a f! £-r, kan dus weinig twijfel bestaan wat de -thans bij het ontwerp-uitbreidingsplan voorgestelde rooilijnen zijn: het zijn onmis kenbaar .bijzondere rooilijnvoorschriften, omdat zij gelden in afwijking van het bij of krachtens artikel 9 der Bouwverordening bepaalde en overigens gaan door gebouwen en over ten deele bebouwden: grond. Doch dan had ook de bepaling van artikel 10 der Woningwet behooren te worden toegepast, waar een speciale procedure ten aanzien vap.'de bijzondere rooilijnbesluiten is voor geschreven met betrekking tot totstandko ming, publicatie en bezwaren. Waar bijzon dere rooilijnen diep ingrijpen in de eigen domsrechten, moet aan elk eigenaar van de bij „de rooilijnvoorschriften betrokken eigen de >uun en persoonlijk, schriftelijk, van het vooHtel "worden kennis gegeven, alsmede aan de hypotheekhouders. Binnenland p-O T. VAN VLIET Modelslagerij Het cadeau uit Indië O-^Plaatse lij k N ieu ws^O bi d( g< d< h( h( pl m d<i al ht dh lu bt- V' wig aan, wjit deze jchrjjver daarover op merkt: Houdt men de lijn van de historie, die jk hiervoor schetste vast, dan moet m i. het antweonrf luiden ujs volgt: Een uit- breidingspljin ...mag zich niet over de be bouwde kóm van eene gemeente uitstrek ken; er kan wel in het gebied voor toe komstige uitbreiding, dat in het plan is op genomen, een enkel gebouw zijn. Gaat een rooilijn in het plan door zulk een gebouw, b v. een boerderij, of in het algemeen ge- zcjjdi over ten deele bebouwden grond, dan vordert de geest van de Wet, dat eerst een bijzonder rooilijnvoorschrift wordt vastgesteld, ten aanzien waarvan artikel 10 (der Woningwet, schr.) moet worden na geleefd. Is dat geschied, dan kan de rooi lijn in het uitbreidingsplan geteekend wor den, zoo de Raad dat wenscht. In alle an dere gevallen hebben rooilijnen in een uit breidingsplan hetzelfde algemeene karakter, dat de algemeene rooilijnvoorschriften heb ben." Waar men alle verschil van meening ten eene male wenscht te voorkomen, is tevens het voorschrift opgenomen, dat voor be staande wegen of deelen van wegen, bin nen éen bebouwde kom gelegen de kaarten moeten worden vervaardigd op een schaal van ten minste 1 op 1250, terwijl de rooilij nen zelf met duidelijke lijnen en vermelding van maten moeten worden aangegeven. W aar vaststaat, dat er geen kaarten met een schaal van 1 op 1250 ter inzage hebben ge- lejpn en ook geen één eigenaar of hypo theekhouder schriftelijk heeft kennis gekre gen, behoeft het weinig betoog, dat de wet telijke voorschriften ten deze niet in acht zijn genomen. De betrokken eigenaren, erf pachters en hypotheekhouders, die door bij zondere rooilijnvoorschriften zeer ernstig in hun belangen kunnen worden geschaad, zijn dus niet in, staat gesteld van een en ander behoorlijk kennis te nemen, waardoor alle in het uitbreidingsplan opgenomen bijzon dere rooilijnen als onwettig moeten worden beschouwd en derhalve bindende kracht missen. En wie geen vreemdeling is in Je ruzalem, weet dat het juist deze rooilijn- voi^ischriften waren, waartegen zoo'n oppo sitie is gerezen en die zooveel schade zullen toebrengen. ^Ten aanzien van de toegebrachte schade door rooilijjivoorschriften kunnen wij zeer kort zijn. Immers alle beschouwingen over schaden schadevergoeding bij een uitbrei dingsplan en bij rooilijnbesluiten loopen volkomen parallel, zoodat we ten dezen aanzien slechts willen verwijzen naar het hiervoren reeds uitvoerig behandelde om trent