2e BLAD Q-^ Plaatselijk Nieuws^O Soesterberg >o Rechtzaken behoorende bij „DE SOESTER" van Zaterdag 6 Aug. 1932, No. 63 FIETSTOCHT. Zondag maakte H.M. de Koningin en Prinses Juliana, vergezeld door een lakei, ecu fietstocht over de Hooge en Lage Vuursche. CONCERT P. V. O. Tci gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin Moeder gaf de harmonie vereeniging onder leiding van den heer H. Kok Jr. uit Zeist een concert in de ver plaatsbare muziektent aan de Torenstraat. Voor deze gelegenheid was veel belangstel ling de heeren Busch en v. d. Breemer woonden het eveneens bij Begonnen werd met het Wilhelmus, gevolgd door een pot- pourri \.m Vaderlandsche en Hollandsche liederen. Wat ons het meest bevreemde, was dat de jeugd niet mee /.ong. Het wordt hoog tijd dat Volkszang uit Utrecht hier eens een lesje komt geven. Het corps was zeer goed op dreef; bij de Walzer deed men mede op de maat. Er is op dezen avond veel genoten Het weer werkte kostelijk mede. Na afloop had een druk bal plaats in de /aal van de Gouden Ploeg, begeleid door piano), harmonica en viool. De heer A. v. d. Weerd had de leiding. Het was er tjokvol, maar gezellig. Ook daar werd de Koningin nedag prettig gevierd. CHRISTELIJKE ORANJE VEREEN. JULIANA VAN STOLBERG. Deze vereeniging vierde het feest in de zaal van Religie en Kunst, bijgewoond door 200 personen. De praeses, den heer J v. d. Flier opende de bijeenkomst met het zingen van Psl. 95 1, het lezen van Psl. 46 en gebed. Daarop roept hij allen een har telijk welkom toe, vooral aan de medewer kers en de Voorzitter der Chr. Oranje Ver. te Baarn, en deelt mede dat de vereeniging een felicitatie-telegram zond aan de Ko ningin-Moeder. Na applaus wordt staande gezongen het Wilhelmus, waarop de heer J. L. Feijten, declamator uit Utrecht het woord verkrijgt, en allereerst voordraagt: „De Oranje Naam". Daarop verkrijgt Ds. B. Alkema. geref. pred., het woord, welke enkele oogenblikken stil staat bij de verkla. ring van 1 Koningin 2 19, dat de verhou ding leekent in het Koninklijk gezin. Want het hoogste daarin is de Moeder, voor welke Vrouwe wij als Christenen spontane liefde, eerbied en gebed geven. Feitelijk is elk ver plicht liefde te hebben voor Oranje, daar God de drievoudige snoer heeft gelegd. Vervolgens trad wederom den heer J. L. Feijten op met ernstige en luimige voor drachten, o.a. een schets van „Prins Mau- rits" uit 1725, „de Studentenoptocht", „de Kerkgang", „de Koopman", e.a., afgewis seld door het zingen van „Wij willen Hol land houden", „Zij zullen het niet hebben" en staande Gez. 264 1. Nadat de declama tor nog een 5-tal voordrachten ten beste had gegeven door klaterend applaus beze geld, sprak Ds. E. Groeneveld, Ned. Herv. pred. het slotwoord. Spreker legt er den nadruk op dat de jarige Koningin-Moeder door heel haar persoonlijk optreden doet vergeten de Majesteiti daar zij tot ons spreekt als de Moeder. Spreker heeft zich geërgerd dat er zoo weinig in het dorp is gevlagd of Oranje gedragen, ook door de Christelijke broeders, terwijl het toch onze plicht is als Christenen op dien dag de Ko ningin Moeder in 't gebed te gedenken. Na hierop in gebed te zijn voorgegaan, zong men aan het einde de Avondzang, waarna bij het verlaten van het gebouw een gave gevraagd werd voor het a.s. kinderfeest voor de Chr. scholen op 31 Augustus a.s. OPENBARE VRIJWILLIGE