METAL GARAGE 'Banketletters Speculaaspoppen Ni Eerste Baarnsche Electr. Luxe Brood- en Banketbakkerij De Voorzienigheid! Banketbakkerij „Nieuwerhoek" Stalling Onderhoud Verhuur Reparatie Begrafenissen - Transporten - Crematie's BMIMDITOIFIFiiraMDilL JOIHlo TtkK TWEEDE BLAD, behoorende bij het nummer van 3 December Vervolg Raadsverslag Lt. Koppenlaan 9 - Tel. 64 - Soesterberg EERSTE S0ESTER BEGRAFENIS ONDERNEMING Levert U BETERE BRANDSTOFFEN en Goedkooper KANTOOR. KERKPAD 1A - SOEST - TELEF. 2180, HUIS 2186 VOOR EN - NATUURLIJK BIJ Burgemeester Grothestraat 57 (Lid der C. W. V.) Telefoon 2158 Ingezonden C)^\W C/y BAARN TEL 474 De heer Gasille heeft met opzet vermeden namen te noemen, doch kan met ander dan zeggen, dat üij deze gcücele zaak een groo- te Knoeierij vindt. De heer van Klooster zegt, dat hij zich- zeil niets te verwijten heelt. De prijzen van verkoop zijn vastgesteld, door de toen malige scnatungscommissieën; spreker heeit aan niets medegewerkt, dat niet dooi den beugel kon. De prijs was eerst geschat op 1U cent per Al-, mede door het raadslid 1'. van den Breemer. Ik wilde het er toen niet voor hebben,, zelfs niet voor 7 cent, welke prijs gerust niet te laag was. De groote lout in deze geschiedenis is, dat de toenmalige raadsbesluiten niet behoorlijk wernen uitgevoerd, niet juist werden gere digeerd en andere beslissingen ook niet be hoorlijk werden genotuleerd. Spreker weet vast, dat de betrokken commissie van den Gemeenteraad recht en machtiging had ont vangen de gronden en grenzen op het ter rein aan te wijzen, doch toen dit was ge schied had later een nieuw raadsbesluit moeten worden geformuleerd in overeen stemming met dit- aanwijzingen. Dat zulk: niet is gebeurd is uitsluitend de schuld van den toenmaligen burgemeester en van den toenmaligen gemeente-secretaris. De burgemeester sluit hierop de discus sies, waarna het voorstel z.h.st. wordt aan genomen. De heer Gasille feliciteert den burge meester met dezen uiteindelijke oplossing van deze kwestie, die ten slotte toch moest worden opgelost op welke oplossing Gedep. Staten hebben aangedrongen. De burgemeester deelt mede, inmiddels nader te hebben doen onderzoeken het ver zoek van den heer J. Jj. Kemperman om vergoeding inzake de Lageronderwijswet, zulks in verband met de draagkracht. Naar aanleiding daarvan wordt thans nader voorgesteld, in afwijking van het voorstel bij punt 1U der agenda, hem een bijdrage te verleenen van 30 in de abonnements kosten van.zijn leerplichtig zoontje over het traject SoesterbergZeist, waartoe wordt besloten. De heer Busch wiil i<n den vervolge dit soort zaken nauwkeurig onderzoeken, alvo rens men met een voorstel komt; dat is hier nu weer goed gebleken en als de heer van Dam de aandacht hlier niet op had ge vestigd, was het misschien anders gegaan. Hierna wordt gepauzeèrd. Na de pauze kwam aan de orde 18. Voorstel van B. en W. tot wederom- verieening van erfpacht aan eenige perso nen. (No. 2637). Aangenomen. 19. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van een ontwerp-besluit betreffende het onderhands of in het openbaar verkoo- pen van verschillende aan de gemeente toe- behoorende roerende goederen, voorzoo veel noodig deze in het jaar 1933 mochten be schikbaar komen. (No. 1300). Vastgesteld. 