IS SI II 10-jarig bestaan der Voetbalvereeniging „Soest" REKENINGEN, NOTA's, KWITANTIES, BRIEFPAPIER, ME MOR AN- DU MS, BRIEFKAAR TEN, ENZ. ENZ. NAAMBORDEN OP AUTO'S. Op vragen van den heer Braambeek betreffende wijziging van de Ministerieele beschikking van 9 December 1939 wat be treft de plaatsing van een letter op het nummerbord van automobielen, luidt het antwoord van den Minister van Water staat: Het is den ondergeteekende bekend, dat vele automobilisten hun nummerborden zulkn moeten laten veranderen, aan wel ken maatregel voor hen eenige kosten zijn verbonden. In overeenstemming te dezen met het gevoelen van de Commissie tot herziening van de bepalingen betreffende het Motor- en RijwicTverkeer is tot het ne men van de beschikking van 9 December 1932 overgegaan, omdat in de practijk is gebleken, dat bij de nummerborden, waar op de letter ter zijde boven het nummer is aangebracht, de verlichting bijna steeds on voldoende is. De letter blijft dan namelijk meestal onverlicht. Dit bezwaar geldt niet voor borellen,, waarop overeenkomstig het reeds vroeger bij de Motor- en Rijwiel beschikking gevoegde voorbeeld de letter midden boven of vóór het nummer is aan gebracht. Eeni boven de letter aangebracht licht beschijnt, in tegenstelling met een naast de letter aangebracht licht, zoowel de letter als het nummer. Door de beschikking van 9 December is bedoeld om nader vast t( leggen datgene, wat reeds te voren de strek king van de beschikking was, om daa door te bevorderen een doelmatige verlich ting van het nummerbord. Voor wijziging dier beschikking bestaat dus geen aanlei ding. WOERDEN. ONBETROUWBAAR IJS. oensdagmiddag was een drietal jonge lui op de Singelgracht alhier aan het schaat senrijden, die plotseling door het ijs zakten. De 21-jarige Boot schoot onder het ijs. Spoedig was er hulp, om met behulp van touwen en ladders de twee andere drenke lingen, een jongen en een meisje, op het droge te brengen. Het was echter niet mo gelijk B. van onder het ijs vandaan te halen. De jongeman is verdronken. Naar zijn lijk is gedregd. DESTRUCTIEBEDRIJF-O VERSCHIE Onderstaand adres is door bovenstaand bedrijf gezonden aan alle Kamerleden, om het oprichten van een nieuw bedrijf met Rijkssteun te voorkomen. AAN DE LEDEN VAN DE EERSTE EN TWEEDE KAMER DER STA TEN-GENERAAL. 's-GRAVENHAGE Mevrouw! BILTHOVEN. HET NIEUWE SANATORIUM „BERG EN BOSCH". De gemeente De Bilt is een gebouwen complex rijker geworden, welke ongevee anderhalf millioen gulden hebben gekos n.1. 't nieuwe sanatorium „Berg en Bosch' dat gebouwd is onder leiding van de ar chitecten Koldewey en Van Moorsel, voor rekening van de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose „Herwonnen Leven krachtonderafdeeling van het R.-K Vverkliedenverbonid ,>St. Joseph" in Neder land. Het terrein, waarop de gebouwen zij verrezen, ligt in de onmiddellijke omge ving van de Eykensteinsche bosschen. De hoofdingang zal een beeldgroep te aan schouwen geven van Mary Andriessen. De mannen- en vrouwenvleugel zijn van el kaar gescheiden; ook het kinderpaviljoen is apart. -Speciale wegen zijn aangelegd voor het vervoer van eten, dat geschieden zal met auto-cars, en uit de centrale keuken gere den wordt naar >de respectievelijke aid langen. De machine-kamer bevat drie kc tels: één voor olie en twee voor kolen. Er zal plaats zijn voor ongeveer 3U0 pa tiénten<, te verdeelen over 1U afdeelingen alle patiënten liggen gelijkvloers. Patiën ten,, die beter worden, worden verpleegd in beschutte open lighallen. Patiënten, die dag en nacht buiten lig gerij, vinden een plaats in speciale diepe lighallen; deze hebben een front-construc tie, die nog niet in toepassing is gebracht. Het terrein heeft een totale oppervlakte van 4t> H.A. Voorts zullen werkplaatsen verrijzen voor arbeidstherapie. Het sanatorium telt voorts afdeelingen voor ernstige patiënten; laboratoria ge vormd door drie ineenloopende vertrek ken en chemisch-bacteriologisch werk. De onderzoekkamers zijn belangrijk verbeterd en de Röntgen-afdeeli-ng is uitgebreid. Ook is er een complete operatie-zaal. DEN HAAG. JURIDISCH GEVAL MET EEN ZUIGELING. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Van der Heide), heeft aan den Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie de volgende vragen gesteld: 1. Is het aan de Regeering bekend, dat op 26 December 1932 uit de Inrichting Moe- dclheil te Gimneken een ongehuwde moeder 16 dagen na haar bevalling is ontslagen, en zonder eenig geld of adres, waarvan be kend was dat ze er dadelijk zou kunnen worden opgenomen, op de bus naar Breda is gezet? 2. Hebben den volgenden dag drie art sen na onderzoek schriftelijk verklaard, dat deze moeder ten minste nog eenige weken niet in staat kon worden geacht voor haar kind en zich zelf te zorgen? 3. Welke Instelling van Openbare Ar menzorg wasi, naar het oordeel van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken wettelijk gehouden voor moeder en kind te zorgen gedurende den tijd, waarin de moeder daar toe niet in staat was? 4. Is het waar, dat er termen waren voor voorloopige toevertrouwing van het kind en voor ontzetting van de moeder uit de voogdij; heeft de Officier van Justitie geweigerd een onderzoek in te stellen naar de vraag of er voldoende termen waren voor een voorloopige toevertrouwing en weigert deze ambtenaar tot heden toe elke modewerking tot dezen maatregel? 5. Wil de Minister van Justitie den Of ficier van Justitie opdragen het kind voor- loopdg toe te vertrouwen a d. Voogdijraad te Breda, als Zijn Excellentie na onderzoek van oordeel is dat hiervoor wèl voldoende termen bestonden? 6e. Heeft de raadsman van de moeder een principieele beslissing willen uitlokken ten aanzien van de wenschelijkheid van voorloopige toevertrouwing van natuurlijk- erkende kinderen, wier moeders niet bij machte zijn voor haar kind te zorgen", als er bovendien termen voor ontzetting uit de voogdij zijn? 7e. Is deze raadsman, die tevoren kennis had gegeven aan den Officier van Justitie en den Voogdijraad, dat hij, om zijn doel te bereiken, het kind ten parkette zou doen deponeeren, op last van den Officier van Justitie in verzekering gesteld ten politie- buröele van ">.45 n.m. 30 December tot 31 December 3.45 v.m.? -öc. Zoo ja, wil de Minister mededeqling doen zoowel van de schriftelijk aangegeven gronden voor de inverzekeringstelling als van de latere, mondeling -door den Officier van Justitie medegedeelde gronden? 9e. Wil de Minister zijn oordeel over de bovenbedoelde gronden kenbaar maken en mededeelen of hij deze inverzekeringstelling van den raadsman, die voor een in nood verkeerende moeder en kind belangeloos optrad, kan goedkeuren? HoogEdelgestrenge Heer! Met verwondering hebben wij kennis ge nomen van den brief van den Minister van Binnenlandsche Zaken dd. 2 Januari 1933 gericht aan den heer Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, betref fende de kapitaalverstrekking aan de N.V. Nederlandsche Thermo-Chemische Fabrie ken te Amsterdam, voor den bouw van den destructor te Woerden; met verwonde ring, maar ook met ergernis, want ergerlijk is het zooals de Regeering van thans maar blijft staan op haar standpunt, dat de ka pitaal-verstrekking aan de N.T.F. gerecht vaardigd is. De brief van den Minister is zeer sug gestief gesteld en de zaak waarom het gaat, wordt er door gecamoufleerd. De Minister vindt het zoo voor de hand liggen, dat na den aandrang in de Tweede Kamer in 1930, op steun voor de N.T.F., de Regeering met de N.T.F. in onderhandeling is getreden oor ons ligt dit niet zoo voor de hand, immers Minister Verschuur heeft bij de be handeling der Rijksbegrooting 1931 onorn wonden te kennen gegeven, dat hij er niet aan dacht om aan het verzoek om steun der N.T.F. gevolg te geven. Het is bepaald onjuist wat de Minister in zijn brief