Schoolstrijd Ais links wint. Den spijker op den kop geslagen. Plaatselijk Nieuws Soesterberg. Rechtzaken. BAARN. PROVINCIALE ATHLKTIEKWED STRIJD. De tyaaiubche Athletickclub heeft beslo ten tot,het houden van een grooten Provin cialen Athletiek.wedï.trijd voor dames en heeren op Zondag 1 Mei a.s. op 't nieuwe gemeentelijke sportterrein. Eenige bekende Nederlandsche athleten hebben reeds hunne toezegging gedaan voor dezen wedstrijd. De leiding is in handen van den U.P.A.B. Hooidleidcr wordt vermoedelijk de trainer dier vereeniging, de Heer D. J. de Wit, se cretaris der technische commissie in dien bond. ZEIST. AUTO-ONGEVAL BIJ HUIS TER HEIDE. Maandagmorgen te ongeveer half acht is Df. H.. E. de Ruiter-Zijlker uit Katwijk a.d. JUjn. met zijn auto bij Huis ter Heide door tot nu toe onbekende oorzaak tegen een stilstaanden vrachtauto gebotst. De auto draaide een slag om en reed vervolgens tegen eea boom. Dr. Z. bleef bewusteloos en met een gapende hoofdwonde achter het stuur zitten. Onmiddellijk was Dr. O. van Huis ter Heide tei> plaatse. De ontboden ziekenauto vervoerde den gewonde naar het Ziekenhuis te Zeist. De auto werd ernstig beschadigd. LAGE VUURSCHE ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Bij de grens van Baarn heeft Zondagmid dag een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Een auto, uit Rotterdam op weg naar De Bilt, raakte, vermoedelijk tengevolge van de tonrondte van den weg, of doordat met een slappen band gereden werd, aan het slingeren; met het gevolg, dat de wagen tegen een boom reed. De botsing was zoo hevig, dat de kap van de auto, aan de ach terzijde, geheel versplinterd werd, terwijl alle ruiten braken. In de auto waren gezeten de heer en mevrouw van V. uit Rotterdam, met hun lOjarfg zoontje en eert neef. Mevr. Van V. werd op slag gedood, terwijl de neef niet ernstige verwondingen aan de handen op liep. De overige inzittenden bleven onge deerd. MELANGE. Sedert eepigen tjjd op grond van de Warenwet bepaald, dat de margarine, die onder de nadere aanduiding „Mélange" in den handel wordt gebracht en die dan met ten minste 15 pCt. boter moet zijn ge<- mengd, uitsluitend verpakt, en wel in hoe veelheden van ten minste een halve kilo gram of van ten hoogste 10 kilogram in den handel mag worden gebracht. De bedoeling van dit voorschrift.is te voorkomen, dat het publiek wordt bedro gen, door venters, die losse margarine, dit geen boter bevat, als melange aanprijzen en trachten te verknopen. Het toezicht van wege de Warenwet uit geoefend .staat tegen dergelijk bedrijf machteloos. Nu kan echter het publiek" "zich daar voor hoeden door als mélange-uitsluitend te koopen verpakte margariop,, die het opschrift „Mélange" draagt. Alle margarine, die onverpakt is of verpakte margarine, die van het opschrift Mélange" niet voorzien is, bevat geen noemenswaardige hoeveelheid boter. Men late zich dus dergelijke margarine niet voor melange in de handen stoppen. BAARN. CRISIS-COMITé De N.V. J. Zijlstra Hzn. heeft aan het Plaatselijk Crisis-comité overhandigd 40 bons, elk recht gevende op f 1.kruide nierswaren, verkrijgbaar in den winkel al hier. Bij het Comité is thans ingekomen in totaal f 3529.64. Iti „Volksonderwijs" van 25 Febr. j.l. lazen wjj het onderstaande stukje, dat wij zeer zeker aan onze lezers aanbevelen. Niet voor het kind. maar om het kind. De Ouders van 62 kinderen, allen om de groote afstand van de openbare school in de omgeving, op