De Gud-Catholieken. Kooot Uw Gratie, uw naam is Vrouw! 9^ Rechtzaken boekhandel der N.V. Eerste ïoester Electr. Drukkerij O^Plaatseliik Nieuws^O Een paar jaar geleden had Ik het genoe gen bij mij te ontvangen een pastoor der oud-Catholieke kerk, tevens professor aan het Oud-Catholieke Seminarium te Amers foort. Het was naar aanleiding van een rede, door hem te houden in de Ned. Herv. kerk ter plaatse waar ik toen woonde, voor de afdeeling der Evangelische Maatschap pij. Die maatschappij stelt zich ten doel de bestrijding van het Ultramontanisme, of, men zou ook kunnen zeggen, van het R. Catholicisme, omdat het R. Cath. i nwezen Ultramontaansch is, de kerk en hare pries ters zich geheel richten naar de bevelen, welke zij ontvangen „ultra montes", van over de bergen, (wij denken hier aan de Alpen) uit Rome of van den Paus. Dat een oud-Catholiek priester ging op treden in eene afdeeling van de Evangeli sche Maatschappij geeft hetbewijs dat het oud-Catholicisme, het R. Catholicisme zoo- al niet vijandig gezind is, dan toch een an- der beginsel huldigt. Mij werd gevraagd van 't oud-Catholicis me 't een en 't ander te vertellen, wat ik nu doe. Doch ik begin met Het Jansenisme;, want al mag straks blijken dat Jansenisme en Oud-Catholicisme niet hetzelfde is, oud- Catholieken wenschen niet „Jansenisten" genoemd te worden, en terecht, valt het toch 'niet te ontkennen, dat het Jansenisme verwant is met, althans invloed heeft uit geoefend op het oud-Catholicisme. De naam Jansenisme is ontleend aan Cor- nelis Jansen, de zoon van een timmerman te Acquoy, een dorp bij Leerdam. Hij werd in 158ö aldaar geboren. Op 18-jarigen leef tijd ging hij in Leuven studeeren en werd tr lid van de orde der Jezuiten. Door en na een jarenlange studie van de werken van den bekenden kerkvader Augustinus,. werd hij van de leer van het Jezuïtisme afkeerig en trad uit de orde. Bij voortgezette studie bracht de eenvoudi ge timmermanszoon het eerst tot hooglee raar in de theologie te Leuven, om als bis schop van Yperen, in 1638, te sterven. Door zi;i uittreden, maar vooral door zijne bes.- 1 ing van het Jezuïtisme, had hy hevige aanvallen van die zijde te ver duren, at hem anderzijds een menigte aanh: ""trs deed verwerven, vooral in Fraai».4k e:. Italië. in een nonnenklooster by Ver3ailles, Port-Eojvx geheeten, verzajnelde jiy om zich mannen (en vrouwen) van stuuie, uie op) de letterkunde een grooten invloed henben uitgeoefend (Pascal o.a.) Toch leef Jansen, in weerwil /an zijn afkt i van het Jezuïtisme, de moeder-kerk get uw. Le godsdienstige vryneid, die ue I rot* anten voorstonden, was hem een n in 't oog. Door het dry ven van het Jezuitis'mo werden zijne geestverwanten, Jansenisten geheeten, u:t Frankrijk verdreven en vonr den ^en schuilplaats in ons vaderland, dat traditioneel een toevlucht is geweest voor vervolgden. Zij stientten in 172D' een theologisch seminarium te Amers foort in 1 (42 een aartsbisschoppelijken zetel te Utrecht; in 175(5 een bisschops zetel te Haarlem en te Deventer. De oud.Catholieken, die, hoewel zij geen Jansenisten willen heeten, stemmén met dezen overeen, doordat zij aan de leden hunner gemeenten veroorloven dén bijbel te lezen en de bisschopszetels van de Jansenisten overnamen, hun aartsbis schop woont te Utrecht, hunne bischop- pen te Haarlem en Deventer. Waarin ligt dan het verschil tusschen het Jaisenisme en het oud-Catholicisme; en waarom willen zij geen Jansenisten heeten? Het verschil ligt hoofdzakelijk in hun ne gehoorzaamheid1, of juister ongehoor zaamheid aan den Paus. En deze onge hoorzaamheid dateert van 1870, toen, 't was op den 18en Juli, de Paus officieel onfeilbaar werd verklaard en het leer stuk van 's Pausen onfeilbaarheid, in zake des geloofs der zedelijkheid, werd vastgesteld. Ai dadelijk verklaarden 200 hoogge plaatste geestelijken zich daartegen en verlieten onmiddellijk de kerkvergadering. De bekendste en beroemdste professoren aan de Catholieke faculteiten in Duitsch- land (de oud-Catholieke kerk is daar ook ontstaan) weigerden zich te onderwer pen aan een officieel onfeilbaar verklaar den Paus. In dien tijd was dat Pius IX. 