VERKOOPING. Door Notaris Mr. Dr. .E. Schouten te Baarn werd Woensdagmorgen in hotel Trier te Soestdijk bij opbod geveild en op 17 Augustus d.a.v. bij afslag: de Buiten plaats „MiddeUvijk", groot 3.09.60 H.A. in 15 perceelen. Peiceel 1: de Buitenplaats „Middelwijk" met aanbehoren, ingezet door den heer H. Bon, Baarn op f 40.000. Perceel 2:een perceel weiland met koe pel, groot 2d.oU A„ ingezet door den heer H. Ran, Soest op f 2100. Perceel 3: een huis met erf, schuur en tuin, groot 7.40 A., ingezet door den heer N, Pot, Hilversum op f 5000. Perceel 4: een perceel bouwterrein, groot 0.75 A„ ingezet door den heer H. Bon Baain op f 1000. Perceel 5: een perceel weiland, groot 18.64 A., ingezet door dezelfde op f 3000. Perceel 6: een perceel weiland groot 14.44 A., ingezet door den heer A. van Essen Soest op f 1600. Perceel 7: een perceel weiland groot 14 A., ingezet door den heer H. Ran, Soest op f 1400. Perceel 8: een perceel weiland groot 14.10 A., ingezet door den heer G. Selderbeek, Soest op f 1400. Perceel 9: een perceel weiland groot 14.10 A., ingezet door dezelfde op f 1500. ^J:rceel 10-' een perceel bouwterrein groot 12.67 A., ingezet door den heer J. Schade wijk, Soest op f 800. Perceel 11: een perceel bouwterrein, gr. p 'n^eze* door dezelfde op f 600. ^icee' een perceel bouwterrein, gr. 11.91 A„ ingezet door den heer Hendrik Butselaar, Soest op f 850. ^rcee' een perceel bouwterrein, gr. 11.99 A., ingezet door den heer L. Prins, Soest op f 800. <^orCAee^ een Perceel bouwterrein, gr. 11.68 A.. ingezet door den heer Hendricus Butselaar, Soest op f 050. Perceel 15: een perceel' bouwterrein, gr. 11JJ3 A inRezet door dezelfde op f 850. Totaal f 01.550. BOUWWERK OPGEDRAGEN. Aan den aannemer W. van Genderen al hier is ondershands opgedragen een aan bouw aan de J°hannesstichting te Soester- berg voor f 24.500. DE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR HET LOO. Wij vernemen, dat de Koninklijke fami lie het plan heeft Zaterdag a.s. naar het Loo terug te keeren. ZOMERACTIE C. W. V. Naar wij van de Commissie der Zomer- actie der C.W. V. vernemen, zal er van 13 Augustus tot 20 Augustus een Etalagewed strijd worden gehouden, waaraan verbon den is een aardige attractie voor het pu bliek Teverts wordt er in die week een kinderfeest georganiseerd. We zullen hier een paar dingen verklappen. Er komt een groote Poppenkast en ook worden er zeer leuke spelen bij gedaan, o.a. voor jongens Vliegerwedstrijd, Komische hardrijderij op fietsen, om te brullen voor groot en klein; het nieuwste nog nooit in Soest geweest is krentebollen happen om prijzen. Verder zijn er nog meer leuke dingen, ook voor meis jes. Lees vooral de Winkelweek Courant, die ongeveer 11 en 12 Aug. huis aan huis bezorgd wordt en: waarin alles in bijzonder heden in vermeld staat Ook komt er nog een gezellige avond met muziek en open lucht Bioscoop. De leiding dezer actie is in goede handen, zoodat we gerust mogen re kenen op een welslagen, dezer actie. Een bravo voor onze wakkere Soester Winke liers, die hiermede toonen, dat zij met hun tijd mee willen en ook kunnen, wij roepen dan ook een ieder toe: steunt de Soester Winkeliers!