van terug. Door de verkeerde schatting der gronden bij den aanvang en het totaal gebrek aan behoorlijk toezicht en behoorlij ke administratie, bestaan er thana de on- geloovelijkste toestanden. Op 'n complex, 'n stukje van 700 M2 rust b.v. thans 'n schuld van niet minder dan ruim f 12000. Wat wel illustreert het hopelooze van 't heele geval. Op complex 20 rust een renteschuld van f 000, terwijl de gemeente er niets aan heeft; op complex 18 rust een renteschuld van f 4000 's jaar*, hetgeen zuiver verlies betee- kent en nu maar jaar na jaar bestendigd moet worden door den verkeerden opzet van indertijd. Nu de balans van 1027 eindelijk, notabene in 1932, klaar is blijkt een VERLIES VAN MEER DAN 10.000. Bij de opmaking der verdere balansen zal wel blijken, dat dit verlies in de jaren 1928, 1929 en 1930 nog zeer veel meer zal be dragen en het is bepaald onbegrijpelijk, dat alles nog maar zoo lang heeft kunnen dopr- gaan. De Directeur is veel te laat wegge zonden, in het belang der gemeente had dat veel eerder moeten geschieden. Spr. weet, dat er thans eindelijk plannen zijn.tot verandering en om te komen tot een op lossing van toestanden, die toch niet zörl- der meer zoo kunnen blijven doorbestaan. Doch die oplossing zal dan alleen kunnen worden gevonden met een zéér groot ver lies voor de Gemeente. Aan de andere zijde betuigt spreker zijn dank voor de zeer overzichtelijke wijze, waarop een en ander thans nu eindelijk aan de Raadsleden is aangeboden. Daardoor heeft men thans werkelijk een behoorlijk overzicht kunnen krijgen. De rekening wordt hierna z.h. st. voor- loopig vastgesteld. f' •r>. Voorstel van B. en W. tot overbren ging van de op de begrooting 1931 geraam de reserve naar den dienst 1932 teneinde deze zoo noodig te bestemmen ten behoeve van den gewonen dienst der gemeente. (No. 21/196). De heer Bleeker had deze kwestie liever willen behandelen ter gelegenheid van de begrooting voor 1933. Spr. is zeer zeker ook niet voor belastingverhooging, maar daarvoor moet men met alle feiten en om standigheden rekening houden. Indien in 1933 door de strikt noodige uitgaven zulks noodig zijn zou, zal spreker echter dan niet absoluut afwijzend staan tegenover eenige belastingverhooging, als dat niet anders kan. De heer Grootewal wil het reservepotje van ruim f 95.000 zuinig bewaren. Alvorens de belastingen te verhoogen zou men dat eerst kunnen opgebruiken. De reserve be waren, doch de belasting verhoogen, zou voor de inwoners onoverkomelijke lasten geven en zou allerminst op zijn plaats zijn. De normale dingen moeten worden betaald en de hoogst noodzakelijke dingen zullen moeten worden verricht, doch met het uiter ste bezuin'gen en alle luxe en zelfs alles wat daar ook maar naar zweemt, achter wege laten. Zelfs de versnelde uitvodring van de verbetering van wegen, hoe nood zakelijk overigens ook, beschouwt spreker toch altijd nog als in zeker opzicht een litxe die in het uiterste geval achterwege kajn en moet blijven. De heer Endendijk is voor het voorstel, doch wil zich nog niet vastleggen omtrent de bestemming, die men aan de reserve wil geven. B. en W. stellen thans reeds yqor de reserve te gebruiken, om, indien zulks noodig mocht zijn, in de eerstvolgende ja ren zonder belastingverhooging een slui tende begrooting en rekening te verkrijgen. Daardoor zou de Raad thans reeds in prin cipe besluiten zulks te doen en dat wil spr. niet.