°<z Ingezonden Onafhankelijkheid boven al! PEUILLET O IV Burgerlijke Stand - Lfch Intei Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte Redactie. Dc goede arbeider, is zijn loon waard. De heer v|. d. üeduin schrijft van Sla vendrijvers (Moderne), gebezigd door een Raadslid in de Openbare Vergadering der Gemeente Soest. Nu v. d|. Bedunv, U nioet inzien, dit is nu Rijks werkverschaffing, heel anders dan Gemeentelijke Werkver schaffing. Deze staat onder regeling Staats- boschbeheer. Ik weet ook bij ervaring iij de jaren 11)12; bij dat Boschbeheer werd betaald f 10 A f 12 ook nog wel met vrij wonen enkelen. En wel te Kootwijk en om geving. En dat daar de laagste loon- standaard was. Daar ik toen daar met Boschbazen en Houtvesters wel in aanra king ben geweest, weet ik dat heel goed. Hoe zal U het noemen wanneer zeer goede arbeiders nog met bovenmatig hard wer ken nog niet aan een behoorlijk loontje kunnen komen? Wanneer door dat Bosch- beheer dat z,g. accoordloon is gesteld? Omtrent de door U genoemde Utrechtsche Werkeloozen, waren die toentertijd in veel beteren condities als de nu te werkgestel- denj. Dat is een zeer groot verschil! Het is m.i. geen oproerkraaier, die goed werken wil en kan voor een klein bestaan als ar beider. Dat het voor sommigen zeer moei lijk is om over deze arbeiders te regeeren, beter gezegd leiding te geven, is mij genoeg bekend en heeft dat vroeger ondervonden, maar is toch wel te doen. Wanneer men ook zeer veel memschenkennis en practische kennd/s bezit, om zooveel mogelijk diegenen daarin te plaatsent, dat hij na oefening uit kan voeren en hem desnoods kan voordoen 'hoe 't moet gebeuren. Nu is 't zoo gesteld, dat de goede arbeider voor den minder goe den mede moet arbeiden. Doet IJ dat? En al doet nu die mindere zijn uiterste best, bij toch niet kan prodticeeren wat de goede en deskundige arbeider kan. Wat de haat en afgunst betreft onder de arbeiders, nu die bestaat ook onder de leidende per sonen. Dat is zeer dikwijls gebleken en nog. Dat er zonder de capaciteiten van de tewerkgestelden in aanmerking te nemen voor dat werk of z.g. ambt niet in aanmer king te komen. Nu is het mij ook geen hoogmoedswaanzin of luiheid wat d'ie nten- schen hebben die aan het 'directe toezicht en leiding van de arbeiders der werkverschaf fing deel nemen. Maar laat het Gemeente bestuur daar menschen voor nemen uit de talrijkej werkloozen der Gein. Soest. En die zijn er genoeg, die jaren geleden alsok over 100 h 200 arbeiders leiding enz. gegeven hebben, tot tevredenheid van patroon en arbeider. Maar er moet kennis zijn op bei derlei gebied daarvoor. En niet zooals v. d. Bedum schrijft van strooplikkers en mooi praters. Dan zullen dé klachten van Ge meente en arbeider zeer miniem zijn en de- Gemeente en arbeider er wel bij varen. U, geachte redactie, dank zeggend voor de verleende plaatsruimte. Teeken ik C. BELT. Beukenlaan 7, Soest. Geachte Redactie. In Uw blad ,,De Soester" van 26-ll-'32, schreef de heer Tobi eene ontboezeming dat Z.Ed. de discussie sloot. Dus: hield de schrijver stil. Hij veegde aan zijn bril, hij drenk een, glaasje water, enhield daarop zijn sn Feitelijk is Z.Ed. Gestr. dus dood voor Volksonderwijs. Wij verliezen in hem, die een vreemdeling was 'in Jeruzalem, op on derwijsgebied; iemand van groote gaven, n.1. van veel geschreeuw en weintig wol. Hoe verklaart men het optreden hier, als hij later met de lijmkwast loopt om te ver tellen: „dat men zich vergist, want dat hij' hier met groote waardeerimg