't Was inzonderheid de Münchener hoog leeraar Döllinger, die de ziel der bewe ging werd. Hij won overal in Duitschland veld. Op zijn initiatief werd in 1871 het eerste oud-Catholieke congres gehouden te Mönchen, door 't welk de onfeilbaar heid der R. Catholieke kerk, tegen die van den Paus, werd geproclameerd. Slechts wat „overal, altijd en door allen" geloofd was, moest worden aangenomen als on feilbaar. Dit congres erkende dus wel, wy zouden zeggen, een onfeilbaar Christen dom, t.w. in Catholieken zin. Vandaar da* men zich oud Catholiek heette, men had zich ook hersteld-Catholiek kunnen noe men, met den Paus als erkend hoofd, doch niet erkend als onfeilbaar hoofd. De oud.Catholieken mogen van half slachtigheid niet vrij te pleiten zijn (zij hebben dit met zekere Protestanten ge meen), doch het is merkwaardig op te merken, hoe zij zich in den loop ider jaren naar h °rotestantisme gericht hebben Feitelijk .is hun verzet tegen een onfeil bare» I aus een protestantsche daad. Maar ook ;n .andoren zin, want behalve dat zij den .,oel ïogen lezen, wordt aan hunne geestelijken ook toegestaan te huwen. Ve le der nge oud-Catiiolieke geestelijken zijn gv.iuwd. En als ik mij niet vergis, wordt onder hen het avondmaal in twee vormen uitgereikt: brood en wyn. Dat oud-Catholieke geestelijken optre den in afd. van de Evangelische Maat- sch opij, bewyst eene vriendschappelijke ve; unud: - tusschen het oud-Catholicis me n i .otestantisme. Het getal hunner g!em ..een is hier te lande gering. In r 'Uschland zyn meerdere, zoodat wij ons va i hun voortbestaan verzekerd mo gen houden. U. DE OPENBARE SCHOOL ALS SCHOOL VOOL ALLEN. Geachte Reactie, Het Bestuifl®an de Afd. Soest van de Vereeniging Volksonderwijs verzoekt U beleefd, eenige plaatsruimte in uw blad te willen afstaan voor het volgende. Nu vele ouders binnenkort voor de be langrijke vraag zullen komen te staan: „Kaar welke school zal ik mijn kinc zenden?", wil het Bestuur van V.O. hét gaarne wijzen op het bestaan der drie Openbare Lagere en de Openbare Mulo- school in onze gemeente. En wanneer niei de aandacht gevestigd wordt op het open baar onderwijs, dan geschiedt dit, omdat thans meer dan ooit getracht moet wor den, de algemeene volkseenheid én volks ontwikkeling te bevorderen en daardooi onze volkskracht te vermeerderen. "Di Openbare School is de eenige school, dl dit tot taak stelt en die daartoe pok ir. staat is, omdat op die school plaats it voor alle kinderen zonder onderscheid De groote verdeeldheid van ons volk kar niet anders dan de volkskracht vermin deren en die verdeeldheid begint al düt deel van het Nederlandsche volk, da ruim vijf jaar is! Terug naar de vroegere eenheid beteekent: herstel van onze kracht. Maar ook om practische, om finanti ëele redenen, is „Terug naar de eenheid." een gebiedende eisch. De groote split sing van ons onderwijs is duur. Vele klei ne schooltjes kosten meer dan ééri groote (terwijl bovendien pp een groote school het onderwijs beter tot zijn recht komt dan op een kleine). Het plan-Welte: stelt dan ook als bezuinigingsmaa'trege' voor: e&ncentratie. Concentratie va: scholen zal de zoo noodige daling van on derwijskosten .geven. Welnu, de bezuini ging kan verkregen worden, als mengaa, concentreeren, zooals V.O. dat zoo graag zou zien: Alle