schade en schadevergoeding bij het uitbreidingsplan-zelf. Ook bij de rooilijn- bes.uiiten zullen Gedeputeerde Staten op be- nadeelingvan belangen moeten letten en de Gemeentebesturen zoonoodig dwingen tot een redelijke en billijke vergoeding van schade, die door deze rooilijnvoorschriften zou ontstaan. Doch dan zullen die voor schriften allereerst tot stand moeten komen op .de bjj de Wet voorgeschreven wijze en- met inachtneming van d'e voorgeschreven bepalingen, zoodat deze rooilijnen zeker niet maar zoo gewoonweg in het uitbrei dingsplan zonder meer kunnen worden vastgesteld. Dat rooilijnvoorschriften de belangen van eigenaren zeer gevoelig kunnen treffen, blijkt bij eenig nadenjken terstond. Wan neer bijv. een rooilijn voor straatverbree- diifg achteruit wordt gelegd, beteekenit dat in alle gevallen, waarin de nieuwe rooilijn dan dwars door bereids gebouwde percee- lien gaat of waarin deze perceelen geheel en a. buiten de rooilijn zouden komen te liggen, onttrekking van grond aan bebou wingsmogelijkheden!, met tot direct gevolg, dat de waarde der panden zeer gedrukt wordt. Vóór de rooilijn mag immers noch worden gebouwd, noch verbouwd, noch herbouwd. Ingeval van een kleine verande ring aan een bestaand perceel of bij her bouw na brand, kunnen dus groote moei lijkheden ontstaan en kunnen 'de benoodigde bouwvergunningen niet zonder meer wor den verleend. Doch ook van een nog ge heel open terrein wordt een 9tuk aan de bebouwingsmogelijkheid onttrokken met tot direct gevolg: verminderde waarde. Het is door deze en :loortgelijke argumenten dat Mr. L. Lietaert Peerbolte in zijn werk tot de navolgende conclusie kwam: „Het behoeft wel geen betoog^ dat bij een „rooilijn groote belangen betrokken kun- „nep -^ijn-; dat belangen er ernstig door ge schaad 'kunnen wortfen. Daarom is het „wenschlijk, zoo niet noodzakelijk, dat een „eenmaal vastgestelde rooilijn niet dan in „geval van volstrekte onvermijdelijkheid ^wqjrcjjt gewijzigd en dat daarbij dan nog „rekening wordt gehouden met schade voor „de belanghebbenden, 'die uit de wijziging „voortvloeit". 7. Gegeven bestemming van gronden, waarop de bebouwing zich stellig niet in de eerstvolgende jaren zal uitbreiden*. Doordat meerdere dergelijke bestemmin- jjen-rijn gegeven, wordt aan de Wet geweld toegedaan. Immers deze bestemmingen ko men -als.-servituut te liggen op de bewuste grónden, terwijl het is te voorzien, dat die bestemmingen in de eerste tientallen jaren en 'Wellicht wel nimmer tot practische uit- voêrlh'f^'ziillen komén. Inmiddels zouden de betrokken eigenaien de schade maar moeten* lijden, wat stdlig in strijd is met den geest van de wet S. Ontbreken van de regeling, in hoeverre door B. en W. afwijking van het plan kan worden toegestaan en aiet ter inzage zijn geweest van de betrefftnde ontwerp-veror- dening. De Ratfd kan aan Bv'rgemeester en Wet houders de bevoegdheid verleenen om bin- ned' nauwkeurig te v< rmelden grenzen af wijking toe te staan van de bepaling van de bestemming in onderdeelen, doch is slechts bevoegd dit te doen tegelijk met de vast stelling van het plan van uitbreiding. Deze bepaling is indertijd in de Wet opgenomen op uitdrukkelijk verzeek van eenige leden der Tweede Kamer, die betoogden, dat een dergelijke afwijkingsj egeling, zooals die in artikel 11 van het ou le Woningbesluit was opgenomen, in de Wet moest worden vast gelegd, doch dan beperkt moest blijven tot het gedétailleerde p/an. De