<3®@©T O HJ IR WI IR CC ¥©@IR Pi ^©©IMINI De Nederlandsch- Belg. betrekkingen. De eenige „getuige'' Rijwielbelasting 1932-33 Plaatselijk Nieuws Te houden op Zaterdagavond 16 Juli 1932. Tuinbouw en Plantkunde en bestuurslid van de Floraliavereeniging. Tal van jaren heeft de heer van Ditzhuy- zen deel uitgemaakt van den gemeenteraad voor de R.K. Staatspartij. Het heengaan van den heer van Ditzhuyzen is voor Baarn een groot verlies. De begrafenis zal plaats hebben op Woensdag om half drie op de R.K. be graafplaats te Terborg. BAARN. SUBSIDIE VAN HET RIJK VOOR DE WERKLOOZENSTEUN. B. en W. deelen den Gemeenteraad mede, in verband met de steeds toenemende werk loosheid, welke in meerdere bedrijven heerscht en de zware lasten, welke de on dersteuning op de Gemeentekas legt, dat zij gebruik willen maken van de mogelijk heid Rijkssubsidie in de ondersteunings- kosten te verkrijgen. Na met het Departement gevoerd over leg heeft de Mnister de steunregeling van het Rijk geldig verklaard voor de in deze gemeente woonachtige werklooze land- en tuinbouwarbeiders, metaalbewerkers, meu belmakers en houtbewerkers, terwijl ten aanzien van de werkloozen in andere be drijven nog nader overleg plaats vindt. Daar de Minister als voorwaarde voor de verleening van subsidie stelt, dat de ge- heele steunverleening aan werkloozen in deze gemeente, dus ook die aan de werk loozen in de niet met name genoemde be drijven, zijn goedkeuring moet dragen, is voor deze laatsten een afzonderlijke rege ling noodig. Hiervoor is de meest eenvou dige oplossing te vinden in de toepasselijk- verklaring van de gesubsidieerde steunre geling voor alle werkloozen. B. en W. geven nu den Gemeenteraad in overweging zoodanig besluit te nemen, tegelijk met de vaststelling van de door den minister voor deze gemeente geldig verklaarde steunregeling. Aannemende, dat de minister het Rijks subsidie, hetwelk bedragen kan 25 tot 75 van de gedane uitkeeringen, vaststelt op 25 dan kan het subsidie naar de thans bekende gegevens geraamd worden op f 3000 f 4000 per jaar. EINDEXAMEN LYCEUM. Voor het eindexamen H. B. S., afd. A, van het Baarnsch Lyceum, slaagden: de dames: Ingeborg I. W. J. Addens, Jannette H. A. Beeke, Wilhelmina E. Boom, Petro- nella J. Nijgh. Johanna Sirag en Johanna van Voorst; de heeren: P. A. van Gastel, E. L. C. Ostermann, F. K. A. Rombach en C. Walkenburg. Geen candidaten werden afgewezen. TEGEN FASCISME EN OORLOGS GEVAAR. Op Woensdag 29 Juni zijn te Amster dam vertegenwoordigers van de Onafh. Soc. Partij, het Ned. Anti-Militaristisch Bu reau, het N.A.S., den N.A.S. Vrouwen bond. den Rev. Jeugdbond, de Perhimpoe- nan Indonesia en de Rev. Soc. Partij ter bespreking van de oprichting van een re volutionair comité tegen fascisme en oor log bijeengekomen. De wenschelijkheid van samenwerking werd vastgesteld met het door allen on derschreven1 nadrukkelijke voorbehoud, dat in deze samenwerking volkomen loyaliteit jegens elkander zal worden toegepast, met behoud van elks karakter. Bepaald werd, dat deze samenwerking de kwestie van het al dan niet deelnemen aan verkiezingen uitsluit, en dat in de vergade ringen, van het comité uitgaande, scheiden de elementen niet op den voorgrond zullen worden gebracht. Uit de deelnemende organisaties wordt een comité gevormd; nadere bijzonderheden zullen hieromtrent worden bekend ge maakt. De aanwezige vertegenwoordigers van de organisaties, die het Ned. Anti-Mil. Bu reau vormen, zullen in hun besturen de definitieve