VOOR EEN BRIL inbinden van Uw BOEKEN De wereldmisdadiger STALIN Eigen graf gegraven J. L. HOKSBERGEN G. VAN DUIN Bolsjewistische propaganda op vreemde schepen. Binnenland p© w Ook voor het dragen wij zorg aan het werk. die hd zijn van dt SDAP, gevTaagd wat zij zouden doen, waneer d«e Regeering tegen over de SDAP kwam te staan. Dies is de SDAP door het dolle heen. Wij stellen hiertegenover, dat wie hier ook recht van critiek zou kunnen hebben, de SDAP niet. Haar Ministers hebben bij onze ooster buren salarisverlagingen gesanctioneerd, zelfs per noodverordening, dus buiten het Parlement om. Hiaar Ministers hebben op stand tegen hun gezag neergeslagen op een wijze, die Noske, den commandant van le ger en vloot, den bijnaam van „bloedhond" deed verwerven. De rose arbeiderspers bracht zelve dezer dagen, toen de heer Nos ke door de Hittler-regeering aan den dijk was gezet, in herinnering, hoe Noske ia de roerige dagen van 1918 aan de socialis tische regeering, die een beroep op hem deed om den opstand te onderdrukken, ten antwoord gaf: „Vooruit dan maar, iemand moet de bloedhond worden en ik schuw de verantwoordelijkheid niet." Den socialisten past dus eenige beschei denheid. Maar er is méér. En wij blijven nu maar gemakshalve in hetzelfde buurland, dat zoo volop gelegenheid bood om socia listische regeerders te leeren kennen. Wij zeiden het reeds: de Minister van Defensie heeft eenige maatregelen genomen in het belang van den aan hem toevertrouwden dienst. De bladen der rose pers zijn ten on zent niet stopgezet, de rose ambtenaren zijn niet ontslagen niets daarvan. Alleen maar weigert de verantwoordelijke bewindsman de antimilitaire hetz-bladen onder de mili tairen verspreid te zien en hij wil zich er van vergewissen, dat hij ook dn tijd van conflict op zijn ambtenaren zal kunnen re kenen. Heeft de socialist het recht hiertegen te toornen? Allerminst De socialistische Ministers hebben bij on ze oosterburen nog heel wat anders aange durfd. Onder gejuich van „Het Volk" heeft het rose bewind in Berlijn keer op keer de verschijning van nazi-bladen verboden. Dat ging niet slechts om toelating iin kazernes e.d. Neen precies als nu Hitler onder het gebrul der roode heeren met hun bladen doet hebben de socialistische machtheb bers bij iedere gelegenheid hun felste te genstanders monddood gemaakt. En nim mer las men daartegen één woord van cri tiek irn dezelfde bladen, die nu de razernij nabij zijn. Dit voorzoover de pers betreft. Wat mi de vrijheid der ambtenaren aan gaat, hiermee is het, zoo mogelijk, nog er ger. In Nederland mag een ambtenaar vrijelijk de richting aanhangen, welke hij wenscht en zijn positie is veilig, mits hij zijn plicht doet tegenover het land, in welks dienst hij is getreden. Zien wij nu alweer even over de grens, dan ontmoeten wij de socialisten, die een ware dictatuur over de ambtenaren uitoef enden. Het was het rose bewind in Pruisen, het was de leider der sociaal-democraten aldaar, de heer Seve- ring, die alile niationaal-socialistische ambte naren uitwierp en den ambtenaar verbood lid te zijn van de partij, wier leider thans Rijkskanselier is. Men behoeft daarvoor waarlijk niet tot in een grijs verleden terug te grijpen: en/kele kwartalen geleden slechts vierde Severing's dwingelandij nog hoogtij. In den zomer van verleden jaar is daarin verandering gekomen. Het bewind-von Pa pen hief op het besluit van het Pruisische staatsmiinisterie (Severing), waarbij aan ambtenaren verboden werd lid te zijn van Hitler's partij. En wij zijn het nog niet vergeten, hoe het betreffende telegram van het Wolff-bureau in onze rose pers versierd werd met het evenjuiste als welsprekende opschrift: afbraak van Severing's