over de onder wijzers denkt enz. enz. Is er iets dat hem naar de hersens is gestegen en dat hem verstrooid doet zijn? Eerst een hooggeachte spreker en dan de H.H. onderwijzers trach ten met slijk te gooien, en dan met de lijm kwast aankomen. Wie had1 hij op het oog? als het niet hier is. Hier was de avond, hier sprak Ds. Westmijse, hier en niet in Pommeren was er gelegenheid tot debat. Maalden al de aanwezigen molentjes of was de heer Tobi verdwaald'? Of is zijne bezonkenheid soms te wijten aan het feit, dat hij naar men zegt: bevriend is met iemand uit een 'onderwijzersgezin? En deed hij daarom de onzinnige bekentenis dat hij de leerkrachten hi-er ten zeerste waardeer de? Ik denk dat deze leerkrachten liever NAAR HET ENGELSCH 15) Neen, zei Mary Johnson heslist, als hij waarlijk een vriend1 was, zou ik zeker ge noeg van hem zijn, dat hij mij niet verkeerd begreepi, wat de menschen dan ook zeggen zouden. Ja, hierin had Mrs. Johnson gelijk, dacht Ardine. Ze zou haar belofte nakomen en Lady Lorresmere gaan opzoeken in Carlton-Hotel, hoezeer ze er dan ook tegen op zag, Lord Lorresmere te ontmoeten HOOFDSTUK IX. Ik begrijp niet. waarom hij mij zoo lang laat wachten. Dat is "zeker, omdat hij zich zoo'n grooten heer voelt tegenover mij. Maar als hij een volgenden keer nog eens een plaats van samenkomst afspreekt, dan zal ik hém eens laten wachten. Het persoontje, dat zoo half luide sprak, was een alleraardigst jong ding, frisch en met mooie, bruine oogen, de oogen van een brunette terwijl het haar toch blond was en de wimpers en wenkbrauwen weer heel donker. Als zij de roode lippen open deed werd er wel eem'gsziras een dialect gehoord, wat deed vermoeden, dat zij nu niet zoo tot de eerste standen behoorde. Haar kleeding was echter bijzonder smaak vol. 't Wordt vochtig ook, zei ze, ongedul dig met den voet op het natte gras stam van zijne „ten zeerste waardeering" verschoond wenschcn te blijven. Waar om ik dit alles schrijf en niet doe als de aangevallenen, die zoo gewaardeerd worden? Waarom ik de woorden van de Genestet, voor dezen Heer (die dood is voor volksonderwijs en de leerkrachten) als lijkrede gaarne onderschrijft: „Wees U-zelf!" zei ik tot iemand, Maar hij kon niet: hij was niemand. Buiten de heer Tobi schreef een zich noe mende Dixi in „De Uitkijk" van October 1932 een stuk, dat tot opschrift had: Het onderwijs voor het Volkskind. Zoo de re dactie in het belang van Volksonderwijs leerkrachten en kinderen mij een komende keer een plaatsje voor dit stuk in ;,de Soes ter" zou willen afstaan, dan zou ik gaarne daarover oen en ander willen brengen on der de aandacht der lezers. Het is opmerkelijk, welk een groote overeenkomst er bestaat tiisschen beide stukken en de straffen voor niet zingers uitgedacht. Wat zijn. ze het roerend eens, dat zij zoo gelijkluidend hun zang ten ge- hoore brengen. Of heeft er een afgekeken? Misschien vergis ik mij, doch m.i. is. deze storm in een waterglas niet zoo onschuldig, als nien oppervlakkig zou denken. Wanneer de Red. mij toestaat het stukje in zijn ge heel aan te bieden, dan heeft de lezer een goed overzicht, dat zeer nooddg js, wil men een oordeel ui.tsprekem Het is geen zeer aangename taak, die ik vrijwillig op mij neem, <loch ik gevoel het mijn plicht, ter- wille van het kind, zoowel als van de leer krachten, tegen dergelijk geschrijf, en ge kuip achter de schermen, zonder aanzien des persoons, op te treden. Met dank voor de «plaatsing. C. M. BERG. Lid van Volksonderwijs. November, 