S. DE ZOETE IHBI G. Schmidt vl U kunt er nog van profiteeren Eerste Soester Electr. Drukkerij Kleinveeeelt. o< Voor de Vrouw >o mniL Gr. DAAMS rimsiarm*: MM 5CE5T ,,L' HIRONDELLE Ingezonden Advertentiën Handel in Binnen-en Buitenlandsch Fruit Burgem. Grothestraat 41. Tel. 2140 nu is de boel nog goedkoop WE Baarn Tel. 583 MiyilEILIMlME® W. v. D. VELDEN EMMALAAN 13 Timmerman Aannemer Huismoeders. Extra Reclame bij G. VAN MUNSTER, o. h. Plein W. K. van Rossum 18 Langestraat 18 Amersfoort ONTVANGEN DAMESHOEDEN JAPONNEN Atelier v. vervormen en garneeren van Hoeden Van Weedestraat 7 - Telef. 2062 - Scestdijk Kantoorboeken, in de meest voor komende liniaturen, Briefordners, Kwitantie-ordners, Doorschrijfboe ken, 1 en 2 doorslagen, groot en klein formaat, de bekende B. S.A. Snelhechters, Kwitantieboeken,enz. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie DE VRIJWILLIGE BURGERWACHT TE SOEST. Nu de Vrijwillige Burgerwacht te Soest, die jaren rustend is geweest weer actief is geworden,"willen wij even in het kort doel en nut van zoo'n burgerwacht bekend ma ken. Het doel der burgerwachten (verder aan geduid als B.W.) dan wordt als volgt aan gegeven: De B.W. stelt zich ten doel binnen de Gemeente, na daartoe door den Burgemees ter te zijn opgeroepen, bij revolutionaire aanrandingen of bedreigingen: a. Het Wettig Gezag tegen omverwer ping te beschermen en te verdedigen; b. Dit Gezag behulpzaam te zijn bij het bestrijden van revolutionaire aanrandingen of bedreigingen door tegen de bedrijvers gewapenderhand op te tTeden; c. De gebouwen van algemeen nut, als stads- of gemeentehuis, telefoon- en tele graafkantoor, gasfabriek, waterleiding enz. enz. te bescherolen; d. Eigendommen van particulieren te beschermen e. Een korps werkwilligen te vormen, die de noodzakelijke bedrijven aan den gang zullen houden bij een politieke staking (Bedrijts- en Economische af deeling)- In verband met het vorenstaande kunnen we de B.W. verd'eelen in een gewapende en een ongewapende afd. De gewapende ver richt politiediensten en versterkt dus de politie. De ongewapende verricht burgerlijke diensten. De B W. gewapend gedeelte, bestaat dus uit vrijwill'gers, burgers en gewezen mili tairen, die zich hij eventueele revolutie ter beschikking stellen van den Burgemeester. Zij doen zich in den wapenhandel onder richten om in dagen van georganiseerd ver zet politiediensten te kunnen verrichten. De B.W. treedt alleen op in haar eigen gemeen- te. Mien zal zich afvragen, maar wat is dan het verschil tusschen de B.W. ep den Vrij- wilÜgen Landstorm? Dat verschil schuilt n.1. in het volgende: a. De B.W. staat geheel buiten het Le ger, de Vrijwillige Landstorm vormt een afdeeling van het Leger. b. De B.W. blijft in de gemeente, waar zij o.a. met de plaatselijke politie samen werkt en wordt opgeroepen door den Bur gemeester. De Vrijwillige Landstorm wordt opgeroepen door het Legerbestuur en ge dirigeerd naar dat deel van ons Land1, waar hunne aanwezigheid noodzakelijk wordt ge acht. Aanmelding als lid der B.W. kan ge schieden (schriftelijk) bij den Burgemeester of bij een of meer personen (organisatie of vertrouwensmannen) door die autoriteit aangewezen. Eischen zijn: Ingezetene van 'de Gemeente zijn, die den leeftijd van 18 jaar bereikt hebben en genegen zijn het wettig gezag te steunen en te beschermen. Personen, die behooren tot of zich op gegeven hebben voor toetreding bij den Vrijw1. Landstorm, kunnen niet gelijktijdig lid zijn van de B.W. Immers de B.W. en de Vrijwillige Landstorm zullen wel st eds gelijktijdig dienst moeten doen en