Nieuws- en Advertentieblad Verschijnt Woensdag en Zaterdag De Middenweg, Visite- over Begripsverwarring het Uitbreidingsplan. Nog eens het Uitbreidingsplan. No. 102 Twintigste Jaargang Woensdag 21 December 1932 UITGAVE: N.V. EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ v.h. 8. v. d. BOVENKAMP REDACTIE- EN ADM.-ADRESVAN WEEDESTR. 7 - TEL. 2062 - SOESTDIJK Bekendmakingen 0< Officieel >C N.V. EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ Rechtzaken BUREAU VOOR ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT7 SOESTDIJK ADVERTENTIËN EN INGEZONDEN STUKKEN WORDEN INGEWACHT TOT UITERLIJK DINSDAGS. EN VRIJDAGSMORGENS 10 u.a. h. BUREAU ADVERTENTIËN i VAN 1-5 REGELS 75 CTS., ELKE REGEL MEER 15 CTS. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE, BIJ ABONNEM. KORTING ABONNEMENTSPRIJS f 1— PER DRIE MAANDEN, FRANCO PER POST HET AUTEURSRECHT VAN DIT BLAD WORDT UITDRUKKELIJK VOORBEHOUDEN OVEREENKOMSTIG ART. 15 VAN DE AUTEURSWET 1912- (STAATSBLAD No. 380) BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Soest brengen hierbij nadrukkelijk onder de aan dacht van belanghebbenden, dat het nood zakelijk is dat aanvraagformulieren om plaatsing b\j de werkverschaffing, vol ledig en geheel overeenkomstig de waar heid dienen te worden ingevuld en dat bij niet-voldoening aan deze eischen de be trokkenen van plaatsing zullen worden uit gesloten. Soest, 15 Dec. 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris J. Batenburg. GEMEENTERAADSVERGADERING De Burgemeester der gemeenté Soést maakt bekend, dat een Openbare Verga dering van den Raad dezer gemeente is belegd tegen Woensdag, 21 December '32. des namiddags 2 uur, eventueel met voort zetting des avonds 7.30 uur. Soest, 16 Dec. 1932. De Voorzitter voornoemd, G. Deketh. „lk heb bevonden, dat een mensch een heeleboel goed in de weréld kan doen, als hy er ten minste niet om geeft, wie er de eer vooi« oogst". Cervantejs. Filosofen en schrijvers hebben steeds met nadruk gewezen op de groote be- teekenis, voor de geestelijke groei van 't individu zoowel als voor de samenleving, van die eigenschap, die gemeenlijk wordt aangeduid met Liefde, menschenliefde, naastenliefde zoo men wil. En in een van de mooiste stukken Engelsch proza die we kennen, wordt gezegd: „rnany waters cannot quench love, neither can the floods drown it" (vele wateren kunnen de liefde niet dooven, noch kunnen de watervloe den haar verdrinken). Ware menschen liefde is dus iets, dat door niets gedoofd kan worden. Tja, in theorie nemen we dat graag aan. Maar, met Jammes Reid kunnen we de vraag stellen, die hij took in de British Weekly deed, Is het altijd waar? Hm, ja, ja, is het altijd waar? Ue geinspireerde schrijver heeft ver klaard, dat „de liefde is lankmoedig, zij is goedertieren; de liefde is niet afguns tig; de liefde handelt niet ongesehik'tei- lijkzij zoekt zichzelve niet, zij wordt niet verbitterd, zij d'enlkt geen kwaadzij bedekt alle dingen, zij gelooft alle dingen zij hoopt alle dingen, zij verdraagt alle din gen.... de liefde vergaat nimmermeer...M Zjj vergaat nimmermeer. En toch kennen we allen wel gevallen, waarin zjj wel verging. We weten van vrienden, die eens onafscheidelijk waren en die elkaar nu op straat als yreemden voorbjjloopen. Er zqn gezinnen, waar de menschen hebben opgehouden liefdevoor elkaar te gevoelen.... En, wijzelf? Ja, wjjzelfNatuurlijk erkennen we de schoonheid en noodzakelijkheid van liefde. /Van den anderen kant is er iets in ons dat zich verzet tegen een Boort van liefde, die alles goed vindt, en in Benti menteele gemakzucht zich door pientere bedriegers zou laten berooven en uitklee- den en