\.S. ZATERDAG 2 JULI FONDS TOT STEUN. p r liever houden aan de deskundige adviezen. De burgemeester >telt voor een eventuee- le wijziging in het onderhoud der plantsoe nen te hespreken bij de begrooting voor 1933. Mej. Funke g^at geheel aceoord met de meening van den heer Grootewal. De plant soenen zien er dit jaar veel mooier uit dan vroeger en alle planten zijn afkomstig uit de Gemeentelijke kweekerij, zoodat deze bijna niets kosten. Een voorstel om iemand aan te stellen van f 18U0 tot f 2-100 met dienfc vervanging bij vacantie en ziekte lijkt nu niet bepaald den zuinigsten weg. Zooals het thans is, is het niet te duur en goed. De heer Endendijk meent dat het nooit goedkooper zal kunnen. Als men gaat aan besteden moet dat natuurlijk voor t jaar zijn, en daar de onderhouder dan nooit weet of hij het het volgende jaar wel weer zal krijgen, zal deze nooit veel hart voor de toekomst hebben. Er is thans een goede controle en de plantsoentjes zijn heel aar dig. Zie b.v. naar de nieuwe aanleg onder aan den Hellingweg. De heer Busch wijst er op, dat de com missie van Openbare Werken indertijd was tegen de combinatie adviseur-leverancier. Nu dat is gescheiden, gaat de zaak goed en moet waardeering worden uitgesproken. De heer Gasille heeft geen enkele minde re waardeering voor den heer Kraayen- brink, integendeel. Deze kwestie heeft ook niets persoonlijks doch uit zakelijke over wegingen acht spreker het niet slecht eens uit te zien naar een andere wijze van on derhoud:- Wethouder Lodeesen merkt ook op, dat de benoeming van een tuinman in plaats van den heer Kraayenbrink veel geld zal kosten. De deskundige adviezen zijn daar dan ook niet voor. Het voorstel van B. en W. om de toe stand voor 1932 te bestendigen, wordt aan genomen. Bij de begrooting voor 1933 be staat dan de mogelijkheid op deze kwestie terug te komen. 6. Voorstel van B. en. W. tot onderhand- sche aanbesteding van den aanleg van we gen op de heide. (No. 2H6). De heer Busch meent, dat B. en W. met dit voorstel zoowel Gedep. Staten als den Raad trachten te verlakken. Men weet im mers heel goed, dat hier van onderhand sche aanbesteding geen sprake was. Men wil thans door louter bedrog de schijn red den. Waar Heidebloesem den aanleg De- taalt, had deze natuurlijk ook wel wat te zeggen over dengeen, die dien wegaanl. zou uitvoeren. Bij onderlinge overeenkomst is het toen opgedragen aan de N.V. v.h. Gebrs Hoogenbirk te Laren (N.H.). Men moet aan Gedep. Staten maar liever precies de waarheid vertellen. De wegeni liggen er al en thans na afloop nog een besluit nemen tot onderhandsche aanbesteding daarvan, is 'n verlakkerij, waaraan spr. niet wenscht mede te doen. De burgemeester wil het slechts als een formeele kwestie beschouwen. Er is ver schil van meening tusschen B. en W. en Gedep. Staten of dit nu een onderhandsche aanbesteding is of niet. B. en, W. meenen van niet. Indien men prijsopgave vraagt aan iemand en het dezen gunt. kan toch moeilijk van onderhandsche aanbesteding worden gesproken. Om moeilijkheden te voorko men en waar toch geen enkel belang ge schaad wordt, wordt voorgesteld aan het verlangen van Gedep. Staten te. voldoen. De heer Endendijk meent, dat de' heer Busch wel eenigszins gelijk heeft, als hij. spreekt van verlakkerij, doch spr. vindt het niet zoo erg, want wij weten het allemaal. Nu achteraf dit besluit te nemen is een dwaasheid, doch er is niets ongerechtigds in. De heer Gasille erkent de medezeg- gingsschap v. Heidebloesem in den persoon van den aannemer. Ze betalen het ten slot te zelf. Gedep. Staten willen echter formeel hun zin doordrijven en spr. vindt dit flauw, flauw als kinderen. Wethouder van Durten merkt op, dat de chef der afdeeling comptabiliteit, de heer Hospers, indertijd reeds gewaarschuwd heeft, dat dergelijke bezwaren zouden ko men. De heer Busch stelt thans voor om niet toe te geven en de zaak aan Gedep. Staten voor te leggen, precies zooals zij is. Dit voorstel wordt echter verworpen met 4 te gen 9 stemmen. Vóór stemden Mej. Funke en de heeren Grootewal, Busch en Gasille. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z.h. st. aangenomen. 7. Behandeling van het rapport der sa- lariscommissie inzake herziening van loo- nen van gemeentepersoneel met voorstel van burgemeester en) wethouder.. (No. 1736). Hierover ontspint zich een zeer uitvoeri ge discussie waaraan niet minder dan 10 sprekers deelnemen, waarvan meerdere zelfs 3 of 4 maal. De heer Nooder wijst er op, dat het com missierapport met volstrekte meerderheid is uitgebracht. Boekhouder en klerk-typist bij het Gasbedrijf staan te laag in sala- rieering en daarom wil spr. de voordracht terugzenden, opdat alsnog het Gasbedrijf eens onder de loupe wordt genomen. Alle soortgelijke ambtenaren moeten dezelfde rechten' en piichten hebben en hetzelfde sa laris. Men mag enkelen niet achter stellen. De heer Grootewal is het daarmede niet eens. Na zeer uitvoerige beraadslagingen is gebleken, dat als men de heerschende onbillijkheden, die worden toegegeven te bestaan, gaat opheffen, er dan meer grens gevallen komen en een groot aantal andere onbillijkheden. Men komt dan van den wal in de sloot. Een enkele onbillijkheid is op gelost, doch overigens moet men de zaak nog maar eens aanzien' tot bij de begroo ting voor 1933. De tijden zijn er thans wer kelijk niet naar om verhooging van salaris te gaan verleenen. De heer Endendijk houdt een uitvoerig betoog en drukt zijn spijt er over uit, dat de Commissie voor de Salarissen niet heeft; voorgesteld de onbillijkheden weg te ne men. Ze zijn er, dat wordt erkend, maar dan had de commissie ook recht moeten doen, dit te meer, omdat er thans 2 leden inzit ten uit de vroegere salariscommissie, die nu feitelijk hun eigen, vroegere voorstellen hebben omgekegeld. Er is thans geen recht gedaan en reeds bij de begrooting van 1932 is toegezegd geworden, dat de bewuste sa larissen zouden worden verhoogd. De Com missie heeft zeer lang beraadslaagd en stelt thans ten slotte voorniets te doen. Slechts een geval is opgelost en de rest is verdoezeld. Waar recht een eerste voor waarde is, moet men in elk geval daaraan voldoen, te meer, waar het Gasbedrijf een zoet winstje oplevert. Een algeineene sa- larisverhooging voor allen zou natuurlijk thans «oekeloos zijn, men' moet zelfs tot verlaging komen en daarom stelt spr. voor de voordracht weer terug te zenden naar de salariscommissie met opdracht alle on billijkheden en onrechtvaardighedén weg te nemen, doch daartegenover te komen met een voorstel tot algeineene salarisver laging. In de eerste plaats moet het recht worden gediend en moeten de onbillijkhe den worden weggenomen, doch in de twee de plaats moeten de financieele belangen worden gediend en moet de salarisnorm naar beneden; Dat kan beginnen met de Raadsleden zelf, met hun presentiegeld voor raadsvergaderingen en commissievergade ringen, daar kan best een aardig centje af. Voorts meent spreker, dat de eerste f 1U90 salaris niet voor verlaging in aanmerking moet komen, doch dan verder moet de ver laging progressief zijn, oploopend tot de hoogere salarissen. Of daarbij de kwestie van het overwerk in aanmerking dient te worden genomeri, is nog een vraag. Mo menteel is er ook geen of zeer weinig over werk geweest en men mag toch aannemen, dat bij salarisverlaging de ambtenaren ook niet zullen aansturen op meerder overwerk, als dat niet strikt noodzakelijk is. De heer Nooder