werk. Men ziet, wat de leuze „vrijheid", welke onze socialisten ook al uit Duitschlamd heb ben overgenomen, bij deze heeren beteeT kent: vrijheid voor ons, onvrijheid voor onze tegenstanders. Maar men ziet ook uit hetgeen wij hier boven aanstipten, dat al wat onze Regeer ders deden en waarover de Tose pers zich tot een paroxysme van woede opschroeft, kinderwerk is1, vergeleken bij de niet te overtreffen beknotting van vrijheid, waar aan de Duitsche sociaal-democraten ove rigens natuurlijk zonder blijvend succes zich hebben schuldig gemaakt. Het is wel een triest spel. dat de SDAP met de kiezers speelt! (de Vrijheid). G. P. D. DEN HAAG. Communisten! Communisten- Héél de wereld staat verstomd! Denkt gij dat niet zulke mddd'len Gij uw doel, ooit, nader komt? Brandstichters! Tyranniseeren! Moord op Vorst en President! Nooit en nergens /uit gij slagen! Wa«ir gij U ook henen wendt! Negen/tiende van de Menschheid Vloekt Uw bloedig, triest bedrijf! Eigen graf hebt gij gegraven; Dat 's wel zeker! Buiten kijf! Een misdadig, jong „partij-Jid" Temauwennood al twintig jaar, Al of niet met and're gleden" Stond daar tot een „daad" weer klaar! Zou op Maatschappij zich „wreken"! Wreken zich op ,,'t Kapitaal"! Ddérom't schoon Gebouw des Rijksdags Moest geofferd. Welk schandaal! MaarUw ondoordachte mannen, Rekenden hier, leelijk, mis; Uit is 't ook voor U in Duitschland; „Goddank"! luidt alom Gewis! Moord, in Frankrijk, op een Staats-hoofd Ennog zóóveel moorden méér; Duur gekocht wordt wel Uw sneven, Dochte sneller ommekeer Uw „terreur" wordt zóó gebreideld, Tot er niets van overblijft; Héél de wereld heeft begrepen, Gij tot ondergang haar drijft! 't Communisme speelt te lang reeds Haar gevaarlijk, bloedig spel; Nergens uitgezonderd Rusland Slaagt het ooit in 't Staats-bestel AD REM Nadruk verboden. Voor oogonderzoek naar den Oogarts naar Juwelier Telefoon 898 Opticien AMERSFOORT Utrechtsch-ïstraat 23. AMSTERDAM. Dinsdagavond werd in Maison „Borde laise", Leidsohestraat, Amsterdam, onder groote belangstelling uit alile kringen, een vergadering gehouden van het Verbond voor Nationaal Herstel. Aan de bestuursta fel zaten verschillende bekende figuren uit het Amsterdamsche bedrijfsleven en ook Generaal Snijders, die als medeoprichter en initiatief-nemer van het Verbond door zijn aanwezigheid' een blijk van sympathie wilde geven. De vergadering werd geopend door den voorzitter van het voorloopig Co mité-Amsterdam. den vice-admiraaj b.d. L. J. Quant. Het tot het Verbond gerichte verwijt, dat het door het stellen van candidaten voor de a.s. Kamerverkiezingen het aantal par tijen weer met eene vermeerderdi, en ver lies van stemmen voor loyale partijen in de hand zou werken, wees de heer Quant af. Hij vond, dat de toestand zoo hachelijk is geworden, dat eenig stemmenverlies de zaken niet erger konden maken;, dan zij reeds zijn, waar tegenover staat, dat aan hen;, die hun vertrouwen in de partijen ver- lonen hebben, nu de gelegenheid wordt ge geven om zich aaneen te sluiten, en man nen te kiezen, die geheel los van alle partij politiek een nationaal standpunt in de volksvertegenwoordiging onder alle om standigheden zullen verdedigen! g. anti-revolutionnaire partij is geleverd De verzachtende omstandigheid, die wij bij het veroordeelen van het omroepbeleid van den minister van Waterstaat in aanmerking moeten nemen, is immers 't feit, dat de re geling van 15 Mei 1930 door den anti-revo- lutionnairen omroep is geïnspireerd. Hoeveel verstandiger zou het geweest zijn, wanneer in J930 van de zijde der poli tieke partijen, die nu om zuivering van den aether roepen, pogingen waren gesteund, om te komen tot den algemeenen rechtvaar digen omroep, die de