Zweedsche Belevenissen TUINGRINT «Joh. Tak Verkeerslessen Brandstoffenhandel van den A.N.W.B. Tuingrint f 5.- per M3. I Meylink's Fotohandel J. L. HOKSBERGEN m m u BW Tijdelijke aanbieding H J. VAN DE WIJNGAART, KERKPAD 17a N.Z., Tel. 2133 I e Landbouw Burgerlijke Stand Predikbeurten. DAMRUBRIEK HP ju §t Hf II lip! ÉH ül M W Hf 1 11 BB Hl üi B Hf ÜH ÉH JÉ In Ï1 ÉL aan wat de oudere generatie niet kon tot stand brengen. Voor haar dramatisch werk schijnt zij nu haar vorm gevonden te hebben in het lee- kenspel, waar juist de jongeren om vra gen. Hier voelt zij de gedachten te kunnen uiten, die door de speler? kunnen worden bezield; hier vinden de spelers den vorm voor wat in hen leeft en voor wat zij onder de menschen willen dragen. Hier is dus het zoo noodzakelijk contact tusschen spe lers, dichter en publiek, zonder welk het tooneel niet aan zijn diepste geestelijke roeping kan voldoen. En dat alleen al maakt de opvoering van een leekenspel van Mevrouw Roland Holst tot iets bijzondere. Het eerste deel van dit artikel is ontleend aan de inleiding van S, A. Baelde tot Keur uit de gedichten van Henr. Roland Holst DE VERHOOGING VAN DEN WIJN ACCIJNS. De Vereeniging van Nederlandsche Wijn handelaars deelt ter voorlichting van het publiek het onderstaande, betreffende de verhooging van den wijnaccijns mede: Van den wijnaccijns k f 20.per H.L., worden thans ten behoeve van het „Lee- ningfonds 1914" twintig opcenten is f 4. per H.L. geheven. Deze opcenten worden voor het tijdvak van 1 April 1932 tot en met 31 December 1933 verhoogd tot tachtig opcenten is f 16.per H.L., zoodat de wijnaccijns met opcenten gebracht wordt van f 24.op f 36.per H.L. De zestig nieuwe opcenten worden na gevorderd van partijen wijn, die met in gang van 1 April 1932 in het vrije verkeer in een opslagplaats voorhanden zijn of met in gang van dien dag in vervoer zijn naar een opslagplaats in het vrije verkeer. Voorraden, grooter dan honderd liter, zijn voor de volle hoeveelheid aan navorde ring onderworpen. Van de verordening van de verhoogde op centen zijn vrijgesteld partijen wijn, waar van een particulier ten genoegen van den Minister van Financiën kan aantoonen, dat hij ze reeds vóór 1 Februari 1932 voor persoonlijk gebruik in voorraad had. Hier toe mogen beschouwd worden te behooren partijen wijn, welke op genoemden datum het eigendom waren van particulieren en be waard worden in de kelders of pakhuizen van een wijnhandelaar, mits het tijdstip van koop en de hoeveelheid nauwkeurig kan worden aangetoond. Indien een particulier op of na 1 Febru ari 1932 wijn heeft gekocht, zullen de ver hoogde opcenten daarvan nagevorderd wor den, indien hij daarvan op 1 April 1932 meer dan honderd liter in voorraad heeft. In dat geval moet hij den eersten April 1932 hiervan tegen ontvangbewijs schriftelijk aangifte d;en bij den ontvanger der accijn zen over de gemeente, waarin de wijn op geslagen is. Indien bovenbedoelde hoeveel heid van honderd liter door lateren inslag van reeds voor 1 April 1932 afgezonden hoe veelheden wordt bereikt of verhoogd, dan moet op dezelfde wijze aangifte worden ge daan op den eerstvolgenden werkdag na den dag van inslag. Laatstbedoelde hoeveelheden zijn dan, zonder aftrek van 100 liter aan navordering onderworpen. Resumeerende is de toestand dus als volgt: Een particulier behoeft van den wijnvoor- raad, die op 1 Februari 1932 voor eigen ge bruik zijn eigendom was, geen aangifte te doen, ongeacht de hoeveelheid en onver schillig, of die vooraad ligt in zijn eigen kelder, dan wel onder berusting van zijn wijnhandelaar. Een particulier, die in het tijdvak 1 Fe bruari 19321 April 1932 een hoeveelheid wijn, kleiner