vermeldt betreffende de toe zegging van Minister Verschuur in 1930, dat hij mot zijn belde bij ide zaak betrokken ambtgenooten zou overleggen. Immers uit de woorden van Minister Verschuur hier omtrent, blijkt ten duidelijkste, dat hij dit overleg slechts bedoelde als een formali teit, hetgeen bewezen wordt door het hier bij gevoegde afschrift van zijn uitlatingen Het blijft ons dan ook een raadsel hoe de Regeering nu maar door dik en dun den voornoemden steun aan de N.T.F. blijft verdedigen, Indien aan de N.T.F. de di de Regeering voorgestelde steun wordt v leend, beteekent dit, dat ons bedrijf te Overschie met -den ondergang wordt be dreigd en wij meenen daarom het recht te hebben om ons met de meeste kracht tegen deze steunvcrleening te verzetten en wij doen daarbij een beroep op U om ons in deze zaak te steunen en deze zaak objectief willen bezien. Als gevolg van onzen strijd om ons zelf behoud heeft de Minister een tommissie van onderzoek ingesteld; zoodra echter aan ons bekend werd, hoe deze commissie was amengesteld, stond het voor ons vast, dat de conclusie van deze commissie ten gunste van de steunverleening zou zijn. In de werkwijze van deze commissie, ooals die ook blijkt uit den brief van den Minister ligt het beste bewijs, dat de in telling van deze commissie een paskwil was, immers uit den brief van den Minister blijkt nota bene, dat de commissie in één rgadering haar doodvonnis over ons ge veld heeft. Wij hadden tenminste verwacht iat de commissie ons zou oproepen om laar een uiteenzetting van onze zaak te geven. Niets echter van dat. De commissie heeft onder ons te hooren er zich toe bepaald om uit te spreken, dat de N.T.F. zoo goed gewerkt heeft, dat de steunverleening aan N.T.F. gerechtvaardigd is. Indien men de samenstelling van de com missie zoo leest, dan lijkt die voor een niet- ngewijde heel wat, maar gaat men de commissie ontleden, dan blijkt, dat het al lergrootste gedeelte van de vele leden reeds lang voor de benoeming zich positief uit- gsproken had ten gunste van de steunver leening. Immers de Directeur-Generaal voor de olksgezondheid, de Vereeniging van Ne* derlan-dsche Gemeenten en de Landbouw organisaties zijn zeer nauw verwant aan de N.T.F.; aan dezen zijn zelfs commissaris- Jen toegezegd. Bovendien heeft de Vereeni ging van Nederlandsche Gemeenten een be- angengemeemschap met de N.T.F., welke niet alleen blijkt uit de jaarlijksche subsidie .an f 1000.i, maar bovendien uit het feit, dat de Gemeenten, die geen lid zijn van de vereeniging van Ncderlandscne Gemeen ten, voor het toezicht van de Vereeniging op de N.T.F. jaarlijks f 5.per 1000 inwo ners moeten betalen met een maximum van 15.Door deze bepaling maken de Ver eeniging van Nederlandsche Gemeenten en Je N.T.F. elkander sterk. De afdeeling Noord-Holland bijv. was in de commissie vertegenwoordigd door den Burgemeester van Hoorn; deze heeft nim mer willen aansluiten bij één van de 3 ge meentelijke destructoren ien Noorden van het IJ, maar zijn Gemeente vrij gehouden oor de N.T.F. De afdeeling Zuid-Holland was vertegen woordigd door den Burgemeester van Pa- pendrecht, die hoofdbestuurslid van de Vei- ecniging van Nederlandsche Gemeenten is, terwijl de afdeeling Gelderland vertegen woordigd was door den Burgemeester van Beesd, die, hoewel zijn Gemeente behoort tot den keuringskring Geldermalsen, voor welken kring wij de destructie verzorgen, niet bij ons is aangesloten en zich vrij houdt oor de N.T.F. Tenslotte merken wij nog op, dat de Heeren Mr. L. Lictaert Peerbolte, Direc- cur-Generaal voor de Volksgezondheid, en Dr. S. G. Zwart, waarnemend veterinair hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, die ook in de commissie-vergadering te genwoordig waren, beiden de laatste ja ren achter de plannen der N.T.F. staan. Een dergelijke commissie is allerminst in taat om een objectief advies te geven. Het gaat er niet om of aan