de Vrijw. Landstorm is dan t.b.v. Legerbestuur en Regeering. Dat ieder burger en ook ieder burgeres, die bereid is het wettig gezag te steunen, lid kan worden van de B.W. volgt uit het voorgaande. Vooral in de z.g. economische of bedrijfsafdeeling is plaats voor hen die ongaarne wapens hanteeren, dan wel daar voor de physieke geschiktheid missen. Wan neer wij bedenken, dat voedselvoorziening van ziekenhuizen, lichtvoorziening enfc. de voedselvoorziening van de bevolking e.d. ernstig in gevaar komen bij een gevvelda- dige aanranding van het gezag en bij poli tieke stakingen1, dan begrijpt men welk een belangrijke taak hier voor de economische afdeeling is weggelegd. |En dat we dan in vele opzichtten ook de hulp van de vrouw niet kunnen missen, spreekt haast van zelf. Zooals gezegd, wordt de B.W. weer ac tief, binnen korten tijd zullen zij, die daar voor in aanmerking komen een uitnoodi- giinig ontvangen voor een samenkomst. Be kendmakingen in de plaatselijke bladen zullen tijdig geschieden. De Commandant van de Vrijwillige Burgerwacht te Soest H. BROEKHUIS. Majoor tit. Ned. Ind. Leger. OPROEP aan alle jeugdige werkloozen van alle Poli tieke en Godsdienstige richtingen in de ge meente Soest. In verband met (ten algemeenen nood, die er heerscht tengevolge van de steeds toenemende werkloosheid, die haar funeste invloed doet gelden, niet het minst onder de jonge menschen, zoowel op maatschappe lijk als op geestelijk terrein, hebben in ons land mannen en vrouwen van verschillende Politieke en Godsdienstige richtingen zich opgemaakt, om te overwegen wat kan ge daan worden om het contact met de jeug dige werkloozen niet geheel te doen verlo ren gaan. Een niet denkbeeldig gevaar! In verschillende plaatsen wordt reeds met een tastbaar gunstig resultaat op dat terrein arbeid verricht. Blijkens een gehouden congres in den Haag is, met behoud van eigen beginsel, fe deratie (samenwerking) zeer aan te bevelen. Ook in Soest heeft zich zulk een comité ge vormd, bestaande uit onderstaande perso nen die in samenwerking en met steun van particulieren en overheid1, een poging wil wagen, tot beperking van de demoralisatie als gevolg van de werkloosheid onder de jongelui. Dit comité stelt zich voor een vergade ring te houden in het lokaal der St. Jozef- Jongelimgen-vereeniging aan de Steenhof straat op Dinsdag 7 Maart a.s. des avonds 8 uur, en roept daarbij op alle jeugdige werkloozen in deze gemeente, teneinde ver schillende voorstellen en plannen in het be lang van deze jonge menschen te bespre ken. Wij wekken hierbij de ouderen op tot medewerking en rekenen op aller belang stelling. De nood is veel grooter dan men zich kan voorstellen. Zij, die belangstellen in bovenbedoelde arbeid en hun medewerking en invloed wil len aanwenden tot welslagen, worden ook dien avond gaarne verwacht. Het Comité, H VAN KLOOSTER A. DE NIES Ds. E. GROENEVELD G. H. VEENSTRA A. ENDENDIJK. BLOEDVLEKKEN BIJ EIEREN. Dit is een afwijking, die meer het aan zien van het ei verminderd dan wel de kwa liteit. Maar de consument heeft het niet graag en dus moet men er rekening mee houden Hoe zoo'n bloedvlekje ontstaat; wordt duidelijk, wanneer men de ontwikkeling van het ei nagaat. Bekijkt men den eierstok van een levende kip, dan zal men daarin een aantal dooiers in verschillende stadia van ontwikkeling aantreffen. Zoo'n dooier is omgeven door een vlies, op welks opper vlakte bloedvaten loopen, die de voedende stoffen voor den dooier aanvoeren. Is de dooier geheel ontwikkeld, dan scheurt het eimenbraam en valt de dooier in den trechter van den