1932. NASCHRIFT. Bovenstaand stukje werd door mij j.1. Vrijdag 212'32 ingezonden, doch kon door plaatsgebrek eerst heden worden ge plaatst. Het zal dus aan de lezers duidelijk zijn/, dat het niet in 't minst betrekking heeft, of kan hebben, op de ontboezeming van den heer Tobi "in dc Soester van j.1. Zaterdag 3 December 1932. Mevr. C. M. BERG Soestdijk, 5—12—32. DE NATIONALE VREDES CENTRALE EN HET CENTRAAL COMITé TOT WAARSCHUWING TEGEN EENZIJ DIGE ONTWAPENING. l\ort geleden plaatste ondergeteekend Comité een ingezonden stuk in dit blad om te waarschuwen tegen de Nationale Vre des Collecte en tegen de Nationale Vredes Centrale. Hiertegen heeft de heer E. J. Roeien een ander ingezonden stuk geplaatst. Om te beginnen verwijt hij ons Comitc het te doen voorkomen, alsof door de Na tionale Vredes Centrale de gemeentebestu ren niet ingelicht zijn over het doel der Nationale Vredes Collecte. Dlit verwijt is wel merkwaardig, want.... in ons geheele stuk wordt niet over de ge meentebesturen gerept. Ons artikel had ten doel om het publiek te waarschuwen, dat de collecte diende „ter versterking van het in de Nationale Vredes Centrale in principe tot stand ge komen eenheidsfront)', dus voor anti-mili taire propaganda, voor propaganda voor eenzijdige ontwapening en voor dienstwei gering. Die waarschuwing blijft nog noodig, al heeft ook de N. V. C. duizendmaal aan de gemeentebesturen haar beginselverkla ring overgelegd. Haar collectanten loopen „niet met die beginselverklaring te koop, ^-docli vragen geld voor den. vrede en mislei den dus het publiek. Verder verklaart de heer E. J-. R., dat aain de N. V. C. ten onrechte een politieke beteeken'is wordt toegekend. Als zulks ten onrechte geschiedt, dan heeft het Hoofdbestuur van deze centrale daar schuld aan, want dit verklaart, dat de N. V. C. zich tot taak stelt: „le. Samenwerking ty>t stand te brengen en te bevorderen tusschen de parlementaire vredesactie, zooals deze door de Christe lijke Democratische Unie, de Roomsch Ka tholieke Volkspartij, de Sociaal Democra tische Arbeiderspartij en den Vrijzinnig Democratischen Bond wordt gevoerd.... enz en dat „N. V. C. als grondslag heeft acht pende. Ik zou hem bedanken, om hier nog langer te blijven en natuurlijk kou te vat ten Maar sterke armen werden om haar heen geslagen en zij werd in een eindeloos tee- dere omarming gesloten, waaruit zij zich, heel coquct, ten slctte loswerkte met de betuiging: Zeg, je wilt mij toch niet dood druk ken?Maar wat heb je mij lang laten wachten! Ik ben er heelemaal koud van geworden,. Och, wat spijt mij dat, liefste! Laten we dan een beetje op en neer loopen. Zoo.. Ja, je handjes zijn ook heelemaal koud! Hij was in avondkleeding, svat af en toe te zien kwam tusschen zijn overjas door over het geheel leek hij iemand van hoogen stand, verreweg haar meerdere. Ik hoop, Nelly, dat je geen kou hebt gevat, zei hij teeder. Kon ik je maar mee nemen naar huis en je een glas wijn geven Nu, waarom zou je dit dan niet doen? Dat kè,n ik niiet en dat weet je toch wel,. Plaag mij nu maar niet, lieve! Toch zal je mij daar eens moeten heen brentgen, De Courcy. Maar natuurlijk, kindje! Als je geheel de mijne zult zijn. Wanneer ben je nu klaar Nel? O, nog in geen weken! antwoordde zij half angstig. Want wij gaan immers eerst nog buitenslands? Ja, naar Ialië en Siciliië, naar de lan den. waar de citroenen bloeien, en allerlei bloemen, die wij niet anders dan uit de kas sen kennen. E<n dan zullen wij,zoo gelukkig zijn als maar nimmer