dan honderd liter, gekocht heeft, behoeft hiervan geen aangifte te doen. Een particulier, die in het tijdvak 1 Fe bruari1 April 1932 een hoeveelheid wijn van honderd liter of meer gekocht heeft, moet hiervan aangifte doen, indien die hoe veelheid op 1 April 1932 nog honderd liter of meer bedraagt. Tenslotte evenwel begon ik het fraai te vinden en zag naar lectuur om. Boeken schenen er wel te zijn, maar waar ik het steeds voor een verstandige gewoonte gehouden heb, bij lezen van licht gebruik te maken, zij het nu zonlicht of kunst dito, ging ik op zoek naar den schake laar, weigerend het haardvuur deze rol toe te bedeelen. Wat ik evenwel voor een schakelaar, hield bleek een schelicontact te zijn. Een zeer correcte bediende verscheen. Mijnheer wenscht? Nu je er toch bent, breng mij maar thee. Is er feitelijk niemand thuis? I'k zit hier meer dan een uur eenzaam. De disponent is op de derde verdie ping. mijnheer. Dit scheen een verklaring in te houden. Enfin, afwachten maar. De thee verscheen binnen enkele minuten en was uitstekend, wat ik niet van alle thee, die mij in Zwe den geschonken is, zou willen her halten. Dan zit ik weder geruimen tijd een zaam, las. dronk mijn thee. Het- was, als had ik myn intrek genomen in een tot pension omgebouwd landgoed. Tenslotte ging de deur open.... dit was een verras sing. Op den drempel stond een jong meisje, van een frappante en imposante verschij ning. Zij was iets meer dan middelmatig lang en slank en had licht, aschblond haar, dat wijd uitstond om het regelmatige, fij ne gezicht waarvan ik geen oogenblijk aarzel, het als van een eminente schoon heid te benoemen. Haar houding was ko ninklijk, teekende zich in al haar gratie af tegen den achtergrond van bijna zwart, glanzend eikenhout waarover de rooden gloed van het haardvuur zich dansend verplaatste. Wij stonden beiden een oogenblik spra keloos zij vermoedelijk van verbazing over mijn aanwezigheid, ik van een eerlij ke bewondering. Zoo, zeide zij, nadat ik rnjj bekend gemaakt had bent u die merkwaardige vreemdeling, die Stockholm verlaat om zich in dit spookhuis te laten begraven. Een ander is blij, wanneer hij met goed fatsoen hier vandaan kan. Zij zette zich in een der andere lederen fauteuils bij het vuur. U sprak van „Spookhuis" zooeven. Hoe bedoelt u dat? Letterlijk. Dit is een spookhuis. En kele gewone traditioneele spoken. Die zijn ongevaarlijk, hoogstens lastig, omdat anderen er bang voor zijn. Maar wij heb ben ook moreele spoken hier. U maakt mij nieuwsgierig. lle LES. ANWB TOERISTENBOND VOOR NEDERLAND NACHTEGAALSTRAAT 9, UTRECHT TELEFOON 10341 Camera's - Fotografie- en Projectie-artikelen AFWERKEN VOOR AMATEURS Groote sorteering ALBUMS Niet noodig. U zult alles toch wel ervaren. - En nu het tweede deel van uw uit lating. Moet men uit uw gezegde, dat „een ander" met goed fatsoen hier vandaan wenscht opmaken, dat u die ander bent? U bent scherpzinnig. Het „goede fat soen", dat mij belet steeds op reis te zijn. is intusschen mijn vader. Ik voorzag uw vraag en ben u voor. En dat goede fatsoen is tenslotte heelemaal geen fatsoen, maar wèi begrepen eigenbelang. Ik vond, dat aan dit van hare zijde met merkwaardige openhartigheid aangevangen gesprek, zij het dan eenigszins bitter, door de discretie een duidelijke grens gesteld werd. Het zou mij echter spoedig blijken, dat fröken Karin Dahlgren in haar uit latingen nóch zichzelf nóch anderen wensch- te te sparen. Er lag ongetwijfeld een groote charme in haar wijze van spreken, maar geen charme, die mij bij haar beheerscht- voorname uiterlijke verschijning scheen te passen. Er wordt van mij verwacht, dat ik met Kerstmis een maand thuis