voelt in het voorstel-En- dendijk een addertje onder het gras en dat keurt hij sterk af. De salarisverlaging is thans niet aan de orde. Elk ambtenaar moet een fatsoenlijk salaris hebben en wangunst moet men -den kop indrukken. Spr. zou willen, dat de voorstéllen naar de commis sie terug gingen en dat de tak van dienst van het Gasbedrijf geheel op hetzelfde ni veau werd gebracht als de apdere takken van dienst. Nimmer zal spr. medegaan met een algemeene salarisverlaging als sluit post. De heer van Klooster zegt, dat oplossing der zoogenaamde onbillijkheden practisch naar salarisverhooging loopt en dat kan nu niet in dezen tijd. Vele inwoners hebben 20, 40 of 60 minder inkomsten), velen zelfs verlies, meerdere teren in en dan sa larisverhooging gaat niet, ook niet in ver band met de gemeentefinanciën. Dat is spijtig, maar er is niets aan te doen. Het Gasbedrijf is prachtig in orde, dat moet erkend worden, maar die waardeering om zetten in salarisverhooging, is thans vol strekt onmogelijk. Met geweld zal spr. daar ook tegen optrekken. Behoudens de heer Bleeker waren alle andere commissieleden eenstemmig en de heer Bleeker was nog alleen tegen met het oog op het Gasbedrijf. De heer Grootewal zegt, dat het makke lijk is de voordracht maar weer terug te zenden, maar dan moet de Raad in zijn plaats maar een anderen voorzitter van de Salariscommissie benoemen. Indien men alles uitvoerig onderzoekt komt men tot heel andere ideeën. Het Gasbedrijf verdient inderdaad alle waardcering, maar volkomen diezelfde waardeering voelt men bij andere afdeelingen. Daarenboven zijn alle afdeelin- gen niet gelijksoortig, zoodat vergelijking zonder meer niet mogelijk is. De eischen van bekwaamheid en intellect aan een af- deelingshoofd te stellen, loopen ook zeer uiteen in verband met den aard der werk zaamheden. |Een soortgelijke gemeente als zMeppel betaalt den leider van het Gasbe drijf f 2400.en de regeling te Soest is veel beter. Indien enkele onbilIijkhêcTen zonder meer zouden kunnen worden opge lost, zou er nog over te praten zijn, maar nu daaraan zooveel vast zit, kan dat niet. De burgemeester vindt de kwestie ook moeilijk. In elk geval zou spr. gaarne heb ben, dat de salariscommissie met haar werkzaamheden bleef doorgaan. Ze zal dan 'hebben te onderzoeken of de huidige eco nomische factoren, van tijdelijken of van langdurigen aard zijn. En zal daarbij dan de vraag moeten stellen of, indien deze fac toren van langdurigen aard zijn, de huidige salarisnormen gehandhaafd kunnen blijven. Een zekere algemeene korting tot een vast percentage zegt niets. Wellicht moeten de salarissen van enkele ambtenaren in het ge heel niet worden gekort, enkele 2 ande ren misschien tot 10 of zelfs tot 20 Als basis moet men daarbij aannemen de nor male levensomstandigheden van elk amb tenaar, waarop deze is ingesteld in verband met de huidige geldende prijzen der eerste levensbehoeften, waarbij dan tevens zal moeten worden onderzocht, of de cijfers en prijzen van thans tijdelijk, dan wel min of meer constant zijn. Dit is een heele mooie, maar een langdurige studie, doch slechts op die wijze kan men in de geheele zaak 'n goed inzicht krijgen. Spr. stelt voor op deze manier aan de commissie opdracht te geven, waarbij men zich dan moet stellen op basis van de salarisverordening, zooals die eqnige jaren geleden is vastgesteld. De heer Gasille meent, dat het tot sala risverlaging wel zal moeten komen, doch dat het slechts een tijdelijke inzinking zal blijven, zoodat slechts tiidelijke korting op zijn plaats is. Na de crisis kunnen de loonen dan weer normaal worden. Dat algeheel te onderhoeken kan niet, nog in geen 6 maanden, omdat wij niet weten hoe lang dezen toestand