mogelijk, met nie mand, die ons in onze vreugde storen kan Je hebt ons geheim toch wel goed bewaard kleintje? Ja, zekert Maar 't is versohrikkelijjk moeilijk, om mijn dingen gepakt te krijgen, zonder dat oom en tante er iets van mer ken. categorieën van partijen, vereenigingen of personen, t.w. 1. politieke partijenenz." Trouwens wij hebben in ons ingezonden stuk de politiek niet anders vermeld dan dat wij voornoemd eenheidsfront een „rood. rose Front" hebben genoemd. De lezers, zullen, na lezing van het bovenstaande moe ten erkennen, dat deze kwalificatie alleszins juist is. De heer E. J. R. eindigt zijn artikel met eene aantijging, die vrijwel woordelijk is overgenomen van een stukje van P.K. in het door den Minister van Defensie in de kazernes, enz. verboden orgaan der Na tionale Vredes Centrale, namelijk, dat het Centraal Comité niet anders zou zijn dan een Comité voor Bewapening, alias sectie Holland der Bloedige Internationale der Bewapentingsindustrie. Men moet toch wel een zeer groot gebrek aan argumenten hebben als men niets be ters weet aan te voeren dan zoodanige on ware en op niets gebaseerde beschuldiging. Voor de lezers, die zulks nog niet weten, diene, dat het Centraal Comité, niet verte genwoordigende eenige staatkundige of godsdienstige, maar een zuiver nationale richting, zich ten doel stelt, om zoolang eene algemeene ontwapening in absoluten zin nog niet tot stand, is gekomen, het Ne- derlandsche Volk te waarschuwen tegen de gevaren verbonden aan eenzijdige ontwape ning, Men ziet dus, hoe P.K. en zijn echo E. J. Roeien hier weer de gewone truc van de meeste voorstanders van eenzijdige ont wapening toepassen om „eenzijdige ont wapening" als „algemeene ontwapening" voor te stellen en om hun tegenstanders van oorlogszucht te beschuldigen. In tusschen bedanken wij laatstgenoem den heer zeer voor de gelegenheid, die hij ons heeft geboden om op een en ander nog ns nader de aandacht te vestigen. Het Centraal Comité tot Waarschu wing tegen Eenzijdige 'Ontwapening. Secretariaat: Obrechtstraat 3(53, Den Haag. Postgironumnier 164060, Den Haag. POST- EN-TELEGRAAFKANTOOR Ontactische leiding. Ondanks geoefend en geschoold ptrso neel, zij liet mij vergunde over de leiding van ons Post- en Tlcgraafkantoor eenige opmerkingen te maken. De loketdienst (thans beperkt) is in ver band met het beschikbare personeel, niet in overeenstemming met de capaciteiten van de beschikbare krachten voldoende verdeeld. Onvoldoende bezetting der loketten moet worden toegeschreven aan gebrek aan toe zicht en onvoldoende vevdceling der werk zaamheden,. Dit wat betreft de van buiten af te bc- oordeelen inwendigen dien.-t. Wat den buiten dienst betreft; valt bij zonder in het oog, de onvolledige aanwij zing der lichtingen der bijbussen. Deze is inds ruim een maand geleden gewijzigd, èn noch publiek, noch belanghebbenden weten er iets van. Geen offïcieele mededee. ling had plaats, slechts een simpel bericht je in een der plaatselijke bladera, lichtte ons in. Een officieele mededeeling was hier op zijn plaats geweest, gevolgd door spoedige verandering op bussen. De onnoemelijke klachten van het publiek over den postdienst zijn niet te tellen. :Een ernstig beroep op ingrijping van hooger- hand over de onzaakkundige leiding van ons PTT is niet overbodig. Met dank voor eventueele plaatsing, J. F. J. Buning DE VOLKSONDERWIJSAVOND. Geachte Redactie, Gaarne zouden wij het onderstaande nog opgenomen zien in Uw blad. Bij voorbaat betuigen wij U onzen