ben. Mijn in schikkelijkheid op dit punt verschaft mij bepaalde faciliteiten. Indien u het hier eeni- gen tijd uithoudt en U blijkt eenigszins normaal-menschelijk, denk i'k een soort bondgenootschap met IJ te sluiten. .Waarschijnlijk paste hierop een compli ment. over het aangename van zoo'n bond genootschap of zoo. Maar ik blink niet uit in het companeeren van complimenten. Als de situatie het lanceeren er van vereischt, bedenk ik enkele passende van te voren. In alle andere gevallen schiet het juiste woord, het brillant-flatteuse gezegde, mij eenige uren te laat in de gedachten. Ik volstond dus met een hoffelijk-aprecieerende nei ging. Het gesprek nam een andere wending. Heeft U reeds met ieder kennis ge- aakt? Mevrouw, Uw moeder heeft mij ont vangen. Verder had ik nog niet het genoe gen, iemand te ontmoeten buiten U. Men heeft mij blijkbaar tijd tot uiitrusten van de reisvermoeienissen willen schenken. - Als ik U goed begrijpt, heeft men U aan Uw lot overgelaten. Verbaast U zich over niets op Talfors. Vermoedelijk heeft men U Uw vertrekken nog niet aangewe zen ook. .Er kwam een knaap, die mij op ver zoek thee bracht en vertelde, dat de heer des huizes zich op de derde verdieping be vindt. Is dat een camouflage-aanduiding? Ja, daar zult U wel meer van hooren. Ik zal U intusschen nog een kop thee in schenken. Wij spraken nog een kwartiertje over on verschillige onderwerpen, daarna werd de bediende gewaarschuwd om mij in mijn vertrekken te installeeren. (Wordt vervolgd). (voorheen R. FRESE, Hofleverancier, BAARN. Vleeschhouwerij Varkensslachterij Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 BESLIST EERSTE KWALITEIT Dagelijks hooren en bezorgen. c c c c c c c c c c c c c Heden aangevoerd prachtig Tuingrint. Vraagt onze scherp concurreerende prijs per M8. VOORHEEN KL.EMAN BERGHUIS Kantoor: Kerkpad la - Telefoon 2180 - Huis: Telefoon 2186 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 HAAL LINKS IN! Wat is de grondregel van het verkeer? „Hou rechts en rij bij het inhalen links voorbij". Zouden alle vervoermiddelen, langzame en snelle, op een breeden weg evénvéél' rechts moeten houden? Neen. We hebben in les 9 geleerd:hoe minder spoed ho,e dichter bij het trot toir. Op het linker plaatje maken er twee een fout. De jongen op de fiets, die den voerman rechts voorbij wil rijden, maar ook de voerman op den wagen maakt een fout omdat hij niet genoeg rechts hield en daardoor den wielrijder als 't ware uitnoodigde hem aan den verkeerden kant, dus rechts, in te halen. Dat brengt ge vaar mee, want als nu die voerman naar rechts wil uithalen, omdat hij een signaal van een auto achter zich hoort, dan raakt de fietser beklemd tusschen het trot toir en de kar. Op de rechter teekening rijdt de voer man goed en zooals het behoort, dicht langs het trottoir en het meisje op de fiets gaat hem, zooals het moet, links voorbij. De fietser aan den overkant van de straat doet het ook goed en laat de auto alle ruimte om hem voorbij te rijden. Zoodra het meisje het paard voorbij is, moét ze het midden van de straat weer vrij laten en dus weer naar rechts gaan, maar niet vlak vóór het paard langs, want dan maakt ze dat paard aan het schrikken. Dat plotseling voor een ander langs gaan heet „afsnijden", of met een uitheemsch woord „coupeeren" en ieder begrijpt wel, dat dit gevaar en ongelukken kan veroorzaken. Onthoud dus goed: Haal links in en ga dan geleidelijk weer naar den rechterkant van den weg. COCCIDIOSE, HAAR AARD, EN DE MANIER VAN BESTRIJDING VOORKOMING). De verschijnselen van coccidiose heb ben eene merkwaardige overeenkomst met die van pullorum. De aangetaste dieren worden bij beide ziekten