eileider, in welke laatste de verdere woning vam het ei plaats vindt. Dit openscheuren van het den dooier om hullende vlies geschiedt nu op een plaats, waar geen bloedvaten loopen. Normaliter zal men dan ook in een ei geen bloed of b'.oedvlekje aantreffen. Het kan echter gebeuren, dat dit dooiervlies verder opengescheurd wordt, zoodat bij het losla ten van den dooier uit den eierstok ook een bloedvaatje stuk gaat. Het uitstroomende bloed meestal slechts een druppel wordt in iden eileider mede omhuld door het eiwit en vormt later een bloedvlekje in het ei. Het merkwaardigste is, dat bij het eene kippenras bloedvlekken meer voorkomen dan bij het andere. Bij Barnevelders komt het nogal eens voor. Eveneens zal het duidelijk zijn, waarom in den tijd van die grootste productie, in het voorjaar dus;, meer eieren met bloed er in voorkomen dan anders. De kippen leggen dan veel, aan den eierstok wordt in dien tijd zeer veel bloed toegevoegd' om veel dooiers tot ontwikkeling te doen komen en met dien sterken bloedtoevoer is ook de kans op een bloedvlekje grooter. Bloedvlekken kunnen echter ook veroor zaakt worden door een ruwe behandeling der dieren. C. Schroeder wijst daarop in de Am. Boultry Journal. Hij merkte op, dat steeds na het wegen der kippen meer eieren met bloedvlekken voorkwamen. Voorzichtig behandelen der hoenders, niet de pooten bij elkaar knijpen, is ge- wienscht. Voor het wegen beveelt Schroeder aan gebruik te maken van een kegelvormige bus, waar men de kippen met den kop naar beneden in laat zakken, zoodat spar telen uitgesloten is. Een dergelijke weeg methode is ook in ons land wel bekend en voldoet heel goed. Schroeder wijst er verder op, dart uit val- nestcontróle blijkt, dat het vaak steeds de zelfde dieren zijm, die bloedvlekken produ- ceeren. Waar deze dieren dus een minder gewenscht soort eieren leveren, zal men goed doen deze te verwijderen. (,,De Klednveeteelt"). TWEE JONGEMEISJES-JURKEN VOOR HET VOORJAAR. rose tint van voorheen. Verder blijft grijs in zwang, doch iets meer naar het bruin toe. Bruin zal meer en meer gebruikt wor den met wit, en met bepaalde tinten blauw. Verder zullen we groen (chartreuse) zien, zoowel voor costuums, als voor garnee ring. De bedrukte stoffen gebruiken de zoo juist vermelde kleuren als voornaam- sten achtergrond. De ruiten en streepen (stippen zqn niet langer mode) heeft men als het ware een weinig uit hun verband gerukt en door elkaar gegooid. Daardoor verliezen ze iets van hun stijfheid. De zelfde handelwijze heeft men toegepast op de bloempatronen, die ook nogal op fan tastische wijze door elkaar zijn gewerkt. Verder is er veel aandacht aan de nieuwe stofjes, die onder een oneindige serie na men in den handel gebracht worden, be teed. De nieuwe katoenen stofjes zullen er uitzien als zijde en wol en zullen in dit nieuwe seizoen sterker dan ooit zijn. Niet waar, men wil waar voor zijn geld hebben in dezen tijd! L O E S. Zoo erg veel verschil tusschen deze jongemeisjes-jurken (voor jongedames van zoo omstreeks 15 tot 17 jaar) en die voor de iets ouderen, bestaat er niet. Het rechtsche modelletje tenminste vertoont alle bijzonderheden van de nieuwe voor jaarsmode. Alleen kan men zeggen, dat de rok iets korter is. Wanneer U goed pplet, ziet U dat deze jongedame een paar losse mouwen in haar hand draagt. Dat is name lijk een van de détails, die dit voorjaar opvallen, n.1. dat wij bij sommige japon netjes losse, lange mouwen hebben, zoo dat wij dus deze jurk met mouwen en zon der mouwen kunnen dragen. Jeugdig is ook het Berthe-kraagje van voren met een