exploiteeren. En terecht verzétöjén we ons tegen zulk een gevoel, want dit heeft niets gemeen met ware naasten liefde en is slechts een armzalig surro gaat, geboren uit gemakzucht en een slap pe ja-broer-geest. Maar dan die ware lief de, die niet afgunstig is, zichzelf niet zoekt, niet lichtvaardig handelt, alle din gen verdraagt, koesteren wij die zelf Wel? Worden we zelf niet dikwijls nog ongedul dig tegenover anderen, of geprikkeld, kee- ren we ons soms niet heelemaal van ben af? Vergaat onze liefde.... nimmermeer? We moeten bekennen van wel. Maar hoe komt dat dan? Vanwaar die tegenstrijdig heid met wat geinspireerde schrijvers om trent die liefde zoo pertinent verklaren? Misschien komt het wel, zooals James Reid antwoordde, omdat we niet werkelijk lief hebben. We kunnen onszelf zoo gemak kelijk misleiden. Wat de menschen liefde noemen kan soms alleen maar de aantrek king van iets oppervlakkigs, van een schoonen buitenkant, een achoonen schijn zijn. En het verwelkt omdat het geen diep te van aarde heeft. Het kan ook zijn dat we het' genoegen om geliefd te .zijn, of bewonderd te worden, aanzien voor de liefde zelf. En als dan de trots gekrenkt wordt verkillen onze gevoelens... Het is hetzelfde soms met vriendschap. Jaloer zie kruipt naar binnen en wil niet toestaan dat een ander een vriend met ons (deelt; of de trots wordt gekrenkt en een kleine breuk verwijdt zich tot een klove. Maar dat is geen werkelijke liefde.... Ware lief de.... is eerbied voor wat heilig is. De wortels ervan liggen niet aan de opper vlakte; niets wat daar gebeurt, kan haar beroeren. Zij zoekt zich zelf niet. Het is geen drift om te bezitten, maar om te ge ven en te dienen. Hoe meer zij, üien wé werkelijk liefhebben ons teleurstellen én ons geduld op de proef stellen, des ite meer voelen we dat zij onze zorg -en me delijden noodig hebben. De dingen die 'n ware liefde bedreigen verdiepen én loute ren haar slechts. Maar wat er ook ge beurt, vergaan doet zij nooit, omdat het een eigenschap van den Euwige is. FLORIS C. Nadruk verboden. door L. Klawer. Het is ons opgevallen bij onze bespre king van 't ontwerp-uitbreidingsplan vooi de Gemeente Soest, zoowel voor den Soes ter Bouwkring" in twee vergaderin gen te Soestdijk en Soest alsook in die tt Soesterberg onder voorzitterschap van den heer Grootewal, dat er, voornamelijk on der hen, die door dik en dpn dit ontwerp trachten te verdedigen, een geweldigé be gripsverwarring heerscht omtrent de be- teekenis van een uitbreidingsplan en wat daarmede samenhangt, volgens den geest en de bedoeling der woningwet. Men haspelt allerlei termen door el kander, los van hun samenhang in de betrokken bepalingen der woningwet, spreekt van actie-pIan en orde-plan, ge fingeerde, buiten-wettelijke begrippen, én geeft in woord en geschrift van de wet telijke bezwaren, welke de tegenstandérs aan de hand van de wet zelve en de ofj- ficieele, wettelijke stukken naar voren nebben gebracht, een geheel verminktei dikwijls tegenovergesteld en uitleg. Wij hebben in onze critiek op dit ont werp-uitbreidingsplan ons steeds gehou den aan argumenten, maar onze vaste overtuiging steunend op de woningwet, 't woningbesluit, de officieele, gewisselde Kamer-stukken, de openbare behandeling in de Tweede Kamer, etc. En nu is het toch wei'opvallend, dat niemand, noch de ontwerper van dit plan, in de vergadering te Soesterberg, noch de schrijvers-voor standers in de plaatselijke pers deze ar gumenten hebben bestreden met gelijk waardige, eveneens aan diezelfde bron nen ontleend. Een teeken van zwakheid, ongetwijfeld waarbij nog komt de tegen ons gerichte persoonlijke bestrijding, welke