- koopt bij hen, want een wel varende winkelstand komt 2eer zeker het geheele doip ten goede. Koopt in Soest. DIERENBESCHERMING. De Afd. BaarnSoest en omstreken van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescher ming van Dieren, houdt Maandag en Dins dag 8 en 9 Augustus een Collecte te Soes- terberg op het terrein grenzende aan het Vliegveld, bij gelegenheid van de Vliegftes ten en vraagt nog eenige dames die gene gen zijn bij dat werk te assisteeren. Verzoe ke beleefd zich op te geven bij Mej. Vor dei Hake, Talmalaan 18 of Kolonieweg 13. Aan komen loopen, groote hond. zeer vriendelijk dier, een der pooten gewond, zwart dek, licht bruine pooten, bruine snoet, lange staart. Eigenaar kan zich melden bij Inspecteur Dierenbescherming, Kolonieweg 13, Soest. GEVONDEN VOORWERPEN. Een broche. Een kompas Aangevlogen een jonge duif Aangeloopen een groote hond met zwart dek, bruine pooten en snoet. AANRIJDING. Donderdag had op den hoek v, d. Schou tenkampweg en het Driftje een aanrijding plaats tusschen een, gemeentelijke vracht- uto en een luxe-auto^ bestuurd door van W uit Hilversum. De vrachtauto kwam van den Schouten kampweg en wilde rechts afslaan het Drift je in. De andere auto reed op het Driftje en wilde rechtuit rijden. Een botsing volgde, waarbij de luxe-auto de vrachtauto aanreed De luxe-auto kreeg eenige beschadigingen doch kon zijn weg vervolgen. De vrachtauto kwam er echter minder goed af en moest zwaar beschadigd worden weggesleept. De oorzaak van deze botsing ligt waarschijnlijk bij den bestuurder van den luxe-auto. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. WEGVERBETERING AAN DE SOES- TERBERGSCHESTRAAT. Nu het eerste gedeelte van de Soester- bergsche straat van 'n beter -wegdek wordt voorzien is het verkeer op dat stuk natuur- lijk niet meer mogelijk. Het verkeer van Soest met Soesterberg wordt nu omgeleid via het Vosseveld. Verschillende automobi listen blijven echter trachten de Soester- bergschestraat te volgen en rijden dan daar toe bij het opgebroken gedeelte over het fietspad of zelfs over het wandelpad. Waar zulks groot gevaar oplevert voor de fiet- sers en wandelaars, kan zulks onmogelijk worden geduld. Tegen eventueele verdere automobilistent, die over deze paden rijden, zal dan ook worden opgetreden. Een ge waarschuwd mensch geldt voor twee! MANNEN-ZANGVER. „APOLLO". Naar wij vernemen zal het Mannenkoor .Apollo met medewerking Jeugdkoor, on der leiding van hun directeur, den heer H. J. van Maurik een concert geven in de tent aan de Torenstraat op Donderdag 11 Augustus a.s. POSTDUIVEN VEREENIGING „DE ZWALUW" Uitslag wedvlucht vanaf Vilvoorde op 31 Juli, afstand 153 K.M. Z.W. wind, gelost 8 uur, deelname 170. YV. C. Priem 1—31—11—22—23—25—27 28394243?4. B. Groeneveld 22126. E. Groen 5. G. Visser 6. V Schaap 7151819. Geijtenbeek 82935. YV. Priem 9—20. J- Pot 101314323334363841. A. Dorresteijn 12. J- J. de Veer 16—17. E. Grift 3031. J. Groen 37. F. Limburg 40. Eerste duif 10 Uur 5 min. 36 sec. Laatste of 14 10 uur 31 min. 20 sec. De extra eereprijsl, uitgeloofd door den heer v. d. Pal, Burgemeester Grothestraat, ,s gewonnen door den heer A. Schaap; te vens is door dezelfde wederom een extra eereprtjs uitgeloofd op station Neuville a.s. Zondag. BOOTTOCHTJE OP HET IJSSEL- MEER. Een nieuwe onderneming „Het IJssel- meer" organiseert sinds eenigen tijd eiken werkdag een pleiziervaart van Huizen af, met de daarvoor speciaal ingerichte Stoom boot „Piet Cronjé naar Marken en Volen- dam. Het is een alleraardigste tocht, en voor liefhebbers van een kalm en rustig zee