2e BLAD 1 ro! boterhampapier Het royement van Mr. van Doorne. Een deel van het vele werk Politie-man- Politie-mensch Bekendmakingen Officieel O^PlaatselijkNieuwsyC Soesterberg _>o 15 N.V. Eerste SoesterEIrctr. Drukkerij Van Weedestraat 7, Soestdijk Geen hotle woorden, doch de nuchtere feiten. van de Nederlandsche Vereen, tot bescherming van Dieren. behoorende bij „DE> SOESTER" van Zaterdag 13 Aug. 1932, No. 65 >orde. ek te dien- I had imen, dat :rbre- stille reem- gsche r nog ïnden wel Iritte- ei ze I, dat ader, ka is ef, of :eten. eden, aren; ge- 3ten, heb i wie ïtjes. oort, in je dat t zij een i het oede egen r, al ook GEEN SPREEKUUR, Wethouder Lodeesen brengt ter openbare kennis, dat hij verhinderd is zijn spreekuur te houden op Woensdag 17 Augustus a.s. BEKENDMAKING. STREMMING VERKEER. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat, in ver band met de verbetering der Soesterberg- schestraat, de rijweg van het gedeelte dier straat vanaf de Van Beuningenlaan tot aan den spoorwegovergang Socstduinen voor het verkeer met rij- en voertuigen gesloten /.al zijn vanaf 15 Augustus a.s. tot uiterlijk 10 October d.a.v. Bedoeld verkeer tussehen Soest en Soes- terberg zal derhalve over Amersfoort moe ten geschieden. Soest, 11 Augustus 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 10 Augustus 1932 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van het Hoofdbestuur van den Nederl. Militairen Bond te Utrecht» om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank in de navolgende lo- caliteit(en)beneden vóór- en achterzaal van het perceel, plaatselijk gemerkt No. 13, en gelegen aan de Banningstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen, het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwa ren bij Burgemeester en Wethouders in brengen. Soest, 11 Augustus 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. VERLAGING VAN HET LUCHTPOST- TARIEF. Het luchtrecht voor stukken boven 5 tot e" ,™et 10 £rami bestemd voor Nederlandsch lndie is verlaagd tot 50 cents. Het vliegtuig vertrekt eiken Donderdag 4 uur v.m. van Amsterdam-Schiphol. Over- dagen dagen; bespoediging 11—13 De poststukken, bestemd om per lucht post naar Ned. Indië te worden verzonden moeten zóó tijdig worden gepost, dat Am.' sterdam uiterlijk Woensdagavond wordt be reikt. De luchtpostverzending naar Ned» Indië sluit des Woensdags. POSTDUIVENVEREENIGING „DE ZWALUW" Uitslag wedvlucht vanaf Neufvilles op Augustus, afstand 200 K.M.; gelost 10 uur -U, Westen wind, deelname 160 duiven P°' 481013151620 G. Visser 2—1&—24 E- Groen 3 A. Schaap 61431 J. J. de Veer 181020 A. Dorresteijn 2127 B. Groeneveld 2228 E. Grift 23 G. Geijtenbeek 253334 H. v. Sitter 37. Eerste duif 1 uur 42 min. 24 sec. Laatste duif 2 uur 11 min 38 sec Extra prijs uitgeloofd door J. v. d. Broek (Kapper), E. Groen met No. 3. Extra prijs uitgeloofd door van Barneveld (Bakker), W. C. Priem met No. 7, Extra prijs uitgeloofd door van Barneveld (Bakker), J. J. de Veer met No. 18. A.s. Zondag wedvlucht vanaf Mons (Bel gië). EIEREN VEILIN G De prijzen van kleine eieren waren f 3.50, de groote f 3.80 per honderd stuks. Handel vlug. GESLAAGD. Onze plaatsgenoote mej. W. T. A. Verwey slaagde op 9 dezer voor de akte Puitsch (l-o.). CONCERT IN DE TORENSTRAAT Donderdagavond om 8 uur gaf het man- n nkoor „Apollo" met medewerking van het jeugdkoor een uitvoering in de tent aan de Toren'straat, waarvoor nog al be. langstelling was. Aangevangen werd door een klem groepje kleuters, wier