in soortge lijke gevallen gewoonlijk wordt aangegre pen door minder hoog staande debaters, wanneer zij beseffen, dat zij het langs den objectieven weg niet kunnen winnen. Inmiddels blijken er ongeveer 580 be zwaarschriften tegen dit ontwerp bij den Raad te zijn ingekomen! Als een uiting van het hierboven door ons gesignaleerde verschijnsel trok in 't bijzonder onze aandacht het artikel: „Nog eens „Het Uitbreidingsplan" van den heer W. H. C. Doorman in het nummer van dit blad van Woensdag 14 December j.1. De heer Doorman betoogt daarin o.m., dat onze bezwaren tegen dit plan in hoofd zaak hierop zouden neerkomen: „le. onwettigheid omdat het plan t^ groot is opgezet. Het plan moet volgens de wet in onderdeelen uitvoerbaar z^jn in de eerste jaren. Men had, volgens den Heer Klawer, voor geheel Soest slechts mogen maken een „bestemmingsplan" en verder alleen een „straten-plan" berekend naar een inwonertal van plm. 20.000 zie len, aannemende dat dit aantal in 10 jaren ttjds bereikt kan worden. Maar hiertegen wil ik dan toch opmer ken, dat Soest van ouds een zeer uitzon derlijke groeiwijze heeft getoond. Hier geen uitbreiding rondom één kern, maar daarentegen zeer verspreide groe pen van bebouwing. En wie kan nu zeg gen waar Soest zich in de eerstvolgende 10 jaren zaï uitbreiden? M.i. zal die uitbreiding op tal van plaatsen geschieden. Van alle kanten kruipt men met de be bouwing tegen den Eng op; men bouwt in „'t Hart", men bouwt bij „de Bunt" ((het, van Lennep-Kwartier"), in Vosseveld langs de Heideweg, enz.! En als men nu voor al deze streekejn. eenige straten gaat ontwerpen, moet men toch overdenken hoe die verschillende* bebouwingen onderling zullen moeten wor den verbonden. Zoo komt men als van zeil tot een plan, dat geheel Soest omvat. Waar overigens de Heer KL zoo gaar ne alleen een „bestemmingsplan" hau ge zien, daar heeft het mij toch wel ten zeer ste verbaasd, dat hij juist daar, waar de Heer van .Nes die Dtstemfming sterk naar voren heeft gebracht, n.1. ten aanzien van het behoud van gronden voor landbouw en veeteelt, den heer van Nes weder heeft aangevallen. Ze. uuoDel onwettig noemde de Heer KL het plan, omdat het door geldgebrek in de eerstvolgende jaren niet in ondeiv deelen uitvoerbaar zal zijn. De heer van Nes heeft hierop te Soes terberg zeli reeds geantwoord door te zeggen, dat het ontwerp geen actie-plan is, maar een orde-plan. Alzoo, het ligt niet in de bedoeling hei plan in eens geheel te gaan uitvoeren, maar wanneer het particulier initiatief hier of daar in de gemeente wil gaan bouwen, dan zal men zich hebben te onderwerpen aan het orde.plan, opdat men later een sa menhangend geheel zal kunnen krijgen. Bestaat zoo'n orde-plan niet, dan ver rijzen wellicht hier en daar enkele op zich zelf staande gebouwen en later moet men dan de wegen aanpassen bij die enkele huizen, terwijl de eisch van een behoorlij ke ontwikkeling jui^f is, dat de huizen zich aanpassen aan de ontworpen wegen". Wij citeeren hier den lieer Doorman letterlijk om niet te vervallen in hevzelfde euvel, hetwelk wij hem moeten aanwrijven; een totaal verkeerde, en tendentieus opge zette weergave van onze hoofd-bezwaren. Deze bezwaren, welke wij telkens als 'n leitmotiv door onze verschillende redevoe ringen over dit ontwerp ter verduidelijking herhaalden (en wij roepen de honderden personen, welke zich onder ons gehoor bevonden, tot getuigen van de juistheid van hetgeen nu gaat volgen) kwamen hier op neer: „Wij ageeren allerminst tegen het tot stand komer. van een uitbreidingsplan voor Soest; integendeel: het is er noodig. Wij weten zulks uit eigen ervaring, daar wij reeds