reisje moet zoo'n pleiziervaart een groot genoegen zijn. Als afwisseling voor de toe risten in het Gooi, die hier van de heerlijke bosschen en prachtige, bloeiende heide ko- men gemeten, is een uitstapje per boot naar een typisch eiland eri karakteristieke zee plaats, bijzonder aan te bevelen. Vooral voor de bewoners en toeristen in ons dorp en omgeving is het dubbel aange naam, dat de garage Geerestein deze toch ten nog aangenamer maakt, door op eenige dagen in de volgende weken, autobussen te laten loopen, om de deelnemers naar Hui zen te brengen en weer af te halen. Voor verdere bijzonderheden leze men de advertentie in dit blad. GESLAAGD. Mej. IJ. Elzinga slaagde j.1. Zaterdag voor het diploma Leerares Coupeuse en Costumière bij de Mode-vakschool Ensaid te Utrecht. INBRAAK. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebroken geworden in huize „De Birkt"), bewoond door den heer K. aan de Birktstraat nabij de grens der gemeente Amersfoort. Toen de bewoners des morgens opston den, vonden zij in de benedenverdieping al les overhoop gehaald en blijkbaar nage zocht. Terstond stelden zij de politie hier van op de hoogte, die zich onverwijld daar heen begaf. lu de benedenverdieping waren alle kas ten, laden en schrijfbureau's nagezocht en overhoop gehaald. Er bleek zelfs, dat de inbrekers ook een bezoek hadden gebracht aan de slaapkamers van enkele logé's, die echter van dat nachtelijke bezoek niets heb ben gemerkt en zijn bijven doorslapen, an verschillende«plaatsen hebben zij geld medegenomen o.a. een geldkistje met in houd, zoodat in totaal ten bedrag van ruim f 200 wordt vermist. Eigenaardig isj, dat de inbrekers verschillende zilveren en gouden voorwerpen onaangetast hebben gelaten. Op het moment van afdrukken van dit blad is het onderzoek, dat terstond is inge steld, nog in vollen gang; speciaal naar de wijze, waarop de inbrekers zijn binnengeko men, wordt nader onderzoek gedaan. GEGUND. Door den e a. Ingenieur der Genie te Arn hem zijn de voorzieningen aan de militaire gebouwen te Arnhem en Westervoort ge gund aan de firma Th. H. de Goede alhier, zijnde den op één na laagsten inschrijver. DE VLIEGWEER TE ZüRICH. Een verbeterd bericht vermeldt alsnog, dat in de acrobatiekwedstrijd te Zürich de- eerste prijs gewonnen werd door den Fran- cheu vlieger Anvoureux, terwijl onze land genoot luitenant Sandberg tweede prijswin naar werd. EXAMEN, Onze plaatsgenoot Karei van Gameren werd na gehouden examen toegelaten tot ie vierde klasse der Hoogere Handels school te Amersfoort. ORANJEVIERING OP 31 AUGUSTUS. Op de vergadering van het bestuur der Oranje-vereeniging „Wilhelmina" te Soes terberg op 1 Augustus 1932 is het voorloo- pig programma voor 31 Augustus vastge- teld. In verband met de moeilijke tijden zullen de feestelijkheden worden beperkt. Het pro gramma zal niet in boekvorm verschijnen en er zal geen beroep worden gedaan op de neringdoenden en anderen te Soesterberg voor plaatsing van advertentie's. Het morgen- en middagfeest zal plaats hebben op het terrein aan den Amersfoort- schen Straatweg), terwijl een muziekuitvoe- ing des avonds zal plaats hebben in de ge meentelijke muziektent aan de Batenburg laan. dit laatste voor de besparing van tent- kosten, verlichting, eniz. Het programma is samengesteld als volgt: 27 Augustus: Autotocht voor ouden van dagen. 