Qpenb S. DflETE S.Ï Jan Einde van het Heidebloesem-schandaal. H. D L DJ Vruc UIJN Ec men. DeG Sinl Kleine ies ST. N ST. IS Ci ST. IN WOLtfl AAS Ei AAS .AAS /EEKER Drogis Iedere GEMEENTERAADSVERSLAG Voorstel inzake bouw eener nieuwe Engendaal- school aangehouden. V VI JET VA Den Blief Pr Ut soest R ES Een Soest Handel] Buiten'3! f.nen- en Fruit Tel. 2140 Eau c doosje kwast< aardij Nieuws Het zich verschaffen van gronden zonder raadsbesluit en zender goedkeuring van Gedep. Staten thans wettelijk geregtld. Bezwaarschriften tegen het ontwerp-ultbreldingsplan bij den Gemeenteraad Ingediend. Getracht zal worden alsnog een vergelijk te vinden. De gemeenteraad van Soest is in openba re vergadering bijeengeroepen op Woens dag 3U November 1932 des namiddags te li uur ter behandeling van de reeds eerder door ons gepubliceerde agenda. Op den heer Mineur na, bleken alle leden tegenwoordig. Na de gebruikelijke opening werd aller eerst aan de orde gesteLd de mededeeling van ingekomen stukken, daar de notulen van de beide vorige vergaderingen nog niet getypt konden worden in verband met het vele typwerk ter Secretarie dn verband met de Memorie van Toelichting der Gemeen te-begrooting en der Bedrijtsbegrootingen voor 1933, welk werk moest voorgaan. Ingekomen waren: I. Een 5-tal goedgekeurde besluiten tot wijziging der gemeentebegrooting, een goedgeKeurd besluit tot wijziging der grondDedrijlsbegrooting, alsmeae een goed gekeurd besluit tot wijziging der wegen- fondsbegrooting (Nos. 21, 22 en 24). Z. Proces-verbaal van opname van kas en boeken van den gemeenteontvanger dd. 18 November 1982. (N,o. 137). 3. keicening over 1930/31 van de Model Politie Vakscnool te Hilversum. (No. 230). 4. Idem over 1031 der Vereen. „Vrij willige brandweer" te Soesterberg. (No. 240). Idem over 1931 der Harmonie „Pa- tiëntia Vincit Omnia". (No. 004). Deze stukken worden ailen voor ken nisgeving aangenomen. 0. Een verzoek om subsidie van de R.K. Sportvereeniging „Be Quick". (No. 276/}. Zal worden behandeld bij de begrooting voor 1033. 7. Overzicht van het gasbedrijf over de maand October 1033. (No. 240). Voor kennisgeving aangenomen. 8. Een adres van M. Hornsveld, ver zoekende ontheffing van het bepaalde in artikel 1 der verordening als beaoeld bij artikel 4 sub 2 der Hinderwet, onder me dedeeling dat deze zaak reeds in onder zoek is. (No. 2731). Voor praeadvies in handen van B. en W. gesteldl 9. Een adres van Hl van Royen, verzoe kende aanwijzing van een andere stortplaats voor asch en vuilnis. (No. 402). Voor prae-advies in handen van B. en W. gesteld ook in verband met het voorstel inzake den vuilnisophaaldienst. 10.,Een adres van het Dagelijksch Bestuur der Centrale Winkeliersvereniging te Soest, verzoekende afschatting van den ver koop van gasartikelen door de gemeente. (No. 754). Voor prae-advies in handen van B. en W. gesteld terwijl ook de Gascommissie zal worden gehoord II. Een adres van het Bestuur der ver- eeniging voor Chr. L. en U.L.O. te Soes terberg, verzoekende de benoodigde gelden bschikbaar te stellen voor eenige verande ring van inrichting aan de school te Soes terberg. (No. 2663). Voor prae-advies in handen van B. en W. gesteld 12. Bezwaren tegen het ontwerp-uitbrei- dingsplan. (No. 915). Het juiste aantal zal door den Burgemeester in de vergadering worden medegedeeld. De burgemeester deelt thans aan den Raad mede. dat het totaal-aantal bezwaar schriften tegen het ontwerp-uitbreidings- plan bedraagt 5<0. 13. Verzoek van A. de Nies om evenals verleden jaar een Kerstgave beschikbaar te stellen voor de personen die daarvoor maar even in aanmerking komen; voorna melijk voor de ondersteunden door het Burgerlijk Armbestuur en de geplaatsten bij de werkverschaffing. (No. 274(5). 