Minister heeft aan dit verzoek vol daan en daarbij tevrtns bepaald, dat de toe kenning van de bevoegdheid tot afwijking één geheel vormt rret het plan, „omdat Ge deputeerde Staten ook daarover moeten oordeelen en belanghebbenden bezwaren moeten kunnen inlenen." (Memorie van Antwoord 1931 op artikel XRII van het Wijzigingsontwerp). Bij de mondelinge behandeling in de Tweede Kamer is een amendement van de Commissie van Voorbereiding aangenomen om de redactie van den Minister: ,,De toe kenning van deze bevoegdheid vormt met het plan één geheel te veranderen in „Evenwel slechts tegelijk met de vaststel ling van het plan van uitbreiding of van een plan tot herziening daarvan", echter met de uitdrukkelijke toelichting der Commissie van Voorbereiding, dat met dat amende ment slechts een redactioneele verduidelij king beoogd werd, zoodat van een zelfs geringe principieele verandering geen spra ke was. Deze afwijkingsverordening behoort dus bij het plan en maakt daarvan deel uit, evenals deze daspensatiebevoegdheid deel uitmaakt van het Raadsbesluit tot vaststel ling van het plan. De afwijkingsverorde ning moet dus mede ter inzage liggen, be langhebbenden moeten in staat zijn ook daarover bezwaren te kunnen indienen en zij is, evenals het plan-zelf, aan de goedkeu ring van Gedeputeerde Staten onderworpen. Natuurlijk moet afwijking van den regel steeds uitzondering blijven, daar afwijkin gen op ruimen schaal alle voorschriften il lusoir zouden maken. In Hoofdstuk I van de Toelichtende Be schrijving, die bij het ontwerp-uitbreidings plan behoorde en ingevolge artikel 15 van het K B. van 11 Januari 1932, S. 7 (het nieuwe Woningbesluit) mede ter inzage heeft gelegen, is dan ook zeer terecht ver meld, dat het ontwerp-uitbreidingsplan on der meer bestaat uit de Verordening, waar bij de Gemeenteraad aan B. en W. de be voegdheid verleent om van het plan van uit breiding af te w/ijken; veel minder terecht was het echter, dat die Verordening niet tevens voor het publiek ter inzage was en zelfs op het momenit van het ter inzage zijn nog niet eens was opgemaakt. Immers nu hebben de belanghebbenden van deze afwijkingsvero'rdening geen kennis kunnen nemen en zijn zij ook niet in staat daartegen blij Gedeputeerde Staten bezwaren in te brengen, een recht, dat de Minister hen zelf heeft gegeven. Is dat nu van zooveel belang? En dan aarzelen wij niet, daarop volmondig te antwoorden: „van het aller grootste belang". Indien men toch in staat was geweest te beoordeelen of ontheffing of afwijking van het plan toch nog moge lijk was en. in hoeverre, had elkeen maar bij zichzelf moeten uitmaken* of hij wellicht ook voor die afwijkiugsmogelijkheid in aan merking kwam. Men had zich dan ook een oordeel kunnen vofrnen over de grootte der kans, dat afwijking inderdaad zou wor den toegestaan, waardoor wellicht meerdere bezwaarschriften dan waren achterwege ge bleven. Doch ook bestond de mogelijkheid, dat anderen 'dan tegen die afwijkingsveror- dening zouden gaan reclameeren omdat, wellicht aan B. en W. een veel te groote macht zou werden toegekend om in be paalde gevallen toch nog maar van het Uit breidingsplan af te wijkeni, waardoor de weg naar 'de grootste willekeur zou zijn geopend en waardoor de rechtszekerheid totaal zoek zou zijnl, doordat B. en W. dan zonder motiveering en zonder hooger be roep aan den een afwijking van het plan zouden kunnen toestaan en een soortgelijke afwijking aan een ander botweg zouden kunnen weigeren. Nu deze verordening niet ter inzage heeft gelegen, konden deze punten niet worden overwogen en onderzocht, zoodat de ver bindende kracht, welke deze afwijkingsver ordening dan later zal hebben, ongetwijfeld ten sterkste in twijfel mag worden getrok ken. Daarenboven zijn belangrijke feiten en gegevens zoodoende aan de kennisname van het publiek onttrokken, en dat wel in strijd met letter en bedoeling van de Wo ningwet. 