aansluiting bepleiten. S.D.A.P. en N.V.V., die mede uitgenoo- digd waren hadden geen antwoord gezon den. MINISTER RUYS VOOR DE MICROFOON. Naar wij vernemen zal de Minister van Staat Jhr. mr. Ruys de Beerenbroeck, voor zitter van den Raad van Ministers, 19 Juli te 19.30 gedurende 20 minuten over de zen ders te Hilversum en te Huizen spreken over den huidigen toestand des lands. Met ingang van 1 Augustus 1932 moeten alle rijwielen, welke op den openbaren weg worden hereden, zijn voorzien van een nieuw belastingmerk. Deze merken zijn verkrijgbaar aan de Postkantoren. Personen welke in aanmerking komen voor een kosteloos belastingmerk, kunnen daartoe een aanvraag doen bij den Ont vanger der Directe Belastingen enz. van hunne woonplaats. De Ontvanger te Baarn, zal daartoe zit ting houden te zijnen kantore, Baarn, Hoofdstraat No. 3, iederen werkdag van v.m. 9 tot 12 en n.m. 1% tot 3J£ uur, be halve des Zaterdagsmiddags. Bovenden wordt op de na te noemen tij den extra zitting gehouden op de plaatsen achter iedere zitting vermeld. Woensdag 13 Juli 1932 n.m. 68 uur Baarn, Hoofdstraat 3. Vrijdag 15 Juli 1932 n.m. 68 uur Soest, Politiebureau. Maandag 18 Juli 1932 n.m. 78 uur Soes- terberg, Banningstraat 72. Woensdag 20 Juli 1932 n.m. 68 uur, Baarn, Hoofdstraat 3. Vrijdag 22 Juli 1932 n.m. 68 uur, Soest, Politiebureau. Maandag 25 Juli 1932 n.m. 78 uur, Soes- terberg, Banningstraat 72. Woensdag 27 Juli 1932 n.m. 68 uur, Baarn, Hoofdstraat 3. Vrijdag 29 Juli 1932 n.m. 68 uur, Soest, Politiebureau. Maandag 1 Aug. 1932 n.m. 78 uur Soes- terberg, Banningstraat 72. Woensdag 3 Aug. 1932 n.m. 68 uur, Baarn, Hoofdstraat 3. (VERVOLG) Twee gronden slechts heb ik ter verdedi ging van den onmatigen eisch hooren aan voeren: die echter beide ondeugdelijk blij ken. Eerste grond: de eisch zou wortelen in het formeele iecht, dus in de bepalingen van het verdrag van 1839. In de veelbewogen dagen van het verdragVan Karnebeek paste deze bewering in de door Struycken gebrandmerkte sfeer, waarin de onderhan delingen werden gevoerd Thans wordt zij door niemand meer ernstig genomen. Het verdrag van 1839 spreekt van „tusschenwa- teren." Ook was dit verdrag geen tijdelijke, maar een afdoende regeling, een volledige boedelscheiding. Tweede grond: internationaal voelen! Wat den bloei van Antwerpen kan bevorde ren, mag niet door ons op enghartige, ik zuchtige gronden worden gedwarsboomd. Inderdaad; gezond internationalisme betee. kent algemeene wederkeerige welwillend heid. Maar dat Rotterdam zou moeten wor den geslacht voor den meerderen voor spoed van België, dit schijnt mij van een zoo verheven beginsel een wonderlijke toe passing. „Internationalisme", schreef Ds. G. W. Melchers tijdens de beroering van 1926. ..internationalisme heeft met liefde gemeen, dat het niet van één kant kan ko men. Het onderstelt wederkeerigheid; pre cies als de liefde vraagt om en leeft van wederliefde. Zonder wederkeerigheid zijn internationalisme en naastenliefde een ge vaar; scheppen zij de kans op uitbuiting van de meest idealistische partij door de minst idealistische. En het is dwaas, wanneer men staat tegenover uitgesproken egoïsme, te meenen dat men door toegeven iets 'be reikt. Dit laatste sloeg op de houding der Nederlandsche regeering. Er is reden te vreezen, dat deze, ter bemanteling van haar geesteskindje, wederom een beroep zal ko men doen op de gedienstige, maar zeer doorzichtige geesten van Genève, van Lo- carno, van Oslo. De beide aangehaalde