- Hij wil verder naar de gebleken om standigheden beslissen en zich thans niet principieel vastleggen. Wethouder van Duren wijst op de woor den: „zoo noodig", als het niet noodig is, dan behoeft de reserve natuurlijk niet te worden aangesproken. De heer Busch merkt op, dat de bezwa ren van den heer Endendijk worden onder vangen. daar elk voorstel om aan deze re serve geheel of gedeeltelijk eenige bestem ming te geven, toch weer nader in den Raad moet komen, zoodat de Raad dan toch in elk geval naar omstandigheden kan beslissen. De heer Gasille wijst op de verbetering van den Ossendamweg, die toch wel als uiterst noodzakelijk moet worden aange merkt. In elk geval zou spreker dus een deel der reserve voor die verbetering willen besteden, want die weg kan onmogelijk zoo blijven. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen. 6. Voorstel van B. en W. tot toekenning van een vergoeding aan den ambtenaar, die tijdens de ziekte van den gemeenteontvan ger diens betrekking waarneemt. (No. 661) De heer Nooder informeert naar de sa larisherziening, o.a. bij het Gasbedrijf. De burgemeester antwoordt, dat die zaken bij de Salariscommissie zijn en hiermede niets te maken hebben. De heer Grootewal vindt in deze tijden, dat algemeen salarisverlaging wordt toege past het schromenlijk overdreven om een ambtenaar f 100 p. mnd. extra te geven voor de werkzaamheden, die hij tijdens de ziekte van zijn chef heeft moeten verrichten. In dien iemand in staat geacht wordt zijn chef langeren tij'd te vervangen, is dat al een eer en een prachtige leerschool. Spreker meent, dat het meer dan voldoende is, indien een veel lager bedrag wordt gegeven. De heer Busch is het daarmede eens en wijst er op, dat de belastingbetalers Het maar weer moeten opbrengen. Zonder min dere waardeering voonden betrokken amb tenaar en onder een compliment voor de meer gepresteerde arbeid, zou spreker een extra bedrag van f 25 per maand voldoende achten. De heer Endendijk meent, dat de normen in het ambtenarenreglement zijn vastgelegd, doch de burgemeester deelt mede, dat zulks niet zoo is ten aanzien van de vervanging van een hoofd van dienst. Dat wordt steeds naar omstandigheden beoordeeldt De heer Gasille vindt het ook een prach tige leerschool voor dezen ambtenaar die langen tijd in staat is gesteld zijn chef alge heel te vervangen. Bij latere sollicitaties naar elders is dit voor hem van veeL be lang en hij moest zeer tevreden zijn, dat deze gelegenheid zich heeft voorgedaan, waarvan hij veel nut heeft getrokkenTDaar- enboven had hij geen verantwoordelijkheid, daar hij geprofiteerd heeft van de borgstor- ting van den Ontvanger, waarvoor hij zelfs niets heeft betaald. De heer Bleeker betwijfeld of die borg- storting hem wel gebaat zou hebben en de verantwoording voor de geheele gemeente- financiën van Soest is toch ook zoo zwaar, dat daartegenover wel een behoorlijke ver goeding op zijn plaats is. De heer Busch meAit, dat als elke ver antwoordelijkheid altijd maar betaald moet worden, het dan beter is, dat de geheele boel vandaag afbrandt, dan morgen. Ver antwoordelijkheid is toch nooit te betalen. De burgemeester wil dan, gehoord de be sprekingen in den Raad, het voorstel split sen en afzonderlijk stemmen over het priü- cipe van eenige vergoeding en over het bedrag dier vergoeding. De heer Grootewal doet dan een bemid delingsvoorstel om f 50 per maand te geven. Het principe-voorstel om eenige vergoe ding te geven wordt hierna met 15 tegen 0 stemmen aangenomen. Het voorstelGrootewal om de vergoe ding te bepalen op f 50 per maand, wordt dan aangenomen met 8 tegen 7 stemmen. Vóór dit voorstel stemden Mej. Funke, en de heeren Grootewal, van den Breemer, de Bruyn, van Dam, Gasille, van Klooster en Busch. 