A.V.R.O. toen reeds was begonnen te stichten. Intusschen schreien wij rtieé, om een gemiste kans in het verleden. De inzichten van de A V.R.O. zijn in de drie jaren, die welhaast sedert de afkondiging van het zendtijdenbesluit zijn verloopen, niet veranderd. Wel zijn de om standigheden in de maatschappij zóó sterk gewijzigd, dat in steeds meer kringen, die aanvankelijk tegenover ons stonden, het in zicht rijpt, dat de beslissing van 15 Mei 1930 een fatale misgreep is geweest, die op een onthut>ende wijze heeft bijgedragen tot de onderg ving der nationale saamhoorig- heid. Met deze feiten voor oogen, hebben wij gegronde reden, om de hoop te voeden, dat na het aftreden van deze regeering voor de A.V.R.O. betere tijden zullen aanbreken. Tijden, die wij in ongeschokte kracht met ongeduld verbeiden. W. V De muiterij aan boord van het Neder- landsche oorlogschip „de Zeven Provin ciën" heeft menigeen de vraag doen stel len, of daartoe van communistische zij de werd aangespoord. De muiters zeiven hebben dat ontkent, volgens hen had die muiterij geen politieken, doch enkel een economischen ondergrond en diende deze als protest tegen hunne salarisverminde ring. Het onderzoek moet uitmaken wat hiervan waar is, doe hhet is eveneens waar, dat van officieele Russische zijde in de verschillende havenplaatsen der Sovjet-Unie een krachtige propaganda ge voerd wordt onder de opvarenden dei- schepen van andere nationaliteit, ten einde deze vreemdelingen met dé alléén- zaligmakende leer van het Russische com munisme bekend te maken. Klaarblijke lijk geschiedt dit met het voorop gezette doel om dergelijke schepelingen voor het communistische idee te winnen, in de hoop dat deze oj) hun beurt in hun eigen land de zaden der communistische ontevreden heid zullen uitstrooien, teneinde op deze wijze de wereld meer en meer rijp té ma ken voor de komende groote wereldre volutie. In het Engelsche maandblad „The Nautical Magazine' verscheen kort gele den een zeer interessant en hoogst ernstig artikel, en dat wel waard is om jn breede- re kringen bekend te maken. Het werpt een scherp licht op de wijze, waarop van Russische zijde die propaganda wordt ge voerd en wijst op den funesten invloed die daarvan uitgaat op minder ontwikkelde menschen, die maar al te gauw geneigd zjjn om werkelijke grieven eenige honder den keeren te vergrooten of vermeende grieven trachten uit te vinden. De schrij ver zegt o.a. het volgende: „Het begint er op te lijken, dat eindelijk in officieele kringen eenige onrust wordt gevoeld om trent de Russische propaganda, die onder Britsche zeelieden wordt gevoerd door de Agenten van SovjeLRusland, niet alleen, wanneer hunne schepen zich in Russische havens bevinden, doch ook door tusschen- koinst van de leden der „Minority Move- ment' 'buiten de Staten der Sovjet-Unie (Met deze „Minority Movement" wordt blijkbaar eene revolutionaire vereeniging bedoeld1, die door Rusland wordt gefinan- ceerd.) Onlangs werden sommige gezag voerders door hunne reeders op de uitge breidheid dier propaganda gewezen, die daad\verkelijk alleen maar aan hen bekend is, wier schepen „Sovjet-havens" bezoe ken. Het zoude dwaas ?ijn, als men die propaganda, die op eene krachtige en han dige wijze wordt gevoerd, zoude willen loochenen, en hoe eerder men de féitén inziet en erkent en de noodige tegenmaat regelen neemt: des te beter is het. We wil len thans een idee trachten te geven van de wijze waarop de Agenten te werk gaan, die niet de taak belast zijn om de noodige maatregelen te bedenken, teneindé dé za den van het communisme te verspreiden. We doen dat volgens persoonlijke erva ring met hunne methodes, opgedaan gedu rende eene periode van 10 jaren in ééné