14. Verzoek van het bestuur der R.K. Werkliedenvereniging om evenals verle den jaar aan de gehuwde werkloozen en kostwinners een Kerstgave te verstrekken. (No. 2746). Beide laatstgenoemde verzoeken zijn reeds in behandeling en de Burgemeester deelt mede, dat aan den Minister is ge vraagd f 2.50 als Kerstgave te mogen ver strekken. Na ontvangen antwoord van den Minster en nadat de mogeltijkheadi tot het geven van deze Kerstgave zal zijn geble ken, zullen B. en W. die zaak dan afdoen, waartoe zij machtiging aan den Raad vra gen. welke wordt verleend. 15. Een adres van r. VV. Duin Jr., ver zoekende spoedig een beslissing te nemen inzake het aanbrengen van een afdoende verbetering aan den Braamweg. De burgemeester deelt mede, dat er waar schijnlijk een vergissing in de dateering is, daar deze luidt 14 Septemoer en het stuk eerst 15 October is ontvangen. De zaak-zelf is echter bereids in onderzoek en ten spoe digste zal daaromtrent een beslissing wor den genomen. 16. Een tweetal (te laat ingekomen) be zwaarschriften tegen het ontwerp-uitbrei- dingsplan. De heer Gasille wil deze bezwaarschrif ten met de andere behandelen,, daar is toch niet veel tegen, als de Raad daartoe beslui: Ook de heer Nooder bepleit zulks, waarop de burgemeester mededeelt, dat B. en W zulks in overweging zullen nemen. 17. Schrijven van Mevrouw Mr. J. Wes- seis Boer en 48 anderen houdende mede deeling, dat door hen een request is inge diend bij Burgemeester en Wethouders, in zake het snelle rijden met motorrijtuigen en fietsen op den Rijksstraatweg. Deze zaak is reeds in onderzoek en ook dit schrijven zal in handen van B. en W. worden gesteld ter afdoening. 2. Vaststelling van begrootingswijzigin- gen voor den dienst 1932. (No. 21). Vastgesteld. 3. Voorstel van B. en W. tot verhooging van het crediet der commissie zweminrich ting. (No. 21/225). Aangenomen. 4. Voorstel van B. en W. tot opname en uitleening van gelden voor den dienst 1933. (No. 259/260). Aangenomen. 5. Credietaanvrage van B. en W. voor aankoop enz. van gasfornuizen en heet- waterdoorstroomapparaten. (No. 2758). Aangenomen met aanteekening, dat de heer Busch geacht wil worden te hebben tegen gestemd. 6. Voorstel van B. en W. tot aankoop van een auto voor het gasbedrijf. (No. 2567). Aangenomen met aanteekening, dat de heer Busch geacht wlil worden te hebben tegen gestemd1. 7. Voorstel van B. en W. tot beschik baarstelling van gelden voor dien bouw eener nieuwe Engendaalschool. (No. 1715). De heer Nooder meent, dat allen hetzelf de recht hebben en er wettelijk geen rede nen zijn voor afwijzing. Persoonlijk is spreker niet voor het bijzonder onderwijs, doch de rechtvaardigheid eischt,. dat de aanvrage, die aan alle wettelijke vereisch- ten voldoet, wordt toegestaan in verband met de gelijkstelling van openbaar onder wijs met bijzonder onderwijs. De heer Endendijk erkent dat de Wet geen recht op weigeren geeft. Dat ten slot te overeenstemming zou zijn bereikt is ook naar sprekers meening juist, Om tac tische redenen wil spreker dit voorstel ech ter nog even aanhouden, daar de mogelijk heid bestaat, dat partijen nog tot elkander komen. Spreker weet, dat het Schoolbe stuur niet bevredigd is over de onderhan delingen, zooals die zijn gevoerd. De heer de Nies heeft uit de cijfers ge zien, dat het aantal leerlingen op de R.K., op de Chr. en op de Openbare ULO in 2 jaar niet zoo heel ver uit elkander liggen. De Engendaalschool heeft een knauw ge kregen door de oprichting van de Openbare U.L.O. Toekomst bestaat er voor deze school