HDII-TOISTIIMH WOUEN DEKENS SPELEN Klashorst Zeggelaar Kalis-, en Varkensvleesch te koop Visite- HALLO o Advertentiën Kerstgeschenken Kerstgeschenken Oude Schaatsen. Kerstgeschenken! O ^Plaatse lijk Nieuws^O Ingezonden ^0 Binnenland >0 Wilde konijnen nel Dagmeisje vAVEEDE5TR:4CA „ZAALBERG!" N.V. EERSTE SOESTER ELECTR. DRU KKER IJ 1 Smalfilm Projector Gebr. Prinsenberg SCHILDERWERKEN EN SCHOORSTEENVEGEN Veldweg 8 - Soest VEENENDAA L'S M EU BI LEE R-IN RICHTING Hier is de Firma Birktstraat 10a - Soest - Telefoon 2273 en Fijne Vleeschwaren. 9 MEDEDEELING. Om misverstand te voorkomen deelt on- dergeteekende mede, dat het in diit blad voorkomende redactioneel artikel onder het hoofd: „Het Uitbreidingsplan" niet van hem is. GasilLe. electro technisch bureau. Zaterdag 20 November opende de Fa. Gebr. van Aurich een Electro Technisch Bureau aan de B. Grothestraat No. 8. Op verzoek van een der firmanten brach ten wij een bezoek aan hun magazijn en toonkamers, waarbij ons op viel hoe goed zij op hun gebied gesorteerd waren in Elek trische artikelen en lampekappen, waarbij de nieuwste snufjes op electrisch gebied niet ontbrakien. Wij wenschen de nieuwe firma veel suc ces toe. OVERSPANNEN. Zondagmidldiag kwam zekere V. uit Am sterdam een dame aan het bureau van po litie brengen, die in zeer overspannen toe stand verkeerde. Hij had deze dame in de omgeving aangetroffen, terwijl zij zich door zijn auto had willen laten overrijden Nia ingesteld onderzoek bleek deze dame te zijn genaamd D. en afkomstig uit Bus- sum; zij had in overspannen toestand dien diag haar woning verlaten. Haar echtgenoot, die met oen en ander op de hoogte werd ge steld, heeft haar daarna aan het politiebu reau afgehaald. IJSBAAN GEOPEND. De ijsbaan van de Vereeniging Soest Vooruit is in deze vorstperiode ook ge opend. Er wordt druk gereden. IN ARREST GESTELD. Laat op een avond was een: zwerver be zig met te koop aanbieden van koopwaar op de Birktstraat waarbij bleek, dat hij te vens in kennelijken staat van dronkenschap was. Hij liep tegen de lamp en werd ter zake van openbare dronkenschap in arrest gesteld. Na ontnuchtering den volgenden ochtend en na opgemaakt proces-verbaal werd hij weder vrij gelaten. FAILLISSEMENT Antoon Freriks. bloemist, Emmalaan 4a, Soest. Het weekblad Handelsbelangen neemt o.m. op de crediteurenjijst in bovengenoemd faillissement. Deze lijst telt 21 crediteuren met een totaal passief van f 2.223.52 waar van preferent f 343.74. De baten bedragen f 462.51). De voornaamste crediteuren, zijn E. O. van de Putte, geleverde goederen 'f 545.90. H. M,.. Litjens, geldleening f 425. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik nog eenige plaats, in .Uw veelgelezen blad, ter beantwoording aan den heer Belt. Hoe de situatie zich zou voordoen bij de rijkswerkverschaffing wist ik toen niet gij ook niet Dat er in 1912 bij boschbeheer 10 k 12 gulden »werd betaald met vrij wonen, ge tuigt voor diien tijd en omgeving zt voor een goede verstandhouding. Dat het bij de Utrechtsche werkloozen, niettegenstaande hun veel betere condities in den aanvang nog heel niet wilde vlot ten, maakt het in mijn vorig artikel aange haalde feit nog iets droeviger. Dat de goede z.g. geschoolde arbeide zijn minder ervaren makker (wanneer deze zijn goede wil toont) onderricht, ja