20. Voorstel van B. en W. tot toeken ning van een brandstoffentoeslag aan te- vverkgestelden bij de van rijkswege gesub sidieerde werken en de toekenning van de zen toeslag ook uit te breiden tot andere groepen van tewerkgestelden en steuntrek- k en den. (No. 2685). De burgemeester deelt mede, inmiddels een circulaire te hebben ontvangen van den Minister, waarin wordt bepaald, dat de brandstoffentoeslag niet mag worden ge geven aan kostgangers. De heer Noocter merkt op, dat in Zeist dezen toeslag reeds is ingegaan op 1 No vember en verzoekt terugwerkende kracht. De burgemeester zegt, dat de regeling geacht wordt in te gaan bij den aanvang der werkverschaffing, dat is dus op 14 No vember j.1. Trouwens het bedrag hebben ze al, het is bereids uitgekeerd. Het voorstel wordt hierna goedgekeurd. 21. Behandeling van een adres van: a. E. J. Mastenbroek, verzoekende ont heffing van de verbodsbepaling van de verordening, als bedoeld in artikel 4 der Hinderwet ten behoeve van de oprichting eener zuivelfabriek. (No. 2679). b- de N.VOBIM verzoekende eveneens ontheffing van bovengenoemde verbodsbe paling ten behoeve van de oprichting van 3 4 benzinetanks elk van 30.0U0 Liter. (No. 2716). Bij punt b. heeft de heer Gasille bezwaar tegen de omschrijving 3 H en vindt dat onjuist in een officieel stuk. Hij stelt \<oo te bepalen maximaal 4, hoewel cr op deze manier wel een beetje heel veel benzine al daar onder den grond komt. Aldus word. besloten. 22. Voorstel van B. en W. tot aanwijzing van eenige dagen, waarop een later slui tingsuur voor de winkels mogelijk zal zijn (No o3). De heer Gasille meent,, dat er nog dagen over zijn voor 1932, zoodat er voor nog meer dagen een sluitingsuur op 10 uur kon worden bepaald, daar de in de wet genoem de dagen vóór St. Nicolaas en vóór Kerst mis toch niet bij de berekening van de 21 dagen medetellen. De gemeentesecretaris geeft dat toe, doch men kan toch niet een later sluitingsuur gaan bepalen voor dagen, waarvóór zulks nliet is gevraagd. Als er nog tijdig een zoo danig verzoek zou komen, zou men altijd nog kunnen overwegen ook daaraan tege moet te komen, doch de tijd is daarvoor thans we! erg kort. 23. Vaststfcll ing van het 2e suppletoir kohier straatbelasting dienst 1932. (No. 129). Vastgesteld. 24. Voorstel van B. en W. tot opnieuw vaststelling van verordeningen op de hef fing en invordering van leges, zulks naar aanleiding van eenige opmerkingen van Gedep. Staten. Opnieuw vastgesteld overeenkomstig het voorstel. Hierna is aan de orde de RONDVRAAG. De heer Grootewal wijst op het verzoek van den heer Bartels om finantieele tege moetkoming in de kosten van onderwijs van zijn zoontje. B. en W. hebben den aanvra ger thans medegedeeld, dat zij bereid zijn een bijdrage voor huisonderwijs te geven, doch dan als voorwaarde stellen, dat de hulp verleend wordt door een onderwijs kracht uit Soesterberg. Spreker vindt die voorwaarde onjuist, daar hoofdzaak is, dat het kind geholpen wordt. De keuze van on derwijzer moet geheel aan de ouders wor den overgelaten. Spreker stelt voor nu te beslissen en zuLks niet afhankelijk te stellen van eenige voorwaarde. De burgemeester heeft alleen gelet op de lichamelijke en geestelijke belangen van tiet kind. Zl/j uur les achter elkaar kan voo dat kind niet goed zijn, en daar spreker be- grijpt, dat een onderwijzer uit Zeist of Utrecht niet telkens voor lA of 1 uur kan komen, ds