EN Gemeente- begrooting. 12 11 tt ëg Nieuws- en Advertentieblad Verschijnt Woensdag en Zaterdag :F £i SS IS WOORDEN 1 rol boterhampapier Boschplan, Natuurbad en aanleggen van wegen op 't Hart, zullen in werkverschaffing worden uitgevoerd met Rijkssubsidie. Aanbieding gemeente en bedrijfsbegrootin- gen voor het dienstjaar 1933. Gekleurde Baretjes en Petjes >1. 'EN erij 15 CENT. '-GEMEENTERAADSVERSLAG. Ook dit jaar zal aan alle ondersteunden een Kerstgave worden verstrekt. No. 100 Twfnlfgsta Jaargang Woensdag 14 December 1932 r haas lari is r de t men geldt kook- >chaal [Lazen P een eerst voor- delijk an ge en of k erg en de ;r wij- ia en /olie non tot itaar, loon. M10 k k c k BUREAU VOOR ADMINISTRATIE i VAN WEEDESTRAAT 7 SOESTDIJK ADVERTENTIËN EN INGEZONDEN STUKKEN WORDEN INGEWACHT TOT UITERLIJK DINSDAGS- EN VRIJDAGSMORGENS 10 u.a. h. BUREAU UITGAVE: N.V. EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ v.h. 6. d. BOVENKAMP ADVERTENTIËN i VAN 1-5 REGELS 75 CTS., ELKE REGEL MEER 15 CTS. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE, BIJ ABONNEM. KORTING ABONNEMENTSPRIJS f I— PER DRIE MAANDEN. FRANCO PER POST REDACTIE- EN ADM.-ADRESVAN WEEDESTR. 7 - TEL. 2062 - SOESTDIJK HET AUTEURSRECHT VAN DIT BLAD WORDT UITDRUKKELIJK VOORBEHOUDEN OVEREENKOMSTIG ART. 15 VAN DE AUTEURSWET 1912-(STAATSBLAD No. 380) Indien een woord een shekel waard is, dan is zwijgen er twee waard. RABBI BEN AZAI. Het eigenbelang te verliezen in een idee die dierbaarder is dan het eigen, belang, is de voorwaarde voor alle ware grootheid. ANON. Woorden vol gecomprimeerde levenswijs heid, zooals het boven aangehaalde van Rabbi Ben Azaii, en dat overeenkomt met het bekende gezegde dat spreken zilver en zwijgen goud is, zijn niet zoomaar snedige opmerkingen of luchtige woordspelingen zonder meer. Ze zijn eerder de erkenning van een feit, dat wijst op een bepaalde trek in de menschelijke natuur, eni waaromtrent de ervaring van eeuwen en eeuwen den levenswijzen waarnemer alles geleerd heeft. Zoo is het ook met spreken en zwijgen. Zeer nauw daarmee verbonden is een an der gezegde: Wie veel zegt, heeft veel te verantwoorden. Hetgeen wijst op de eigen schap van vele veelsprekers, om over al lerlei dingen en zaken hun meening te zeg gen of hun oordeel te vellen, dat onmoge lijk, juist door d)ie veelheid, go-ed gefun deerd kan zijn. Die voorkeur voor het zwij gen en afkeer van het vele spreken is niet zoozeer een uiting van stroeve nurkschheid, doch eerder een vermaning tot wijsheid, tot bezonkenheid van oor die el, tot goed voor af overdenken en beredeneeren van ons oordeel, en daarom dus een wenk om niet te haastig in ons oordeel te zijn, omdat we zoo gauw gevaar loopen dan een ander verkeerd te beoordeelen, verkeerde mo tieven toe te dichten en dus groot onrecht te begaan. Door alle tijden heen heeft de mensch- heid de groote Levenswaarheid omtrent dit spreken en zwijgen niet uit het oog verloren. De wereldgeschiedenis heeft ve le groote, nobele figuren aan te wijzen, doch geen dier figuren was bekend om zijn veel- praterij, integendeel. Om een; voorbeeld uit onze eigen geschiedenis aan te halen: onze z.g. Vader des Vaderlands, had de bi/naam van Willem de Zwijger. Zoo zijn er tallooze voorbeelden te vinden van groo te figuren, in wie het woord „zwijgen is goud" belichaamd werd. Een kostelijke ge schiedenis wordt er in dat verband verteld van Wilbur Wright den grooten Ameri kaan, die de eerste vliegmachine constru eerde en vloog, en die dus de geestelijke vader is van alle snelle, majestueuse vlieg machines, die thans dagelijks met de regel maat van een klok het luchtruim in alle richtingen doorkruisen. Wilbur