9. Ontbreken van elke regeling tot scha devergoeding aan benadeelden. Waar dit punt reeds zoo uitvoerig is be sproken en van alle kanten belicht in den aanvang van deze artikelenreeks, behoeven wtfj daaromtrent op deze plaats niets meer te vermelden en verwijzen wij slechts naar het ihiervoren besprokene. C. HAVER. (Wordt vervolgd). UTRECHT. GOEDERENTARIEVEN BIJ DE SPOORWEGEN. De voorstellen tot verlaging der goede rentarieven bij de Nederlandsche Spoorwe gen zijn thans door den minster van Wa terstaat goedgekeurd, en de invoering is op 1 Mei a.s. vastgesteld. In deze nieuwe tarieven zijn talrijke in grijpende veranderingen in de vrachtbere kening en verlaging der vrachtprijzen opge nomen. Wij zullen slechts de belangrijkste vermelden. Het bestel- en ijlgoed is tot één vervoer samengesmolten. Voortaan zullen er slechts drie soorten van vervoer zijn, n.L' vracht goed: het oude vrachtgoed, Vervoer met ge wone goederentreinen; snelgoed: een sa mensmelting van het oude ijlgoed en be- stelgoed, gewoon vervoer^ vervoer met ver snelde goederentreinen en met personen treinen; expresgoed: het oude bestelgoed; snelvervoer: vervoer met alle reizigers treinen, ook snel- en D-treinen. Vracht voor 30 K.G. en minder. Voor zoover de vracht wordt berekend voor een gewicht van ten hoogste 30 K.G. geschiedt dit ongeacht den afstand tusschen het sta tion van vertrek en aankomst. Deze vrach ten bedragen: Vrachtgoed: t/m 1 K.G. f 0.25; van meer dan 1 t/m 3 K.G. f 0.35; van meer dan 3 t/m 5 K.G. f 0.45; van meer dan 5 t/m 30 K.G. f 0.50. snelgoed: t/m 1 K G. f 0.30; van meer dan 1 t/m 3 K.G. f 0.40; van meer dan 3 t/m 5 K.G. f 0.50; van meer dan 5 t/m 7 K G. f 0.60; van meer dan 7 t/m 9 K.G f 0,70; van meer dan 9 t/ni 30 K.G. f 0.80; expresgoed: t/m 1 K.G. f 0.45; van meer dan 1 t/m 3 K.G. f 0.60; van meer dan 3 t/m 5 K.G. f 0.75; van meer dan 5 t/m 7 K.G. f 090; van meer dan 7 t/m 9 K.G. f 1.05; van meer dan 9 t/m 30 K.G. f 120. Vracht voor grootere stukgoedzendingen: De vracht voor zendingen van meer dan 30 K.G. geschiedt, evenals vroeger, volgens den afstand tusschen het station van ver trek en aankomst, en volgens het gewicht der zendingen. Ook de vracht voor dezrt soort zendingen heeft in vele gevallen een verlaging van beteekenis ondergaan. De vracht bedraagt voortaan b.v.: op een af stand van: voor zendingen met een gewicht van: vrachtgoed. 50 K.G. 100 K.G. 300 K.G. 20 K.M0.50 0.50 0.85 50 K M0 50 0.55 1.60 100 K.M0.50 0.85 2.45 snelgoed. 50 K.G. 100 K.G. 300 K.G. 20 K.M0.80 0.80 1.70 50 K.M0.80 1.05 3.15 100 K.M0.85 1.65 4.90 expresgoed. 