DE SOESTER N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij Bestelt bij ons Uw Wij zijn goedkooper dan ooit I In GROOTE verscheidenheid voorradig. Verder alle Onafhankelijkheid boven al I Gegarandeerde oplaag ruim 3000 exemplaren Beleefd aanbevelend, Van Weedestraat 7 - SOESTDIJK - Telefoon 2062 FEUILLET O Rechtzaken WAT GAAT ER IN SOEST GEBEUREN???? In het nummer van 17 December 1.1. ein digde ik mijn beschouwing betreffende: „Het Uitbreidingsplan" om bij een, volgende wandeling méér on der de loup te nemen. „Tusschen den Kampweg en Oude Tem pellaan is het landgoed „Eggermonde" voorheen „de Bloemheuvel" gelegen. Dit complex me,t zÜn prachtig Heerenihuis vormt het kostbare bezit van iemand die het kocht met de vaste overtuiging „rustig" •te kunnen genieten. Deze heerlijkheid biedt een pracht van natuurschoon en vooral in den vacantietijd, komt dit tot uiting bij het zien van die mooie korenvelden met op den, achtergrond de niet minder mooie boschtinten. Wat gaat er gebeuren??? Ook hier komt de plannenmaker verdeeld versnip perd wijst bestemmingen) aan voor: sportterreinen, kerkhof enz. enz., kortom doet alsof het niemandsland of zijn privaat- bezin is. De eigenaar betaalde voor dit landgoed een zeer hoogen pr;ijs. Houdt m(en, er dan geen rekening mee, dat dergelijke dure complexen nooit renda bel (voor een gemeente als Soest) kunnen wordenj Recht en wet bulten beschouwing laten de, rijst onwillekeurig de vraag: „Is het niet beneden alles om zonder noodzaak iemands privaat-bezit, bestem mingen te geven en zijn rust te korrien ver storen? Het antwoord kan niet anders zijn dan: (,Ja!" aangevuld met barbaarsch! Een tweede complex hierop aansluitende met als scheiding de Oude tempellaan, vormt het landgoed „de Oude Tempellaan", gedegen tusschien twee prachtige lanen: Corndorfer- en Oude Tempellaan. Een wandcliing om een of beiden landgoe deren is een waar genot. Bezoekers van Soesterberg zijn steeds vol lof over het natuurgenot hun daar ge boden. Ook het Landgoed de Oude Tempel moest bij den plannenmaker verdeeld en versnipperd wonden. Ook dit heeft een eigenaar en familie welke te samen rustig genieten. Al zou van het heele plan niets tot stand komen, dan nog is het onverantwoordelijk, zonder noodzaak al die onrust te verwek ken. Zoo voortgaande is er nog heel veel afkeuningswaardig, zonder dat eigenbelang op den voorgrond treedt. Deze Landgoederen zijn ontegenzeggelijk kostbare schitterende natuur pronkjuwee- len, zij vormen' als het ware parels aan de kroon van het zoo gunstig, zoo gezond midden in ons land liggend Soesterberg. Na de versnippering en aanleg van we gen, lanen en paadjes! zal het mooie, doch vooral rustige verdwijnen' en met dat „ook de tegenwoordige eigenaren (bewoners). Bij al de crisisellende de menschen over stuur te jagen is zeker geen prijzenswaardi ge daad. De teekenaar treft direct geen schuld1, maar wel dengene of degenen, die de opdracht verstrekten en die opdracht on voldoende toelichten. Nood'zaak kan het niet genoemd worden, heel veel is er uit te breiden zonder eigen dunkelijk over iemands vast bezit te be schikken „door beklemmingen." Tusschen naaste en verre toekomst ligt een niet te beziene afstand en daarom kan bij een uitbreidingsplan alleen gelden: „naaste toekomst". Tijden's naaste- en verre toekomst, kan zooveel veranderen dat bij bereiking van „verre" te veel is teniet gedaan. Alsnog bedenke men, dat de crisis na sleep zich geweldig en lang zal doen ge voelen, dus de trek naar onze Gemeente niet zoo bijzonder groqt zal worden. Daar om kan dit momenteel geen basis vormen tot terugvloeiïng der te maken kosten. Zonder twijfel zullen de heeren Raadsle den dit laatste wel beseffen enl zeker dit mooie te HOOGDRAVENDE plan afwij zen. ;WANDELAAR. Soesterberg, 24 Dec. 1932. NAAR HET ENGELSCH 20) Zij begreep nu ook, hoe die Lincoln bij cüe zaak betrokken kwam. Hij was de ver tegenwoordiger geweest van de Firma Go re Graiham bij het bewijs van den „dood" van Ardine Raymond. Hoe De Courcy Lin- colln zoo in zijn eigen belang had weten te gebruiken en naar zijn hand te zetten, kon Mr. Gore