bijna 4 K.M. afstand op een bijzondere school ge plaatst, hebben zich tot het bestuur van onze afdeeling Soest gewend, om te trach ten openbaar onderwijs ter plaatse te krij gen. Want zij zijn principieële voorstanders van de openbare school en hebben hun kinderen alleen noodgedwongen op de bij zondere school daar. Nu zou men zoo zeggen, dat het voor de hand ligt, dat het bestuur van die bijzon dere school zich daarbij had neer te leg gen en die ouders in het verkregen van de school hunner keuze had te steunen. Ook wij eerbiedigen altjjd de „gemoeds bezwaarden". De ouders hadden zich schriftelijk bij het bestuur van onze afdeeling opgegeven met een Ijjst van handteekeningen voor hun 62* Kinderen. En het kloeke bestuur van „Volksonderwijs" te Soest, na eerst z'n plicht gedaan te hebben in de actie tegen het Wetsontwerp Terpstra, verga derde met die ouders in aanwezigheid van van onzen algemeenen Secretaris. En wat bleek nu ter vergadering? Huis aan huis worden de betrokken ou ders bezocht door den predikant voor zitter van het schoolbestuur en door het hoofd der bijzondere school. Van alles wordt aangewend om de ou ders, de moeders in het bijzonder, te be wegen van dit .heilloos" plan af te zien. Steun van allerlei aard, in geld en klee ding en voeding, wordt toegezegd, als de handteekening op die lijst aan „Volkson derwijs" maar wordt teruggenomen. 't Is weer de oude verfoeilijke strijd om het kind, in plaats van voor het kind. En dat op deze wijze, in deze droevige tijden van armoe en werkloosheid. 't Ligt voor de hand, dat wjj tegenover dezen drang en dwang als afweer voor die ouders, die de keuze krijgen tussehen hun geweten en hun armoe te zwaarder nu liet de verzorging (kleeding en voeding) van hun kinderen betreft onze hulp, onze steun hebben te stellen. Helpt U, leden van onze mooie veree niging, door een kleine financieele opof fering ons „Fonds Kerkelijke Dwang der Armoede" en tot „Steun aan Volksonder wijs" in staat te stellen, dit te kunnen doen 1 In deze moeilijke tjjdeu wordt ook op dit gebied heel veel van ons gevraagd. Onderschrift. Wij vernemen hieromtrent nader, dat de bewuste predikant-voorzitter van het schoolbestuur is Ds. Groeneveld, terwnjl het bewuste schoolhoofd is de heer W. Frederiks, hoofd der Christelijke School voo.r Lager Onderwijs aan de Schoolstraat op Hees. Het betreft hier ook juist die school op Hees, waarop zeer veel kinderen gaan van ouders, die openbaar onderwijs voor staan, doch noodgedwongen hun kinderen moeten sturen naar de Christelijke School, omdat de Openbare School (Kerkebuurt of Beetzlaan) veel te ver weg is. Na de actie tegen het laakbare in het optreden van beide bovengenoemde hee ren, heeft Ds. Groeneveld zich bereids te ruggetrokken, doch de heer Federiksgaal nog steeds door met het bezoeken van de onderteekenaars der lijst om hun toch vooral te bewegen hun handteekening te rug te nemen. Van de 62 oorspronkelijke handteeke ningen van ouders, die hun kinderen op de Christelijke school hebben, doch die de kinderen liever naar een Openbare school in de buurt willen zenden, zijn er door het gesignaleerde optreden een 12-tal af gevallen, die zich hebben laten overreden, bang zijn gemaakt, of voor andere argu menten zijn gezwicht. En dat de heeren heel rare argumenten aan het gebruiken zijn, blijkt wel uit het feit, dat ze bijzon der gul zijn met het verstrekken en toe zeggen in dezen malaise-tijd van kleeding, voedsel