meer dan zes jaren als forens in 't onmiddellijk aan de terreinen van dit uit breidingsplan grenzend „Bosch en Duin" wonen, en deze geheele streék door én door kennen. „Maar dit uitbreidingsplan van Soest hetwelk thans door B. en W. aan den Raad ter goedkeuring wordt voorgelegd, is, naar onze bescheiden meening, beslist in strijd •uiet de woningwet, en finantieel niet uiW voerbaar „le. omdat het een zuiver bestemmings plan in onderdeelen is, voor wat betreft de geheele gemeente, waarbij élk finan tieel gegeven ontbreekt, en zoo groot steeds opgezet, dat het in de eerstvolgen de jaren onmogelijk kan worden verwe zenlijkt, terwijl juist uitvoering in de eerstvolgende jaren, volgens Woningwet ("art. 36) en Woningbesluit (art. 14) en de officieele gewisselde Kamer-stukken én onderlinge behandeling van het wijzigings- ontwerp-Woning wet 1931, in de Tweede Kamer, onverbrekelijk vastzit aan bestem rning in onderdeelen 1) 2e. omdat verschillende in dit plan aangegeven bestemmingen in onderdeelén in strijd zijn met den letter, althans met den geest der Woningwet, ook indien zij in de eerstvolgende jaren zouden kunnen worden verwezenlijkt, en althans zeker niet doelmatig zijn". Daarbij toonden wij nog extra aan, dat eventueele verwezenlijking van dit bestêm- mingsplan in onderdeelen in de eerstvol gende jaren absoluut onmogelijk is in ver band met de finantieele draagkracht der Gemeente Soest, en dat zelfs een bépérkt streven naar deze verwezenlijking in de eerstvolgende - jaren het tegenovergéstéldé effect zou veroorzaken van wat de voor standers van dit plan verwachten, n.1.een uittocht van vele inwoners-renteniers, en geen vestiging van nieuwe, welgestelde ingezetenen. Ook legden wij er nog den nadruk op, dat nagenoeg alle grond met of zonder opstallen, waarover de bestemmingen in onderdeelen zich uitstrekken, in het bezit is van particulieren, dus; geen gemeente grond is, en dat, gelijk bekend, geen bouw vergunning mag worden verleend, wan neer de aanvrage afwijkt van het uitbrei dingsplan. Dat is toch wel iets anders dan hetgeen de heer Doorman ons in zijn hierboven citeerd artikel in den mond legde. Laat de heer Doorman naar aanleiding van dezen, hieronder volgenden zin nu eens goed doorlezen en bestudeerén, wat wij zelf over onze bezwaren hierboven schreven, en wat de wet, het woningbe-* sluit, de officieele Kamerstukken, enz. daarover behelzen: „Men had, volgens den heer Klawer, voor geheel Soest slechts mogen maken een bestemmingsplan en verder alleen 'n „straten-plan" berekend naar een inwo nertal van 20.000 zielen, aannemend, dat dit aantal in 10 jaren tijds bereikt kan worden". De woningwet erkent in haar tegeji- woordigen, gewrjzigden vorm niet hi be stemmingsplan" zender meer, noch een straten-plan", doch slechts een bestem mingsplan in hoofdzaak en in onderdeelen. Van dooreenhaspelen van allerlei ter men en begripsverwarring gesproken! Wij zijn volstrekt niet tegen een uiiL breidingsplan voor de geheele gemeenté Soest in onderdeelen, mits het maar uit voerbaar is in de eerstvolgende jaren. De heer Doorman meent, dat op tal van plaatsen in de gemeente Soest in .de eerstvolgende jaren gebouwd zal worden, doch hij weet niet waar. Dat is ons niet duidelijk. ,Yan alle kanten kruipt men met de bebouwing tegen den Eng op", schrijft hij verder. Ei, en heeft daarom de ontwerper dusdanige, finantieele niet uitvoerbare, be- zich voor de terreinen van den Eng een bouwing, verkaveling, indeeling van rus tieke wegen, etc. gedacht, dat de bebou wing „welke er thans tegen op kruipt" radicaal wordt tegengehouden, en de Eng, indien dit plan er door komt, voor jaren