i o Meest gelezen blad ter plaatse WRAAK Bestrijding van oorlogsgevaar. deze plaats mrt Waarom stond Uw advertentie niet op 9 M In bijna 3200 huisgezinnen had men deze dan gelezen FEUILLETON De Kleine Beschermers van den Landbouw, Öe J' aanbreiende doch ook. MÉM ÏT Regelmatig ad verteeren in dit blad* zal uw omzet enorm doen stijgen. Vraagt onze tarieven!! KAMER VAN KOOPHANDEL FA BRIEKEN VOOR DE GELDERSCHE VALLEI. Ter gelegenheid van het feit, dat 1 April het 10 jaar geleden was, dat de Ka mers van Koophandel in haar tegenwoor dige organisatie werden opgericht, hield de K. v. K. v. d. Geld. Vallei te Amers foort 1 April, 15.00 uur, een bijzondere zitting met genoodigden. Verschillende Burgemeesters en Secre tarissen, en andere autoriteiten, vele af gevaardigden van allerlei vereenigingen uit het district, en de leden der Kamer, som mige met hunne dames, waren aanwezig. Van enkele personen, o.a. het gemeente bestuur Amersfoort, was bericht van ver hindering ingekomen. De Voorzitter der Kamer, de heer H. COZIJNSEN Gzn, heette allen welkom en herinnerde aan de samenstelling der Ka mer 1 April 1922. Van die vroegere leden zijn er nog 5 over. Het aantal leden dei- Kamer werd in 1925 van 14 op 18 ge bracht. De heer Jac. Kleber, die aan vankelijk als Secretaris optrad, werd ver vangen door den tegenwoordigen functio naris, Dr. Joh. H. Scheurer. Het perso neel verdubbelde in getaL door de uitbrei ding der werkzaamheden. Spr. gedenkt de 4 leden, die door den dood ontvielen, t.w. de heeren P. C. \V. Foeken (Soest), P. H. Hesp (Soest), E. v. Etikhoven (Ede) en Joh. II. v. d. Meiden -(Amersfoort). Het werk der K. v. K. is volgens Spr. niet gemakkelijk te omschrijven, omdat het meeste ervan niet in hte publiek ge schiedt, maar bestaat in allerlei voor lichting, waarschuwing, hulpdiensten voor particulieren, organisaties en ol'ficieele lichamen. De beperkte geldmiddelen der Kamer lieten bovendien ,_geen kostbare maatregelen toe. Uit de verschillende ja ren stipte Spr. enkele punten aan als illu stratie, dat de Kamer niet vergeefs ar beidde. Spr. herinnerde aan de betere be zorging der Engelsche post: de telefoon verbinding Aihersfoort-Dresdende doua neloods te Amersfoort; de vaargeul voor Harderwijkde ambachtsschool te Har derwijk oplossing van marktconflicten tusschen gemeentenmiddenstandscursus sen in enkele plaatsen van het gewest; de succesvolle districtsdagen in Amersfoort, Nijkerk, Barneveld en Harderwijk; de Eemverbeteringde Amersfoortsche eier- hal; de beroemde film van het district; de ijsbreker in 1929; de handelsavond te Veenendaai; de verharding van den Zwar- tebroeker Zandweg; het Eierenbesluit, dat evenwel een ongelukkigen vorm kreeg; de Contactcommissie te Amersfoort tusschen winkeliers en huisvrouwen; de opheffing van de storingen der P.U.E.M. in 1922; de verdwijning van een vliegenden winkel te Doorn; de opheffing van de zakelijke be drijfsbelasting te Amersfoort; enz. enz. Daarnaast herinnerde Spr. aan de be middeling bij douanemoeilijkheden, poste- rijquaesties, gemeentelijke verkoop, enz. Spr. noemde met groote voldoening het goede contact met pers en organisaties in het district. Vrij lang heeft dit district nog al tame lijk den druk der tijden verdragen; maar den laatsten tijd werd het ook in de Gel- dersche Vallei merkbaarder. Spr. wijst op de exportmoeilijkheden: de beunhazerij; de veranderde koopkracht, zoowel van volksgroepen als binnen elke volksgroep van bepaalde artikelen en de noodzakelijkheid, om deze veranderingen te zien aankomen. Met groote dankbaarheid herdenkt Spr. dat in deze 10 jaar in ons gewest nage noeg geen stakingen voorkwamen. De Ka mer wil geen patroons vertegenwoordiging zijn, zij representeert de bedrijven in haar geheel. Spr. noemt nog de noodzaak van een kanaal door de Vallei en het behoud der vrije eiermarkten en doet op allen in het gewest een beroep, om verder samen te werken. „Dan alleen", aldus besluit spr. zijn rede, „kunnen we in gedachten met hoop en moed den heuvelrand beklimmen, en met welgevallen neerzien op de Ian- NAAR HET ENGELSCH. (Nadruk verboden). 