haven van het verre „Oosten" (waarmede zeer waarschijnlijk Wladiwostok wordt be doeld). De officieren der schepen van de geregelde vrachtlijnen worden in den re gel door den „propaganda_man" gene geerd. Wereldwijs als hij is, weet hij maar al te wel, 'datdeze voor het grootste dee'. uit dezelfde klasse worden gerecruteerd, wier vernietiging het doel van zijn werk is en in die klasse van schepen bepaalt hij zijne pogingen tot de kwartiermeesters en andere Britsche varenslieden. Zijn meeste succes behaalt hij echter op de schepen in de wilde vaart, de z.g.n. „tramps". Onder de talrijke officieele personen, die bij aankomst aan boord komen, is er een, die „matrozen.Engelsch" spreekt, met een sterke Amerikaansche neusklank. Als de equipage aan dek staat aangetreden^ gedurende den tijd, dat het schip wordt; doorzocht, trach'l hij van het volk het vertrouwen te winnen. Hallo mannen, een goeie reis gehad? Wat? 40 dagen van de Zwarte Zee? Nou. nou, dat zou rhij niet ,aanstaan in zoo'n schuit, maar met eene goede voe ding kan je alles doen dat (weet ik, ik was aan boord van zoo en zoo een schip hongerlijden van je welste. Waarom wilt gij, mannen, dat nog langer dragen? Wilt ge eéns zien, hoe wij de lui aan boord van Sovjetschepen be handelen? Zoo, wilt ge een kijkje nemen pp een Sovjetschip? Dat kan, dat zal ik wel voor jelui in orde maken. Zoodra het schip langs den steiger is gemeerd, komt er een heer, met één sé- mitisch uiterlijk aan boord, Hij spreekt met „radde tong" en distribueert talrijke pamfletten onder het volk, zeer handig ge schreven, en die een beroep doen op man nen, die ten rechte of ten onrechte meé- nen, dat ze grieven hebben en waarin me nig degelijke instituut of instelling, zooals wij die kennen, wordt aangevallen of be lachelijk gemaakt. Hier volgen een paar voorbeelden om de Bolsjewistische menta liteit te illustreeren. Tuinsteden als Bour- neville en Port-Sunlight waren niet ge bouwd als gevolg van het idealisme van den kant van hen, die deze steden hadden Xandra Tolstoï, de dochter van de be roemde schrijver heeft een oproep gepubli ceerd in de Amerlkaansohe en' Europeesche pers, waarin nogmaals de verschrikkingen van het sovjet-slavensysiteem wordt uiteen gezet. Hoewel de feiten overbekend zijn, herhaal ik enkele harer woorden: jDe wereld zweeg toen mi'llioenen men schen \\erden verbannen, in de gevangenis sen stierven of omkwamen in de concentra tie-kampen en duizenden in de plaats hun ner inwoning werden neergeschoten. Eerst begonnen de bolsjewisten met de klasse vijanden, geloovigen, geleerden, priesters en predikanten. Nu zijn de werklieden en de boeren aan de beurt. Opnieuw zwijgt de geheele wereld. Sinds 15 jatten verduren de Russen sla vernij, koude en honger. Wanneer de boe ren protesteeren en graan voor hun honge rende famllie's verstoppen,, krijgen zij den kogel. Het volk heeft geen kracht meer. Verzet breekt uit in dorpen, fabrieken en werkplaatsen. Geheele districten staan op. Hongerende boeren vluchten bij duizenden uit de Oekraine. En wat doet de sovjet- re.geering? Zij decreteert verbanning van honderdduizenden uiit Moskou een derde der geheele bevolking; Toen de Koeban- kozaikken in het Zuiden van Rusland in op stand kwamen, heeft de sovjet deze onder drukt op een wijze die zijns gelijken niet kent. Geheele Kozakkenifamilie's zijn als beesten neergeschoten en 45.000 mannen, vrouwen en kinderen zijn op bevel van Sta- lin naar Siberië verbannen, waar een ge wisse dood hen wacht. En dan doet Xandra een oproep tot de geheele wereld. „Waar zijt gij Christenen, gij schrijvers, Pacifisten en Humanisten. Waarom zwijgt gij allen? Inderdaad. Wie durft er te spreken? De Europeesche beschaving