DE SOEP. - O^PlaatselijkNieuws^O Soesterberg Le potage. gestopt; het personeel probeerde de demon stranten te kalmeeren. Na de hervatting der film begon het ru moer weer. Een inspecteur van politie heeft toen met behulp van rechercheurs, studen ten met geweld uit de zaal gezet. Gedurende de geheele voorstelling bleef het zeer onrustig. Op de Oude Gracht bij de Viebrug ontstonden telkens kleinere volksoploopen, als groepjes demonstranten weer uit de bioscoop werden gezet en bui ten voortgingen op luide wijze hun misnoe gen over de film te kennen te geven. De poHtie verspreidde dan steeds de me nigte, waarbij nu en dan van dien gummi stok gebruik moest worden gemaakt. Tenslotte stroomden de studenten samen aan de overzijde van de Oude Gracht en hier gavenl zij na afloop der voorstelling een fluitconcert. De politie heeft hen spoedig verspreid. v.*tn de zijde der demonstranten werd be weerd, dat de demonstratie bedoeld was, als protest tegen het feit, dat de Keurings commissie deze film heeft toegelaten, welke naar hun oordeel onder het mom van gods- diens^ zedelooze tafereelen te aanschou wen geeft. I och was de film vóór de vertooning te Utrecht reeds op verschillende punten belangrijk gecoupeerd. DE A.V.R.O. ZEND OP 1 MEI UIT. haar bad inct ezelinnenmelk onderduikt, kwam de gedachte bij mij op, via de pers klonk schel gefluit, zoowel boven, als bene- J dit verzoek om hulp tot alle Nederlanders d|en. Het licht ging aan, de vertooning werd te richten: „Blijf dit jaar nu eens lang in een Paaschstemming, eet nu eens meer, eet nu eens veel eieren, in de maanden van de top- productie." Eieren zijn een goed, eieren zijn nu zelfs een geweldig goedkoope voedingsmiddel Vervelen ze u gekookt, bak ze dan, ver werk ze op een of andere wijze door an dere spijzen, maar terwille van de zoo zwaar getroffen pluimveehouders eet eieren. (Wilt gij recepten, zoo weet, dat de Nederlandsche Pluimveevereeniging een boekje daarover uitgaf). Help onze menschen, onze landgemooten die buiten hun schuld zoo zwaar getroffen worden, door deze moeilijke maanden heen, toon, dat gij als 't gaat om hen te helpen, „eieren voor uw geld weet te kiezen." De pluimveehouderij zal wel zorgen, dat eerlang de overproductie aanhouden zal; de afslachting zal zeer zeker heel spoedig be gingen en, eenmaal op een aantal kippen gekomen, voldoende, om voor de binnen- landsche consumptie te zorgen, zullen de prijzen wel weer loonende zijn. De minister van Waterstaat heeft bepaald, dat dé AVRO in plaats van de VARA het Algemeen Programma zal verzorgen op 1 Mei a.s. ..Deze regeling is vastgesteld met het oog op de viering van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, de nationale viering is bepaald op 1 Mei, omdat 30 April valt op Zondag. De verjaardag van Z. K. H. Prins Hen drik valt dit jaar op Woensdag. Met het oog hierop heeft d'e minister van Waterstaat bepaald, dat VARA en AVRO den Dins dag en Woensdag zullen omruilen. INTERNATIONALE VROUWENBOND VOOR VREDE EN VRIJHEID. JEUGDKERK SOEST. Aan Prof. Rutgers, die voor een paar dagen uit Genève naar Nederland is over gekomen, werd het volgende telegram ge zonden: '„Met groote bezorgdheid vernam Ned Afdeeling Int. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid „Kleine 8" toegegeven aandrang schorsing Ontwapeningsconferentie. Ver zoekt dringenjd U'w invloed te doen gelden om alsnog schorsing te voorkomen en daardoor nieuwe bewapeningswedloop te vermijden". BARNEVELD. NEDERLANDERS, KIEST EIEREN VOOR UW GELD! Met het oog op het feit, dat door het sluiten der Duitsche grenzen d'e Barneveld- sche eiermarkt (de grootste vrije markt van het geheele land) te gronde dreigt te gaan, verzoekt de heer J. Westrikj, burge meester van Barneveld, den volgenden oproep te willen publiceeren, „Nu de slag van d'e zeer hooge invoer rechten op eieren in Duitschlan ondanks vele en velerlei pogingen, dan töch ingaan de 11 Maart gevallen is, breekt er voor de Nederlandsche pluimveehouders een zware tijd aan. De kippen zullen nu juist gaan verrichten, wat wij ze jarenlang hebben trachten te leeren1, namelijk het leggen van veel eieren en ziedaar nu kunnen wij dank zij onze vriendelijke Oostelijke buren, ineens slechts weinig eieren gebruiken. Had'den wij nu maar een algemeen Regee- ringsteek- en fokplan, dan zouden alle pluimveehouders weten hoe te handelen! Thans moeten wij maar hopen, dat ze uit zich zelve zoo wjjs zullen zijn, om te be grijpen, dat hun slechts één weg open staat, n.1. een ingrijpende vermindering van het aantal kippen. Deze nkrimping moet zeker meer dan 1/3 van het aantal dieren zijn. omdat wij vrijwel als vaststaande mo gen aannnemen., dat bij opruiming van kyslechts" een derde der kippen, de eieren- opbrengst vrijwel gelijk zal blijven. De stedeling zal wellicht vragen: „Wat nu, gaat het overblijvende 2/3 gedeelte dan, uit dank voor het in levem blijven, nóg meer leggen?" btel u gerust, dèt zullen ze niet, maar er mag gerekend worden, dat 1/3 van onzen kippenstapel heel slecht aan den leg- plicht voldoet, zoodat deze ,opeters", direct weg moet)en. Ook zal het noodlg zijn, dat zjij, die kippen houden, zonder direct op Jiet voordeel aangewezen te zijn, deze van de hand doen; iets wat niet erg is, om dat ze dikwijls, ongeweten, dure kostgan gers voor hun bezitters zijn. Zoodoende kan er voor de beroepspluimveehouders nog iets van terecht komen. Het is n.h onmogelijk, iïtt de eierenexport vrijwel lamgeslagen is, het enorme aantal eieren, ik meen 2200 mil- lioen, geheel in h t binnenland te plaatsen. Hoewel Duitschland gansch niet in staat is voldoende eieren voor de bevolking te pro- duceeren, staat het toch te bezien, of als het kalme overleg daar teruggekeerd mag zijn het oude tarief op eieren', za'. terug komen Waar de uitvoer naar Engeland ook al niet schitterend meer is en zeker niet beter zal worden door de kansi, d'at velen die op Duitschland exporteeren, thans hun beurt zullen zien te krijgen in Enigeland kan dus slechts een snelle beperking baat breng ,n. Gelukkg, dat wij nog vóór in het broed- seizoen zijn, zoodat de kans nog bestaat, om vroegbroedkuikens te bemachtigen. Deze toch zullen hun eierproductie begin nen, in den tijd, als er vendér weinig eieren aan de markt komen, OctoberDecember. Bovendien hebben wij dan dit voordeel, dat vroege kuikens groote eieren leggen en de vraag naar dat soort eieren zelfs ook in Duitschland mogelijk zal blijven bestaan. Om nu dezen vrijwel eenlgen met voor deel gedreven tak van landbouw en vee teelt waaruit zeer veel kleine zand boeren en anderenl, nog eenlge inkomsten wisten te halen zoo goed mogelijk te helper*, in den nu komenden overgangstijd van veel, naar betrekkelijk weinig kippen, daartoe zoude ons geheele volk kunnen helpen. Gelijk gezegd, de kippen zijn gewend, om eenige maanden geweldig veel eieren te leg gen), namelijk in Miaart. Apri'. en Mei. Vroeger zag ik met vreugde op de Don- derdagsche eiermarkt alhier in genoemde maanden aanvoeren van 1% k 2 millioen stuks, thans huiver ik er voor. Daarom1 Zondagavond om 7 uur werd in de Em makerk een jeugddienst gehouden, geleidt door Ds. El Blaauwendraad uit Baarn welke zeer goed bezocht was, o.a. door de jongelui. Na orgelspel sprak de predi kant het votum uit en liet zingen Psl. 139 1:14, onderwijl gecollecteerd werd. Daar op las ZEw. voor Lucas 22:54—65, waar in behandeld wordt de verloochening door Petrus, gaat daarop voor in gebed en laat zingen Gez. 271:4-5. Ter overdenking kiest ZEw. uit het