niet zeggen; maar natuurlijk had de Firma op het oogertblik, dat Lincoln bij haar in dienst was, eenj onbepaald vertrou wen in hem gesteld. Toen eenmaal de „dood" was bewezen van Miss Raymond was het ook niet moeilijk geweest, haar be staan verder verborgen te houdenk daar zij- zelve immers haast niet meer aan dien rij ken oud-oom had gedacht en maar een heel eenvoudig, onopgemerkt bestaan had geleid. Om vijf minuten vóór twaalven zorgde zij, dat zij vlak bij de wachtkamer kwam te staan. De trein was niet vol te noemen; er was maar één coupé eerste klasse aan,. Te gen den tijd, dat zij dit gedeelte van den trein bereikte, was het tweetal al uitgestapt en liep vóór haar uit; maar duidelijk, her kende ziij in den manv den heer van Courcy Hall. En wie was dat jonge meisje in het grijs gekleed? Dóe gestalte leek haar zoo bijzonder bekend Hij spTak met een wit kiel, die achter hem aan kwam met de ba- 'gage. Toen zij hun kaartjes afgaven, wendde zij even het hoofdje om; en<, jahet was Nelly's gezichtje! Als het nu maar niet te laat is, dacht KANTONGERECHT IE A'FOORT. Alles heeft zijn voor en tegen. In de zaak der autoslooperij te Soest was voorheen G. v. d. B., patroon, en van D. de ondergeschikte. Thans zijn wettelijk de rollen omgekeerd. Thans is van D. de patroon, en is dus verantwoordelijk voor het overtijd werken! van G. van de B., zoo dat te zijnen, name de f 3 boete kwam. Van de B. had als gemachtigde willen optreden, hoewel de vereischte schriftelijke machtiging niet kon getoond worden. Van de B. deed het, omdat hij toch Zuid singel Amersfoort moest zijn. Hij had een auto laten staan 's nachts onverlicht, en het zou dwars over dien weg zijn geweest. Een zijweg, waar haast nooit iemand komt, zei van de B. en ik heb hem later zelf nog aan den kant gezet. Maar 's mor gens was de wagen verdwenen. Dit lijkt de politie te hebben^ verricht, Ook hiervoor werd het f 3 boete. Alleen maar toegekeken. Drie jongemannen, die op grond van den Staat der Nederlanden te Soesterberg had den geloopen en gefretteerd. Een van de drie was verschenen, de onschuldige. Hij was op de andere toegeloopen alleen om te kijken naar het fretteeren. 't Hielp hem niet af van de f 10 boete. Benieuwd hoe hoog de anderen staan ge noteerd volgende week bij de verstekvon- nissen. Hij ging toch weg. \en kon dus duchtig de doopceel van den baas lichten, den Soester bakker van de B. Daar was aangeklopt namiddags 6 uur om dat men hoorde werken in de bakkerij, waar om 4 uur reeds taptoe had moeten geblazen zijn. Het duurde eenigen tijd, voordat werd open gedaan en de politie hoorde personen binnen de bakkerij uit gaan. Toen geopend was vond men van de B. moederziel alleen. De knecht die toch weg ging (ook num mer twee is niet meer aan de zaak verbon den) had in het verbaal laten zetten, dat van den reglementaiiren schafttijd weinig te recht kwam; dat er veel overwerk moest ge schieden; dat er zelden een vrijen middag kwam; dait voor den inkijk een groote schutting was aangebracht erv dat voor de bakkerij op de binnenplaats steeds een groote wagen was" neergezet; dat zij eerst de bakkerij hadden) te verlaten als er iemand kwam. Die verdwijnende knecht had dus wel zijn best gedaan. Het zal hem aan zijn hart gaan, dat de oude patroon er met f 15 afkwam. Winkel of restaurant, of wat anders? Een eigenaardig geval werd behandeld. Volgens verd'. is een van dezelfde soort door den Kantonrechter te Hilversum voor beide aangewreven overtredingen vrij spraak verleend. Daar was echter eerst het verbaal voor overtreding Winkelsluitings wet behandeld en daarna die der Arbeids wet. Deze volgorde had verd. ook gaarne hier gezien. Diit was niet het geval. Hier wend berecht overtreding artikel 45 der Ar beidswet. ,Een jeugdig persoon mag in win kels op Zondag geen arbeid verrichten. Dit zou het geval zijn geweest met den nog niet 18-jarigen bediende uit het restau rant bij het tramstation te Amersfoort. En daarvoor stond als aansprakelijke terecht den heer W. Peper. Die jongen stond Zondag 2 October in den doorloop of vestibule van het tramsta tion om sigaren(, chocolade enz. te