7. Voorstel van B. en W. tot regeling van de belooning van de school-schoon- maakster voor de school in de Kerkebuurt. (No. 2050). Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. 8. Voorstel van B. en W. tot toekenning van een jaarlijksche gratificatie van f 63. aan den oud-tramconducteur P. Koppen. (No. 1719) De hr. Grootewal meent, dat indertijd 40% toeslag is gegeven op 't pensioen en waar de man nog een uitgesteld pensioen kreeg, is dat daarom geschat op f300. -, welk bedrag hem toenmaals is toegekend. Indien men bij de opheffing van het Trambedrijf had geweten, dat dit uitgestelde pen sioen slechts f 237.zou bedragen, had men hem indertijd ook een gratificatie toe gekend van slecnts f237.—. Die gratnica- tie toch was bedoeld om in de plaats ce treden van het uitgestelde pensioen, zoolang hij dat nog niet kreeg. De betrok kene heeft dus geen nadeel, maar zelfs voordeel gehad. Er is namelijk thans ge bleken, dat hij slechts f237.— krijgt, terwijl op f 300. was gerekend. Feite lijk heeft hij dus al die jaren f 63. - te veel ontvangen door de verkeerde raming van indertijd. Spr. wil nu dat wel niet te rugvorderen, maar meent toch, dat er ook geen aanleiding is deze f 63. nu nog pens te gaan bijpassen. De gemeente-secretaris, de heer J. Ba tenburg, herinnert er aan, dat het Tram bedrijf is geliquideerd. Er had dus een wachtgeldregeling moeten komen, docb toen is een en ander met de betrokkene geschikt en aan Koppen is in het vooruit zicht gesteld daarbij in ieder geval te kun nen rekenen op f300. hetzij van de gemeente als gratificatie, hetzij later als uitgesteld pensioen. Nu valt dat thans te gen, maar als Koppen indertijd geweten tiad, dat het geen f 300. maar slechts f237.was, was hij dan wellicht met de regeling niet acc-oord gegaan. Er is nu eenmaal een overeenkomst over i' 300 De anderen, bij liet vroegere trambedrijf werkzaam, zijn in Gemeentedienst geble ven en overgegaan naar Openbare ^kerken. Alleen Koppen is vertrokken echter met een garantie van f 300. - De gemeente zal dus de ontbrekende f 63.- moeten bij betalen. Na deze uiteenzetting wordt het voorstel z.h.st. aangenomen. 9. Voorstel van B. en W. met betrekking tot het door ged. staten gevraagd advies inzake verlaging van wedden van burge meesters, secretarissen en ontvangers. (No. 2516) De heer Busch vindt de motiveering van B. en W. buitengewoon stumperig. Het gaat thans alleen over verlaging van wed den van Burgemeester, Secretaris en Ont vanger en de salarissen en loonen van ambtenaren en werklieden hebben hier nog feitelijk niets mee te maken. De zaak van salarisverlaging is een principieele kwes tie, daar de centen voor salarissen voor namelijk van de kleine middenstanders moeten komen, die er thans beroerder aan toe zijn, dan de werklooze arbeiders. He laas zal de tijd wel moeten komen, dat tot salarisverlaging zal moeten worden over gegaan en dan zoude het van geen goede gemeenschapszin getuigen indien de sala rissen van ambtenaren en werklieden niet zouden zijn verlaagd. Ook voor de hoogere ambtenaren zal dan verlaging noodzakelijk zijn en deze zullen een flink offer moeten brengen. De gemeenschapszin verzet zich er tegen, dat bij voorbaat elke salarisver laging door B. en W. wordt afgewezen. Wethouder van Duren herinnert aan 't overleg met de ambtenaren en werklieden vóór de begrooting voor 1932 gehouden. Er is fe^en afgezien van vergoedingen voor overwerk, doch als compensatie daartegen over zou dan buiten het geval van uiters ten noodzaak geen salarisverlaging plaats hebben. Aan overwerk wordt ongeveer f1300.uitgekeerd plus f1800.