daarom de eisch gesteld van een Soestei bergsche onderwijskracht, die dat wel kan doen. Het wachten is thans op' antwoord van de ouders, of ze ai dan niet met die voorwaarde accoord gaan, waarna het College een voorstel aan den Raad zal doen. De heer Gasille wil in geen geval, dat de gemeente zich gaat bemoeien met de onderwijzerskeuze, dat blijve aan de ouders. De briet met voorwaarden daarover vindt spreker niet behoorlijk. De heer Grootewal merkt op, dat het kind niet geestelijk, doch lichamelijk ziek is, en dat een spoedige beslissing dringend noodig is. De burgemeester moet in elk geval eerst op antwoord van de ouders wachten en de heer Grootewal kan afdoening bespoedi gen, als hij aandringt bij die ouders op spoedig antwoord, hetwelk de heer Groo tewal toezegt. De heer Nooder vraagt naar .de kinder- kleeding en voeding via het Crisis-Comité. Hij heelt vernomen, dat Gedep. Staten dat niet hebben goedgekeurd en dat wiillen la ten loopen over een fonds ingevolge de Leerplichtwet. Voorts vraagt hij, of het juist is, dat vrijgezellen, die in gezinsver band wonen uitgesloten zijn van de werk verschaffing. Die vrijgezellen moeten dan lanterfanten en spreker vraagt maatregelen om ze bezig te houden, bijvoorbeeld door schoolsch onderwijs of arbeid in den geest van hun vak tegen een kleine vergoeding. De burgemeester heeft de mogelijkheid van het geven aan die vrijgezellen van on derwijs reeds besproken, doch hem is me degedeeld. dat daaraan dn Soest geen ge- hoefte is, hetgeen door den heer Nooder wordt ontkent. Mej. Funke beaamt dat echter en deelt mede. dat bet Nut van 't Algemeen reeds heeft gepoogd een dergelijk onderwijs in het leven te roepen via de vakvereenigin- gen. Er is toen echter slechts één jonge man opgekomen en het onderwijs kon niet doorgaan. De burgemeester wil echter, nu dit blijk baar wordt gewenscht, deze zaak nog wel eens in de vakvereenigingen aanhangig ma ken. De heer Nooder heeft er voorts bezwaar tegen, dat het stukgereden rijwielpad langs de Soesterbergschestraat in werkverschaf fing wordt gerepareerd. Als de wegvernieu- wing zelf productief werk (is, is dat ook het geval met het rijwielpad. Voorts heeft spr. er bezwaar tegen, dat aan personen boven 60 jaar voor de f 2.50 toeslag per dag, die ze krijgen, nog werk wordt opgedragen. Wethouder Lodeesen zegt, dat het Bur gerlijk Armbestuur voor ondersteuning eenige werkprestatie mag vragen ingevolge de Armenwet, doch spreker is genegen deze zaak nog eens in het B,. A. ter sprake te doen brengen. Herstellen van rijwielpaden is altijd zonder eenige critiek in werkver schaffing uitgevoerd en spreker begrijpt (La Provldence). Zwaar ziek lag „de Koopman." in 't dorps logement, De Docter kwam juist naar beneden, De Waard die met opzet, hem déér had ge wacht. Vroeg: „Docter, hoe gaat het hem heden?" De Docter zei niets, doch schudde 't hoofd, Vroeg, wdér hij de handen kon wasschen; „Ja ziet U", sprak weder de waard hem nu toe, „Zou 't Gasthuis niet beter hem passen?" „Wat wou je, zeg man" stoof de Docter toen op; ;,De stakker bij zóó'n kou naar bui ten?" „Wel, schaam je!" „Hoe komt in je hersens op?" „De dood ware niet meer te stuiten!" „Ontsteking der long in den hevigsten graad"; „Die ijzige wind zou hem dooden!" „En, zeker, zou jij dan aansprakelijk zijn;" .Vervoer blijft tfen strengste verbo den!" „Al