50 K.G. 100 K.G. 300 K.G. 20 K.Ml1.20 1.40 4.20 50 K.M1.30 2.60 7.80 100 K.M2.05 4.05 12.15 Kostelooze bestelling in plaatsen, waar door, of vanwege den spoorweg een bestel dienst is ingericht, van stukgoedzendingen, vracht- en snelgoed met den gewonen be steldienst en expresgoed met den spoed- besteldienst kosteloos ten huize van den ge adresseerde. De vrachtprijzen voor wagenladingen hebben ook een verlaging ondergaan; voor al 'de duurste vrachtprijzen van wagenla dingen klasse A. zijn aanzienlijk gedaald, daar daarvoor de vrachtprijzen der tegen woordige klasse-B. zijn overgenomen. De verlaging is vooral merkbaar op de vracht prijzen voor kleine wagenladingen (5 ton en minder). Deze vrachtprijzen (tot dus verre 5-tons-vrachtprijzen genoemd) mogen namelijk volgens het nieuwe tarief ook wor den toegepast voor een gewicht van minder dan 5000 K.'G. Echter mag de aldus tegen het werkelijke gewicht berekende vracht nooit minder zijn dan die, welke voor 2000 K.G. volgens de betreffende stukgoedprijzen verschuldigd zou zijn. Hierdoor wordt in sommige ge vallen een bijzondere sterke vrachtverla- ling verkregen, zooals uit een voorbeeld moge blijken: Op een afstand van 100 K.M. bedroeg de vracht b.v. voor 3500 K.G. goe deren gerangschikt in: klasse A. f 32.in dè toekomst f 20.30; klasse B. f 29.50 in de toekomst f 18.55; klasse C. f 29.50 in de toekomst f 16.20; klasse D. f 29.50 in de toekomst f 16.20. NEDERLANDSCH.E VEREENIGING VOOR BERGTOERISME. De steeds toenemende beoefening van het bergtoerisme door ons volk waardoor tel ken jare tienduizenden gezondheid en ont spanning zoeken in de meer of minder hoo- ge bergen in andere landen, heeft aanleiding gegeven tot 'de oprichting van de ^Neder landsche Vereeniging voor Bergtoerisme", die zich ten doel stelt de beoefening van de bergsport te bevorderen. De voornaamste taak der vereeniging zal zijn'het organiseeren van gemeenschappelij ke bergtochten. Niet alleen zullen deze be staan uit tochten in het hooggebergte de Alpen maar ook uit wandelingen in het middelgebergte en zelfs uit eenvoudige wandelingen in het bescheiden maar niet minder liefelijke berglandschap van Arden nen, Eifel e.d. De tochten zullen onder leiding staan van een lid, dat volgens een door het bestuur in te stellen onderzoek, blijk heeft gegeven daarvoor de noodige geschiktheid te bezit ten. Deze leiders ontvangen geenerlei ver goeding en kunnen in geen enkel opzicht voor zichzelf op uitgaven uit de gemeen schappelijke reiskas aanspraak maken. In de tweede plaats stelt de N.V.B. zich voor een geïllustreerd maandblad uit te ge ven ten einde langs dien weg het zich ont spannen door grootere en kleinere wande lingen in het mooie bergland bij ons volk meer populair te maken. In dit blad' zullen tevens voor de bergtoeristen nuttige wen ken en gegevens worden opgenomen. Omdat er velen, die'niet minder enthou siast zijn voor de bekoring der bergen doch om de een of andere reden niet tot het ma ken van wandelingen kunnen of willen overgaan., heeft de N.V.B. mede het auto- toerisme in de bergen in haar werkings sfeer betrokken. Ofschoon de leidende gedachte is het lid maatschap der vereeniging in ruimen kring open te stellen, zal men gelet op het feit, dat een gezamenlijke bergwandeling van de deelnemers een zekere natuurliefde en aan passingsvermogen vordert aan eischen moeten voldoen tot verzekering voor een sfeer van harmonie gedurende den tijd, dat men samen de bergen intrekt. De contributie bedraagt f 3.per half jaar. Het voorloopig bestuur is als volgt sa mengesteld: Prof. Mr. P. S. Gerbrandy, hoogleeraar Vrije Universiteit Amsterdam, voorzitter. E. P. Weber, secretaris Radio-raad, van Bleiswijkstraat 16 den Haag, secretaris. J. C. v. d. Noort, accountant Amsterdam, penningmeester. Postgiro "No. 54047. Omtrent de vervulling van de verdere