o< Voor de Vrouw TITATENWERK. Gouverneur Generaal J. B. van Heutsz De Vierde Voorwaarde. VJ FEUILLETON In onze vorige editie brachten wij de his torische foto van de onderwerping van den Sultan van Atjeh, waarmede van Heutsz' levenswerk werd bekroond, n.1. het tot rust en welvaart brengen van de Nederlandsch Indische gewesten. Ditmaal drukken wij ter herinnering en ter leering af de beelte nis van dezen grooten Nederlander. Ofschoon van Heutsz als bestuurder in Indië een groote plaats heeft 'ingenomen, gezien het ontzaglijk groote werk dat on der hem, als gewestelijk bestuurder in At jeh. en als Gouverneur Generaal in Nederl. Indië is tot stand gekomen,, toch zal zijn naam in de eerste plaats verbonden blijven aan hetgeen hij als legeraanvoerder deed. Het roerige Atjeh heeft hij onderworpen aan het Nederlandsch gezag. Dat was hèm mogelijk, omdat de Indische soldaat van den laagsten tot den hoogsten rang, in hem zag den onvergelijkelijken aanvoerder, die élke opdracht, en wat hij zich ook voor nam, van zijn ondergeschikten gedaan wist te krijgen. In het jaar 1867 trad van Heutsz in Kampen in dienst, in 1873 werd hij be noemd tot tweede luitenant bij het N.1. le ger. Hij verzocht in Atjeh te worden ge plaatst, waar hij na drie jaren in 1876 de M.W.O. 4e kl. verwierf en bevorderd werd tot le luitenant. Het ontvangen van de Militaire Willems orde,, het zij hier in het kort eens zeer dui delijk gezegd nu zoovelen in bitteren armoede verkeerende Ridders zwijgend lij den is niet zooiets als een belooning voor gcede diensten. Integendeel oin een M.W.O. te verwerven behooren daden gesteld en wel van dergelijke groote importantie, dat men cr een ridder M.W.O. op kan aanzien, dat hij dit eereteeken met de alleruiterste krachtsinspanning heeft behaald. En men vergete daarbij niet dat een VOLK LE VENDE ONDER DE ONTZETTENDE KNOET VAN HET OOSTEN zeer dik wijls door deze Ridders werd vrijgevochten uit een toestand van slavernij. Het Oosten kent slechts harde Meesters. Dit vergeten onze roode propagandisten. Na volbrach te studie aan de Hoogere Krijgschool werd hij in 1886 benoemd tot Kapitein, in 1887 bij den general'.en staf geplaatst, om in 1886 benoemd te word/en tot chef van den staf der troepenmacht in Atjeh. In 1890 werd hij levensgevaarlijk door een geweerschot gewond, en kreeg hij de eeresabel. In 1898 werd hij benoemd tot Civiel en Militair Gouverneur van Atjeh en Onderho.orighe- den. Nadat hij dit gewest als generaal-ma- joor en luitenant-generaal zes jaren had be stuurd werd hij in 1904 benoemd tot Gou verneur-Generaal van Nederl. Indië. Deze functie bekleedde hij tot 1909, waarna hij zich uit het actieve leven terugtrok en af wisselend woonde te Amsterdam, Bussum, Montreux en Meran. Hij overleed 10 Juni 1924 te Montreux. Zijn stoffelijk overschot werd op 9 Juni 1927 onder het gedonder van 21 saluutschoten in Vaderlandschen bo dem ter ruste gelegd. De rnensch van Heutsz heeft ons iets te leeren; heeft hen die heden in overheid zijn gesteld Z,EER VEEL te leeren. Gedurende zijn schitterende loopbaan spreidde van Heutsz een energie, voort varendheid en doorzettingsvermogen ten toon, zooals weinigen, voor of na hem. Nim mer was hij wankelmoedig, doch steeds vol wilskracht en zelfvertrouwen, —en en ander ging gepaard aan een bewonderens waardig optimisme, bezwaren bestonden voor hem nooit. Onder bestuursambtenaren had hij den bijnaam van „optimistischen durfal". Hij stak graag den draak met exclusiviteiten en was afkeerig van alles wat zweemde naar ij-del vertoon, zeer sober in zijn levenswijze, kameraadschappelijk in zijn omgang met