voorbeelden, die met een aantal andere kunnen worden ver meerderd, toonen aan, dat de Belgische staatkunde zich uitsluitend bezig houdt met haar eigen landsbelang, en dat gevoels overwegingen ten opzichte van ons, den buurman, haar onbekend zijn. Haar inlij vingspogingen, haar streven naar het op perbeheer op de Schelde toonen aan, dat zij niets liever zou willen doen dan den Ne- derlandschen leeuw aan den ketting te leg gen, naast zijn geketenden Vlaamschen broeder. Haar slaap zou niet worden ge stoord door de kwellende gedachte, dat de ketting schadelijk is voor het levensgeluk en de gezondheid van den leeuw. Het zou onbillijk zijn, de Belgische regee ring van haar gezindheid jegens ons een verwijt te maken. Deze gezindheid is een onvermijdelijk gevolg van de machtsverdee- ling in den twee-rassigen Belgischen staat. De Belgische regeering kan geen vriend schap gevoelen voor Nederland en het strekt haar tot eer, dat zij geen vriendschap huichelt. De Belgische staatkunde is gericht op Frankrijk. In deze richting wordt zij ge dwongen door den geest van het Walen land, dat veel meer voelt voor Frankrijk dan voor België, en dat zich in het Belgi sche staatsverband alleen schikt onder be ding van de volstrekte oppermacht. De Waal wil niets weten van de tweetaligheid. Erger nog, hij duldt geen Vlaamsch op zijn grondgebied: geen school, geen recht spraak, niets; hoewel er duizenden Vlaam- sche landgenooten op dat gebied wonen en werken. Op Belgische feestdagen tooit hij zijn huis het liefst met de Fransche kleu ren.' Zoo is de Belgische staatkunde niet alleen anti-Nederlandsch, maar door dik en dun Franschgezind, onverbrekelijk saarn- geweven met die van Frankrijk. De Bclgisch-Nederlandsche verdragspo- litiek draagt hiervan het niet te miskennen stempel. Ik bepaal mij tot twee punten: het Moerdijkkanaal en Antwerpen-oorlogsha- ven. Een regelrechte verbinding van Antwer- pen's dokken met het Hollandsche Diep is niet alleen een Belgische, maar ook een Fransche wensch. De heer van Weideren Rengers heeft uit officieuse bron 1) aange toond, dat indertijd Frankrijk het graven van zulk een kanaal zelfs als eisch (aan België!) heeft gesteld. Als een roode draad, zegt mr. Zaayer, loopt sedert 1919 door de geschiedenis van den Rijn het streven van Frankrijk om de macht over de heele rivier te verkrijgen. De vroeger zakelijk arbeiden de Rijnvaartcommissie is na den oorlog een machtswapen der Fransch-Belgische staat kunde geworden. Zelfs het zeer slap Vlaam- sche „Laatste Nieuws" acht het begrijpelijk, dat Nederland beducht is voor de Fransche Rijnpolitiek, die zich, door de Rijnvaart commissie en België, in de Rijndelta tracht te doen gelden. Volgens prof. Van Vuuren dagteekent de Fransche opdringingspolitiek naar de Rijndelta reeds van de middeleeu wen. Maar sedert den oorlog is zij werk zamer en dreigender dan ooit te voren. Mr. Zaayer heeft een verdienstelijk werk ge daan, met aan te toonen, dat in deze weini ge jaren door Frankrijk en België reeds drie maal is gepoogd, internationale rechts bepalingen zoodanig te wijzigen, dat de tusschenwatcren zouden komen te vallen onder het begrip „internationale rivier." Men denke niet licht over dit gevaar! Op een Rijnkanaal, dat de grens kruist, verliest Nederland de bescherming van het begin sel, dat voor de nationale tusschenwateren geldt. Het is nauwelijks te gelooven, dat de leider onzer buitenlandsche staatkunde aan het Moerdijkkanaal alleen een econo- mischen kant