be- stuurs- en andere functies is het voorloo pig bestuur diligent. Aanmelding als lid kan geschieden bij den secretaris. DEN HAAG. DE HERZIENING DER WINKEL SLUITINGSWET. Het Algemeen Bestuur van den Kohinkl. Nederl. Mddenstandsbond heeft dezer da gen het volgende onder de aandacht van den minister van Economische Zaken en Arbeid gebracht: „In antwoord op de vragen, gesteld door het lid 'der Tweede Kamer, den heer Mr. J. A. G. M. van Hellenberg Ihibar, heef< 1'we Excellentie onlangs medegedeeld, dat een wetsontwerp tot wijziging der Winkel sluitingswet in voorbereiding is. Het heeit echter de aandacht getrokken, dat op de onlangs gepubliceerde lijst van wetsont werpen,. waarvan de behandeling met de Staten-Generaal door de Regeering ook na het besluit tot Kamerontbinding op termijn, op prijs wordt gesteld, niet voorkomt het hier-bedoel.de wetsontwerp tot wijziging der Winkelsluitingswet. Het Algemeen Bestuur van den Koninkl. Nederl. Middenstandsbond is van intening, dat dit wetsontwerp, in verband met de ge bleken zeer ernstige nadeelen voor bepaalde groepen uit het winkelbedrijf, dermate ur gent is, dat een spoedige indiening en be handeling in de Staten-Generaal vóór de ontbinding gewenscht is. Het dringt derhalve bij Uwe Excellentie aan op het nemen van maatregelen, welke een spoedige wijziging der Winkelsluitings wet kunnen bevorderen en zou het op prijs stellen te mogen vernemen, of deze binnen kort te verwachten zijn." VOETBALWEDSTRIJD HOLLAND— BELGIë. De A. N. W. B. Toeristenbond'voor Ne derland bericht er in te zijn geslaagd, zijn leden een nieuw en belangrijk gemak te kunnen verschaffen, doordat de Bond in de gelegenheid is gesteld, degenen, die geen paspoort, of bewijs van Nederlanderschap bezitten, en die op Zondag 9 April a.s. den Voetbalwedstrijd België-Nederland te Ant werpen willen bijwonen, een kaart mede te geven, waarmede zij op 8 en 9 April on gehinderd de Belgische grens kunnen over schrijden. Met het oog op de groote belangstelling welke voor dezen internationalen voetbal wedstrijd bestaat, is het te verwachten, dat er van deze bijzondere gelegenheid, welke de A.N.W.B. kan aanbieden, een ruim ge bruik zal worden gemaakt. Zooals gebruikelijk is, heeft de Bond te vens aan de Belgische autoriteiten verzocht, evenals vorige jaren, de gnenskantoren, waarlangs het auto- en motorverkeer naar Antwerpen zich in hoofdzaak beweegt, op de beide genoemde dagen langer geopend te houden en sterker te bezetten, ter vermij ding van oponthoud. AMSTERDAM. RIJDT VEILIG. De minister van Justitie heeft in een rondschrijven onlangs aangedrongen op be ter toezicht op verkeersovertredingen door het rijverkeer. De A.N.W.B.-Toeristenbond voor Nederland heeft in verband daarmede een overzichtelijke brochure „Rijdt veilig!" uitgegeven, en aan de gemeentebesturen kosteloos aangeboden. Van deze brochure, een in een netten om slag gestoken werkje, zijn thans reeds meer dan een kwart millioen exemplaren door de verschillende gemeentebesturen aange- vraag. Hieruit blijkt wel heel duidelijk, dat onze autoriteiten het groote nut van een juiste voorlichting van de weggebruikers inzien, alsmede dat men algemeen begrijpt, dat er voor de politie langs den weg een opvoedende taak weggelegd is. Vele kleine verkeersvergrijpen worden uit onwetend heid begaan en in die gevallen is een waar schuwing (en een boekje „Rijdt veilig!") meestal veel nuttiger dan een onmiddellijk bekeuren. Met de uitgave van dit werkje heeft de A. N. W. B. ongetwijfeld weer nuttig werk verricht en de weggebruikers aan zich ver plicht. OPGERICHT 1899 BOSCHSTRAAT 9 - BAARN ALLEEN EERSTE KWALITEITEN TELEF. 