ons of aan de Re geering verwijten moeten of kunnen worden gemaakt, maar het gaat om de vraag of onze destructor te Overschie, geheel uit eigen middelen gesticht, tot volle te vredenheid werkt, het nog gerechtvaardigd is om uit de staatskas niet minder dan 1 1.U80.000 te verstrekken aan een met ons concurreerend bedrijf. De argumenten Van de commissie zijn, laten wij een zachte term gebruiken, drog redenen. De commissie is van oordeel, dat een gecentraliseerd groot bedrijf de voor keur verdient boven een aantal kleine be drijven. Maar nu vragen wij toch! De nog te stichten destructor van de N. T.F. te Woerden zou voor hetzelfde gebied werkzaam zijn als waarvoor onze destruc tor is gebouwd. Indien dus bij den destruc tor te Woerden gesproken kan worden van een gecentraliseerd groot bedrijf, dan past deze kwalificatie evenzeer op ons bedrijf. Onze destructor is niet bedoeld te werken voor een klein gebied, maar juist voor het zelfde gebied als van den destructor te Woerden. Er bestaat reeds een federatie van de- structoren. waardoor een goede regeling voor het geheele land in ieder opzicht mo gelijk is. Wij zijn vanzelf niet terstond begonnen met een capaciteit te scheppen voor het geheele gebied, maar onze capaciteit Ls op uitbreiding berekend en zoodra vaststaat, dat ons bedrijf door verstrekking van rijks- gelden niet meeraal kunnen worden ge schaad, geven wij aan onze capaciteit de uitbreiding, die noodig is. De commissie gebruikt als argument te gen ons, dat wij zonder band met het Rijk werken. Ook dit argument is bedenke lijk Bij geen enkelen bestaanden destructor bestaat de band met het Rijk, die nu plot seling van zooveel belang wordt geacht Voor het gebied van de destructoren te Ber gum, Winterswijk, Barsingerhorn, Purme remd, Midwoudi en de N.C.B., schijnt deze band niet noodzakelijk te zijn. Als dit argument opging, dan zóu de Re geering het geheele destructiewezen voor ons geheele land aan zich moeten trekken maar daarvoor is het nu te laat en het ge bruik van dit argument alleen voor den destructor te Woerden is dus zuiver pou besoin de la causc. Bovendien hebben wij steeds aangeboden alle controle, zoowel van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten als van het Rijk te willen accepteeren, doch beide li chamen hebben de samenwerking met ons steeds geweigerd, blijkbaar met de bedoe ling om dit argument later tegen ons te kunnen uitspreken. De commissie durft veel voor haar reke ning te nemen, indien zij zegt, dat de be turen der gemeenten in het gebied waar dc destructor te Woerden zal worden op gericht van oordeel zijn, dat zij bij de X.T.F. veilig en zeker zijn, wat bij het plan van ons niet het geval zou zijn. Hier .is blijkbaar de wemsch de moeder der gedach te geweest. V ij bedienen thans met onzen destructo gemeemten, die allen over deze werkwij ze zeer tevreden zijn en die zich bij ons volkomen veilig gevoelen. Indien de Minister zegt dat slechts eh- kele gemeenten bij ons zijn aangesloten, dan kan hiermede alleen bedoeld zijn, „met een schriftelijk contract aangesloten." De meeste van de bij ons aangesloten ge meenten immers kónden met ons nog geen schriftelijk contract afsluiten, omdat zij le nog een oud contract hadden met de N.T.F. en zij bovendien door den onzekeren toie- "tand huiverig zijn zich contractueel te bin- ien. De verwarring zal voor de gemeenten nog ï'°°^r morden, indien zal blijkenj dat de N.TF. er niet in zal slagen het door dc Regeering als vereischt gestelde percenta ge gemeenten aan zich te binden, n.1 90 vanjle gemeenten boven 40 000 inwoners én van de gemeenten beneden 40.000 iii- woners, immers zoolang als deze percen tages niet zijn bereikt, zal het kapitaal niet worden verstrekt. De commissie kan nu wel met klem tegenspreken, dat vele gemeenten in de N.T F. geen vertrouwen hebben, maar een dergelijke tegenspraak kan het vaststaand' 'uit niet te niet