lang, misschien voor goed, onbebouwd blijft Door de verder aangehaalde begrippen actie-plan en orde-plan, en wat de heer; Doorman daaromheen weeft, late men zich niet van de wijs brengen. Voor ordelijke bebouwing, waarvan ook wij voorstander zijn, is een dergelijke, grootsch en on- doejniatig opgezette indeeling in onder deelen volstrekt niet noodig. Hetzelfde ef fect kan men bereiken, wanneer al die on wettige „ornamenten" uit hét plan weg gesneden worden. Hoe de heer Doorman de belangen der 580 requestanten durft te vergelijken mei belangen van „speculanten" is ons ten eenenmale onbegrijpelijk, en althans bui tengewoon tendentieus. Aan een dergelijk verzet liggen geheel andere belangen ten grondslag innig samengaand met het al gemeen belang der gemeente Soust. Ten slotte nog een tirade uit het arti kel, welke wij ons niet wilden laten ont glippen: „De heer KI. heeft den ontwerper ook aangevallen wijl deze aan enkele terreinén een bestemming gaf voor een bepaald ge bouw, zooals een kerk, een lyceum of een Raadhuis. Dat een groeiend Soest met ter i*jd een nieuw Raadhuis zal noodig hebber, ligt m.i. voor de hand, al kunnen wij nu nog niet zeggen of dit over 10 of over 2 jaren het geval zal zijn. En (dat de ont werper dan van te voren een terrein daarvoor aanwijst in verband met zijn we genplan, is m.i. logisch. Een Raadhuis toch moet van uit geheel Soest goed bereikbaar zijn, dus liefst lig gen aan of nabij een knooppunt van hoofd* wegen. En of nu op een ander gekozen punt later een lyceum zal komen of een ander gebouw van openbaar nut, dit zal m.i. den ontwerper vrij onverschillig zijn. Ik meen. dat men het woord „lyceum" niet als bindend moet beschouwen". „Al kunnen wij nu nog niet zeggen of dit, over 10 of over 25 jaren het geval zal zijn". Habemus confitentepi reum". Hier hebben wij een bekentenis van den schuldige. Schrap maar neer op de teekening van het uitbreidingsplan als „ornament" ovei terreinen van particulieren „bestemmin gen", misschien nog niet in 25 jaren uitvoerbaar, wellicht nooit, en laat ze inmiddels daarop als knellende servituten drukken. Het „plan" heeft nu eenmaal „ornamenten" noodig, en het privaat-ei gendomsrecht worde voorloopig maar op geborgen. Men zij voorzichtig en bijzonder critisch ten opzichte van redeneeringen en be schouwingen, welke, zonder eenige basis in de bepalingen van Woningwet, Woning besluit, etc., worden aangevoerd om ern stige 'bedenkingen van objectieve tegen standers van dit plan te kleineeren, en de schaduwzijden van dit ontwerp te verber- gen. Voor ons is uitvoering van dit, overi gens onwettig, plan eenvoudig ruineus voor deze landelijke gemeente. Daarom caveant consul es Laten de leden van den gemeenteraad de daartegen ingebrachte bezwaren van ongeveer 580 ingezetenen toch niet te licht achten. 1) Zie ook: Handelingen Tweede Ka mer 1931 pag. 2255 en 2256 en Lietaert Peerbolte: „De Woningwet" blz. 214. VAN WEEDESTRAAT 7 - SOESTDIJK Telefoon 2062 KANTONGERECHT TE A'FOORT. Een zeer opmerkelijke zaak werd Don derdag j.1. voor den Kantonrechter behan deld, die vormt een teeken des tijds. Terecht stond een zoon uit een wapen handel eriz. te Baarn. Of de koopers daar vandaan waren of uit Hilversum is ons ont gaan. Deze verkooper J. W. L. stond terecht wegens verkoop van wapens driemaal over in 1932 aan jongelui, die natuurlijk geen vergunning bezaten om wapens te dragen. O-penb. Min. had slechts drie gevallen ge nomen; hij had er nog meer kunnen voor brengen. Groote bestellingen waren in zicht ge geven: 100 revolvers, 100 dolkmessen, 100 ploertendooders. Of dit echt was en van waar deze gegeveris kwamen, en door O.Mk