Spionnage in den grooten Oorlog. STEMPELS cm N.V. Eerste Soester Electrische Drukkerij met opschrift: IJs, Te koop of te huur, Pension, /.Te huur, Te koop, enz. enz. Voor de Vrouw ^0 Konijnen ven. op dit gebied in voorbereiding in de provincie Friesland; met het provinciaal bestuur, zoowel als met de veterinaire auto riteiten, onderhouden wij hierover een re gelmatig contact. Wat de andere, in het request genoemde belangen betreft (constructie van de wa gens, aantal personen in de cabines, arbeids tijd van de chauffeurs, enz.) gaan wij door materiaal te verzamelen, zoodat wij, indien we bij deq, verderen voortgang van het vraagstuk weer voor het front moeten ko men, niet met leege handen zullen staan. Van belang is nog: dat de Staatscommissie voor het vervoer (Comm. Patijn) verzocht om alle stukken van A I, die daarvoor in aanmerking ko men, te mogen ontvangen; dat wij bij herh ling mochten vernemen, dat de eigenaars van goed-ingerichte vee auto's erkennen, dat wij in hun belang wer ken: men kan bij goede maatschappijen haast geen dekking meer vinden voor de risico's van het veevervoer per auto, omdat er zooveel slechte wagens rijden. dat zoowel in kringen van slagers en grossiers als van de handelaren in huiden, de klachten over beschadiging van vee en paarden tijdens het vervoer blijven voort duren. Juist dezer dagen werd onze Inspecteur weer uitgenoodigd om een vergadering, die dit vraagstuk onder het oog zal zien bij te wonen. Behalve onze wenschen voor het ver voer per auto, hebben we ook opgesteld on2e verlangens voor het vervoer per boot en voor het drijven, langs den weg en eer lang zal dit geheel als onderdeel van de groote verzameling gegevens, die door de Commissiegroep A. is bijeengebracht, naar de Wetten-Commissie gaan, om door ge meenschappelijk overleg te komen tot ge ordend materiaal voor de nieuwe dieren- wet, die wij blijven eischeni, omdat de in de praktijk gegroeide betere mentaliteit thans den steun van de wet noodig heeft om tot volle ontplooiing te komen. Ons bureau te Utrecht verzendt regelma tig persberichten aan de groote en de vak pers betreffende de belangen, die algemeene bekendheid moeten hebben, om de publieke opinie in onze richting te oriënteeren. Het is verblijdend, dat steeds meer bladen deze berichten geheel of gedeeltelijk gaan over nemen!. De groote medewerking van de pers, vaak ook in eigen artikelen, verdient ons aller waardeering). Niet alleen in ons eigen land, maar ook in naburige staten heeft ons werk de aandacht getrokken. In de eerste plaats noem ik Duitschland, waar mee de onderhandelingen over vervoer van slachtpaarden reeds het vorige jaar begon nen, en toen ook in het verslag vermeld zijn. De belofte van de Duitsche spoorwc gen om bij Berlijn eien stal te bouwen, waai de Poolsche slachtpaarden tijdens hun reis naar Nederland, België, Frankrijk of Dene marken, gevoederd en gedrenkt zouden kunnen worden, is al heel spoedig ver vuld; op 17 September werd de stal aan het Lehrter Bahnhof geopend, twee der on zen gingen daar heen. Bij de opening zette Reichsbahnrat Dr. Haustein uiteen/, dat het aandringen en de klachten van de Duitsche en de Nederlandsche Dierenbescherming aanleiding waren geweest, om over te gaan tot den bouw van den stal', die hygiënisch is ingericht en waar bij koude aangewarmd water ter beschikking is. De totaalduur van het paardentransport wordt door deze rust van 24 uur niet noemenswaardig verlengd De wagens, waarin de dieren verder moeten reizen, worden intusschen gereinigd en van versch stroo voorzien; niet voldende uit geruste of zieke paarden worden nog wat na gehouden. De veterinaire politie neemt aan