V olontair Kanfoorboeken Geld NaSte f^leisjes W eggeloopen w Men leze vooral de elders in dit nummer voorkomende publicatie i Rechtzaken. Ingezonden. T. VAN VLI ET Macselsfacjerïj Kleine Advertenties Jacobus Rinse, Vacanfie. 2 Duitsche Meisjes Op boomkweekerij „De Lazarusberg" kan volontair geplaatst worden. Aanmelden overdag aan de kweekerij. R. HILBRANDS Luster Colbert f3.75 Jonge Herdershond, Net bespraakt Heer plaatsing gezocht Leerboeken Een beschaafde Dame Sportboeken! 3 STUKS 5 CENT G. «I. v. d. Loo EEN KLEINE ADVERTENTIE Atelier DROST Steenhofstraat 56 - SOEST Verder volgens afspraak voor de abonné's op „De Soester" en op de „Soesterberger" op Zaterdagavond 16 JULI a.s., op „Braamhage" te Soestdijk Kaarten verkrijgbaar aan onzen winkelv. Weedestr. 7 ONDERTROUWKAARTEN N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij - Van Weedestraat 7 ttmMmmmmmmmtimMmmtimmtsiitiiimmmMmKtiiiitiiÊMmmmmm KANTONGERECHT TE AMERSFOORT Twee en een half jaar lang had de schoenmakerspatroon A. R. te Soest valsche mededeelingen verstrekt over een knecht, dien hij maar steeds opgaf als werkende voor zich zeiven in de werk plaats van verd. Deze knecht was 's avonds kwart voor middernacht nog aan den ar beid getroffen. Dat leek geen uitzondering, want die zei eenvoudig weg, alsof hij het niets bijzonders vond. dat hij altijd had .gemoeten". Hij had wel een boekje, maar e baas had maar een enkelen keer geplakt. Verbaal was er thans van ontbreken van arbeidslijst voor dezen knecht en voor te laat laten werken. Schromelijke wijze van overtreding 3 jaar lang en gevende valsche mededeelin gen, zoo sprak Openb. Ministerie over de zen patroon, waarvoor hij 2 x f 40.boete eischte. Hiermee ging de Kantonrechter volkomen accoord. Niemand kan wee heeren dienen. B. H. wou van de Van Weedestraat te Soest de Spoorstraat inslaan. Volgens hem had een agent hem een teeken gegeven, dat zulks kon geschieden. En toen „nam" hem een tweede agent voor in de bocht niet rechts houden. Maar waarom staat daar niets van in het verbaal? vroeg de Rechter verwonderd. fn allen gevalle zal de Soester Politie nu nog meer licht moeten doen stralen. Wezenlijk dronken, neen, dat was v. d. V. te Soest niet ge weest op dien Asser avond, ten minste zoo zei hij zelf. Want anders had men hem toch niet 'n stuk moeten laten doorrijden, op zijn fiets, op een avond, dat dit de grootste on gelukken zou hebben kunnen in het leven roepen. Ja, dat had zeker kunnen plaats vinden, beaamde de Rechter. Van den eisch van f 25 of 10 dagen, maakte Z.E.A. f 15 of dagen, vanwege de werkloosheid vanaf 1 Januari. Dronken zijn en werkloos zijn kloppen echter niet, want dat goedje is niet zoo bijzonder goedkoop. Men snapt zulk dron- ken-zijn niet, dat toch meermalen voor komt. Warenwet. Weer eens zieke kippen op de Barnevel der markt. Thans zal het echter gaan hoo- ger op, steeds hooger op. Mogelijk geniet verd. den steun in deze van de collega's. T. A. Al., hoenderhandelaar te Veenen- daal had te Barneveldermarkt negen zijner kippen zien in beslag nemen, waaraan hij eerst had toegegeven, toen ook de politie er zich mee bemoeide. Steeds had de contro leur over slachtkippen gesproken, maar steeds waren de antwoorden ontwijkend geweest. Slechts was bekend, dat de kippen „uitschot" vormden. Dit was voor Openb. Min. voldoende aanwijzing, dat het waren kippen bestemd voor de consumptie en dat ze ten verkoop voorhanden waren door het zich bevinden op de markt en het marktgeld was betaald. Dat ze niet voor de consump