werden ten berde gebracht, weten we niet. Verd. zei, dat men hem daarover niet had gesproken. Het zou zijn voor politieke doeleinden. Bij zoo iets denkt men onwillekeurig aan fascistenl Daarvan waren de drie als getui gen opgeroepen echter geen typen; het wa ren twee fabrieksarbeiders en een suiker bakker. De 19-jarige H. van de L. had geen piistool kunnen bekomen. Toen zijn 18-ja- rige broer Wim een buldogrevolver in ge noemde zaak had gekocht voor f 6.50, wist hij later, in Juli, voor broer Hendrik een automatisch pistool te koopen voor f 10. waarop deze reeds f 7.had betaald. Die buldog werd heden uitgeschakeld, want niet kon worden aangewezen, dat de terechtstaande den verkooper was geweest. Mogelijk een van diens broers. Bleef dus het automatisch pistool. Het derde geval viel in September en was de suikerbakker Mj. van M. de kooper, mogelijk was zijn gezel er ook bij, met wien hij was gaan toeren in H'sums omgeving, dat wil zeggen, zijch ging schuldig maken aan verschil lende inklimmingen. Die gezel zit daarvoor nog opgeborgen. M. van M. kwam er af met „voorwaardelijk." Bij het vatten der jongelui waren ze in bezit der automatische pistolen. De zes scherpe patronen bij den koop in Baarn tevens aangeschaft, zullen zich wel er op bev- nden hebben. Die koop in Baarn had f 30.besomd. In scherpe bewoordingen liet Openb. Ministerie zich uiiit over dit doen van den winkelier. Het is een- zeer ernstig verschijnsel, zei Z.E.A., dat tegenwoordig allerlei menschen met wapens rondloopem Hechtenis zou hij heden nog niet vragen, maar hooge boete was noodzakelijk tegen dezen onverantwoordölijken wapenverkoop. Geëischt werden twee boeten van f 500. De Kantonrechter veroordeelde tot twee maal f 350 subs. tweemaal een maand hech tenis. UITSPRAKEN KANTONGERECHT Te Baarn venten zonder vergunningA. J., Soest f 1 of 1 dag. Idem te Soest: H. R... Spakenburg f 2 of 1 dag; J. R. idem; G. M. Barneveld didem; J. B., Zeist f 1 of 1 dag. Te Soest bij verkoop familieschaal ge bruiken^ P. O. rondreizend f 1 of 1 dag en teruggave weegschaal. h Te Soest zonder vergunning in tent kam peeren, J. van L., Schiedam f 1 of 1 dag; A. S., Rotterdam idem. Te Soest muziek maken zonder vergun ning: K. H. P.„ Hilversum f 2 of 1 dag. Niet voldoende remmen: W. W., Soest f 5 of 2 dagen. Wiel rij den zonder licht: H. H,v Soest f 2 of 1 dag; G. J. W„ Soest f 3 of 1 dag* C, W. F. B. Soest tevens geen reflector f 4 of 2 dagen. Nummer-letter niet verlicht: J. B. Soest f 1 of 1 dag. VERVOLG. De rustieke wegen schijnen voor velen een soort nachtmerrie te zijn en zoo vraagt de Heer Man in het No. van 14 dezer nog eens wat een millioen vierkante meters van deze wegen wel aan de Gemeente zul len kosten. Ik meen te mogen zeggen, dat deze we gen, wanneer zij als verharde wegen waren ontworpen, aan de gemeente heel wat meer zuil Jen kosten dan in den vorm van rustieke, dus niet-verharde wegen. En verer toonde ik reeds in „de Soester" van 19 dezer door een schets, dat de eigenaar van het terrein langs den rustüeken weg in vele gevallen zijn grond evengoed met voldoend bouw- front langs de wèl verharde wegen zal kun nen verkavelen, zoodat ik daar den rustie- ken weg voor zoo'n geval een economisch voordeel noemde. Overigens heb ik er vroeger reeds op ge- wezeit dat ik zelf meen, dat in de eerste jaren met die rustieke wegen wat voorzich tiger moet worden omgesprongen, althans wanneer zij zouden dwingen tot verkaveling in zeer groote' bouwperceelen, daar ik niet geloof, dat die nu gemakkelijk verkoopbaar zijn. Eén van de ruim 570 ingediende be zwaarschriften is dan ook van mijn hand

De Soester | 1932 | | pagina 1