teere stem metjes verloren gingen in de ijle lucht. Men moest er al heel dicht bij staan om wat op te vangen. Het Mannenkoor had meer suc ces met „Harmonie" „Jesu Dulcis" en „Sanctus"; vooral de beide laatste nummers waren heel goed, ofschoon de opvatting niet dezelfde was als van een R.K. koor. De middenstemmen klonken zeer mooi. Het jeugdk' or trad daarna op met „Goeden Nacht" „Jubilate" en „des Heeren dag", welke zeer goed en zuiver werden verklankt. Het groepje bezat zeer goede alt en so- praanstemmen. Jammer was het dat het niet wat opgewekter klonk. Het zijn toch jeugdige van jaren, waarom laat de diri gent dat niet meer tot zijn recht komen? Overigens voor de zang niets dan lof. Het Mannenkoor had succes met de Serenade van een landsknecht en het humoristisch nummertje „de Wijnkaart". Over het alge meen was het een uitgezochte avond. Er was veel belangstelling en veel applaus, waarvoor de dirigent den heer H. J. van Maurik uit Utrecht dankte. De politie zorg. de er voor dat het autoverkeer werd om gelegd achter de N.H. kerk, zoodat men van tuffen en bellen niet veel last had. Als het publiek zich nu bij volgende gelegenheid wat kalmer houdt en niet staat te gichelen of een buurpraatje opzet, wordt er nog meer genoten. Het was een zeer goede avond. Na afloop werd een dansje gemaakt in de Gouden Ploeg, waar het spoedig tjokvol was, niettegenstaande de tropische warmte. Als geheel is het een zeer geslaagde avond geweest. ZOMERFEEST. Donderdagavond om 8 uur werd in ho tel Okhuysen een Zomeravondfeest ge houden met medewerking van The Jolly Band, onder de bekwame leiding van den heer Theo Vonk uit Hilversum, welke de stemming er in wist te brengen en te hou den,. Het weer werkte uitstekend mede, en ondanks de tropische warmte was het tjok vol. Het bekende strijkje deed zijn best, zoodat de beentjes van de vloer kwamen. De zaal, evenals de tuin, was fleurig ver sierd, de eerste met groene slingers, de tweede met lampions die het goed deden, en een aardige aanblik gaven. Ook rondom het hotel was veel belangstelling. Het geheel werd afgewisseld door enkele attractie's, welke in den smaak vielen. Voorzeker sloeg voor velen het klokje van scheiden veel te vroeg. De medewerkers kunnen op een ge slaagd feest terugzien; niettegenstaande de drukkende warmte was er veel belangstel ling. Zoo iets smaakt naar meer. GEVONDEN VOORWERPEN. Een muts Een porteinonnaie Een gouden armband Een zadeldekje Eienig los geld Een glassnijder Een broche met steen Een tabakszak Een padvinderportemonnaie Een, rieten mandje met eenig goed Een blauwe band Een jas Aangeloopen een jonge hond en een jong bruin hondje. VERKAPTE BEDELARIJ. GEVONDEN VOORWERPEN Een kl. schooltasch Een zilveren broche Een gouden broche. K.L.M. RONDVLUCHTEN Het komt tegenwoordig weer veel voor, dat werkeloozen„ althans zij die voorgeven zulks te zijn, aan de huizen der ingezetenen allerlei gedrukte liedjes aanbiedien en dan later zoogenaamd antwoord komen halen. .Veelal geeft de medeleidende huisvrouw dan een kleinigheid, doch al eerder is hiertegen èewaarschuwd. Het geld), dat men zoodoen de geeft, komt meestal niet in goede han den. Vroeger is reeds gebleken, dat het be trof iemand» die gesignaleerd stond in het Algemeen Politieblad wegens een gepleeg. de inbraak en onlangs is gebleken, dat de arme werkelooze de centjes, die hij aldus ophaalde, met bekwamen spoed bij diverse castelijns ter plaatse bracht om aldaar te worden omgezet in jenever, dewelke dan met even bekwamen