tie waren, daarvan rustte de bewijslast op verd. Daarom kwam de eisch van f 200 boe te. De bekende Mr. Roobol uit Arnhem was gekomen als gemachtigde. Het verbaal viel hij aan, omdat daar niet vermeld stond, dat verd. door den keur meester erop zou zijn gewezen, dat hij niet behoefde te antwoorden. Als de man met zieke kippen ter markt zijn mond houdt, zal nooit het bewijs te le. veren zijn. Het hoofdpunt van verweer was het vol gende. Het artikel der Barnevelder Politie verordening, dat hier zou overtreden zijn, spreekt van overtreding der Warenwet ar tikel 1. Spr. bestreed, dat levende hoenders vielen onder „waren", eet- en drinkwaren, bene vens gebruiksartikelen ter bereiding enz. fn dat artikel zijn uitgezonderd vleesch en vleeschwaren, die vallen onder de Vleeschkeuringswet. Deze laatste wet ver staat bij art. 2 onder vleesch, het vleesch van gestorven of gedoode slachtdieren. Ook hieronder vallen geen levende kippen. Daar om vroeg spr. vrijspraak. Nu kwam Openb. Min. blijkbaar met ver rassing voor den advocaat, aandragen met een arrest van den Hoogen Raad van 23 Febr. 1931, in verband met een poeliers zaak. Tn dat arrest wordt vastgelegd, dat het niet ter zake doet of het pluimvee le vend of geslacht is. Hierop had mr. Roobol als antwoord dat bij een poelier alleen con sumptie-gebruik werd verondersteld. Thans gold het marktverkoop. Tn allen gevalle: Eetwaren zijn niet le vende dieren. UITSPRAKEN KANTONGERECHT. Niet behoorlijk uitwijken: P. J. D. Soest f 10 of 5 dagen. Tn Soest te snel rijden: M. G. Groningen f 20 of 8 dagen; A. S. Haarlem f 10 of 4 d.: H L. B. Hilversum f 25 of 20 dagen. Met auto de veiligheid in gevaar brengen: E L. Soesterberg f 5 of 3 dagen. Geen nummer-letter op auto: W. Sch Soest 50 cent of 1 dag. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie weet ik, U misschien ook. Doch de verant woordelijkheid der keuze moet hij en hij allééén op zijne jonge schouders nemen. Alle inmenging zou dèn verkeerd zijn m.i. Uw taak begint nu; ja moest reeds begon nen zijn. Een taak die niet licht is te tellen, daar elk kind een eigen karakter, eigen nei gingen heeft. Daar de erfelijkheid in deze ook een zeer grooten rol speelt, is het zoo droevig en misdadig, dat de menschen niet willen begrijpen, dat het doen en laten der ouders van grooten invloed is op het ka rakter van het kind. Wie even wil nadenken, begrijpt de diepe beteekenis van de woor den, die Nellie van Kol een wijsgeer in den mond legde, n.1. „Voedt uwe kinderen op honderd jaren vóór zij geboren zijn." O, er zijn vaders en moeders te over, die slechts vader en moeder heeten, doch er is een groot te kort, aan Vaders en Moeders, die Vader en Moeder zijn. En als een gevolg, van dit helaas zoo groote te kort, (door Kaïns Nalatenschap teweeg gebracht) gaan er zoo vele kinderen, door de schuld van hen, die slechts ouders heeten, verloren. Daarvan zouden sombere tafereelen te ver tellen zijn. De ouders, die niet alléén ouders heeten, maar ook Ouders zijn, zullen ondervinden OPGERICHT 1899 BOSCHSTRAAT 9 BAARN ALLEEN EERSTE KWALITEITEN! TELEF. 330 POSTGIRO 146487 NEEN. Gelukkig hij, en vrij en vroed, Die neen durft zeggen, neen, Dat bondig woord vol mannenmoed, Tot iedereen. Ons laf, ons roekloos Ja baart pijn, Bezwaart, verstrikt, voert mee Ons Neen wekt haat, kost moeite en strijd, Doch baart ons vree. Uit de Genestet: „Neen". Een lezer van de Soester bezocht mij, naar aanleiding van mijn schrijven en vroeg: „Wat moet ik doen als mijn jongen voor het feit geplaatst wordt? Mijn ant woord was: U moet dan niets doen. DAn is de tijd voor hèm aangebroken om aan te toonen: wat hij wil, wat bij hèm het zwaar ste gewicht in de weegschaal legt. Het „Ja" houdt in: Menschenmoord op groote schaal, lintjes en opklimmen in rang. 