6) Toen hij Mr. Achym en den kolonel de hand had moeten geven, dacht hij onwil lekeurig: Schurken! Zou de tijd mij zóó veranderd hebben, dat gij Douglas Achym niet meer herkent?.... Het zal nu anders niet lang meer duren, of uw rijk is uit! Een echt tooversprookje hebt u hier gemaakt, Mr. Graaf!, riep Elaine, in ver rukking overal rondkijkend. En met de sprookjeskoningin ter op luistering van het geheel, niet waar? vroeg de gastheer met een hoffelijke buiging. Dit was het eerste compliment, dat hem over de lippen was gekomen en dat Elai ne met een lieflijke glimlach beantwoord de, terwijl kolonel' Machin de wenkbrau wen- fronste. Mr. Achym gaf een andere wending aan het gesprek, doordat hij vroeg: Ik hoor, dat u een stiefzuster bij u op Moss Gran- ge heeft wonen. Is dat zoo? Ja, zjj bestuurt mijn huishouden en ik twijfel niet, of dit zal best gaan.. Zjj is misschien wat ouderwetsch, maar Hanna is ook een oude dame. Ik moet haar wel tegenover mijn gasten excuseeren, maar zij houdt een namiddag-siësta en dit is zij zoozeer gewoon, dat het haar tot een da- gelijksche behoefte is geworden. Ik hoop echter binnenkort in de gelegenheid te zijn, haar aan u voor te stellen. douwen, de huizen, de fabriekssehoorstee- nen, heel de nijverheid en het leven van onze onvergelijkelijk heerlijke Geldersche Vallei" (applaus). Hierna houdt de Secretaris, dr. Joh. H. Scheurer, een causerie aan de hand van eenige lantaarnplaatjes. Spr. vermeldt.dat het aantal dossiers van het Handelsre gister, dat 1 April 1922 nog maar 1578 bedroeg, thans is 4947; dat in 1922 ge middeld 1 inlichting per dag werd ge vraagd, in 1931 reeds G per dag. Het aan tal certificaten liep de laatste jaren terug door verminderden export. De subsidies en contributies, waarmee de Kamer an dere lichamen steunt, konden nooit veel zijn, maar stegen geleidelijk. Spr. herin nert aan quaesties, waarmee de Kamer nog bezig is, zooals de verbetering van den weg EistDe Klomp, de spoorweg- aansluitingen bij Barneveld—Kruispunt en op de kruising van de lijnen Amersfoort- Kesteren en Utrecht-Arnhem, de haven te Amersfoort, het toerisme, de hinderlijke spoorwegovergangen in Amersfoort en Nij kerk, de markt en ventregeling, de verbe tering van de losplaats te Soest, enz. Tenslotte geeft Spr. een kort beeld van het succes, dat de Kamer heeft gehad met haar film van het district. Daarna werden den gasten eenige ver- verschingen aangeboden. Tenslotte liet de Kamer een kleine keu rige, nog nieuwe kunstfilm draaien, ver vaardigd door den bekwamen cineast O. v. Neijenhoff, van de .1 W. A. Film-Mij, en haar eigen film van het district in de tweede editie, die allengs noodig is ge bleken. Met een kort woord van dank sloot de Voorzitter daarna deze bijzondere bijeen komst, die ongetwijfeld er toe zal hebben bijgedragen, dat vele banden van de Ka mer met haar district zijn versterkt. De redactie van „Allen Weerbaar", het orgaan van de vereeniging „Volksweer baarheid", wijdt aandacht aan het vlug schrift „De bestrijding van het oorlogs gevaar, vooruitzichten en gevolgen", door W. J. van de Woestijne, uitgaaf van P. N. van Kampen en Zoon, Amsterdam. Het geschrift bevat grootendeels een overdruk van artikelen, door dezen soci aal-democraat over het defensie-vraagstuk in „De Gids" geschreven. De schrijver, de heer P. C. Labrijn, zegt van deze brochure: „Wanneer de leidende persoonlijkheden en hunne volgelingen in de Nederlandsche S.D.A.P, eens even nuchter-zakelijk, even eerlijk en onvervaard wilden denken en spreken over onze landsverdediging, hoe zou de politieke atmospheer gezuiverd wor den, hoeveel gewrongens en onwaardigs in den strijd der eenzijdige ontwapenaars zou vervallen en hoe gansch anders zou ons arme vaderland komen te