en andere giften in natura, ja zelfs van geld. En dat alles blijkbaar in de hoop, dat de handteekening van den begiftigde, dan wel zal worden terugge nomen. Vreemde uiting van Christelijkheid, en ai heel weinig in overeenstemming met het mooie, hooge beginsel, waarmede die heeren altijd zoo gaarne te koop loopen. Edoch, nog altjjd zijn er een 50-tal handteekeningen over, en als men nu weet, lat momenteel de Christelijke sch )ol op ilees plm. 160 leerlingen telt, is net re sultaat nog zoo slecht niet. Te meer niet, omdat er nog velen zijn, die nog niet open lijk voor hun sympathie voor het Openbaar Onderwijs durven uit te komen, omdat ze bang zijn op eenigerlei wijze last te krij gen. En dan zijn er natuurlijk nog tal van leveranciers en andere bij de Christelijke School geinteresseerden, die voorloopig nog maar eens de kat uit den boom kij ken. Hoe dit echter ook zij, de handelingen van de voorstanders van het Christelijk Onderwijs in deze kwestie, gaan benau wend veel gelijken op omkooperij. waarbij men zich blijkbaar niet ontziet door gif ten het geweten der ouders tot zwijgen te brengen. Zoodoende hoopt men op de Christelijke School te Hees een aantal leerlingen te behouden, dat er eigenlijk in het geheel niet op thuis behoort. Ziet hier een der zegeningen van den strijd om het kind, het is meer dan treu rig. Naar wij vernemen hebben bereids een voldoend aantal ouders van leerlingen zich tot den Gemeenteraad gewend met het verzoek in de omgeving van Hees een Openbare School te willen stichten. Redactie. De leider der S.D.A.P. schrijft in „De Soc. Dem.: „Indien de oppositie er in slaagt in de Partij, de ordeloosheid te doen voortbe_ staan, die nu haar kracht ondermijnt; in dien de Partij een taktick aanvaarden moet, zooals die, welke door De Kadt wordt aanbevolen, en die naar onze over tuiging naar den ondergang der arbeiders beweging voert; dan zullen velen onzer onmiddellijk de vraag hebben te beantwoor den, of zij nog één dag langer de Partij kunnen dienen in besturen en fracties. De overweging, dat men in openbare lichamen in de eerste plaats het vertrouwen van zijn eigen partij tegenover icderen tegenstander moet kunnen verdedigen, zal dan velen kun nen leiden tot de slotsom, dat zij hunne plaatsen terstond hebben te verlaten.." Dit is geen dreigement, schrijft de heer Albarda. „Het is slechts een opmerking, die ik mij verplicht acht te maken, omdat de Partij den ernst van de moeilijkheden, waarin zij gekomen is, ten volle moet beseffen." Het Congres weet het dus: de Kadt erin wl zeggen: Albarda eruit. Indien de con gressisten wel bij zinnen zijn, zal Haarlem het laatste wel niet brengen. Albarda, die onder de zweep der oppo sitie aldus de Msb. een zenuwachtige activiteit ontplooit in het indienen van ini tiatief-ontwerpen en het houden van min of meer onmogelijke interpellatie's, wordt tussehen al deze gejaagde bedrijven door nog bestookt met onaangename herinne ringen. Zoo haalt de „Fakkel" het volgende citaat op uit de gedenkschriften van Troel- stra. „Ook thans wensch rk nadrukkelijk te verklaren, dat geen persoonlijke Wrok je gens de leden der „Nieuwe Tijd"-groep mij ooit heeft bezield. Alleen hebben zij (dat zijn Albarda c.s.; red. „Fakkel") door mij steeds te doen leven in een atmosfeer van wantrouw.cn* mij den arbeid aan het blad tot een kwelling gemaakt; door hun ver keerde uitlegging mijner motieven, mijn kracht naar buiten verzwakt; bovendi