't „Neen" houdt in, moeite, strijd, kerker straf. Wat ik als jonge man zelf zou doen, dat, wie zijn kinderen opvoedt tevens zich- zeiven opvoedt. En wie dat doet, behoeft niet bang te zijn dat de 19-jarige het „ja" of „neen" niet van alle zijden heeft beke ken; en niet zonder strijd naar de loting gaat; want hij weet: dat men daar alles zal doen om „dien onzin" te doen plaatsmaken vooreen verstandige! daad. Nu zijn Kerk en Staat het vaak roerend eens. En waarschijnlijk zal ook van sommige kerken de dominé een hartig woordje komen spre ken. Ik hoop dat vele Moeders dan in den geest bij hare jongens zullen zijn en deze hare nabijheid gevoelen. Vroeger was de dag der loting, een dag rijk aan winst voor den kroeghouder. Dit onteerend winstbejag heeft nu geen plaats meer, meen ik. En de 19-jarige kan er moeilijk van be schuldigd worden, als hij zijn „neen" doet En de 19-jarige kan er moeilijk van be schuldigd worden, als hij zijn „neen" doet hooren dat dit in een drankroes gezegd wordt. Ach wat is het toch een lasteren te gen God, tegen het geweten tegen de ziel een erger laster dan de verboden vloeken dat men van iemand eischt tot moordenaar opgeleid te worden en men bij weigering hem daarvoor in de gevangenis werpt. Ik vraag, maar wien heeft men' meer te ge hoorzamen, de innerlijke Macht die zegt: gij zult niet dooden? Is niet iedere Menschen- ziel van oneindige waarde? Is eerbied voor al het geschapene niet ook een wet. Is de Mensch Jezus dan voor niets geweest om de afgedwaalde menschheid (in de macht der Priesterkasse) de waarheid te leeren kennen? En staat er niet in den Bijbel, het Boek der Christenen (weinig of nooit door hen gelezen) deze vraag: „Wat baat het den mensch, zoo hij de geheele wereld wint en lijdt schade aan zijn ziel? Te moeten denken altijd en altijd weer: „ook ik ben een moordenaar, ook ik heb 'n mensch ge dood." D&t is de hel, dèt is de worm, de knagende worm, die nimmer sterft. En dat alles, waarom? voor wien? MEVR. C. M. BERG. Juni 1932. den EdelAchtbaren Heer M. Hornsveld. lid v.d. Raad der Gem. Soest. EdelAchtbare Heer, Naar aanleiding Uwer vraag den Burge meester gedaan, betreffende de makelaar dij van een inwoner der gemeente, het vol gende: Maar vóór alles diene ter Uwer in lichting dat het „beëedigd Makelaar" zijn gewoon is een wassen neus, maar geen gewone, niet zoo'n huis-, tuin, of keuken neusje, neen, een „salon" wassen neus, mijnheer. Ik meen dat het was in 1865, dat opgehouden hebben te zijn door de wet erkende beroepen, o.a. dat van drogist en Makelaar. Zoodoende werd dus ook dit laatstgenoemde beroep, dat van een vrij beroep, zoodat ieder zonder eenige kennis van zaken, zich op kan werpen als make laar. Vooral valt dit op bij huizen, daar toch iedereen vrijwel overal ongehinderd de eerste de beste koekebakker of wie dan ook zijn vroeger uitgeoefend beroep kon laten schieten om dat van makelaar op te nemen. Om nu voor de groote massa het beroep wat gewichtiger te doen schijnen, laten enkelen zich beëedigen, betalen de hieraan verbonden kosten en klaar is Piet, Jan of Klaas. Maar hierdoor verkrijgt het beroep geenszins meerdere rechtsgeldig heid, behoeft het vertrouwen niet te worden verhoogd, noch vindt individueele kwali- teits-verbetering