ondergeschikten voor wier belangen hij met de hem kenmerkende kracht wist op te ko men, waren het* vooral zijn buitengewone eigenschappen als aanvoerder, welke den grondslag vormden voor het vertrouwen en den eerbied welke hem in Atjeh, eerst als colonne-comm., later ails opperbevelh. on verdeeld geschonken werd!. Zeer gevoelig Een woord van herinnering aan hem die vrede bracht in InsuHnde, en wiens werk hopeloos vernietigd werd van inborst trachtte hij dit steeds te verber gen. Meermalen speelde deze inwendige zachtheid hem parten. Buitengewoon veel- eischend was hij voor zijn ondergeschikten, doch waar noodig, was hij niet karig met lof en gaf hij zijn waardeering gaarne te •kennen. Nog heden ten dage kan men de mannen aanwijzen die onder hem geschoold zijn. Van van Heutsz ging een groote bekoring uit. Impulsief, en man van de daad, en van geniale invallen wist hij steeds dóór te dringen tot de kern van een hem voorge legde zaak. Zijn critiek was oprecht, onge zouten en raak. Hij oordeelde zonder aanzien van persoon of macht. En juist zijn geaardheid dwong een ieder tot be wondering en erkenning, en werd hij ge diend met groote trouw en aanhankelijk heid. Zijn beginsel valt op te maken uit zijn verslag als G.G. uitgebracht, na een bezoek aan Atjeh. Daarin zegt hij: „Op ons rust de dure pLicht om het volk, dat zoozeer door den oorlog geleden heeft), te doen be seffen, dat het ons eenig doel is, ons stre ven is, om rust, orde, veiligheid en wel vaart te scheppen en te handhaven. Hoof den en bevolking te doen gevoelen dat het kalme vredige familieleven, met rechtsze kerheid voor allen, zelfs voor den gering- sten man tegen het voornaamste HOOFD, onder ons Bestuur verzekerd is, en op deze wijze allengs allerwege de diepgevoelde overtuiging vestigen, dat ons Bestuur hen allen tot zegen strekt. Is hij in zijn stellingen geslaagd? Zeker. Doch men heeft zijn succes vernietigd. Ik herin-ner mij een achttal jaren, na dat van Heutsz was heengegaan gesproken te hebben met meerdere Toeankoe's (At- jehsche Hoofden). Zij allen getuigden vóór van Heutsz. Hoeveel tientallen van Hoof den kwamen niet op het Gouverneurs-kan toor te Koeta Radjah, bijna dagelijks, om advies, hulp, bescherming. En steeds wist de leerling van van Heutsz, oud Gouver neur A. N. H. Swart, dank zij de lessen van zijn grooten voorganger het schoone land in rust te behouden. Welke kunstwerken zijn in Atjeh, en in geheel Nederlandsch Indië niet tot stand gekomen? Welk oen durf en energie was er niet noodig de Berglijn van de Atjeh- tram aan te leggen onder vijandelijk vuur. Hoe vaak gebeurde het niet dat een kilo meter spoorweg den volgenden dag bleek te zijn weggesleept door den vijand. Er is in Indië een Tiitanenwerk verricht En wanneer in onze dagen socialisten en communisten ijveren voor zelfbestuurs- recht in Indtië, zonder ook maar iets van dit land te weten, zonder eenig besef van hetgeen zij zeggen, vragen wij ons af of Goede Hemel! Ik zou geven om dat roodharige schepseltje!Je kunt wel eens pret hebben met haar, maar ik begrijp ook niet, wat je nu in haar ziet, dat je zulke goede vriendinnen bent! Sommige mannen vinden, dat er een groote bekoring van haar uitgaat maar zij voelt verbazend veel voor jou. Ik zal wel een anderen echtgenoot voor haar zoeken. Alan zou, dunkt mij, een geschikte partij voor haar zijn. En Leo liep cr in. Ik zal je helpen, Kate; wij moeten hem en Ben van elkaar houden en hèm en Olive zooveel mogelijk samen brengen, ten minste, als wij kunnen! Intusschen had Trevelyan een eigenaar dige ontmoeting gehad. HOOFDSTUK X. De forellen beten eerst langzaam