spoed door 's mans /ceelgat verdween. Waar deze bestemming van het gegeven geld wel niet in de bedoeling van de gevers zal liggen, zij men buitengewoon voorzich ag met soortgelijke gevallen, en denke er aan|, dat de ware armoede gerust niet poogt op die wijze aan de kost, of liever aan de drank, te komen. Een veel gebruikte manier is ook om een enveloppe met een geringe inhoud, als bijv. en scheermesje, in de bus te doen en dan enkele dagen later „antwoord" te komen halen, een systeem, dat zuiver verkapte be- iclarij is. Verreweg het beste is, in dergelij ke gevallen in het geheel niets te geven, laar als regel de menschen er niet voor in aanmerking komen. Indien men werkeloo- :en wil sterken door hen wat toe te stop jenj. zijn er heel andere en heel veel betere wijzen om dat te doen; als men bij 't Bur gerlijk Armbestuur daarna informeert, zal nen U daar ongetwijfeld wel raad geven. Doch medewerken aan de hierboven ge signaleerde practijken is en blijft onjuist. AANRIJDING. Dinsdag had op de Birktstraat een aan- ijding plaats tussehen een automobiel en •en groentenwagen, welke beide voertuigen nog al vrij ernstig beschadigd werden. De auto is doorgereden!, doch het nummer is bekend. Een nader onderzoek naar de iden titeit wordt ingesteld. AANGEHOUDEN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag s door de politie alhier aangehouden den muzikalen zwerver P. R„ die bij een boer n een hooiberg overnachtte, doch van wien bleek, dat hij in het Alg. Politieblad stond gesignaleerd. Hij is ter beschikking van de Justitie gesteld. Waar in hooibergen nog al eens meer gesignaleerde personen overnachten, houdt de politie daarop altijd een flink toezicht en P. R. is daar nu bij tegen de lamp aan geloopen. OP HOL. Donderdagavond circa half 8, sloeg het span paarden van den landbouwer C. Log- tenstein, gespannen voor 'n wagen met ha- verbossen op hol, doordat een der paarden het hoofdstel verloor. De eigenaar viel tussehen dc dieren en onder den wagen, die een halve slag omging, zoodat de garven verspreid over den Eng kwamen te liggen. Gelukkig was het span spoedig gegrepen en liep alles zonder ongelukken af. bevattende 50 vel stevig perkament, voor De rondvluchten der K.L.M. op 4, 5, 6, 8 en 9 Augustus j.1. behooren weer tot het verleden. Als altijd vormden zij weer een groote attractie en soms verdrongen er zich honderden kijkers op den Boulevard bij het militaire Vliegveld. Ze waren gekomen uit omliggende plaatsen, soms ook verder, de meesten echter uit de stad Utrecht. Zoodra de cabine van het K.L.M. vliegtuig, bestuurd door den heer van der Veyst, die reeds een reis naar Indië achter den rug heeft, geheel en al met passagiers gevuld was, werd dit vliegtuig bij het starten en dalen met volle bewondering gadegeslagen. Maar ook de militaire vliegtuigen werden met gespannen aandacht gevolgd, vooral, wanneer een hunner zijn halsbrekende evoluties hoog in de lucht volbracht. Het theehuis „Soesterdal", en bij 't naar huis gaan ook de andere café's, hadden druk bezoek. De tijdsomstandigheden in aanmerking genomea, waren de resultaten voor de K.L.M. niet onbevredigend. Bijna een twee honderd personen hebben van deze lucht- tochten gebruik gemaakt. Bij 't uitstappen was men algemeen en thousiast over de ondervonden sensatie en het magnifieke schouwspel vanuit de lucht Als merkwaardigheid kan hierbij nog ver meld worden, dat een hoog bejaarde heer van 85 jaar uit de Hoofdstad onzer Provin cie, die reeds vroeger met de K.L.M. alhier