hierdoor plaats. Infor meert U maar eens, niet bij den Burgemees ter, maar bij een jurist, h.v. Mr. G. Deketh, en als jurist zal Z.Ed. Gestr. U als privaat persoon gaarne precies willen inlichten. Maar in een officieele vergadering op een officieel gedane vraag gaat dat een „pietsie" bezwaarlijk, aangezien de al- of niet beëedigd makelaar als ingezetene ZEd. Achtb. allen even dierbaar zullen zijn. U dankend voor de verleende ruimte, geachte Redactie. Hoogachtend, O. N. NOOZELE. Geachte Redactie. Vergun mij s.v.p. een plaatsje in uw blad, naar aanleiding van een stukje, dat volgend vele lezers, uw blad ontsiert. In tegenstelling daarmede heeft U m.i. Openbaar Onderwijs er een dienst mede be wezen. De naamlooze Opmerker, vergunde ons 'n blik te werpen achter de schermen. En deze blik gaf ons te zien een mensch, die volgens Uw naschrift zich een Waar achtig Christen wil geacht zien. Zie, gods lastering is verboden, maardoch ik zou afdwalen. Hier zijn wij weer: het doel heiligt de middelen. En deze mengch, die blijkbaar (waarschijnlijk wegens de inwen dige zending) veel verkeert in de jenever steegjes in de groote steden, heeft zich de strijdwijze en scheldpartijen wellicht onbe wust eigen gemaakt, van deze helaas laag- bij-den-grond staande omgeving. Daartegen valt niet te spreken, doch wel er over te schrijven. Eens en vooral wensch ik te zeg gen: dat ik nooit zal ingaan op dergelijk geschrijf, noch persoonlijk, noch schrifte lijk. Is het echter noodig de lezers tot wer kelijk opmerken en nadenken te bewegen; dan zal ik mijne meening zeggen, als de red. mij er toe in staat stelt. Dat de naam looze geen begrip heeft van een zaak te v dedigen die niet te verdedigen is, toont hij door een optreden als van iemand uit de door hem bekende jeneversteegjes. Waarom ik het toejuich dat het door U geplaatst is, zegt 't volgende. Het optreden van Opmerker is de beste propaganda voor Openbaar Onderwijs want het is niet te loochenen dat men ook daardoor een blik werpt in 't kamp van Opmerker, en dat de lessen uit den Bijbel daar geheel ontbreken. Als tegenpartij beschouwt men Opmer ker niet, daarvoor kleeft hem te veel de steegjesmanier in de groote steden aan Van een ernstige tegenpartij mag men ver wachten dat hij o.m. de kunst verstaat nooit persoonlijk te worden, ten tweede moet hij meester zijn over zijn driften, zijn tong enz. enz., ten derde moet hij zich in welgekozen woorden kunnen uitdrukken en aldus alles vermijden wat met den geur van jeneversteegjes verband houdt. Al deze eigenschappen bezit Opmerker niet. Als Uilenspiegel de waarheid zegt, kan hij nergens herberg, dat is geen onderdak vinden. De waarheid wil niet gezegd zijn, wil niet gehoord worden. Zij is zeer zwaar om te dragen. Hoe zij gedragen wordt le zen wij in de Soester van 2 Juli. De schoen paste en werd aangetrokken, maar men had de eksteroogen vergeten. Ik hoop dat vele ouders die hunne kinderen veilig heidshalve (tegen 't gevaar op den open baren weg) naar de school met den bijbel zenden, toch eens naar de stem van 't ge weten zullen luisteren en voor de waar achtige veiligheid voor de ziel hunner kin deren een open oog en oor krijgen. Men leze: Het Bijbelsche onderwijs op de Chr. School, door Prof. Dr. J. A. Cramer. Erven J. Bijleveld, Utrecht 1926. De Red. schreef in 't naschrift over pot ten en ketels. Als de Red. met mijne be schouwing instemt, dan zijn wij 't roerend eens. De naamlooze Opmerker beschouw ik als de zwart ijzeren pot uit oude tijden, zwart van binnen, zwart