aan, maar toen deed hij ook een goede vangst, zoodat hij tegeni kwart voor tweeën een prachtig zilveren elftal bij elkaar had. Alan keek eens op zijn horloge en voelde, dat hij honger begon te krijgen; het was ook al later dan het gewone uur voor den lunch op den Hall, en, als hij zich nu recht streeks daarheen begaf, zou het nog drie kwartier te laat zijn. Ik heb zoo half en half lust, om bij den molen een boterham met kaas en een glas melk te vragen, dacht hij. Want het is hier zoo heerlijk en mijn vangst is nog niet groot. Hij werd' echter in zijn droomerijen ge stoord door het geruisch van zijde, en, toen hij opkeek, zag hij Miss Morrison, die daar juist te voorschijn kwam bij het plekje, waar hij zat. Zij droeg een ouderwetsehe japon met strooken, een grooten zonnehoed en een wilt sjaaltje over de schouders geslagen. In de eene hand hield, zij oe onmisbare, bran dende kaars en in de andere een boek. zij niet beter zouden doen de Zelfbestuurs geschiedenis van vóór een eeuw te lezen. Indië heeft nog steeds leiding noodig Helaas heeft hier de verantwoordelijke taak een schok gekregen, omdat men die taak niet begreep, niet kende. Wij komen daarop terug in een volgend artikel. Alleen zij die de schoonheid van Insulin- de kennent, en het Indische volk hebben leeren waardeeren en liefhebben, kunnen aanvoelen wat het zeggen wil zulk een land te zien afdalen naar een ondergang. Om dit te voorkomen, is geen enkele maatregel hard genoeg, geen kastijding te zwaar. NLEVEEN. TWEE VAN DE NIEUWSTE MODELLEN. Een eerste indruk van de nieuwste voor- jaars-modecollecties versterkt de opvatting, dat het zwaartepunt van de mode ook in het komende voorjaar voor een groot deel zal liggen in de mouwen. De verscheiden heid van mouwen schijnt welhaast nog te zijn uitgebreid- Naast de gewone rechte, gladde mouwen zien wij allerlei andere modellen. Ook zeer veel raglan. De pof mouwen worden op allerlei nieuwe manie ren toegepast, doch meestal treft men de ruimte bovenaan aan. Verder ziet men drie kleurig gebonden. Verschrikt stond zij stil op het zien van dien „visscher", die intus schen beleefd was opgestaan en de pet af nam. O. ben jij 't maar, Bruingezicht? Ik dacht, dat je een vreemde was. Wat doe je daar?Aan 't visschen vangen?. Arme kleine, onschuldige visschen. O, jou bruut 1 En in haar verdriet en verontwaardiging liet zij boek en kandelaar vallen. Alan raapte ze beide op. Het spijt mij zeer, dat ik u zoo kwets in uw gevoelens, Miss Morrisou, zei hij vriendelijk. Had ik geweten, dat u kwam, dan zou ik ze niet zoo open en bloot hebben laten liggen! Jav mijn gevoelens heb je gekwetst, maar die arme diertjes heb je doodelijk ge wond in hun teere lichaampjesJij voelt het, als je een speldeprik krijgt, hè? Ik wil dan wel eens zien, wat voor gezicht je nu zet! En rood van verontwaardiging en met vlammetiden blik uit de doordrin gende oogen haalde ze een groote speld uit haar sjaaltje en krabde hem daarmee over pols >en hand,, dat het bloed er uit liep. Dat voel je, hé? Dan kan je begrijpen, wat 'n schrijnende verwoesting jouw angel aan richt in het vleesch van die arme visschen! Trevelyan keek eerst even naar zijn hand en richtte toen weer den blik naar haar., en, terwijl hij dacht, hoe Ben hem had verzocht, toch altijd vriendelijk te zijn voor het arme, deels ontoerekenbare schepsel tje, antwoordde hij kalm: Ik hoop, dat ik de vischjes al even weinig leed heb gedaan als u mij! Maar die arme diertjes zijn bestemd' voor ons voed sel en op de een of andere wijze moeten ze gedood worden. Voor voedsel! Voedsel! herhaalde zij en nam teeder de zilveren