zelfs wat grond voor hem verzet, zou ik heusch niet tegen, opzien, vindt het zelfs een stuk organisatie van onschatbare waarde, wij zijn verplicht elkander niet in, maar uit den put te helpen, zooveel als maar mogelijk is lk heb vaklui schilders, metselaars, enz. onder mijn leiding gehad, die in enkele dagen grondwerkers waren, waar ik mijn petje voor afvatte. Of het Gemeentebestuur zou slagen met voormannen uit de werkloozen hier, laat ik de raeening ervan aan den heer Belt over Dat er genoeg zijn die jaren geleden over 100 200 leiding hebben gegeven, is mij totaal onbekend, althans wat Soest betreft. Ik weet er niet een te vinden. Dat er bij zoogen. werk negen van de tien keer het loon al direct bedorven wordit doordat zij met woest geweld en krachts inspanning al spoedig boven het gestelde maximum loon uitgaan, het tarief wordt verlaagd en men sleept de gansche massa in zijn val mee, al geschiedt zulks maar door een paar man. Maar bij dit alles vergete men niet, dat er bij de verschrikkelijke werkloosheid, met zijn angstige zorgen, en millioenensteun. een groot brok leed en ellende ligt verdis conteerd, waaruit volgt, dat rijk en arm, overheid en onderdaan, elkander moeten bijstaan om de groote ellende het hoofd te kunnen bieden. Dan alleen zal men komen door 6rtijd tot overwinning. Hiermede sluit ik het debat en zal aan niemand deze zaak betreffende meer ant woorden. U, geachte redactie, beleefd dankend voor de verleende plaatsruimte. U. v. d. BEDUM. UITBREIDINGSPLAN. Geachte Redactie. Het door U geplaatste stuk, betreffende het Uitbreidingsplan, in „De Soester" van 10 December 1.1., is mijn inziens, zeker door den Heer van Nes, de ontwerper van het Uitbreidingsplan zelf geschreven, althan: ik kan het mij niet voorstellen, dat dit stuk door de Redactie van „De Soester" zelf (faargesteld. Het geheele stuk is al even nietszeggend, GEVONDEN VOORWERPEN. Aard van het voorwerp voetrust van een motorrijwiel mondharmonica bont konijn zilveren armband damesportemonnaie met inhoud bruine gestroomde hond Terug te bekomen: Rijwielhandel Birktstraat bij Eikenlaan Politiebureau Molenstraat 33 Eemstraat 1 Koninginnelaan 89. Ferd. Huycklaan 14. als het betoog van den Heer van Nes zelf, dat wij in Soesterberg hebben aangehoord. Waarom vertelt de geachte schrijver niet eens aan de inwoners en bezitters van hui- zen^ bouwterreinen en landerijen van Soest, wat een millioen vierkante Meters grond, omgezet in rustieke wegen, aan de Gemeen- Soest wel zou moeten kosten. Kan de Gem. Soest dit bedrag wel be talen? Waar moet dit geld, hiervoor beraoo- digd, wel vandaan komen? Als de Gemeente Soest, (aldus de gea-hte schrijver) met alle macht, het tot stand ko men, van deze Rustieke wegen moet be vorderen, hebben de Burgers zeker 't recht te weten, wat die rustieke wegen moeten kosten, en waar 't hiervoor benoodflgde ka pitaal vandaan moet komen? De ontwerper van het Uitbreidingsplan, heeft een wetenschappelijke reis naar Rus land ondernomen, nu ik kan het mij begrij pen, dat om deze reden, dit plan zulk een rasecht communistenplan geworden is. De Heer van Nes. beschikt reeds over de Villa's, Landerijen, Landhuizen en bouw terreinen, behoorendc aan de inwoners van Soest, alsof Z.