Wright was een groote, zwijg zame man, met maar één doel in zijn leven, het volmaakte type van een man vol ge heimzinnigheid. Toen hij zich bij de ren baan te Hunaudrières, bij Le Mans ves tigde, was de heele wetenschappelijke we reld in rep en roer en men wilde weten of dae geheimzinnige geruchten, dat die man werkelijk in de lucht gevlogen had, waar heid bevatten. Pelgrims, onder wie Ko ningen en Koninginnen, stroomden naar de eenzame plek en wachtten nederig tot de groote man gereed was. Die vroege vluch ten van hem werden bijgewoond door de grootste figuren van zijn tijd, die naar Pa rijs terugkeerden volkomen betooverd- door hetgeen ze gezien hadden. De spartaansche eenvoud van Wilbur's leven hij sliep op een veldbed in zijn vliegmacJuineloods was typeerend voor den man: elk deeltje van zijn geliefde machine was door hem zelf gemaakt, sommige deelen ervan wa ren met leeren schoenveters aan elkaar ge bonden. En niemand slaagde er ooit in een woord uit hem te krijgen, behalve over het onderwerp dat hem geheel en al bezig hield, en dan was het nog niet veel. Deze „vogelman" zooals hij destijds genoemd werd was volkomen ongenaakbaar. De Koningin van Italië wachtte eens vijf uren om hem te zien vliegen. Later voegde zijn broer Orville zich bij hem. Men gaf eens een banket ter eere van het winnen door hen van den Mie hel in prijs en bij die gele genheid moest Wilbur een toast beantwoor den. Duidend op de benaming „vogelman", sprak Wilbur: „De eenige vogel die kan spreken is de papegaai, en die kan niks van het vliegen,." Daarmee ging hij zlitten, met de 20.000 francs in zijn handen, die men hem aan dit banket had overhandigd. Zonder een woord telde hij tienduizend francs uit en gaf die aan zijn broer. En toen men van tafel opstond, schudde hij plechtig de hand van zijn broer cn samen gingen ze heen. Zwijgend» Een van tallooze voorbeelden, waarin zwijgen goud was FLORIS C. (Nadruk verboden). bevattends 50 vel stevig perkament, voor N.V. Eerste SoeslerElectr. Drukkerij Van Weedestraat 7, Soestdijk Toeslag op de uitkeering uit de werkloozenkas aan georganiseerden. Maandagmorgen,, 12 December 1932, om 10 uur werd een buitengewone en min of meer spoedeischenjde openbare raadsverga dering gehouden ter behandeling van de in ons nummer van j.k Zaterdag gepubliceer de agenda. Toen te ruim 10 uur die vergadering door dien burgemeester op de gebruikelijke wijze werd geopend, werd medegedeeld, dat be richt van verhiin.dering om deze vergadering bij te wonen was ingekomen van Mej. H. Funke. Voorts was er een vacature dioor het bedanken als Raadslid van den, heer J. J. H. Mineur, in wiens plaats door den Voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden van den Raad der gemeente Soest, zijnde de Bur gemeester, is benoemd verklaard de heer Hu Th. van den' Berg, die echter zijn ge loofsbrieven nog niet had ingezonden, zoo dat er slechts 13 Raadsleden aanwezig wa ren, Allereerst stelt de burgemeester aan de orde 1. Vaststelling van de notulen der ver gadering van 27 October 1932. Deze notulen wordien zonder discussie en z.h. t. vastgesteld. 2. Mededeeling van B. en W. dat de ob jecten voor de werkverschaffing, als bosch plan, natuurbad en het aanleggen van we gen op 't Hart kunnen worden uitgevoerd met rijkssubsidie. De burgemeester verwijst naar de des betreffende stukken en deelt voorts nog mede, dat van den Minister bericht is ont vangen, dat aan ondersteunde 'arbeiders, die ondersteuning genieten over de week van 18 tot 24 December een Kerstgave kan worden verstrekt, maximum gelijk aan 25 van het bedrag,, dat zij in die week aan on dersteuning genieten. Dit geldt natuurlijk alleen, voor