voorgelezen schriftgedeelte vers 57 en daarvan de woorden „Maar hij verloochende Hem", en uit vers 61 „de Heer zag Petrus aan". Bij oppervlak kige beschouwing leggen deze uitspraken ver uiteen, zij zijn precies het tegenover gestelde, maar bij nadere beschouwing is het dezelfde inhoud. Wij begrijpen niets van Petrus van deze consequentie uit vers 57, maar misschien begrijpt hij het zelf ook niet. Hoe de verloochening geko men is weet niemand!, hieruit blijkt, dat de Bijbel werkelijk waar is, aan het eind weet Petrus het zelf niet. Want ieder zag tegen Petrus op en nu zegt hij v„ik ken dezen Mensch niet". Nu hebben daartoe misschien bijgedragen de omstandigheden en ook de uitspraak daarvoor van Jezus tot Petrus, of zijn gevoelig karakter. Maar Jezus ziet achter dit alles de Satan, die hem zeer had begeerd. Maar ofschoon Je zus diep gegriefd wordt door Petrus uit spraak, Hij wordt door Petrus miskend, maar desniettemin verwachten wij het onmogelijke, en dat gebeurt, want Jezus ziet Petrus aan. En als hij dan de haan hoort die een nieuwen dag aankondigt, dan begrijpt Petrus wat hij gedaan heeft, door Jezus lijden, kwam er iets te voorschijn uit het donkere hart van Petrus. Hoe dik wijls zijn wij al niet teleurgesteld in ons zelf, wij willen wel het goede, maar doen het kwade en de inconsequentie daarvan van Gods kant is zijn genade. Maar dat neemt onze verantwoordelijkheid niet weg; willen wij Jezus aanhangen, dan Hem ook gevolgd op Zijn lijdensweg. Wij moeten be seffen wat er aan het kwaad vastzit, en hoe diep wij kunnen vallen als Hij ons niet aanziet. Maar Zijn Verbond bestaat in eeuwigheid en daarop mogen wij plei ten. God is en blijft altijd dezelfde. Na Tgelspel een improvisatie van„0. Hoofd bedekt met wonden", dat als een Amen het geheel afsloot, werd staande gezongen Gez. 84:8-9 en 10, waarna ZEw. met na- gebed en de zegen deze plechtigheid be sloot. Aan den uitgang werd gecollec teerd voor het Jeugdwerk. ONDER DE SCHIPPERS IN R'DAM. Over dit onderwerp der Evangelisatie sprak Maandagavond om half 8 uur in de Julianakerk de leider, daarna Ds. J. Versteegt, en lichtte een en ander toé door de film. Vooraf liet de organiste een paar Paaschliederen hooren, waarop ge zongen werd Psl. 67:3, gelezen Luc. 9 vanaf vers 10, waarin beschreven wordt „de wonderbare spijziging", waarna Ds. B. Alkema in gebed voorging. ZEw. betuigt, dat de arbeid onder de varensgezellen, te Rotterdam uitgaat van de Geref. ker ken en velen de vraag stellen, wat hebben wij nu met die Evangelisatie te maken, maar dan zegt spr., het zijn allen varens gezellen uit de geheele wereld, hét is 'n intiem internationaal en interlocaal volk m Jezus zegt in de voorgelezen woor- len „Geef gij hun te eten", zoodat wij al len mogen meedoen aan dezen arbeid. God zegene ons daartoe, in het bewustzijn dat Hij de Heer is, die daartoe krachten geeft. Spr. dankt Ds. Versteegt dat nTj hier iets van zijn arbeid komt vertellen en laten zien, waardoor wij meer liefde zullen gaan beoefenen voor dat deel van bet werk in 's Heeren wijngaard. Daarop deelt Ds. Versteegt een en ander mede over het werk in dat uitgestrekte havengebied in Rot terdam. Waar thans honderden schepen zijn opgelegd. Daarom zal spr. mede dee- len hoe het alles in zijn werk gaat. Wij op liet platte land weten niet veel meer van de varensgezellen dan de bewoners van Rotterdam zelf. En tot die menschen gaat j onze arbeid uit, omdat zij niet geleerd worden door Christus, maar door den Dui- I vel en daardoor alle geestelijke arbeid wordt verstikt. Daardoor werd de Geref. Kerk te Rotterdam gedreven de Evangelisatie ter hand te nemen onder die menschen. De duivel is zoo geraffineerd dat elk va rensgezel die te Rotterdam binnen valt, een plattegrond van