van buiten. Door alle tijden heen waren de ketels glanzend (zoo ik meen), 't Was natuurlijk in figuur lijken zin, niet prettig voor de potten eigen spiegelbeeld zoo zwart als roet te beschou wen. In hunne onnoozelheid dachten zij dat de ketels zwart waren, en verweten hun dit. Zij konden niet begrijpen dat 't hun eigen beeltenis was en zij zeiven zoo zwart waren. Zoo in fig. zin denk ik over Op merker, ja, wie kaatst moet den bal ver wachten. Men heeft ook glimmende potten, deze zijn licht van binnen en licht van buiten Zij verstaan niet de kunst de kat in het donker te kniipen, en toonen zich wie en wat zij zijn. Met dezulken heeft men een eerlijke tegenpartij die niet te verwerpen is. Men vraagt of ik niet boos of beleedigd N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij ben? Waarom? De mensch is zooals hij denkt en buitendien heb ik van mijn lieve lingsschrijver Maurice Maeterlinck vele schoone levenslessen geleerd, o.a. „De mensch, die zijn geluk wil bijééngaren uit het kwade, toont daardoor juist, dat hij niet zoo gelukkig is als hij, die hem het kwade ziet doen, en) zijne daden afkeurt. Men is ook niet boos op den arme, die geen pa leis bewoont; hij is al ongelukkig genoeg dat hij enkel een hut tot woning heeft. Ik twijfel of de Opmerker deze gedachte kan verwerken. Wat betreft het zich willen ma tigen, geachte red., ik hoop voor den naam looze, dat Uw raad hem ten goede komt en zijn geest niet langer in een hutje zal wo nen. Mag ik, zonder vroom, bijbelsch of wat ook te willen schijnen, nogmaals de woorden aanhalen van een groot man, Paulus? Zij luiden: „Zijt vurig van geest." Behooren deze woorden niet bij den Op roep door den Heer Floris C. gebezigd: .Vrijwilligers Voor!?" Wat heeft men aan Vrijwilligers, die een weinig slapens, een weinig sluimerens, al nederliggende be schouwen als den weg die ter overwinning leidt? Onbewust behoor ik reeds lang tot de Vrijwilligers, die vurig van geest zijn, doch bewust dat het óók mijn deel zou zijn wat de heer F. C. zegt: smaad, hoon, mis verstand en miskenning. Bewust aanvaard ik dit alles. Doch weet U wie de achterhoe de vormt? Dat is de geest van hen, die waardeeren1, medeleven, oog en oor hebben voor den ernst der tijden en die voor het kind 't Koninkrijk Gods wenschen, waar van de Mensch Jezus, de groote kinder vriend, sprak. Deze geest helpt en steunt in den bran denden strijd. Wie zich als Vrijwilliger in den strijd begeeft, man of vrouw, krijgt een talent mede dat hij niet mag, niet kan verstoppen, niet renteloos mag begraven. Het moet zich verveelvuldigen in dienst van het Heiligste: de Ziel van het Kind. Zijt vurig van geest zegt Paulus en ik zie den Miensch Jezus onbevreesd de woeke raars en geldschieters uit den Tempel drij ven. Uw lichaam, dus ook dat van Uw kind is een Tempel Gods. De Vrijwilligers die voor de belangen van Het Kind strijden, moeten vurig van geest zijn: omdat aan alle zijden de roofvogel, dc zelfzucht loert, om de kinderen aan de Macht der ouders te onttrekken. Want kerkelijke dwang ont ziet niets of niemand, zelf de ouderliefde niet. Zoo ben ik reeds lang Vrijwilliger en werk met de kracht (laat.ik zeggen liet ta lent) die mij geschonken is zoo lang het dag is, dat is zoo lang ik werken kan. Komt eenmaal het einde, dan hoop ik te kunnen zeggen: ik heb mijn talent niet ongebruikt gelaten, ik heb niet te vergeefs geleefd en gearbeid als Vrijwilliger in de gelederen van hen die streden tot heil van Het Kind, Mijn arbeid. Onzen arbeid voor het