nog zakduren.'In elk geval weten wij nog niet or de salarissen voor goed naar beneden gaan. De burgemeester meent, dat het thans niet is uit te maken, of de huidige omstan digheden tijdelijk of blijvend zijn. In elk geval zal spr. steeds zijn tegen een unifor me salarisköYting, dfë volstrekt onjuist werkt. De heer Grootewal gaat accoord met de meening van den Burgemeester. Of verla ging noodzakelijk is zal moeten worden on derzocht. Daarbij moet men zeer voorzich tig te werk gaan. Voor zichzelf weet spr. nog niet of de tijd rijp is voor salarisver laging, maar wel weet spr. zeker, dat het thans geen tijd is voor salarisverhooging. De principieele kwestie hieromtrent zal moeten worden behandeld bij de begrooting voor 1933. De heer Endendijk acht de crisis van een tijdelijk karakter en hoopt op beter. Hij wil echter eerst de salarisnormen gelijk maken. Inmiddels komt de h/?er Mineur ter ver gadering. De heer Grootewal erkent, dat het Gas bedrijf schitterend marcheert. Door de uit voerige besprekingen in de salariscommis- sic heeft spreker ingezien, dat bij oplossing van de onbillijkheden een groot aantrl an dere onbilijkheden worden geschapen. Voor de andere afd. heeft spr. echter geen mindere waardeering, dan voor het Gasbedrijf, want van nabij heeft spreker gezien, dat het op die andere afdeelingen minstens net zoo goed gaat. De heer van Klooster accepteert onder geen enkele omstandigheid van den heer Endendijk de opmerking, dat hij onrecht vaardig zou handelen. De heer Busch: ..denk om het verbond". De heer van Klooster: Jawel, maar er wordt niemand onrechtvaardig behandeld." Spr. leest 3 dagbladen en heeft daaruit wel een indruk, van de huidige omstandighe den. Wat de buitenwereld zal zeggen, daar trekt spreker zich niets van aan. Hij ver wijst naar de gemeente Haarlem, die veel "te royaal heeft geleefd en nu de opcenten van 49 tot 100 heeft moeten verhoogen en ook de andere belastingen abnormaal om hoog heeft moeten brengen. Die maatrege len zijn al te drastisch. Spr. heeft zijn eigen overtuiging wat hier voor onze gemeente het beste is, die staat vast en voor de rest stoort spr. zich aan niemand, De heer de Bruyn wil gelijke monniken gelijke kappen en wil alle soortgelijke sa larispeil op hetzelfde niveau brengen. Of de salarissen als sluitpost voor de begroo ting 1933 zullen moeten dienen, is thans nog niet aan de orde, dat is een kwestie van later zorg. Doch daarnaast staat het vast. dat velen in de Gemeente thans van den eenen dag in den andere leven cn on der die omstandigheden, mag men toch niet één categorie van inwoners, n.1. de ambte naren, alleen laten profiteeren. Echter moet men voor alles de salarissen nivilleeren. Mej. Funke constateert, dat het thans ook een groote vreugde is, indien men een vaste positie heeft, waarin men weet gehand haafd te worden. Velen hebben dat niet, doch dat heeft zeker veel waarde en dat moet men bok iji aanmerking nemen. In dien riten daarenboven weet, dat men ar beid verricht en daar.voor berekend is in een positie, die feitelijk hooger gesalarieerd zou moeten worden, geeft dat toch ook zelfvertrouwen en genoegdoening, Dit al les mag men zeker niet vergeten bij den vasten grondsla die de gemeenteambte naren hebben. Na re- en dupliek, waarbij meerdere raadsleden nog het woord voeren, wordt ten slotte z.h. st. hel principieele voorstel van Burgemeester en Wethouders, in over eenstemming met het advies van de salaris commissie en aangevuld en nader toegelicht door den burgemeester ter raadszitting aan genomen. Waar door het vertrek van den heer Bleeker in de salariscommissie thans een vacature zal daarin op voorstel van den' heer van Dam /oo spoed - mogelijk wor den voorzien. 