sthan tegen over vechtlustige buren! En dan óók nog: hoeveel hechter zou de Europeesche Vrede gefundeerd zijn, als Nederland's buren de innerlijke overtuiging koesterden, dat het Nederlandsche grondgebied alléén te for- ceeren zou zijn ten koste van véél tijd verlies, waarin het land zich zou open stellen voor de tegenpartij, terwijl de aan valler, zich ten overvloede een te duchten nieuwen vijand op den hals zou hebben gehaald". Het boekje van den heer van de Woes tijne is in drie hoofdstukken verdeeld: 1. Ontwapening en veiligheid; die door do Insecten, die zij vernietigen per hoofd en per Jaar eene schade van 10.- tot 75.— voorkomen. Veldmuis De tgel 25.i Siy 'tót Dc Vlecler inuis De Kerkuil (f/-d%x De Torenuil „f?. - v\ Shw/kstudrtie M) ZZ /47.W - De Mees 20. De Pad 22.50 De hagedis 22.50 Het Roodborstie De Nachtzwaluw De Zwaluw Liisjej Rupsen ustooK De Mol vernietigt de De Musch téfl JB^' ^5/ engerlingen ma l'i^jhaal^de plantsoenen'om eet insecten en graan Overgenomen uit het Maandblad „De Dierenvriend". Off. Orgaan van de Vereeniging tot verspreiding van geschriften tegen Dierenmishandeling. Secretariaat: Nassaulaan 27. Soestdijk. Madame Brunelli was opzettelijk niet tegenwoordig. Was het enkel een bezoek geweest van mr. Achym en zijn dochter, dan zou zij niet geschroomd hebben, zich te vertoonenmaar nu haar echtgenoot er ook zou zijn, had zij het verstandig geacht, de voorzichtigheid te betrachten. Wij zijn ook zeer verlangend, met uw zuster kennis te maken, merkte mr. Achym op, waarbij de kolonel zich aan sloot. Ik hoop, binnenkort enkele malen te ontvangen, ging de gastheer voort, om mijn dankbaarheid te tóonen voor de vriendelijke wijze, waarop Southshire mij, als totaal vreemde verwelkomd heeft. Mogen wij ook komen? vroeg Elaine met haar onweerstaanbaarstc-n glimlach. Als u hiij de eer wilt aandoen. Ik zou het heerlijk vinden! Alken dit zitten hier in de oranjerie is al een verkwikking. De oranjerie, met al wat er in staat is voortaan te uwer beschikking, verklaar de Douglas. -» Heel vriendelijk van u, antwoordde zij. Maar weet u wel, dat ik u aan uw woord zal houden en komen zal, wanneer ik wil? Dit zal mij een waar genoegen zijn. Nu viel koloneli Machin in: Waarlijk, Elaine, mr. Achym zal nog denken, dat je meent al wat je zegt. Ik waarschuw u, dit laatste togen Dou glas. dat miss Achym -?en verschrikke lijke jongedame kan zijn f Ze vertelt je soms van allerlei' dingen, waar ze niets van meent. Daar ikzelve haar slaaf ben, spreek ik uit ervaring. Wat schildert de kolonel mij nu zwart af, niet waar? Maar hij vergistzich toch, want in dit geval althans meen ik echt, dat ik komen wil. Dan zal ik ook dienen mee te gaan, scherste Machin. Ik heb je niet graag on der mijn oogen vandaan! Mr. Achym stond op, trad op den gast heer toe en zei: Nu wordt het tijd, dat wij teruggaan naar de Abbey. Ik hoop, dat wij u weer gauw eens bij ons zien, mr. Graaf. Gaarne. Waarschijnlijk ontmoeten wij u mor gen op de jacht. Om elf uur is het afrij den.. Ja, ik zal ook aan de sport deelne men. Goeden dag, mr. Graaf, zei nu ook Elaine. Ik zal niet vergeten, dat ik uw permissie heb, om in uw oranjerie te ko men zitten, wanneer ik'daar lust in voel. En daar kolonel Machin zich zoo onge rust over mij schijnt te maken, wil "uw zuster dan misschien wel eens een oogje' op mij houden. Of zou zij daar bezwaar te gen hebben? Integendeel, miss Achym. Het kan niet anders, dan haar een genoegen zijn. Nadat Douglas zijn gasten uitgeleide had gedaan, bleef hij nog enkele minuten in een dien gepeins staan. Mijn hemel, ik zal toch geen liefde voor haar opvatten? Daar is geen plaats voor in mijn hart! Maar wat is zij aller beminnelijkst! Hij slaakte een diepen zucht en ging toen naar de kamer, waar hij wist, dat ma dame Brunelli hem wachtte, volt verlangen, om zijn indrukken te l ooren over de be zoekers. Douglas vertelde haar het een en an der, maar van Elaine