de Poolsche grens geen zieke of licha melijk ongeschikte dieren meer ten vervoer aan. Ook het binnenlandsch vervoer in Duitschland is meteen verbeterd; dieren, die- in het geheel langer dan 24 uur onderweg zijn, worden aan het Potsdammer Bahnhof uitgeladen en gedrenkt, terwijl men de wa gen-s reinigt. Aan de Nederlandsche Dieren bescherming werd door de Duitsche dank gebracht voor de zeer krachtige hulp1, door haar verleend in de ac.tie om deze groote verbeu-rins tot stand te brengen. Groote belangstelling bestaat er voor ons werk in IJuitschland, een uiteenzetting van ons werk is gegeven ter plaatsing aan het Orgaan ïfl Dmtsche Dierenbescherming. Met tselgre is de samenwerking ook zeer be vredigend. De internationale transporten worden wederkeerig aan elkaar gemeld (ook Engeland Wordt hierbij in betrokken) en in Antwerpen controleert men met zeer veel aandacht, (ook onze Afd. Rotterdam helpt voor dit belang steeds vlot mee). Als een bewijs hoe noodig die aandacht is, haal ik enkele zinnen aan uit een bericht uit dc Gazette van Antwerpen, dat ons vandaar werd toegezonden. Het betreft eem stoom boot van Buenos Ayres met slachtpaarden die in het havendok gemeerd lag. l,,Van de zestig ingescheepte Argentijn- sche slachtpaarden, die als bovendeklading een ellendige overtocht geleden hebben, zijn erT. Verongelukt en overboord geworpen Wie kan zich het lijden voorstellen van deze levende massa overhoop gestorte slachtof fers tusschen het raderwerk der windas sen geslagen, verward in het touwwerk en tot onmacht gebracht onder de slagen der woeste golven, die ongeveer heel de broze aangebrachte beschutting weggeslagen heb ben,. Welk ongenadig lijden in een vreese- lijken doodstrijd, waaraan de revolvers dei stuurlieden zelfs geen afdoende hulp konden brengen." Zoo ellendig is het lot der slachtpaarden, die over zee worden aangevoerd op sche pen, die niet speciaal voor dit vervoer zijn ingericht. De Inspecteur den heer v. d. Akker heeft meerdere malen! België bezocht, om met de dierenbeschermers overleg te plegen en over onze samenwerking met dc Nederl. Spoorwegen. Dit heeft er toe geleid dat op Zondag 13 December j.1. te Brussel in de aula van het Music Populaire een vergade ring plaats had. De Inspecteur hield een voordracht met lichtbeelden, waarbij werd uiteengezet de wijze waarop in Nederland wordt gewerkt en de behaalde resultaten. Er werd ter plaatse in principe besloten tot instelling van een gemengde studie-commissie, sa mengesteld uit vertegenwoordigers van den Bond van Dierenbeschermers het Mini sterie van Verkeerswezen, van Landbouw, der* Bond van Veehandelaren en de Belgi sche Spoorwegen, welke tot taak zal heb ben na te gaan, of een gelijksoortige rege ling als in Nederland bestaat, ook in Bel gië kan worden ingevoerd. Reeds werd in Januari j.1. in België een Koninklijk besluit afgekondigd dat met zeer ingrijpende bepalingen op het gebied van paardentransport (plaatsruimte, voedsel, be geleiding) de bestaande wet aanvult. Wat gaat zooiets in andere landen toch gemak kelijker dan bij ons. Ook voor andere in ternationale transporten werd onze aan dacht gevraagd, o.a. vervoer van varkens naar Tsjecho-Slowakije, een transport van 2 wagons, waarbij 19 dooden vielen. Deze dieren moesten 3 dagen opgesloten zitten zonder voedsel, drinken of toezicht. Beslo ten is de zendingen voortaan te geleiden en de dieren onderweg, waar dit mogelijk is, van voedsel en drinken te voorzien. Ten slotte over het internationale ver voer van slachtdieren nog een enkel woord. Gevalsgewijze doen wij wat mogelijk is, maar hoe meer men op de hoogte komt van het treurige lot, dat de dienen op hun laat