hartelijken dank. De Heer W. F. Tobi heeft ons leelijk te pakken gehad! Meenden we aanvankelijk, dat zijn geschrijf werkelijk de Openbare School betrof, door zijn tweede artikel be grijpen we, dat zijn bedoeling is: propagan da voor het fascisme te maken. De feiten, die hij noemt om te bewijzen, dat de Open bare School volgepropt is met roode leu zen, gezagond'ermij nend, anti-nationaal enz. mogen gerust kant noch wal raken als het nationale fascisme maar gepropa geerd wordt. Wat bijv. te denken van het noemen van Die Longs zijn toch eigenlijk geen fa milie van je, is 't wel? Noen, ik heb enkel nog maar een tan. te in Londen. Wie dan? Ik dacht, dat je in het geheel •geen familie hadt-. Ze was een zuster van mjjn moeder. Zij is getrouwd met een boer, die in het buitenland heeft gewoond, 't Is een harde vrouw; eigenlijk ben ik bang van haarj. Zoo af en toe komt zij wel eens een dagje over. Nu, ik hoop maar, dat ze het dan niet in haar hoofd haalt, om juist nu te komen. Ik geloot', dat ik .in twee drie weken klaar kan zijn, kindje. Maar svaarom trouw je mij niet eerlijk en open? Ik heb je immers al gezegd, waarom ik dat niet kon. Daar zit iets achter, wat de wet betreft en dat jij toch niet begrijpen kunt, liefste. Maar het is van overwegenden invloed op onze toekomst en daarom moe ten wij geduld oefenen en ons tevreden stellen met de wetenschap, dat wij dan toch getrouwd zijn en dat wij er immers al heel gauw voor heel de wereld voor zullen uit komen. Heb je dan in het geheel geen ver trouwen in mij? Dat is het niet, maar het lijkt zoo saai, om zoo in alle stilte in Londen te trouwen, zonder bruidsmeisjes en zonder bruidstaart en bloemen. Maar kindje, wé kunnen immers in Londen zooveel bloemen en taart koopen, als we zelf willen! Kom, Nelly, ik offer nu al zooveel op voor jou. waarom kan je dan ook niet eens wat opgeven voor mpj? Zij liet zich overreden en zoo werd zelf: dag en uur afgesproken, waarop zij zouden samenkomen aan het kleine stationnetj een paar mijlen van Beveridge, en vanwaar zij dan naar Londen zouden reizen en ver der naar Dover. Met de afspraak, om eerst nog een sa menkomst te houden op dezelfde plek, ging het geval van den Heer de G., onderwijzer ia Den Haag, die oneenigheid had met zijn Hoofd, den Heer D. (betreffende de zelf standigheid van den onderwijzer in de chool, invloed der schoolvergadering, de notulencorrectie, e.d.) en die daarom werd overgeplaatst? De Heer Tobi doet het voor komen, alsof de Heer De G. de kinderen bedierf (volpropte met roode leuzen zeker). Was dat het geval, dan had nooit één der gemeenteraadsleden tijdens het „vrij tam me debatje" kunnen voorstellen, om niet den onderwijzer, maar het Hoofd der School over te plaatsen! Dit gevalt, de kwestie van de zelfstandigheid van den onderwijze^ te noemen als bewijs van de roodheid van het Openb. onderwijs, is een ernstige misleiding. Dan heeft de Fascistenbond in 1929 een Communistisch archief in beslag genomen, waarin >de namen voorkomen van 48 on derwijzers (dus van de 2400 Amsterdam- sche openbare leerkrachten precies 2 die leiders waren van de Communistische straat- en Schoolkernen. „In beslag geno men", zegt de Heer Tobi. Wij spreken al leen van inbeslagneming, als het gerechte lijk geschiedt. Wat de Fascistenbond deed, noemt men gewoonlijk diefstal. En mag men gelooven> wat een dief ons te vertel len heeft? „Dat was in 1929", zegt de Heer Tobi, „hoe het thans gesteld is, behoeft men niet te .vragen." En de Heer Tobi ('n slimmerik) weet, dat