heeft ontdekt, en dat het wei geren van een de grens kruisend, gesloten kanaal toeschrijft aan de plaagzucht zijner landgenooten. De Staten van Noord-Bra bant heeft hij gerustgesteld met de verze kering, dat zijn kanaal (het verkapte Moer dijkkanaal) „zuiver Nederlandsch" zou zijn. Maar zulk een verzekering heeft voor de toekomst geen beteekenis. Ook niet al zou zij berusten op een in het verdrag op genomen en dus door België onderteeken- de verklaring. In de eerste plaats niet, om dat door een Nedcrlandsch-Bclgisch ver drag niet ook Frankrijk wordt gebonden In de tweede plaats niet, naar mr. Zaayer betoogt, omdat het formeele recht zich op den duur moet schikken n? .r de werkelijk heid. En alles doet voorzien, dat na inge- 1) „Navigation du Rhin" van 10 Nov. '22. bruikneming van het nieuwe kanaal, Ant werpen weldra de voornaamste Rijnhaven zal zijn geworden! Bij voorbaat stuwt sedert eenige jaren de Fransch-Belgische Rijnpolitiek kracht dadig in deze richting. België betaalt de slceprechten Dordrecht-Antwerpen. Frank rijk onthief de vaart op Antwerpen van de pakhuisrechten te Straatsburg. De Fransche regeering heeft zich niet ontzien, een ver drag, door Rotterdam met de Straatsburger kalimaatschappij gesloten, ongedaan te ma ken ten bate van Antwerpen. Het zoo pas in onze Tweede Kamer naar behooren ge hekelde Fransche verbod van in- en door voer onzer groenten en vruchten is we derom een staaltje van hetgeen Frankrijk zich sedert den oorlog tegenover ons land durft te veroorloven. Intusschen tiert welig op onzen bodem de Alliance frangaise, propaganda werktuig van het Fransche im perialisme, met haar liefelijke „annexion des cerveaux": Fransche bezoeken, Fransche voordrachten. Fransche tooneelvoorstellin- gen, Fransche ridderorden. Wat onze minister van Buitenlandsche Zaken aan België heeft beloofd ten opzichte van Antwerpen-oorlogshaven, is tot heden onbekend gebleven. De geschiedenis van het Moerdijkkanaal moet ons ook hier het ergste doen vreezen. Toen in 1925 minister Van Karnebeek toestond, dat uit het ver drag van 1839 het verbod Antwerpen-oor logshaven zou worden geschrapt, moet hij hebben ingezien, welk gevaar deze schrap ping zonder meer voor ons land inhield. Het denkbeeld van een oorlogshaven is iets ongerijmds, wanneer niet oorlogsschepen vrijelijk kunnen in- en uitvaren. In Ant werpen kan dit niet zonder schending van ons hoogheidsrecht op de Wester Schelde. Minister Van Karnebeek moet hebben be grepen, dat deze schrapping, zonder uit drukkelijke bevestiging van dat recht, den Scheldemond in oorlogstijd zou openstellen voor een Fransche oorlogsvloot, varende onder Belgische vlag! Hij moet dit gevaar hebben ingezien, en toch is het hem blijk baar niet mogen gelukken het te bezweren. Waarom toch is België zoo gebrand op de schrapping van dat wijze en voor beide landen heilzame verbod? Ik voor mij ben overtuigd, dat dc in het verworpen verdrag belichaamde militaire wenschen door België niet uit innerlijke aandrang zoo fel worden verdedigd; maar dat de groote broer, die zijn hand vasthoudt, daarin be- teekenisvol weet te knijpen. Wordt vervolgd. UITSLAG VOETBAL. Soest IZilvermeeuwen 55 Rust 2—2. JEUGDHERBERG DE HEIDEBLOEM. De Jeugdherberg werd gedurende het le halfjaar 1932 bezocht door 900 jongelui. HAGEPREEK AAN DE BOSSTRAAT. Door de kerkeraad en den predikant Ds. J. I. van Schack, werd mij verzocht van bovenstaande geen verslag te geven. JEUGDLANDDAGMIDDAG. 