heeft een Verbond gesloten met deze wereldmisda- digers die een volk van 160 mil'lioen men schen uitmoorden op een wijze die Iwan UIT EEN VAKVEREENIGING VAN MARINE-PERSONEEL. Terwijl de posiöie van de vakbeweging onder het marinepersoneel en de verant woordelijkheid van de bonden voor den geest onder het personeel .in het middel punt d'er publieke belangstelling staan, viel ons oog op een verslag in de bladen van een rechtszaak tegen een der voormannen uit die beweging. De verdachte, wien ver duistering ten laste is gelegd ten nadeele van den Bond van Korporaals der Nedcr- '.andsche Marine, wier penningmeester hij was, nam tegelijkertijd het wethouderschap der gemeente den Helder waar. Natuurlijk treden wij niet in de vraag, of en in hoeverre deze verdachte schuldig is. Dit staat aan de rechtbank te Alkmaar te beoordeelen en interesseert ons als politiek orgaan niet. In diagen, waarin dienstweigering en mui terij gepleegd werd, waarin dooden en ge wonden vóelen als gevolg van verzet tegen een? geringe loonsverlaging, is het echter van belang te lezen wat bij deze rechtzaak bekend werd. Men* bedenke» dat de laatste korting van 4 voor den cenvoudigsten schepeling, den matroos 2e klasse, betee- kenty dat zijn salaris van f 2.60 per dag met één dubbeltje wordt verminderd (voeding en huisvesting is vrij). Maar wat brengen deze lieden vrijwillig op voor hun bond en ■deszelfs vrijgestelden? Wij vonden slechts vermeld, dat blijkens mededeeling van den verdachte aanvankelijk de leden „slechts 10 cent per week" betaalden. Het zal dus mi wel heel wat meer rijn. Niet alleen werd daarvan o.a. betaald het inkomen van den leider, thans verdachte, die f 300Q salaris genoot, behalve vrij wonen, vuur, licht en personeele belasting, doch deze Bond zag ook kans een saldo van ruim 18 mille te vormen, al is dit dan ook door verduiste ring of verregaande slordigheid verdwenen. |Er is meer. Daar was een fonds van f 12.000 voor een actie tegen werving. Dat fonds was een creatie van dezen leider! Uit dat fonds werden volgens verklaring van een der getuigen circulaires gedrukt om jonge nrfenschen in te lichten. Nu mag betwijfeld worderv of daar alleen f 12.000 voor noodig is, doch hoe dit zij. men de nik e zich de siuatie eens lin. Als men de spre kers en persridders van dc socialisten zou gelooven, is iedere voorstelling, alsof de bonden voor de discipline verderfelijk zou den zijn, een gemeene insinuatie. Welnu, hier heeft men de naakte waarheid. De bond laat rijn leden betalen om een fonds te vor men tegen de werving voor de marine. Dc bond ageert dus, met dcdubbeltjes en gul dens van de vrijwillig dienenden, om den Staat te dwarsboom en en dc Marine de nieuwe krachten te onthouden, waaraan de ze Ijehoefte heeft. Is het nu nog een vraag, of deze Bond den geest bederft? Is erger ondergraving van de goede stemming mo- laten bouwen of als een gevolg van hun verlangen, om hunne werklieden behoor lijk te huisvesten, doch om hen door een of ander niet nader te verklaren middel nog meer in de macht van het kapitalisme te brengen. Thans worden aan de ,.ko- mers" op trotsche wijze afschuwelijke blokken „flats" getoond om te toonen, welke gebouwen zij pogen te zetten. Wat een misdaad is, als het door Leverhulme of Cadburg wordt uitgevoerd is 'n deugd, als het door de Sovjet wordt nagevolgd. Iemand bij ons aan boord merkt op, dat door de Bolsjewisten de kapitalist- scheepseigenaar beschuldigd wordt, dat zijne schepen systematisch overbeladen worden, tot gevaar der opvarenden. Hij wijst er op, dat het (Russische) tankschip, dat daar ten anker ligt, zoo zwaar beladen is, dat zijn dek bijna met het water ge- lijk ligt. (Wordt vervolgd) de Verschrikkelijke