Èd. reeds tot een der Voormannen der communisten is bevorderd geworden. In het betoog van den Heer van Nes te Soesterberg gehouden, besprak Z.Ed. reeds, dat een, rioolplan niet behandeld is gewor den in het uitbreidingsplan, omreden dit met zulke enorme kosten gepaard zou moe ten gaan. Wat zou meer noodig zijn, Mijnheer van Nes, een rioolplan, of een rustiek wegen- plan? Een rioolplan zou zeer zeker de volksge zondheid in de hand werken, een rustieke- wegenpla/n, niet minder kostbaar, als het rioolplan, zou de iinwoners hun gezondheid wel eenis .niet bevorderen kunnen. Ieder die het wenscht kan een uitweg op een rustieker* weg krijgen, aldus dien Heer van Nes. Zou de Heer van Nes niet bevreesd zijn, dat een millioen vierkante rustieken weg, met den loop der tijden door vele mest vaalten ontsierd zou kunnen worden, al die reeds nu toegestane uitgangen, geven een geschikte gelegenheid, om al het onge wenschte vuil en afval, op deze prachtwe- gen te deponeeren. Wij zullen hopen, dat de inwoners van Soest, zoo iets nooit zullen doen, maar algeheele zekerheid hebben wij 'daar nog niet van. Maar wat de inwoners van Soest, zeker mogen en moeten weten, dat is Cijfers wat dit (communisten) rustieke wegenplan moet kosten. Het is toch onmogelijk aan te nemen, dat het Gemeentebestuur van Soest, op elk particulier bezit, maar een servituut, van rustieke weg mag leggen. Zoo iets kan toch in Nederland, niet gebeuren, waar het recht van privaat bezit nog bestaat. Koopt het Gemeentebestuur van Soest soms al de bezittingen van particulieren op, zoodat er niemand in zijn bezit benadeeld of gedupeerd wordit? Als dit waar is, dan hebben wij bezitters van huizen en terreinen niets te zeggen en kunnen tevreden zijn. Zoo het gemeente bestuur van Soest niet tot aankoop van ge noemd bez'iit, te voren zal overgaan, dan gelijkt het er veel op, dat het Gemeente bestuur van Soest, ook al evenals de Heer van Nes, bij de Communisten ter school is gegaan. Zelfs den Heer A. Endendijk schreef en kele weken geleden, al iin de Christelijke Soester Courant, dat dit uitbreidingsplan zoo nuttig en noodig was. Beste Mijnheer Endendijk ik geloof ook diat een Uitbreidingsplan nuttig en; noodig is, maar dan moet diit uitbreidingsplan ook binnen den gestelden tijd uitvoerbaar zijn. De Heer Endendijk, noemt de Soester- bouwkring misleidend. Neen geachte Bur gers van Soest, de Heer Endendijk), in deze „De vogelaar met zoet gefluit", is zelf zeer sterk misleidend in zijn schrijven. Als de Heer Endendijk zijn kiezers der A. R Partij voorhoudt, dat dit plan zoo mooi, zoo nuttig, zoo noodig is. Dan moet Z.E. z'ijn kiezers ook eens voorrekenen, de enorme kosten van dlit plan, dat verzuimt de heer Endendijk. Ik raad de A.R. kiesvereeniging aan, met de aanstaande verkiezingen van de gemeen teraad, een andere voorman op de agenda te plaatsen, die minder misleidend is als den Heer E. De Heer van Nes en1 ook de Heer En dendijk, moeten de inwoners en belangheb benden in Particulier bezit, aantoonen met een zeer correcte begrooting, wat of diit plan, zooals dit door den ontwerper is voor. gesteld, aan de Gemeente Soest, wel zou kunnen kosten, en tot welke bedragen de inwoners van Soest en de bezitters van on roerend goed in deze gemeente, wel worden benadeeld, hoe hier ter plaatse met de be zittingen van particulieren zal worden om gesprongen. YVat