richtingen geconcentreerc op de Openbare School! Behalve deze twee argumenten die voor de Openbare School pleiten, zijn er nog vele andere. Het zou echter misbruik ma ken £ijn van de goedgeefschheid van „De Soester" als we die alle gingen opsom men. Liever raden wij de ouders, die binnenkort zullen hebben te beslissen over: „Welke School?", aan: Gaat U eens met het Hoofd der Open bare School spreken (Beetslaan, Kerke- buuf't) vraagt eens aan het secretari aat V.O. wat lectuur aan! Of: meldt even aan den secretaris,da! U een bespreking wenscht. Gaarne zal éér der V.O. propagandisten U bezoeken.! Maar vooral: Overdenkt goed, wat U doet Hartelijk danken wy U, redactie, voor de opname van dit stukje. Het Bestuur Afd. Soest V.O. Secretariaat: Birktstraat 18t Geachte Redactie! Beleefd verzoek ik U opname in Uw blad van onderstaand artikel. In dit blad van 4 Februari j.1. komt voor een stukje betreffende het Anti-Revolutio- nalr-Instituut afdeeling Soest. Hierin worden verschillende onjuistheden verteld, o.m. dat het krachtdadig optreden dier vrijwilligers in ons land de revolutie had verhinderd in 1918. Mij dmnkt1, dit behoeft geen nader betoog, de massa was nog niet verstandig genoeg, en de vrijwilligers prat gaande op hun uni form waar dat soort menschen zich zoo groot gevoelen,, konden tot hun spijt het weer uittrekken, en weer aan hun dagelijk- schen wreedzamen arbeid terugkeeren. Wat nu betreft Rusland, waar is deze re volutie uitgegroeid? Het is toch bij elk pro bleem van belang dat men eerst de oorzaak weet voordat men beoordeelen mag (de on- dergeteekende Res. Off. doet goed zijn geest met deze stelling te venrijken). Ieder die de geschiedenis nagaat weet, wat voor een revolutie is vooraf gegaan, (zie de Fransche en Russische) hiervan is een verbittering van het volk de voorlooper geweest. Het Czarisme om ons tot dit te bepalen, bracht voor een ieder bekend een geeseling over de bevolking die jaren duurde, totdat de band zoo strak was gespannen, dat hij spatte en de chaos kwam. Maar dwingt het een ieder mensch, dat weldenkend is, onverschillig met welke ge dachte men bezield is geen bewondering af dat men daar in zoo'n korten tijd, en een rijk van zulk een omvang, zoo'n snelle or dening heeft gebracht, terwijl de bevolking voor 70 analphabetisch was. Zie daar nu de geweldige technische wer ken, te veel om op te noemen, volkshuis vesting, en het krachtdadig werken voor het levenspeil van de bevolking omhoog te ha len, terwijl werkloosheid vreemd is in de- ze. In welk land van Europa vindt men dit, en de orde waar zoo op geroemd wordt, hoe is het daar mee gesteld. De voorbeel den voor het grijpen', zelfs deze afgeloopen week is bekend geworden door 't optreden van het Marine Personeel. Men is toch wel eenstemmig eens en dit zijm woondlen van een oud-minister „dat bij voldoende vrijheid er toch tucht kan zijn. zonder dat het volk verbitterd behoeft te worden. Daarom gaat het niet aan, om maar een leger „slagers" bij elkander te roepen, om het kapitaal te beschermen, terwijl de stumpers die door het spook werkloosheid jaren belagend zijn, om die, nadat zij ge noeg van hun berusting, steeds hun hand op moeten houden, dat hun eenig geld wordt toegediend, voor hun gezin en zich zelf in leven te houden., nog daar gelaten hoeT af te willen slachten, de massa dient toch uit te maken hoe, en-niet de enkele machthebben den. Het gaat daarom niet aan om deze stak kers eindelijk vol van ellende in opstand komend, voor deze enkele machthebbers af te maken, gezien op een wijze als in den oorlog. Bedenk goed gij burgerwacht Of- ficiertje, dat dit ook menschen zijn, gescha pen door de natuur of hoe men het noemen wil. Tracht daarom boven als Mensch