n hebben zij mij de van mij geëischté „lei ding" onmogelijk gemaakt, door zelfs in de meest critieke momenten daartegen de hun ne te stellen en de arbeiders tegen mij in het geweer te brengen. Dit werd gedaan niet door den een of anderen partijgenoot, maar voortdurend bij elke groote actie, door de groep onzer meest geziene, drukst-werkende, meest schrijvende, over een eigen orgaan beschik kende propagandisten." We hebben den Laatsten tjjd ons zoo' vaak critiek moeten veroorloven op uitla tingen in „De Avondpost", dat het ons var. harte verheugt thans onze volledige in stemming te kunnen betuigen met onder staand artikeltje uit genoemd blad, dat in ruimen kring verdient te worden gelezen en overwogen. Marionetten. In het weekblad „De Sociaal-Demot- craat" had een bekend (socialist) land bouweconoom de stelling verkondigd, dat loonsverlaging onvermijdelijk was. Natuurlijk krijgt hij daarover den wind van voren. En: uit het artikel van de redactie knippen wij het volgend allermerkwaardigst zinnetje Indien onze partijgenoot voor loonsverla ging pleit. „dan geeft hg te kennen, niet op de hoogte te zijn van de mentaliteit der arbeiders op dit moment, een mentali teit. door onze leiding en ook de leiding der Vakbeweging zeer juist geschat, toen zij het parool: „Geen loonsverla ging", uitgaf". Krasser kan 't niet gezegd, openharti ger niet bekend worden: de leiders dei- vakbeweging laten hun houding, hun mee- ning. hun optreden bepalen door de men taliteit der arbeiders. Deze mentaliteit is (natuurlijk?) tegen loonsverlaging? Dan zijn dus de leiders tegen loonsverlaging. De bekentenis werpt tevens een helder licht op de zoo vaak door ons verdedigde stelling, dat vrijge stelden ten eenenmale hun onafhankelijk heid kwijl zijn en in de openbare lichamen reeds daardoor een bepaald gevaar vor men. Indien de leiders in het algemeen niet tegen „de mentaliteit der arbeiders" iriogen ingaan, indien zij daaraan moeten gehoorzamen, hoeveel te meer is dit dan net geval met hen, die in betaalden dienst van die arbeiders zijn. Waarl jjk waarachtige leiding is anders, durft in te gaan tegen een kudde-meening, laai zich niet de wet voorschrijven door een vaak onberedeneerde „mentaliteit". Aan dit mannelijk, onafhnhkelijk woord, dat ons uit het hart gegrepen is en waar uit de echt-liberale mentaliteit spreekt hebben wij niets toe te voegen. „De Vrijheid". Bte. DE WEG VAN SOEST NAAR SOEö - ERBERG. Door den slechten toestand van den weg van Soest naar Soesterbevg is door den A.N.W.B. en de K.N.A.C. aan het gemeen tebestuur van Soest verzocht een spoedige afdoende verbetering te bevorderen. ARBEIDSBEMIDDELING EN WERK LOOSHEIDSVERZEKERING. Het verslag van den correspondent der Arbeidsbemiddeling en Werkloosheidsver zekering over 1931 vermeldt o.a. het na volgende: In den loop van het verslagjaar kwam in de samenstelling der commissie de vol gende verandering: In de plaats van den heer A. Endendijk, lid-voorzitter, werd benoemd de heer K. Lodeesen, terwijl mevr. S. G. Landweer-de Visser en de heer D. A. de Bruijn werden vervangen door mej. H. Funke en den heer T. Bleeker. De commisse hield 24 vergaderingen. De voornaamste in deze vergaderingen geno men besluiten en behandelde zaken! zijn de volgende: Bestrijding van werkloosheid door werk verschaffing en werkverruiming plaatsing van arbeiders bij aanleg en verbetering van wegen, loonen en ondersteuning bij vorst, uitbreiding van