de gevolgen van dit com- mun-istenplan kunnen zijn. Ik vrees het ergste, er zullen zich hier gerust geen nieuwe bewoners meer komen vestigen. Villabewoners, Burgers en eigenaars van onroerend goed te Soest, ik verzoek U me de te werken om dit uitbreidingsplan van de Gemeente Soest tegen te werken^ zooveel mogelijk de Raadsleden van Soest er op te wijzen, dat het hun plicht is, doo hun stem in 'en raad, dit plan geheel te verwerpen. U dankend, voor de mij toegestane ruim te in Uw veelgelezen blad, verblijf ik met de meeste hoogachting, P. MAN. Steenhofstraat 5, Soes Amersfoortsch Dagblad, waarvan 't onder- taande wel als een voorbeeld kan dienen", waarop het betreffende artikeltje in zijn geheel wordt afgedrukt. Mijnheer de Redacteur wanneer Uw in- ender de moeite had genomen de artikelen in Het Amersfoortsch Dagblad (welke ar tikelen gewoonlijk een dag er voor 5n het Utrechtsch Dagblad worden afgedrukt) aandachtig te lezers zou hij hebben be merkt, dat al deze artikelen copieën zijn an de door den Heer van Nes den Ont werper van dit plan samengestelde en bij zijn plan behoorende „Toelichtende be- schrijviing." Deze „Toelichtende beschrij ving", in zijn geheel In Uw nummer van 16 November opgenomen, moet Uw inzen der geacht worden te kennen. Wat het Utrechtsch Dagblad en op haar beurt ook het Amersfoortsch Dagblad aan leiding gaf deze artikelen, welke blijkbaar niet tot het redactioneele gedeelte dezer bladen behooren, (immers redacties geven zelf geen enkele beschouwing bij deze arti kelen), is ons niet duidelijk. Wij moeten Uw inzender, die echter ge meend heeft eindelijk eens een behoorlijk artikeltje pro dit onmogelijke uitbreidings plan gevonden te hebben, in overweging geven in 't vervolg voorzichtiger te moeten zijn. Het publiek is niet gebaat met een courantenbericht, waarvan de inhoud hoewel zulks overigens uit niets blijkt 'ndirect van de hand van den Ontwerper van het uitbreidingsplan afkomstig is. Het bestuur van den Soester Bouwkring, dat door de opname van dit artikel dus ten onrechte in haar actie wordt becriti-seerd hoopt, dat Uw inzender, ten; dienste van een ware voorlichting van het publiek, ir dit blad zijn fout zal willen herstellen. Op den inhoud van het artikel als zoo damig hoopt de Soester Bouwkring, wan neer zij hiertoe eventueel nog over plaats ruimte in Uw blad mag beschikken, nader terug te komen. Met dank aan de Redactie voor de op name. Het bestuur van den Soe6ter Bouw kring. RECTIFICATIE. De lezers van het artikel over „De En- gelsche Staatskerk in ons blad van Za terdag 10 December j.1., zullen' wel enkele zetfouten hebben opgemerkt, in de eerste plaats wat den naam Wiclif betreft. Verder leze men niet „een wijze geest" en ^gees- tes wijsheid", maar „een vrije geest er „geestes vrijheid". Men begrijpt dan ook, dat Wiclif zich niet „wijzer", doch „vrijer' durfde te uiten. En ten slotte heet de Bohe. mer „Hussl" en niet „Nuss." Aan het slot van het artikel „Voeding" van Avo in ons blad van Zaterdag 10 De- j.1. staat: „dat het voor de moderne jeugd „zeer schade zou doen'' ene., dit moest zijn „dat het voor de moderne jeugd „geen kwaad zou zijn, als enz." Red DE VOORGESTELDE WIJZIGING DER WINKELSLUITINGSWET. palingen der wet onder goedkeuring van de Kroon vast te stellen, wordt voorgesteld