een rondvlucht had gemaakt, de lust niet weerstaan 1/on om j.1. Maandag nog eens het luchtruim in te gaan. Evenals vroeger is het vliegen ook weer vlot verloopen; incidenten deden zich niet voor. Ook het weer hield zich goed. Wel was het een teleurstelling en dat niet alleen voor de K.L.M,, maar. ook voor de restaurants en enkele winkels te dezer plaatse, dat er op last van den Minister van Defensie in tegenstelling met vroeger» thans op Zondag niet gevlogen mocht wor den. Dien dag was het gewoonlijk buitenge woon druk en zeker zou het aantal deelne mers voor de vluchten wel het dubbele be dragen hebben. „HULP IN NOOD". Ter nadere aanvulling van een voorloopig bericht over de opbrengst van den verkoop van bloempjes, alhier gehouden op 5 ei Augustus j.1., deelt men ons mede, dat deze opbrengst ten bate komt van het fond; „Hulp in Nood", dat een onderafdeeling is van den Chr. Nat. Werkmansbond. Door omstandigheden was het Bestuur der afdee- ling Soesterberg niet in de gelegenheid om dien verkoop aan te kondigen. Het brengt inmiddels alsnog zijn hartelijken dank uit aan de koopers voor hun offervaardigheid\, alsmede aan de ijverige verkoopsters voor hun bereidwilligheid. In de „Nieuwe Rotterdamsche Courant' van 29 December 1930 publiceerde Mr. van Doorne een groot aantal beschuldigingen tegen de A.V.R.O. en tegen den directeur daarvan, W. Vogt, nadat te voren in het Dagblad „De Gelderlander" soortgelijke mededeelingen en beschouwingen waren ge plaatst. De A.V.R.O. heeft toen aan wijlen Z.E. Dr. J. Th. de Visser, oud-Minister van On derwijs het verzoek gericht een Eere-raad te willen benoemen, die al die beschuldigingen zou onderzoeken. Dr. de Visser voldeed aan dit verzoek en benoemde de Heeren: Prof. Mr. C. W. de Vries, Hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam. Mr. B. de Gaay Fortman, Rechter te Am sterdam. en Mr. C. P. M. Roinme, Leider der R.K. Raadsfractie in Amsterdam. Deze Crmmissie onderzocht alle geuite beschuldigingen uitvoerig, bracht op 24 April 1931 haar rapport uit en) maakte door haar uitspraak over de gestes van den Di recteur van het Omroepbedrijf voor goed eten einde aan de lasterpraatjes over cor ruptie;, etc. Dr. J. Th. de Visser, aan wien deze Com. missie het rapport uitbracht, zond dit aan de A.V.R.O. door en voegde daaraan zelf het onderstaande briefje toe: „Bij de publicatie van dit rapport wil „ik een enkel woord voegen. „Het pleitte m.i. voor deni heer Vogt, „dat hij een o n p a r t ij d i g onderzoek „wenschte naar de tegen hem in het open baar geuite beschuldigingen. Hij liet mij „derhalve geheel de vrije hand, indien ik „bereid was aan zijn verzoek tot samen stelling eener commissie te voldoen. „Van die vrijheid heb ik dan ook, toen ik „zijn verzoek had ingewilligd, gebruik „gemaakt, zoowel ten aanzien van de keu- 4,ze harer leden als den aanzien van de op bracht, die haar door mii werd gegeven. „Een woord van dank komt aan de com- missie voor haar omvangrijken en se- „rieuzerv, arbeid ongetwijfeld toe. Haar t,rapport draagt een streng juridisch ka rakter. „Daaruit blijkt nu, dat zij van het vijftal „beschuldigingen, tegen den heer Vogt „ingebracht, die welke onder de punten „2, 3, 4, 5a zijn begrepen, volkomen on gegrond verklaart. Ook van ecnige frau- *,de, corruptie of zelfs van een poging „daartoe is haar, naar haar een'parig oor- v.decl, niets gebleken. ..Wat punt 5b betreft gaat de heer Vogt „niet geheel vrijuit, hoewel zij er aan toe. „voegt, dat hetgeen in dezen in