werkgelegenheid door het in de wintermaanden doen uitvoeren van daarvoor in aanmerking komende werken. Corespondent der Arbeidsbemiddeling was de heer H. Bossert. Over 1931 werden in de Arbeidsbeurs in. geschreven 1338 personen. Door bemiddeling der Arbeidsbeurs wer den geplaatst 283 personen. DE STILLE OMGANG. De deelneming aan den Stillen Omgang te Amsterdam is voor personen uit Soest vastgesteld op Zaterdag 12 Maart a s. MUZIEKCONCOURS. De Soester Harmonie „Patiëntia Vincit Omnia" zal op Hemelvaartsdag en op twee den Pinksterdag een groot nationaal mu ziekconcours houden. Niet minder dan 32 vcrcenigingen zullen aan dit concours deelnemen. De plaats waar het zal worden gehouden is nog niet bekend; hierover worden ïog onderhandelingen gevoced MODEVAKSCHOOL. Op het te 's Gravenhage gehouden exa men is ijiej. C. Bleijfrveld alhur geslaagd voor leerares. „HET GOENE KRUIS" Het jaarverslag der Vereeniging „Het Groene Kruis" alhier vermeldt het navol gende: In 36 gevallen werd hulp verleend. De vaste verzorgsters, benevens eenige in los dienstverband, waren over 611 verpleegda- gen. met deze huisverzorging in actie. Voor het magazijn werd voor ruim f 40.aan gekocht, o.a. een gaskachel voor verwar ming van het vertrek waarin de hoogtezon en een lichtboog. Mevrouw Kalff alhiier had de attentie aan de vereeniging een zelf gemaakt kussen te offreeren, hetwelk bij onderlingen verkoop f 15.opbracht. Het aantal leden bedraagt thans 199. Uitgetrok ken is een post, waardoor het mogelijk is in voorkomende gevallen steun te verlee- nen op het gebied van kinderuitzending. Tenslotte zij nog vermeld, dat de Vereenir ging adhaesie betuigde aan het door het Provinciaal Bestuur aan de Gemeentebe sturen gerichte adres inzake instelling van een schoolartsendienst. De inkomsten der Vereeniging over 1931 bedroegen f 1497,32 terwijl de Uitgaven waren f 1189.25, zoodat er over 1931 een batig saldo is te boeken van f 308.25. DIERENBESCHERMING Aankomen loopen: jachthond, zwaar ge bouwd; te bevragen Kolonieweg 13. THE TERRIBLUE THRILLERS. Genoemd ensemble, onder leiding van den heer Dolf de Graaf uit Baarn, gaf Maandagavond van 82 een soiree in de aardig versierde zaal van hotel Kernland. Er werd lustig gedanst op de vroolijke tonen, en degenen die thuis zijn gebleven, hebben het beste deel niet gekozen. De be langstelling was niet bijster groot; er waren om 9 uur circa 25 personen. Het strijkje is toch waarlijk geen onbekende in Soest. Maar die er geweest zijn hebben volop ge noten. SCHOOL VOOR CHRISTELIJK NAT. ONDERWIJS. Driehoeksweg 16. Onder praesidium van Ds. E. Groeneveld, Ned. Herv. pred., werd Maandagavond in genoemde school een ouderavond gehou den. welke zeer druk bezocht was. Na ope ning met het zingen van Psl. 75 14 en gebed, roept Z.Eerw. allen een hartelijk welkom toe. Spr. ziet in de groote belang stelling, dat er nog liefde is voor het kind en de school, want er is een groot gevaar dat de liefde gaat verflauwen, daar niet meer geofferd wordt als in de eerste dagen van de Vrije School. Wanneer de liefde ver flauwt gaat de school achteruit. Men vraagt naar de Bijz. School met den Bijbel, omdat het vrije roeping is de kinderen tot Jezus te brengen, hetgeen wij beloofden bij den Doop. En nu neemt de school, voor een deel de taak over van de ouders, om de kinderen op te voeden en hun te brengen tot Jezus (Matth.). Daarom is voor Chris tenouders de school met den Bijbel de aan gewezen