te zijn en als Mensch te leven, en gij geloovigen leest Uw heiligboek. Soest, 6 Febr. 1933. v. d. B Geachte Redactie. Beleefd verzoekt ondergéteekende een plaatsje voor onderstaande in uw veel gelezen blad. Als bewoner vart den Nieuwe weg, by- na gedurende 5 jaar, ben ik, en peer ze ker vele medebewoners met my in hun nopjes met het nieuwe wegdek, maar wat de rioleering betreft is deze niet in orde. Als er een flinke sneeuw- of regenbui is gevallen, hebben zich op vele plaatsen voor de tuintjes groote waterplassen ge vormd die daar dagen blijven als de zon niet mede helpt, om ze te verdrogen. Nu is het maar te hopen voor de gemeente dat alle termijnen voor vernieuwing Nieu- wewegBeukenlaan nog niet zijn betaald, Jan is er tenminste nog eenige druk uit te oefenen op de aanneemster, om de zaak in orde te maken. Verder is de vraag of er langs het fietspad niet een rij boomen wordt geplant, daar van den zo mer nergens schaduw zal te vinden zyn, ?n de huizen (de verf) er danig van zal lijden. Hopende dat een en ander nog ver holpen kan worden. Hoogachten, Hoogachtend. Nieuweweg 15d, Soest. KANTONGERECHT IE A'FOORT. Heden alweer koorzang der philapor- co's., de varkensvriemien, die hun vrijheid als 'Nederlanders niet aan banden wilden zien gelegd door de 'Centrale. Een kwam zelfs voorlezen een schrijven namens dr. Colijn, waarin zwart op wit stond, dat men niet te teekenen had als lid der Centrale,' wanneer men niet im de gelegenheid was gesteld de statuten te lezen. Ja, dat is dikke waarheid. Een ander, eveneens opkomend voor eigen geval, sprak magnifiek en zijn rede nam den vorm aan van prediking. En met flakkerende oogen en vuistslag op het hekje als op den kansplrand, wees hij den Kantonrechter er op, dat Z.E.A. ook voor zijn rechtspraak eens rekenschap had af te leggen. De serie ving aan met een Soester ge val, een geval van twee varkens doen ver voeren naar Amersfoort Twee ongestem pelde dieren. Ze zouden komen stempelen,* maar na acht dagen waren ze er nog niet geweest. En de varkens waren verkocht. Nader onderzoek volgt in deze zaak van H. V. te Soest. Na dit geval van vervoeren, kwamen de 143 voor het.houden van varkens met kui- sche ongerepte ooren. Mr. Steneker, de bekende verdediger in deze streek van verzet, had 27 gevallen de hand boven het hoofd te houden. Hij be paalde zich tot het verzoeken van nog la ger vonnis dan de gebruikelijke f 20. Reeds tweemaal had hij voorheen pleidooi ge voerd. Het mocht ni£t baten. Het werd weer eisch van f 5 per varken in doorsnee met vonnis van f 20 voor eiken delinquent. Slechts eens hoorden we f 5 opleggen. Het was voor een bekeerling, thans lid der Cen trale. Voor eigen geval en voor een ander waar hij als gemachtigde was aangewezen, sprak de heer H. Geurts, wonende aan de Glind, gemeenteraadslid van Barneveld. Zijn plei dooi gold tevens voor nog 22 anderen, in de zaal aanwezig. Het was te begrijpen, dat men hem daar voor gekozen had. Een half uur ongeveer voerde hij het woord en deed het wat best. Als kernzin van zijn spreken was wel, dat deze varkenshouders hier stonden als re bel. En toch erkenden-zij van harte het „Bij de gratie Gods." Waren zij op de Zeven Provinciën geweest, hij zou niet gegaan zijn. Ze stellen prijs om te zijn echte Neder landers. Die echter onderzoeken vóór ze hun naam zetten. Het doel der Crisisvar- kenswet is goecf, maar de uitwerking! Er waren wel andere wegen geweest, die niet tot verzet zouden geleid hebben en de Crisisvarkenswet zou wel als een kaarten huis ineenvallen. En de Centrale is goed voor wie ermee een positie kregenl Namens al degenen-, waar hij voor sprak, verzocht hij de zaak curieus te onderzoeken. Dat onderzoek zou wegblijven. O.Mk en Rechter