vertelde hij niet veel, ofschoon hij wel sprak over hetgeen de kolonel had g'ezegd naar aanleiding van 2.. De directe strijd tegen het militairisme 3. Bijdrage tot de positieve bestrijding van het oorlogsgevaar.. Hoewel het uitgangspunt van den schrij ver een ander is als dat van de redactie van „A. W." de heer v. d. Woestijne voelt riet voor de verdediging van het eigen vaderland, doch stelt zich uitsluitend op het standpunt van den Europeeschen vrede begroet de redactie in den schr. een me destander^ die een poging tot forceeren van ons Limburg in het internationale belang wil betwisten en daarbij voor geen moeilijk heden wil uit den weg gaan. Na meegedeeld te hebben, hoe de heer v. d. Woestijne zich de taak van ons land voorstelt (veldversterkingen, mobiele colon. nes, inrichting van onze groote rivieren in het zuiden en den JJsel tot Kampen tot verdedigingsliniën, met Arnhem als cen trum voor een uiterst mobiel veldleger) merkt „Allen Weerbaar" op: „Niet dus door dienstweigering en sabo tage der landsverdediging, maar door eene realistische vredespolitiek, welke ook ge héél overeenkomt met de opvattingen van vooraanstaande leden der Socialistische Ar beiders-Internationale, en alléén hierdoor, acht spreker zoowel den vrede als het arbei dersbelang werkelijk gediend. Laten wij hopen, dat deze forsche kla roenstoot de slapende en droomende arbei ders van het socaal-democratische kamp helder wakker moge blazen." Naar aanleiding van het desbetreffende wetsvoorstel-Albarda is het van belang het oordcel van den/heer van de Woestijne te vernemen over den wensch om de beslissing al dan niet mobiliseeren van de Regeering over te brengen naar de Staten-Generaal. Dit kan voor schr. zelfs geen vraagpunt uitmaken,, hij zou zulk een overbrenging een postief nadeel achten en strijkt vonnis als volgt: waardeloos voor den vrede, ver grooting van het oorlogsgev ar! En eenzijdige ontwapening? Hoort dezen sociaal-democraat er over: „Nationale ontwapening ontneemt aan Nederland niet die middelen en omstandig heden, waardoor het een' belangrijk stra tegisch bezit is." („Deze belangrijke middelen en omstan digheden zullen hij een ontwapend Neder land hun aantrekkenden invloed op de oor logvoerenden doen blijven gelden." „Een ontwapening van Nederland brengt politieke en militaire onrust in West-Euro pa en de ontwapening verhoogt daardoor het oorlogsgevaar." Schrijver's conclusie over eenzijdige ont wapening luidt dan ook: „Als middel om een uitgebroken oorlog buiten de grenzen te houden of de kans op zijn uitnoodiging tot Elaine, om de oran jerie te bezoeken, wanneer zij wilde. Hij draagt u al een wrok toe, wees daar zeker van! maakte zij haar gevolg trekking. Na een pauze begon Douglas: Ik ben van plan, een bal te geven. Vanavond, na het diner, zullen wij de bij zonderheden bespreken en de uitnoodigin- gen schrijven. Hoe denkt u hierover? Het lijkt mij een heel goed idée. En is u van plan, ze bij die gelegenheid te ontmaskeren Dat kan ik nog niet doen, eer ik de bewijzen van hun ongerechtigheid in han den heb. Eerst moet ik vinden, wat ik zoek, en dan zullen zij ontmaskerd wor den; maar niet op het bal. Maar waarom geeft u dan een bal? Wat heeft u daarmee voor? Dat zult u wel zien. 't Zal geen ge woon 'bal wezen. Bijzondere dingen zullen er gebeuren; vreemde zinnen zullen er gefluisterd worden in de ooren van som migen, die niet weten zullen, door wie hun die ingeblazen worden. Niemand zal zijn buurman herkennenj dus ook niet weten, of hij met een vriend of met een vijand te doen heeft. Men zal zijn innigste ge heimen vernemen van vreemde lippen. Maar kijk niet zoo vervaard, madameMijn bedoeling is« dat het e.en gemaskerd bal zal 'zijn. HOOFDSTUK IX. Het was de laatste dag van het jacht seizoen. Het weer liet niets te wenschen over. De jagers zouden bijeenkomen op Dene Hollow en om elf uur op den och tend was daar dan ook een groot gezel schap