16 Juli a.s. te 3 uur n.m. wordt op het terrein aan de Bosstraat No. 20 een Provin ciale Jeugdlanddag gehouden. EEN DOELMATIGE VERBETERING. Zaterdagmorgen namen wij een kijkje bij den heer Joh. Mets, Van Weedestraat 46, welke een doelmatige, maar tevens fraaie koelkast heeft laten plaatsen, merk „Kiler- natar" van Amerikaansch systeem, inge steld op droge koude, zoodat alle vleesch- waren, melk en room, daarin dagen lang versch blijven. Deze koelkast, waarvan hel eerste exemplaar in den Haag werd ge plaatst, is speciaal gebouwd voor Come stibles handelaren. Stroomverbruik, mits goed geregeld, is slechts f 0.10 per dag. In dc voorzijde is een vierkanten ruit aan gebracht, zoodat alle lekkernijen direct op vallen. Alles wat er in lag zag er appetite- lijk uit. Voor de komende zomermaanden is deze kast een onmisbaar instrument. Wij wenschen den ondernemer veel succes, wel ke steeds tracht het beste uit het beste naar voren te brengen. LEZING PROF. G. WISSE VAN APELDOORN. Zaterdagavond om 8 uur sprak Z.H. Gel. in de Chr. Geref. kerk aan de Julianastraat over de drie gezellinnen op de Pelgrims reizen. De kerk was goed bezocht, o.a. door den em. Geref. pred. Ds. Heidema. Vooraf werd gezongen Psl. 143 10, en gelezen Psl. 125, waarna Z.H. Gel. in gebed voor ging. Daarop deelt spreker mede, dat hij verblijd is over de opkomst op dit on gewone uur. daar het geen predicatie geldt, maar een lezing over de drie gezellinnen op dc Pelgrimsreizen. Daarop vraagt spr. of elk de lieflijke plaat kent waarop staan afgebeeld 3 gratiën, den geheelen inhoud van het Christelijke leven. Rechts staat de figuur, welke het kruis omvat, n.1. het ge loof; links die het anker omklemt, de hoop, en in het midden een met een brandend hart, de liefde, de inhoud van het Christelijk denken en leven. De wereld is arm en rampzalig, daar zij die drie gestalten niet kent. Het Christelijk leven wordt er door vervroolijkt en het geeft uitzicht op het eeuwige leven. Het is de practijk der god zaligheid, vrucht en arbeid der waarachtige bekeering, de Schriftuurlijke godsvrucht, practisch beantwoord door den H. Geest. De wereld leeft buiten de H Schrift; de rijkdom daarvan wordt weergegeven in de 34e Zondag, waarin gesproken wordt over de dankbaarheid. Deze drie deugden zijn theologisch en christocentrisch. Daarna •teekent spr. het geloof, als de gemeenschap met God; de hoop is het waardoor de hemel open gaat, en de laatste de liefde, de wortel van beiden, 't slot en grond-accoord. Lief de is een geestelijke openbaring, en zielsge steldheid, daar men door een ander zich zelf terugvindt. Onder het zingen van Psl. 36 2, wordt gecollecteerd. In de daarop volgende t< epassing zegt spreker dat deze wereld arm is, daar zij deze drie gezellinnen mist, ook door dat het geloof in God is weggevallen, en men nu zijn eigen buurman niet meer vertrouwt. De geheele wereld is Evenals vorig jaar heeft de administratie van de Nieuwsbladen „De Soester" en de „Socsterberger" besloten aan de abonné's op die beide bladen een gratis vuurwerk aan te bieden. Dit groote vuurwerk, dat wederom zal worden geleverd door de Kunstvuurwerk fabriek van A. J. Kat uit Leiden, zal wor den afgestoken op Zaterdag 16 Juli 1932, des avonds na het invallen van de duister nis te ongeveer 10.15 uur op dezelfde wei de, behoorende bij het landgoed Braamhage te Soestdijk, als waarop vorig jaar het vuurwerk werd afgestoken. De toegang tot deze weide voor houders van toegangskaarten zal uitsluitend zijn via den zijingang