zeer zeker, vooral als men de toe komst beziet die in het Uitbreidingsplan is nedergelegd. Uitstel geeft niets. Openbare U.L.O. komt ook in het gedrang en zal ook een eigen gebouw moeten hebben, wellicht in het gebouw van de Engendaalschool. Als in de toekomst een andere bijzondere school zal worden aangevraagd, komt deze er ook zonder slag of stoot en daarom is er niets voor, deze aanvrage nu uit te stel len. De heer Busch betreurt de noodzaak van deze aanvrage, maar meent, dat de onder handelingen stroef zijn gevoerd. De school komt er toch en besprekingen als den heer Endendijk wil zouden beter zijn, indien mo gelijk. Het bestuur heeft nimmer den eisch gesteld voor een eigen gebouw, maar dat B. en W. ook geen enkele poging hebben gedaan om aan een eigen gebouw te ontko men, betreurt spreker. Hij zal echter voor stemmen. De heer de Bruyn is er van nabij mee be kend, dat de besprekingen stroef zijn ge voerd en wil deze heropenen om elkander beter te^aan verstaan. Het thans ingedien de voorstel voldioet ook het Schoolbestuur niet geheel. Bouw zal ongeveer f 70.000 kosten en dit komt momenteel de gemeente zeer slecht uit. Het schoolbestuur ziet dat ook fin en is niet geheel onwillig om mede te werken. Wellicht kan de toestand nog een jaar zoo blijven. Bijbouwen is niet noo- dig. Mej'. Funke wil ook een jaar uitstellen en dan eens zien. In 19301931 is het aantal leerlingen geslonken, lin 1932 weer omhoog gegaan en in 1933 zal het misschien weer stijgen,. Blijkt dat, dat kunnen we weer eens zien. De heer Gasille zegt, dat de financieele commissie bij haar afwijzend advies is uit gegaan van het staatje met het aantal leer lingen!. Tot 1928 was dat echter gewoon lager onderwijs, daarna is er ULO bijge komen, en uit de cijfers blijkt, dat de school niet zoo heel erg veel levensvatbaarheid heeft, In 1924 was het aantal leerlingen voor het L.O. 91, in 1931 was dat geslonken tot 79. Het aantal leerlingen van de ULO was bij oprichting 27 en in 1932 29, rekening houdende met het feit, dat er in wezen daar 2 scholen zijn, L.O. en U.L.O., ib de toestand dier school niet bepaald bloeiend te noemen en is een uitstel van een jaar gewenscht Daarbij moet in aanmerking wordeq genomen, dat de L.O. school than in het 6e jaar 20 leerlingen heeft, die waarschijnlijk naar de U.L.O. zullen over gaan, zoodat men volgend jaar een beter deel zal verkrijgen en dan een beslissing kan nemen. De burgemeester constateert, dat deze aanvrage een echte lijdensgeschiedenis is geweest. Het oorspronkelijk enthousiasme was spoedig gezakt, zoodat de school ten slotte aanving met slechts 7 leerlingen. Sp ontkent, dat de onderhandelingen stroef zijn gevoerd; ettelijke malen is geconfereerd, alles is onder de oogen gezien, ook de kwestie van al of niet doorzetten der ULO Het Schoolbestuur wilde echter geen af stand doen van die ULO, wat spreker ove rigens ook begrijpt, daar dat niet pleizie rig is als men het eenmaal heeft opgezet. Aantal leerlingen, bouw, bijbouw, boven bouw, voorloopige hulplocalen, overname van de Engendaalschool met verbeteringen (kosten daarvan f 9UUU) alles is besproken en bekeken en ten slotte is 't goedkoopste gebleken, dan in hemelsnaam maar te laten bouwen. Het laatste schrijven van het schoolbestuur was het slot van de onder handelingen, waarbij toen gevraagd werd om den N ij verheids riiool te geven met daar aan aan te brengen verbeteringen^ B. en W. hebben zich toen genoopt gezien dit voorstel te doen, dat goedkooper was, maar de geheele zaak is min of meer in het drijf zand. De heer Busch wil het voorstel niet ver dagen om de levensvatbaarheid te toetsen aan het