Rotterdam in de hand wordt gestopt, waarop in 4 talen is aan gegeven, waar de beruchte buurten zijn met den aankleve van drón. Daarom is in veel kringen de zeeman of varensgezel geminacht en als er een zich voor dat baantje aanbiedt, is hij in de familie het zwarte schaap. En hoewel zij slecht staan aangeschreven hebben dezelfde menschen in 19141918 hun leven gewaagd buiten de zone om voor ons volk het voedsel te gaan halen. En wij allen denken even aan hen als de helden der zee, en daarmede is het geschied. En doordat wij ze losgelaten hebben, hebben zij Gods Woord losgela ten, zoowel bij de Marine als op de koop vaardij en binnenschijiperij. Men wist toch dat er bij de Marine in 1931 slechts 69 geeristaliseerden waren, maar men ge loofde het niet, dat er gemuit zou wor den, maar de 7 Provinciën is er nu het bewijs van. Er is een grimmige haattegen het Evangelie, dat door de roode organi satie is aangevuurd, die de geheele Kqn- vaartstaking met 2 ton heeft geholpen en nu al een jaar lang een boot in de vaart heeft met de sovjetvlag in top om propaganda te maken voor het communis me. Overal bemerkt men de wassende" stroom van het ongelojf. De jongelui ter zee verschoppen Gods woord en daar dit ook in de kerk was doorgedrongen hebben voor 3 jaar de Geref. kerken in Rotter dam de handen ineen geslagen en wordt nu geregeld aan clen, wal en op „de Adelaar" met de ,,GEOS" v'ag in top geëvangeli seerd onder de varensgezellen. Er waren wel enkele belijden onder hen, maar die nadden het zoo eenzaam, want alle schip pers konden u tot voor 3 jaar vertellen, dat er nooit een dominé van welke kerk dak, hen hadden opgezocht. Het ergste zijn er aan toe, de kinderen, want onder dat getal zijn er ruim 4000 die de leerplich tige leeftijd hebben, maar geen onderwijs ontvangen, omdat de schippers het niet kunnen betalen, dit is geen schuld van hen maar onmacht, want het loon is zeer schraal, en om de kinderen aan den wal te laten schoolgaan, is veel te duur, ook nog op de schippersscholen. Daardoor komt het, dat zeer vele varensgezellen niét kunnen lezen of schrijven en zij dus ook de tractaatjes of de uitgereikte Bijbels niet kunnen lezen. Maar gelukkig kan de Evangelische arbeid op ontelbare zege ningen wijzen in de 3 jaar, wat spi;. toe licht. Maar voor den arbeid is geld noo- dig, het tekort bedraagt al f1800.cn met 1 April moet er f 3000 zijn, anders moet de arbeid worden stopgezet. Daarom doet spr. een beroep er op, dat elk geref gezin per week één cent offert over het geheele land, dan kunnen 3 predikanten met 3 booten worden aangesteld, verdeeld over het geheele land, in Groningen, Am sterdam en Rotterdam. Na deze uiteenzet ting werd de film getoond, die alles ver duidelijkte en een prachtbeeld gaf van de Rotterd. havens. In de pauze werd gecollecteerd voor dezen arbeid, gezon gen werd Psl. 25 6, Psl. 8. 9 7 en. met ge bed gesloten. GEVONDEN VOORWERPEN Aard van het voorwerp: Terug te bekomen: paar glacé handschoenen Laanstraat 62 eenige zakken, waaronder 1 met turf Po li tic bureau ZENDING—COMITé „SOEST." Vrijdagavond belegde het Comité een sa menkomst in Religie en Kunst welke tame lijk goed bezocht was. Onder het zingen van het Gebed des Heeren het 3e vers, maakte Ds. J. I. van Schaick de electriswhe lantaarn in orde, maar daarmede ging eeni- gen tijd gemoeid, doordat de stop door sprong, omrede de ampère te laag was voor de lantaarn. Na dit intermezzo sprak den em. pred. ds. V. d. Spek het gebed uit, om vervolgens een kort welkomstwoord uit te spreken, en dan het woord te geven aan den heer C. Hemmers uit den Haag, welke enkele mededeelingen deed over den arbeid in de Bataklanden waar spreker 15 jaar heeft gewerkt. De Bataklanden vormen het Zuiid-Westelijik middengedeelte