8. Voorstel van B. en W. inzake oprich ting van een agentschap der Arbeidsbemid deling en vaststelling van de desbetreffende verordening. (No. 2542). Aangenomen. 9. Voorstel van B. en W. tot het opma ken van een voordracht te* benoeming van bare vergaderin" van bouwers. Doch nu moet men voor deze huizen niet ineens an ders gaan denken. De bouw van 12 wonin gen moet men niet zonder meer uitschake len. Er zijn wel enkele bezwaren, maar het is onbillijk om alles te verbieden. Er is be hoefte aan goedkoope woningen en die kun nen er nu komen. Indertijd is een aanvrage van van der Hoeven ook afgewezen en die ,,is toen naar H'suin getrokken waar hij ,70 woningen heeft gebouwd. Spreker hoopt, op toestaan der ontheffing. De heer Endendijk zegt, dat vergelijking met de hekjes aan den Nieuweweg niet op gaat. De hr. Busch raadt er blijkbaar maar naar. Die afrasteringen daar zijn slechts voorloopig en worden verbeterd bij den nieuwen wegaanleg. Aan den Braamweg kan de benoodigde grond, om op vereischte diepte te komen, gemakkelijk worden bijge- kocht tegen f 1.— per M2. wat elk huis slechts f 59.M duurder maakt. Er komt dan voldoende diepte en aan dg eischen is vol daan. Een dergelijk klein meerder bedrag wettigt deze ontheffing niet. Wethouder Lodeesen merkt op, dat aan koop van dien grond >lechts een verhooging mede zal brengen aan huur van f 9.19 per week, zoodat de aanvrager dien grond dus heel goed kan bijkoopen. De heer Gasille wil de Verordening na leven en ook op het uitbreidingsplan let ten. Er zijn al zóóveel kleine huis jes met veel te kleine tuintjes in Soest ge bouwd, er is hier al zooveel leelijks, dat men daarmede gerust niet behoeft door te gaan. De heer Busch doet het voorstel, in over eenstemming met de meerderheid der com missie de gevraagde ontheffing wel te ver leenen. Dit voorstel wordt echter verwor pen met 3 teger» 11 stemmen. Voor het voorstel-Busch stemden de heeren ITorns- veld, Grootewal en Busch. Hierna wordt het afwijzende voorstel van B. en W. aangenomen. 12. Vaststelling van besluiten tot het in schenking aanvaarden van strooken grond voor wegverbreeding. (Nos. 1076, 2380, 2441), 2470). •I)e 3 voorstellen ten aanzien van de heeren R. Schuring (Koninginneljian), E. Higler (Oude Utrechtscheweg), en Patro- monium (Nieuweweg), worden aangeno men. Het voorste., inzake L. de Ruygt (Ei- gendomsweg) wordt voorloopig terugge nomen. ten bate van hel Bestuur afd. Soest „Volksonderwijs" een lid van den Raad van Commissarissen der N.V. Centrale Slachtplaats, wegens pe riodieke aftreding van den heer H. van Klooster, (No. 947). De heer Busch vindt het onjuist, dat de Raad slechts een voordracht opmaakt en dat de N.V. Centrale Slachtplaats, daaruit naar eigen idee mag kiezen. De gemeente heeft een zeer groote verantwoordelijkheid en de getroffen overeenkomst zal zoodanig moeten worden gewijzigd dat de Raad zelf de Gemeentelijke Commissarissen aanwijst uit zijn midden. De burgemeester zegt toe, dit punt in onderzoek te zullen nemen. De heer de Bruyn, gemeentelijk commis saris, merkt op, dat dan niet alleen de over eenkomst, maar ook de statuten zullen moe ten worden gewijzigd. De heer Nooder herinnert aan het schan daaltje van eenigen tijd geleden. Het is de plicht der gemeente zich direct bij dit be drijf te intereseeren. De heer Gasille wijst er op, dat de Ge meente door de hypotheek ook sterk finan cieel geïnteresseerd. Wat moet er gebeu ren als raadsleden die als gemeente com missaris benoemd zijn, vertrekken of af treden, dit is niet o-eregeld en zoo is Mr. v. Doorne nog steeds commissaris, lerwijl hij al lang geen raadslid meer is, iets wat feitelijk niet in de bedoeling heeft gelegen- Kj de instelling der functies van