aantal leerlingen, doch alleen om over de mogelijkheden te praten en over de kosten. De betrokken schoolbesturen zijn zeer nette staatsburgers, die zeker niet zul len pogen de gemeentelijke uitgaven op te drijven, als het anders kan. 10 jaar gele den is er reeds op verbeteringen aangedron gen, doch nooit is er iets geschiedt Zoo mo gelijk moet de voordracht worden terug genomen moet opnieuw worden onder handeld, waarbij iin elk geval aan een nieu were richting op schoolgebied de kans moet worden gelaten zich baan te breken. De burgemeester vindt aanhouden over bodig, in allen ernst is alles uitvoerig be sproken en men kan toch geen gunstige op lossing vinden. 2 scholen onder ten dak geeft altijd bezwaren en vooral als er een huisbaas is en 1 huurder. De heer Endendijk zal bij stemming voor stemmen, daar in hooger beroep de gemeen te deze zaak wiskundig zeker verliest. Spr geeft echter aan uitstel van tijdelijken aard de voorkeur. Laten kan de openbare school heel goed in de Nijverheidschool worden ondergebracht. De burgemeester deelt mede, dat het hem niet bekend is, dat het schoolbestuur des noods nog wel een jaartje wil wachten. In derdaad zal het het beste zijn om later de openbare ULO-sohool onder te brengen in de Nijverheidschool. De heer Busch wil niet stemme^, de voor. dracht terug doen nemen, en alsnog trach ten een vergelijk te vinden. De heer de Bruyn ondersteunt dit voorstel en meent, dat met tact en overleg nog wel wat te be reiken zal zijn, Ook de heer Gasille meent zulks. Wethouder van Duren zegti, dat als er eenige hoop bestaal op een mogelijke na dere, overeenstemming, er dan voor uit stel wel wat te zeggen zou zijm(. Hierna wordt de voordracht conform het voorstel van den heer Busch tot zoodanig nader overleg aangehouden. Behandeling van het voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verordening, als bedoeld bij artikel 38 lid 4 der Lager Onderwijswet 1920. (No. 2634). Mej. Funke is tegen ontslag van de ge huwde onderwijzeressen bij huwelijk Voor al tegenwoordig moet de vrouw soms blij ven werken voor het gezin en dan is er geen enkele reden, haar dit onmogelijk te ma ken, D heer Nooder verwijst naar de sterke argumenten van het adres van den bond van Nederlandsche onderwijzers. De Wet gever heeft het ontslag aan de huwende on derwijzeressen zeJf niet aangedurfd en heeft de oplossing dezer kwestie overgelaten aan den Gemeenteraad. Speculeeren op de tijdsomstandigheden blijft spreker ongeoor loofd vinden. De heer Grootewal is tegen het voorstel, dat consequenties zou meebrengen ook voor andere categorieën. De heer Endendijk vindt de argumenten in het request van de Nederl. Bond van on derwijzers heelemaal niet klemmend, maar eerder gezocht. Indien een onderwijzeres huwt, verschaft ze zich zelf een eigen po sitie, zij krijgt dan een man die voor haar moet zorgen. De tijden veranderen en dus ook de meeningeni. zoodat de groep de Sa- vornin Lohman, die oorspronkelijk ook te gen ontslag was, daar thans voor is. Waar om moeten de onderwijzeressen nu in een uitzonderingspositie komen, daar het vrou welijk gemeente-personeel ook ontslag bij huwelijk krijgt? Er zijn slechts 300 gehuw de onderwijzeressen in het geheele land en e vrouw moet geen concurrent worden voor de mannen. Artikel 1 wordt hierna aangenomen met 9 tegen 5 s'/emmen,. Tegen stemden Mej. Funke en de heeren de Nies, Nooder, Groo tewal en Busch. Het geheele besluit werd hierna met 9 tegen 5 stemmen aangenomen in dezelfde stemmen-verhouding. 