den Gemeenteraden de bevoegdheid toe te kennen zoodanige afwijkingen vast te stel len, indien plaatselijke omstandigheden zulks ge wenscht maken. In plaats van de vereischte goedkeuring door de Kroon treedt de thans voor de strafverordeningen in de Gemeentewet geldende regeling (me- dedeeling van de verordening aan Gedepu teerde Staten, die bevoegd zijn schorsing of vernietiging aan de Kroon te vragen). Voorts wordt de bevoegdheid van B. en W. om onthetfing te verleenen van de bepalin gen der wet eenerzijds verruimd, anderzijds eenigszins ingeperkt. Volgens de geldende wet bestaat deze bevoegdheid alleen voor plotseling opkomende bijzondere omstan digheden en voorts voor winkels op een tentoonstelling, fancyfair of andere soort gelijke inrichting van tijdelijken aard en voor veilingen. Thans wordt voorgesteld deze bevoegd heid te verleenen ten behoeve van tijdelijke afwijkingen, verband houdende met bij zondere omstandigheden van kortstondigen aard era ten behoeve van bijzondere geval len, waarin niet door een algemeene rege ling bij of krachtens de Winkelsluitingswet "is voorzien. Overigeras blijven B. en W. bevoegd tot het verleenen van ontheffing voor winkels op tentoonstellingen, fancy- fairs e.d maar niet voor veilingen, aange zien van veilingen misstanden bestaan. Bte. (de Vrijheid). f 0.65 per stuk. Soep- en Braadkippen bij H. van Zijtveld. Laanstraat 64, Soestdijk. Van Particulier gevraagd een Burgerwoonhuis of Heeren huis; liefst aan den Hoofdweg. Opgave van prijs, ruimte, indeeling en aanvaarding onder No. 6 aan het bureau van dit blad. Er biedt zich aan een of werkster. Koninginnelaan 127, Soestdijk. NUTTIGE CADEAUX VOOR HEEREN HET HANDELSHUIS" VOLDOET U!" Soest Soesterb.straat 51 Telef. 2200. Wij leveren U direct van de fabriek met volle garantie. Vraagt prijs en demon stratie zonder verplichting tot koopen. Brieven franco onder No. 2213 aan het Bureau van dit blad. NUTTIGE CADEAUX VOOR DAMES „HET HANDELSHUIS" VOLDOET U!" Soest Soesterb.straat 51 Telef. 2200. Vriendelijk verzoek om bericht, dat bij U oude schaatsen kunnen worden afgehaald, voor schoolkinderen, wier ouders geen schaatsen kunnen koopen. Alles is welkom. Het Hoofd der O.L.Sch. Kerkebuurt G. H. VEENSTRA. Bericht s.v.p. dadelijk, anders vergeet U het 11X4 50E5TQUK NUTTIGE CADEAUX VOOR JONGENS „HET HANDELSHUIS" VOLDOET U!" Soest Soesterb.straat 51 Telef. 2200. Solide financieele instelling, biedt aan soli de personen met vaste positie, GELD TER LEEN AAN, tegen matige rente. Bedragen beneden f 200.— zonder borgstelling. Geen kosten vooruit. Geheimhouding verzekerd. Brieven onder motto „Geld", aan bet Bn- reau van dit blad. HET AANGEWEZEN ADRES VOOR Uitsluitend het beste Leidsche fabrikaat Concurreerende prijzen. VAN WEEDESTRAAT 7-SOESTDIJK Telefoon 2062 Geachte Redactie. In Uw nummer van Zaterdag 10 dezer trok een artikeltje „Het Uitbreidingsplan" in de rubiriek „Plaatselijk Nieuws" onze aandacht en verzoeken wij U, iin verband hiermede, opname van het volgende: Uw inzender schrijft n.1'.