wezen er op, dat beoordeeling der wet niet aan hen was. Ze hadden slechts te oordeelen over de toepassing. Zoo bleef het als voorheen f 20 of 10 da gen voor ellken overtreder. Een liep dit tweemaal op', een Hooglan der. Eenmaal voor in December het houden van 17 varkens en een/maal voor het doen vervoeren daarvan in Januari. Een ander patiënt klaagde, dat hij gisteren opnieuw verbaal had opgeloopen voor hetzelfde span, waarvoor hij nu terecht stond. Om nogmaals op den geachten spreker H. Geurts tefug tè kdmen. Deze sprak met veel gewichtige zinswendingen en sprak lang. We begrepen thans, dat een stenogra fisch verslag van den Barneveldsche ge meenteraadszitting een dikke brochure vormt, want daar zetelen sprekers, die nog meer adem loslaten dan de heer Geurts. UITSPRAKEN KANTONGERECHT Venten in Soest zonder vergunning: M. van 't H. Amersfoort f 2 of 1 week tucht school. Wielrijden.'onder invloed alcohol: D. van 't K. Soest f 25 of 10 dagen. Varkens houden zonder oormerk: G. J R. te Soest f 20 of 10 dagen. bij den v. Weedestraat 7 DIRK BROECKMAN t Den 23sten Februari 1933 overleed plot seling hier ter plaatse in den leeftijd van 58 jaar,, de bekende beeldhouwer Broeck- maa Voor de Nederlandsche beeldhouw kunst beteekent dit een groot verlies, en zij, die het voorrecht hadden met zijn kunst in aanraking te komen, weten wat met de zen kunstenaar, die te bescheiden was, om zich aan de wereld te doen gelden, is heen gegaan. Zijn boetseer- en houtsnijwerk kenmerken zich, door een nobele eenvoud en sterke waarheidsliefde en een enorm vertrouwen in het goede en ware in alles wat leeft, welk geloof de grondslag was, voor heel zijn liefde voor de natuur. Hoe rustig en waarheid getrouw waren zijn portretten, die hij in -was of klei boet seerde. Hoe werkelijk levend waren zijn dierfiguren, als waren zjj in het volle le ven: ieder oogenblik gereed zich weer te gaan bewegen. En dit alles was als het wa re gedrenkt in zoo'n pure zuiverheid, die alleen die menschen kenmerkt die zoo heel dicht bij de bron van het leven staan, dat het voor ons een wonder schijnt. Zijn kunst kwam onmiddellijk voort uit zijn leven. Er zijn maar weinig levenskun stenaars zooals hij, waarvoor het heele le ven één blijde schoonheid was, en onder deze zijn er maar weinig, die het bij de gra tie Gods verstonden ons in hun kunstschep pingen, ook iets daarvan deelachtig te doen worden. Met hem ging heen een nobel en goed mensch, een man die steeds het goede zocht en vond, die met zijn groot vertrou wen in het goede, dat steeds zal zegevieren, menig jongere een voorbeeld gaf. AANGIFTE VAN LEERLINGEN OPENBAAR ONDERWIJS Wellicht zullen velen zich afgevraagd hebben, waardoor het komt, dat de nieu we cursus der openbare scholen, die vroeger altijd 1 April begon, verleden jaar op 1 Mei aanving, terwijl de datum voor dit jaar op 1 Juni bepaald is. De gedachte, die aan deze verandering ten grondslag ligt, is een zeer zuivere. De scholen hebben tot taak, om, behalve op te leiden tot het Leven, de kinderen1 klaar te maken voor diverse inrichtingen van voortgezet onderwys: II.B.S., Ly ceum, H.H.S., enz. Wanneer nu de cur sus der la.gere school op 1 April eindigt en die der middelbare school op 1 Sep tember begint, is er voor de leerlingen, die van de lagere naar de middelbaren school overgaan, een tusschenruimte van vyf maanden. Ten einde nu te "oorkomen, dat die kinderen vyf maanden „leeg" loopen, of genoodzaakt zijn, hun laatste jaar op de lagere school nog eens gedeel telijk over te doen, is er besloten, het cursusjaar der lagere school te stellen van 1 Sep. tot 31 Augustus. Er waren echter vele bezwaren verleden jaar, om die verandering zoo maar in eens te doen plaats hebben.. Beter werd het geoor deeld, dat geleidelijk te doen: vroeger 1 April, verleden jaar 1 Mei, dit jaar zal net 1 Juni zyn en het volgend jaar 1 September. Ook voor de M.U.L.O. school is een cursus van 1 Sept. tot 1 Sept. te verkie zen boven die van April tot April, ómdat de M.U.L.O.