9. Behandeling van een adres van het bestuur der afdeeling BaarnSoest van den Bond van Ned. Onderwijzers, verzoe kende vanaf 1 October 1932 aan de onder wijzers van openbare en bijzondere lagere scholen op grond van hun aanwijzing tot plaatsvervanger van het hoofd der school een belooning toe te kennen. (No. 2725). De heer Endendijk wiil vergoeding als de vervanging langer dan 1 maand duurt, doch in de eerste maand niet, althans in dien de Wet zulks toestaat. Dit zal worden onderzocht en indien mogelijk, zal op die wijze op het adres worden beschikt. 10. Behandeling van een verzoek van J. Kemperman inzake toepassing van a-t. 13 der Lager Onderwijswet '20. (No. 2701). De heer van Dam wil niet f 1,per jaar,, maar 60 of 70 van de kosten bijdragen. Een vorig maal is op een verzoek van een zelfde soort persoon in dezelfde positie met ongeveer hetzelfde salaris bij de Lwcht- vaartafdeeling en met 2 kinderen 50 de kosten bijgedragen, terwijl deze aan vrager 8 kinderen heeft. Verschil in loon kan alleen zitten in de kindertoeslag en daarom wil spreker thans een soortgelijke beslissing. De heer Grootewal vindt dit voorstel een bespotting, f 1.bijdragen in de kosten van f 27.—. De burgemeester voelt de ongerijmdheid wel, maar in een soortgelijk geval is men volgens de Wet verplicht eenige bijdrage te geven, hoe klein die ook zij). De heer Gasille wil dit geval nog ten. doen onderzoeken in verband met het door den heer van Dam medegedeelde. Hij stelt voor daarom de beslissing aan te hou- deq, waartoe ten slotte wordt besloten. 11. Benoeming van leden der commissie van toezicht op het lager onderwijs wegens periodieke aftreding. (No. 192). De aftredende leden Gi. H. Veenstra en F. D. van Batenburg worden herkozen met 13 stemmen, de aftredende heer W. van der Leek met 11 stemmen, terwijl worden be noemd met 13 stemmen de heeren N. H. Th. altman en W. Th. Weijts. Voorts waren uitgebracht op den heer W. Nagtegaal 2 stemmen, op C. Tammer, M. M. van Wely en J. vi. d. Flier 1 stem, terwijl 1 stem on geldig was en 1 stem blanco. 12. Benoeming van een commissie van toezicht op het agentschap der Arbeidsbe middeling, zulks ter uitvoering van de in werking getreden Arbeldsbemiddelingswet (No. 2542). De heer Grootewal had gewild-, dat ook de voorzittersvoordracht alphabetisch zou zijn gesteld. De heer Busch meende dat zulks was afgesproken en ziet daarin een systematisch weren van hem uit commis sies. Bij een vorige gelegenheid is ook reeds voorgesteld een ander in zijn plaats te kiezen, hoewel hij al 5 jaar lang secreta ris dier commissie was geweest. Spreker houdt er niet van bedekte verwijten te doen en zegt het liever openlijk. Hoewel hij niet overgevoelig is, is het toch wel eens pijn lijk een dergelijke bejegening te moeten on dervinden van menschen, die toch geacht worden te behooren tot de eerste regee- ringspersonen in de gemeente. De burgemeester zegt, dat de bedoeling, die de heer Busch meent met het voorge zeten. Bij de stemming voor voorzitter blijken te zijn uitgebracht 11 stemmen op den heer Busch, 1 stem op wethouder Lodeesen en 1 stem op wethouder van Duren;, terwijl 1 stem ongeldig isi. Onder groote hilariteit neemt de heer BusGh de benoeming aan. Bij de stemming voor 2 leden werkge vers behaalt de heer W. P. Hilhorst 4 stemmen, de heer K. Lam 5 stemmen, de heer A. Mulder 8 stemmen, de heer C. Se- venhuysen 7 stemmen en de heer W\. van de Velden 3 stemmen, zoodat gekozen is de heer A. Mulder. Bij de tweede stemming behalen de heeren Hilhorst 4, Lam 4, Se- venhuysen 5 en van de Velden 1 stem,. Bij de derde stemming behalen de heeren Hil horst 3, Lam 6 en Sevenhuysen 5 stemmen, terwijl ten slotte bij de vierde stemming de heer Lam 9 stemmen behaalt en den lieer Sevenhuysen 5 stemmen. Gekozen zijn dus als leden werkgevers de heeren Al Mulder en K, Lam. Voor 2 leden der commissie van de werknemers behalen de heeren: A. G. den Besten 2 stemmen, G. Muts 4 stemmen. L. Kriek 7 stemmen, P. Majoor 7 stemmen, \V. J. van Breukelen 4 stemmen, terwijl 2 stemmen ongeldg zijn en 2 blanco. Zoo dat met volstrekte meerderheid als leden werknemers benoemd zijn de heeren L. Kriek en P. Majoor. 