van Su- matra en is zoo groot als Nederland'. Het is een heerlijk vruchtbaar land met prach tige tropische p'antengroei en een bevol king waarvan er 175.000 Christenen zijn. In 1834 beproefden 2 Amcrikaansche zen delingen daar vasten voet te krijgen, maar het lukte niet en na verloop van eenigen tijd werden z|ij opgegeten/. Daarna heeft de R/ijnsche Zending het beproefd en was de eerste zendeling die er zich vestigde den heer Nommisse'n die er ruim 60 jaar heeft gearbeid Zeer veel heeft deze man te ver duren gehad, maar zijn geloof heeft hem behouden. Waren de Batakkers eerst Kan nibalen, thans is het een goedmoedig ras, waar het Evangelie rijke vruchten afwerpt, daar men er iets voor over heeft. Mooie groote kerken], scholen en ziekenhuizen ge tuigen voor den groei van het Christendom. Door middel van een keurige collectie lan taarnplaatjes werd het gesprokene verdui delijkt. De samenkomst, werd met een woord van opwekking, om ook hier iets te doen voor d'e Rijnsche zending, door Ds. B. Alkema gesloten, waarna het gebed werd uitgesproken. In de pauze werd thee met biscuit geserveerd, en enkele Christelijke liederen gezongen. Bij het verlaten der zaal werd gecollecteerd voor de Rijnsche Zen ding. OUDERCOMMISSIE U.L.O. SCHOOL De nieuwe Ouder-Commissie van de LEL.S. Kerkebuurt is thans benoemd, en hoopt, dat de ouders van alle kinderen, trouw de ouderavonden! zullen bezoeken. Hierdoor steunen zij de ouder-commissie en maken goede resultaten mogelijk. De ouder-commissie voornoemd: A. Koopmans, Voorzitter. L. T. Keus van Batenburg, Secretaris. Mevrouw J. van Kwawegen. F. Ruitenbeek, en A. de Nies, Commissieleden. AANGEHOUDEN. Zaterdag is door de politie alhier aange houden en in arrest gesteld ter zake van openbare dronkenschap de stoelenmatter H. J. uit Steenwijk. Bij het naslaan van zijn zondenregister bleek tevens nog, dat hij nog 3 weken hechtenis te goed had en l jaar opzending naar de Rijkswerkinrichting. Nadat tegen hem na ontnuchtering proces-verbaal was opgemaakt is hij ter beschikking gesteld van den heer Officier van Justitie te U- t recht. VERDACHT VAN OPLICHTING. NATIONALE LIBERALE DEMON STRATIE. De Afdeeling Amsterdam van de Libe rale Staatspartij „De Vrijheidsbond" orga niseert op Zaterdagavond 15 April a het Concertgebouw te Amsterdam groote nationale liberale demonstratie. Al daar zullen dan spreken de partijleider van den Vrijheidsbond, Zijne Excellentie Mr. D Fock, alsmede de heeren Mr. Wen delaar burgemeester van Alkmaar, Mr. Boon, lid der Tweede Kamer en Dr. Vos, eveneen lid der Tweede Kamer. Tevens zal nog het woord worden gevoerd door den bekenden Vlaamschen liberalen redenaar Hoske hoofdredacteur van het Vlaamsche Libera le blad „Het Laatste Nieuws". De bijeenkomst zal worden opgeluisterd door een bekend- orkest, en afgewisseld door orgelspel. Belangstellenden., die deze demonstratie willen bijwonen, kunnen daartoe kaarten aanvragen bij den secretaris der Al deeling Soest van de Liberale Staatspartij „De Vrij heidsbond*, den Heer C. Haver, Juliana- straat 54 te Soest. De prijs van die toe gangskaarten zal waarschijnlijk 10 of 15 cents zijn. In verband met de te verwachten grootebelangstelling voor deze Liberale Demonstratie en de in het Concertgebouw beschikbare plaatsruimte (niet meer dan 2000 plaatsen) za'. het aanbeveling verdienen zich zoo spoedig mogelijk op te geven. HET UITBREIDINGSPLAN. Door de politie is dezer dagen proces verbaal opgemaakt tegen B. alhier als ver dacht van oplichting, doordat hij, te werk gesteld bij de werkverschaffing eenige an dere inkomsten van hem opzettelijk zou hebben verzwegen op het aangifteformulier. Door de V.V.V. „Soesterberg's Bloei" is het navolgende adres gezonden aan den Gemeenteraad. Soesterberg, 