-examens vlak vóór de zo- mervacantie afgenomen worden. Evenals bij de invoering der vrije Woensdagmiddag en de afschaffing van de vrije Zaterdagmorgen, die eenige jaren geleden plaats hadden, heeft de openbare school ook met de wijziging van aanvangs datum dus een onderwysbtlang op het oog gehad. BAZAR CHRISTELIJKE FRÖBEL SCHOOL Donderdagmiddag te 2 uur werd in de de groote zaal van Religie en Kunst een oazar gehouden die er wezen mocht, er waren een massa artikelen uitgestald, gedekt door de Vaderl. Driekleur. Er wa ren o.a. te koop foto's, 'dameshandwerken, oaby-artikelen, merkartikelen van diver se firma's e..d. Voor attracties fungeer den het raden van den naam van een pop, de verjaardag van den pop pendokter, de zwaarte van een fruit mand en natuurlijk de grabbelton. Toen alle belangstellenden hadden plaatsgeno men, nam door ongesteldheid van Ds. Groeneveld, Ned. Herv. pred., Ds, S. Wouters, Geref. pred. het woord en liet zingen Psl. 25 6, ging voor in gebed en las daarop een gedeelte uit Lucas 18. Na het welkom te hebben toegeroepen, verklaart spr. den tekst waarin gespro ken wordt van afschuw van den Fari- zeër, en de aanmoediging van-den Tolle naar, verder wordt er gewezen op het gaan van de kinderen in de prille jeugd naar Jezus. Dit laatste bedoelt ook de Christelijke Fröbelschool, die de kleine kinderen reeds vroeg wijzen op Hem en dit in alle vr y moedigheid gedaan wordt door juffrouw Sneltjes en haar helpster. Spr. dankt verder voor alle médewerking en dat koopers en verkoopsters gedach tig zullen zijn dat het alles geschiedt uit liefde tot Hem. Spr. dankt H.M. de Ko ningin-Moeder, welke blijk gaf van haar belangstelling door een gift af te staan groot Ï50.—Deze bazar was noodig, daar de finantiën dreigden achteruit te gaan. Spr. dankt allen, die hiertoe heb ben medegewerkt om deze bazaar te doen slagen. Nadat door de leerlingen der Frö belschool onder leiding van de onderwij zeres een paar spelletjes waren uitgei- voerd, werd de bazaar voor geopend ver klaard, direct was er de noodige belang stelling. Moge de recette de verwachting overtreffen. OPENBARE VERGADERING De afd. Soest van V.O. is het mogen gelukken, een harer Hoofdbestuursleden bereid te vinden, a.s. Vrydag alhier een spreekbeurt te vervullen. De heer R. v. Gaasbeek zal inleiden hat onderwerp; „De Neen maar! Wéér gaat het toch henen? Jas, broek, vest en heerenhoedl 'k Kan mij heusch maar niet begrijpen, Wat het einde wezen moet. Eerst de kort geknipte haren; Daarna kwamde cigaret; Toentoen werd bij ieder pasje. Wandelstokje neergezet. Schaatsenrijden, ski en tennis, In costuuin met een plus-four; Dame van Heer onderkennen. Werd, toen al, een hééle toer! Dochdat is nog niet voldoende; ,.'*k Wil steeds méér nog op een heer In mijn doen en laten lijken"; „Dat is '«t leukst wat ik begeer-" Zóó denkt thans de „jonge dame"; En zij wandelt joviaal, Met een „bol'' of „hooge zijden", Naar de „Soos" of 't „Club-lokaal"I Straks ziet „ze" een „heeren-kennis", Die reeds lang „haar aandacht" heeft; Zou hij eind'kijk „zich verklaren", Denkt En terwijl „zij" beeft Van vervoering dra te wand'len Ente luist'ren aan zijn zij, Gaat hijzonder haar te kennen Of te groetenstug voorbij J^, mijn' lieve jonge dames: Dat 's ;,de risico van 't vak"! Wilt toch „vrouwelijk" steeds blijven' Kleedt U niet in heeren-pak! Pronkt nietmet andermans „veeren,"! Die diaarbij U leelijk staan Hij en zij die combinatie, Doet