van het landgoed Braamha ge aan den Heuvelweg en dus niet via den hoofdingang aan de Burgemeester Grothe- straat. Dit vuurwerk zal slechts toegankelijk zijn voor de abonné's op bovengenoemde 2 bla den met huisgenooten, en voor de vaste ad verteerders in die bladen, met huisgenooten. De gratis toegangskaarten kunnen vanaf heden worden afgehaald aan onzen winkel aan de van Weedestraat No. 7, echter uit sluitend op vertoon van de betaalde abon nementskwitantie van een van beide ge noemde bladen over het tweede kwartaal 1932. Deze kwitanties worden vanaf Maan dag 4 Juli ter betaling aangeboden. In geen geval zullen toegangskaarten worden afgegeven op vertoon van kwitanties over het eerste kwartaal 1932 of vroeger. Men wordt dus aangeraden deze nieuwe kwitanties te bewaren, daar geen duplicaten daarvan kunnen worden afgegeven. In verband met een gewenschte geleide lijke uitgifte van toegangskaarten, en ter voorkoming van opeenhooping van aan vragen daartoe in de laatste dagen, drin gen wij er bij onze abonné's met klem op aan, hun toegangskaarten zoo vroegtijdig mogelijk te gaan afhalen. Nadere bijzonderheden omtrent den aard van dit vuurwerk, zullen nader door ons worden gepubliceerd onder gelijktijdige vermelding van het volledige programma ts; i=; is; rt*. r\V?ivc\V?\V zwart pessimistisch; liefde is veranderd in haat. Daarom op gebogen knieën, er om ge smeekt, dat deze drie ons vergezellen op de pelgrimsreis tot aan en zelfs door de liefde tot over het graf. Na gebed werd gezongen Psl. 27 7, en de zegen werd uitgesproken. OPENBARE VERKOOPING. Door Notaris A. O. Dammers werd Maandagmorgen om 11 uur in het Stations koffiehuis, publiek verkocht: Een woonhuis, annex schuur, genaamd Eva's hoeve, met erf en tuin aan de Den Blieklaan No. 47, groot 95.80 A. Kooper den Heer J. Legemaat voor f 4400. Een woonhuis met erf en tuin en schuur aan de Ferd. Huycklaan No. 22, groot 5.43 A. Kooper den Heer E, v. Eden q.q. voor f 3510. Een perceel bouwland aan den Dalweg, groot 11.60 A. Opgehouden voor f 700. EXAMEN. Aan de Rijks-Universiteit te Utrecht slaagde voor het Doctoraal examen Wis- en Natuurkunde hoofdvak Scheikunde, on zen plaatsgenoot den, heer A. P. du Prée. DERDE ZOMERCONCERT. Het 3e Zomerconcert, te geven door de Soester Harmonie „Paliëntia Vincit Om- nia", Dir. H. Kok Sr., zal Vrijdag 8 Juli а.s., des avonds 8.uur, worden gegeven te Soesterberg, op het terrein nabij Soester- dal. Het navolgende programma zal worden ten gehoore gebracht. 1. Lisbona, Marsch J. Furgeot 2. Les Saltimbangues. Ouverture J. E. Strauwen 3. Interrompue, Wals (Legende). L. Montagne 4. Marche aux Flambaux No. 1 G.Mayerbeer PAUZE. 5. Le Premier Jeu de Bonheur. Ouverture, D. F. E. -\uber Les Patineurs, Wals E. Waldteufel 7. Le Baron Tzigane, fant. sur 1'opera, Joh. Strauss 8. National Emblem, Marsch Bagley GEVONDEN VOORWERPEN. Een zilveren vulpotlood Een rozenkrans Een kerkboekje Een schop. BOKSMATCH OP DE OPENBARE STRAAT. Maandagmiddag passeerde bij Nieuwer- hoek de eene automobilist den andere. En die andere vermeende, dat de wij£e van pas- seeren door den eersten onbehoorlijk ge schiedde. Nu was er waarschijnlijk verder niets gebeurd, daar de eerste automobilist doorreed, ware het niet, dat de overweg- boomen nabij de halte Soestdijk juist ge sloten waren. Daardoor kwam de vermeen de overtreder weer in het gezicht van den ontstemden bestuurder. Deze laatste stapte uit en wendde zich tot z'n voorganger, hem heftig verwijtende, dat