doen. Er zijn talrijke ge meenten, die in d? N.T.F. zelve volstrekt geen vertrouwen hebben, gezien het feit. lat zij de door haar aangegane verplichtin gen niet is nagekomen en wij willen hier wel aan toevoegen, dat er ook talrijke ge meenten zijn, die in het beleid van de Ver eeniging van Nederlandsche Gemeenten ten aanzien van dit vraagstuk geen vertrouwen lebben, hegeen gebleken is in een vergade ring van de afdeeling Zuid-Holland van de Vereeniging van Nederlandsche Ge- ïïiol" un' gehouden te Rotterdam op 6 Jul V Hj m 's met van het minste belang 0' 'le N.T.F. in het Noorden wel of niet goed werk heeft verricht. Inderdaad heeft onze heer W. de Kroe lt een bijeenkomst op het Departement een „?ng Benoemd tot een bedrag van t 16:,.000. Deze becijfering sloeg echter al leen op de uitbreiding, die wij ons bedrijl nog moeten geven om het geheele district te kunnen bedienen. Na deze bijeenkomst hebben wij op ver zoek van den Secretaris-Generaal van Bin nenlandsche Zaken een officieele begroo ting. gedocumenteerd door daarbij behoo- iSfW°VïrBtle^ tot «en bedrag an f 1»0 000. Deze ons gevraagde begroo- ,g blijkbaar totaal genegeerd, hetgeen ook al weer te denken geeft Indien de commissie ons had gehoord dan zouden wij hebben kunnen aantoonenj dat deze begrooting uitsluitend betrof de nog bcnoodigde uitbreiding van apparaten auto s en bedrijfskapitaal, om het geheele gebied te bedienen. Bij de beoordeeling van onze begrooting moet men in aanmerking nemen, dat ons bedrijf reeds is voorzien van de noodig.- fabrieksgebouwen en terreinen, zoodat wij Heen maar hebben te voorzien in meer dere apparaten en auto's. De vermelding van 9 Ton in verband met ons bedrijf is als basis voor vergelijking geheel onjuist, omdat blijkbaar uit het oog is verloren, dat wij reeds een destructor voor een groot gebied in bedrijf hebben en zooals hjervoor aangetoond, slechts een ge deeltelijke opvoering der capaciteit behoe- gege- Ook bij onzen destructor worden vens verzameld voor de statistiek. De Commissie stelt, dat de regeling ten aanzien van het destructiewezen geen wet telijke verplichtingen had; dan heeft de re- gecring deze ook thans niet en dient de re geering het vraagstuk der destructie over te laten aan de gemeenten en dient zij zich te onthouden van een kapitaalsverstrekking aan de N.T.F. Wij doen een beroep op U, Volksverte genwoordigers, om te voorkomen, dat ons bedrijf, hetwelk in een bestaande behoefte voorziet, wordt bedreigd door een andere door middel van Staatsgelden gekweekte instelling. Met de meeste hoogachting hebben wij de eer te zijn, DESTRUCTIEBEDRIJF OVERSCHIE N.V. „GERKO." MINISTER VERSCHUUR. (bladz. 752 Hand. der Tweede Kamer 1930). Welke figuur zouden wij zien ontstaan wanneer de Regeering over alle bezwaren heenstapte en steun aan de nieuwe thermo- chemische fabriek voor Zuid-Holland en omgeving zou gaan. verleenen; welke fi guur zou dan ontstaan ten aanzien van de andere? Zou er dan een argument te vinden zijn om aan de andere fabrieken, die bestaan of in oprichting zijn, een subsidie of garantie of welken steun dan ook te onthouden? De consequenties van de hulp aan de Thermo-Chemische fabriek, als filiaal van Bergum, zouden moeilijk zijn te dragen. In ieder geval zou voorwaarde moeten zijn, dat hetgeen opgericht staat te worden, een afzonderlijke N.V. zou worden, want de las ten van Bergum een onderneming die op schitterende wijze haar taak vervult, maar die eenmaal niet rendabel is zou den niet, op welke wijze dan ook, op het nieuwe instituut moeten worden afgewen teld. Dit zou in elk geval noodzakelijk zijn, maar dan zouden toch alle andere door mij genoemde bezwaren nog van kracht blij ven, en wanneer ik uit de overweging, dat het moeilijk is om aan veler aandrang, die overweging vragen, met te voldoen, hier zou verklaren, dat ik gaarne nog eens in overweging zal nemen, of ik met mijn beide genoemde collega's