kind van heden, dat de Mensch is van dc Toe komst, Het daghet in het Oosten! De Menschheid ontwaakt. MEVR. C. M. BERG. 3 Juli 1932, Soestdijk. van 15 regels f 0.75. Elke regel meer f 0.15. Bij vooruitbetaling te voldoen Voor bewijsnummer moet 5 cent in rekening worden gebracht. Aan allen, die iets te vorderen hebben van verschuldigd zijn aan onder hun ne berusting hebben betreffende of borg tochten hebben ten laste van den Heer laatst gewoond hebbende te Soest, Soes- terbergschestraat 150, en den 17 Juni 1932 overleden, wordt verzocht daarvan opgave, betaling of afgifte te doen vóór den 15 Juli 1932 ten kantore van den Notaris C. Onnen, te Utrecht, Boothstraat 8. Beschaafd meisje, leerling 4e klas Lyceum, wenscht vacantie met familie naar buiten te gaan en gedurende dien tijd verzorging kinderen op zich te nemen of scholieren van lagere klassen bij te werken. Brieven fr. onder No. 152 aan het bur. van dit blad. zoeken plaats als Keuken- en Werkmeisje; 22 en 23 jaar. Liefst in een zelfde betrek king, v.g.g.v. Brieven onder No. 153 aan het bureau van dit blad. JULIVACANTIEMAAND Wij zijn ruim voorzien van jA ZOMER-ONDERGOEDEREN h o.a. van Jansen en Tilanus Ook voor Uw Jongens NERGENS ZOO GOEDKOOP EN ZOO GOED ,HET HANDELSHUIS VOLDOET U" Soesterbergschestraat 51 - Soest - Tel. 2200 Havenstraat 97 Hilversum Tel. 2602 Solide financieele instelling, biedt aan soli de personen met vaste positie, GELD TER LEEN AAN, tegen matige rente. Bedragen beneden f 200.zonder borgstelling. Geen kosten vooruit. Geheimhouding verzekerd. Brieven onder motto „Geld", aan het Bu reau van dit blad. „HET HANDELSHUIS VOLDOET U' Soesferb.straat 51 Soest Telef. 2200 Havenstraat 97 Hilversum Tel. 26'07 zeer mooi geteekend geel-zwart, luisterend naar „Wodan", tegen hooge belooning te rug te bezorgen Waldeck Pyrmontlaan 38, Soestdijk. zoekt vertegenwoordiging tegen vergoeding van reisabonnement en provisie. Brieven onder No. 150 aan het bur. van dit blad. Voor jongen van 14 jaar wordt in een flinke KAPPERSZAAK, ter op leiding. Brieven onder lett. H 590, Visser's Boekhandel, Kerkstraat 20a. êW BAD-COSTUUMS 444 o.a. „Tweka" Kwal. prima Kleurechtheid gegarandeerd „HET HANDELSHUIS VOLDOET U" Soesterb.straat 51 Soest Telef. 2200 Havenstraat 9.7 Hilversum Tel. 2607 Te koop aangeboden voor halven prijs, alle benoodigde voor le KLAS H. B. S. te Amersfoort. Adres Soesterbergschestraat 38. v.z.g.h., vroolijk huis bewonend op mooien stand, zou gaarne Heer of Dame of echt paar als paying gest hebben. Heeft ook eenige kamers disponibel. Brieven onder No. 151 aan het bur. van dit blad. JULI—VACANTIEMAAND Nu is 't tijd U een LINNEN ZOMERCOSTUUM fr aan te schaffen De prijs valt U meell Ook voor Uw Jongens „HET HANDELSHUIS VOLDOET U" Soesterb.straat 51 Soest Telef. 2200 Havenstraat 97 Hilversum Tel. 2607 (niet te verwarren met Sportberchuil) BANKETBAKKER IJ Soeslerbergscheslr. 28, Tel 2009, Soest U heeft een dienstbode noo dig? Of zoekt u een be trekking? Heeft u misschien iets aan te bieden enz. enz. in dit blad geplaatst en u kunt verzekerd zijn, dat u succes heeft. De vele hon derden brieven, welke wij op kleine advertenties ont vangen, bewijzen ons dit. De kosten zijn 15 regels f0.75, elke regel meer f 0.15. Bureau v. Weedestraat 7 Soestdijk - Telefoon 2062 Bij de N.V. PHOTAX te Soestduinen, kunnen terstond eenige geplaatst worden. Zich aan te melden aan de fabriek. Atelier-opnamen dagelijks (ook Zondags) van 12.30—3 uur. VAN 8 TOT 8 UUR «VUURWERK^

De Soester | 1932 | | pagina 3