330 POSTGIRO 146487 UTRECHTSCHE JAARBEURS. In de zaal van de Stichtsche-Industrieele Club in het Jaarbeursgebouw is Maandag de persconferentie, ter bespreking vanlde 28e Utrechtsche Jaarbeurs, welke gisteren werd gopenid, gehouden. De secretaris-generaal der Jaarbeurs, de heer W. Graadt van Roggen, heeft mede- deelingen gedaan over de voorbereiding voor deze Voorjaarsbeurs en de resultaten daarvan. Hij heeft zijn talrijk auditorium verteld van de ervaringen van het Jaar- beursbestuur, deze kenschetsend met de op merking, dat handel en industrie in deze benarde tijden hun parade-pak hebben af gelegd en in het veldgrauw te velde staan in den economischen strijd. De Oud-Hol- landsche geest van doorzetten, heeft ook nu niet ontbroken, gelijk blijkt uit het aan tal deelnemers aan deze beurs. Dit bedraagt 1415, waarvan 988 Nederlandsche en 427 buitenlandsche inzendingen. Op de vorige Voorjaarsbeurs was het aantal deelnemers 1558. Dat het thans minder is, wordt ver oorzaakt door het feit, dat de groep meu belen niet als zoodanig deelneemt. Wel zijn er toch belangrijke inzendingen meubelen, welke een oppervlakte van 1800 M2 in be slag hebben genomen. In de groep bouw materialen en wegenbouw was de animo tot deelneming zoo groot, dat er aanvragen moesten worden afgewezen wegens gebrek aan ruimte. De buitenlandsche deelneming is ook goed, behalve de Oostenrijksche- en de Fransche i9 er thans ook een Belgische sectie. Duitschland is vertegenwoordigd met een inlichtingen-bureau, terwijl ook Zuid-Afrika officieel is Vertegenwoordigd. Er wordt veel bezoek verwacht. Herinnerd werd aan het besluit der Spoorwegen, om een extra-trein te doen loopen van Groningen naar Utrecht. Er zijn voorts speciale autobus-diensten inge steld. Uit het buitenland is bezoek aange kondigd van vertegenwoordigers van han del en industrie uit Frankrijk, Duitschland •ien België. De heer Graadt van Roggen besloot zijn uiteenzetting met de woorden, dat deze Jaarbeurs zal qantoonen, dat handel en in dustrie zich bewust zijn, dat er maar een leuze voor hen is: „Vooruit". Toen werd een rondgang gemaakt door de Jaarbeursgebouwen. Kleine Treesje was nu jarig, En de kamer mooi versierd; Dat had Mama, broer en 't meisje Samen, allerleukst bestierd. Nu in Zwitserland men woonde Had ons Treesje, soms, gedacht: Zou -die dag mij. hier, ook brengen Wat hij steeds in Holland bracht? Want Papa was nu in Indië, En dat vond zij hééJ erg naar; Ginds, bij al die zwarte mannen En die wilde beesten d4ér. Doch reeds wachtten haar „de pakjes"; Van Ma: pop en theeservies; Groote bal van Koos, haar broertje, Prentenboek van 't meisje Lies. En véél pakjes nog uit Holland, Van familie. Wat een jool! Zelfs cadeautjes van „vriendinnen" Van de Hilversumsche school. En totenkwam de hoofd-verrassing! 