dan de lezers vanzelf verder zullen gaan met, „Dan zal het nu, na 3 jaar, nog wel erger zijn met die school kernen." Wij maken ons sterk', dat de groo te lezerskring niet weet, hoe dat eigenlijk in elkaar zit. Welnu: de bedoeling van de communisten was, op elke school of dn el ke straat een kleine groep pioniers te vor men (kinderen dus!) voor de propaganda van het communisme. Van dit gedoe is echter nooit iets terecht gekomen; van die kernen is niets meer over. Dat weet dc Heer Tobi natuurlijk ook wel. Hij zegt ook niet), dat er schoolkernen zijn, geleid door onderwijzers, ter bevordering van het com munisme, maar hij schrijft zóó, dat men het er uit zou opmaken! Misleiding- Elders zegt dc Heer Tobi, dat ook de liberale kamcrafgevaardigde, Mej. Wester man, heeft opgemerkt, dat de B. van N.O. schade aan het Openbaar Onderwijs toe brengt. Dit wordt door velen onderschre ven. Immers, vele der idealen v. d. B. van N.O. (eenheidsschool, afschaffing van het Fransch op de L.S., afschaffing van het ambulantisme) zijn werkelijkheid geworden, echter alleen voor de openbare, niet voor de bijzondere school. De openbare school is in vele opzichten achtergesteld bij de bij zondere en heeft dat te 'danken aan sommi ge wetswijzigingen, die door het ijveren van den B. van N.O. zijn tot stand gekomen. Maar waar haalt de Heer Tobi het van daan, dat Mej. W. hetzelfde beweert als hij, n.1. dat de openbare school rood is, anti-nationaal, gezagsondermijnend, enz.? Wij moeten wel haast gaan gelooven, dat de Heer Tobi, in zijn heilige onbezonnen heid, niet meer weef, wat hij schreef iin zijn eerste artikel, ('t Is natuurlijk prettig, dat de plattelandsgemeenten!, en Soest in dc eerste plaats, er buiten vallen. De Heer Tobi waardeert de onderwijzers hier ter plaatse hoogelijk). Wij komen nog eens terug op de roode Haailemsche onderwijzers, 't Is ons geble ken, (zie Handelsblad 3 December) dat er zes hebben deelgenomen aan dc betooging op 8 November. In gemoede vragen wij den Heer Tobi: Voert U dit aan, als be wijs voor het roode onderwijs op de ge heele Nederland'sche openbare school? Wij herhalen wat we schreven in ons eerste artikel: Al heeft in Haarlem 2 der ouderwijzers aan de betooging van 8 No vember deelgenomen', al stond er 2 der Amsterdamsche onderwijzers op de lijst der communistische leiders (wat dan bleek uit de buit der fascistenbond), het onder wijs op de Openbare School is politiekloos en godsdienstloos. Geeft een onderwijzer ander onderwijs, dan is hij strafbaar. Kent de Heer Tobi (hij kent zooveel losstaande gevallen) het gebeurde met dien Overijsel- schen onderwijzer, die weigerde het Wilhel mus te zingen en ook niet toestond, dat het Hoofd der School het in zijn klas walde leeren? Hij kreeg oneervol ontslag! De on derwijzer mag na 4 uur nog zoo hard be weren, dat het Wilhelmus uit den tijd is, wanneer hij op school is', leert hij het den kinderen, zingt het met hen op 31 Augustus, zooals ook tientallen roode leerkrachten het in Haarlem op de vrije Koninginnedag doen. al zijn er dan zes naar de betooging geweest op 8 November. Zoolang de Heer Tobi zijn beschuldigin gen niet bewijst, zien wij in hem alleen den hij terug naar den Hall en zij naar haar woning. Toch zou van deze laatste afspraak niets komen, dank zij een onverwachte gebeurte. nis: Nelly Blyth kreeg dien volgenden dag een brief van ihaar tante, waarin Mrs. John son op haar korte wijze meedeelde, dat zij een paar dagen vacantie nam en zich voor stelde, die in Beveridge