hen, die in de steunregeling zijn opgenomen. Een voorstel om dit ook uit te breiden tot de te werkgestelden bij de werkverschaffing kon van den Minister geen instemming verkrijgen; deze personen kernen dus niet in aanmerking voor een Kerstgave, maar de Minister kan er zich wel mee vereenigen, als aan hen vergoed wordt de loonderving, die zij lijden, door dat op 2e Kerstdag niet gewerkt wordt. Ten aanzien van de georganiseerden, die niet bij de werkverschaffing zijn, doch een uitkeering genieten uit een werkloozenkas, kan een toeslag worden verstrekt, die ten hoogste gelijk is aan het verschil tusschen de uitkeering uit de werkloozenjkas èn het bedrag, dat zij krachtens de steunregeling zouden ontvangen, indien zij uitgetrokken waren' Deze toeslag wordt noch geheel, noch gedeeltelijk van Rijkswege vergoed, zoodat de gmeente die toeslag wel mag geven, doch slechts geheel voor eigen re kening. Spreker stelt voor met deze beslissingen van den Minister accoord te gaan en' daar aan uitvoering te geven. De heer Nooder zegt, dat het wel niet anders kan, men moet zwichten voor den drang van boven. Conform voorstel van den burgemeester wordt hierna z.h. st,. besloten. 3. Voorstel van B. en W. tot wijziging en aanvulling van het besluit dd. 10 No vember 1932 tot vaststelling van de ge meentelijke steunregeling met rijkssubsi die, een en ander in verband met eenige missives van den Minister van Binnenland- sche Zaken. (No. 2685). De noodzakelijk geworden wijzigingen en aanvullingen in die steunregeling worden hierna eveneens z.h. st. aangenomen, waar bij de heer Nooder nog opmerkt, dat de Mi. nister thans heel scherpe bepalingen vast stelt voor het stempelen en voor het geven van vrijstelling in bijzondere gevallen daar van, wat wel zijn oorzaak zal hebben ge vonden in het gebeurde ter zake van de betooging op 8 November j.L Het spijt spreker dat op die wijze alweer een stuk zelfstandigheid van de gemeente weggaat. Ten slotte wordt nog een afzonderlijk Raadsbesluit getroffen ten aanzien van de werkloozen,, die niet onder de steunregeling vallen; ook voor hen zulleni soortgelijke regelen1 gelden, als bij dc steunregeling worden toegepast. De verschillende cate- goriën van arbeiders, die in dc steunre geling vallen, zijn door den Minister vast gesteld, te weten de arbeiders, in de zooge naamde Crisisbedrijven. alle met name ge noemd. Voor de anderen, die momenteel niet geacht worden te werken in z.g. Cri sis bedrijven, zooals de Metaalarbeiders en dergelijke, zullen nu toch soortgelijke be palingen, als bij de steunregeling vastge steld, gelden. Aldus wordt besloten. 4. Crediet-aanvrage van B. en W. ter uitvoering van de onder punt 3 dezer agen da opgenomen aanvulling der steunregeling, voor zooveel betreft het vanaf 1 December j.1. toekennen eener toeslag op de uitkee ring uit werkloozenkassen van gesubsidi eerde vereenigingen. De burgemeester deelt mede, dat voor het toekennen dezer toeslag een bedrag zal noodig zijn van ongeveer f 800 voor het jaar 1932, dat nog rest. Het overige crediet zal moeten worden; aangevraagd op de ko mende begrootilng voor 1933. De crediet- aanvrage wordt toegestaan. Hierna wil de Burgemeester de vergade ring sluiten, doch de heer de Nies heeft nog iets voor de Rondvraag. De burgemees ter wil de Rondvraag maar liever behan delen op een gewone raadsvergadering, dd't ds thans slechts een buitengewone en spoedeischenide. De heer de Nies heeft juist enkele spoed,- eischentde opmerkingen en zal niet veel tijd vragen. Hij heeft bemerkt, dat de ploeg- van Bedum bezig is met in gemeentelijke werkverschaffing kabels te leggen in den Nieuweweg. Hij meent, dat dat werk in elk