plaats. Daarop verkreeg van 8 Uur tot 9 uur de heer J. W. v. d. Heuvel, onderwijzer aan de school, het woord voor zijn referaat „De schoolstrijd", en' geeft daarvan een historisch overzicht in vogel vluchten. Deze strijd is er een geweest van vallen en opstaan, van ontrouw en tegen slag, maar tegelijk een schathuis van gees telijke kleinodiën. Onderwijs is opvoeding door de ouders overgedragen aan anderen. Aan het slot van zijn betoog komt spr. to* de conclusie, dat de Bijz. School als regel zal overvleugelen en de O.L. School zal aanvullen. Nadat dit referaat van alle zijden was bekeken en besproken, werd gepau zeerd en chocolade, melk en sigaren ge serveerd, waarna de heer P. J. Holst, hoofd der school, enkele oogenblikken stil stond bij het Bijbelsche onderwijs, wat spr. als hoofdvak citeert, ofschoon al het onderwijs moet wijzen op Hem. Bij elk vak kan dat te pas worden gebracht, vertelt in alle een voud en teerheid zooals een moeder dat vermag, in de taal van den Bijbel. Daar dit onderwijs nog al stof voor discussie op riep, was het intusschen al half elf gewor den eer de bijeenkomst met gebed werd ge sloten. Aanwezig waren o.m. de doctoren P. Donker en J. Zalman. DE POLITIE WAS HEM DITMAAL TOCH TE VLUG AF. Bakker v. d. B. hier ter plaatse, die zich herhaaldelijk aan overtreding der arbeids wet schuldig maakt, weet dit doorgaans zoo handig aan te leggen dat die feiten niet te constateeren zijn. Dezer dagen gelukte het de politie even wel hem op'een dier overtredingen te be trappen. Natuurlijk volgde proces-verbaal. STERKEN DRANK VERKOOPEN AAN MINDERJARIGE. Tegen den caféhouder S. werd proces verbaal opgemaakt, ter zake het verkoopen van sterken drank aan een meisje van 14 jaar. HUISVREDEBREUK. Tegen Th. G. W. M. de H. werd proces verbaal opgemaakt op grond van huisvre debreuk. Hij weigerde op de vordering van U diens woning te verlaten. GEVONDEN VOORWERPEN. Een parapluie (in de kerk gevonden) Een schaats Een lederen riem. Aankomen loopen een jachthond. JUBILEUM Ds. TUINSTRA. Op Donderdag 3 Maart j.l. mocht Ds. Tuinstra met zijn gezin alsnog den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar als predikant in zijn eerste standplaats Heke lingen bevestigd werd. Van 3 tot vijf en van 7 tot 9 uur werd er een receptie gehouden in de oude pastorie te Huis ter Heide, waarvan door ongeveer een twee honderd personen gebruik ge maakt werd om hun beminden predikant geluk te komen wenschen. Namens vele an- 'deren hebben verschillende bezoekers in verschillende kwaliteiten bij deze gelegen heid het woord gevoerd. Elk hunner werd afzonderlijk door den jubilaris beantwoord Onder de aanwezigen bevonden zich ook viienden uit andere gemeenten, alsmede de burgemeester van Zeist en Soest, de laatste met zijn echtgenoote. Het werd voor den geachten predikant en zijn gezin een onver- getelijken dag. BENOEMING COMMANDANT BRANDWEER In de vacature van commandant der vrij willige Brandweer werd door B. en W. uit de door de leden opgemaakte voordracht gekozen: de heer A. Tammer. BESTRIJDING VAN BOSCH- EN HEIDEBRANDEN ln verband met den zeer geringen regen val in den laatsten tijd, waardoor in ver schillende streken van ons land bosch- en heidebranden zijn uitgebroken, vestigt de directeur van het Sta^tsboschbeheer yip aandacht op het' vlug>chrift: „Bosch- en heidebranden en het blusschen daarvan", hetwelk op aanvrage bij genoemd beheer, Mliseumlaan 2 te Utrecht, kosteloos ver