gemeen telijk commissaris. De heer Busch stelt voor de voordracht te wijzigen en als Np. 3 voor te dragen den heer J. Nooder in plaats van den heer T. Bleeker, die vertrekt. Bij een volgende gelegenheid zou de heer Busch de aandacht willen vestigen op Mej. Funke, wier be noeming meerdere voordeden zou hebben. B. en W. wijzigen hierop de voordracht door als No. 3 te stellen den heer J. Noo der. Bij de schriftelijke stemming die thans plaats vindt worden 12 stemmen conform voordracht uitgebracht, 1 stem blanco en 1 stem op Mej. Funke en de heeren Mineur en Busch. De voordracht luidt dus: 1. H. v. Kloos ter: 2. A. Endendijk: 3. J. Nooder. 10. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van de vergoeding ingevolge artikel 101 der L.O. wet 1920 over het jaar 1926 voor de bijzondere scholen. (No. 110). Vastgesteld. 11. Behandeling van het adres van P. W. Duin Jr., verzoekende ontheffing van artikel 15 der Bouwverordening. (No. 2474). Dit betreft ontheffing om te bouwen 3 blokken van 4 woningen onder één kap op een terrein aan den Braamweg. De com missie Openbare Werken stelt voor de ge vraagde ontheffing te verleenen, doch B. en W. stellen voor dit niet te doen', aange zien het tc bebouwen terrein een te gerin ge diepte heeft om in aanmerking te ko men voor uitvoering van n bouwplan als hier bedoeld. Zij mecnen er tevens op te moeten wijzen, dat bij inwilliging van het verzoek, voor de toekomst een goede en stelselmatige bebouwing der gemeente overeenkomstig het Uitbreidingsplan zal zijn uitgesloten, hetgeen in strijd is met het algemeen belang der gemeente. De heer Busch acht'dit laatste niet juist. De leeli^ke hekjes aan. den Nieu,wevveg bij Patromonium zijn veel leelijker, en die heeft de gemeente zelf gezet. De burge meester heeft nog niet zoo lang geleden eens opeemerkt, het heel aardig tc vinden als eens een klein huisje tusschen groote huizen, stond, omdat dat zoo'n democra tisch gezicht geeft. Dat was op een open- 13. Behandeling van aanvragen om aan. koop en ruiling van grond. (No. 1713, 2577, 2319). De 3 voorstellen worden aangenomen. Hierna wordt gepauzeerd eft theege dronken, Nh een half uurtje wordt de openbare vergadering voortgezet en komt aan de orde r, 14. Vaststelling van verordeningen op de heffing en invordering van leges. (No. 2525). De heer Gasille heeft vele bezwaren tegen deze nieuwe verordening. Verschih lende onderdeelen zijn hooger geworden en dat is 'n extra belasting. Geruimen. tijd geleden moest 'n inwoner de hr. Heins f 5 betalen voor een beschikking ingevolge de Hinderwet en toen bij de beschikking doorlas, bemerkte hij, dat zijn verzoek was afgewezen. Bij een bouwvergunning is dit niet het geval, en betaalt men alleen bij verleende vergunning. Daarin is thans gelukkig voorzien en de f 5 zullen alleen verschudigd zijn, indien de vergunn. wordt verleend. Overigens moet men het steeds zooveel mogelijk aanmoedigen, dat ieder een op de hoogte is van "de nieuwe ver ordeningen. Ook het zich op de hoogte stellen van andere Gemeentezaken moet worden aangemoedigd. Verschillende on derdeelen zijn echter abnormaal hoog. Spr. komt daar bij de posten afzonderlijk op terug. De heer van Klcoster vindt de bezwaren niet zoo heel erg, er wordt toch niet veel gebruik van gemaakt. Overgegaan tot puntsgewijze behande ling. De heer Gasille vindt f2.50 vi}or een bedrijfsvergrooting veel te hoog en stelt f 1.5') voor. Wethouder van Duren wijst er op, dat dat de algeheele kosten, aan het maken verhonden zeer hoog zijn, wat den heer Gasille aanleiding geeft op te merken, dat deze algemeene kosten niet mogen worden verhaald op degenen, die zich zco'n exemplaar willen aanschaffen. Die algemeene kosten moeten toch worden gemaakt ten behoeve van de Raadslbden en van de ambtenaren. Wethouder van Duren vindt het niet de moeite waard om nog verder er over te praten en het bedrag wordt verllaagd tot f 1.50. De prijs der algemeene Politieverorde ning stelt de heer Gasille voor te ver lagen van fl.