13. Voorstel van B. en W. tot benoe ming van: a. twee leden van het Burgerlijk Arm bestuur wegens periodieke aftreding. (No. 121). b. H. Bossert tot tijdelijk secretaris penningmeester van het Burgerlijk Armbe stuur. (No. 1243). De heer Nooder wil meer arbeiders be noemd hebben en stelt voor als candidaat de heer Mud. De heer Busch meent, dat dat vanzelf komt bij de omzetting in maatschappelijk hulpbetoon. Mej. Funke wil een vrouw in de com missie, de gezinnen worden toch onder steund en bij een eventueele uitbreiding zou er best een vrouw benoemd kunnen wor den, met welk principe de raad zich ver- eenigt. Wethouder Lodeesen wil voorloopig de zaak zoo laten, vooral in dezen tijd en niet reorganiseeren. De burgemeester zegt, dat de heer Mud wel candidaat kan zijn, maar dan niet als rganisatieman, maar alleen als arbeiders- vertegenwoordiger. Het voorstel tot om dooping in Maatschappelijk Hulpbetoon al aan den Raad worden voorgebracht om aarop een beslissing te nemen. De heer Busch wil de toezegging, dat het reorganisatievoorstel thans binnen 3 maanden ter tafel komt, welke toezegging door den wethouder Lodeesen wordt ge- aan. Bij de stemming verkrijgen de heeren A. Lcgemaat 13 en P. A. Endendijk 11 stemmen, terwijl de heer Mud 1 stem ver krijgt en 1 stem ongeldig is, zoodat be noemd zijn de heeren A. Legemaat en P. A. Endendijk. Tot secretaris-penningmeester van het burgerlijk armbestuur wordt herbenoemd oor 1933 de Heer H. Bossert. 14. Vaststelling eener verordening op het georganiseerd overleg inzake ambte naarszaken en aanwijzing van twee leden voor de commissie van overleg als verte genwoordigers van den Raad. (No. 2638). De reglementen worden zonder besprc- ing en stemming goedgekcurdi. Bij de temming voor de leden der commissie oor georganiseerd overleg verkrijgen de heeren A. Endendijk 9 stemmen en G. J Grootewal 13 stemmen, met 1 stem op Mej Funke, en 1 op den heer Nooder, 1 op den heer van Klooster en 2 op den lieer de Nies. zoodat benoemd zijn tot leden de heeren Endendijk en G. J. Grootewal. Als plaatsvervangers worden aangewezen: van den heer A. Endendijk de heer, H. van Klooster met 10 stemmen cn van den heer G. J. Grootewal de heer A. de Nies, even eens met 10 stemmen, terwijl de andere stemmen met 1 of 2 op enkele andere can- idaten verdeeld waren. 15. Vaststelling van een besluit tot ii trekking van het raadsbesluit dd. 28 Sep 1932 inzake het treffen van een dading niet W A. Hilhorst. (No. 952) Vastgesteld. 16. Vaststelling van: a. een besluit tot verhuur van grond (No. 168). b. een besluit tot verhuur van een wo ning aan M. Ravenhorst (No. 1580) en be handeling van een verzoek van D. Schaat bergen om kwijtschelding van een verschul digde pachtsom. (No. 2743); c. besluiten tot het in schenking aan vaarden van strooken grond. (Nos. 2732, 2733). Deze besluiten worden vastgesteld, waar bij de heer Hornsveld zich buiten bespre king en stemming houdt ten aanzien van het hem persoonlijk aangaande voorstel. 17. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het raadsbesluit van 26 Maart 1920 No. 17/3/15 inzake verkoop van grond aan G. Nollen te Scheveningen. (No. 2116) De heer Gasille zegt, dat thans een zeer onverkwikkelijke zaak eindelijk eens wordt afgedaan, een zaak, die van zeer groot be lang is geweest bij de jongste raadsverki zingen en bij de wethoudersbenoeming. Spreker wil nog eens even de feiten vast stellen. In '18 is voor de werkverruiming 'n be drag van f 22000 gevoteerd voor egalisee ren, beplanten enz. van de gronden, thans van de Mij. Heidcbloesem. De toenma lige directeur van Openbare Werken heeft toen op eigen gezag de wegen en plantsoe nen uitgezet. In '19 is toen een aanvrage om koop gekomen van den heer Nollen te Scheveningen, wiens n^iam bij de acte ech ter niet meer werd genoemd. De onder handelingen over den verkoop zijn toen voerd door den toenmaligen directeur van Openbare Werken, die daarbij zeer voor deelige condities voor den kooper heeft bedongen, wat niet bepaald in het belang was der gemeente. Ten slotte zijn 25 H.A verkocht met inbegrip van alle wegen en plantsoenen. Bij de acte van overdracht voor den notaris trad genoemde directeur van O.W. namens de koopers op, en wel als familielid en vriend van de heeren Kuy- er en Thuring, die toen voor het eerst naar voren kwamen als de nader te noemen lastgevers van den heer Nollen. De getra cecrde wegen en plantsoenen werden toen niet betaald en er werd veel meer grond verkocht, dan door dien Raad was beslo ten, zelfs geheel andere kadastrale num mers, zoodat hierbij ongeveer 60.000 M2 werd getransporteerd, die door den Raad niet waren verkocht, en dat wel alles voor den zeer geringen prijs van slechts 7 cent per M2. Daarenboven werden ook nog al lerlei smalle strookjes verkocht aan of na bij wegen, waardoor de achterliggende eige naren waaronder zelfs ook de gemeen te-zelf behoorde ten zeerste waren ge dupeerd, omdat zij niet meer aan den weg lagen. Later heeft men ingezien, dat dit toch al te gek was voor de gemeente, die zich zoodoende zelf willens en wetens had gdupeerd, en toen heeft men die strookjes maar weer aan de gemeente teruggegeven, dat wil zeggen heeft men die strookjes ge ruild voor grond elders. De aanwijzing van de grondenden van de begrenzingen, die de aanleiding was tot de gen directeur van O.W. en door een toen- gen directeur van O.W. en door een toen malig wethouder. De wegen moesten door de gemeente voor rekening van de koopers worden ver hard, maar deze verharding is uitgevoerd op aanzienlijk minder dikte; van de over eengekomen 15 k 16 c.M. is slechts 6 k 7 c.M. aangebracht, in strijd met het officiee- le raadsbesluit. Er is nog heel veel meer» waaronder bijv. het bedrag voor eeuwig durend onderhoud der wegen, wat steeds bij den aanleg door de gemeente wordt ge- eischt, hiervoor is niets betaald, en blijft dit op de gemeente drukken, maar spr- ker wil het op het oogenblik hier bij laten en alleen deze feiten nog eens even vastleggen. Overigens heeft hij hier niets meer aan toe te voegen. De burgemeester zegt, dat het niet juist dat de wegen en plantsoenen in den koop waren begrepen, daar bij het raads besluit een kaartje hoorde, waarop die we gen niet waren aangewezen. De pleinen en plantsoenen stonden ook niet op dat kaart je vermeld. Spreker wil toegeven, dat de uitwerking van alle plannen breeder is ge worden, dan oorspronkelijk was gedacht, maar dat de grond voor wegen, pleinen en plantsoenen in den koop was begrepen, is niet geheel juist. Daarenboven zijn alle vo rige raadsbesluiten over deze zaak verval len door het raadsbesluit van 26 Maart 1920. Toegegeven moet worden, dat ten slotte in de notarieele acte andere eigendommen ijn overgedragen, dan door den raad was beslist en dat feit betreurt spreker ook in de hoogste mate. Naar zijn meening heeft daaraan de grootste en de hoogste schuld het