—- voor overwerk aan de politie, welk totaal be drag van f 3100.juist 3 pCt. van het to taal salarisbedrag is en dus juist overeen komt met de salarisverlaging, waarvan dan wellicht sprake zou kunnen zijn. Wat straks gebeuren zal, weet spr. niet, maar als liet inderdaad tot belastingverhooging zou moeten komen, dan is spr. persoon lijk ook voor een flinke salarisverlaging. De heer Gasille meent, dat overuren met wat goeden wil best bijna geheel kun nen worden voorkomen en feitelijk een soort luxe beteekend. Vooral f1800. van de f 3100.—» overwerk alleen voor de politie lijkt spr. zeer overdreven. Vroeger toen er totaal 6 man was, kon het ook en liep het goed en nu. terwijl er zooveel meer zjjn zou het dan noodzakelijk zijn nog daarenboven zooveel voor overwerk te betalen. Indien het moet, is met de be schikbare manschappen best een rooster op te stellen^ zonder overwerk, behoudens dan een hoogst enkel buitengewoon geval. Natuurlijk zal er dan wat minder surveil lance moeten komen, maar dat kan best want Soest munt niet uit door onveilii- heid. Dan is reeds het grootste contingent dei; overuren verdwenen. Aan de overuren bij Openbare Werken is niet veel te doen, daar dat meeat noodzakelijk is. Overigens heefi spr. er geen enkel bezwaar tegen, als de vergoeding voor overwerkuren, in- stjiktpioodïcak^ijk z^jn, weer wordt iJgevoeid lèn daartegenover dan een behuorlijke salarisverlaging staat. Noodzakelijk overwerk behoort ook te wor den beloond. De heer Ncoiler merkt op. dat we af- dwab n, het betreft thans alleen Burge- meester, Secretaris en Ontvanger. De heer Bleeker meent, dat alle lagen der bevolking getroffen worden en dat de middenstanders het nog altijd beter heb ben dan de werkloozen. Het verkeer is toegenomen en surveillance van één agent in de buitenwijken is werkelijk niet te veel. In Soestduinen heerscht een ware terreur nabij het woonwagenkamp. Hek is niet nogelijk vas-. te houden aan de 8 uujl per dag, dat moet wel meer worden. In principe is spr. tegen vergoeding voor overuren, maar als overwerk uiterste, noodzaak is, dan moet het vergoed wor den. De heer Grcotewal meent, dat de kwes tie over salarisverlaging van ambtenaren en werklieden gevoegelijk tot later kan worden bewaard. De burgemeester is het met den heer Grootewal eens. De bedoeling van het Col lége van B. en W. met zijn opmerking in de stukken, was alleen, dat uitdrukkelijk aan den raad werd medegedeeld, dat voor dit jaar, 1932, van B. en W. geen voor stel tot salarisverlaging voor ambtenaren en werklieden zal uitgaan, daar B. en W naar aanleiding van het gepleegde overleg en het afzien van alle overwerkvergoeding meenen gehouden te zijn zoo'n voorstel niet te doen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen. 1U. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van regelingen als bedoeld in art 122 der gemeentewet. (No. 2402) De heer Gasille wijst op het gebruik der legeszegels. Nu deze eenmaal zijn inge voerd moet van elke handeling of inlich ting een schriftelijk stuk worden opge maakt en daar een legeszegel op worden geplakt. Ter voorkoming van kwesties en teneinde het gebruik van reeds eenmaal gebruikte zegels definitief tegen te gaan, verzoekt spr. een regeling, waarbij over het zegel een stempel wordt geplaatst, op het zegel den datum wordt gesteld en op of over het zegel de paraaf wordt ge plaatst van den ambtenaar, die het stuk afgaf. Zoodoende is altijd controle mogelijk en behoeft er nooit achterdocht te bestaan De 'burgemeester deelt, na herhaald aandringen van den heer Gasille mede, dat hij zal bevorderen, dat soortgelijke regelingen worden getroffen. Het voorste) wordt aangenomen. 