door te brengen). Zij was al eerder zoo ineens uit de lucht komen vallen, en, hoe ongelegen het Nelly nu ook kwam, kon zij toch onmogelijk haar tante afschrijven, want het bezoek zou plaats hebben op denzelfden dag, dat het 's morgens aangekondigd werd. Dus voelde het jonge meisje zich wel genoodzaakt, een briefje te zenden naar den Hal 1,1 waarin zij meedeelde, dat zij zich onmogelijk aan de afspraak houden icon; in plaats hiervan moest zij haar tante gaan halen in Beverid ge. Toen ze van het station terug langs den Hall gingen, vroeg Mrs. Johnson ineens Wie woont daar nu? Mr. De Courcy, geloof ik. antwoordde Nelly met een kleur. Ik heb hem laatst nog in Beveridge zien rijden. O, zoo! luidde het weinig-zeggend antwoord- En verder werd er niet druk ge praat tusschen tante en nichtje, op weg naar de boerderij. Daar aangekomen werd Mrs. Johnson allerhartelijkst ontvangen door de Longs. Wat hen ik blij. je hier te hebben. Mary, zei de vriendelijke boerin. En hoe vindt je nu, dat ons kind er uit zi)et? De dag werd gezellig doorgebracht en toen Nelly 's avonds al naar haar kamertje was gegaain, hielden de oude lui nog een napraatje, waarbij alle goede kennissen een beurt kregen. Vanzelfs kwam ook de Hall ter sprake en zoo heel terloops vroeg Mrs, Johnson: Deze De Courcy, die er op het oogen- blik woont, is toch goen afstammeling in reclamemaker van het nationaal fascisme, die (wat ook anderen al hebben gedaan) de Openb. School gebruiken als hulpmiddel bij zijn reclame en dié, als hij gezegd heeft, wat hij wilde zeggen, op verwaten toon ein digt met: Ik, W. F. Tobi, sluit de discus- e. De Vereeniging Volksonderwijs streeft naar eenheid in de opvoeding als grond slag van onze nationale eenheid. Zij is daarom voorstandster van de eenige poli- tieklooze en godsdienstlooze school: de openbare en haar hoofdbestuur bestaat dan ook uit vertegenwoordigers van verschil lende groepen: twee S. D. A. P.-ers, drie Vrij2. Democraten, twee Liberalen. (Eén van hen is Kapitein-Intendant. Volledigheidshalve melden we nog, dat dit artikel, evenals ons vorige, niet is op gemaakt door één persoon, maar door het op één lid na voltallige Bestuur der Afd. Soest van Volksonderwijs. ONDERSCHRIFT. Ofschoon wij het debat gesloten had-den, hebben wij op dringend verzoek goedgevon den, dat het bovenstaande schrijven en het tuk van Mevr. Berg nog werden opgeno men. Red. w Vestiging 2430 Nov. 1932. J. van Cle-ef van Utrecht naar Steenhof- traat 5; E. Bergsma van .Amersfoort naar Soesterb.straat 13; S. v. d. Zee met gezain van Hilversum naar Amersf.straat 74; A. J. v. d. Hengel van Leusden naar Kerk- pad ZZ 45; H. van Lijnden van Medan naar Spoorstraat 2(5; Wed. W. A. H. van Mourik van Haarlem naar Beetzlaan 101; A. Th. J. Semper van Rotterdam naar Ko- renweg9; H. de Paauw metgezin van Ame rika naar F. Huycklaan 8a; A. de Ring van Hilversum naar Ossen-damweg 10a; Hj. J. Q. Pijpers van Arnhem naar Kon., laan 7; \V. van Reijn van Haarlem naar Spoorstraat 10; M. Hammer van Amers foort naar Amersf.straat 12a; G. H. M. lvuypers van Amsterdam naar Kerkstraat lOfH. C. Hoolboom van Soerabaja naar Nieuwesteeg 39; W. Gol van Berlijn naar van Lynd-enlaan 26; Wed. J. G. Ekelmans van Amsterdam naar Annersf.straat 122; P. SchipperEkelmans idem; G. Dusscho- ten van Barneveld naar Dijkluiisstraat 22; H. Zomer met gezin van Resteren naar Steenhofst-raat 32. Vertrek van 2430 Nov. 1932. B. A. Dembowij naar Hilversum Eemnes- scrweg 12 van Kerkstraat 15; C. Krol met gezin .naar