- op f0.25. De inwoners moeten zoo'n verordening goedkoop kun nen verkrijgen. De Burgemeester merkt op, dat veel kosteiooze exemplaren moeten worden rond gezonden haar autoriteiten en rech telijke collega's. De heer Gasille merkt daartegenover weer op, dat deze koste loze exemplaren niet bdtaald behoeven te worden door de inwoners, die ook een exemplaar willen hebben. De heeren Grootewal en Busch onder steunen des heeren Gasille's pogen, om de kosten van leges verlaagd te krijgen, waarbij ook in beoordeel/ing komt de prijs van een bouwverordening ad. fl. Ten slotte doet de burgemeester najmens B. en W. een bemiddelingsvoorstel, n.1. f().25 voor een Politieverordening, doch de bouwverordening op fl. kalen. Dit voorstel wordt aangenomen met 8 tegen G stemmen. Tegen waren Mej. .Funke en de heeren van Klooster, de Burijn, van Duren, Hornsvekl en Endendijk* oortts maakt de heer Gasille bezwaren t' gen f 2.50 vypr eeli (Hbtrictgewijs uit treksel der kiezerslijst van één district. Waar blijkt, dat alle districten tezamen voor f 10. verkrijgbaar zullen zijn, laat de heer Gasille ten slotte deze bezwaren vallen. Hij stelt echter wel voor besluiten tot wijziging ccner Geineentebegrooting met de daarbij behoorende toelichting ver krijgbaar te stellen in stede van voor f 1.59, voor f 0.19 per bladzijde met een maximum van 1 1.50. Dit voorstel wordt aangenomen en /al eveneens gelóen voor wijzigingen van bedi ijfsbegrootingen. Rn dan komt het groote bezwaar van den heer Gasille. Een afschrift der kiezers lijst kostte vroeger f 5,— cn thans wil men -nno ,vragen 3 ct- P- kiezer. En er zijn bijna I WU kiezers, dus zoo'n .afschrift zoude voor de kiesvereenigingen op ruim f 209.ko- men, dat Wil zeggen vrijwel onbetaalbaar. BIJ de Kaadsverkiezingen in 1D31 heeft de afdeeling Soest van Den Vrijheidsbond een afschrift van de kiezerslijst gevraagd. Zij had daar recht op. doel, het Gemeentèbe- stfur wilde zoon afschrift niet afgeven. Men, heeft ,,ch toen telegrafisch en schrif telijk tot den Minster -moeten wenden en de- ze heel ten slotte het Gemeentebestuur ge last onverwijld een afschrift af te geven De Pr'Jf v'oor zoo'n afschrift was f 5. Men heeft den Vrijheidsbond dat wel kwalijk genomen, maar dat was onjuist. Er bleek toen. dat de Gemeente geen kiezers lijst had, had men alleen maar een losbladig kaartsysteem en' de gegevens heelemaal met tn den door de Wet voorgeschreven vereischten lijstvorm. Daardoor moest men toen tn alle haast de gegevens in lijstvorm gaan opmaken en dal heeft natuurlijk veel geld gekost. Dat lag echter niet aan Den Vrijheidsbond, maar aan de gemeente zelf, die tn het geheel niet zoo'n lijst aanwezig had Ware er zoo'n lijst wel geweest, dan hadde er waarschijnlijk tevens wel eenige afschriften van bestaan en anders was liet maken van nog een afschrift lang zoo'n groot werk niet geweest, als het nu was. De mededeelingen van B. en W. dat hei maken van dat afschrft zoo heel erg veel heeft gekost, zijn dus onjuist, want die kostenbetroffen niet het maken van het af- schnft, doch betroffen het geheel samen stellen van die lijst. En waar de wet die plicht tot samenstellen op de Gemeente legt, mogen de kosten daarvan niet verhaald worden op degenen, die later een afschrift aanvragen. Het bedrag van f 0.03 per kiezer is abnormaal hoog en als de lijst er eenmaal is, kan een afschrift daarvan gerust voor veel minder worden gemaakt. Dat behoeft nog niet eens