11. Behandeling van een adres van bewo ners van de buurtschap Hees, verzoekende oprichting eener o.l. school aldaar, met voorstel van B. en W. (No. 2414) De heer Grcotewal vindt de motiveering van B. en W. ver overdreven. Een autobus laten rijden voor f3.— per rit en f 1100 per jaar schept een noodtoestand, die kwa lijk lang zal kunnen blijven bestaan. Daar enboven komt door de tevens aan het bij zonder Onderwijs daarom uit te betalen vergoeding van f 1500.— het totaal be drag aan kosten voor de gemeente dan op f 2600.B. en W. schrijven nu wel, dat bouw van een school veel meer jaarlijk sche uitgaven zal medebrengen, doch spr. bestrijdt dit ten sieik&(de. Grond-plus bouw kosten behoeven thans gerust geen f 26.000.— te bedragen, doch men bouwt thans goedkoop en met maximum f 20.000 (en waarschijnlijk nog wel lager) kan men een school krijgen van 2 klassen zon der overbodige luxe die voldoende is voor het doel. Spreker becijfert dan dat de jaarlijksche kosten daarvoor worden f 1910.in plaats van het door B. en W. genoemde bedrag van f2840.Per kind komt dat dan uit op 14..65, wat gerust niet zoover van f 15.af is. Bouwen eener school zal dus f 1910/ 's jaars kosten en het voorstel van B. en W. voor de autobus kost f2600. per jaar. Bouwen is dus ongetwijfeld veel goedkooper, dan het Ifciten rijden van den autobus. Indien het mogelijk is moet aan het geuite verlangen worden voldaan en het laten rijden van een bus ïs daarenbo ven een hulpmiddel, dat nergens naar lijkt en alleen B. en W. de kans geeft later te kunnen zeggen, dat veel minder leerlin gen er van gebruik maken, dan volgens de opgaven te verwachten zou zijn gelest. VYaar dit lagere aantal, door de vele moei lijkheden aan zoo'n autobusdienst voor ou ders en kinderen verbonden, vrijwel ze ker reeds thans te voorzien is, blijft spr. dus voor de goerlkoopere oplossing voor de gemeente, dat is bouwen. Spr. doet daartoe het voorstel. Mej. Funke meent ook, dat liet gebruik, dat van de autobus zal worden gemaakt, geen juiste kijk zal geven op het aantal leerlingen, voor wie Openbaar Onderwijs wordt gewenscht. De afstand is het voornaamste en terugwandelen 's Zomers voor 6-jarige kinderen is weinig aanbe velenswaardig. De ouders zullen zich nog wei eens tweemaal bedenken, eer zij hun jeugdige kinderen met zoo'n autobus den geheelen dag wegzenden en vooral in de huidige omstandigheden van druk ver keer en anderszins. Noodgedwongen gaan de kinderen thans op een school van een andere richting, dan die begeerd wordt. Indien kinderen uit 'n ander millieu daar een ander soort indrnkken opdoen, be staat de mogelijkheid, dat het gemoeds leven in de familie verscheurd wordt en dat moet men altijd voorkomen. In Am sterdam zijn wel- houten hulpscholen op gericht van ongeveer f 10.000. en hou wen in dezen tijd is een mooi object voor werk verschaffing; heer Buseh betreurt, dat door de pacificatie tal van kleine schooltjes moe ten worden opgericht. In Heerltn is echter onlangs een Bijzondere Neutrale School gesticht en als adressanten uit Soest zich tot een vereeniging vormen en subsidie aan de gemeente aanvragen, dan moet de gemeente daarin toestemmtu en dan wordt het nog veel funester. Het Openbaar Onderwijs bindt hpt volk en verscheurt l^foÜet; yé eenheidschuo^ waar allen met efk&ndeT omgaan, is zeer* bevorderlijk voor de Nationale Volkseen heid. Het is dus zeer te betreuren, dat B. en W. zich met een Jantje van Leiden, 