toenmalige gemeentebestuur, dat ver zuimd heeft daarop toe te zien. Op het oogenbldk betreft het alleen een en ander zooveel mogelijk te redresseeren en de ge pleegde informaliteiten te dekken door een nieuw raadsbesluit. De heer Gasille vindt het totaal onbe grijpelijk, dat een notaris zich voor die ge heele transactie ook heeft geleend. Daens plicht ware het geweest te zorgen, dat de acte precies in overeenstemming was met het raadsbesluit en door daar niet op te letten, is er zeer zeker ook schuld aan de ijde van den notaris. Dc wegen zijn ten lotte in de acte uitgezonderd en ook niet betaald in strijd met de bewoordingen van het raadsbesluit. De burgemeester wil nog even opmerken, tot zijn spijt te hebben moeten ervaren, dat cr in het oorspronkelijke stuk van het raadsbesluit veranderd is. Daar stond: „zoo als ongeveer in het kaartje is aangege- cn", terwijl iemand met potlood het woord ngeveer heeft doorgestreept. Waar vast stond, dat het woord ongeveer er oor- pronkelijk had gestaan, heeft spreker zelf die potlooddoorhaling verwijderd, maar hij doet een dringend beroep op de heeren, oortaan nauwkeurig er voor zorg te dra gen, dat er niet in officfieele stukken wordt gewijzigd, zooals hier blijkbaar is ge beurd. Dc heer van Klooster acht zich belcedigd door het door den heer Gasille gebezigde woord knoeierij, daar hij dit zich persoon lijk aantrekt. (Vervolg 2e Blad). Te huur Soi mooi huis 4 fc Dir. te aanv Klaarwaterwcg Te huu joden tegen 1 Jan. of zonder pei aan het burtai van 1 Elke regel meer f i ytbetaling te voldoen n 3 maal be rekend Vcor b&ioet 5 c-nt in rekening |,t. per week j. en gr. tuin. n., bevragen Nutt ,HET HANDI ME Oor-, Neus- e vanaf 15 Dec dag, 4 uur pr T twee vliegend en een Jaarsin Soest. T billijk, mooie Talmalaan 17 Te koo uiterste prijs, de Talmalaan Beerp tegen billijke:. Nuttigt „HET HANDE Violen in versi honderd f 1 Ongeveer 20b onder vele Pakket van 25 Oude Grachl Solide financieel de personen mt LEEN AAN. t beneden f 20b- kosten vooru't. Brieven onder ecu van dit bl Nuttigt HET HANDE PIANOLEERil DIK ST. NICO! Het besti Sigaren) v. Weedestraa: In alle vormt Wijnbes, staa- grcenblijvende w.o. Blauwsi>''! ders. rotsplanü' rende collectiri Phloxen, laagl-1 Riddersporen 60—70 c.M. ho# ma geknopt, hl Alles dag. op bestellingen zonder prijsve.'i en den hergri* bij elke bestel* Br vendien zi;: el*' Speciaal kamers met ider No. 900 oor DAMES iLDOET U" TS. rsfoort, houdt Dinsdagmid- raat 1 boven. tp. 3 en 4 gld beetzlaan 04, r, reu, Vcrl raagd ater. Verleng gen mweg 6 A F Zak Br E De Notaris op DINSD 11 uur in h renstraat ti voor HEKRh'N LDOET U". ren 2 cent, per riolen 3 cent planten, waar- inaf 5 cent Ite planten f 2 biedt aan aoll- GELD TER te. Bedragen [«telling. Geen mg verzekerd aan bet Ba- voor JONGENS ÜLDOET U' ONIEWEG 11 TV. ADEAUX Magazijn Blekers, 'ik. Teleï. 2011 PU met schuu: sedert jarei is) aan de 10 A. 40 t met schuur straat 8 te Aanv. bij vóór of op Bezichtig van 10 tot verkrijgbaa Nadere i Notaris Dl Soest. in en Sigaren rr Torenstra* ambozen, Jap. klimrozen. Bloemheesters Coniferen, tien soorten, en groene Ce- iferen. Schitte- Oplanten, o.a. Delphinium, hododendrons n. Azalea pri- 1.50 M. hoog. te zien. Alle [ij persoonlijk 'went geplant, :rd. En geven [ME BEWIJS, ver beneden ^naanleg 8urgem Gr«» De ho" betaalt onder^ deeltelijkc 1%- rilver, kanto<>'J opruimingen. Winkelgocdc^Jj bekend a6rfff^ LangMtraat v*arde geheele of ge- ÏLT'ten, goud. Ifcil 20ldcr- L*no a, orgels, |K0^ Van ouda daaraf oo rt Molenstr Ruime k< 2 Eers EIE wordt een MIDDE Inzenders Dinsdagsr zenden. Wilt U v( k<

De Soester | 1932 | | pagina 2