Baa,rn Oosterstraa,t 13 va'n Kerkpad NZ 39; J. H. Landman naar Utr. Ramstraat U van Amersf.straat 12; M. Jansen naar Amsterdam James Cookstraat 9huis van van Weedestraat 18; W. A. Veldhuizen naar de Bilt Nasjeslaan 10 van Wieksl.weg WZ 1H. G. Arnold naar Am sterdam van Boetselaerstraat 20 van Ra- demakerstraat 27; L. G. J. van Arem met gezli.n naar Amsterdam Warmondstraat 144 huis van Kerkstraat 25; K. de Vrieze met gezin naar Maartensdijk Utr.straat 27 van Verl. Postweg 94; A. van Dam naar idem; J. G. Wolf n. Lichtenvoorde A 145 van Koninginnelaan 22; J. M. Renckens naar Zeist Boschlaan 14 van Molenstraat OZ 3; J. W. G. Schothorst naar Arnhem Spijker straat 130 van Soesterb.straat 11; F. W|. Preusser naar Apeldoorn San. B. en Bosch van Postweg 2; H. \VL J. Teunissen naar Amersfoort Schimmelp.straat 74 van Ba tenburglaan 15; H. Nep naar den Haag van Mierisstraat 65 van Kerkstraat .2; A. M. van Lume naar Baarn Padaragstraat 11 van Rembrandtlaan 15; H. J. Demmer naar de Bilt Soestdi-straatweg 121 van Amersf.str. 32; E. Rossman naar Amsterdam Singel 27 bis van Veldweg 14; J. M'eerding met vrouw naar Zeist Beek van Rooyenlaan 9 van Kerkstraat 11; C. J. A. van Dijk naar Oss Arendstrl3 van Schoutenk.weg 9a. Verhuizingen in de gemeente van 2430 November 1932. J. Koekkoek van Nieuweweg 99 naar Beetzlaan 21; J. J. Prinsenberg van Kolo- nieweg 13 naar Veldweg 8; C. K-leijn van Kon.laan 128 naar Korteweg 13; H. Buy- sen van Kon.laan 92 naar 94; W. Klein van M'iddelwijkstraat 49 naar Kon.laan 92; J. de Bree van den Blieklaan 37 naar W'ieksl. weg WZ 37a. de rechte lijn? Neen, de oude De Courcy had geen zoons, enkel twee dochters en die zijn zon der kinderen gestorven. Deze De Courcy moet een neef zijn. En wie waren zijn ouders? Zijn vader wias een stiefbroer van den oude en zijn moederJa, hoe heette die ook weer, vrouw? Zoo iets van Ratcliffe of May nar dj, twee lettergrepen waren het in ieder geval. Raymond misschienopperde Mrs. Johnson. Juist, zoo was het: de oude De Cour cy was woedend, dat zijn broer niet de groote dame had getrouwd, die hjij voor hem had uitgekozen en hij heeft die Miss Raymond op alle wijzen vervloekt en heeft tot aan zijn dood nooit een van hen willen zien. Maar toen heeft dc zoon toch dc Hall geërfd. Daar stonden zware hypotheken op, viel Mrs. Long' in, maar ineens kreeg de jonge De Courcy een heel fortuin van dc familie van zijn moeder, waarop ze altijd zoo neergezien hadden. Mary Johnson had hier heel wat over na gedacht. Ze bleef nog een dag op de boer derij en nam heel weinig notitie van haar nichtje. Wel had zij alleen lange wandelin gen gemaakt, om wat frisschc lucht te hap. pen, eer zij terugging naar Londen, lntus- schen dacht zij diep na over het vraagstuk, dat al bij haar opgerezen was van den dag af, dat zij in Ardine's kamer ineens van aangezicht tot aangezicht had gestaan met De Courcy en zij zich getroffen had ge voeld door de sterke gelijkenis mei dien Australischen farmer. „Gelukkige Ray mond." (Wordt vervolgd). B A T UI H) D maa ring legd des Sc le A Dc vold mag van men her 1 ceele ring (VoU den o sluit Janu: neder te. Soc Dc re au •dien 1- kend, meent gelegd lid va gewor van d< Soes We 1 interna' dringen ste ben zal will plekken beschou verklart hand hc plekken moedige den. We heeft m Japansci zoo op waren. 1 blicatie i nen, wel nen zout panners. vervaard doch fóe lei zaken een mill wij zoud schot, on uitbreidii zelfs dc dat de g welke me door den sche sch; zullen wc

De Soester | 1932 | | pagina 4