hij op onoordeel kundige wijze was gepasseerd. Doch hier bij bleef het niet, en de ander werd kwaad en gaf zijn tegenstander een tik in het ge zicht. Een vriendelijke uitnoodiging om maar eens uit den wagen te komen volgde oogenblikkelijk, waaraan minzaam werd voldaan. Beide partijen stelden zich toen op de Van Weedestraat in bokspositie op tot groot vermaak van vele belangstellenden. Nadat zij eenigen, tijd om elkander hadden rondgesprongen teneinde blijkbaar het zwakke punt in elkanders verdediging op te sporen, waarbij het aan aanmoedigingen van het publiek niet ontbrak, werd helaas deze interessante boksmatch veel te vroeg tijdig verstoord. De Majoor van Politie na derde en hoewel de tijd van de eerste ronde nog niet was verstreken, werden beiden ge- disqualifiseerd, werd een ontijdig einde ge maakt aan de match en werden de heeren verzocht mede te gaan naar het politiebu- reau. Aldaar werd door dengeen, die den In APACHEN-RESTAURATIE, Midden in de SEINE-stad, Zat de goede, oude vogel In zijn kooi het leven zat. VOOR een tiental jaar geleden, Was zijn meesteres VERMOORD; In zijn kooi, half ingedommeld, Sprak hij, NIMMER MEER, een woord. M>aar ONMIDD'LIJK NA de misdaad, (Men hield hem „ALS GETUIGE", vast) Had hij steeds DRIE ZELFDE WOOR DEN, IMMER WEER, gekrijscht, gekrast. Dat: „GENADE JIM GENADE"! Gaf, hélaas, geen verder „SPOOR"; En ten langen leste ging ook DEZE MISDAAD weer te loor. En de waard van 't boeven-kroegje, Had den vogel toen gekocht; Denkemd, hij de cliëntèle 't Amuseeren wel vermocht. LORRE bleef maar stil en suffig; Slechts als iemand binnen kwam, Gingen d'oogjes, EVEN, open, Dan zat hij weer stil en stram Tot eens PLOTS'LING hij daar op vloog, GILLEND, KRIJSCHEND tot elks schrik Weer: „Genade Jim genade"! Zonder rust geen oogenblik. Tot een donk're hand hem beetgreep, Ruw zijn bek, voor altijd, sloot; Met den kop verdraaid gewurgd Lag de papegaai daar dood! Want de GROOTE, STOERE NEGER Die toen binnenkwam was daar Door den slimmen, ouden vogel Herkend als „HAAR" moordenaar! En de kellner plots verdwenen Bij dat leven en gerucht. Deed den neger „ONRAAD" speuren; Nog slechts denken aan de vlucht! En hij RENDE op de deur toe, Wierp haar „WIJD", met groote kracht; Doch zijn HERCULES-GESTALTE Stond TOEN tegen overmacht! Want een viertal stads-agenten, (Hoe hij om zijn leven vocht) Boeiden. EINDELIJK, den moord'naar, TIEN JAAR LANG. VERGEEFS. GE ZOCHT! Nadruk verboden. AD REM. tik in het gelaat had ontvangen aangifte gedaan van mishandeling en nadat de ver- eischte formaliteiten waren vervuld, kon den beiden weer vertrekken, echter met uit drukkelijk verbod de afgebroken ronde te continueeren. Zijn wij echter wel ingelicht, dan zal deze ronde worden vervolgd ten overstaan van de Arrondissements-Rechtbank te U- trecht. AANRIJDING. Zondagmiddag stond als gewoonlijk een lange file van motorrijtuigen voor den over weg te Soestdijk te wachten. Een club van motorrijders naderde en drong zich in langs en tusschen de stilstaande automobielen. Bij het opengaan van de boomen wilde een mo torrijder nog voor een auto, die links van hem stond, eerst den overweg passeeren, doch kwam daarbij met zijn stuur tegen het spatbord van de auto» De motorrijder viel en bekwam vrij ernstige beenverwon dingen, terwijl de duorijdster een hoofd wonde bekwam. Dr. Donker verleende aan beiden de eer ste hulp, waarna zij hun reis verder konden vervolgen, de duorijdster echter per auto.

De Soester | 1932 | | pagina 2