geval productief werk is en dus nooit in werkverschaffing mag worden uitge voerd. De burgemeester weet daar niets van. Als er kabels gelegd worden, gebeurt dat niet door de gemeente, maar door dc P.U- E.M. of wellicht door de Waterleiding. In elk geval heeft de gemeente daar niets me de te maken. De heer de Nies heeft voorts vernomen, dat de Politie regelmatig controlebezoeken in de herbergen en café's aflegt met de be doeling te controleeren of werkloozen daar ook een glaasje bier drinken. Spreker heeft teger( een dergelijke controle groot be zwaar, vooral ook, omdat het heel goed kan, dat een ander eens aan een werkloozc een glaasje bier aanbiedt, waarbij er toch geen enkele reder* voor die vverklooze is om dat glaasje bier af te slaan. Wordt hij echter aangetroffen in een café, achter een glaasje bier, dan is hij al geteekend en loopt een flinke kans van uitkeering te Vorden uitgesloten. Spreker protesteert daartegen. De burgemeester zal dit punt onderzoe ken en op een posliitieve vraag van den heer Busch antwoordt hij, dat hij geen opdracht heeft gegeven een dergelijke controle uit te oefenen. Daarenboven^, indien dergelijke gevallen gesignaleerd worden, is het toch in elk geval het College van B. en W., dat beslist of een uitkeering zal worden inge houden en dat gebeurt nimmer dan na uit voerig onderzoek en op goede gronden. Voorts heeft de heer de Nies vernomen, dat sommige arbeiders thans slechts een loon kunnen bereiken van f 0.27 per uur. wat in een week van 45 uur slechts maakt f 12.15. Dat loon vtimdt hij veel te laag en hij vraagt inlichtingen daarover. Wethouder Lodeesen deelt mede, dat dit betreft één ploeg, die het werk niet goed had gedaan, zoodat het werk moest worden overgedaan. Na eenige discussie blijkt, dat het hier betrof arbeid in de bosschen, waar bij zeker werk 60 c.M. diep moest worden gespit, terwijl de arbeiders het slechts 20 c.M. diep hadden gedaan. Bij dc controle is dat uitgekomen em toen is als een soort strafmaatregel bepaald, dat diezelfde ploeg het werk moest overdoen en thans behoor lijk op dlicpte. Als dc werklieden van die ploeg dius die week veel minder hebben verdiend, was dit hun eigen schuld. Met deze mededeelingen neemt de heer de Nies genoegen, Dc burgemeester sluit hierop de open bare vergadering en wii'1 nog even bijeen- blijven in comité-generaal, ter bespreking van een geheim punt. De heer Busch meent, diat als dc rond vraag is opengesteld, hij evengoed recht heeft daarbij het woord te voeren als de heer dc Nies, waarop die burgemeester dc openbare vergadering heropent. De heer Busch wijst dan op het vele leed, dat tegenwoordig de z.g. stille armen lij den. Menschen, die vroeger in heel goeden dioen waren en vrij kapitaalkrachtig, hebben thans dikwijls niet genoeg meer om te eten. Zij zijn niet bij de werkverschaffing of bij een steunregeling, waardoor zij het dik wijls veel en veel minder hebben, dan dege nen die ondersteuning krijgen Spreker vraagt ook voor die stille armen eens wat te doen en hen ook te laten deelen in een behoorlijke Kerstgave. De burgemeester zal dit verzoek aan het Burgerlijk Armbestuur overbrengen om te overwegen. Hij sluit hierna, naar hij mededeelt hopelijk voor het laatst de openbare vergadering, wat aan den heer van Klooster de uitroep ontlokt, dat de burgemeester het toch zoo wel niet zal meenen, als hij het zegt, daar lïij nog wel eens meer raadsvergaderingen zal sluiten. Onder eenige hilariteit gaat daarop de Raad over in geheime zitting, na afloop waarvan de begrootingsafdeelingen van den Raad zouden bijeenkomen ter behandeling van de gemeente-begrooting en de bedrijfsbe- grootingen voor 1933 'in de