verkoo- pen aan hen die naar de tram gingen of deze verlieten. We meenden te verstaan, dat het verbaal was uitgelokt in bespreking vooraf met den commissaris van politie. De jongen stond daar met toestemming van de Trammaatschappij. Hij mocht wel de reizigers bedienen in de rijtuigen. Zijn wagentje had hij bij zich in de vestibule. Waarom zou hij daar de menschen niet van sigaren, en chocolade mogen bedienen evengoed als van een kop koffie, zooals wel eehs voorkwam. Verdachte zag in deze vestibule-bediening niet anders dan een bediening in een dependance van het res taurant. Gaarne had hij eerst de behande ling gezien der overtreding artikel 3 van de Winkelsluitingswet, waar dit niet slaat Mrs. Johnson, met de wanhoop in het hart. Maggie's dochtertje!.Kleine Nelly! Dat het nu juist diiè was, die hij verraden moest! Een oogenblik raakte Mirs. Johnson ze uit het gezicht kwijt, tot zij ze weer ontdek te bij een vigelante, waar de bagage reeds ingeladen werd'. Mrs. Johnson was niet meer zoo jong en ook werd zij heel licht kortademig; maar toch stond zij in minder dan geen tijd naast het rijtuig. De Courcy was juist op het puntj, om in te stappen en riep den koetsier het doel van den tocht, „Charing Cross", al toe. Zij legde de hand op zijn arm. Houd op. 'Nelly moet met mij mee gaan! Ontzet keek het jonge meisje op, maar met driftig gebaar schudde De Courcy de belemmerende hand af en riep: Ga heen, of ik roep de politie! Reeds had Mirs. Johnson haar nichtje bij den pols en smeekte: Maar, Nelly, wat beduidt dit allemaal? Ga toch mee! O, TanteMaak u maar niet ongerust. Het gaat alles heel goed. We gaan trouwen. Dacht je, dat zoo'n heer je trouwen zou? Kind, wees toch wijzer! ,Er ontstond een ware schermutseling en onmiddellijk werd het een oploopje. Het gevolg'was, dat de koetsier, op aandringen van De Courcy, weer zijn zweep over het paard legde; eiV, of Nelly zich nu ineens overtuigd voelde, van de waarheid van haar tante's bewering, zij was juist langs hem het rijtuig uitgesprongen en lag nu onder het paard, eer een van de omstanders het had kunnen verhoeden. Met bovenmenischelijke inspanning greep De Courcy het dier bij den teugel zoo-dat Nelly bevrijd werd onder den kolossus Mary Johnson knielde naast haarjpeer, op openbare middelen van vervoer, zooals hier het geval is. Openbaar Ministerie zag hier niet een restaurant in den zin der Arbeidswet, waar de verkoop moet zijn uitsluitend of in hoofdzaak voor gebruik ter plaatse. Was dit restaurantsdeel, dan zou men het geheele station wel als zoodanig kunnen beschou wen. Wel voldeed deze vestibule of door loop aan de omschrijving van winkel: open of besloten ruimte, waar of van waaruit voorwerpen of stoffen! worden verkocht of afgeleverd enz. Het publiek heeft hier vrijen toegang, al gaf Z.E.A. toe, dat de tramdirectie andere personen dan reizigers zou kunnen weren. De Kantonrechter ging volledig accoord met de bewijsvoering van Openbaar Mini sterie en veroordeelde uit hoofde van het principieele tot een gulden boete, conform den eisch. UITSPRAKEN KANTONGERECHT Ongevallenwet: C. H. J. van de L., Soest t 10 of 4 dagen; J. G. S.. idem; L. Z. idem; J. P. B. idem. Invaliditeitswet: L. Z. Soesterberg 9 maal 50 cent1 dag; C. van G. idem. Te snel rijden in Soest: J. P. A. H. den Haag f 25 of 5 dagen. Wielrijder» zonder licht: A. G. van D„ Soest f 15 of 6 dageji. Visitekaarten KANTOORBOEKEN School-, Schrijf- en Teekenbehoeften maar een stroom van bloed golfde uit haar achterhoofd en nog eens sloeg het arme kind de oogen op, maar toen was het met haar gedaan. De Courcy nam haar weg van Mary John son en sloot haar aan zijn borst, of het krachtige kloppen van zijn hart weer leven kon ingieten. Uit ontzag voor zulk een groote droefheid trad de nieuwsgierige me nigte wat terug. Hij sprak geen woord, tot Mary Johnson zich eindelijk oprichtte en kortaf zei: Ze is dood! Door üw toedoen, antwoordde hij met heesche steml Beter dat zij zoo ineens er uit is, dan dat u haar langzaam naar de ziel hadt gedood! De Hemel en uw eigen geweten getuigen tegen u, want u weet, dat u haar*ondergang beoogde. Vrouw, zei