31 Augustus v.m. Afmarsch der kinderen van de R.K. Kerk naar het feestterrein, waarbij versierde rijwielen, wagentjes, groe pen enz. Daarna gecostumeerde voetbalwedstrij den voor de hoogste klassen der scholen. Het muziekcorps „Avia" der Luchtvaart- afdeeling verleent zijn medewerking. s Namiddags 2 uur, 1. Demonstratie van AGAVS; 2. 100 Meter hardloopenj: 3. 4 x 100 Meter estafette; 4. Steen werpen; 5. Vèr- springeni; 6. Ringsteken per rijwiel voor da mes; 7. Behendiigheidswedstrijd op rijwie len; 8. Driebeenloop; 9. Stoelendans voor dames;'10. Muziek. Inleggeld: 10 cent beneden 17 jaar. 20 cent voor 17 en ouder. Deelnemers worden beleefd verzocht zich vóór 20 Augustus op te geven bij den heer Pastunink aan het Postkantoor. 's Avonds 810 uur Concert in de ge meentelijke muziektent door de R.K. Mu- iekvereeniging „St. Jozef". GEVONDEN VOORWERPEN. Een sleutel Een schooltasch Een portemonnaie met inhoud Een damestasch met inhoud. Aangeloopen een hond en een Kalkoen, Inlichtingen Politie-post Soesterberg. GESLAAGD. Onze vroegere plaatsgenoot den heer Joh. van Hummel (thans onderwijzer te Zwoller- Kerspel) slaagde j.1. Dinsdag te Zwolle voor het examen Hoofdacte ONBEKENDHEID. Op 22 Juli j.1. kwamen twee dames per rijwiel van richting Soest naar Soesterberg. Toen zij de bult over waren en de helling afgingen, kwamen beiden-in het mulle zand an den berm, waardoor beiden kwamen te allen, met het gevolg, dat een hunner een diepe wonde in het dijbeen bekwam, en- de andere haar pols brak. Door een omstander werd de Luchtvaart- Afdeeling in kennis gesteld waarop spoedig Dokter Brouwer verscheen en de eerste hulp verleende. Beiden werden per brancard naar het mi litaire hospitaal vervoerd, alwaar eerst ge noemde per auto naar haar pension te Soest werd vervoerd en laatstgenoemde naar 't ziekenhuis werd gebracht te Amers foort. AANRIJDING. Maandag j.1. had op de Rademakerstraat alhier een aanrijding plaats. De heer B. te Utrecht kwam per mo torrijwiel van richting Amersfoort, terwijl een Autobus, komende van richting Utrecht naar links dei* Postweg in wilde rijden De bestuurder van deze bus merkte het echter nog vroegtijdig op en stopte, zoodat de heer B, nog voldoende doorgang had. Van de richting Utrecht kwam echter ook een motorrijder die het tijdig gegeven teeken van den Autobusbestuurder waar schijnlijk. niet opgemerkt had en de bus links wilde passeeren. Eerstgenoemde motorrijder reed hierdoor tegen 'n rechts van dien weg staanden boom waardoor zijn motorrijwiel aan de voorzij de ernstig werd beschadigd. De andere mo tor-rijder dde de schuldige was, is doorge reden en tot nog toe onbekend gebleven. De politie heeft de zaak in onderzoek. VAN DEN HEUVEL. De aandacht der zeer velen in en buiten ons V liegdorp, die belang stellen in de ont wikkeling der Luchtvaart, was dezer da gen op Zürich gericht. Daar toch werden van 23 tot en met 31 Juli dezes jaars weer de beroemde internationale vliegwedstrijden gehouden, welke gewoonlijk om de vijf jaar aldaar door de Zwitsersche Aero-club wor den uitgeschreven. Aan die wedstrijden, welke verschillende afdeelingen; omvatten, zooals: Alpenrondvluchten, een met militai re en eeu met verkeersvliegtuigen, lucht- acrobatiek, enz., werd door bijna alle lan den van Europa op min of meer officieele wijze deelgenomen, behalve thans door Ne_ derland. In 1927 daarentegen was ons land wel