afdeelingen. B. en VV. schrijven aan den Raad: Wij hebben de eer U;wen raad hierbij aan te bieden de ontwerpen van de gemeentebe- grootiing en van de bedrijfsbegrootingen het 'dienstjaar 1933 betreffende, alsmede het ontwerp der begrooting van het burgerlijk armbestuur Ln deze gemeende voor het dienstjaar 1933, vergezeld van de noodige toelichtingen. Leverde reeds in vorige jaren het slui tend maken der begrootingen bezwaren op. het zal U niet verwonderen indien wij U mededeelen, dat de moeilijkheden om U voor 1933 een sluitende begrooting aan te bieden des te grooter waren. In de eerste plaats werden deze moeilijkheden veroor zaakt door de zorgvolle tijdsomstandighe den tengevolge waarvan belangrijke bedira. gen moesten worden uitgetrokken tot le niging der noodien van door de economische crisis zwaarst getroffenen. Zoo is in de U aangeboden gemeente-begrooting een be drag van f 60.000 geraamd wegens steun aan werkloozen, terwijl voorts het subsidie- voor het burgerlijk armbestuur i Q.400 hooger werd geraamd' dan dat Sin de primi tieve begrooting voor 1932. Tegenover eerstgenoemde uitgaaf wordt een subsidie- van het rijk geraamd groot f 18.000. Een andere factor, dae bij het sluitend maken dier begrooting 1933 een belangrijke rol speelde was gelegen in de omstandigheid» dat de dienst 1933, nilet kan openen met een van een vorigen dienst verkregen batig sal. do. De gewone dienst der begrooting 1932 opende namelijk met een van den dli'enst 1930 overgebracht voordeelig saldo groot f 23.669.09. Uit dezen hoofde alleen bedra gen de gewone ontvangsten 1933 dus reeds f 23.669.09 minder dan die van het daaraan voorafgaande jaar. Ondanks deze moeilijk heden! is het ons echter gelukt U, zonidcr dat belastimgverhooging wordt voorgesteld, een sluitende begrooting aan te bieden. Deze sluitende begrooting is verkregen door op tal van uitgaafposten bezuinigingen toe te passen, de ontvamgstposten, waar zulks mogelijk was, hooger te ramen en door een beschikking uit de reserve tot een bedrag van f 23.933.28. De belangrijkste door ons voorgestelde maatregelen zullen wij hieronder puntsgewijze behandelen. Verlaging subsidie met 20 Voorgesteld wordt op alle in de begroo. ting voor het dienstjaar 1932 uitgetrokken subsidies, met uitzondering van dat voor het burgerlijk armbestuur en van die. waar van de toekenning krachtens de wet aan de gemeente is opgelegd (zooals nijver heidsonderwijs wet), voor het dienstjaar* 33 een vei mindering toe te passen van 20 Vacantietoelagen gemeentearbeiders. Krachtens art. 54 van het werklieden reglement wordt aan den gemeente-werk man toegekend een vacantictoelage, welke gelijk is aan één weck loon. Voorts geniet de werkman jaarlijks 12 werkdagen verlof met behoud van loon. Waar in particuliere bedrijven geen en in overheidsbedrijven bij hooge uitzondering vacantietoelagen worden uitgekeerd, meenen wij dat, nu be zuinigingsmaatregelen moeten worden ge troffen, deze toelagen voortaan niet meer behooren te worden toegekend. In verband daarmede stellen wij U in afwachting van een in het werklieden reglement aan te bren. gen wijziging voor dc in de gemeente- en gasbedrijfsbegrooting voorkomende pos ten, waarop de vacantietoelagen worden ge. raamd, voor 1933 voor memorie uit te trek ken Rijwieltoelagen. De rijwieltoclagen., die door de onder scheidene ambtenaren en werklieden wor den genoten, bedragen thans f 30.per persoon per jaar. In verband met de lagere 't 1- in 't Noorden opgekomen, Bij een pient'renj fabrikant. Van baretjes en van petjes; Werk genoeg thans aan de hand lin t i- manie" thanü geworden Bij de jeugd. Een groote pret! Elke club, school, klas of groepje Eigen petje of baret! ln de bontste, felste kleuren; Licht-blauw, paars, geel, rood of groen; Gegarneerd met biesjes, sterren, Zilver, goud, naar ,.stand"-fatsoen! 