juist zoo weldadig aan! AD REM Nadruk verboden. Openbare School een school voor al len", waarna gelegenheid zal bestaan tot gedachtenwisseling. Om zijn belangrijkheid mogen we ge rust zeggen: Deze openbare vergadering een vergadering voor allen! „FREONSKIP EN IENFaLD" TE SOEST Genoemde Friesche club hield een leden bijeenkomst op Donderdagavond om 8.30 uur in de groote zaal van hotel Eemland, welke maar matig bezocht was. Te onge veer half 9 uur opende die heer J. Roorda de bijeenkomst en roept den leden en gasten uit Hilversum van „het Heitelan" en „Noch en Wille" het welkom toe. Spreker roept daarop de clementie in voor de dilet tanten daar-de veféertiging zeer is gehan dicapt door ziekte en overlijden onder de spelers en speelsters. Vervolgens wijst hij op het feit'dat binnenkort te Utrecht het 10-jarig bestaan wordt gevierd van den Bond van Friesche gezelschappen buiten Friesland, en dat op 25 Mei e.k. een auto tocht wordt gehouden door de leden van de gezelschappen uit Utrecht, Amersfoort, Zeist, Hilversum en Soest. Nadat hierop het le en 4e couplet van het Friesche Volks lied was gezongen, begeleid door het duo Stalenhoef, dat ook de pauze verzorgde, werd ten tooneele gevoerd „Boer Seadsma en zijn vrouw" of „Hoogmoed komt voor den val." In dit 4-bedrijvig tooneelspel van M. Miedema maken wij kennis, met een boerenechtpaar dat boven zijn stand leefde, en huis en lof overlaat aan den broer van de vrouw en aan de dienstbode die beiden door Amorspeil zijn aangeraakt, de eerste is een hechte steunpilaar voor de tweede, vooral in moeilijke tijden. Nu heeft de boerin, door die volgens haar ongepaste verhouding, niet veel met haar dienstbode op en belasterd haar, ja, beticht haar zelfs dat zij een gouden armband heeft gestolen; die echter door. haar achterover is gedrukt 6m de drukkende schuldenlast te voldoen. Behendig stopt zij de band tusschen de kleeren van de dienstbode die vertrekt. Het onderzoek door den veldwachter heeft plaats, maar gelukkig wordt de ware schul dige ontdekt. De boerenknecht en de dienst bode krijgen elkander, wat de hoofdzaak is. Er is goed geacteerd, veel genoten en ge klapt. Tot slot een gezellig bal. SOESTER HARMONIE P. V. O. De Soester Harmonie gaf voor hare do nateurs een concert in de groote "zaal „Eemland", mede bijgewoond tot aan de pauze door den heer Burgemeester. Te ongeveer 8 uur opende de praeses de lieer A. O. Dammers den feestavond, roept al len het welkom toe, in 't bijzonder den heer Burgemeester en wenscht allen 'n prettigen avond. Daarop kreeg de dirigent de heer H. Kok Sr. uit Zeist gelegenheid het kunnen van zijn mannetjes te toonen. De eerste marsch „Uncle Sammy" klonk pittig, het applaus was dan ook meer dan verdiend, de verdere nummers deden hét ook heel goed, vooral de soli in de „Tann- hauzer-Fantasie" door den heer Sitter naar voren gebracht. Ook dit koor had met ziekte te kampen gehad, waardoor 't niet kon geven wat het anders wel pres teert. Tusschen de nummers door en na de pauze trad de heer Louis Holst uit Hil versum voorhet voetlicht met een serie voordrachten, welke door hem grooten- deels ten beste gegeven waren op den feestavondvan „Esvac"daarom zouden wy hem willen adviseeren, kom als gij wederom optreedt in Soest, met een an der programma, aan velen waren de voordrachten bekend. Ook na de pauze gaf het corps en de humorist van het hunne ten beste, vermelding verdient van het corps „Valse" van L. Montagne. De dirigent heeft zyn mannetjes aan een touwtje, de leiding was muzikaal en pit tig. Na afloop van het concert werd de plaats ingenomen door de Jolly Band, on der leiding van den heer Huigen, welke voor balmuziek zorg droeg, de leiding

De Soester | 1933 | | pagina 2