28 Februari 1933. Aan den Raad der Gemeente Soest. Geven met verschuldigden eerbied te kennen: J. Nooder en F. M. Houbaer respectievelijk voorzitter en secretaris der bij koninklijk besluit erkende vereeniging „Soesterbergs Bloei", ten dezen hande lend namens het Bestuur van voornoemde vereeniging en domicilie kiezende Rade- makerstraat No. 33 te Soesterberg; dat op een gehouuden ledenvergadering d.d. 24 Nov. 1932 in Hotel Huis ,ten Hal ve de vraag is gesteld, welke belangen er voor Soesterberg op het spel staan bij eventueele aanneming van het op 28 Oc tober 1932 ter visie gelegde ontwerp Uitbreidingsplan der Gemeente; dat de vergadering, na verschillende be sprekingen, met op één na algemeen'o stemmen aan het bestuur heeft opgedra gen, uwen Raad te verzoeken, het ter vi sie gelegde ontwerp Uitbreidingsplan niet aan te nemen, om reden, dat, naar 't oor deel der vereeniging „Soesterberg's Bloei", het ontwerp Uitbreidingsplan een te opti mistische kijk geeft op de mogelijke bevol kingsvermeerdering. Rekening houdende met bovenstaande, moet worden verklaard, dat genoemd plan te veel omvattend is gemaakt, terwijl het toch geen verplichting is de bestemming tot in onderdeelen reeds voor het geheeie plan te bepalen: De Wetgever bedoelt zelfs het tegen overgestelde; dat door de aanneming van een dergelijk plan practische bezwaren verbonden zijn, behoeft geen betoog aangezien men dan terstond met niet te voorziene belangen te rekenen krijgt, terwijl later zal blij ken, dat wijzigingen moeten worden aan gebracht en daardoor belanghebbenden geduurende langeren of»kortenren tijd on- noodig in de beschikking over hun ei gendom zijn beknot; dat wat betreft den aanleg van rustie ke wegen, zou juist zijn, indien het 'n uitbreidingsplan zou zijn geweest voor een groote stad; maar daar Soesterberg bogen kan op een bezit aan landschapschoon in zoo'n groote verscheidenheid, daar be hoeft het toch geen betoog, dat de aanleg van zoo'n groot aantal rustieke wegen overbodig is te noemen, en de Gemeente voor tal van moeilijkheden zou plaatsen wil 'zij het belang van alle bewoners, dus ook met dat der eigenaren ernstig reke ning houden en het voor de Gemeente een te groote kosten met zich zou mede bren gen, door beplanting, bewaking, onderhoud enz. dat de vereeniging kennis heeft ^geno men van 'het geen ter vermijding vai\ liaaksche wegkruisingen in de toelichting van het plan vermeld, is er ons inziens niet naar gestreefd, dit te voorkomen, daar zelfs op andere plaatsen deze weer zijn geprojecteerd; dat de voorgestelde afsluitingen van de Tempellaan en de Kampweg een groot financieel nadeel voor de betrokken ei genaren en bewoners is, behoeft zeker geen betoog en is ons inziens absoluut onnoodig, daar de Tempellaan zelfs geen kruising is en de Kampweg kruising wordt ontlast door omlegging van het verkeer; Sluit men laatst genoemde weg niet af, kan men in de eerst volgende jaren een ruime toegang tot genoemden weg behou- ien, hetgeen zeker niet 't geval is, indien het ontwerp Uitbreidingsplan, zooals het nu is, wordt aangenomen. Redenen, waarom de vereeniging „Soes terbergs Bloei" zich tot Uwen Raad wendt, met het dringend verzoek het ontwerp Uit breidingsplan in vorenbedoelde zin te wij zigen, opdat de belangen der eigenaren (of) en inwoners zoo weinig mogelijk wor den geschaad en de uitvoering van het eenmaal vast te stellen Uitbreidingsplav mogen kunnen bijdragen tot Bloei van' Soesterberg. J. Nooder, Voorzitter F. M. Houbaer, Voorzitter .,'k Kam je hier Jeannette brengen", Sprak vrouw Orvan, oud-boerin; ../.ij kan koken, werken goed hoor!" t Zul wel wezen naar je zin". „En hoe maakt het de familie?" „En jij-zelve Cormoreau?" „Och, dut kon wel beter „moeder". Tijden zijn