niet heeft toegepast. Europa ziet een Volksverhuizing in Rus land. In onafzienbare rijen gaan de hon derdduizenden op naar Siberië om te ster ven en Frankrijk heeft een nieuw verdrag met deze moordenaars geteekend. De Vol kenbond zwijgt. Wee hem, die den moed bezit deze mas samoordenaars te bestrijden. Zijn loon is eerroof, laster, armoede en gebrek. Europa rent in pijlsnelle vaart naar den ondergang, en de beschaving danst een helsche danse macabre. De vrees heeft de menschheid aangegre pen. Ook in Nederland. De vrees heeft de bewakers van het recht doen zwijgen toen de massa in den Haag, in de Wagenstraat hoera riep over de gebeurtenissen in Indië. Vrees, vrees om partij te kiezen. Vrees om daden te stellen, vrees om te steunen, vrees om te strijden. Het wachtwoord ds angst en vrees. Wanneer straks in Duitschland onver hoopt het derde rijk van Hitler een fata morgana blijkt, staat het Bolsjewisme aan den Oostgrens des Lamds. Dan behoeft men geen vrees meer te ken nen. Dan behoeft men geen lange rede voeringen meer te houden. Dan kunnen de socialisten met hun broeders de anarchisten tesamen wentelen/ in het bloed van hen die de komst van deze vloek der verwording hebben bejubeld. Weest gerust: dan krijgt ge, met Rusland en d'e wereld, het paradijs op aarde! De stem van Xandra Tolstoï zal evenals andere stemmen zijn gelijk aan die uit de Woestijn. De verkiezingen staan voor de deur. Het stemvee krijgt de staalkaart netjes thuisgestuurd. En men gaat weer stemmen, als rustige burgers maken wij het hokje weer zwart5, als keurige automaten. Weet wat ge doet. Nu is het nog tijd om Uw invloed te doen gelden. NIEVEEN. gelijk, dam wanneer dé Bond practisch de vrijgestelde aspiranten opzet tegen en zoo mogelijk afhoudt van het dienen op de Marine, d.i. van het dienen van den Staat? En dit wordt gefinancierd door de leden van den Bond, d.i. door dienaren van den Staat! Hoe hard ook socialist of com munist schreeuwt, dit is in geen enlkele huishouding duldbaar.. A*ls de dames en heeren van SDAP, OSP, RSV en Commu nistische partij eerlijk willen zijn, moeten zij dit toegeven. Als deze „proletariërs" wallen hloeden om een vrijgestelde naar Indië te laten rei zen) f 1680 alleert voor de heenreis en f 700 per maanid) is dit hun zaak, tal denken wij bij het gebral over hum „hongerl-oonen" na tuurlijk het onze als wij zulke dingen zien. Maar het is ons aller zaak, als landsdiena ren worden aangezet tot actiesi, welke re gelrecht tegen het gezag van den Staat ge richt zijn. Wij hebben nu gezien, waartoe de jaren-lange actie van de anti-militaris tische bonden leidt. Principieel zijn wij voor ons niet tegen vereenigimgsleven on der militairen. Aan alle organisatie van sol daten of matrozen is echter één grens, Die grens wordt bepaald, doordat het organisa ties van militairen zijn. D.w.z. dat het be treft bonden,, die niet kunnen zijn anti militaristisch en nog mimder revolutionair of opstandig tegenover het gezag. Welnu, de z.g. moderne bonden zijn socialistisch. De leiding is in handen van socialisten, die als socialist anti-militair en principieel re volutionair zijn. Door ideze houding moeten zij voor het gezag een gevaar zijn en de er varing wijst dan ook uit, dat zij dit inder daad zijn. Ondanks alle pogingen om aan deze so cialistische bonden een „neutralen" schijn te geven1. Ondanks het etiquet „modern". Ondanks het laf gepraat, om, als het is spaak geloopen, dc schuld van zich af te wentelen en te werpen op dc menschen. die reeds met hun leven, gezondheid of vrijheid he ben geboet voor wat zij, gedrenkt in socialistische propaganda, in oogenblikken van onverstand misdeden. Miag dit zoo voortgaan? (de Vrijheid). G. P. D. PHRASEN