vertegenwoordigd door een escadrille onder Kapitein Steup. Een der deelnemers hiervan, luitenant Schott, thans verbonden aan de K.N.I.L.M., verwierf toen als over winnaar in de internationale Alpenrond vlucht voor militaire vliegtuigen de Coupe Echard. Door zijn vast verblijf in Ned. In- dië was luitenant Schott deze keer niet in de gelegenheid om uit te komen. En zoo was luitenant Sandberg de eenige, die Hol land vertegenwoordigde en dat wel voor eigen rekening. Met het reeds bekende, schitterende gevolg. Immers in den wed strijd voor luchtacrobatiek, waaraan door de allerbesten op dat gebied werd deelge nomen, werd door hem de tweede prijs be haald. Zijn wereldreputatie als vliegenier 's hiermee bevestigd en versterkt. Een vliegweek, zooals nu dezer dagen in Zürich werd gehouden*, is als een kracht proef voor het vliegwezen te beschouwen wijl zij in verscheidene richtingen een over zicht geeft van de vorderingen gedurend- de laatste vijf jaar, tegelijk hiermee den stand vaststellend), welke op 't oogenblik be reikt werd. Vijf jaar is een zeer lange tijd in de geschiedenis van een verkeersmiddel dat zich zoo snel ontwikkelt. Meerdere pro blemen op het gebied der aviatiek werden in dien tijd geheel of gedeeltelijk opgelost, jcnderwijl weer nieuwe binnen haar gezichts veld kwamen opdagen. Zoo zullen ook de gioote moeilijkheden, die de hooge Alpen ketens voor een geregeld verkeer tusschen Noord- en Zuid-Europa vormden, weldra voor goed overwonnen zijn. Al was het een enkelen moedigen pionier reeds gelukt om vóór den oorlog de Alpen over te vlie gen, toch behoorde het een jaar of tien ge leden voor een verkeersvliegtuig', dat zwaai belaft werd, nog tot de onmogelijkheden om over de hoogste toppen heen te ko- merf Sindsdien werd het stijgvermogen der motoren echter zoodanig verbeterd, dat wel grootcre hoogten zonder bezwaar bcreikl konden worden. De nog bestaande moei lijkheden zijn in hoofdzaak van meteorolo- gischen aard. Bij dat alles moet men zich echter niet voorstellen, dat die vooruitgang zoo van zelf gegaan is en meerendeels alleen maar het resultaat was van het werk der groote uitvinders. De bovenmenschelijke pogingen der baanbrekers, die met haast onover komelijke bezwaren te kampen hadden, hierbij hun leven op het spel zettend, ma ken de gansche reeks van dergelijke stoute pogingen en moeizame vorderingen tot een heldenhistorie. In de nog zeer jonge geschiedenis der Luchtvaart werd reeds zeer veel bereikt, wat nu al van groote beteekenis gebleken is. Toch staan we nog pas aan het begin eener ontwikkeling, welke een onmetelijk gebied vóór zich heeft. De tegenwoordige vraagstukken zijn even zoovele nieuwe mogelijkheden. Het zweef vliegen, alsmede in 't algemeen het vliegen zonder motor, openen hierbij weer nieuwe perspectieven. Deze laatste hebben kans om zich tot een algemeen geliefkoosde sport te ontwikkelen, die op haar beurt weer tot de popularizeering van het motor-vliegtuig en van het luchtverkeer voeren zal. Dat ver keer wordt mede sterk bevorderd door een toenemende veiligheid. Ook in de richting wordt er zeer sterk gezocht en de valproe- ven met vliegtuigen zijn hiervan weer een voorbeeld. De ontwikkeling van de luchtvaart gaat verrassend snel. Niets in de historie heeft ooit op een dergelijke ontwikkelingsgans kunnen wijzen. Wat op dat gebied enkele jaren geleden een gebeurtenis