ste reis wacht, des te sterker gaat men toch wel instemmen met het parool, dat dergelijk vervoer bij internationale regeling moet worden afgeschaft. Om dubieuze nationale voordeelen worden grezen gesloten,, wordt wereld-vervoer stop gezet. Zou de betere gezindheid tegenover al wat leeft het bin nenkort niet zoover kunnen brengen, dat de mertschheid het waarachtige voordeel eT- kent van het afschaffen van handelsgebrui ken, die om klein gewin zoo onnoeme lijk veel dierenleed met zich brengen. Tot zoover, geachte lezer, het verslag, overgenomen uit het Maandblad Orgaan van de Nederl. Ver. tot bescherming van Dieren, en als U mij tot hiertoe heeft ge volgd en het heeft U geïnteiesseerd, denkt U dan eens na, dat alle werk geld kost, en vraagt U zich zelf dan eens af. waarom ben ik nog geen lid van deze Vereeniging. Waarom steun ik dat mooie den mensch verheffende werk nog niet? U, mijnheer de Redacteur, ten zeerste dank zeggend. Namens Afd. Baarn, Soest en Om streken dezer Vereeniging. De Inspecteur, PRINSENBERG. Soest, Augustus 1932. verkrijgbaar a f 0.10 per stuk, bij Van Weedestraat 7 - Soestdijk UI. Waar spionnen zijn, zonder dat men er vermoeden van had. De listen, in den oorlog van weerszijden toegepast teneinde door middel van spion nage resultaat te verkrijgen, zijn bijkans ongelooflijk; slechts de stoutmoedigheid, daarbij tentoongespreid, overtreft ze. De Leviathan" was de grootste pakketboot, die gedurende den oorlog Amerikaansche troepen naar Europa overbracht. Meer dan eens was bemerkt, dat de Duitsche onder zeebooten pogingen aanwendden om haar te torpedeeren, en met steeds grooter nauw keurigheid werd het uur van vertrek van de Leviathan geheim gehouden en al datgene wat deze boot omringde met de grootst mo gelijke zorg bewaakt. Op een dag vernamen de Amerikaansche autoriteiten, die de Amerikaansche geheime dienst ter beschik king van de Engelsche Intelligence Service badden gesteld, dat een Duitsch Marine-of ficier, vermomd als Amerikaansch soldaat, ich onder de passagiers van de „Levia than" zou mengen teneinde te beproeven de- te doen zinken Maar niets werd ontdekt. Korten tijd later echter ontving de Intelli gence Service van agenten te Mexico de aanwijzing, dat een Duitsch spion zich in 4en der hotels te Boston moest bevinden en wel onder den naam van Robert Morris, af komstig uit Chieago. Inderdaad bleek een rast van dien naam in een der hotels te zijn afgestapt; hij noemde zich bankier, maar hij bleek voor het Hotel Black Bay in zoo verre een zonderlingen gast, wijl hij gedu rende zijn voorgenomen., eenigszins langdu rig verblijf den wensch had uitgesproken, dat onder het plafond van zijn kamer een stalen koepel zou worden aangebracht. Naar hij zeide, was het hem eens gebeurd;, dat het plafond op zijn hoofd was neerge komen, en sedert dien had hij een ietwat zonderlinge angst hij gaf het zelf gaarne toe voor een herhaling van dit geval. Daarmede viel samen het verschijnsel, door den draadloozen dienst van Charleston Na- vy Card waargenomen, dat de uitzending werd bemerkt vati een toestel op hoogen druk en van sterken omvang. De Ameri kaansche geheime dienst zette zich aan het werk, en een onderzoek van enkele weken bracht de overtuiging, dat de uitzending moest geschieden uit het hotel, waarin de zonderlinge Robert Morris zijn intrede had genomen. Mem slaagde erin de berichten van den Duitschen spion te ontcijferen in dier voege, dat de beteekenis van zijn laat ste boodschap er op wees, dat alle maatre gelen waren getroffen om het schip te doen zinken. Het ging klaarblijkelijk opnieuw om de „Leviathan Het ware gemakkelijk geweest den zon derlingen bankier