hem „wordt afgekeurd, ook door zijn bestuur „werd gedaan. „Alleen keurt de commissie af hetgeen „de heer Vogt bij de omzetting van den „Hilversumschen Draadloozen Omroep „in den Algemeenen Nederlandschen R „dio Omroep en de N.V. „De Radio-Om „roep" heeft verricht. „Over hetgeen de commissie omtrent „andere personen, bij deze zaak betrok ken, zegt, bewaar ik het stilzwijgen." Kan een lid van het Dagelijksch Bestuur, die dergelijke volkomen ongegronde be schuldigingen publiceert, nu gehandhaafd blijven, of kan hij dat niet? Heeft de Algemeene Vergadering Mr. v Doorne's royement nu ten onrechte beves tigd, of heeft zij dat ten rechte gedaan? (Wordt vervolgd). Zoo menigmaal bemerkt men aan uitdruk kingen van het publiek, hoe weinig men weet over de bescherming van het dier, de een zegt „de menschen gaan voor", d ander ,,'t wordt zoo overdreven", en daar mee is het bij hun uit. Maar men staat niet stil bij de vraag: waarom zooveel dieren over heel de we reld, door en voor den mensch, cn tenge- gevolge van verkeerd optreden van deze mensch. moeten lijden en ellendig omkomen, Indien een dier nuttig en noodig is voor het menschdom, is toch niet noodig dat daarvoor, bijv. bij transport, de dieren wor den vertrapt, verstikken, uit wagons ge haald worden met afgetrapte ledematen honger en dorst /moeten lijden, of bij aan komst de ingewanden opgebeurd moeten worden. Tegen al deze gruwelen, lezer, waakt me de bovengenoemde Vereeniging, en wan neer U Jid is, draagt U bij, om al dat leed te helpen verzachten, en om te trachten aan deze misdaden een einde te maken. Hoe dat gaat', wil ik U duidelijk maken, wanneer U mij blijft volgen. 't Vele werk, door Hoofdbestuurderen verricht, wordt verdeeld in Commissies, en het ds over het werk van Commissie A. I welke opkomt voor de vervoerbelangen, die dus ook speciaal tracht een einde te maken aan -de gruwel bij transport van alle soorten dieren, waarover hier wordt geschreven,. Voor een buitenstaander is het niet te begrijpen, met welk een moeite en opoffe ring dit werk is .en wordt opgebouwd, de verslagen voorkomende in het „Maandblad" Orgaan van genoemde Vereeniging. dienen geregeld te worden gelezen, om eenigszins een beeld hierover te kunnen krijgen. Ik neem thans uit het Jaarverslag van Commissie A I, voorkomende in het Maand, blad van Juni 1932, het volgende over: Onze Inspectie is ook dit jaar met onver flauwde ijver voortgegaan om alle markten van eenige beteekenis te bezoeken. Uit de volledige driemaandelijksche rapporten van onzen Inspecteur kunnen we constateeren dal er p.m. 1000 markten zijn gecontroleerd niet alleen door Inspectie ter plaatse, maar ook herhaaldelijk door volledige controle, 's ochtends vroeg of bij den aanvoer of des middags bij den afvoer van de markt. Ook dit jaar ondervonden we daarbij zonder uit zondering medewerking van rijks- en ge meente-politie. Daarnaast is geleidelijk meer aandacht ge geven aan de controle op den weg, die ook hoog noodig blijkt te zijn, o.a. om bijladen buiten de gemeente te constateeren en om te controleeren het vervoer, dat niet met markten te maken heeft (slachterijen bijv.). In die richting zullen we zeker ook ons werk geleidelijk moeten uitbreiden. Een van onze controleurs, die e<en eigen auto heeft, bewijst ons tegem minimum-vergoeding op dit terrein goede diensten» Bovendien moesten onze controleurs vaak als getuigen voor den rechter verschijnen bij opgemaakte processen-verbaal, die alle tot bestraffing leidden. Ook hielden zij re