't zwakste woord dat spr. hier kan Vinden, van de zaak trachten af te maken en de menschen zand in de oogen willen strooi en. Het is de plicht van het Gemeentebe stuur om overal te zorgen voor behoorlijk Openbaar Onderwijs, maar thans heeft men het een trap gegeven. Gebleken is de bé- hoefte en de plicht tot het oprichten van een Openbare School op Hees zal dus niet mogen worden tegengewerkt. D< hoer Bleeker gaat accoord met de vorige sprs. Uit de becijferingen van den heer Grootewal blijkt zelfs, dat een school- bouwen veel goedkooper is, dan het voor stel van B. en W. en reeds alleen daarom zou men dus moeten bouwen. Uit het ge bruik van de autobus zal nimmer kunnen worden afgeleid de grootte van het aantal leerlingen, voor wie Openbaar Onderwijs wordt verlangd, dat weten B. en W. en de tegenstanders van Openbaar Onder wijs. natuurlijk ook wel heel goed. Maar juist daarom wil men die proef zoo gaar ne nemen, om dan later triomfantelijk te kunnen zeggen, kijk nu eens, t r gaan maar zoo weinig leerlingen mede. Dat de kinde ren 's middags op school moeten over blijven en dus geen warm eten krijgen is al een heel groot bezwaar en dit wordi nog vergroot door de noodzakelijkheid om 's Zomers 3.5 Iv.M. terug te wandelen. Vooral voor "kinderen van 6 jaar is dat hoogst bezwaarlijk. Dat het aantal hand teekeningen van 62 teruggeloopen is tot vijftig en later zelfs tot 35, is buitenge woon eigenaardig. Een onderzoek naar de beweegredenen daarvan is dan ook nog loopende. Van Christelijke zijde, speciaal door het schoolbestuur en het schoolhoofd der Christelijke School op Hees, die na tuurlijk bang zijn, dat hun school ontvolkt zal worden, zijn de onderteekenaars be werkt om hun handteekening terug te ne men en dat geeft weinig pas. De heer van Klsoster meent, dat een autobus reeds direct de gewensehte oplos sing geeft en dus in den geest is van de adressanten. Met bouw van een school' zouden nog vele maanden verstrijken. Laat men eerst dit voorstel aannemen, inmid dels eens uitkijken en als dan later blijkt dat het noodig is, zal spr. gaarne voorden bouw steir/men. De heer Endendijk vindt zelfs het voor stel van B. en W. nog te royaal. Op de- 2 andere Openbare Scholen is voldoende plaats en de afstand blijft beneden het wettelijke maximum van 4 K.M.van te ver loopen is dus geen sprake. Vroeger hebben de voorstanders van het Bijzonder Onderwijs hun kinderen dikwijls wel een of anderhalf uur ver moeten laten loopen en nog meerdere offers moeten brengen. De heer Bleeker: „ja, maar dat was de dwang van de armoede, dat weet U zeer goed". De heer Endendijk: „Wandelen is nooit een bezwaar en is goed voor de gezond heid De lieer Gasille: „Ook voor kinderen van 6 jaar?" De heer Endendijk: doorgaande, zegt dat er overvloed van plaats is op de andere openbare scholen en dat men altijd wat over moet hebben voor zijn principe. Over verschil in principe valt niet te praten. In-» dien er een aanvrage zou komen tot bouw van een Christelijke School op 't Hart, zou spr. ook de nijpende omstandighe den in aanmerking nemen en aandringen op uitstel. Daarenboven is de afstand van 3.5 K.M. nu toch niet zoo heel ver. De heer Gasille meent, dat voor kinde ren van 6 jaar 3.5 K.M. terugwandellen cn daarenboven nog overblijven te groote bezwaren zijn. Alle ouders zijn niet in de gelegenheid hun kinderen te doen afha len. De vroegere toestanden waren ook sfeenr, maar die zijn verbeterd en daarop moet niet meer worden teruggekomen. Voor kinderen van 10 jaar of ouder ziet spr. tegen dat wandelen geen bezwaar. Hij wil echter