitsdien stellen wij U voor ingaande 1 November 1931 ten behoeve van de toe passing van artikel 13 der L.O. wet tot we- deropzeggens toe aan adressanten ter nade- Te onderlinge verrekening een bedrag te doen toekomen, berekend naar f 105 per jaar. Werkloosheid. Punt 12 van de agenda. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: Hierbij bieden wij U een op 11 Januari 1932 ingekomen adres van den Soester Be sturen Bond aan, waarin Uw Raad wordt verzocht er bij de regeering ten sterkste op

De Soester | 1932 | | pagina 9