gelmatig toezicht op invoer van Poolsche paarden en andere transporten en op door voer van vee in de plaatsen hunner inwo ning. De Heer van den Akker (dat is de In specteur) wordt steeds meer uitgenoodigd, om zijn ervaringen te vertellen'. De interes sante serie lichtbeelden, die in ons bezit is en zich steeds uitbreidt, bewijst daarbij goe de diensten. De verzoeken komen van onze afdeelingen, van vakvereenigingen, maar ook, en wel 't veelvuldigst van politie-auto- riteiten uit alle deelen van ons land. Het nauwe contact;, dat hierdoor verkregen wordt, leidt er toe, dat steeds meer aan- aandacht en ook initiatief voor behoorlijke controle valt op te merken; een groote schare warme vrienden van onzen, arbeid zich aan het vormen. Voor het binnenlandsche bootvervoer heeft dit jaar ook goede resultaten opgele verd. De bestaande organisaties leenden aan onze verlangens een willig oor en ook de Stoombootmaatschappijen bleken bereid verbeteringen aan te brengen en zoo zijn dan ook in den afgeloopen winter reeds heel wat voorzieningen getroffen om het vee ge durende den staltijd tijdens den overtocht te beschermen tegen wind, sneeuw en regen. Om na te gaan, of de verbeteringen vol doende waren, maakte bij ruw weer een van onze controleurs de reis over de Zui derzee met een veeiboot mee; het Inspec- tiewerk eischt trouwens herhaaldelijk van onzen dienst, dat de heeren niet tegen moei te en avontuur opzien. Ook hierbij weer me dewerking, zoowel van de Afd. Harlingen als van de politie aldaar, die gezamenlijk op zich hebben genomen in den winter de booten te controleeren en zoo noodig in te grijpen. In het Zuiden bij de groote rivieren- is een dergelijke toezegging gedaan door den Heer Commandant van de Rivierbrigade. Eigen ervaring zoowel als het contact met den handel brachten ons weer meer op de hoogte van dc voor- en nadeden van de in richting der diverse veemarkten in ons land en dc goede relaties die wij met de markt- directie's alom mochten onderhouden, leid den herhaaldelijk tot besprekingen met B W. der verschillende gemeenten, waarbij teeds zooveel mogelijk aan onze verlan gens werd tegemoet gekomen. De Vereeni ging van Hoofdambtenaar bij 't Marktwe- \TOEGER was in menig dorpje, DE POLITIE Kind in huis; Men was met elkander vrienden. Men was bij elkander thuis. En men leefde prettig samen, Werkte mede met elkaar; NIEMAND HAAST kwam „OP DE BON" toch, Of men maakte het ernaar. Was er kleine overtreding: „VADER doe dat voortaan ZOO", „ANDERS kon 't je centjes kosten"» „OF LOGIS OP HET „BUREAU"! Dit gemoed'lijk samenleven, Heeft HELAAS thans afgedaan; t Is als met zoovele dingen Op „MODERNEN LEEST" gegaan. En zoo fietst daar thans „HERMANDAD", Met een ijs'lijk streng gezicht; Knijpt voor geene overtreding, Meer als vroeger oogje dicht. Als van ouds DE VETERANEN; MANNEN VAN HET JUISTE SLAG; Die het kaf steeds van het koren Schiften, met een oog-opslag! Die uit ondervinding weten: EEN gewaarschuwd GELDT VOOR TWEE; 'ik Behoud de achting van de burgers, En 'k bereik VEEL MEER er mee! Die HUMAAN het standpunt eeren, Van den waren mensch; RUIM WIJD Immers opgelegde boete, GELDT THANS TIENVOUD! CRI SIS-TIJD. Dus in trouwe jonge mannen. PLICHT NATUURLIJK BOVEN- Doch geen zout op alle slakken! AL! Dat is werk'lijk AL TE MAL! Dan zal men steeds DANK U weten; Toont nu voortaan MET TER DAAD, Gij BEGRIJPT: het MOEL'LIJK leven, Dat thans haast geen mensch ont gaat. UWEN CHEF zal U waardeeren; Mede is het RECHTER'S wensch, Hij U moge leeren