samengereden. Elaine was in haar ponywagen ook op uitbreken van een oorlog te verkleinen niet alleen waardeloos, maar duidelijk negatief." Op een andere actueeie uitlating vestigen wij nog de aandacht, Ruim een jaar geleden verklaarde de heer Van Zadelhoff, een der ontwapeningsspecialiteiten van de SDAP. in de Tweede Kamer (23 October 1930), dat er geen gevaar bestond voor een oorlog in het verre Oosten. Daarom was natuurlijk op peil houden van onze Indische marine z.i. louter malligheid. En het is „De Mor gen", die er op wees een goed jaar later valt Japan China binnen en woedt er een oorlog zonder oorlogsverklaring Het waarlijk niet miÜtairistische, radi caal-katholieke blad zet voorts uiteen, dat ook hij een conflict in Europa (men denke hijvoorbeeld aan een bezetting van Duitsch gebied door Frankrijk, indien een nat. so- cial. regeering zich niet aan de gesloten verdragen hield) de door een gewapende macht verdedigde neutraliteit eveneens een vrij algemeene figuur zou kunnen zijn. Wij laten nog even het roomseh-radicale blad aan 't woord: ,rf,Nu weet men, dat, hier te lande, de heer Marchant steeds de stelling heeft ver dedigd, dat na de gesloten verdragen, neu traliteit. die verdedigd moet worden, prac- tisch geen bestaanbare figuur meer is. „Was deze stelling^ gezien het feit, dat het Volkenbondspact volstrekt niet onder alle omstandgiheden het effectief deelnemen aan sancties tegen een weigerachtig lid voorschrijft, gezien verder de mogelijk heid, dat de Raad van den Bond het niet eens zou worden in de beoordeeling van de vraag, wie dc aanvaller is; reeds zeer aan vechtbaar, de feiten hebben thans uitge wezen, dat, binnen de grenzen der verdra gen, feitelijke oorlogsconflicten mogelijk zijn zonder oorlogsverklaring, waarbij, al thans zeker zoolang er geen bindende uit spraak van den Volkenbond isr en die kan lang op zich laten wachten! neutrali teit de gewone figuur zal zijn van alle der den en deze neutraliteit ook verdedigd en met machtsmiddelen gehandhaafd zal moe ten kunnen worden. .Daarmede is het argument voor eenzij dige ontwapening, dat aan dc neutraliteits- figuur werd ontleend,, te niet gedaan." Voorwaar, het is geen prettige tijd voor onze eenzijdige ontwapenaars. Naarmate de afschuw van oorlog ge lukkig toeneemt, groeit het besef, dat het geneesmiddel van onze eenzijdige ontwape naars de kwaal verergert. De nieuwe leus heeft haar besten tijd ge had! (De Vrijheid). G. P. D. de plek gekomenter eere van de gelegen heid had zij een rood lakensch manteltje aan en haar zweep had zij met rood lint versierd. Vol verlangen keek zij uit naar Douglas Graaf en ontdekte hem eindelijk, terwijl zij hem een veel kraniger ruiter vond, dan kolonel Machin, die den laatsten tijd dan ook bij haar afgedaan scheen te hebben. Douglas verliet den groep jagers erf hield met zijn paard naast het ponvwagen- tje stil. Goeden morgen, miss Achym. Een prachtige ochtend, om de jacht mee te besluiten, vindt u niet? Heel vriendelijk van u, om ook zoo eens een kijkje te ko men nemen. Want het was toen wel wat vroeg voor u? Vroeg? Ik ben soms om zeven uur in den ochtend al buiten! En waar gaat de wandeling dan zoo al heen? Soms naar Dene Hollow, om er een veldbouquet te plukken: sleutelbloemen en viooltjes, bij voorbeeld. Kijk eens, wat een massa daar groeien! Ook ga ik wel eens naar de rivier en roei daar wat rond in een boot, zóó oud, dat die op een goeden dag met mij er nog eens vergaat. Maar nu werd het sein tot den afrit gegeven en met een hoffelijken groet rëëd nu ook mr. Graaf weg. In een ommezien was Dene Hollow ge heel verlaten. Elaine stapte uit haar wa gentje en zei tot den groom: Ik zal naar huis loopen; je kunt de ponies terugrijden.. Elaine ging nu aan het bloemen pluk ken, die hier en daar onder de boomen tusschen het gras stonden, tot ze ten slof te een heel voorjaarsbouquet had. (Wordt vervolgd).

De Soester | 1932 | | pagina 4