luste'oos,. nan- gerig missen den gewonen eetlust, staan te knikkebollen, zitten vaak in elkair als ronde wezentjes en lijden aan slijmerige diarrhee, welke uitwerpselen, aan den aars blijven kleven en daar opdrogen iot een propje. De pullorum begint doorgaans reeds in de eerste levensdagen, terwijl coccidio se zich meestal openbaart rond den 3 weken leeftijd. En dan verder tot ze 4 maanden of ouder zijn. Al spoedig groeit het kuiken niet meer, het vermagert snel en meestal treedt de dood na eenige dagen in. De ziekte wordt veroorzaakt door een kleine parasiet welke in hoofdzaak leeft in het slijmvlies van den darm. Wordt een aan coccidiose gestorven kuiken onder zocht door iemand, die daar routine in heeft (of beter nog door een bacterioloog), dan ziet deze vooral de dunne darmen aangetast, inzonderheid het gedeelte ach ter de spiermaag. en ook de blindedar men. Hier ontwaart hij eene sterke uitzet ting en bij verder onderzoek blijkt de darm gevuld met eene bruinachtige massa. Zekerheid geeft echter alleen het mi croscopisch onderzoek, zooals dat b.v. aan de Rijksseruminrichting te Rotterdam en aan het Instituut voor parasitaire en in fectieziekten te Utrecht wordt toegepast. De ziekte openbaart zich voor den ge wonen kippenhouder vrij plotseling, d.w.z. zonder dat zich eerst verschijnselen heb ben voorgedaan die er op wijzen, dat coc cidiose in aantocht is. De ontlasting is de besmettingsbron. Hierin ligt voor ons een vingerwijzing. Wij hebben vaak gezien, dat de ge zonde en de schijnbaar gezonde kuikens aan den mest der zieken pikken. Daar die mest geinfecteerd besmet is, zullen we dus als eersten éisch moeten stellen: elk verdacht kuiken direct er tusschen uit te nemen want het is een ambulante.- wandelende smetstofbron. Menigeen heeft ongetwijfeld zijn kop pel nog gered door het eerste, ook maar verdachte kuiken, af- te zonderen. Een massa kippenhouders willen daar echter nog maar niet toe overgaan en daardoor hebben ze het niet zelden aan zich zelf te wijten, dat de besmetting zooveel slacht offers maakt. Waarom de gansche koppel in de waag schaal gesteld, om één of een paar kui kens. die waarschijnlijk toch niets meer worden? Een besmet kuiken heeft echter al mest gedeponeerd waarin coccidiën aanwezig zijn, voordat het 't beeld van een werk?- lijk ziek beest vertoont. De mest ligt dan op den bodem, tus-, schen het strooisel, althans wanneer geen gaasbodem aanwezig is. We kunnen dus niet volstaan, enkel met de verdachten weg te nemen. Gelukkig is de ontlasting, direct nadat zij het lichaam verlaten beeft, niet be smettelijk, zij wordt dit eerst na 2 a 3 iagtn. Reinheid treedt dus op den voor grond. De mest moet daarom zoo spoedig mogelijk verwijderd worden. Een gaasbodem heeft ontzaggelijk véél voor, omdat de mest dan tusschen de ma zen doorvalt of er doorheen geloopen wordt. aar men niet over een gaasbodem be schikt, is het gewenscht eene dikke laaw iurfstrooisel in het hok te brengen en deze, vooral in het begin, aanhoudend te ververschen. Het kost wel een beetje moei te en geld doch als men er de cocidi- ose mee voorbehoedt, is dat uitstekend besteed. Verder is ook noodig, we zouden kunnen zeggen in de allereerste pliaats! (lat van stonde af aan alles, letterlijk alles gedaan moet worden, om de Kuikens Krachtig te houden. Dat is met het oog op iedere ziekte gebiedende eisch, maar aangaande coccidiose inzonderheid. Iedere invloed die als een schadelijke prikkel op, het darmkanaal inwerkt, dient vermeden te worden. In „Ons Nutpluim- vee" van A. A. ter Haar (uitgave Jos. Leyter- Xijpels te Maastricht) werden als zoodanig aangegeven: le. plotselinge verandering van voe der; 