heette, waar van de heele wereld verstomd stond, wordt nu reeds heel gewoon gevonden, om dat weer andere nog belangrijker gebeur tenissen in onafgebroken rij elkaar hebben opgevolgd. Zoo is de naaste toekomst reeds voor de luchtvaart, die niet alleen het ver keer in al zijn deelen slaan zal, maar ook krachtig zal inwerken op andere terreinen an het maatschappelijk leven. Ook in eco nomische beteekenis. Voor ons land met zijn aanvankelijk goed geordend vliegwezen en zijn vele bekwame vlegers kan het aandeel in die toekomst be langrijk worden. „TOESCHOUWER". DE VRAGEN VAN DEN HEER BRAAT over de functie van Directeur van het niet- militaire luchtvaartbedrijf te Soesterberg Het antwoord van den Minister De heer Braat had den minister van De fensie de volgende vragen gesteld: Is de Minister bereid mee te deelen: le. of het juist is, dat met Aug. a.s. een kolonel bij de artillerie der landmacht den militairen dienst met pensioen gaat verla ten, en daarna door den Minister belast is met de functie van Directeur van het niet militaire luchtvaartbedrijf te Soesterberg? 2e. zoo ja, hoe oud bedoelde persoon is? 3e. of deze nu bij zijn pensioen weer een nieuw salaris zal ontvangen? 4e. hoeveel bedoeld pensioen en' salaris zullen bedragen? Is de minister niet overtuigd, dat in de zen tijd beter iemand daarvoor aangewezen kon worden die nog geen'betrekking of pen sioen heeft, en jonger van jaren is? Zoo niet, op welke gronden berust dan deze benoeming, die de cumulatie van pen sioen en functie ten onbillijkste in dezen crisistijd, waarin velen geen betrekking kunnen bemachtigen, weer met een ver meerdert? De Minister van Defensie, de hr. Deckera, heeft daarop het volgende geantwoord: le. Met ingang van 15 Augustus 1932 zal inderdaad een kolonel-titulair der artillerie van de Koninklijke lan3macht den militai ren dienst met pensioen Verlaten. Hij wordt daarna krachtens arbeidsovereenkomst be last met de in de vraag bedoelde functie. 2e. Bedoelde persoon is thans 59 jaar oud. 3e. Hij zal als belooning voor zijn nieuwe werkzaamheden, naast het wegens langdu rige» dienst verleend pensioen, salaris ont vangen. 4e. Het pensioen bedraagt vier duizend gulden per jaar; het salaris eveneens vier duizend gulden per jaar, verminderd met de algemeene tijdelijke korting. Voor bedoelde betrekking kan niet ie mand anders worden aangewezen^ omdat de aangewezene de meest geschikte is. Bo vendien gaat deze benoeming gepaard met een reorganisatie welke tot bezuiniging leidt. LUITENANT JHR. SANDBERG'S SUC CESSEN TE ZüRICH. l)e luitenant-vlieger Jhr. G. Sandberg van de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg heeft op eigen initiatief deelgenomen aan de In ternationale Vliegwedstrijden te Zürich. Het zal voor hem een groote voldoening zijn geweest te hebben mogen constateeren, daar gerust geen slecht figuur te hebben geslagen. In de Alpenrondvlucht om den Coupe Echard kwam hij als zesde uit den strijd, waar de concurrentie groot was. Deze vlucht werd op een hoogte van ongeveer 2400 Meter gehouden,, wat niet voor de Fok ker D 16 de gunstigste hoogte was voor het bereiken van een maximum snelheid. Als de motor gedurende de vlucht echter wat beter had gewerkt, had Lt. Sandberg ongetwij feld toch nog een betere plaats ingenomen. In de acrobatie- of „stunt"-wedstrijd be- kampten 18 deelnemers elkander. Lt. Sand