't Was een groot en vierkant pak; Zóó gezien leek 't wel een huisje, Met een spits toeloopend dak. Doch toen het gehéél ontpakt was: Neen maar wat een wond're pracht! Kooi met heerlijk mooie vogels, Zóó uit Indië gebracht! Colibri's en tijger-vinkjes, Grasparkietjes wat niet al! Blauw, goud, groen., rood; mooiste kleu- 't Waren er we! een twaalf-tali ren; Bal. servies, pop scheen vergeten; Héél den dag zat kleine Trees, Voor haar schattig, kleine vogels, Tot de klok haar 't bedje wees. „Wilt U lieve Paps bedanken, In Uw brief voor 't fraai geschenk?" „En hem duizend kusjes geven?" „Schrijven: 'k altijd aan hem denk?" Toen zag z\ij bij Mamimie tranen; Kuste dien toen, héél vlug, weg; „Mammie mag vandaag, niet huilen, Dan komt Paps gauw t'rug weer, zeg!" Héél laat nog ging Moeder schrijven; Alles was in diepe rust; En de brief werd met een traan toen Ingesloten en gekust. Daarnavolgde „het adres" nog Slechtseen „nummer" werd gesteld: Straf-gevangenis Leeuwarden, Hollandstand er toen vermeld. Doodstilging de straatdeur open; Eerstde dorpsstraat afgezocht, Of zich nog een levend wezen Onverhoopt vertoonen mocht Toende brief gepost in doods-angst; Zóówa§ het nog steeds gebeurd; Goddank! Niemand wist nog van een Vrouwenziel.zóó wreed verscheurd. Nadruk verboden. AD REM. CHRISTELIJKE JONGEMANNEN- VEREENIGING „SAMUëL". Maandagavond te 7.45 uur hield de afd. Soest van het Ned. Jongel. Verbond een propagand'a-avond in Religie en Kunst, welke goed bezocht wasi, o.a. door den em. predikant Ds. v. d. Spek. Na opening door den praeses werd gezongen van Psl. 119 5- 17, en ging hij in gebed voor. Daarop riep hij allen het welkom toe, is verheugd over de opkomst, daar het meer en meer blijkt dat de propaganda-avonden in «den smaak vallen. Spreker hoopt dat allen een pretti- gen avond zullen medemaken en behandelt daarop datgene wat vervat is in Joh. 5 1-18 waar het gaat om de genezing van den ge raakte. Vervolgens gaf de heer van Her waarden een orgelsolo ten beste en werd vervolgens versterkt gramophoonmuziek ten gehoore gebracht. 'Na een onbeduiden de Kaasvoordracht" deelde de heer Schip per een en ander mede over den arbeid van het N. J. V.„ waarna het geheel besloten werd door de vertooning van de film in 3 acten: „Jozef en zijn broeders", geprojec teerd door den heer F. Wijngaard alhier. !fa een kort dankwoord door den praeses en nagebed werd gezongen van Gez. 180 1- 5, waarna de vergadering te ongeveer half elf werd gesloten. HEROPENING BAKKERIJ. Met de verplaatsing van Voskuilen's Brood- en Banketbakkerij van Birktstraat 43 naar 19, heeft de beheerder eene goede keuze gedaan. Eerstens zit hij nu meer in het Centrum van Soest, tweedens is het in terieur aantrekkelijker geworden. Een aar dige winkel in Jichte tinten geschilderd doet aangenaam aan. De daarin aange brachte stofvrije vitrine welke een keur van lekkernij-en herbergt, verhoogt de kwaliteit. Toen wij Zaterdagmiddag bij de opening tegenwoordig waren, bleek de qualiteit wel bekend te zijn, er was ten minste direct kooplust. De aantrekkelijkheid voor deze gelegenheid werd verhoogd door de aange boden bloemen, zoodat alles medewerkte. Wij wenschen. den ondernemer in zajn nieuw perceel veel succes. COMMUNISTISCHE PROPAGANDA. Ln den nacht van Zaterdag op Zondag zijn in deze Gemeente door diverse Com munistische agitatoren verschillende pla- katen aangeplakt. Ten deele hielden -deze in verkiezingspropaganda voor de Communis tische partij en ook propaganda voor het Communistisch Dagbl. De Tribune. Voorts waren er allerhande min of meer opruiende plakkaten bij. Zoodra de politie lucht van deze plakkerij had gekregen trok zij er op uit, waarbij door haar 'n 2-tal der Commu-- mstische plakkers kon worden achtervolgd. Deze achtervolging kon echter niet tot aan houding leiden, daar de plakkers ten slotte in de duisternis verdwenen.

De Soester | 1933 | | pagina 2