te arresteeren, maar men zou dan verder niets hebben vernomen. Vandaar dat de Charleston Navy Yard, ook zijnerzijds een list gebruikende, met den ge heimen post in het Black Bay Hotel in ver binding trad door dezen te vragen of hij niets had mede te deelen, en dat nieuws met ongeduld werd verwacht. Waarop Ro bert Morris met spoed ten antwoord gaf, dan „een der onzen zich op het schip zal inschepen teneinde het te doen zinken". Het was nu gemakkelijk om bijzondere waak zaamheid aan den dag te leggen; officieren van den geheimen Marinedienst hielden bij het volgend vertrek van de „Leviathan" een wakend oog. Maar zij konden niets vin den, totdat een soldaat, moeilijk loopende, olijkbaar aan het been gekwetst, hun aan dacht trok, dit te meer, omdat de inge scheepte troepen nog geen marsch van be teekenis hadden afgelegd en dus een hun ner moeilijk gewond kon zijn. De zooge naamde gewonde werd daarom in een der hutten aan boord gebracht en onderzocht, waarbij inen foto's van den keizer en de keizerin op hem vond, en een potlood van 'n ongebruikelijke dikte, waarin kleine stuk jes papier waren gebracht, gewikkeld in geoliede zijde, ongetwijfeld teneinde elke geschadiging te verhinderen. Deze papieren bevatten mededeelingen in cijferschrift, wel ke door den expert van Charleston niet kon den worden ontcijferd. Maar toen men den spion zijn schoenen afnam, liet de zool van een der twee schoenen, los en een uiterst klein boekje kwam te voorschijn, dat de code bleek te zijn, aan de hand waarvan de mededeeling luidde: „het stoomschip Le viathan is, volgens door mij ontvangen be vel, tot zinken gebracht. Ik hoop, dat deze vaderlandslievende daad de overwinning voor mijn geliefd vaderland zal vergemak kelijken". Men was dus bijkans zeker, dat ecnige machine, die een ontploffing moest veroorzaken, zich aan boord bevond. In al lerijl werd het schip ontruimd; het vertrek uitgesteld, maar vier dagen had men noodig lom de „Leviathan" te doorzoeken, voordat Jnicn werkelijk iets vond. In een Onschuldig uitziende kist met zeep was een geweldige dynamietreserve verborgen, meer dan in staat om geheel eem New Yorksche straat tot springen te brengen. k Niets was er, dat Robert Morris behoefde duidelijk te maken, dat zijne geheime mede deelingen waren onderschept. Men ging dus niet tot zijn arrestatie over, maar liet hem verder aan het werk, waarbij voor nauw keurige bewaking werd zorggedragen. Twee mannen van den staf van den Amerikaan- schen geheimen dienst namen in Hotel Black Bay hun inttekj, beiden aangesteld als bedienden, en een der twee kreeg na tuurlijk de kamer van Robert Morris onder zijn territoir. Maar de spion verliet onder geen beding de kamer; zelfs wanneer men deze schoonmaakte, of het bed afhaalde en opmaakte, bleef hij aanwezig. Al wat de beide detectives konden ontdekken, was slechts de aanwezigheid van twee ktfffers van bijzondere grootte, op bijzondere wijze gesloten,. Een der detectives hoorde menig maal het geluid van een dynamo en de eigenaardige tikken, die een radio-ontvang toestel geeft. Bedenkelijk voor de Ameri kanen werd, dat de boodschappen van Ro bert Morris sedert de aanhouding van den spion aan boord van de „Leviathan" onbe grijpelijk waren geworden; vermoedelijk was uit voorzichtigheid de code gewijzigd. De „Leviathan" had intusschen zijn derde reis heen en weer naar Frankrijk volbracht en moest voor nieuw troepentransport wor den gebruikt. Men mocht het uitgesloten achten, dat Robert Morris zou rusten na de mislukking van den aanslag; zoowel het toezicht op het schip als het toezicht op den spion verdubbelde. Op een gegeven ochtend bemerkte een der beide detectives, dat