berg kwam bij de voorwedstrijden al spoe dig bij de eerste elf deelnemersi, die elkan- ler in de finale zouden bekampen. En in deze finale behaalde hij den tweeden prijs met drie punten minder dan de eerste-prijs- winnaar Amouroux, die met een Morane Saulnier met een motor van 235 P.K. vloog. Voorwaar een schitterend succes, waarmede Ll. Sandberg wel mag worden gelukge- wenscht. Donderdagmiddag tegen 6 uur kwam hij et de D 16 te Soesterberg terug, alwaar hij hartelijk werd verwelkomd en gecompli menteerd door zijn collega's met het door hem in Zwitserland behaalde succes. KANTONGERECHT TE AMERSFOORT Onder nauwlettend toezicht? Alweer een verbaal voor G. van de B. te Soest, handelaar 2e hands motorrijtuigen enz. Een Baarnsche veehandelaar probeerde :oo'n auto met zin voor koopen. En nu ont brak bij dat proefrijden een of ander aan den auto, wat er wettelijk op zitten moest. Ambtenaar en Kantonrechter lieten het bij het minste, dat het wezen kon. n.m. 50 cent boete. Men weef, wat dit zeggen wil. Bij dit nummer en de hierop volgende uitspraak, fungeerde mr. van der Mark als Kantonrechter. Die uitspraak kwam in ver band met de Zoetelaarskwestie van eenigen tijd geleden. Brigadier van Raad der Rijksveldwacht had den Amers- foortschen zoetelaar Sch. weer eens be keurd voor loopen op Rijksgrond bij zijn be- iienen van de militairen: der Amersfoort- sche Infanterie. Het was op het terrein van de Legerplaats bij Zeist. Sch. had permissie van den commandant, garnizoen A'foort. En dit raakte de koue kleeren niet van brigadier van Raad. Volgens deze zouden alle militaire terreinen onder de gemeente Soest ressorteeren onder den commandant an het garnizoen Utrecht. Daarna is onderzoek ingesteld bij de mi litaire autoriteit. En nu is een schrijven ont vangen van den Minister van Defensie. Hierin staat, dat in de Legerplaats bij Zeist te vertellen heeft de commandant Utrecht. Deze heeft geen zoetelaarsrecht aan Sch. erleentd. Het werd dus schuldig. Openb. Min. wou een gulden hebben. De waarn. Kantonrechter van der Mark was met een halven tevreden. Nu zijn we nog evenver. De Legerplaats bij Zeist onder Utrechtsche militaire zeg gingsmacht, dat wist men wel. Maar de an dere militaire terreineni, die onder Soest liggen? Dat is een puzzle gebleven. Waar was het toen kermis? N.m. 7 Juli. Een auto met drie mansper- onen en een vrouw passeerde Soest op weg naar Hoevelaken, we meenen midden in den nacht. Vanaf de Oranjeboom had de auto reeds tweemaal dwars over den weg gestaan, en was het Slot te Soestdijk door de auto-lantaarns beworpen met flightlicht. Van dit viertal was alleen de vrouw in al cohol nuchteren toestand, maar mijnheer de chauffeiir B„ thans afwezig, moest aan het Soester bureau zijn positieven terug zien te vinden. Met goedvinden van de vrouw werd het stelletje door een Soester chauf feur huistoe gebracht. Dat was hier vrijwel „kennelijken staat", zei O.M. en het werd een eisch van een week hechtenis plus een jaar ontzegging an rijbevoegdheid. En de Kantonrechter gaf grif zijn sanctie daaraan. Te slecht beoordeeld. Over een aanrijding op de Birktstraat te Soest was verd. niet verschenen, evenmin als zijn bijzitter in de cabine van den zes- wieler, twee expediteuf-cómpagnons 'uit Haarlem. Die bijzitter zou moeten uitmaken, wie op het moment van botsing het stuur

De Soester | 1932 | | pagina 5