f 0.01 per kiezer te kosten, en als men tegelijkertijd een origineel met eenige doorslagen laat tikken, kosten zelfs de afschriften vrijwel niets. De heer Grootewal is het met den heer Gasille eens. Op die wijze maakt men werk en controle door de kiesvereengingen vrij wel onmogelijk. De heer Busch heeft een soortgelijke meening. Dat de zaak in het geheel niet klopte, is wel geblekéh uit het onderzoek en de controle, die De Vrijheidsbond in 1931 heeft gehouden, toen zij eindelijk na veel moeite het afschrift had bekomen. Niet minder dan 139 fouten werden opgespoord Is het nu de bedoeling, voortaan liever aan deze controle te ontkomen, denkende, dat men daar wel geen f 209 voor over zal héb ben.'Na uitvoerige discussies over dit piftit stelt de heer Gasille ten slotte voor als be middelingsvoorstel bet bedrag te brengen op f 0.01 per kiezer, dat komt neer op on geveer i 70.en dat is toch eigenlijk al veel te hoog. De raadsmeerderheid denkt er echter anders over en het voorstel-Gasil- le wordt verworpen met 4 tegen 10 stem men. Vóór stemden de heeren Grootewal, Busch, Gasille en Nooder. De heer Grootewal wenscht thans nog een tusschenvoorstel te doen, namelijk om het bedrag te stellen op f 0.02 per kiezer. Ook dit voorstel kon echter geen genade vinden en werd verworpen met 6 stemmen tegen 8 stemmen. Vóór stemden Mej. Funke, en de Heeren Grootewal, Busch, Gasille en Lodeesen. Het voorstel van B. en W. om de kosten te bepalen op f 0 03 per kiezer werd hierna aangenomen. De heer Gasille merkt op, dat een abon nement op de wekelijksche opgaven van ingekomen en vertrokken personen met de verhuizingen f 15.zou kosten, waarbij dan nog f 7.50 zou komen voor de opgaven van den Burgerlijken stand. Dit alles staat echter als regel op 1 enkele bladzijde, en waar een bladzijde druks f 0.10 kost, zou dat neerkomen op f 5.20 per jaar. Bij abon nement zou men dan echter f 22.50 moeten betalen, wat spr. absurd vindt. De burge meester merkt op, dat het hier feitelijk gaat om uittreksels uit de registers, wat f 0.25 per persoon kost. Men is dus bij abonne ment veel voordeeliger af. De heer Gasille blijft er bij. dat het slechts 1 gedrukte bladzijde is en stelt voor de In gekomen en vertrokken personen met de verhuizingen voor f 5.en de burgerlijken stand voor f 2.50 per jaar bij abonnement Dit wordt aangenomen. Ten slotte wordt oii voorstel van den heer Busch de schriftelijke vergunning om in de gemeente te mogen kampeeren terug gebracht van f 1.op f 0.50, welke ver gunning zal gelden voor alle bewoners van één tent. De geheele legesverordening wordt hier na z.h. st. aangenomen. De heer van Klooster kan de opmerking net weerhouden, thans reeds te willen vast leggen door de geheele actie over deze le ges, dat men bij de komenide begrooting niet meer het recht zal hebben schriel te zijn, als de Gemeente-secretaris hoogere be dragen aanvraagt voor de gemeente-admi nistratie, want dat heeft men blijkbaar zelf gewild. De heer Gasille merkt daartegenover op, dat de gemeente-secretaris nog nooit kla gen heeft gehad, dat spr. en de zijnen erg schriel waren in het toestaan van benoodig de credieten voor de gemeentelijke admini stratie. Dé gemeente-secretaris zal dit toch wel moeten beamen. De Gemeente-secretaris beaamt zulks. (Het ligt in ons voornemen in een van de eerstvolgende nummers van dit blad de ge heele nieuwe legesverordening in extenso op tc nemen ter kennisname voor de inwo ners. Red.). 15. Vaststelling van verordeningen op de heffing en invordering van schoolgel den. (No. 1666). Vastgesteld. 16. Vaststelling van de lijst van oninbare posten;, behoorende tot de gemeente-reke ning 1931. (No. 2336). Vastgesteld.

De Soester | 1932 | | pagina 2