zijn kameraad afwezig was; na den directeur van het hotel gewaarschuwd en zijn 'identi teit verraden te hebben, begaf men zich op weg om hem te zoeken, en vond hem in de kamer van Robert Morris, die, na een hevig gevecht, waarvan de kamer de sporen droeg, hem in een zijner ijzeren koffers had opgesloten. Nog tijdig werd hij er uit verlost, maar zijn toestand was zoodanig, dat hij niets kon mededeelen, voordat een dag was voorbij gegaan. Toen kon hij zijn avontuur vertellen. Robert Morris had hem aangevallen toen hij aan de kamerdeur stond te luisteren, had de overhand gekregen in den strijd tusschen hen beiden, en hem, (blijkbaar vermoedende, dat hij geworgd was, in de kist geworpen. Daar had dc detective meer gehoord dan den spion lief kon zijn, want zich in eens oprichtende riep hij uit, dat men moest zorg dragen het vertrek van de „Leviathan" te vertragen en luitenant James te arresteeren. Maar inmiddels was de „Leviathan" ver trokken. Charleston Navy Yard stelde zich telegrafisch met het schip in verbinding; gelastte het met alle snelheid naar New York terug te keeren, en zoogenaamd ver trouwelijk, maar duidelijk voor een ieder merkbaar, de tijding te verspreiden, dat de ze terugkeer geschiedde, om een persoon van hooge beteekenis alsnog aan boord te nemen. Dit geschiedde om luitenant James, was hij werkelijk aan boord, in i de veronderstelling te brengen, dat hij be ter zijn aanslag kon uitstellen opdat daar- door ook deze hooge persoon zou worden 'getroffen. Luitenant James was de bezoeker geweest, door Robert Morris ontvangen, 1 nadat hij den veronderstelden dooden de- 1 tective in de kist had geworpen. Uitdrukke lijk had Morris gezegd, dat hij op luitenant James rekende om dc „Leviathan" te doen zinken. Het had weinig gescheeld of deze was te laat gekomen; alle soldaten waren reeds ingescheept; de bruggen waren inge trokken en de ankers gelicht, doch de of ficier, die een order van den Minister van Oorlog kon toonen' aan den havencomman dant, was door diens hulp en zoodoende door een stoombootje aan boord gebracht. Op dezen luitenant, onder zoo bijzondere omstandigheden aan boord gekomen, nadat de posten van den geheimen dienst waren ingetrokken, kon bijkans geen verdenking vallen. Toen het schip te New York aanlegde, kwamen de agenten van den geheimen dienst aan boord. Luitenant James moest toen begrepen hebben, dat hij verloren was, want plotseling ontdeed hij zich van de va liezen. welker inhoud hem compromitteerde, door ze over boord te werpen. Dit vestigde echter juist de aandacht van de omstanders en de agenten op hem. Trouwens, ontken nen was tegenover het getuigenis van den detective uitgesloten. Hij erkende dan ook Duitsch spion te zijn en zich te hebben in gescheept met het doel om het schip te doen zinken. Toen de voorzitter van den krijgs raad hem vroeg hoe hij na het volbrengen van zijn daad gehoopt had zijn leven te kunnen redden, riep hij schouderophalend uit. „Wat zou mijn leven er toe gedaan hebben tegenover den dienst, dien ik Duitschland door het zinken van de „Le viathan" had kunnen bewijzen'. Naast den zgn. luitenant James nam de zonderlinge Robert Morris plaats op de bank der be klaagden, en eerst toen vond men uit, dat de officier, door hem met deze zending belast, zijnzoon was. Men moge het werk van spionnen verach telijk vinden, en wel niemand, die zal ont kennen, dat hun sluipen in den nacht en in de duisternis van verachtelijken aard is. Toch, wie kan in een geval als dit de op offering ontkennen, die er in zulk werk schuilt en den moed, dien men daarbij niet een enkel oogenblik, maar dagen en uren achtereen toont. Dat de detectives