kennen, ALS HUMAAN POLITIE-MENSCH! Nadruk verboden. AD REM. zen in Nederland, voor welke de Heer Mennes als gedelegeerde in Commissie A I zitting heeft, was zelfs zoo welwillend, om openlijk het nut van overleg met A I te wil len kenbaar maken in ten rondschrijven aan de aangesloten marktdireclics. Tegelij kertijd richtten wij ons tot de gemeentebe sturen met de vraag om bij voorkomende bouw of verandering van de Veemarkten, ons in de gelegenheid te willen stellen, de lannen ook te belichten uit het oogpunt van 'lierenbescherming. De reeds ingekomen gunstige antwoorden doen verwachten, dat ook op dit gebied onze taak zich zal uit breiden. Reeds hebben we speciaal de aandacht van het marktpubliek gevestigd op het euvel van het horentouw, dat in het belang van de dieren moet worden vervangen door den halster. In 's-Hertogenbosch liet de gemeente om de marktbezoekers hierop te wijzen borden voor ons vervaardigen met het vol gend opschrift: „Een) horentouw veroorzaakt pijn" „Kan ook het dier tot schade zijn" „Als ge aan Halster leidt Uw vee" „Zijn kooper, koe en wij tevree". Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren. Thans hebben we tot alle marktdirecties, ie vraag gericht, of zij ook dergelijke, door ons te verschaffen borden zouden willen plaatsen; omtrent den aanmaak in massa voeren wij inmiddels onderhandelingen. (Is nmiddels in werking gesteld). Tevens heb ben we reeds enkele malen bereikt, dat de halsters bij tentoonstellingen werden voor geschreven. Een ander, uit den aard niet zoo veelvul dig. maar even groot bezwaar voor de be* treffende dieren, vormt de neusring, die krachtens getuigenis van alle zijden wel niet kan worden gemist, maar die dan toch van goede constructie kan wezen, zoodat de oude, bochtige, geroeste folterwerktui- gen, die thans nog veelal worden toegepast, kunnen worden vervangen door technisch volmaakt materiaal: rond en glad en mak kelijk aan te brtengen; het is een centen kwestie. De Ned. Bond voor Verkeersveiligheid, oorheen Bond van Vrijwillige Verkeers- Inspectiën in Nederland, beloofde ons vol ledige medewerking. De besprekingen bij de oprichting van het nieuwe Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer, woon den wij bij en de verdere ontwikkeling zul len we met aandacht volgen. In dit verband is het interessant, even te wijzen op het request, dat de K.N.A.C. en de A.N.W.B. tezamen hebben ingezonden over de slechte eeauto's, ook met het oog op de veiligheid an het verkeer èn van de dieren. Aanleiding hiertoe zal wel. geweest zijn ons eigen geïllustreerde request van Sep tember 1931 aan de Ministers van Binnenl. Zaken en Landbouw en van Waterstaat, dat U allen wel welbekend is, maar waarover, met het oog op de belangrijkheid, toch nog wel iets meer gezegd mag worden. Afdruk ken zijn in ruime mate verspreid: aan auto riteiten (alle Kamerleden o.a.) zusterveree. nigingen en vooral ook aan de Pers: de groote, de plaatselijke, de vakpers enz. en het heeft weerklank gevonden in alle krin gen. Een dikke bundel artikelen, die er over handelen, ligt in ons archief en vrij wel algemeen gaat men met onze wenschen accoord. Ook in de beide Kamers zijn door meerdei e personen onze verlangens bespro ken en aanbevolen en we mogen vertrou( en, dat de Regeering de wegen zal vinden, om aan den algemeenen drang gevolg te geven. Het eerste punt: het reinigen en ont smetten van veeauto's, schijnt wel tot uit voering te zullen komen. Er zijn n.1. proe-

De Soester | 1932 | | pagina 5