tegemoet komen aan het ge- uitte vertangen om een schoolgelegenheid in die buurt. De burgemeester zegt, dat de protestan te scholen meer over de Gemeente ver deeld zijn, doch dat ook de Katholieken met een soortgelijk verzoek konden ko men. Het aantal handteekeningen is vol doende en als er een neutrale schoolver- eeniging wordt opgericht, dan zal bouwen van een schools wel moeten, als men ten minste de waarborgsom bijeen brengt; doch dan kan men tenminste zien, dat ei hart voor de zaak is. In elk geval stemt het zeer eigenaardig, als er zoo maar 27 handteekeningen afvallen, door welke in vloeden dan ook. Kapitaalsuitgaven moe ten zooveel mogelijk worden voorkoken en dat kan bij de proef met de autobus. Lukt deze proef, dan kunnen we weer zien. Op de twee groote Openbare Scho len is plaats over en als de U.L.O. School overgaat naar het gebouw der Engendaal- schoob, komt zelfs een gebouw voor 1/3 leeg te staan, zoodat men ruimte verliest bij den bouw van een derde school. Per soonlijk is spr. voor behoorlijk bereik bare scholen, maar de vraag is waar thans het geld vandaan moet komen. Ook we ten w'ij niet, hoe een en ander zich ontwik kelt. De Wet noopt tot vergoeding eerst bij 4 K.M. afstand, doch B. en W. hebben gemeend, onverplicht reeds thans met dit voorstel te moeten komen. De heer de Bruijn vindt de autobus ook geen ideale, maar daarenboven een zeer gewaagde oplossing. Een bouw van een derde school zal nihïmer in den Haag ge nade vindepj.ydapr er op de beide ariderc scholen binnen den afstand van 4 K.M. voldoende plaats is. Die derde school komt er dus toch niet. En dan vergoeding gaan geven voor 3.5 K.M. afstand is be denkelijk. De R..K. kinderen moetep ver over de 4 K.M." loopen, dus dan moeten die uuk vergoeding hebben. De Bijzonde re scholien zullen dus eveneens gaan pro- fiteeren en wat zij met dat geld doen is vorder hun zaak. I)e Burgemeester stelt uitdrukkelijk vast, dat de verplichting eerst bij. 4 KM. begint en 'als men thans een tusschenop- Lcssing voor Hees zoekt, zal dat nimmer aan anderen eenig recht geven bij minder dan 4 K.M. De heer Grootewal zal ook voor stem men als de R.K. in een soortgelijk geval om vergoeding komen, want hij wil niet met 2 maten meten. Voor hem is hoofd zaak. en niemand heeft dat weersproken, dat bouwen van een school 1" 7<X>. voor- deeliger is, dan een autobus laten rijden ^n reeds d^nom alleen moest men zonder meer daaitöe overgaan. Dezelfde rechteu moeten Later zeker gegeven worden aan andere richtingen, die in dezelfde om standigheden verkeeren. Spr. stelt dus voor op Hees een eenvoudige school te stichten voor een bedrag van maximum f 20.000.grondprijs inbegrepen. I)e heer de Bruijn meent, dat er vol doende lagyr onderwijs wordt gegeven in genoegzaam aantal scholen* waar plaats over is, zoodat de Wet zich verzet tegen bouw van een derde school. De burgemeester merkt op, dat het voorsteKGrootewal er nu eenmaal ligt; of de uitvoering ervan mogelijk is. is een kwestie van later zorg. Dö heer Busch zegt, dat de .uk gaa of men een openbare School wenscht of niet. I it alles blijkt, dat degenen, die tegen Openbaar Onderwijs zijn, ook zijn tegen bouw van de schooj op Hees. Er blijkbaar een hetze tegen de Openbare School (rumoer). De heer Grcotewal wijst er nogmaals op, dat zijn voorstel goedkooper is, dan 't voorstei van B. en en dus daaroi' al leen al behoort te worden aangenomen. Wethouder Lodeeseji heeft den Flruk. dat de voorstanders van Openbaar onder wijs reeds bij voorbaat zien aankom n, dal tul gebruik van de bus niet zoo groot zat worden