moeite hadden den gevangen genomen officier te gen de woede der Amerikaansche soldaten te verdedigen, wie zal het niet begrijpen! Zij gingen naar Frankrijk om hun leven te wagen in den open strijd, en, zonder de waakzaamheid van hun geheimen dienst, ware hun aller leven verloren geweest door een laaghartigen aanslag, voordat zij Euro pa zelfs hadden, bereikt! TWfc-E MANTELS. De eerste nieuwe mantels, waarvan wij bijgaand een afbeelding geven, vertoonen al. reeds een aantal kenmerken, welke ken- teekenend zullen blijken te zijn voor de nieuwe mode van najaar en winter. Daarbij vallen' op, de breede kraag, de hooge taille, de twee rijen knoopen en de mouwen, welke onder den elleboog dikwijls een kleine ver wijding vertoonen, om naar den pols toe iets nauwer toe te loopen. Verder zal men in het komende seizoen veel dubbele stik sels zien, terwijl beige en blauwgrijs, enz. onder de nieuwe stoffen een voorname plaats innemen. De teekening geeft links een mantel te zien van grove grijsblauwe stof (tusschen haakjes zij nog gezegd, dat in het nieuwe seizoen de mantelstoffen een ruig aanzien zulen hebben, teweeg gebracht door e$n grof weefsel). Het is een eenvou dig, mahr elegant model, juist door de strak getailleerde lijn, terwijl de schouders breed lijken door den grooten kraag. Verder heeft de mantel vier groote knoopen en ingeslik te plooien voor garneering. Rechts heeft men een heele aardige mantel van beige stof met een erge makkelijke kraag, die van achteren opgeslagen gedragen wordt. De zakken vallen in den naad van het in gezette, rondloopende zijpand. Ook voor de avondjurkjes begint men dc voorkeur te geven aan nieuwe tinten beige. Men noemt dat café-au-lait, dat een tintje dieper is dan crème en dus meer lijkt op krijt-beige. Deze kleur combineert men dikwijs met krijt-blauw, dat een heele mooie combinatie is. Dit blauw is van een heele zachte azuurtint. Het is wel opmerke lijk, dat deze combinatie bijna iedereen flat teert. L O E S. Van deze mantels zijn knippatronen ver krijgbaar 4 75 cent. Postwissel zenden aan. De Beurs, Amstellaan 66, Amsterdam-Z., of Giro: Postrekening 71512. Op het strookje nauwkeurig vermelden: naam en adres van afzender, nummer van het gewenschte pa troon en maat. Levering binnen 1 week (De maten van 40 tot 52 kunnen geleverd worden). INMAAK1 Als de inmaaktijd daar is, is het goed nog eens verschillende wenken op dit gebied ter harte te nemen, teneinde teleurstelling en daardoor bijna altijd finantieel verlies te voorkomen. De eenvoudigste en smakelijk ste wijze van inmaak is die in flesschen. op eigen nat, zooals men dat noemt. De conserveering bestaat dan hierin, dat de bederf verwekkende bacteriën door verhit ting worden vernietigd, terwijl dikwijls door afsluiting van de lucht (bij inmaak in fles schen) het toetreden van nieuwe bederf ver wekkende bestanddeelen onmogelijk wordt gemaakt. Smaak en geur blijven geheel behouden. Bovendien zijir dus aldus inge maakte groenten en vruchten onmiddellijk voor gebruik klaar. Immers, ze worden tij dens het inmaken gaar gekookt. Men dient er natuurlijk voor te zorgen, dat de fles schen goed schoon zijn en de kurken of ringen en deksels in heet sodawater zijn uit gekookt. M;en gebruikt voor de inmaak zoo gaaf mogelijke vruchten en groenten. Blad groenten, die veel water bevatten, zooals andijvie, spinazie, postelijn, moet men eerst een kwartier 20 minuten in kokend water laten slinken. Eerst dan doet men ze in de flesschen, waardoor er veel meer in kan. Vruchten moet men niet vooruit koken, doch ze metten rauw in de flesschen doen. Men kan de flesschen volmaken tot drie vingers onder den rand, waarna men