krijgbaar is. Dit vlugschrift bevat verschillende prak tische raadgevingen ten aanzien van het blusschen en kan daardoor bijdragen tot een doelmatige bestrijding. Het rs een algemeen belang, dat een ieder tot het bestrijden en het voorkomen van bosch- en heidebranden meewerkt HEIDEBRAND Op 4 Maart, ongeveer op het midden van den dag, moest de plaatselijke brandweer uitrukken voor het bestrijden van een hei debrand, die niet ver van het Vliegkamp was uitgebroken. Inmiddels was de brand weer van het kamp ook spoedig aanwezig. Gezamenlijk mocht men erin slagen om den brand binnen zeer korten tijd meester te worden. KANTONGERECHT TE AMERSFOORT Soest niets te melden. Dus anderzijds genomen. Ledigheid is des duivels oorkussen. Het was Zondag 17 Jan., 's avonds* half 9. Een vijftal jongelui te Maarn, vari- eerend tussehen 15 en 19 jaar, vinden langs den Maarsberger weg een onbeheer de fiets. Eigenaar was een kleermaker in Doorn en het karretje was hem gegapt uit eigen schuur. Die fiets moest het kunnen. Met volle vaart werd tegen een schutting gereden. Vermoedelijk hebben alle vijf den storm- rit gemaakt, want vijf waren gecalanceerd en slechts aan een van hen, een 19 jarige werd verdere mishandeling ten laste ge legd. Mijnheer had het reeds gekraakte karretje verder gerameid tegen de schut ting en op een steenen paal. Heerlijk vermaak voor Zondagavond. De Kantonrechter sprak er schande van en nog meer over de grooteren, die het werk niet hadden belet. De twee 15 jarigen werden aan de ou ders teruggegeven, zooals de term luidt. De drie anderen kregen elk f 10 op hun dak. Over schadevergoeding werd niet ge sproken. Mogelijk reeds in orde. De Leerling-Naturalist. Daarmee werd door verd. bedoeld pre parateur of opzetten van dieren. Hoor, hoe schoon iemand zjjn paad je kan effenen. Het was een kooper geweest van afge- magerde zieke kippen op de markt te Bar- neveld, een kwartje per stuk. Hij had ze in Amsterdam wel gekocht de vier voor tien stuivers. De controleur had 16 van zulke kipjes uit zijn krat gehaald op de Barnevelder markt. Maar deze kon zoo mooi vragen als hg wou, ovf die zieke kippen voor de consumptie waren bestemd, Appie Piel draaide er lekker omheen, geen stukje rechtstreeks antwoord. Want, ziet u, men mag geen zieke kippen in voorraad heb ben, bestemd voor de consumptie, zoo als het verbaal luidde. Maar daar waren ze niet voor gekocht. Het poelierschap beteekende zoo weinig in deze malaisetijd. En daarom lei hjj zich toe op naturalist worden, zooals zijn va der. Kippen opzetten en dan verkoopen aan liefhebbers. Ja, dat wou hjj het tribunaal wijsmaken. Zijn vader, als getuige optredend, zei eerst wel, dat hij geen zieke kippen op zette, maar later was het weer, ziek of gezond, dat kwam er voor het opzetten niet op aan. En al kwam hjj bjj zjjn zoon nooit over de vloer, die een niet-Joodsche vrouw had getrouwd, waar was, dat Appie kon koopen als hjj iets zag, dat mooi was om op te zetten. En Appie bleef er bjj. dat hjj daarvoor die zieke kippen had gekocht. Nu men mag wel zulke kippen koopen, als het maar niet is met oppeuzelbestem- ming. En zoowaar. Appie kwam vrij. UITSPRAKEN KANTONGERECHT. Trekdier onbeheerd latenJ. de B. Soest f 5 of 2 dagen. Verboden weg berjjden: J. H. v. d. L., Soest f 3 of 1 dag. Geen rij- ot nunimerbewijsG. W., Soest f3 of 1 dag. Wielrjjdend zich vasthouden aan auto: W. A. J. van M., Soest f 2 of 1 dag.

De Soester | 1932 | | pagina 2