is het je „schade", zooals je mij zegt Daar gasten nog zijn te verwachten, Dat is hier ter zake van luttel belang: De mensch'lijkheid moet je betrachten". ,jEn morgen dan zend ik hem pleeg zuster toe;" ,,Die is hier wel, héél dringend,nooddg;" i.Volg op dus mijn raad wijd je zorgen aan hem „Vooral! Acht dit niet overbodig!" En's Nachts kwam de Waard met onhoorbaren tred In 't vertrek van den zieke geslopen: En zette daar toen de patiënt rustig sliep Met duivelschen lach't Venster open Toen vroeg in den ochtend de pleegzuster kwam, 't Vertrek van den zieke trad bainnen, Toen slaakt' zij bij 't venster gekomen een kreet: 't Staat open? Wat nu te beginnen? Sloeg het dicht met een ruk! Een sis. send geluid Trof haar oor Zij rook gas! Deed be daard De gas-slang 's nachts los geraakt weer aan de buis; 't Open vensterhad zieke gespaard! Ook Docter schrok hevig van „Venster en gas"; Toch.de kou had patiënt niet gedeerd; Het uitstroomend gas zou' zijn dood zijn geweest, 't Open vensterhad 't noodlot ge weerd! AD REM. Nadruk verboden. TELEFOON 2232 TELEFOON 2232 Bestel Uw Sint Nicolaas-benoodigdheden bij ons, dan is U verzekerd iets fijns te krijgen Alles gegarandeerd uit de beste grondstoffen vervaardigd Beleefd aanbevelend, JAC. KOUWENHOVEN KOOPT IN SOEST LID DER C.W.V Let op Uw bonnen voor de December attractie ve aan bouwkosten en salarissen. Maardoor den druk der omstandig heden is de Regeering er toe moeten over- -gaan het bedrag der te verleenen subsidie te verminderen, terwijl, door het bedanken van vele leden der verschillende liefdadig heidsinstellingen, ook de contributiën niet meer zoo ruim vloeien. De behoefte aan zorg voor het kind ver minderen echter niet Deze overweging schenkt mij de vrijmoe digheid, om de lezers van dit blad, aan te sporen het sympathieke werk der kinderbe scherming te steunen, door het koopen van Weldadigheidszegels en Prentbriefkaarten. Deze prentbriefkaarten worden echter aan de postkantoren niet verkocht. Ze zijn ik tot geen enkel kerkgenootschap behoor. Ten slotte beticht H.Ed. mij van snoode bedoelingen een wit voetje in Den Haag te willen krijgen. Als ik H.Ed. nu vertel dat ik Fascist ben, en dat de Fascistische beweging zich mag verheugen in de heftige vijandschap van alle politieke parlementaire partijen, dan zal zij wel begrijpen dat deze insinua tie min of meer verkeerd geplaatst is. Waar H.Ed. mij dan ook beschuldigt van onnadenkendheid, lijkt dit veel op het be kende spreekwoord van de splinter en de balk. Daar ergo alle peilers van het betoog van Mevrouw Berg wegvallen, geloof ik Fa. M. HAKS en WED. D. HAKS. Opgericht 1890 TELEFOON 2146, 2037, 2002 D. HOOLWERF, Dlr., Heuvelweg 18 v.h. Kleman en Berghuis •te bekomen bij ondergeteekende, en verder in die zaken, welke wel zoo vriendelijk wilden zijn in dezjen hulp te verleenen, en die, door het aanbrengen van een reclame plaat er de aandacht op vestigen, dat bij hen de briefkaarten verkocht worden. De kaarten van dit jaar geven reproduc ties van aquarellen door Lpe Wenning. Het gekozen onderwerp is: Hollandsche Kin- derkleederdrachten. Daarnaast worden, zui nigheidshalve, de oude series uitverkocht. De prijs per serie van 6 stuks is 35 cents. J. E. BLOEMEN. Soestdijk, Wald. Pyrmontlaan 60. niiet, waaom dat dit jaar ineens niet zou mogen. De heer de Nies wijst op het onmensche- lijk