nog overleg zal ple gen, dan wil dit niet zooveelzeggen als het gewoonlijk zeggen wil, wanneer ik van dezen kant zeg, dat ik een zaak wil over wegen. Ik bezit in het geheel niet het vertrouwen, dat ik bij dit overleg met mijn beide ambt genooten de moeilijkheid zal kunnen over winnen, maar het gevraagde overleg zal ik, in dien zin verstaan gaarne toezeggen. MEMORIE VAN TOELICHEING, behoorende tot de Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1931. NEDERLANDSCHE THERMO-CHEMI SCHE FABRIEKEN. Het is den ondergeteekende bekend,*dat de Thermo-Chemische Fabriek te Bergum in moeilijkheden verkeert. Het komt hem voor. dat dit vooral een gevolg is van te groot optimisme bij den opzet, dat er bijv toe geleid heeft, dat de N.V. aan de ge meenten, -die door haar arbeid uitgaven be sparen, een uiikeering doet. In de eerste jaren moest bij dit nieuwe bedrijf bovendien leergeld betaald worden. Deze omstandig heden leveren naar dc meening van den on dergeteekende geen grond op voor steun van den Staar. Het ligt voor de h^nd, dat zoolang de fabriek te Bergum met verlies werkt, de N.V. er niet in slaagt, kapitaal voor uitbreiding van haar bedrijf in. andere provincies te vinden. De ondergeteekende. heeft evenwel na rijp beraad gemeend, om der wille van de con- equenlties, aan het verzoek van de N.V om steun geen gevolg te moeten geven on danks zijn waardeering yoor haar nuttigen arbeid.' De ervaring l'cért, dat groepen van gemeenten een rendéerend bedrijf van destructie hebben gvcstigd. Is het bednj n Bergum gesaneenil, dan zal het eveneens rendabel kunnen zijn en zal de N.V. hel noodigc kapitaal voor uitbreiding van haar nuttig bedrijf kunnen vinden. Veteranen wedstrijd. Ter gelegenheid van dit 2e Lustrum werd Zondagmiddag op het Koudhoornterrein aan die Bosstraat een vriendschappelijken wedstrijd gespeeld door twee veteranen elf tallen, n.1. een zwarte en 'n witte combina tie. Het terein was aardig opgesierd door kleurige vlaggen,, vanaf het hotel woei de Vaderlandsche Driëkleur. Een krachtig Noord-Oost briesje Stond op het terrein; in het koesterende zonnetje was het wel houdbaar. De publieke belangstelling was miniem; wel zagen wij den heer Burge meester, de gemeente-secretaris,, de raads leden van den Bremer en Hornsveld, er meerdere led-en van het Eere-Comité, maai de echte voetbalbelangstelling was absent. Zij was deels op het gladde ijs,, deels luis terende bjj de gloeiende kachel naar den uitslag HollandZwitseland vanuit het Sta dion doorgezonden door den bekenden heer Hollander door de microfoon, 't Was jam :ner, want er werd nogal eens hartelijk ge lachen om de verschillende voetbalverrich tingen. Voor het zoover kwam gaf de mu ciekvereendging P. V. O. vooraf een paar jrettige marschen ten beste, waarna de bur gemeester -dien aftrap deedi en het bruine monster een paar meters naar links weg rolde. Direct werd den aanval overgeno- nen en nu was het doel: doelpunten te ma ten. Scheidsrechter H. Barneveld had tot aller tevredenheid leiding, en ging de rust ;n met 21, <ie eindstand met 22, zoodat le veteranen aan elkaar gewaagd waren n de pauze van den wedstrijd werden doo: us'sc hen komst van de Postduiven vereeni ging .Me Zwaluw" een 200-tal postduiven osgelaten; dat getal had grootcr geweest, maar dit loslaten was riskan^, door de ijanden die op de duiven aasden. Het wa chter een prachtig gezicht; de zon srhit- erde op de wijd uitgespreide vleugels en ?af een interessant gezicht. De spelers vver- len gelaafd met thee en biscuit, evenals de oden van -het Eere-Comité en de pers. Van Ie beide elftallen werden foto's gemaakt Het geheel was een leuk gedoe. Er is artelijk gelachen, en de feesten waren liermede ingezet], en werden M'aandagmid- lag voortgezet met de Receptie n dc feestelijk versierde zaal van hotel Bo-sch en Duin van 46 uur. Onder de genen die het bestuur kwamen complimen- teeren,, bemerkten wij