forellen één voor één op. Dat is al, waar jullie mannen op bedacht zijtZijn ze dood? kwart mouwtjes met ruimte aan en even on der den elboog en dan halverwege den om derarm eindigend in een manchetje van lingerie. Voorts korte ballonmouwtjes ruim aan den schouder aangezet en uitloopend in een groote balJon halvtrwege den bo venarm. Onze teekening geeft nog een paar andere modellen weer. Het rechter model bijv. laat één van de nieuwe toepas- sngen zieni, n.1. mouwen van donkere stof op een japon van lichte stof. Het linker model geeft ook een bijzondere mouw tt zien, doch ook met de ruimte van boven, terwijl het japonnetje uit de steeds in po pulariteit toenemende twee klenren-combi- natie bestaat. Bij beide modellen ziet men tevens, dat de taille iets lager valt dan voorheen, hetgeen ook een van de nieuw ste mode-kenmerken is. Er zullen verder in het nieuwe seizoen veel gekleurde, geruit-en of gestreepte sjaals gedragen worden, terwijl de knoopenmodc in volle kracht doorzet. Men ziet knoopem- garneeringen, waarbij de japon vaat den hals »t aan den rokzoom van voren met een .ange rij glimmende knoopen is bezet. Of vel, men' treft op den rug aan den linker kant van den h-als tot onder de taille een nj dicht opeenigczettc knoopen met knoops gaten als garneering aan. Zoo ooit, dan i» op het oogenblik wel de mode-leuze: „Levi de knoopen!" L O E S. Tafelzilver of gewone messens waaraan een vusch- of uienlucht is gekomen, welke er door het snelle wasschen in zeepsop niet af is gegaan, zet men wel een nacht in aarde of asch. Men kan ze echter na het afwasschen ook boven een rookende turf houden. Nog een andere methode is, ze in een bak met water te leggen en daarin een kooltje te doven. Vervolgens naspoelen RECEPT. GEHAKT ZONDER VLEESCH VOOR 4 PERSONEN: Voor dit smakelijk gerecht neemt men 2 sneden bruin brood, 6 middelmatige, groote, koude aardappelen, 2 eieren, 1 ui. wat peper, nootmuskaat en zout, 2 theele pels maggi's arom, 1 eetlepel tomatenpu- rée en ongeveer 1 ons boter. Eén van de eieren kookt men hard. De sniden brood overgiet men met wat warm v cr on wrijft ze goed fijn en drukt er het c ertoifóge water uit. Het brood werkt men v_'j flink door elkaar met de fijngemaakte aardappelen, het in stukjes gesneden harde ei, de kruiden, hot zout, de maggi's aroma, de tomatenpuree, het fijngehakte uitje en het rauwe ei. Het deeg (dat goed stevig moet zijn) verdeelt men in tweeën en maakt er twee balletjes van. Deze wentelt men in paneermeel en braadt ze op de gewone wijze met de boter (ongeveer uur). Dc jus maakt men dan rvog af met een scheutje water. Misschien zullen ze in het water weer bij komen. En ze zou ze alle teruggeworpen hebben, als hij zich niet even naaT haar overgebo- gen had en dit verhinderde: Neen, M-iss Morrison, ik zal er geen meer vangen: tenminste voor vandaag niet; maar ik kan niet toelaten, dat u het genoegen van dezen ochtend voor mij be derftJa, genoegen. Madam. Ik zal ze zóó leggen,, dat u er zich niet langer aan hoeft te ergeren! Hij verborg ze onder, een paar groote bladeren, die daar dichtbij groeiden, en. terwijl hij naast haar ging zitten, begon hij zijn hengel uit elkaar te nemen. Wat zegt je vrouw wel van zulk een gevoelloosheid? Ik heb geen vrouw,, Miss Morrison. O, ja, je hebt gezegd, dat je onge trouwd was. Nu, Bruingezicht, let op mijn zeggen: als je een vrouw krijgt, dan zal het een Barbare zijn! Ja? Dat denk ik niet. O, ja. toch! En dat zal mij echt genoe gen doen. Dank u. Weet u wek Miss Morrison ging hij voort, op vertrou wel ijken toon, want hij amuseerde zich evenzeer, of hij met een verwend kind