je weet zóó, zóó." „Kom kop koffie even, drinken, Want we zijn zoo goed abs klaar, Oim naar stad ons te begeven, oor 't verkoopen onzer waar". „Is heer Bernard"vroeg vrouw Orvan Zomers jullie gast niet meer?" „Neen" sprak Cormoreau „sinds tw»i Zagen wpj hem hier niet weer". jaar, En bij 't spreken van die woorden, Keek tersluiks hij naar zijn zoon; Op diens wreed, gemeen gezicht toen, Kwam onmerkbaar spot en hoon. Er was nog een oude moeder, Met een listig, vaal gezicht; Die zat steeds maar rond te loeren Hlielid zich doof was „afgericht"! En nu toog Jeannet aan 't koken, Van een groote pan met soep; Die zich wel zou laten smaken, Door de hongerige troep. Als mem van de stad terug was. En dus «-avonds aan het maal, Zat een élk geducht te schransen,, Uit de groote, ijz'ren schaal. Toenvroeg haar opeens de huisvrouw: ..Zeg, Jeannet, vertel me gauw, dar, wdar haalde je het water, Om de soep te koken? 'Nou? „We", vrouw Cormereau, natuurlijk Uit die diepe regenput"; ,,'k Dacht direct: Wat mooi, friscJi water"; ,.'t Is vast goed, ik dit benut!" Toenkon niemand zich beheerschen Woediend werd geschreeuwd, gegrauwd; Lepells werden neergesmeten En Jeannetteafgesnauwd'. Ja, de zoon 't gemeene type Vloog zelfs op Jeannette af; Totd'e hui «vrouw tusschenbei kwam; Zaakeen and're wending "gaf. „Dat koh toch Jeannette niet weten"; „Kind, dat water is niet goed"; „Haal het voortaan uit de dorpspomp, Als 't voor maaltijd dienen moet". „Ga, daar, gauw wat water halen Voor de koffie"'„Sn/ij dan broodf'; Gooi dié soep maar weg, daar dokter Ons dit water streng verbood. „Zoo Jeannet!" sprak haar een stem toe, 't Was de dronken boer Patót; ,,'k Hoor, je bent in dienst getreden, Bij 't gezin van Cormpreau!" „Zeg! Je moet ze toch eens vragen, Waar mijnheer Bernard nou is, Die daar, Zomers, steeds logeerde"; ,'k Wed, ze weten het gewis!" „Luister! Stil! Men zal je zeggen: Kind, die ging voor goed' naar stad". ,Pas op! dat jenooitzijn lot deelrt Menverdronkhemals een rat! Toenbegreen Jeannette alles! Ho'.de in den duist'ren nacht Naar haar moederDe Cormoreau's Werden naar 't schavot gebracht! Nadruk verboden. AD REM. ONZE VLIEGERS OP IJSLAND. Het Comité voor het vliegtuigstafion te Reykjavik mocht in de afgeloopen weken vele blijken van belangstelling ontvangen van de leden van het Koninklijk Huis. Na de reeds vroeger in de bladen vermelde bijdrage van Z.K.H. den Prins, kan thans worden medegedeeld, dat H.M. de Konin gin-Moeder een belangrijke gift- schonk voor de aerologische waarnemingen onzer vliegers op IJsland. Van de waardeering. die het werk der vliegers op IJsland ten deel valt in de kringen der vakgenooten. getuigt de vol gende passage uit het laatste verslag over ien stand der werkzaamheden van de hand van Dr. La Cour, den president der Inter nationale Commissie voor het Pooljaar: U gelieve hierbij aan te treffen, een overzicht over de activiteit van het Ne- derlandsch aerologisch station te Reyk javik. De vliegtuigwaarnemingen zijn den 2den September begonnen en het overzicht toont aan hoe zeer het station aan de ver wachtingen beantwoordt. Neemt men in aanmerking, dat het sta tion gelegen is temidden der groote atmos ferische storingen van den Noord.Atlanti- schen Oceaan, dan is het verbazingwek kend de regelmatigheid der waarnemingen te zien en de hoogten, bereikt door de twee energieke vliegers, de heeren v. Gies- sen en Bosch.. De meteorologische weten schap is den vliegers en den Nederland- schen autoriteiten, die hun medewerking verleenden om dit Nederlandsch station op IJsland op te richten, uitermate veel dank verschuldigd, daar dit station gerekend mag worden tot de belangrijkste van het Pooljaar. Intusschen ontving het Comité in de

De Soester | 1933 | | pagina 2