hij, terwijl het hem blijk baar moeite kostte, die woorden uit te spieken, je kunt je verwijten sparen; ik had haar Jiief! Zachtjes en voorzichtig droeg hijzelve haar naar hej 'station, waar nog een offi ciéél onderzoek moest plaats hebben en waar hij ook ondervraagd werd. Buiten de ze noodzakelijke woorden zei hij niets; al leen liet hij telkens den blik gaan, naar wat er nog over was van de arme Nelly. Ik vrees, dat het in de bladen komt, Sir, zei een van de beambten, die met het onderzoek belast was. Dat za' wel, zei hij gelaten^ maar nu hoeft u mij zeker niet verder te kwellen. Neen, Sar, alleen moeten wij nog we ten, waar u te vinden zult zijn? Ik ga naar hotel, „Charing Cross". Hij nam totaal geen notitie van Mary Johnson, kuste nog eens het gezichtje van Nelly en ging toen heen, HOOFDSTUK XIII. Een man van Scudamore, My Lord, en nog drie brieven. Goed, Jackson. Geef die maar hier en laat dien vertegenwoordiger van Scudamo re nog eens terugkomen; en op het oogen blik ben ik bezig. Jackson was een model-bediende; dus gaf hij in zijn uiterlijk nooit blijk van zijn gevoelens. Met een zucht keerde Lord Lorresmere terug tot den stapel papieren, die op zijn schrijftafel lag. Sinds eenige weken had hij hii'er al vele uren daags doorgebracht en steeds troosteloozer was de toestand van zijn financiën gebleken. De drie envelop pen, die Jackson had binnengebracht, hoef de hij niet eens open te doen; hij begreep wel, dat die nog slechts dienden, om den toestand te verergeren. Boven de schrijftafel hing een groot schilderij van High Lorresmere, het statige, oude landgoed, dat hij meer had lief ge had dan iémand of iéts ter wereld. En nu zou het toch voor hem verloren gaan, want als man van eer moest hij de schulden van zijn vrouw betalen. De rekeningen stroom den binnen van toiletten, die Lady Lorres mere had besteld lira de eerste dagen van haar huwelijk. Lilia had met haar geld de zware hypotheek afgelost, die op het goed rustte; en daardoor had hij er zich geduren de die tien jaar van in het bezit gevoeld; maar nuWat zou er nog te redden vallen, vroeg hij zich af, en waarvan zou hij nu moeten levenDe Danaë kon verkocht word'en en met de verkoopsom daarvan zou hij althans de dringendste re keningen kunnen afdoen. Hè, wat kon hij nu verlangen naar zoo'n frisschen jacht- tocht! Wat zou het hem goed doen, de zilte zeelucht langs de slapen te voelen strijken! Jackson kwam weer binnen met een kaartje. Mrs. Cranmer?'Ik kan niemand ontvangen, zei Lord Lorresmere. Zij heeft er enkele woorden op ge schreven, My Lord. Na lezing zei Lord Lorresmere: Goed, laat haar binnen, Jackson. Lady Lorresmere had geen huu>s in Lon den willen hebben, maar als zij in (te stad waren, logeerden zij altijd in het Carlton Hotel. Maar zijn Lordschap had zijn eigen kamers gehad in St. James en daar ver bleef hij nu ook. Die vertrekken waren nu zeer eenvoudig ingericht, want Lord Lor resmere was niet veeleischend. Ik moet u wel mijn excuse bieden, dat ik u eenigen tijd heb laten wachten, be gon Lord Lorresmere, hoffelijk als altijd. Maar ik heb het waarlijk zóó druk, dat ik overigens niemand ontvang. U ziet er vreeselijk slecht uiiit, zei Mrs. Cranmer met een stem, die zeker door ze nuwachtigheid scherper klonk dan anders. U weet, dat ik u eerder mijn excuse mocht bieden dat ik u in zulk een tijd kom lastig valleri. Maar ik voelde, dat ik u moest opzoeken, om u iets te vertellen, dat ik op het hart heb. -Ja? Hij keek haar verrast aan. Zij leek hem overspannen, zoo weinig scheen zij zichzel- ve meester te zijn. Ja. Het zal u heel vreemd lijken, het geen ik u vertellen zal. Maar ik heb mij nu eenmaal voorgenomen, het u te zeggen. Er heerschte een oogeniblik stilte, ter wijl Lorresmere wachtte op die openba ring. U heeft zeker gehoord van de verlo ving van Miss Raymond met De Courcy? Ja, zei Hij, 't is nog niet publiek, is 't wel? Het moet ook nooit publiek worden, betuigde zij met warmte. Het is een fout. Ze zullen beiden wel tot die ontdekking komen. Zoo? Heeft Miss Raymond u in haar vertrouwen genomen? Wordt vervolgd.

De Soester | 1932 | | pagina 4