„Dat het uit breidingsplan voor onze gemeente ook wel anders bekeken en beoordeeld wordt als door den Soester Bouwkring geschiedt, blijkt wel uit eenige 'artikelen in Het Hieronder volgt een beknopt overzicht van de strekking van het liberale initiatief voorstel tot wijziging van de Winkelslui tingswet. In een zestal punten (het wets voorstel bevat zeven artikelen, waarvan het laatste alleen bepaalt, dat deze wet op een nader door de Kroon te bepalen tijdstip in werking zal treden) kan die strekking worden samengevat. Ie. Ten aanzien van winkels, waarin uit sluitend of ia hoofdzaak brood, banket, suikerwerk, chocolade, visch of fruit wordt verkocht en waarvoor thans een zeer be perkte verkoopgelegenheid op Zondag geldt, wordt de verkoop op Zondag toege staan tusschen 5 uur des voormiddags en 8 uur des namiddags, uitsluitend voor den verkoop van genoemde waren. Daarnaast wordt zulks ten aanzien van slijterijen voor gesteld, die thans des Zondags gesloten moeten zijn. (Deze krijgen tevens op Oude jaarsavond verkoopgelegenheid tot 10 uur 's avonds). 2e, Joodsche winkeliers (en Sabbattisten of Zevende dags adventisten), die op Za terdag hun winkel gesloten houden, krijgen op hun verzoek vergunning van B. en W. hun winkel op Zondag tusschen 5 uur des voormiddags en 8 uur des namiddags voor het publi k geopend te houden (volgens de geldende wet slechts tot 2 uur des na middags, behalve voorzoover zij uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade verkoopen(. Tevens wordt de uitzonderingsregeling voor Israelietische feestdagen verbeterd. 3e. In de uit de geldende wet overgeno men bepaling, krachtens welke bij plaatse lijke verordening de sluiting van alle of van een bepaalde groep van winkels op een werkdag per week vóór of na één uur. dus namiddags kan worden voorgeschreven, wordt nu vastgelegd, dat een dergelijke verordening alleen dan toelaatbaar (en dus voor Koninklijke goedkeuring vatbaar) is, indien plaatselijk het bedrijfsbelang van de eigenaars of houders der winkels zulks wenschelijk maakt; dus niet, wanneer b.v. alleen de winkelbedienden zulks wenschen. 4e. Aan venters wordt toegestaan op Zon- en Christelijke feestdagen eetwaren en bloemen op denzelfden voet als winkeliers te verkoopen. 5e. Den Minister van Economische Za ken en Arbeid wordt de bevoegdheid toege kend, indien bijzondere omstandigheden zulks gewenscht maken, afwijkingen van de bepalingen der wet vast te stellen voor alle of voor bepaalde groepen van winkels in alle of bepaalde gemeenten (ten gevolge van een drukfout staat in het voorgestelde artikel: „voor alle bepaalde groepen") 6e. Inplaats van de thans in de wet op. genomen bevoegdheid van de gemeentera den om, indien bijzondere omstandigheden dit gewenscht maken, afwijkingen van be~ TE KOOP: voor 16 m.m. film, geheel compleet. 1 OPNAME APPARAAT voor 16 m.m. film. Adres Stationsweg 8, Soest. diverse prijzen en kwaliteiten uitgebreide lettersorteering. 10% korting bij bestelling vóór 25 December. Zie verder de extra goedkoope aanbieding in onze etalage. Kerkstraat 20a - Telef. 2272 BEN SPORT voor jong en oud op een tafelbillard vrij van belasting. Diverse maten in voorraad bij Van Weedestraat 40a - Tel. 2124 Demonstratie zonder eenige verplichting Het beste en goedkoopste adres voor eerste kwaliteit Hollandsch aan de alom bekende lage prijzen, alles van eigen geslacht vee. Hooren en bezorgen zonder prijsverhooging. Eenmaal geprobeerd nooit anders meer begeerd Beleefd aanbevelend. Aan dit adres een flinke Leerling gevraagd I

De Soester | 1932 | | pagina 3