2e. overvoederinga. te véél korrel; voer: b. te veel meelvoer (alis zoodanig is de droogvoedermethode wellicht te ver kiezen boven de „natte" methode); 3e. koude en tocht. Wjj zouden hieraan willen toevoegen en vocht. Ook overbevolking werkt coccidiose in de hand. Natuurlijk moet de uiterste zin delijkheid betracht' worden met de drink en voederbakken, waar nooit mest in ge deponeerd mag kunnen worden. Laten wij toch alles buitengewoon zin delijk houden want als er eenmaal een hevige infectie is, dan staan we machte loos, behandeling komt te Laat. Een geneesmiddel in den waren zin des woords is helaas nog niet bekend. Karne- melkproducten zijn in zulke gevallen aan te bevelen, vooral gedroogde karnemelk, z.g. karnemelkpoeder. Maar ik vind dit meer geschikt als voorbehoed-, dan als geneesmiddel. Vochtig groenvoer, moet altijd, maar* vooral nu, vermeden worden, daar het den groei der coccidiën bevordert. Sommigen laten als coccidiose optreedt, tijdelijk al le groenvoer weg en verstrekken hier voor in de plaats wat levertraan en gisl- poeder. Maar nog eens: we moeten trachten al die misère te voorkomen, door boven staande wenken op te volgen. Dan zijn we in elk geval voor ons zelf verant woord. (Alg. Holl. Landb.blad). van 713 April 1132 GEBOREN: Lam-berta Maria dochter v. A. Groenestein en B. C. Roest Beetzlaan 3; Johannes Lambertus zoon van C. de Bruin en M. Hogedoorn Nieuweweg 29; Johannes zoon van N. J. v. d. Horst en G. Klarenbeek Verlengde Postweg 70; Gerar- dus Antonius Johannes zoon van W. Hart man en M'. J. Koelman Birktstraat 53; Hillegonda Johanna dochter van J. de Jong en H. J. van den Heuvel 2de Heeserlaantje 4; Hendrikus Gerrit zoon van J. Maassen en H. Bogema Beetzlaan 78. ONDERTROUWD: geen. GEHUWD: G. Westerveld en G. van Ag- terveld; A. J. Beijer en G. Werkhoven; C. van de Pol en R. G. van Marle. OVERLEDEN: Hendrika Johanna Ro- mijn 76 jaar ongeh. Heideweg 52; Jacoba Col jee 11 maanden Dorresteinweg 35; Ja- cobus Roos 65 jaar gehuwd met J. van Aken Kerkpad NZ 37; Rijndert van Bloemendaal 74 jaar gehuwd met M. van Boeijen Eigen domweg 82; Teunis Lamberts 72 jaar wedr. van G. Darmois Beckeringhstraat 32a; Jo hannes Kuit 49 jaar gehuwd met S. H. Krol Schoutenkampweg 28. Vestiging van 7—13 April 1932. J. Klay van den Haag naar Kolonieweg 22; A. W. F. Nierop van Amsterdam naar Da Costalaan 15; H. D. C. Geus van Am sterdam naar Da Costalaan 15; G. F. Malta van Utrecht naar Schrikslaan 49; M. Bur gers met gezin van Breda naar Dijkhuis straat 15. A- ten CateSchellevis van den Haag naar Amersf.straat 70; J. C. Schut met vrouw van den Haag naar Julianastr. 17; Wed. A. J. Proot van Stoutenburg naar Soesterb.straat 133. E. A. Brunner van Utrecht naar Luchtv.afd.; A. Wallet van Leiden naar Laanstraat 78. J. R. Bos van Amersfoort naair Amersf.straat 112;1 H. Tüllman van Beur (Dld.) naar F. C. Kuy- perstraat 11; M. Damaschke van Essen (Dld.) naar Beukenlaan 11; H. Terhar van Essen (Dld.) naar Beukenlaam lj( J. P. Smit van Hilversum naar Vredehofstraat ld. IJ. Heertjes van d^n Haag naar Juliana- straat 6c; M. Perier van Eemnes naar Birktstraat 16; M. G. Wijnbeek van Huizen naar Talmalaan 28; N. de Best van Drieber genR. naar Middelwijkstraat 21. A. F. van Houttum van Baarn naar Spoorstraat 22. Vertrek van 713 April 1932 D. Staal van Heuvelweg 8a naar Vrie#s p/a Ver. „Het Hoogeland"; A. L. Zijp van W. Pyrmontlaan 50 naar Amsterdam, Hee renstraat 16 bis; J. Roorda van Middel wijk straat 5 naar Zuidlaren, A 48; H. J. Leijsen van Amersf.straat 119 naar Arnhem, Zie kenhuis Anajah; F. Kubicki van Postweg 7 naar Delden, Wiene E 32; J A. Gerth van Wijk met vrouw van A. Paulownalaan 23 naar Arasterdam, Zunderdorp; T. Meer- ding van Oude Utrechtscheweg la naar Amersfoort, Kruiskamp 11; D. Wassenaar van Nieuweweg 49b naar Ede, Grootestraat 114; VVed._ H. R. K. de Langen van Steen hofstraat 5 naar Amsterdam, Crijnssenstr. 