EN FEITEN. Waarlijk, wat den sociaal-democraten te genwoordig als voorlichting wordt voorge zet, overtreft aan vrijmoedigheid, alle tot dusver van die zijde behaalde records. Het is ongelooflijk1, wat hun pers in deze dagen de Regcering naar het hoofd durft werpen. Misdadige reactie heet het regeeringsbe- leid. De Regecring is met blindheid ges'.a gen, minister Deckers is het slachtoffer van militairen kolder, enzoovoorts enzoovoorts. Wat heeft onze Regeering misdreven? Zij heeft noodgedwongen ambtenaarssalarissen verlaagd, zij heeft met geweld, toen geweld onvermijdelijk bleek, muiters to rtedc ge bracht; ze heeft in militaire inrichtingen ophitsende, socialistische organen verboden en zij heeft hoe durft zij? volgens on ze ro9e pers den ambtenaren van Defensie, STEUN AAN DEN LAND- EN TUIN BOUW. Bij de regeering zijn thans in voorberei ding een aantal ontwerpen van wet, om steun aan den land- en tuinbouw te geven. Een ontwerp, dat dezer dagen verschijnen zal, voor een steun van 25 cents voor de fabrieks-aardappelen, en voor een plan van opruiming van den voorraad aardappelmeel is gereed. Behalve deze beide ontwerpen, betreffen de steun aan den veenkolonial'en aardappel- bouw, is de regeering voornemens voor de consumptie-aardappelen een regeling te treffen, waardoor de thans nog onverkoch te voorraden op beteren prijs gebracht wor den. In voorbereiding is voorts een ontwerp betreffende den grientoogst 1933 en betref fende den rietoogst 1933. Voor de kippen- en eendeneieren is een regeling in voorbereiding, met een prijs garantie, iniet als het vorige jaar gebaseerd op één minimum prijs, doch op minimum prijzen, welke verschillen voor verschillen de tijdsbestekken. Met betrekking tot den vlasoogst 1933 houden de voornemens der regeering in een toeslagregeling berekend per H.A. en be dragende onder zekere voorwaarden f 224, waarvan f 100 voor den vlasteler en f 125 voor den vlasser. Dit alles tot een maximum van totaal 6000 H.A. Voor de rogge komt een regeling, waar bij de steun onder nader te bepalen voor waarden een bedrag van f 5 per geleverde 100 K.G. niet te boven zal gaan. Ten aanzien van de suikerbieten heeft de regeering mog geen bepaald systeem. Beoogd wordt een prijs voor den boer, welke rok bij het tegenwoordig niveau van de wereldmarkt verband zal houden met dc productiekosten. In een vergevorderd sta dium van voorbereiding bevindt zich een regeling met betrekking tot den tuinbouw, waardoor •een minimumprijs der te veilen producten zal worden gehandhaafd. Voor de boomkweckerij is een credittre- geling ontworpen in den geest van het ont werp der Boskoopsche organisaties. Goeden Goedkoop N.V. Eerste Soester Electr.Drukkerij Van Weedestraat 7. Tel. 2062 Het woord werd gevoerd door de leden van het Hoofdbestuur, de H.H. Furstner, Mr. Dr. Van Gybland Otserhoff en Dr. Nieuwenhuis, die ontstaan, doel en streven van het Verbond uiteenzetten, waarna ge- raal Snijders met een rede de aanwezigen opwekte om hun steun en hun krachten aan het Verbond te geven. Volgens spr. staat ons vaderland aan den rand van den afgrond, en mag geen waar Nederlander zich afzijdig houden. Na de pauze werd overgegaan tot de oorichting der Afdeeliug Amsterdam van het Verbond. Het bestuur der Afdeeling Amsterdam is voorloopig samengesteld als volgt: L. J. Quant, vice-a lmiraal b.d., voorzitter; Th P. van den Bergh; A. Nielsen; Dr. E. J. van den Berg; D. C. M. Bauduin; Ir. B. ten Bosch, secretaris; Mr. F. H. de Koek van Leeuwen. (voorheen R. FRESE Hofleverancier». BAARN. Vleeschhouwerij Varkensslachterij BESLIST EERSTE KWALITEIT Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 Dagelijks hooren en bezorgen

De Soester | 1933 | | pagina 2