te doen had, ik heb eergisteren waarlijk den indruk gekregen, dat u mij wel graag lijden mocht? Omdat ik dat toen nog niet van je wist, maar ik zou met genoegen den heelen hengel en alle toebehooren aan stukjes knippen en ik verzeker je, dat ik het ook wel doen zou, als ik mijn schaar maar hier had! En als ik het dian nog maar toeliet! Bedoel je daarmee, dat je geweld zoudt gebruiken, als ik dat „tuig" aanraakte?.... En dat nog wel een echte heer!Een. Maar, Miss Morrison, zou het niet even goed zeer ondamesachtig van u zijn, om mijn eigendom te vernielen? Wordt vervolgd Zijne Excellentie J. B. VAN HEUTSZ Gouverneur Generaal van Nederlandsch- Indië (19041909) NAAR HET ENGELSCH. 12) Je bent zoo slim als een mensch* spotte hij, maar als de ouwe heer mij niet helpen kan, dan jij nog minder! Dat denk je maar. In diep vertrou wen tusschen ons beiden: Vader en de kolonel deelen een geheim betréfféndé Benvenuto. Ik weet niet, wat het is, maar ik zal er achter komen en jou moet dit ook heel veel waard zijn. Maar als jij mij nu niet het een en ander vertelt, dan ik jou ook niet! Leo voelde zich getroffen door den. na druk, waarmee zijn. zuster sprak, en hij herinnerde zich nu ook weer, hoe zijn va der, zoowat een uur geleden, gezegd had; Als ik tot dien stap overging, dan zou- dlen zoowel de kolonel als Ben mij in m'n ge zicht uitlachen! Ik kan nu niet in bijzonder heden treden, maar neem dit van mij aan. Daarom achtte hij het verstandiger, Kate te raadplegen. Ik zie niet im, wat voor een geheim Ben kan hebben, begon hij, tenzijJe denkt toch niet, dat zii in het geheim ge trouwd is? Het kon zijn; de mogelijkheid be staat, sprak zij eindelijk langzaam, of schoon ik in waarheid' niet inziei, wanneer dit kon hebben plaats gehad. Als het zoo is, dan moet het dateeren van den tijd, voordat de kolonel thuis kwam en kan het wel een mésalliance wezen, waarover zij zich beiden schamen. O, maar dat geloof ik toch niet. Daar is Ben veel te trotsch voorl Zij is goed van vertrouwen en derge lijke meisjes worden dikwijls misleid. Kate, hoe kom je aan die ervaring? OJ, ik lees en ik luister en ik houd de oogen open; zoo moet ik de dingen wel hooren. Maar ze is niet getrouwd; of als dit zoo is, dan weet Vader het toch niet, want hij maande mij, om te wachten en geduldig •te wachten; en hij is zoo eerlijk, dat, als hij wist, dat er geen hoop was, dan zou hij dit niet gezegd hebben. Zie je, vanochtend heb ik Ben gevraagd. Waarom heb je dit gedaan? Wel, ik was zoo verlangend, mijn lot te weten. Maar je ging toch heel kalm met Alan visschen? Ja, maar we kwamen haar al heel gauw tegen. Ze was op de fiets en een oogenblik later reed ze weer weg. Alan staarde haar zoo verrukt na, dat ik dit niet hebben kon en dat ik een kwartier Jater zoo wat rechtstreeks naar Benvenuto toeging. En wat zei ze wel? O, ze bespotte mij! En hij vertelde alles, zcoals het zich had toegedragen. Maar wat bedoelde je, toen je zei, dat je wel begreep, waarom zij zoo onver schillig voor je was? Wel, ik meende Alan. Toch hadt je dit nooit moeten zeggen, want daardoor heeft zij den indruk gekre gen, dat Alan ook waarlijk voor haar voelt en dit moet zooveel mogelijk voorkomen worden. Je wilt er mij dan wel bij helpen, om te makenv dat Alan haar niet krijgt? Nu, je weet, dat ik niet veel geef om Beni, maar, als zij zich maar niet met mij 1 bemoeit), wanneer ze mijn schoonzuster wordt, nu, dan wil ik je daarbij wel hel pen. Maar vertel mij nu eens even dit: is het waarlijk mogelijk, dat je na al je op lettendheden dien kant uit toch niet geeft om Olive Antrobus?

De Soester | 1933 | | pagina 4