21 1 hoog; P. J. E. Janssen* van Lucht vaartafdeeling naar Zeist, Hertenlaan 34; P. Honig van Klein Engeldaalweg 9 naai Ede, Bunschoterweg 9; J. v. Heuvel van Veenzoom 2 naar Breukelen, Zandpad; W. H. Jansen met vrouw van Soesterb.straat 111 naar Zuilen, St. Winfridusstraat 12, P. W. van Velzen van 2e Heeserlaan 2 naar Zeist, Heerenlaan 29; W. M, Tolboom van Oude Grachtje 18 naar Huizen N.H., Naar derstraat 302; L. G. Reijns van Luchtvaart- afdeeling naar Velsen, Bredcroweg 50. Verhuizingen in de Gemeente van 713 April 1932. G. Hilhorst met gezin van Eemstraat 4 naar Schoutenkampweg 4; H. van Lubek van Schrikslaan 49 naar Den Blieklaan 27; W. Kuys van Anna Paulownalaan 23 naar Steenhofstraat 65; A. J. van Harencarspel van Dijkhuisstraat 15 naar Banningstr. 56 NED. HERV. GEM TE SOEST Zondag 17 April 1032 kei-k 11) uur: l)s. Groe neveld, Kerk 6 uur: geen dienst. Emmakerk 10 uur: de F.erw. Heer van Oest. Emmakerk 6 uur: Ds. Groeneveld. HERV. (GER.) EVANG. Spoorstraat Zondag 17 April 1932 's morgens 10 uur: Ds. I. Kievit, van Baarn. 's Avonds 6 uur: Ds. P. van de Graaf, van Ede. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE GEMEENTE. Zondag 17 April 1932 voorm. 10 uur, nam 6 uur: Godsdienstoefening. Dinsdag 19 April nam. 7.30 uur: Ds. L. S. den Boer, van Leerdam. VEREEN. VAN VRIJZ. GODSDIEN- STIGEN. SOEST. Zondag 17 April 1932 10.30 uur: Ds. A. D. Klaver, van Hoorn. Redacteur. H. Bakker Jr. Correspondentie-adres: Laanstr. 32 te Soest Oplossingen te zenden aan bovenstaand adres binnen 8 dagen. PROBLEEM No 8. Joh. de Bree, A'dam Zwari: 9 1 2 3 4 5 IJM. üi 15 25 35 45 46 47 48 49 50 Wil: 10 Hel Damspel. De stand in cijfers moet zijn: Zwart 9 schijven op 35/1020 en 28. Wit 10 schijven op 1722—2733—3437 38—40—43 en 45. Wit speelt en wint. Oplossing Probleem Nó. 6. De stand was: Zwart 23536—«39 en 43. Wit: 1213152447 en dam op 35 Wit speelt: Zwart: 12— 7 2X11 ia— 8 3X12 47—41 36X47 3549 47X20 49 x 34!! en niet naar 25 zooals enkelen op lossers meenden, want dan zou remise vol gen door zwart 394450. 15X35 39X30 en wint op tempo. Goede oplossingen ontvangen van de hee- ren P. Floor, S. de Z., B. van Woudenberg. Beide laatstgenoemde heeren zonden mij een nevencplossing, welke natuurlijk ook als juist beschouwd wordt. Springers Tournéé door Nederland. De vorige week was de wereldkampioen B. Springer de gast van de damclub „Ons Genoegen" te Utrecht. Dit was een prachti ge propaganda-avond voor ons damspel. Springer speelde een partij blind tegen den heer D. de Zwart, lid van O G. en gaf na afloop een simultaan-seance. Wij waren getuige van Springer's geweldig blind en simultaanspel, (van de 35 borden won hij er n.l|. 33, speelde 1 remise en verloor slechts 1 partij). De blindpartij werd door Springer op zeer fraaie wijze gewonnen. Wij vonden deze winstgang belangwekkend genoeg, om het verloop hiervan aan de le zers voor te leggen. De stand luidt: Zwart (Springer) 2232734 en 44. Wit 12—153537 en 38. In dezen stand speelde zwart 4450. Nu mag wit niet 1510 spelen, want dan volgt 27—32 (wit 37 X 19) zwart 34—40 (35 X 44) zwart 50 x 5, en wint. Wit overzag dit echter en offerde een stuk door 3530 (39 x 35) en speelt u 1510. Doch ook nu „zag" Springer de winst en speelde zeer verras send 27—31, (37 x 26), 2—7, (12 x 1) 50—45, (1 x 29) 45 x 5 en wint. Zwart moest eerst 2731 spelen anders moet hij drie schijven slaan naar 26 en wit haalt dam met remise.

De Soester | 1932 | | pagina 2