zware werk, dat de menschen nu aan de Paltz moeten verrichten, om aan een dra gelijk loon te komen. Zware knoesten uit halen is beulen wei k en alle raadsleden moe ten maar eens gaan kijken, dan kunnen ze een volgend jaar hun meening hierover eens herzien. Spr. wil dit afbeulen niet alleen wijten aan de betrokken opzichters, die worden daartoe ook gedwongen, maar een feit is het, dat onder de leiding van het Staatsboschbeheer en van de Nederl. Heide Mij. de menschen worden genoodzaakt tot werk boven hun krachten en aldoor met aanjagen, daar ze anders hun loon niet ha len. Een' ongeorganiseerde was daar erg brutaal en deze klaplooper wilde zelfs op het Hart te werk worden gesteld en uitte dat op onbeschofte wijze). Spreker vraagt voor bevoegde personen, die er genoeg zijn, sollicitaties te vragen. De heer Busch wil, dat met de wenschen der Commissie ernstig rekening wordt ge houden en informeert naar de betaalde loo- :n. Wethouder Lodeesen zegt, dat velen over de f 16,soms zelfs over de f 17,zijn gekomen. Als het werk verder het bosch in zwaarder wordt, dan wordt ongetwijfeld het loon door het Staatsboschbeheer verhoogd,. De heer Endendijk vraagt verbetering van den Soester Engweg door egaliseeren, wat alleen arbeid en geen materiaal kost en waarvan heel veel menschen voordeel en pleizier zullen hebben, daar het autover keer daar hand over hand toeneemt. Wethouder Lodeesen zegt den heer En dendijk dank voor zijn opmerking, waar door een nieuwe mogelijkheid voor benut ten van werkverschaffingskrachten naar vo ren is gekomen, Hierna wordt de vergadering te ruim 5 uur gesloten. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie VOOR HET KIND. Evenals vorige jaren worden er ook dit jaar weer Weldadigheidszegels en Prent briefkaarten „Voor het Kind" uitgegeven. De postzegels zijn aan de postkantoren ver krijgbaar van 10 December tot en met 9 Januari e.k. Na laatstvermelden datum wor den ze niet meer verkocht; maar ze blijven onbeperkt geldig. Er worden verstrekt postzegels met de frankeerwaarde van 1% cent!, voor den prijs van 3 cent; frankeerwaarde 5 cent voor 8 cent; frankeerwaarde 6 cent voor 10 cent; en frankeerwaarde 12% cent voor 16 cent. Wie de geheele serie koopt betaalt dus 37 cent; voor welk bedrag hij vier bruik bare zegels bekomt, terwijl hij tevens 12 cent bijdraagt voor een goed en noodza kelijk werk. Welk werk? Er zijn in ons land. op het gebied der Kinderbescherming, 350 instellingen, welke alle een aandeel in de opbrengst van de postzegel- en briefkaartenverkoop ontvan gen. Zij verzorgen te zamen vijftig duizend zwakke, blinde, doove, doofstomme, achter lijke, gebrekkige of verwaarloosde kinderen van alle gezindten. Ze zijn, voor haar werk, voornamelijk aangewezen op den steun, haar docr de al- gemeene liefdadigheid geboden. Wel genie ten ze ook eenige Rijkssubsidie, en terecht, immers, de Regeering zou, indien de be doelde instellingen niet bestonden, die 50000 misdeelde kinderen moeten onder brengen in door haar onderhouden gestich ten, wat zou beteekenen een enorme uitga- DE VOLKSONDERWIJSAVOND. M. de R., Mag ik nog even een kleine plaats ver zoeken in verband met het artikel van Mevrouw Berg. Deze dame bouwt haar geheele betoog op 't feit, dat ik op den bewusten avond niet met Ds. Westmijse in debat ben getreden, zoodat mijn napraten over dezen