en dat er dus geen openbare Schoot zal komen. B. en W. denken daar anders over, want als 'net moet. en als de animo voldoende blijkt, zullen zeker voorstellen komen tot bouw eener school op Hees. Daarvoor is net nu de gunstigste tijd. daar alles goedkoop is. De heer Bleeker meent ook een hétzé te oespeuren, een autobus is slechts een lokmiddel en als de kinderen overdag geen warm eten krijgen en alJetn maar brood, 's avonds alleen terug moetep wandelen en van 8 tot 5 uur uit huis zijn is dat zeer slecht. Spr. leest de hoop van de. tegen standers van Openbaar Onder wijs,'dat de deelname in de bus zoo klein zal zijn, dat men op een fatsoenlijke manier van den bouw kan afkomen. De heei Busch beklaagt zich erover, dat men vcor Openbaar OnutrwïjS niet de mir.- stê medewerking ondervindt. Waar men zich aan het woord hetze, sloot,wil spr. dat dan terugnemen, en dan maar liever verder op de handteekeningen geschiede nis niet dieper ingaan. 62 en 35 geeft echter wet veel te denken. In Christe lijke kringen is men natuurlijk bang en zeer terecht dat de Christelijke School op Hees bij bouw van een Open bare School aldaar voor 3 4 deel leeg zaj komen te staan, en dat is natuurlijk de vrees der Christelijke heeren! (rumoer) De heer Endendijk meent alsnog, dat elJers voldoende ruimte is. De heer Bleeker verwijt den heer En dendijk, dat hij dan spitsvondig gebruik maakt van de gelegenheid, die de Wet hem biedt, om tegen te stemmen.. De heer Endendijk constateert, niet te zijn tegen Openbaar Onderwijs, maar zijn bezwaar gaat tegen de kleine schooltjes. Van de 243 kleine schooltjes zijn er niet minder dan 221 voor het Openbaar On derwijs. Bij ons, zoo roept spr. uit, is er geen splitsing! De lieer Bleeker: „Ja, bij U heeft de slang nog niet gesproken, maar dat komt ook nog wel!". Ten slotte wordt het voorstel-Groo'Sewal om over te gaan tot den houw yan eeit eenvoudige Openbare School op Hees voor maximum f 20.000.met inbegrip van van den grondprijs, in stemming gebracht en verworpen met 8 tegen 7 stemmen. Vóór stemden de 4 vertegenwoordigers van Algemeen Gemeentebelang, Mej. Fun ke 'en de heeren Gasille, Grootewal en Busch, voorts de beide sociaal-cleni«>era- Osche afgevaardigden Bleeker en Nooder en ten slotte de Roomsch Katholieke heer van Dam (Soesterberg). Tegen stemden de overige Roomsch Ka tholieken afgevaardigden van Duren, van de Breemer, Mineur en van Klooster, alsmede de Anti-Revolutionnairen leden Endendijk en de Bruijn, wethouder Lodee- sen en de Christelijke Historische- Heer Hornsveld. Van deze laatste, die net op de wip zat, had men blijkbaar algemeen verwacht, dat hij voor de Openbare School zou stemmen, zoodat zijn tegenstemmen nog al verwondering baarde. Daarna kwam wederom aan ifejorde het oorspronkelijke voorstel van B. en. W. tot het instellen van een autobusdieüst voor schoolbezoek uit Hees naar de scholen aan de Kerkebuurt en aan de Beetzlaan. De heer Grootewal constateert, -dat de kosten van dit voorstel veel hooger zijn dan het bouwen van een school zou lieb- oen gekost. Daarenboven is het nadeelig pii een soort begrafemsmiddel. "Natuurlijk zaï bljjken, dat van de bus slechts een gering gebruik wordt gemaakt, daar het slechts een lapmiddel is. Om die redenen zaï spr. 'dan ook thans tegen dat vóbrstel stemmen. Het voorstel van B. en W. tot het in stellen van een autobusdiensl komt dan in stemming en wordt verworpen iiiet 5 tegen 10 stemmen. Voor een autbus wa ren de heeren van Duren. Lodeesen, Ble ker, Nooder en Mineur. Vervolg in ons Zaterdagnummer.

De Soester | 1932 | | pagina 2