er zooveel water opgiet, dat de inhoud juist bedekt is. Dan de flesschen op de gebrui kelijke manier sluiten, in lauw water op zetten en op de juiste temperatuur verhit ten. Daarbij moet men bedenken, dat groen ten zoo ongeveer iy3 uur moeten koken. Vruchten echter mogen niet koken. Ze mo gen slechts een half uurtje verwarmd Wor den tot een temperatuur van niet meer dan 10 gr. Celsius. Na het koken moeten de flesschen eerst afkoelen en eerst dan mag men de knip er af nemen. Snijboonen, sper- cieboonen en peulen moeten, evenals de straks genoemde groenten, voordat ze in de flesch (of de bus) gedaan worden, in ruim water met zout voorgekookt worden. Men neemt een platte eetlepel zout op 2 liter water. Slakropjes en worteltjes worden 10 minuten voorgekookt. De zachte dop erwtjes en capueijners mógen, evenmin als ie vruchten, nooit vooraf gekookt worden. Bij de vruchten moet men 2 ons suiker bij eiken liter water voegen. De inmaak in het zout is natuurlijk veel eenvoudiger, doch er gaat veel van de /oedingswaarde verloren, omdat men later ie groenten af moet koken, teneinde de sterke zoutsmaak te verwijderen. Daarente- ;en heeft men niets anders noodig dan een Keulsche pot, een plankje en een steen. Men legt de groenten om en om met een laag ?out in het vat, terwijl men sterk slinkende groenten, zooals andijvie, slakroppen, sla- boonen, enz. te voren weer even in zout water laat slinken. De laatste laag is na tuurlijk een laag zout, daarna gaat er een doekje over, daarop een plankje met een steen verzwaard. Te veel zout kan men feitelijk niet gebruiken en een ruime hoe veelheid waarborgt het goedblijven. Over het algemeen past men de volgende hoe veelheden zout toe: op 10 pond snijboonen, 3 pond zout, 10 pond spercieboonen 3 pond zout, 50 kroppen sla 6 pond zout, 50 strui ken andijvie, 6 pond zout. HANDIGHEIDJES. Om £en hardgekookt ei in gelijke schijf jes te snijden, doopt men het mes in het water. Versche bloedvlekken spoelt men dade lijk uit in schoon koud water. Geen zeep ge bruiken. Moeilijk te verwijderen oude vlek ken moet men langdurig behandelen met warm zeepwater. Ook past men wel lauw warm pekelwater toe. Om vette s.ponsen schoon te maken, legt men ze een poosje in water met keizer bo rax. In plaats van borax kan men ook am monia in het water doen. Daarna goed uit- poelen in schoon water en ze in de bui tenlucht laten drogen* KOUDE GARNALENPASTEI. Men neemt 4 ons gepelde garnalen, 1 uitje, 1 klein theekopje melk of room, K ons boter, wat peper, zout, nootmuskaat, 1 eetlepel fijngehakte peterselie, 5 eieren, 1 theelepel maggi's aroma. In de boter laat men het fijngehakte uitje zachtjes gaar smo- -en, dan roert men er de melk of room loor, de garnalen, peterselie en 2 goedge- klopte eieren. Op smaak maakt men het mengsel af met zout, peper en nootmus kaat en brengt het dan over in een flink met boter besmeerd vuurvast schoteltje. De Irie overgehouden eieren klopt men met de aroma en wat zout, dan giet men-ze over bet garnalen mengsel en zet het schoteltje ongeveer een y3 uur in een matig warmen oven, tot n l. de inhoud goed doorbakken en laardoor stevig samenhangend is. De pastei ^aat men bekoelen en schudt ze uit het scho- eltje en dient ze, in plakjes gesneden koud voor. HUISVROUW. Gevraagd een net dagmeisje P.G. Zelfstandig kunnende koken en wer ken. Brieven onder No. 223 aan het bureau van dit blad. te koop. Groot Chincilla, jonge en oude. Adres: Parklaan 20. Wij bevelen ons beleefd ian, vooi de levering van ALLE MOGELIJKE tegen zeer lage prijzen. Aanbevelend, N.V.EersteSoester Electr. Drukkerij i. Weedestraat 7, Soestdijk. Tel. 2062

De Soester | 1932 | | pagina 6