strik. Wij hebben reeds eerder de terug keer van de Berthe-kraag voorspeld. Erg aardig is ook het jurkje van een fantasie- stof links op de teekening, met een effen kraïgje, dat evenals de korte mouwtjes is afgezet met een ingerimpeld, ruim aan gezet randje van effen stof. En natuur lijk is dit jurkje van voren met ,4 flinke knoopen gegarneerd. Knoopen zijn dit sei zoen nog sterker in de moder dan in het afgeloopen winterseizoen. Van uit de verschillende modecentra komen thans volledige voorschriften en beschrijvingen omtrent de nieuwe mode van het lang verbeide voorjaar. Eenige bijzonderheden daarvan zijn, dat de klok cnder aan den rok weer sterk naar voren treedt. De mouw zal veel van de over drevenheden van het afgeloopen seizoen verliezen, doch zal wel een flinke ruimte aan den elboog behouden. De lijn van de mode is verder zoo, 'dat de heupen platter schijnen te zijn dan voorheen. Marine blauw zal in het nieuwe seizoen bepaald mode-kleur zijn, doch marineblauw is al tijd goed. Voor de jeugdige typen ziet men verder blauw in allerlei lichte tinten. Na het blauw komt het zwart, dat een vroo- lijke noot krijgt in den vorm van kraag jes. vestjes, enz. van lingerie. De neutra io tinten zijn verder van groóte beteeke- nis. Beige is helder van tint, dus piet de Over spiegels en nog iets. „Ik heb kalkspatten op mijn spiegel gekregen", aldus schreef een lezerés, „wat zal ik daaraan doen? Ze hebben mij altijd gezegd, dat je met spiegels erg moet oppassen, wil je ze niet bederven!" In het algemeen heeft men wel gelijk, dat men spiegels niet op 'de zelfde wijze behandelt als ramen, en ze maar raak af- zeemt, want er zou op die manier gemak kelijk water tusschen het spiegelglas en de lijst kunnen dringen, waardoor, ten slotte de spiegelende laag zou worden aan getast. De kalkvlekken kunt U met een lapje met een weinig azijn verwijderen. Voor vlekken in het algemeen op spie- ge^ gebruikt men ook wel een beetjei brandewijn of een andere soort zuivere al cohol,. Zijn de vlekken hardnekkig, dan doet men bij deze alcohol een weinig krijt of blauwsel, om er een papje van ,te ma ken. Men doet verder verstandig voor de rest zoo min mogelijk met vocht aan spiegels te komen'en ze mooi glimmend te houden door ze 'te wrijven met zachte flanellen doeken. Allerlei wenken. Is er zeepsop op de ruiten gekomen, neem die vlekken dan af met een lapje met azijn. Azijn verwijdert zeep radicaal. Kalkvlekken op het glas, maakt men ook met azijn weg. Verf vlekken (na het schilderen bijvoorbeeld) krijgt men, als ze nog versch zijn, gemakkelijk met ter pentijn weg. Anders kan het wel noodig wezen, ze met een cent weg te «churén. Gekookte lijn-olie is een uitstekend middel om eikenhout op te knappen. Het hout wordt er niet alleen door gereinigd, maar tevens door verfrischt en ver sterkt. Men wrijft de olie met een zach te flanellen doek in en volgt daarbij den draad van het hout. Daarna uitwrijven met een zeemleeren doek of fluwéélén doek. Vlekken in bruine schoenen kan men dik wijls weg krijgen met een doekje met ben zine). Denkt er omt, dit nooit in de buurt van open vuur of licht te doen. De schoe nen moeten van te voren van alle stof en modder ontdaan zijn*. Borax is een goed middel om haarbor stels te reinigen. Doop de borstel eenige malen in een warme oplossing van een theelepel borax en een eetlepel soda in een bakje water. Men voorkome vooral, dat het hout van de borstel in het water komt. te uienmengsel, elk laagje vochtig maken de met een deel van den bouillon. Zoo gaat men voort, tot alles opgebruikt is, maar men