o-a. Wethouder K. Lodeeseni vertegenwoordiger Dag. bestuur; notaris A. O. Dammers, voorzitter PVO; de gemeenteraadsleden Busch', van den Bre mer, Hornsveld, en de Nies, leden van het Eere-Comité; Dr. P. Donker, dag. bestuur van de V.V, Esvac; Be Quick en de korf balclub .,jde Stormers"; Postduivenvereni ging „de Zwaluw"; de commandant der Vrijwillige Brandweer e.a. Toen allen had den plaats genomen, werd thee met biscuit eserveerd en daarna de Eere-wijn, (waaruit bleek, dat er eerste klas geserveerd was), om daarna allereerst gelegenheid te geven in het jubileumalbum, keurig gecalligra- pheerd, te teekenem Daarop verleende de ceremoniemeester, den heer W. F. H. Busch het eerst het woord aan wethouder K. Lo- deesen, welke namens den Burgemeester prak, daar deze laatste wegens eene be grafenis afwezig was. Spreker feliciteert dan eerst het bestuur der V.V. Soest en her- nert er aan dat voorheen de beoefe ning der sport was weggelegd voor de meer gegoeden, ofschoon reeds in oude tijden zij werd beoefend, getuige daarvan de Olympische spelen waar kracht en vlug heid werd beoefend om het gestelde doel te bereiken. Ook de vereeniging dient de port, en feitelijk is er niemand aan te wij zen die niet aan sport doet, onverschillig of men hoog of laag geplaatst is. Nu is de lichamelijke oefening er een die velen ten goede komt, en de jongelui die voorheen met hun ledigen tijd geen raad wisten, be- igheid geeft. Nu geeft voor velen de sport de hoogste vervulling, in den wedstrijd aar men tracht het hoogste te bereiken. Ook eischt de sport inspanning van alle krachten om het gestelde doel te bereiken, daarom wordt de jeugd door inspanning uit haar slaap gerukt, en is gedwongen zich dn .te spannen, thans voor de sport, later voor de maatschappelijke positie. Ten slotte wenjscht spreker de vereeniging grtfei en bloei toe en dat zij de jeugd mag leiden op den weg van inspanning en arbeid'. Na applaus en fanfares door het"1 strijkje, onder leiding van den liqèr C, van Steensel, met zijn partner sprak notaris A. O. Dam mers als voorzitter vari de muziekvereeni- ging PVO. en feliciteert dc vereeniging met haar 2e lustrum, hoopt opdezelfde aangename verstandhouding te kunnen re kenen, en wenscht de vereeniging groei en bloei toe. De heer Busch, de sprekers be antwoordende, dankt wfcthoudcr Lodee'ïen voor zijn felicitatie, en hoopt, evenals de bciide sprekers, dat dé sjiort de verbroede ring zal bewerken; dankt allen voor hun tegenwoordigheid op het festijn, en hoopt dat Soest op het gebied der lichamelijke oefening een mooien tijd tegemoet zal gaan. Soest kan niet buiten PVO, omge keerd is reeds bevestigd door den heer Dammers, PVO heeft in Soest eert goeden naam en steeds is zij bereid mede te werken tot verhooging der feestvreugde. Hierop spreekt dc Voorzitter van de V.V. Esvac, en feliciteert de vereeniging met het 2e lus trum, en al zijn wij concurreerende clubs, de verhouding tusschen beide is steeds in orde geweest. Hij hoopt ook dat dit zoo zal blijven en dat Soest zich zal aansluiten aan dc Soester Bond van sportvereen., opdat daadwerkelijk zal blijken dat een hechter band tusschen de vereenigingen is gelegd. Spreker offreert namen-s de Vereeniging een fraaie mand bloemen, van zich zelf een tinnen vaas met rozen. De heer H. de Nies, lid van den raad en van het Eere-tortiité, zegt, dat hij bij de vele goede wenschen, daaraan kan toevoegen dat sport verbroe dering kweekt door spreker meermalen vroeger ondervonden toen hij bij' de Marine diende. Kwam de schuit aan vreemde ha vens; direct wist men dat er onder de be manning voetballers waren en de vriend schapsband werd gelegd en later zag men ei met pleizier op terug. Sport maakt flinke kerels, waarvoor spreker salueert, daar ook door de Olympiade sterke internationale WIJ LEVEREN VLUG, GOED, BILLIJK Aanbevelend, N.V. le SOESTER ELECTRISCHE DRUKKERIJ

De Soester | 1933 | | pagina 2