avond een ^weinig ridderlijke" daad zou zijn. (De woorden zijn van UEd.). Indien H.Ed. de moeite had genomen in lichtingen te vragen over het gebeurde van dien avond, zou zij vernomen hebben, dat Ds. W. de gewraakte passage na het debat heeft geuit in het z.g. feestelijke gedeelte van dien avond. Ik kan moeilijk debatteeren over iets, wat nog niet gezegd is! Op het gesprokene van Ds. W. in zjjn propagandaredevoering voor de Openbare School heb ik niets aan te merken, daar ik het er in hoofdzaken mede eens ben. Verder spreekt Mevrouw Berg over mij als een „Christelijk jongmensch". Daar zij wel informaties ingewonnen heeft, om te weten te komen, dat ik Reserve-luitenant ben, had zij deze detective-werkzaamheden nog wel wat verder kunnen uitbreiden. H.Ed. zou dan te weten zijn gekomen, dat dat ik haar hiermede wel afdoende beant woord heb. Overigens is mij door alle betoogers te gen het door mij geschrevene verweten: ,,er niets van af te weten." Ik bevind mij dan in een vrij talrijk ge zelschap. Immers, de liberale kamerafgevaardigde Mej. Westerman heeft in het laatste poli tieke kamerdebat een rede gehouden, waar in zij opmerkte, dat de Nederlandsche Bond van Onderwijzers een enorme schade aan het Openbaar Onderwijs toebrengt. Pre cies waar mijn betoog op neerkwam, En dit door de meest onverdachte voor standster van de Openbare School. Op de Ontwapening&kwestie zal ik niet diep ingaan. Zoolang er een beschaving bestaat, staan er twee groote geestesrichtingen tegenover elkaar, en wel de ethische en de historische. De eerste ziet alleen, wat hij wil zien. De tweede kijkt dieper, houdt rekening met het verleden, met wat de geschiedenis van andere beschavingen hem leert. En deze leert htm dat ieder volk,* dat zijn strijdbaarheid, door ethische motieven gedreven, opgaf, tenonder is gegaan. ik hoef slechts even een paar voorbeelden op te noemen. Incabeschaving, de Grieksche Staatjes, Rome. Doch de ethische richting wil niet zien, zij holt verdwaasd achter haar utopiën aan, en brengt tenslotte de beschaving ten onder. Op iedeie'verdere aanval op het door mij geschrevene zal ik niet meer ingaan. ik kan mijn tijd beter gebruiken dan op alle mogelijke persoonlijke feitjes te moe ten antwoorden. Mijn tegenstanders zijn schijnbaar nog lulke inboorlingen dat zij de persoon niet van de zaak kunnen scheiden. (Wien de schoen past trekke hem aan). Als het debatje nog lang genoeg duurde, zouden zij tenslotte nog met persoonlijke feiten aankomen van een jaar of tien gele den, b.v. zooiets van: „....Enne hij het op zijn twaalfde jaar de kat geslage, nou siiet uwé eens wat een wreede kerel as dat- te ie is!" Seg uwes dèt wel, buurvrouw." U, M. de R., dankend voor de plaatsruim te, Hoogachtend, W. F. TOBI. Wij beschouwen deze zaak hiermede als afgedaan. Red)- Geachte Redactie, Mogen wij U verzoeken, het onderstaan de een plaatsje in Uw blad te geven, als antwoord op het ingezonden stuk van den Heer R. v. d. Kolk in „De Soester" van 26 November? De verslaggever heeft het gedeelte van Ds. Westmijse's rede op 3 November, waarin de naam van den Heer v. d. Kolk genoemd werd, niet geheel juist weergege ven. Ds. Westmijse beweerde, dat de krin gen van het „Christelijk" onderwijs stem men opgaan, die een waarschuwend woord laten hooren tegen de verdeeldheid bij 't

De Soester | 1932 | | pagina 5