't Is alweer „aus Deutschem Heimat", Waar die ziekte hevig woedt; Men in „uniform" met petje" Loopen wil of loopen moet' Waar de „uniformen-liefde", Leidde tot banaliteit, Waai van men dddr niet kan snappen Dat ze tot Mbespotten" leidt. Immers Club van Putjes-scheppers. Of van Dam of Schaak of Kaart, Of van Orgel-draaiers Visschers: Steeds door „eigen pet" vermaard. Maar behalve het „bespotten" Door al wat geen ,,Deutscher" is, Het uitdagend „petjes!" dragen Geeft daar zelf vaak ergernis^ Moet het hlier nu óók zóó worden, Te beginnen bij de Jeugd? Dat men al aan 't petje zien kan: Vriend of Vijand Haat of Vreugd. ,,'t Is een Club die geen „fluweel" draagt. Doch slechts „laken" pet, (baret) Ook geen „distinctief" in goud', zeg Neen, daarvoor zijn wij te net." Dan nog (hier houd ik mijn hart vast) Jong gewend en oud gedaan; Als ook ou.iereb van dagen Met die „mode" mee eens gaan? Stel U voor ft is maar een voorbeeld) Raadsvergadering in Soest! Daar ook zijn de Praeses, Ledien. Op gekleurd „Baretje" woest! Pa draagt er één in Oranje, Waar een gouden B op zit; Wethouders één: rood met W-tje Op hun ..Achtbaar" Kersepit! En den Leden is een blauwen, (L in zilver) toegedacht; Èn een wit Baret te dragen Door een „lid" van 't Vrouw-geslacht! 't Zijn dc Vaderlandsche kleuren! Wat doet nu d<. Communist? Wat het lid S.D.A.P.-er? AU men zóó zwaar zich vergist"? "k Durf er. bijna niet, aan denken! Stopt die nieuwe .mode", gauw! Want zij brengt nog méér verdeeldheid. En „te laaf' weer het berouw! AD REM. Nadruk verboden. prijzen van rijwielen en rijwielonderdeelen, stellen wij U voor deze toelagjen behalve voor de politieambtenaren, voortaan op f 20.per jaar te bepalen. Voor dc poli tieambtenaren wenschen wij het bedrag der toelage op f 30.per jaar te houden, om dat deze antbtenaren met uitzondering van den inspecteur hun dienst voor het groot ste deel per rijwiel moeten verrichten en als gevolg daarvan van het rijwiel ondex alle weersgesteldheid gebruik moeten ma ken, waardoor slijtage en onderhoudskos ten grooter worden dan bij een meer nor maal gebruik. Kleeding-toelagen politie. ln de bij raadsbesluit van 20 Februari 1929 vastgestelde verordening, regelende de salarissen van de ambtenaren en werk lieden in dienst dezer gemeente werd de kleedingtoelagc der politie bepaald op een bedrag van f 125.jjer jaar voor de agen ten en hoofdagenten van politie en op een bedrag van f 150.per jaar voor dien in specteur van politie. Gelet op de prijsdaling die ook bij deze artikelen heeft plaats ge had, stellern wij U voor deze toelagen te bepalen voor den inspecuter van politic op f 135.per jaar en voor het overig po. litiepersoneel op f 110.per jaar. Indien U ons voorstel overneemt, zal bovengenoemde verordening van 20 Fcbr. 1929 gewijzigd moeten worden. Daartoe stellen wij 1' voor in die verordening de bepalingen ten aanzien, van de klccdingtoe- lagen, alsmede die betreffende de rijwiel- toelagen der politie te schrappen. Naar on ze opvatting behooren deze toelagen niet in de salarisverordcning te worden gere geld, omdat zij met die wedden' geen ver band houden, doch dienen als vergoeding der aan de desbetreffende betrekkingen verbonden onkosten. Deze vergoedingen zijn daarom moeilijk vast te stellen in een salarisrcgeling, waarvan o.m. de bedoeling is dat zij voor meerdere jaren van kracht zal zijn, omdat de bedoelde vergoedingen niet zijn vaste bedragen, doch bedragen,, die wisselen naar gelang van dc prijzen dUe

De Soester | 1932 | | pagina 1