zorgt er voor, dat de boven kant gevormd wordt door een dicht aan eengesloten laag va® aardappelplakjees. Daarop legt men kleine klontjes boter en zet het schoteltje in een warmen oven, tot de aardappelen gebakken zijn. Huisvrouw. UTRECHT REVOLUTIONNAIRE ELEMENTEN Op een muur van het Suikerterreiiij het oefenterrein der veldartillerie te Utrecht, werd het volgende opschrift aangetroffen: „Soldaten en arbeiders, saboteert. Weigert dienst. Waakt en strijdt". De politie heeft een onderzoek ingesteld naar den daders en als gevolg daarvan is Woensdagmiddag een 23-jarige werklooze aangehouden aan het stempellokaal Nieu we Kade, terwijl een 16-jarige jongen, ver dacht van medeplichtigheid, in zijn woning aan de Spinozalaan, is gearresteerd. Bei den zijn overgebracht naar het politiebu reau Cathrijnekade en daar opgesloten. Woensdagavond om 10 uur wilde een groep revolutionnairen op de Mariaplaats optocht fonneeren. De politie heeft zulks belet, omdat daarvoor geen toestem ming gegeven was en de menschen ver spreid. Het bleef echter in de omgeving zeer rumoerig, zoodat telkens handelend moest worden opgetreden- Op den Steen weg werd om kwart vóór 11 opnieuw een poging gedaan om een optocht te formee- ren. De politie heeft toen met den gummi stok gechargeerd en de muiters uiteenge dreven DIERENARTS - TEL. li 3B5 LIJNOLIE per Liter 25 cent ZINKWIT (voor grondverf) le soort per K.G. 45 cent TERPENTIJN per Liter85 cent LOODWIT per 5 K.G. per K.G. 55 cent Verder alles wat U noodig hebt voor 't schilderen Puimsteen Krabbers Stopverf Pla muur Lakverf alles franco thuis gebracht Laat thans Uw meubelen vakkundig repareeren. BELAS! ZICH MET HET ONTWERPEN, BOUWEN EN ONDERHOUDEN van Landhuizen en andere bouwwerken VARKENSVLEESCH per pond Carbon aden3540 Magere lappen 45 Zeer magere lappen50 Fricandeau 45 Fricandeau zeer mager 50 Doorregen Jappen 4 pond 10030 Vette lappen 15 Filet 50 Rollade45 Dikke Bladreuze'. 4 pond 10030 Dik vet spek 15 Mager spek 40 Versch mager spek 25 Versch vet spek20 Gehakt 30 RUNDVLEESCH per pond Biefstuk 2 pond f 1.60 Haas 75 Magere lappen 3 pond f 1.35 Doorregen lappen 4 pond f 1.30 Dikke lenden 2pond f 1.50 ZIE DE ETALAGE per pond Roastbief (muis) 60 Roastbief 2% pond f 1.45 Rablappen 2% pond f 1.45 Rollade 3 pond f 1.40 Braadstuk -40 Dik niervet 40 Eigen gesmolten vet 50 Klapstuk 35 Soepvleesch 3035 Baklappen 50 Contra fflet55 Gehakt 35 Gehakt half om half 4 p. f 1.30 Geldersche Rookworst met Joodje 40 FIJNE VLEESCHWAREN per ons Gekookte Ham 25 Schouder Ham per pond f 0.40 18 Ontbijtspek12 Bacon Spek20 Corned Beaf. per pond f 0.3510 Rookvleesch 25 Ital. Vleeschkaas 10 enz. enz. ZIE DE ETALAGE f RECEPT Smakelijk eten zonder vleesch. Het vleesch afschaffen? Best! Maar dan dient de leege vleeschschotel ge vuld te worden met een ander smakelijk gerecht, en daaraan willen wij thans trach ten U te helpen. Voor een Jachtschotel zonder vleesch neemt men 6 kopjes gekookte bruinet boonen (resten b.v, van een vorig middag maal), 1 K.G.. koude aardappelen, 4 groote uien, 4 zure appels, 4 afgestreken eetlepels boter, 4 d.L. kokend water met 2 maggi \s bouillonblokjes, wat peper, nootmuskaat en zout. De fijngesnipperde uien fruit men in de boter lichtbruin, dan voegt men er ook de in plakjes gesneden appels bjj en laat die even mee smoren. Tenslotte roert men door dit mengsel wat peper, nootmus kaat en wat zout. In 'n vuurvast schoteltje legt men laag om laag de in plakjes gesne den aardappelen, de boonen en het gefrui- Wij zijn ruim gesorteerd in onderstaande artikelen

De Soester | 1933 | | pagina 6